Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. gewerkt, en na herhaalde verdaging staat nu de eindoplevering weldra te wachten. Van den bouw van een tolhuis intusschen is nog geen sprake de tolgaarder houdt nog steeds de wacht bij den tolboom en heeft het genoegelijk vooruitzicht, om de bewegingen van vriend Bruin" langs diens waterbassin wellicht nog geruimen tijd te kunnen navolgen. Door de jongste zitting toch van den gemeente raad werd een schrijven bekend van gedepu teerde staten, volgens hetwelk de beslissing van dat college omtrent 's raads besluit tot den aan koop van grond voor en den bouw van een tolhuis werd verdaagd. Tevens werd het dagelijksch bestuur gemachtigd om in overleg te treden met het bestuur van den Hoofdplaatpolder, 't welk aan voormeld college een bezwaarschrift had ingediend nopens de tegenwoordige plaatsing van den tolboom, aan den voet dezerzijds den Wilhelminadijk. Er schijnt voorheen minder op eene legale regeling van den onderhoudsplicht van wegen te zijn gelet, en zoo is hier een toestand ontstaan die, wat den onderhavigen weg van af de kom der gemeente tot aan de grens van den polder betreft, door gedep. niet minder dan «zeer inge wikkeld" wordt genoemd. Achter de quastiën van rechten en plichten, die zich hieruit kunnen ontspinnen, vertoont zich het dreigend «gespenst," dat hier periodiek terugkeert in den vorm van voorgenomen tolheffing door den polder op de levenswegen in de gemeente, of van emigratie van hoogstaangeslagenen zoodra de hoofdelijke omslag als hoofdgerecht ter tafel komt. Het voormeld overleg zal weldra klaarheid brengen en dan zal wellicht voor de zooveelste keer blijken, dat spoken toch maar schrikbeelden ïijn- De St. Ct bevat de statuten van de naamlooze vennootschap: De oestervisscherij Triton te Goes en een beknopt overzicht van de verrichtingen der permanente militaire spoorwegcommissie, gedu rende het jaar 1882. De minister van financiën maakt bekend, dat de inschrijvingen tot het bekomen van schuld bekentenissen in de bij de wet van 16 Maart jl. vastgestelde leening van 60,000,000 te zamen een bedrag uitmaken van 748,000,000dat die inschrijvingen mitsdien slechts ten deele kunnen worden aangenomen, en dat zoo spoedig mogelijk door den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, namens hem, minister, aan de in schrijvers schriftelijk van het aan elk hunner toe gewezen bedrag zal worden kennis gegeven. De zeildag van de Willem Barents is nu defi nitief bepaald op Zaterdag den 5eB Mei. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden verga dering van de Vereeniging voor Statistiek bleek dat de vereeniging in het afgeloopen jaar 24 leden verloor, waarvan 12 door den dood, zoodat het ledenaantal thans 535 bedraagt. De uitgaven over 1882 bedroegen 1640,80 het batig saldo is ƒ1268,94, 48 nieuwe leden werder aangenomen Dr. J. Th. Mouton uit Den Haag behandelde vervolgens de quaestie der werklieden-pensioenen in verband met de werkzaamheden der daarvoor benoemde commissie. Spreker deelde in korte trekken de geschiede nis van deze zaak mede en vermeldde dat binnen weinige dagen de statuten in het licht zullen ver schijnen van het fonds dat nu den naam zal dra gen van Werkliedenfonds, waarbij voor de tarie ven prof. Van Peseh, prof. Van Geer zal ver vangen. Nadat de heer Van Reesema zich voor aansluiting bij een of andere levensverzekering-maatschappij had verklaard, de heeren Heldt en Van Kempen daarentegen een geheel zelfstandig fonds hadden verdedigd, werd de wensch door de vergadering uitgesproken dat de zaak, op welke wijze dan ook, tot een goed einde zal worden gebracht, waarna de vergadering werd gesloten. Het paleis op het landgoed Oranje-Nassau is thans geheel afgewerkt en gemeubileerd en gereed om HH. MM. den koning en de koningin te kun nen ontvangen. In Juli worden HH. MM. aldaar Maar wat beteekende dit alles George ging naar een der vensters en keek peinzend naar buiten. Naast hem stond de tafel, die wij kennen. Hij nam een paar der voorwer pen, die erop lagen, ophet waren werktuigen om een horloge te repareeren. Die tafel was een oude, ruwe, zwarte bank, waaraan de oude man zijn geheele leven had zitten werken. »Ik herinner mij," zei George, »dat een der Memblings zijn geld in den handel verdiend hadhij was geloof ik horlogemaker." Toen zag hij voor het volgende venster een draaibank met toebehooren en een schaafbank met allerlei gereedschappen. Half afgewerkte voorwerpen, ronde blokjes, rollen, hijschblokjes, lichte kettinkjes lagen op de bank verspreid. «De oude man was dus timmerman en draaier ook. De oude man las over werktuigkunde," vervolgde hij bij de tafel komende, die met boe ken en papieren overdekt was. Hij nam een blad met teekeningen op, toen een tweede, zag om zich heen en knikte. Daarop begon hij te lachen en keek op: zijn horloge. Vervolgens ging hij naar de schaafbank, nam eenig gereedschap en ging aan het werk. Het duurde wel een kwartier eer hij klaar was en het was reeds over vijven. Hjj wreef zich van genoegen in de handen en zei bij zich zelf Dit is het beste werk 't welk ik nog ooit ver richt heb." [Slot volgt.) verwacht en indien geen verandering komt in de gemaakte reisplannen, dan zullen HH. MM. er vier weken vertoeven. Zondag werd, na afloop der godsdienstoefening, in de Hollandsche kerk te Londen gelegenheid gegeven om het huldeblijk te zien, dat onzen koning en onze koningin zal worden aangeboden door de Nederlandsche vereeniging te Londen, Zooals men weet is het een album met bijdragen van verschillende artisten. Het geheel ziet er allerkeurigst uit en bestaat uit dertig bladen in groot folio, meerendeels keurige pkotografische gezichten uit Londen en zijne omstreken. Tadema heeft een Romeinsch meisje, Koekkoek eene voorstelling van de Valk en Hollander eene musikale bjjdrage geleverd. Het titelblad stelt voor een Oranjeboom met bloem en tak; een beschildering in zoogenaamde dekverf, een procédé dat ten onzent niet veel voor komt doch in Engeland vaak en met groot suc ces wordt uitgeoefend. De uitvoering is smaakvol en keurig, gelijk trouwens die van elke omlijsting in het album. De Oranjetakken omslingeren de volgende namen van Nederlandsche inrichtingen te Londende Nederlandsche hervormde kerk, het koning-Willem-fonds, de Nederlandsche ver eeniging en «Nut zij ons doel." Bovenaan staan Nederlandsch gezantschap en Nederlandsch con sulaat-generaal. Een Oranjetak steunt op het wapen van koning en koningin. Midden op het blad vindt men dit inschrift in schoonschrift „Tbr Herinnering aan het bezoek van Hunne Majesteiten, Koning Willem IH en Koningin Emma, aan Londen, in 1882—1883." Het tweede en derde blad vormen als het ware een equivalent voor een adres, behalve dat zij een prettiger en vooral bestendiger indruk zullen achterlaten. Te midden van keurige bloemversieringen ziet men aan de acht hoeken de woorden: «Hulde," »Eerbied," «Getrouwheid," «Dankbaarheid," «Ze gen," «Gezondheid," «Voorspoed" en «Eendracht." Het midden wordt ingenomen door deze inscriptie in schoonschrift: Aangeboden door De Nederlandsche Vereeniging De Nederlandsche Hervormde Kerk te Londen, onder medewerking van de artisten Alma-Tadema 11. A., H. Koekkoek Jr., Leopold Lowenstam, Benoit Hollander en van den ontwer per Leo P. N. Kervel. onderscheidingen. Toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij Z. M. besluit van 5 Mei 1877 no. 32, aan de heeren A. Kraijesteyn, wijnhandelaar te Rosendaal bij Velp; en dr. E. Geib, archivaris te Munchen, als blijk van waardeering hunner belangstelling in 's rijks weten schappelijke verzamelingen betoond. bidderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer H. C. Ilauewinckel, refe rendaris bij het departement van iinancien. (Zie laatste berichten van gisteren) Akte-examens in Zeeland. Van de 17 candidaten, die zich hadden aange meld, is 1 weggebleven wegens ziekte, 4 werden afgewezen en 12 toegelaten, de heeren A. den Herder, van MiddelburgJ. D. D. de Smit, van SluisW. C. van de Stolpe en J. A. A. den Toom, van ZierikzeeJ. J. Verhulst, G. J. Visser en J. Visser, van Middelburg; P. J. Vogelaar, van Zie rikzee J. C. Vroegop, van GoesA. H. Westen dorp, van Middelburg; M. L. Wiltson, van Zie rikzee en A. Wisse, van Vrouwepolder. De examens zjjn afgeloopen. St. Lanrens, 17 April. De alphabetische voordracht voor de vacee'rehde betrekking van onderwijzeres aan de openbare school alhier be staat uit de dames A. A. L. van Hecke, H. L. Leupen en M. A. Zegers, allen te Middelburg. Zondag herdacht prof. m' B. J. Gratama den dag, waarop hij voor 25 jaren zijne betrekking als hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen aanvaardde. Commissiën van oud-leerlingen en uit zijne tegenwoordige leerlingen, evenals de universiteits-senaat en die van het studentenkorps boden den jubilaris hunne gelukwenschen aan. In afwachting van nadere voorziening, is de waarneming der betrekking van den overleden inspecteur vau het middelbaar onderwijs, dr D. J. Steijn Parvé, opgedragen aan den hoogleeraar- inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr M. Salverda te 's Gravenhage. Zondag is d* J. J. L. Luti, uit Middelburg, door d' L. Bresson bevestigd als predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam. D* Bresson hield bij deze gelegenheid eene leerrede naar aanleiding van I Cor. I vs. 17. Des avonds heeft d' Luti zjjne intrede gedaan met eene leerrede over II Cor. 4 vs. 136. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn de volgende personen veroordeeld C. van de V., 49 j. arbeider te Zaamslag, wegens diefsta tot 15 dagen cel L. F. de Th., 22 j. wagenmaker te Hontenisse, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en boeten van 3 en ƒ8. P. J. van de B., 38 j. te Hon tenisse, wegens verwonding tot 2 maanden ee! en 8 boete. W. A. A. 25 j. werkman, te Philippine, en C. van der W., 20 j. arbeider te Hoek, wegens diefstal ieder tot 2 dagen cel. P. IJ., 16 j. zoncler beroep te Vlissingen wegens bedelarij tot 14 dagen gev. Vrijgesproken zijn S. N. wed. P. L. 38 j. koopvrouw te Hontenisse, be klaagd van bet te vondeling leggen van een pasgeboren kind en J. J. J. en P. F. de M. beiden te Ter Neuzen, beklaagd van diefstal. De arr.-rechtbank te Amsterdam heeft 11. uitspraak gedaan op het verzoekschrift van mej. dr Aletta H. Jacobs om op de kiezerslijsten ge plaatst te worden. De rechtbank heeft gemeend, dat het onmogelijk de bedoeling van den Neder landschen wetgever kan zijn geweest, dat de vrouw kiesbevoegdheid heeftimmers, indien hij dit be doeld had, zou hij het uitdrukkelijk gezegd hebben. Zij heeft daarom en uit overweging, dat bij het verzoekschrift niet aan alle vereischte formaliteiten was voldaan, mej. Jacobs niet ontvankelijk ver. klaard in haar verzoek en haar veroordeeld in de kosten. Zierikzee, 16 April. Ook deze gemeente is niet verschoond gebleven van de mazelen. Sedert den 3en dezer maand zijn 68 gevallen aan gegeven. Zij zijn van een goedaardig karakter, daar nog geen lijder aan die ziekte overleden is. Maandag jl. is de heer P. A. Mooenens met eene bezending postduiven van de vereeniging He Ooievaar te 's Gravenhage naar Nieuwediep ver trokken, om Z' M' stoomschip Bonaire, op zijn kruistocht in de Noordzee van dit middel van communicatie te voorzien. Elke duif is van een brieventasch (pennenschachtje onder den staart bevestigd) voorzien en gestempeld «oorlogsduiven- post" tusschen twee zelfde volgnommers. Van eventueel verdwaalde brievenbestellers ver zoekt men bericht bij C. E. Arents, Veenestraat te 's Gravenhage. Een groote internationale zeil- en roeiwed- strjjd zal dit jaar op het IJ voor Amsterdam gehouden worden en eveneens een internationale zeilwedstrijd op de Zuiderzee. Het dageljjksch bestuur van Amsterdam heeft aan den raad aldaar het voorstel gedaan om aan de commissie tot organisatie van die internationale wedstrijden ter gelegenheid der koloniale tentoonstelling een sub sidie van 3000 te geven, ter gedeeltelijke bestrij ding der kosten. Te Veenendaal hebben ongeregeldheden plaats gehad onder de werklieden. Op de Veenen- daalsche stoomspinnerij en weverij hebben de werk lieden, ten getale van 800, het werk gestaakt en loopen thans leeg. Gansche scharen liepen Maandag al zingende en joelende door de stad. Bij den onder-directeur werden de glazen ingegooid. De militairen, uit Arnhem ontboden, patrouil leeren door de oproerige menigte, die nog niet geneigd schijnt tot de orde weder te keeren. Eene loonsvermindering van 10 was de aan leiding tot de werkstaking en ontevredenheid onder de werklieden. De valsche bankbiljetten van honderd gul den schijnen allen van hetzelfde fabricaat te zijn. Bij een eenigszins oplettende beschouwing blijkt, dat het beweerde «watermerk" er wel eenigszins op gelijkt, maar toch meer door persing of plet ting verkregen schijnt. De buste van de Neder landsche Maagd en het medaillon, dat haar om sluit, is ruw afgewerkt en dit is zeker, wanneer een dergelijk bankbiljet tusschen echte in gescho ven wordt, het meest in het oog vallend bewijs voor de onechtheid. Verder is het papier niet «geschept" en mist dus den oneffen rand der echte bankbiljetten, terwijl ook de gestempelde nummers van de gewone verschillen. Er komen op de Amsterdamsche tentoonstel ling Surinaamsche inboorlingen, waaronder Arro- wakken, zijnde Zuid-Amerikaansche roodhuiden, die in de bosschen van Guiana een nomadenleven leiden en waarop alle pogingen om ben te be schaven tot nu toe vruchteloos bleven. Zij zullen met zich voeren alles wat benoodigd is om hunne hut op te richten en in den staat te brengen als waarin zij in de bosschen leven. Behalve deze Arrowakken kan men ook Bosch negers verwachten, mede in «nationaal costuum", d. i. ongekleed. Zij dragen een koord om het middel, waaraan zij een stuk katoen achter bevestigen en voor vastmaken, zoodat het ter lengte van een halven meter naar beneden hangt. Ook zullen gecroiseerde rassen op de tentoonstel ling te zien zijn, zooals Karboegers, Mulatten, Mestiesen, Poestiesen en Kastiesen. Voor de ethnographie zal de tentoonstelling dus belang rijke bijdragen leveren. Volgens De Oude Tijd is vijftig jaar na de ontsnapping van Hugo de Groot diens voorbeeld om in een boekenkist te vluchten gevolgd. In 1867 :hamelijk zat, naar een corr. van de Arnh. Ct. in herinnering brengt, in Den Haag op de gevangenpoort een Fransch kramer voor schuld gegijzeld, benevens een ander persoon, die eens een groote kist met papieren kreeg, waarvan hjj eenige noodig had. Spoedig waren die gevonden en de cipiersmeid kreeg bevel om de kist den volgenden morgen vroeg weder af te geven. De Fransckman had dit gehoord en begreep daarvan partij te kunnen trekken. Voor dag en dauw kroop hij in de kist en zette zijn schoenen met zjjn rok over een stoel geworpen voor het bed, zoodat de personen, die de kist naar beneden brach ten, meenden dat hij nog op het bed lag. De kist werd op een kruiwagen geladen en in een zeker huis in de Spuistraat gebracht, waar het nog een half uur duurde voor ze geopend werd. Maar toen sprong de kramer er een-twee-drie uit, greep een hoed en een paar schoenen en zeker was het aan den schrik en de verrassing te wijten, dat de vrouw des hui zes hein ongehinderd liet gaan. Schoon de cipier de kist had moeten visiteeren, kwam die er met een vermaning af. Een straatjongen maakte het een Javaansch meisje in de Utrechtsche straat te Amsterdam lastig. Een Franschman zag dit en gaf den jon gen een tik, die raak was. «Flink zoo! Bien faitklonk het uit den mond van velen en in een oogwenk had de straatbengel een dracht oor vijgen te pakken, die hem zoo hard mogelijk beenen deden maken. Een met dwangarbeid gestraft persoon, Fu- bridy genaamd, heeft onthullingen gedaan omtrent een nieuwe samenzwering in het graafschap Clare in Engeland. Tengevolge daarvan zijn verschei dene personen in hechtenis genomen. In het proces over den moord in het Phoenix- park is wederom een der aangeklaagden, James Mullet, getuige geworden, daar hij verklaringen wil afleggen. Brady, de ter dood veroordeelde moordenaar van den heer Burke, blijft nog zijn onschuld vol houden. Een der jury-leden ontving een brief, waarin hem werd aangekondigd dat hij gescal peerd zou worden, indien niet vrijspraak werd verleend. Nadat Brady schuldig was verklaar verlangden de jury-leden voor zichzelven bescher ming van de politieer zullen nu maatregelen worden genomen om eiken aanval op hen te voorkomen. Brady is uit een huisgezin van 25 kinderen. Te Marseille heerscht onder de havenarbei ders algemeene neiging tot werkstakingen. De machinisten en matrozen hebben opgehouden te werken en men verwacht dit nog van meerderen. Het is eene ruïne voor Marseillenauwelijks een schip komt binnen. De schepen die er zijn kunnen niets doen. De Compagnie transatlantique gaf in wanhoop bevel aan haren agent in Algiers om eenige honderden Arabieren naar Marseille te zenden, doch dit denkbeeld moest zij laten varen, wijl de overheid de verantwoordelijkheid niet op zich wilde nemen met het oog op de quarantaine en het bewaren van orde'. Ongeveer 20,000 man hebben nu het werk verlaten. Louise Michel, die nog altijd in Saint-Lazare opgesloten zit, heeft verlof gekregen om hare moeder te bezoeken, die zeer ernstig ziek is. Dientengevolge is zij met twee inspecteurs per fiacre naar den boulevard Burbès gereden. Het onderhoud duurde twee uren. Yersehe, 17 April. Door jhr H. A. Clifford is heden alhier, in het koffiehuis Harthoorn, aan besteed de aanleg van een oesterput op de gronden, gelegen voor den zeedijk van de Breede watering bewesten Yerseke, tusschen de dijkpalen n° 102 en n° 105. Er waren negen inschrijvers. De hoogste was de heer G. Bolier, te Scherpenisse voor 52,800, de laagste de heer Th. de Jonge, te Yerseke voor 47,700. De toewijzing volgt later. 5'eiersburg. De hooge adel en de autoritei ten zijn uitgenoodigd om uiterlijk 18 Mei te Mos- cou tegenwoordig te zijn. Volgens een keizerlijk besluit zal te Kroonstadt eene belasting geheven worden van zeilschepen en stoombooten, bestemd voor het weghalen van vuil nis, asch enz liuda-JPestli. In de zitting van denHon- gaarschen rijksdag richtte de afgevaardigde Tues- seferry eene interpellatie tot de regeering, en vraagde of de minister Tissa ervan onderricht was, dat een hooggeplaatst ambtenaar van de Grazer politie onlangs te Buda-Pesth arriveerde om mede leden van eene internationale dievenbende te zoeken, en of het juist was dat op de lijst der gezochten ook de naam van een Hongaarsehen rijksdag-afgevaardigde stond. In de partij-vergadering der Hongaarsche uiterste linkerzijde verklaarde de afgevaardigde Polonyi, advocaat, dat hij de hierboven bedoelde persoon was. Hij verklaarde echter die beschuldiging voor laster. Hij heeft van de Grazer politie onlangs een opdracht gekregen om tegen negen Pesther politie-beambten eene klacht in te dienen. Zij werden beschuldigd door het internationale bond welks hoofdzetel te Pesth is, omgekocht te zijn. Polonyi weigerde zonder bewijzen te beginnen Daaruit hebben zijne vijanden opgemaakt dat bij medelid dezer bende is. Heden heeft eene geheime parlementszitting plaats, ten einde te onderzoeken of Polonyi schuldig of dat Tuesseferry een laste raar is. Het schandaal doet groote duels ver wachten. ftuda-Festh. Eindelijk is de zaak Tisza Eflar tot een aanklacht gekomen. Vier Joden zjjn aangeklaagd wegen den moord van een Christen meisje en vjjf wegens medeplichtigheid. tfïoes» 17 April. Het maken der gebouwen en bijbehoorende werkeD, ten behoeve van het hulpstoom- gemaal te Kattendijke, jl. Vrijdag te Goes aanbesteed, is Maandag aan den minsten inschrijver, den heer C. Romein^ te Delft, toegewezen, doch niet voor do som, door genoemden heer gevraagd, ul. f 25.950 maar voor 25000, zooals de begrootiug luidde, met bepaling dat de werken," die er nog moeten bijkomen, dat zijn enkele heulen enz., door genoemden aannemer zullen gemaakt en hem dan afzon derlijk betaald worden. 17 April, des morgens te 8 uren. Verwacht: aanwakkerende ZW. wind en ver moedelijk regen. Thermometérstand te Middelburg. 16 Apr. '8 avonds 11 uren 4-3 gr. 17 u 's morgens 8 ureo 4-7 gr. 's middags 1 uur 58 gr. *8 avonds 5 uren 51 gr. F. Van 7 tot 14 April. Vlissingen. Gehuwd: J. Belderok, jm. 22 j. met M. Clowting, jd. 21 j. Bevallen N. Ladenberg, geb. Verhage, z. T. E. J. van Meerbeek, geb. Smit, d. A. C. A. Zeijger, geb. Fritz, z. D. Zonnekeijn, geb. Goormachtig, z. A. de Rijke, geb. Huibregtse, d. M. M. Lere, geb. Brand, z. P. J. van der Kujjl, geb. Guillaume, d. Overleden L. van Breen, wedr van A. Laaaigne. 71 j. D. A. Boonstra, z. 2 j. M. P. van der Hoeven, z. 4 m. C. W. Verbeek, man van J. Nustelink, 59 j A. van Boven, z. 5 m. A. de Waard, d. 5 m. Goes. Gehuwd: J. de Graaf, jm. 26 j. met M. J. Koen, jd. 22 j. BevallenP. Kerpel, geb. van Hoof, z. C. A. Kok, geb. Hujjsse, z. M. M. Timmerman, geb. de Wagter, z. M. C. Breetvelt, geb. Ittman, d. C. J, den Boer, geb. Verduijn, z. OverledenL Kievif vrouw van J. G. Roelofse, 58 j. Zierikzee. Gehuwd: P. Aarts, wedr 50 j.met A. Hendrikse, wede 53 j. L. Manni, jm. 21 j. met H. Hoek, jd. 31 j. Bevallen: M. Tromper, geb. Phernambucq, z. C. J. van Nieuwland, geb. Gudde, z. J. J. Gouds waard, geb. den Dekker, d. Overleden: A. Berrevoets, z. 14 m. J. Klaasse z. 19 j. ongeh. M. R. Vogelsang, d. 3 j.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2