N° 93. 126? Jaargang. 1883. Y rijdag 20 April. De Internationale Koloniale Tentoonsteli. Middelburg 19 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRERGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhïïijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Baube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De N. R. Ct. schrijft Uit vertrouwbare bron wordt gemeld, dat Zr. Ms. raderstoomschip Valk niet naar Vlissingen, maar naar IJmuiden zal stoomen, om HH. MM. den koning en de koningin, benevens het gevolg aldaar te brengen. De bron van de N. R. Ct. schijnt echter niet vertrouwbaar te zijn, want met zekerheid kunnen wij mededeelen dat de koninklijke reizigers Zater dag morgen te Vlissingen zullen aankomen en van daar te 9.3 per extra trein de reis naar de resi dentie zullen voortzetten. De trein, uit Zr. Ms. materieel bestaande, dat zich thans te Vlissingen bevindt, zal te 10.20 te Roosendaal aankomen en drie minuten later van daar vertrekken om te 11.30 Rotterdam, station Delftsche poort, te bereiken. Heden wordt van 's Gravenhage via Vlissingen Queenboro afgezonden, van wege de postduiven- vereeniging de Ooievaar aldaar, eene mand oor- logs-postduiven, bestemd voor het kon. stoomjacht Valk, ten einde berichten over te brengen, gedu rende den overtocht der koninklijke familie van Queenboro naar Vlissingen van 20 op 21 dezer. Alweer een ander lijstje van ministers, zij het "dan slechts door verwisseling van eenige bekende personen, wordt ons thans weer door het Vader land gegeven en wij willen het onzen lezers niet onthouden. Binnenlandsche zaken mr. J. Heemskerk. Financiënm'. J. van Kuyk. Buitenlandsche zakenjhr. m*. P. H. A. van der Does de Willebois. KoloniënF. G. van Bloemen Waanders. Oorlog: generaal Weitzel. Marine gep. vice-admiraal Geerling. Waterstaatingenieur Van den Berg. Voor justitie zou een hofdignitaris optreden, naar men zegt. Mag dit misschien de combinatie zijn die de heer Heemskerk den koning aangeboden heeft? De „wachtgelders" bij het departement van justitie zijn duur voor ons land, welks financieele toestand waarljjk verre van rooskleurig is. Al kunnen wij gemakkelijk leenen, wij moeten' toch rente betalen en aflossen en elke bezuiniging is zeker gewenscht, maar meer nog het vermijden van noodelooze uitgaven. En aan het departement van justitie schijnt men niet met het noodig overleg te werk te gaan om de rechterlijke ambtenaren, die op wachtgeld zjjn gesteld, weer in dienst te stellen, ten einde daardoor noodelooze uitgaven te voorkomen. Uit de bijlagen der begrooting voor justitie 1883 blijkt, dat ƒ228,174,50 aan wachtgelden voor 125 rechterlijke ambtenaren wordt uitbetaald, waarvan 72,110 aan 30 leden der voormalige ge rechtshoven en het overige voor rechtbanken en kantongerechten. Van deze op wachtgeld gestelde ambtenaren zijn er thans nog 40 beneden de 65 jaren, te zamen 61,856 trekkende, die volgens de wet opnieuw in rechterlijke betrekkingen ge plaatst kunnen worden. Aan slechts drie gewezen ambtenaren bij de hoven, en zes bij rechtbanken en kantongerechten werden, met bezuinigingen van 2700 en 3960,50, alzoo totaal 6660,50, nieuwe betrekkingen aan geboden. >Men ziet zegt het Weekbl. v. h. Regt dat er alzoo door herplaatsing van zulke aanzien lijke wachtgelden genietende ambtenaren beneden den leeftijd, waaronder velen gerustelijk voor thans b. v. opengevallen betrekkingen van raadsheeren en griffier bij hoven in aanmerking kunnen wor den gebracht, nog heel wat in het belang van 's lands berooide kas te bezuinigen valt Ons land staat nog altijd uitstekend aangeschre ven. Voor de 4 pets leening, nominaal 60.900.000, is voor ƒ748 millioen ingeschrevendus voor niet minder dan 12 maal zooveel. Bij de 4 pets leening van 1878 ten bedrage van 43 millioen, zoo herinnert het Hbl., werd 34 pet. gegundthans is dus naar evenredigheid het vier voud aangeboden. Natuurlijk moet hierbij worden in aanmerking genomen, dat de grootste inschrijvers hun vraag veel hooger hebben gesteld dan de som, die zij inderdaad verlangden, wegens de zekerheid, dat slechts een klein gedeelte zou worden toegewezen. Bovendien werden de inschrij vingen niet beperkt door eenige bepaling omtrent dadelijke storting, gelijk in 1878. Pe uitslag bewjjst, dat de minister van finan cien ditmaal juist heeft gezien, door den prijs van uitgifte niet lager dan 98f te stellen. Volgens mannen van het vak is voor rekening van Nederland het minst ingeschreven: ongeveer 48 van de 748 millioen; al het overige is door het buitenland gevraagd, en wel ongeveer 500 millioen door Duitschland. Het doel zal echter wel zijnspeculatie, om het meerendeel allengs met winst over te doen aan vaste houders in Ne derland. Middelburg wacht Vrijdag 4 Mei een zeldzaam genot, dat zeker door velen met verlangen zal worden tegemoet gezien. Er zal dan in den schouwburg eene Duitsche opera worden gegeven door een gezelschap onder leiding van den algemeen bekenden en zoo zeer gewaardeerden baszanger van de Rotterdamsche opera, den heer Behrens. Het gezelschap bevat bovendien goede krachten van die operaeen klein maar goed orkest onder directie van den kapelmeester Zchoppe begeleidt het op zijn kunstreis door ons land, waarvan wij onlangs melding maakten, terwijl het koor 14 personen telt. Terwijl we nog kunnen meedeelen dat bij die gelegenheid de allerliefste opera Das goldene Kreuz, naar het Fransch van Mosenthal, muziek van Brüll, zal worden gegeven, dat daarin, behalve de heer Behrens zelf, de dames Kauer en Ophemert- Swencke en de heeren Bölhoff, tenor en Drumm, bariton, optreden, kunnen wij zeker wel aan deze onderneming een volkomen succes voorspellen. Aan belangstelling voor zulk eene hoogst zeld zame voorstelling, waarbij gewone, niet te hooge toegangsprijzen zijn gesteld, zal het zeker niet ont breken, en eer zal het blijken dat onze schouwburg te klein is dan de opkomst te gering. Niet met onverdeeld genoegen woonden wij Woensdag avond de voorstelling in den schouw burg alhier, ten voordeele der nagelaten betrek kingen van de ramp te Moddergat, bij. Aan de spelers, die op zulk een verdienstelijke wijze Het was maar een loods, van A. Ruijsch, voor rederijkers bewerkt, vertolktenaan het muziek korps der d. d. schutterij, onder directie van den heer A. De Jong, dat de verschillende nommers op zulk eene voortreffelijke wijze uitvoerde, brengen wij gaarne hulde. Door allen werd met bewonderenswaardigen ijver en met lust gespeeld, en men kon het ziener was studie gemaakt van de verschillende karakters die men moest voorstellen. Het stuk van Ruijsch, hoe ruw ook menig too- neel is geteekend en hoe grof de uitvallen die erin voorkomen vaak zijn, maakt steeds indruk De omwerking zonder vrouwenrollen heeft aan het geheel echter veel kwaad gedaan en voor de spelers is het niet gemakkelijk om de ruwheden wat te verzachten. Toch blijft de hoofdstrekking van het stuk bewaard,: het kwaad wordt gestraft, de eer van den nog niet genoeg gewaardeerden stand der zteloodsen wordt gehandhaafd. Wij gelooven dat het aanwezige publiek alge meen zeer voldaan den schouwburg verliet en hun dankbaar was, die zulk een genotvollen avond het verschafte. Voor het beoogde doel ziet men gaarne de vlekjes, die op te merken vielen, over het hoofd, ja het zou, dunkt ons, niet kiesch wezen zulk een opvoering aan een kritiek te onderwerpen, terwijl wij ook daarom willen vergeven dat men ons wat lang hield. Maar wat ons genoegen eenigzins wegnam was de vraag of allen, die hun krachten wijdden aan een goed doel, evenzoo tevreden zullen wezen, niet over het publiek dat tegenwoordig was, want dat toonde door herhaalde toejuichingen zich dankbaar genoeg, maar over hen die afwezig waren Zulk eene opvoering is geschikt om er zijne kinderen of nog liever zijn dienstbaren heen te zenden, zoo denkt menigeen. Overigens Maar wij willen liever aan hen zeiven, die thans zulk eene ervaring opdeden, de beslissing overlaten in hoeverre het goede doel alleen hun een volgenden keer nog eens kan aansporen om tijd, moeite en talenten ten beste te geven, op gevaar af dat velen weer hun zullen onthouden hetgeen hun eerlijk toekomt, vooral om hetgeen zjj te zien en te hooren gaven, n. 1. een bewijs van waardeering. Wij voor ons zouden het nog aangenamer vinden wanneer het publiek, dat toch niet komt, dan liever maar niet op een inteekenlijst teekendedan be spaart men anderen moeite en teleurstelling. Wij deelen ten slotte meê dat de bruto-opbrengst van dien avond 264.20 heeft bedragen, terwijl de kosten, dank zij aller medewerking, gering zullen wezen. De bjjdrage tot leniging van den nood, zal dus tenminste een lichtpunt wezen voor hen, die Woensdag meewerkten. Oost- en West-Souburg, 19 April. De collecte, Zondag 11. alhier in de kerk ten behoeve van Urk, Moddergat en Scheveningen gehouden, heeft de som van 90.70 opgebracht. Veere, 19 April. De bekende verguld zil veren beker, door Maximiliaan van Bourgondie aan de stad Veere gegeven, zal ook op de ten toonstelling te Amsterdam, afdeeling retrospectieve kunst, prijken. Door de commissie voor die tentoon stelling zal dit prachtstuk van drijfwerk tegen brandschade, vervoer, enz. geassureerd worden voor een som van veertig duizend gulden. Koutelande, 19 April. Door het gemeen tebestuur alhier is voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp te Moddergat 26.75$ gecollecteerd. Gtoes, 18 April. De directie der sociëteit van Ongenuchten Vrij alhier besloot pogin gen aan te wenden, om gedurende den zomer 5 volks-concerten te geven in den schoonen tuin dier sociëteit. Zooveel mogelijk telkens op Zon dagmiddag van 2 tot 5 uren. De toegangsprijs zal worden gesteld op slechts .25 centen per persoon, zoodat ieder, die eenaan- genamen Zondagmiddag wil doorbrengen, daartoe in de gelegenheid zal zijn. Het is te hopen, dat die concerten even druk mogen bezocht worden, als die welke verleden jaar van wege de tentoonstellings-commissie ge geven werden. Het bestuur van de vereeniging tot het Regelen en bevorderen van Volksvermaken alhier besloot dat de algemeene vergadering der leden zal plaats hebben op Dinsdag 8 Mei a. In die algemeene vergadering zal het jaar verslag der vereeniging uitgebracht en de reke ning over het afgeloopen dienstjaar ingediend worden. Tevens moeten dan 3 bestuursleden gekozen worden, en wel een in de plaats van den heer A. Schraver, die overleden is, een in de plaats van de heer L. M. van Campen, thans waarnemend president, die, niet voor president in aanmerking wenschende te komen, zijn onslag genomen heeft, en éen ter voorziening in de periodieke aftreding van den heer M. N. Arentz. Coltjnsplaat, 18 April. Door ingelanden van den Catschenpolder werd heden tot lid van den dijkraad van het calamiteuse waterschap Leendert-Abraham benoemd de heer J. W. Markusse. De St. Ct n°: 91 bevat een kon. besluit van den 28e* Febr. jl., houdende goedkeuring eener tiende lijst van personen of geslachten, wier titels en adeldom op de adels-registers zijn ingeschreven, en van eene lijst der veranderingen van adellijke geslachtsnamen, waarvan op die registers aantee- kening is geschied. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der dir. bel. invoerr. en acc. dat voor de opengevallen kantoren te Blokzijl, Vries en Brouwershaven zich vooralsnog geen bevoegde sollicitanten hebben aangemeld. Ontvangers en andere ambtenaren, krachtens de bestaande regelen tot een dier betrekkingen be noembaar, kunnen zich mitsdien alsnog tot 1 Mei a. bij het departement van financiën daarvoor aanmelden, onverschillig of zij overigens tot mede dinging naar die kantoren bevoegd zijn. Het comité van uitvoering voor de tentoonstel ling van Amsterdam heeft besloten aan alle leden der commissiën van de verschillende afdeelingen der tentoonstelling en aan de presidenten en secretarissen der provinciale of plaatselijke com missiën vrijkaarten aan te bieden voor den gehee- len duur der tentoonstelling. Voor zoover zulks niet reeds is gescnied verzoekt het comité dien heeren om aan zijn adres te doen toekomen twee hunner photographische portretten en aan de achterzijde hun naam en betrekking tot de ten toonstelling te vermelden, De werkzaamheden van de afdeeling Retrospec tieve Kunst zijn thans in de door de regeering af gestane ruimten in het rijksmuseum in vollen gang. De voorwerpen voor de afdeeling aangeno men of die belangstellenden aan de commissie ter plaatse zouden willen aanbieden kunnen dagelijks ingeleverd worden aan het rijks museum van 2 tot 5 uur des namiddags, Ingang eerste deur zijgevel kant der P. C- Hooftstraat (kunst indus trie-school). De inzenders, die toegelaten zijn, ontvangen be halve een reiju der voorwerpen een genummerd bewijs waarop ter gelegener tijd aan de bureaux der tentoonstelling, Paleis voor Volksvlijt, vrij kaarten volgens reglement kunnen worden afge haald. Zij moeten daarvoor, zoo mogelijk te gelijk met de voorwerpen, aan het bureau der commis sie in het rijksmuseum inleveren twee hunner portretten (gewoon formaat) aan de achterzijde voorzien van hun naam, woonplaats en volgnum mer door de commissie te geven. Terwijl Volksonderwijs overal den doodslaap scheen te slapen, heeft de heer F. Domela Nieuwenhui» in de Haagsche afdeeling eenig leven gebracht. Onlangs is hij met eenige aanhangers lid ge worden en gelukte het hem een voorstel te doen aannemen om bij den gemeenteraad aan te dringen op het van gemeentewege uitreiken van voedsel aan de kinderen op de bewaarscholen en op d« scholen voor on- en minvermogenden. Het bestuur wilde aan dat voorstel geen uit voering geven en nam collectief zijn ontslag. Gis terenavond zou een ander bestuur worden gekozen. Bij herstemming is tot raadslid te Rotterdam gekozen de heer ra* A. H. van Tienhoven met 669 stemmen. M* J. A. van Gilse verkreeg er 526. Zoo hebben de liberalen nu eens onderling hunne krachten gemeten, terwijl een deel der tegenpartij zich bij de keuze van den heer Yan Tienhoven aansloot, omdat zij van de twee liberalen hem het minst vreezen. Een twijfelachtige eer voor den gekozene. Voor architect van Deventer komt vooral ook in aanmerking de civiel en bouwkundig ingenieur J. A. Mulock Houwer, werkzaam bij den heer Muysken te Amsterdam. Aan den heer J. H. L. De Haas, kunstschilder, is verlof verleend tot het aannemen van het kom- mandeurskruis der orde van Isabella la Catolica, hem door den koning van Spanje geschonken. Particuliere correspondentie I. Het initiatief. Amsterdam, 18 April. De in 1878 te Parijs gehouden Exposition UnU verselle was door een nog betrekkelijk jeugdigen Parijzenaar tot in de details nauwkeurig bestu deerd, en het welslagen zoowel van deze als van de vorige wereldtentoonstellingen te Philadelphia, Weenen en Londen deden bij hem het denkbeeld rijzen, ook Nederland te doen opnemen in de rij der volkeren, die het schouwtooneel zijn geweest van een even eervollen als vreedzamen strijd op het gebied van kennis en kunst. De geschiedenis van ons vaderland was blijkbaar met bijzondere ingenomenheid door hem bestudeerd, en het resul taat daarvan nedergelegd in eene brochure, te Parijs in 1880 verschenen, waarin de schrijver, geen ander dan de commissaris-generaal der eerst daags te openen internationale koloniale tentoon stelling, de heer Eduard Agostini, het nut uiteenzet eener wereldtentoonstelling voor Nederland. De weinige bladzijden dezer brochure kenmerkea niet alleen den man van studie en energie, van fijnen smaak en goede vormen, maar iedere blad zijde getuigt tevens van een zeldzame algemeene kenni». Nederlapd, dat in de laatste 25 jaren, onder de rustige en weldadige regeering van koning Willem III noch door onlusten naar buiten be roerd, noch door tweedracht van partijen daar binnen verontrust was, en gedurende meer dan een kwart eeuw zoovele reusachtige werken had ondernomen en voltooidwaar de fraaie kunsten en wetenschappen, en ook enkele takken van industrie met meer dan gewonen tred vooruit waren gegaanhet kleine land, dat de voort brengselen van zijn vruchtbaren bodem naar de vier windstreken «.zonddat land, meende de heer Agostini, moest de volkeren van de geheele wereld uitnoodigen de voornaamste voortbrengselen van fabriek- en handwerksnijverheid van hun land, alsmede de grondstoffen, en alles wat op de ge schiedenis van het product en zijn exploitatie betrekking had, in een vreedzamen wedstrijd naast elkander, te leeren, wat tot verhoogden bloei en welvaart van een land kan bijdragen. In enkele Nederlandsche dagbladen van 18 Au gustus 1880 werd het eerst, in vage bewoordingen, waarin tusschen de regels het ongeloof aan de uitvoerbaarheid sprak, melding gemaakt van »een te houden internationale tentoonstelling in 1882," en reeds den volgenden avond kwamen eenige invloedrijke Amsterdammers bijeen, om openbaar heid te geven aan hetgeen aanleiding was geweest van het bericht Een Franschman, Monsieur Agostini aldus luidde de introductie, qui avait été recom- mandé tout particulièrement par des notabilitésfram

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1