126® Jaargang. 1883. W oensdag 18 April. N° 91. 8 FEUILLETON. Be mÉrii ier BeiMiip, Middelburg 17 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg, MIDDELBIRGSCHE COURAIMT. Agenten voor dit blad zijn Ie VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen; F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen; A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Paube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Donderdag den 19an April 1883van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 17as April 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het antwoord van den heer Van Honten aan den heer De Kanter heeft dezen, hoe dankbaar hij daarvoor ook is, niet geheel bevredigd. De heer De Kanter begint met te verklaren dat hij zoo gaarne van Kappeyne dezelfde bereidwilligheid had gezien om de kiezers voor te lichten als de heer Van Houten heeft getoond. Het verschil van gevoelen tusschen het pnbliek en den heer Van Houten over de parlementaire geschiedenis sedert 1879 wijdt de heer De Kanter terecht hieraan dat het publiek over het verloop der crisis en wat daarin gebeurd is nooit be hoorlijk is ingelicht omdat de stukken niet gepu bliceerd zijn, terwijl de heer Van Houten als kamerlid vóór en achter de schermen heeft kunnen zien en dus beter op de hoogte is. De bewering van den heer Van Houten, dat de hoofdoorzaak van onze politieke ellende ligt in de vervanging van het ministerie-Kappeyne in 1879, ter zake van plannen van grondwetsherzie ning, zonder dat er een openbaar debat over heeft plaats gehad en er een parlementair votum over gevallen is, doet de heer De Kanter vragen Waar moet hier de klemtoon vallen Op de plannen van grondwetsherziening" of op het ontbreken van het openbaar debat en een daarop volgend votum?" Indien op het eerste, dan zijn allen in de war, die meenen, dat de val der kanalenwet de oor zaak was van de crisisindien op het laatste, dan beschuldigt mr Van Houten zich zeiven en al zijne collega's, die het met hem eens zijn, van plichtverzuim. Want ieder lid, dat meende een votum moet er komen, hoe dan ook, want er dient op dit punt klaarheid te zijn, ieder zoo danig lid had dit votum moeten uitlokken. Zonderling noemt mr De Kanter voorts het beweren van den heer Van Houten aangaande de Kappeynianen>Een zes of achttal malcon tenten in de eigen partij moet ieder ministerie kun nen trotseeren." De vraag, of men een zes- of achttal malcontenten uit zijn eigen partij al dan niet negee- ren kan, hangt bij hare beantwoording samen met deze tweedeWelke zijn de gevolgen, als dit zes- of achttal ons op een beslissend oogenblik in den steek laat Hoe stond het voor den heer Gleichman hiermede? De linkerzijde telt, alles meegerekend47 leden en de rechter zjjde 39. Die meerderheid is al zwak genoeg, als de 47 homogeen zijn. Zij is volkomen onvoldoende, als er onder die 47 een zes- of achttal malcontenten DOOB WALTER BESANT. »Goedl" zei George bij zich zeiven, »zoo be gon Richard ook. Zou de oude heer een middag wandelingetje door de kamer gaan doen?" Dat was hij blijkbaar van plan, want het sluiten der deur werd gevolgd door het geluid van klokken, het geroffel van trommen, zuchten, en de stroom koude lucht, die zijn neef zoo verschrikt hadden. Terwijl hij luisterend wachtte met eenige onrust, dat moet ik erkennen voelde hij iets zacht en fijns zijn hals aanrakenhij keerde zich schielijk om, er was niets. .Klokken of schellen zijn er zeker en trom mels ook en dit is nu het leven dat Dick snikken noemdemij lijkt het. Hei daar Weer die zachte aanraking aan zijn hals; dit maal sloeg hij er met de hand naar, als om een vlieg te vangen en greep een pauwenvêer. Hij merkte dat eenige daarvan langzaam op en neder gingen. »Dit is vreemder dan de klokken." Hij klom op een stoel, onderzocht de plaats waar de veer in den wand bevestigd was en zag tot zijne groote verbazing dat die in een klein koperen buisje stak en dat dat buisje langzaam met de veer op en neder ging. r~ »Zeer zonderling," zei George, »Het was zijn. De natie zal blijven vragen, meent mr De Kanter Als eene meerderheid van 47 te splitsen is in twee fracties, eene van 7 en éene van 40, waarom schikken die 7 zich dan niet naar de 40; waarom moeten de 40 zich naar de 7 schikken? „De 7 vertegenwoordigen," schrijft mr De Kan ter dan verder, als aanhangers van Kappeyne een beginsel, zoo meent gij. Dit welkome licht schijnt uit uw antwoordKappeyne en zijne vrienden willen eene dadelijke, maar partiëele grondwets herziening; Gleichman en de zijnen eene meer uitgebreide, maar voorbereid door eene oommissie van advies. .Tweeërlei is mogelijk. Of dit verschil van beginsel grijpt zoo diep indat samenwerking tusschen de beide fractiën onmogelijk wordt, maar dan is er ook geen sprake meer van éene meerderheid van 47. Dan is echter ook een kabinet- Kappeyne absoluut onmogelijk, want een kabinet, dat met 7 aanhangers optreedtis natuurlijk een onding. Die 7 moeten eerst door hunne organen en door een feilen strijd de openbare meening trachten te winnen, om zoo tot meerderheid te promoveren. >Of en dit is de tweede mogelijkheid dit verschil van beginsel grijpt niet zoo diep in, zoo dat samenwerking wel mogelijk ismaar dan herhaal ik waarom moeten dan de 40 overkomen tot de 7 en niet de 7 tot de 40 Waren de voorstellen, die Gleichman tot conciliatie deed ongeschikt en niet aannemelijk wat ik geneigd ben na uw antwoord te gelooven waarom is dan de oprechte zucht tot samenwerking van de 7 en hunnen hoofdman niet gebleken door het doen van tegenvoorstellen, door het samen wikken en wegen en overleggen, totdat het einde was overeenstemming? Waarom luidt uw eisch zelfs nu nog, dat Gleichman alleen .personeele veeten kan smoren", indien hij amende honorable wil doen voor zijne tegenwerking in 1879 Inderdaad, ik geloof, dat gij hier onwillekeurig zijt afgedwaald op het terrein, dat gjj zeidet niet te willen be treden, dal der personaliteiten. En daardoor wordt gij onbillijk en onwelwillend. Amende honorableEn dat omdat men zich in de politiek niet met een vroegeren medestander kon vereeni gen! Alsof dit eene persoonlijke beleediging was, die men had te boetenNeen, nu begrijp ik mij levendig, dat alle onderhandelingen spoedig zijn afgebroken. Die eisch was onmogelijk. De heer De Kanter komt tot deze eind-conclusie. Ondanks het licht, dat door den heer Van Houten welwillend is ontstoken, is toch niet voor de kiezers die helderheid verkregen, waarnaar allen, die met hem eenstemmig denken, zoo reikhalzend uitzien. Maar het is ook gebleken, waarom dat volle licht niet schijnen kan de personeele quaestie domineert hier alles. Dat is eene hoogst ernstige zaak, die wel lang werd vermoed, maar die als vaststaande mag worden aangemerkt. »Wat hebben de kiezers daarmee te doen Over beginselen van regeerings beleid kunnen zij uit spraak doen, over personenquaesties niet. Het zal geen van beide twistenden veel moeite kosten geen bovennatuurlijke vinger aan mijn hals, maar een veer en die veer werd niet door een boven natuurlijke hand bewogen, maar door een koperen buis. En wat drommel ligt die koperen buis dan op Ik denk hetzelfde waardoor de klokken luiden en de trommels slaan. Zou het de oude heer zijn Zou hij komen als ik hem riep Het was alsof de oude heer die oneerbiedige woorden gehoord had, want op datzelfde oogen blik verdween de muur aan het einde van de kamerde klokken zwegen en een andere muziek liet zich hooren. .Dit alles", zei George min of meer ontdaan, »is zeer wonderlijk en juist zoo als Dick mij voorgerammeld heeft. Ik kon mij ook al niet begrijpen, dat hij dat alles verzonnen had. Wat nu? O, lieve hemel!" Op dat oogenblik verschenen de geraamten en begonnen te dansen. De knieën van den jongen man knikten even en hjj verbleekte doch spoedig vatte hij weer moed en ging naar de geraamten toe. Zij dansten met de grootste vlugheid, bewogen armen en beenen, schudden en knikten met de doodshoofdenzelfs hun ruggegraat boog, of scheen te buigen. Eensklaps greep George er een bij den arm. .Hemel," riep hij uit, »'t zijn echte beende ren, met ijzerdraad in de gewrichten echte ribben en hier begon hij hardop te lachen. .Zij hangen alle drie aan touwtjes. Hjj beschouwde dit verschijnsel met belangstel- aan te toonen, dat zjj terecht zich gekrenkt ge voelen en de ander de schuld draagt, omdat het spreekwoord waar blijftwaar twee kijven, hebben beiden schuld. Het gevolg zal zijn, dat mearfich onthoudt en zoo aan de tegenpartij het terrein vrijlaat. Als de liberale partij die schande aan hare vertegenwoordigers moet beleven, dan komt deze neêr op het hoofd van hen, die hunne per sonen hebben gesteld boven 's lands belang. Die zijn nu niet uit te vinden, maar de historie zal ze wel aanwijzen. Bij zich zeiven zijn zij echter nn wel reeds bekend. Zij hebben den tegenwoor- digen toestand voor hun geweten te verantwoor den." Wij hebben met opzet een paar dagen gewacht met de opname van dit stuk, in de verwachting daardoor tevens in de gelegenheid te wezen het wederantwoord van den heer Van Houten te kunnen opnemen. Dit antwoord is echter nog niet verschenen. Trouwens de Groninger afgevaardigde kan het tegenwoordig druk hebben met antwoorden. Prof. Spruijt heeft zich ook in den strijd gemengd en een stuk in de N. Rott. Ct geschreven, waarin hij zijne aanvallen tegen m' Kappeyne herhaalt en er eenige richt aan het adres van mr Van Houten, dien hij als vijand van het koningschap en als socialist beschouwt. Het Handelsbl. zegt dat uit dit schrjjven van prof. Spruijt blijkt de waarheid van een bekend gezegde dat voor sommigen een enkele regel schrift van een tegen stander voldoende is om dezen tot den galg te veroordeelen. De heer Spruijt, na de Amsterdamsche kiezers te hebben voorgelicht omtrent Kappeyne, acht zich nu geroepen om de Groningsche liberalen tegen m*. Van Houten te waarschuwen. „Zouden dan, vraagt de heer Spruyt, de Gronin ger kiezers, na kennis genomen te hebben van wat m' van Houten in de laatste jaren schreef, bij de verkiezing in de maand Juni niet duidelijk kunnen verklaren, of zij zich al dan niet vereeni gen met zijne tegenwoordige denkbeelden, die vrij wat meer .geavanceerd" zijn dan die van 1869? Indien de meerderheid der Groninger liberalen die denkbeelden verwerpt, dan mag zij zich wel tien maal bedenken voordat zij nogmaals een verde diger van eene alles behalve liberale richting naar de kamer zendt." De Groninger kiezers zullen zeker vreemd opzien over de belangstelling van den professor in hunne keuze. Waarlijk de gevoelens van den heer Van Houten zijn toch niet onbekend; welke gebreken die afgevaardigde ook moge hebben, onoprechtheid behoort daaronder zeker niet en men behoeft de Groninger kiezers, die hem steeds afvaardigden, niet voor zoo onnoozel te houden dat een Amster- damsch professor, die tegenwoordig veel aan po litiek doet, hun daaromtrent behoeft in te lichten. Door gedeputeerde staten van Zeeland is be paald dat, wanneer bij de op 8 Mei a. te houden verkiezingen, ter vervulling van de door periodieke aftreding openvallende plaatsen in het college van Üng doch zonder angst. Daarop opende zich de wand naast hem en stapte de gedaante van een man er uit. »Ha, ha! Daar hebben wjj den voorvader Hoe vaart ge oude heer De gedaante was gekleed in een lange kamer japon en had zijden kousen en een korten broek aan. De knieën waren krom en de gedaante voorover gebogenzjj bewoog zich met horten en stooten en scheen op het punt van uit elkander te vallen. George bleef er vlak voor staan en begon haar kalm te betasten. .Opgevuld met zaagsel", zei hij verachtelijk, »en gij valt in stukken, de mot zit in uw arm zalig oud gewaad; de witte wol valt van uw ouden schedel en uw masker hangt aan een draad. Gjj een voorvader Gij, bespottelijke oude pop!" De ongelukkige geestverschijning gaf geen ant woord, maar vervolgde zijn reis door de kamer. Toen hij aan den overkant gekomen was opende zich het paneel om hem door te laten en hij verdween. .Dit is dus de voorvader!" zei George opge togen. .Houdt maar op met dansen, gjj oude geraamtenNiemand geeft om u. Dit is dus de welwillende overgrootvader Dit is zjjn zegen Dat zjjn lieve innemende glimlachha, ha, ha J uist op dit oogenblik hield de muziek opde geraamten verdwenen dat wil zeggen zjj stegen omhoog door de zolderinger werd gezucht alsof iemand moede was en bljj dat bet uit was. Ge- de provinciale staten, eene herstemming noodig blijken mocht, die herstemming zal plaats hebben op 22 Mei a. Woensdag avond zal in den Schouwburg alhier de reeds meermalen aangekondigde tooneel-voor- stelling plaats hebben, door de leden der vereenigde sociëteiten Schutterij en Infanterie, te geven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de slacht offers der ramp te Moddergat. Zooals men weet zal het schutterij -muziekkorps daarbij zijne medewerking verleenen. Wij herin neren daaraan nog eens terwille van het goede doel niet alleen maar om een vriendeljjk verzoek erbij te voegen. Op de lijsten, die gecirculeerd hebben, is goed geteekend, maar het is gewoonte geworden dat velen meenen daardoor al voldoende te hebben meegewerkt. Het gebruik dat men vaak maakt van de toegangskaarten getuigt, dunkt ons, niet altijd van de noodige waardeering van hen, die hunne krachten bij zulk eene gelegenheid ten beste geven, en wij meenen dat bet Woensdag avond op de uitvoerders een aangenamen indruk zou maken wanneer zij ook door de tegenwoordigheid van hen, die door inteekening hun lofleljjk streven steunden, eèn bewjjs te meer ontvingen dat zij een goed werk verrichten. Wij waren in de gelegenheid het werkstuk te zien dat door de Commercie compagnie alhier voor de internationale tentoonstelling vervaardigd is. Het is eene'horizontale stoommachine van 12paardekr, met verticale stoomketel. De machine werkt met hooge stoomdrukking en verstelbare expansie. De cilinderwijdte is 0.28 M., de slaglengte 0.50 M., de hoogte des ketels 3.10 M. en de wijdte ervan 1.30 M. Een voorwarmer wordt te Amsterdam onder de fundatieplaat ingemetseld ter verkrjjging van warm voedingswater in den ketel. Het is een kolossaal stuk, dat met de meeste zorg is afgewerkt en de fabriek der Commercie compagnie eer aan doet. Men deelt ons mede dat voor belangstellenden gelegenheid is om de machine vóór ze naar Am sterdam vervoerd wordt, te bezichtigen. Wij vertrouwen dat velen die beleefdheid op prjjs zullen steller en tevens gaarne eens een blik zullen werpen in een der grootste werkplaatsen in onze gemeente waar zeer veel interessants te zien is. Vlissingen, 17 April. In eene heden ge houden bijeenkomst van de leden van den gemeen teraad is besloten om Maandag a. te 12 uren eene collecte aan de huizen der ingezetenen te doen, ten behoeve van de weduwen en weezen der ver ongelukte visschers te Paesens en Moddergat. Hoofdplaat, 17 April. Nadert de lijdens geschiedenis van den straatweg naar den Nieuw- landschen molen haar einde Die vraag dringt zich op bij de verschjjnselen van het oogenblik. Sedert eenige weken wordt van de zjjde van den aannemer druk aan de verbetering van den weg orge merkte dat hetgeen hij gehouden had voor het verdwijnen van een stuk van den muur, inder daad niets anders was dan het wegsschuiven van het middelstuk van een houten beschot, dat een ge deelte der kamer afschoot. Hij zag ook dat de hout op de deur even langzaam werd opgelicht als hjj neergevallen was. Alles was dus uit. Hjj had het familiespook gezienhet was een groote pop, die van ouderdom uit elkaar viel en half door de motten en vochtigheid verteerd was hjj had dien vreselijken doodendans gezien, »de rammelende skeletten, die elkaar met verbazende snelheid opvolgden en in het voorbjjgaan hunne passen maakten en ons met de knokkelige vingers wenkten" (Uittreksel uit Het Relaas Nu ja, er werden drie skeletten aan touwtjes of ijzerdraadjes van de zoldering neergelaten en naar mate die touwtjes aangetrokken of losgelaten werden dansten en wrongen zij zich. Hjj had het .hemelsehe orkest gehoord, dat wel zacht, doch volmaakte muziek speelde, die niet te beschrijven was, doch die men nooit vergat, begeleid door een koor van zachte stemmen, die een loflied zongen" (uittrek sel uit Het Relaas). Ja, hjj had het gehoord. .Wat drommel!" zei hjj," het was een speeldoos en die speelde een ouderwetsche, langzame wals a deux-tempshet koor en die hemelsehe stem men altemaal gekheid." Hjj had de klokken en trommels gehoord. Jawie zon die gelui den gemaakt hebben De bout was opgelichthjj kon heengaan, vertooning was afgeloopea.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1