N° 94. 126e Jaargang. 1883. Zaterdag 21 April. Middelburg 20 April. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/' 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COIIRANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhduzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Het Dagbl, verzekert dat de bewering, als zou de heer m1 J. Heemskerk Az. een ministerieele combinatie aan Z. M. den koning hebben aange boden, onjuist is. Naar men ons meldt, is door de agenten van de Nederlandsche Bank, namens de hoofddirectie, tot de verschillende kassiers, handelaren enz. de uitnoodiging gericht om zich te onthouden van het stempelen van bankbiljetten. Het is te hopen dat dit verzoek algemeen ondersteuning en inwil liging moge ondervinden, want vele bankbiljetten gelijken tegenwoordig louter adreskaartenterwijl het meermalen voorkomt dat nummers of data der bankbiljetten door de firma-stempels geheel onleesbaar geworden zijn. De uitkeering in het faillissement van A. Meijers en C°, zich noemende de Vlissingsch&Handelsbank bedraagt 13"e/,ooo percent. Vlissingen, 20 April. Op het adres, door eenige ingezetenen vóór weinige weken ingezon den, betreffende verbetering van den postdienst is van den minister van waterstaat enz. ten antwoord ontvangen dat te beginnen met 1° Mei a. de be stelling der brieven, die te 12.37 aankomen en thans tot half drie uur ten kantore blijven liggen, éen «ur vroeger geschieden zalmaar tevens dat hestelling van brieven enz., die te 9 uren per mailtrein aankomen, niet kan plaats hebben, omdat die bestelling eerst te tien uren zon kunnen worden begonnente minder omdat de gelegenheid bestaat om die brieven onmiddellijk na hunne aankomst aan het postkantoor in ontvangst te nemen. Haas weert 20 April. Met ingang van 1 Mei wordt de heer F. U. Muffels, verificateur bij 's rijksbelastingen alhierals zoodanig overge plaatst naar Vlissingen. Moeten wij genoemden heer geluk wensohen met zijne bevordering, aan de andere zijde betuigen wij ons leedwezen over het vertrek van een ambtenaar die door huma niteit en welwillendheid tegenover het publiek en in het bijzonder tegenover hen die in eenige relatie met scheepvaart staan, aller achting ver wierf. Thol en, 20 April. Bevatten in September van het vorige jaar sommige nieuwsbladen een gerucht over de uitgave eener Thoolsche courant, hetwelk later bleek niets meer dan een ge rucht te zijn, thans verneemt men opnieuw, maar nu naar het schijnt met meer grond, dat de heer J. M. C. Pot, boekdrukker alhier, de uitgave eener Thoolsche courant zal ondernemen. De liberalen in het hoofdkiesdistrict Winscho ten toonden zich voortvarend. Reeds Woensdag hielden zij te Veendam eene vergadering van af gevaardigden der verschillende afdeelingen van de centrale kiesvereeniging de Grondwet tot het kiezen van een candidaat voor lid van de tweede kamer. Op m' J. W. J. baron DeVos van Steen wijk waren 90, op mr J. Kappeyne van de Coppello 13 stemmen uitgebracht, zoodat het aftredend lid met groote meerderheid weder candidaat werd gesteld. De heer Volck schrijft ons Blijkens een telegram uit Hammerfest liggen zeven vischschepen (jagers op robben, walrussen enz.) gereed om Nova-Zemola te bezoeken. Overeen komstig vroegere besprekingen hebben zij last ontvangen om naar de ligplaats der Varna te zoeken en, zoo het noqdig mocht zijn, hulp te verleenen. Ook van den heer Gamél uit Kopenhagen (eige naar van de Dymphna) werd door prof. Buys Bal lot een schrijven terug ontvangen waarin o. a. de volgende zinsneden voorkomen Het spijt mij uit uw brief te moeten opmaken, dat men zich in Nederland nog altijd ongerust znaakt over het lot van de Varna. Zooals ik vroeger reeds gedetailleerd schreef aan den heer Yolck (die dit schrijven publiceerde), koestert men hier te lande, waar men de toestan den der poolzeeën vrij goed kent, geenerlei vrees noch voor de schepen noch voor de equipages, en voor het overige denkt het Russisch gouvernement, zeker een eerste autoriteit op dit gebied, ook niet aan schipbreuk. Tot nu toe zien de Russische en Deenschë re geering de noodzakelijkheid voor een onderzoek- pxpeditie nog niet in. Zoo echter de tijd daar is, zijn de onkösten van weinig aanbelang. Deze quaestie zullen wij wel oplossen als werkelijk de expeditie gereed zal zijn, doch ik blijf bij mijn eenmaal gedaan aanbod zoowel aan de Nederlandsche natie als aan mijn eigen volk om geheel alleen de kosten te dragen, enz. Zooals men kan opmerken worden de belangen der expedities voortdurend behartigd; men moet echter rekening houden met de zienswijze van autoreiten op het gebied van Poolzaken vooral met die van Rusland, zonder welks hulp alle maat regelen, in Nederland genomen, vrjj wel zonder waarde zouden zijn. Donderdag 17 Mei a. zal te Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering van het Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen plaats hebben. Daarin zal o. a. worden behandeld Vervulling van de vacature in het hoofdbestuur, ontstaan door het overlijden van jhr mr De Bosch Kemper, waartoe worden voorgesteld mr J. J. Uijt- werf Sterling, te Utrecht; jbr mr A. J. Rethaan Macaré te Haarlem, en mr W. Crommelin, te Utrecht. Voorts het volgende voorstel van de afdeeling Rotterdam »De algemeene vergadering van het Nederl. genootschap tot zed. verb, der gevangenen draagt aan het hoofdbestuur op, zich te wenden tot de hooge regeering, met het doel om te verkrijgen a. dat de artt. 7 van de wetten van 14 No vember 1879 (Stbl. n* 191 en 193) tot wijziging van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande en van dat voor het krijgsvolk te water in dien zin worden gewijzigd, dat bij de veroordeeling van militairen tot militaire gevangenisstraf van minder dan 5 jaren, de rechter ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen voor den tijd van minstens drie en hoogstens vijf jaren kan uitspreken, en die bepaling alzoo facul-- tatief, naar het oordeel van den rechter, wordt gesteld". dat art. 55 der wet van 19 Augustus 1861 {Stbl. n° 72) betrekkelijk de nationale militie in dien zin worde gewijzigd, dat met de in dit artikel gebezigde woorden vervallen verklaard" niet bedoeld wordt de ontzegging van het recht om gedurende minstens drie en hoogstens vijf jaren bij de militaire macht te dienen. „c dat aan hen, aan wie het recht om bij de gewapende macht te dienen voor den tijd van minstens drie en hoogstens vijf jaren voor de eer ste maal is ontzegd, de gelegenheid gegeven worde om terstond na hun ontslag uit de gevan genis vrijwillig en zonder het bekomen van hand geld dienst te nemen bij het O. I. leger". De gala-voorstelling in den Amsterdamsehen stads-schouwburg, die door Z. M. den koning en H. M. de koningin zal worden bijgewoond, is be paald op Zaterdag 28 April. Het bekende, uit het Fransch vertaald tooneelstuk Zij is krankzinnig en De eerste Stap van Labiche zullen dien avond worden gegeven. In Zij is krankzinnig treden o. a. op mevrouw De Vries en de heer Bouwmeesterin De eerste Stap mevrouw Kleine en de heer Morin. Tot wethouder voor onderwijs te Rotterdam is nu gekozen de heer H. de Bie. Aan den kapitein van den generalen staf F. de Ba is. door eene commissie, bestaande uit drie officie ren van het Indische leger, de kapiteins Stem- foort en Bosboom en den eersten luitenant Muil er i namens officieren van den topographischen dienst in Nederl.-Indië, een keurig bewerkt albums aangeboden, als een bewijs van dank en hulde voor zijne hooggewaardeerde belangstelling in dienst, gebleken door zijne brochure »de residentiekaar- ten van Java en Madoera", uitgegeven door het aardrijkskundig genootschap, en de wijze waarop hij onlangs in dat genootschap met woord en pen geijverd heeft voor het voortbestaan van genoem den dienst, toen deze met opheffing werd bedreigd, tengevolge van het besluit tot uitstel der trian gulatie van Sumatra. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier van het gerechtshof te Leeuwarden mr. J. F. L. E. E. Scheidius, vroeger griffier van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, te Arnhem. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Leeu warden mr. A. Hoeth, thans rechter in de arr.-rechtbank te Almelo. Benoemd tot kantonrechter te Rotterdam (eerste kanton) mr. C. P. E. Hanegraaff, thans rechter in de arr,-recht bank te Alkmaar. Benoemd tot deurwaarder bij het gerechtshof te 's Her- tegenbosch L. J. Govers, thans deurwaarder bij de arr.- rechtbank aldaar. Notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Alk maar. ter -staudplaats Wieringerwaard, J. P. Backx, can- didaat-notaris te Heilo. burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Diemen aan jhr. P. van den Bosch onderwijs. Aan J. A. Bientjes, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht, en tot leeraar aan die school benoemd H. Koldewijn, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Roermond, uit welke betrekking hij eervol wordt ontslagen. marine. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de luit. ter zee 2de kl. H. Plaes, dienende bij het eskader in Oost-Indië. leger. Op zijne aanvrage is de kolonel L. M. E. Wilhelmie, van het 5de reg. inf., komm. van het koloniaal- werfdepot, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f2100 's jaars. Benoemd bij het wapen der infanterie, tot majoor en komm. van het koloniaal werfdepot, de kapitein G. J. Hofstede Crull, van het 8ste reg. inf. Benoemd bij het wapen der genie, en wel bij den staf van het wapen, tot lsten luit., de 2de luit. J. W. Roeloffs Valk, van dien staf. geneesk. dienst. Op nonactiviteit gesteld de off. van gezondh. 1ste kl. E. L Philipsen, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, in afwachting dat omtrent hem Dader zal worden beschikt. polderbesturen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan K. Draeck, als dijkgraaf van den St, Pieterspolder, van den Philippine-polder en van het waterschap Groote en Kleine Isabella. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Voorschoten N. Schuit, commies der posterijen van de 2de kl. telegrafie. Benoemd tot telegrafist 3de kl. hij de rijkstelegraaf J. H. Wennekes, G. Kiveron, G. Blok, P. A. VVolswijk, W. P. liartsholt, J. AndriesseD, mejuffrouw J. Vos, J. H, De Haan, W. A. Moelker, C R. E. Be- eher, R. J. Van Bork, J. D. Mulder, A. Oostenrijk, mejuffrouw E. H. M. Van Hulzen en J. C. Beukers, allen thans klerk 2de kl. De afgetreden directeur der H. B. school te 's Gravenhage dr Koppenschaar ontving, als blijk van waardeering en hoogachting, van de leeraren dier inrichting een in marokijn gebonden pracht werk, de etsen van Unger, naar schilderijen van Frans Hals, met een voorwoord van m' C. Vosmaer. Een blad, waarop de namen der deel hebbers aan dit huldeblijk zjju vermeld, is aan het fraaie werk toegevoegd. In de Donderdag avond gehouden vergadering der Haagsche afdeeling van Volksonderwijs waren 70 leden opgekomen en heeft het bestuur volhard bjj zijn besluit om ontslag te nemen. Met 38 tegen 32 stemmen werd een voorstel om terug te komen op het besluit in zake de voeding dei- schoolkinderen verworpen. De heer F. Domela Nieuwenhuis en 37 andere leden, grootendeels handwerkslieden en arbeiders, vormden de meerderheid. Bij verschillende stem mingen werd een nieuw bestuur van 7, in plaats van, gelijk tot dusver, 9 leden, saamgesteld en daartoe gekozen de heer Domela Nieuwenhuis met zijne geestverwanten. Allen namen de benoeming aan, de heer Domela Nieuwenhuis met de kennis geving, dat z. i. voor het aftreden van het oude bestuur geen reden bestond, Tot onderwijzer te Meppel is benoemd, de heer J. Stigter, te Delft. De cóLlectie voor noodlijdende kerken en per sonen heeft te Middelburg opgebracht de som van 204.29. D" Heinecken te Middelburg is verhinderd den 29 dezer zijn broeder te Amerongen te bevestigen. Dit zal nu geschieden door d" Reesse teLeersum. Kaamslag, 20 April. D* H. W. Brandt van St. Kruis heeft het beroep naar de herv. gem. alhier aangenomen. Kantongerecht te Goes. Heden zjjn de navolgende personen veroordeeld A. C., te Biezelinge, wegens het tweemalen herstellen van eene wildstrik tot 2 boeten van f 20 subs. 3 dagen gev. voor elk. J. K., te 's-Heer Hendrikskinderen, wegens het laten liggen vin mest op den weg te 's Heer Arendskerke tot fl boete subs. 1 dag gev. P. W. en H. B., te Nieuwdorp, wegens het werpen met sneeuwballen tot fl boete subs. 1 dag gev. F. K., te Hoofdplaat, wegens het bevaren van een rijkskanaal zonder exemplaar van het algemeen reglement van politie voor de rijkskanalen tot f 10 boete subs. 1 dag gev. En verder wegens dronkenschap W J. P en M. v. d. V., te WilhelminadorpP. B., S. L., J. v. H., A. R., N. J., C. P. en J. v. d. R., allen te Goes; J. K. en G. S., beiden te Wolfaartsdijk C.deW., H.v.d. L., C. v.d. L., W. R. eu A. K„ allen te BorsseleM. R., J. v. d. S., W. de S., W. N. en J. de K., allen te Heinkenszand C. v. H., te Amsterdam J. K. en L. N., te IJerseke; W. N. en L. B., te Biezelinge A. G., te ColijnsplaatC. K., te Wissekerke A. M., te Cats; P. F., te Wemeldinge A. V. en P. K., te 's Heerenhoek; D. L., P. de J., en W. C. O., te Driewegen P. V. en B. R., te OvezandE. R., M. F. en H. S., allen te Hoedekenskerke P. M., te 's-Heer ArendskerkeF. S. en F. D., beiden te Graanw, allen in eene geldboete van fl subs. 1 dag gev. M. S., te Goes, tot 2 boeten van fl subs. 1 dag gev. voor elk. L. V., te Goes, totflO boete subs. 3 dagen gev. J. F. W. v. d. D., tot 3 boeten van f 10 subs. 3 dagen gev. A. de P. en J. H. v. D., te Hoedekenskerke, (recidieven) elk tot 3 dagen gev: J. H., te Heinkenszand, tot fl boete subs. 1 dag gev. en wegens burengerucht tot f 5.50 boete subs. 1 dag gev. J. de J. Jz., teBaarland, tot f 1 boete subs. 2 dagen gev. en J, v. S., te Goes, tot f 3 boete subs. 2 dagen gev. Allen in de kosten. Borssele, 20 April. In het aantal locali- teiten tot verkoop van sterkedrank in 't klein zal in het aanstaande twaalfmaandelijksche tijdvak alhier geene verandering komen. Alle belang hebbenden hebben het voornemen daarmede weder een jaar voort te gaan. Onder de negen localiteiten behooren er zes waarin tevens winkelnering wordt uitgeoefend. Het maximum volgens de nieuwe wet bedraagt vier. De werkzaamheden aan de belangrijke zink- en stortwerken aan den polderoever alhier beginnen ten einde te loopen. Het blijkt alzoo dat de aannemers met bekwamen spoed hebben gehan deld, want eerst in Mei en Juni behoorden zjj achtereenvolgens gereed te zijn De onderhouds werken van 1883/84 zullen iets later aanbesteed worden dan verleden jaar. Axel, 19 April. Heden morgen is door de ambtenaren van de rijksbelastingen een aan haling van zout geschied. Een smokkelaar werd gebonden hier binnengebracht, terwjjl de andere op den loop is gegaan. De heer Amersfoordt vindt het bedenkeljjk om jongens, die in Amsterdam de vreemdelingen j lastig vallen, oorvijgen te geven. Toen hij nog burgemeester was, was hij gewoon zijn veldwachters te gelasten, straatschenders de pet af te nemen en die hem te brengen ter her kenning, als stuk van overtuiging. In dat geval moest de jongen eerst een eind weg afleggen om die bij hem terug te vragen. Was de zaak erg, dan kreeg hij van hem een ver maning of proces-verbaal. Om hem ook straf te bezorgen, weigerde hij ook wel de pet terug te geven, tenzij vader of moeder zelve die terug haalden. Hij vernam dan doorgaans later, dat een der ouders van het vaderlijk recht een streng ge bruik had gemaakt. Als men dit middel te Amsterdam in toepassing brengt, zal de politie eene aardige collectie petten, maar zeker ook wel hoeden, van grooter sterve lingen kunnen krijgen, maar wij betwjjfelen of het doel bereikt zal worden. Een flinke straf wegens beleediging zal beter doel treffen. Het Handelsblad heeft een ander middel om de Amsterdammers van hun kleinsteedsche kwaal te genezen. Dit schrijftVoor diegenen onzer stadgenooten, die nog maar niet kunnen wennen aan menschen met een andere jas of hoed of andere spraak en gewoonten dan bij ons gebrui kelijk is, zou het zeer nuttig zijn om eene wrijf kuur te ondergaan bij dr Metzger. Daar toch kan men op het oogenblik kunnis maken met een Zweed, een Rus, een Noor, een Duitscher, een Oosten rijker, een Franschman, een Italiaan, een Japanner, een Amerikaan, een Mexicaan en een Braziliaan, die toevallig te gelijkertijd onder behandeling zijn. Het verblijf in de wachtkamer van den arts zou daarom met het oog op de tentoonstelling voor velen misschien nog heilzamer zijn dan de kuur zelve. Door den heer P. Heylo jr, te Broek in Waterland, worden Broeker oudheden verzameld, waarmede hij kamers meubileert, in den trant van 100 jaar geleden, in de hoop, dat het plaatsje daarmede zijne oude aantrekkelijkheid voor vreem delingen zal herwinnen, die het verloren heeft nadat de bekende verzameling, welke indertijd aan mej. Fregeres behoorde, naar het Broekerhuis aan het einde van het Vondelpark bij Amsterdam is overgebracht. De alom bekende zindelijkheid van Broek in Waterland levert dus alleen niet meer genoeg aantrekkelijkheid op voor de vreem delingen. Nog is te Veenendaal de rust niet hersteld. Slechts met groote moeite konden de betergezinde arbeiders der weverij Donderdag den arbeid her vatten. Men eischte dat de ontevredenen, aan wie de verdere toegang tot de fabriek was ontzegd, wederom zouden worden toegelaten. De bekende luchtreiziger Crommelin zal in Den Haag in Juni a. met zijn ballon opstijgen uit den tuin van gebouw voor K. en W. Wees voorzichtig met het van de handdoeij va» oud-porselein. Een rondventer in oudhede^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1