N° 89. 126e Jaargang. 1883. Maandag 16 April. BUITENLAND. Laatste Berichten. Middelburg 14 April. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Algemeen Overzicht. SJRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te "VlissingenP. G. de Veij Mestdagii, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieowenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van dee Peijl Jz. Hoofdagenten voor hel Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Volgens een schrijven in de Amsterdammer bestaan er in Amsterdam huizen van koop en wederinkoop, vermomde pandjeshuizen, waar in op de schandelijkste wijze woekerwinsten worden gedreven. Welistegen teruggave van den oorspronkelij- ken koopprijs het pand terug te bekomen, maar de kosten van beheer en bewaring kan de houder naar willekeur berekenen, waarvan hij veel mis bruik maakt. De schrijver, die daarop de aandacht vestigt, acht het dringend noodig dat deze huizen onder be hoorlijk controle worden gesteld. Wij betwijfelen of daarmee het door hem be oogde doel zal worden bereikt. Men roepe de scherpste controle op zulke huizen in het leven en er zullen toch weer andere gelegenheden ontstaan waarbjj men tracht woekerwinst te behalen, die zoo in stilte zullen worden gehouden dat er geen toezicht mogelijk is. Wij meenen met prof Pierson dat het publiek zich zelf daarin helpen moet. Wanneer men zelfs in een stad als Amsterdam, waar men leenbanken met bijbehoorende gelegen heden heeft om op solide wijze tijdelijk aan geld te worden geholpen door zijn goed te verpanden, nog liever zich overgeeft aan woekeraars, dan is het toch eigen schuld wanneer de betrokken personen daardoor nadeel ondervinden. Men ziet daaruit echter ook, dat zelfs een leenbank het bestaan van dergelijke vermomde pandjeshui zen niet tegengaatzoodat bij de vraag over het nut van zulke banken tot wering van dergelijke gelegenheden dit bericht niet onbelangrijk is. De ervaring, in Middelburg opgedaan na de op heffing van zulk eene instelling, bracht geenszins ernstige verschijnselen aan het licht, die ertoe zouden leiden om die opheffing te betreuren. Bij verschil van meening en waar zulke ernstige be denkingen tegen een leenbank bestaan, vooral wat betreft het aankweeken van zorgeloosheid het oordeel der Middelburgsche Werkmansvereeniging was daarbij voor ons van veel gewicht is het de ervaring waarop wij, zooals wij vroeger aanga ven, een beroep zouden willen doen, de ervaring die verre staat boven alle beschouwingen. Hoezeer wij den staat op velerlei gebied zijn krachtigen en gewaardeerden invloed zouden willen laten doen gelden, zouden wij de rege ling van leenbanken willen overlaten aan de ge meenten, omdat zij zoo geheel en al samenhangen met locale behoeften, en het werk van den algemeenen wetgever zooals dit meermalen bet geval is bij andere wetten te veel zou te kort schieten om daarin te voorzien. En wij blijven daarom ons gevoelen handhaven dat men, door met tijdelijke opheffing een proef te nemen, gemakkelijk kan nagaan of er in een localen kring behoefte aan zulk een bank bestaat. In plaats van den heer L. W. Roelse, die zijn ontslag beeft genomen, is heden tot directeur der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart be noemd de heer H. A. Boogaert alhier. Door burg. en weth. van Middelburg is de heer G. Ter Meulen, commies ter gemeente-secretarie alhier, aangewezen om den griffier, den heer De Raad, tijdelijk te vervangen. Aan de indertijd gedane uitnoodiging der Werkmansvereeniging alhier, om in te zenden op de door haar te houden nijverheids-tentoonstelling, is door den Middel burgschen werkman flink vol daan. Niet minder dan 160 voorwerpen van een zestigtal inzenders zullen eene plaats vinden in het lokaal der vereeniging en daar van Woensdag tot Zondag tentoongesteld blijven. Ofschoon men met de schikking nog lang niet gereed is, bleek ons reeds nu, bjj een vluchtigen blik in de zaal, dat de ontwerpers van het plan geen reden hebben om over gemis aan medewer king te klagen en dat een bezoek aan bet lokaal der vereeniging niemand te leur stellen zal. De entree wordt, naar wij vernemen, zoo laag gesteld dat daarom niemand de tentoonstelling onbezocht behoeft te laten. Vlissingen, 14 April. Z. H. de erfprins van Waldeck-Pyrmont, broeder van onze koningin, Jswam beden morgen met het maiUtoomschip Prins Hendrik van Queenborough hier aan en vertrok onmiddelijk met den trein huiswaarts. Aan de eigenaren van gronden, gelegen in den Goeschen polder, is, ingevolge besluit van inge landen, over het dienstjaar 1882/83, in plaats van het heflen van dijkgeschot, weder eene uitkeering uit de polderkas gedaan van 2.50 per hectare. Het vorige jaar bedroeg zij echter 5 over die oppervlakte. De eigen inkomsten van den polder bedroegen over eerstgemelden dienst zooveel meer dan de uitgaven. Oestliurg-, 13 April. Donderdag had alhier de installatie plaats van den heer I. van Houte, als burgemeester. Buurten hadden zich aaneen gesloten om zooveel mogelijk versiering aan te brengen, waarvan 't gevolg was dat er dertien groote eerepoorten in de verschillende straten stonden opgericht, benevens een laan van gekroonde sparren met guirlandes van 't begin der markt tot aan het raadhuis was gemaakt. Een en ander zag er fraai en smaakvol uit. Op een te voren door een groot getal ingezete nen gehouden samenkomst was besloten tot het houden van een optocht, terwijl eene feestcom missie de leiding van het geheel op zich had genomen. De optocht nu was samengesteld uit een eere- wacht te paard, metalenkruisdragers en andere gedecoreerden met banier, ambachtsstand met banierdrager te paard, kinderen der openbare school (300), der school met den bijbel (40) en der Christelijke bewaarschool (30), het fanfaren muziekgezelschap, met vaandels, de kroonsters, drie rederijkerskamers met hunne banieren en de handboogmaatschappij met vaandel. Deze stoet stond opgesteld aan de grens, even buiten de kom der gemeente, toen bet rijtuig, waarin de burge meester, die door drie zijner oudste vrienden te Breskens was afgehaald, was gezeten, te ruim drie uren daar aankwam. Na een hartelijk hoera van al de aanwezigen, riep de heer Van Ham, hoofd der openbare school, den nieuwen titularis, als tolk van gansch Oost burg, een hartelijk welkom toe, waarna de heer Van Honte zijn dank betuigde voor de eer die hem te beurt viel. Vervolgens had de installatie ten raadhuize plaats, waarna de burgemeester met de raadsleden de verschillende scholen bezocht, waar de kinderen hem eenige liederen toezongen. 's Avonds vereenigden zich de leden van den raad en der feestcommissie met hunne dames, die daartoe door den burgemeester waren uitgenoodigd, op de raadzaal en bleven daar lang gezellig bijeen. Heden had er in de openbare school op kosten van eenige ingezetenen voor de aldaar school gaande kinderen een schoolfeest plaats, dat op geluisterd werd door muziek van eenige dillettanten. Koewacht, 13 April. Voor de opengeval len vacature als lid van den gemeenteraad alhier, werd gekozen de heer H. IJzebaert. Ook het Amsterdamsche publiek betuigde Vrij dag avond hij het afscheid van de bekende opera zangeres, mej. Selina Kempner, hare erkentelijkheid voor de vele genotvolle oogenblikken, welke de vrienden der kunst in Nederland aan deze be gaafde zangeres te danken hebben. In het Paleis van Volksvlijt was geen plaats onbezet en warm waren de toejuichingen, die haar ten deele vielen, keurig de bouquetten, die men haar schonk. Akte-examens in Zeeland. Van de 17 aspiranten, 5 vrouwel. en 12mann., werden er heden 3 afgewezen. Geslaagd zijn 5 dames t. w.mej. D. va.n Strien, van Wolfaarts- dijk, S. C. Vermere, van Aardenburg en J. B. Thiel, M. A. Zegers en J. A. A. Zweers, allen van Middelburg. Van de mannelijke candidaten slaagden er 9, t. w.L. de Nood, van Vrouwepolder S. Okkerse, M. J. Overweel, J. de Kater, C. Keemink, J. H. Kohier en F. D. J. Risch, van Middelburg, A. Kloos terman, van Nisse en C. De Kok, van Oostburg. Het examen wordt voortgezet. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn de volgende personen veroordeeld: J. V., 18 j., arbeidster te Breskens, wegens beleediging tot f 8 boeten. M. de H., 25 j., te Cadzand, wegens mishandeling tot f 8 boete. M. D., vrouw van J. A., 32 j., te Aardenbnrg, wegens beleediging tot f 8 boete. Ca. van H., 23 j., N. van H., 21 j., en A. W„ 25 j., loodsleerling, allen te Vlissingen, wegens mishandeling de le. tot f 25, de 2e. tot f 8 en de derde tot f 12 boete. Ca. B., 66 j., en Sa. G., vrouw van D. V., 25 j., beiden te Colijnsplaat, wegens bedelarij, elk tot een dag cel. J. P., 38 j., werkman, te Middelburg, wegens misbruik van vertrouwen tot twee maanden cel en f 12.50 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken is P. G., 21 j., te Colijnsplaat, beklaagd van bedelarij. De behandeling van de zaak tegen P. S., 19 j. en P. S., 56 j., koopman en herbergier te Hoofdplaat, beklaagd van verbreking van afsluiting, is geschorst. Heden morgen kwam met de Engelsche mail boot te Vlissingen een passagier aan die per spoor naar Middelburg vertrok en, na aan bet station eene scène met den stationschef te hebben gehad, in een der eerste logementen alhier zijn intrek nam. Zijn vreemde gedragingen ook daar ga.ven den logementhouder aanleiding tot het vermoe den dat de gast krankzinnig was en deden hem de hulp der politie inroepen. Deze heeft den mandie blijkens advies van een geneesheer werkelijk krankzinnig moet zijn, naar het gast huis alhier overgebracht. De man, die van deftigen stand schijnt, was net gekleed en voorzien van passage-biljetten 1® kl., doch had geen bagage of geldswaarden bij zich. Vermoedelijk is het een Amsterdamsch koopman, V. d. E. genaamd. Ook de spaarbank van wege het Middelburg sche Mds-departement zal ter tentoonstelling te Amsterdam een tabel inzenden van hare werk zaamheden. Hulst. 13 April. Heden namiddag bij aan komst van den trein van 2.15, bevond zich op het stationsterrein het paard van August Treijsser, koopman en herbergier alhiergespannen voor eene kar, met straatsteenen geladen. Het paard werd door den aankomenden trein schichtig, liep achteruit, met het ongelukkig gevolg dat paard en kar in een daarnaast gelegen put terecht kwamen, en het paard verdronk. Te Breda is gister in 84jarigen ouderdom overleden de heer H. Grauwlambert, die indertijd den generaal Chassé op diens roemrijke tochten als kok vergezelde en Bedert om zijne fijne kookkunst daar ter stede en elders bekend is ge worden. De maatschappij-Krasnapolsky te Amsterdam is eigenares geworden van een perceel in de War moesstraat Dat perceel, zes meter breed en dertig meter lang, wordt gesloopt en vervangen door een pas sage, waardoor men van het te dempen Damrak vlak voor het hotel-Krasnapolsky uitkomt. Van de breedte wordt geen ruimte voor win kelkasten afgenomenzij blijft geheel doorgang met keurig versierde zijwanden. Het voor- en achtergedeelte der bovenverdieping is bestemd voor kantoren, die men bereikt langs een paar fraaie wenteltrappen, aangebracht in het midden gedeelte van de passage, die aldaar door eene met glas afgedekte opening van tien meter lengte zijn licht ontvangt. Ook de officier van justitie te Amsterdam waarschuwt tegen de valsche bankbiljetten die in omloop zijn, en die zeer kunstig en bedriegelijk zjjn nagemaakt. Eene geruststelling aan hen, die bij de aan staande tentoonstelling te Amsterdam vreezen geplukt te zullen worden, geeft bet Nieuws van den Dag. In de hotels zal er natuurlijk eenige verhooging zijn, en er zijn allerlei variatiën in de tarieven. De algemeene indruk echter is, dat men, evenmin als bij de laatste tentoonstelling te Weenen, de vreemdelingen onbarmhartig snijden" zal. Vrijdag avond is te 's Gravenhage brand ont staan in de fabriek van dekens en watten der heeren Hoek aldaar en Scheltus te Amsterdam. De fabrieksbevolking, voornamelijk bestaande uit jongens en meisjes, had nog juist tijd om het perceel te ontruimen, hetwelk weldra, vooral in het achtergedeelte aan de zijde van het Spui, een vuurzee vertoonde. Aan alle zijden sloegen de vlammen naar buiten. De fabriek is nagenoeg geheel een prooi der vlammen geworden, en wat nog voor het vuur werd behoed, heeft door den aanvoer der water massa groote schade geleden. Men vermoedt dat de brand zijn oorsprong vond in de aanraking van eenige uit het in de fabriek aanwezige stoom werktuig gevlogen vonken met den zeer brand baren voorraad goederen. Wat men op een examen al niet vragen kan blijkt uit een polemiek tusschen een berichtgever uit Utrecht aan de Standaard en het Utrechtsch Dagblad. Hoezeer laatstgenoemd orgaan den exa minator ook in bescherming wil nemen, is het toch belachelijk dat bij een examen voor onder wijzeres te Utrecht aan een 18 jarige schoone o. a. gevraagd werdwat is 't verschil van den bloeds omloop van een kikker en een mensch, terwijl haar werd opgedragen een opstel te maken over de houtcultuur in Nederland. Omtrent de Donderdag plaats gehad hebbende vervoering van de gebroeders Peltzer van Brussel naar Leuven lazen wij nog het volgende. Om een toeloop van nieuwsgierigen en wellicht vijan dige manifestaties te voorkomen was het uur van vertrek tot het laatste oogenblik geheim gehouden. Om twee uur zeiden Armand en Leon den direc teur en de bewaarders van Petits-Carmes goeden dag en een kwartier daarna zaten zjj in de panier a salade met vier gendarmes en een gendarm naast den koetsier. Beiden waren zeer bleek, vooral Armand, doch hij behield voor 't uiterlijk althans zjjn kalmte. Toen hij uit het voertuig stapte en met zjjn broeder geleid werd naar de wachtkamer derde klasse richtte hij het hoofd op en zag strak de reizigers en nieuwsgierigen om hem heen aan. Om 2,47 vertrok de trein met de door éen ketting verbonden misdadigers. In een half uur waren zij te Leuven, waar vijt gendarmes en een menigte nieuwsgierigen hen opwachtten. Zij namen plaats in den celwagen en ondergingen, in de gevangenis aangekomen, de gebruikelijke formaliteiten met de grootste kalmte. Daarop werden zij ieder naar zijn cel gebracht. Om 5 uren was alles geëindigd, en de beide broeders waren gescheiden van de wereld der levenden. Donderdag avond is te Bordeaux een hevige brand uitgebroken in het fourage-magazijn der troepen. De twee bovenste verdiepingen van het gebouw zijn geheel uitgebrand. De schade wordt berekend op een millioen franken. Menschen- levens heeft men niet te betreuren. Een officier verklaarde vlammen gezien te hebben op hetzelfde oogenblik aan twee zijden van het magazijnmen vermoedt daarom dat men met kwaadwilligheid te doen heeft. Van het proces der moordenaars in het Phoenix-park, dat te Dublin behandeld wordt, hebben wij reeds gemeld, dat Carey de photogra- phie herkende van »n° 1," J. P. Tynan, die nu naar Mexico is ontvlucht. Na Brady werd daarop als tweede getuige gehoord Kavanagh, die verklaarde Brady, Kelly, Caffery en Delany met zijn wagen naar het Phoenix-park gebracht te hebben op den dag van den moord, en zwijgend ooggetuige te zijn geweest van den aanval op de heeren Cavendish en Burke. De vierde getuige was Joseph Smith, die aan Brady en zijne vrienden den heer Burke aan wees van Carey had hij tot tweemalen toe drie p. s. gekregen. Na Smith werd Francis Carey, zoon van het gewezen gemeenteraadslid, gehoord. Een vijfde van de 21 verdachten bood daarop aan om verklaringen af te leggen, op hoop van gratie, 't Schijnt een epidemie te worden. Na de verdediging van den heer Webb, die poogde aan te toonen, dat de verklaringen van Carey, Kavanagh en Farrell moeten worden ver worpen o priori, hoorde men de getuigen a décharge. De menigte buiten was zeer oproerig. Het requi sitoir, dat gisteren werd uitgesproken, eischte do strengste straf. De jury verklaarde daarop Brady schuldig aan den moord op den heer Burke. Dien tengevolge is Brady ter dood veroordeeld. Sluis, 14 April. Door ingelanden van den polder Bewester Eede benoorden Sint Pieters- dijk is in hunne vergadering van den 13e* dezer besloten gedurende 10 jaren 100 'sjaars te verstrekken voor den tramweg BreskensMal- deghem met een zijtak naar Sluis. ®s Gravenhage. Omtrent de ministerieele crisis valt niets te melden. Het openbaar ge maakte lijstje van aanstaande ministers verdient niet veel vertrouwen. Parijs. De heer Kergadec is benoemd tot buitengewoon gezant bij het hof te Hué. Volgens de Figaro heeft hij in last om de on middellijke uitvoering van het tractaat van 1884 te eischen. Herlijn. In de heden gehouden zitting van den rijksdag is een boodschap van den keizer voorgelezen, die groot opzien verwekte. De kei zer wijst daarin op zijn hoogen ouderdom en drukt zijn verlangen uit, dat nog in deze zitting alle regeeringsvoorstellen, vooral die betreffende de le vensverzekering voor arbeiders, overeenkomstig het reglement van orde zullen behandeld worden. De liberale afgevaardigden wenschen de bood schap met een adres te beantwoorden, waarin de rijksdag zijne inzichten in de tegenwoordige bin- nenlandsche politiek uiteenzet en het onbeperkt recht tot regeling van zijn arbeid zich voorbehoudt. Er heerscht een groote kalmte in de politieke wereld van Europa. Een paar processen, waarvan wij elders in dit blad gewagen, zijn nagenoeg de eenige aandacht trekkende gebeurtenissen van deze dagen. Toch valt nog eene belangrijke zitting van het Oostenrijksche huis van afgevaardigden te vermelden. Men zet daar, zooals men weet, de discussie voort over den transversaal baan van Bohemen en Moravië, welk debat aan de linkerzijde gelegenheid geeft tot heftige aanvallen tegen het kabinet-Taaffe. Naar aanleiding van de wijze waarop concessie verleend wordt voor openbare ■werken werd door den afgevaardigde Weitloff,- j

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1