N° 87. 126C Jaargang. 1883. Vrijdag 13 April. Kleintandel in Steifatomt. Middelburg 12 April. FEUILLETON. De ïerrtrii ier leÉlii®, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Crisis. COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenien voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen, ingevolge artikel 5 der wet van den 28en Juni 1881 Staatsblad n° 971, ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen van de navolgende personen verzoekschriftenwaarbij vergunning wordt gevraagd om met den len Mei 1883, in het bij iederen naam vermelde perceel, den kleinhan del in sterkedrank te mogen voortzetenD J. Vos, wed. P. J Rejnhoudt, Gravenstraat I 285, J. Merison, wed. J. Fourdraine, Rotterdam- sche kade O 278, J. W. Ie Nobel en mede erfge namen, Lange Delft B 114. Middelburg, den llen April 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKS, De secretaris G. N, DE STOPPELAAR. HiggeUerke, 12 April. V rijdag middag te 2 uren zal door den burgemeester dezer ge meente de eerste steen worden gelegd van het, door de firma J. M. van Ditmars en Zoon te Middelburg, nieuw te bouwen schoollokaal in de kom van het dorp. Baarland, 12 April. Met de geneeskundige hulp in deze en omliggende gemeenten, ziet het er nog maar treurig uit. Ondanks de herhaalde op roeping van sollicitanten op een jaarwedde van 1500 en het vooruitzicht dat de zandweg van Baarland naar Oudelande zal worden 'oegrint, heeft zich tot heden nog geen enkele sollicitant voor de betrekking van geneesheer der ten deze ge combineerde gemeenten Hoedekenskerke, Baarland en Oudelande opgedaan. Waar moet het toch heen, indien door de wet gevende macht niet spoedig wijziging gebracht wordt in de bestaande geneeskundige wetten, zoo danige wijziging, dat er voor den geneesheer ten plattenlande lagere eischen worden gesteld dan thans voor de artsen en doctoren Spoedige wij ziging dier wetten is wenscheljk, omdat de toe stand van jaar tot jaar meer onhoudbaar wordt. Dat wij in deze meening niet alleen staan, kan uit menig artikel der geneeskundige courant blijken. Mocht ook het overige deel der pers, zij het dan ook hij herhaling dit volksbelang bij uitnemend heid eens onder het oog brengen van onze volks vertegenwoordigers bij de verschillende takken van bestuur. Wolfaartsdijk, 11 April. In de heden gehouden raadsvergadering is het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. De hoogst aan geslagene betaalt 430, terwjl het minimum f 1.23$ bedraagt. Colijnsplaat, 12 April. Bij de Woensdag DOOB WALTER BESANT. Wat zou er nu gebeuren Laura hield Richard b j de hand en smeekte hem haar niet te verlaten haar niet alleen te laten. Hjj stond naast haar, met een kloppend hart en een gloeiend hoofd van ontzetting en verbazing. Wat zon ex nu gebeuren? Ten derden male hoorden zij zuchten alsof iemand in angst of nood verkeerde. Opnieuw raakten de vingers haar keel aan en viel er een koude lucht op hun gelaat. Intusschen werd het donkerder: de zon was geheel onder gegaan, de korte winterdag spoedde ten einde en sneeuwvelden strekten zich koud en wit voor de vensters uit. Daar begon eensklaps een gelui van klokken en tromgeroffel. Richard hield Laura steviger vast en fluisterde haar in om welgemoed te zijn niets, verklaarde hij met een overtuiging welke hij in het minst niet gevoelde, kon haar deeren zoolang hij hij haar was. De klokken schenen hen aan alle kanten te omringen, alsof zij aan hunne ooren geluid wer den; het waren zachte, welluidende klokken, volstrekt niet schel en de trommels waren ook jjiet hard; het was als het geroffel van overtrok- gehouden verkiezing voor een lid van den raad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. Van der Moer, zijn 57 stemmen uitgebracht. Bij opening op heden bleek, dat de heer K. Schippers met 30 stemmen is gekozen. Bij de verkiezing van twee leden van den raad van Bruinisse werden gekozen de heeren L. J. van Yessem met 53 on M. Zoeter met 35 van de 71 uitgebrachte stemmen. De heeren Bolier en C. R. Lemsom verkregen respectievelijk 31 en 19 stemmen. De berichten uit Engeland omtrent het doen en laten van onzen koning en onze koningin bieden weinig belangrijks aan. Evenals gewone stervelingen gaan zij bij hunne familie nu en dan koffiedrinken, doen zij hun inkoopen in Lon den en bezoeken zij een opera. Van het opheffen van het incognito schijnt nog geen sprake te zijn. Alles getuigt dat de ministerieele crisis ook al van even weinig invloed is op het doen en laten van Z. M. als op de belangstelling van het Neder - landsche publiek zelf. Welke oplossing er ook moge komen, zij zal, dunkt ons, door een groot deel van 't volk zoo niet met onverschilligheid dan toch met zeer weinig nieuwsgierigheid worden vernomen. De crisis duurt te lang. In Luxemburg maakt men groote toebereidselen om den koning-groothertog en H. M. te ontvan gen. Na 1872 is Z. M. niet in het groothertog dom geweest. Met het stoomschip Utrecht wordt 14 April 2$ uur 's namiddags een brievenmaal uit Rotterdam naar Batavia en Padang verzonden. Eenige ingezetenen van Zwolle hebben, naar aanleiding van de voorwaarden voor de inschrij ving in de uit te geven leening ten laaie van den staat, in een adres aan den minister van financiën te kennen gegeven dat zij daarin met groote be langstelling de poging herhaald zien, elders met zoo uitnemend gevolg bekroond, om de deelne ming onder het bereik te brengen van den min- gefortuneerde, en van den spaarpenning van den kleinen burger, door haar ook in schuldbekente nissen van f 500 en zelfs ook van f 100 beschik baar te stellen. De kans op het welslagen van die poging is, naar de meening van de adressanten, evenredig aan de kans van den inschrijver op de toewijzing van zijn bescheiden inschrijving. Aanvankelijk schijnt die kans niet groot de voorwaarden van inschrijving althans geven daar omtrent niet de minste zekerheid of waarschijn lijkheid. Zij bepalen alleen een zoo na mogelijke even redige verdeeling tusschen de onderscheidene in schrijvingen, voor het geval dat haar gezamenlijk bedrag het gevorderde kapitaal te boven gaat, en de vraag ligt voor de hand, wat bij zoodanige evenredige verdeeling voor den kleinen maar serieusen inschrijver zal overblijven van een lee- ken keteltrommen, en als het een oogenblik op hield hoorden zij weer zuchten, alsof iemand het bejammerde dat hij zooveel leven maakte. Het duurde ongeveer anderhalf uur, ten minste zoo scheen het ons arm gevangen paar toemaar in de werkelijkheid slechts vijf minuten; toen hield het eensklaps op en daar begon die onzichtbare persoon opnieuw heel zwaar te zuchten. Laura gaf weer een gil want zij voelde weer vingers op haar keel. Yan alle vormen van bovennatuurlijke verschij ningen heb ik die van vingers op de keel altijd de minst benijdenswaardige gevonden. Een geest verschijning in een wit laken, met of zonder ke tenen, het drukken van een hand die bj ongeluk buiten het dek ligt, een koude adem op het voor hoofd, gekreun achter het beschot, het rammelen van ketenen, zuchten en snikken aan de sponde, het breken van aardewerk, het verplaatsen van zware meubelen, kreten in den tuin, het kraken op de trap, het verborgen zijn op onbekende plaatsen, dat alles is zeer indrukwekkend, maar misschien wat afgezaagd. Een geest die aanspraak op oor spronkelijkheid wil maken en ontzag inboezemen dient dus wel iets nieuws te verzinnen. Maar spookachtige vingers aan de keel te laten voelenDat is iets wat alleen verschrikt en de verbeelding volstrekt niet prikkelt. Laura gilde en zou zeker flauw gevallen zijn indien zj gemeend had dat het haar iets kon batenzij was er eigenlijk ook te veel voor ge schrikt. Men kan op zjn gemak flauw vallen ning, die, tegen den koers van 98$ pet. uitgegeven, op een tijdstip, waarop de koers der Nederlandsche 4 pet. staatsschuld tusschen 100$ en 101$ afwisselt, zooveel aantrekkelijks oplevert voor de verplette rende inschrijving der haute finance. Hoe grooter de kans van het rijk is om bij een leening, op deze voorwaarden uit te geven, een kolossaal cijfer van inschrijvingen te kunnen aan wijzen, des te geringer wordt de kans van den burger om ook maar het minste door die voor waarden te worden gebaat, daar alle baten den geldhandelaars zullen toevallen. De poging, om de staatsleening te brengen onder het bereik van de spaarpenning, zal daarom ver moedelijk een vruchtelooze blijven, wanneer niet eenige zekerheid bestaat, dat ook voor den helang- hebende het doel van die poging bereikbaar is, zooals die zekerheid meermalen gegeven is dooi de toezegging van voorkeur bij de toewijzing ten behoeve der inschrijvingen voor enkele en kleinere stukken. Adressanten geven den minister in overweging of niet de voorwaarden van inschrijving door een aanvulling in dien zin konden worden verbeterd. Volgens een correspondent uit Oleh-leh aan het Handelsblad is het in Atjeh weer niet rustig. De schrijver ervan deelt eenige aanvallen mee, door de Atjehers gedaan en meldt dat naar zjjne bescheiden meening de korte rust der Atjehers was toe te schrijven aan het in orde brengen der rijstvelden. Daar nu dit afgeloopen en de oogst weder binnen is, hebben zij tijd en gelegenheid om op roof en moord uit te gaan. Deze onder vinding zegt hij heb ik opgedaan, in die jaren dat ik mij te Atjeh bevond. Mij dunkt, als men nu niet spoedig afdoend optreedt, zullen wij een vervolg hebben van 't vorige jaar van Juli tot November. VERBETEBING De gisteren uit Breskens gemelde opbrengst eener inzameling voor Moddergat bedroeg niet f 25, maar 52. Gewichtiger dan al de geruchten omtrent de periode van vegeering-losheid waarin wjj ons be vinden, het schrijven van correspondenten over het al of niet mislukken van verschillende op drachten, is zeker wel het woord van een man als de heer Van Houten, die den ganschen toestand kent en die, hoewel vroeger een bestrijder van den heer Kappeyne, dezen thans aanbeveelt als de eenige persoon die een gezonden en gezuiverden politieken toestand in het leven kan roepen. Vooral ook voor ons, die van begin af aan als eenig middel daartoe den weg aanwezen, welken de heer Van Houten wensebt in te slaan, is zijne beschouwing belangrijk en wjj nemen den brief van den afgevaardigde dan ook uit de N. Rott. Ct in zijn geheel over. De heer Van Houten bewijst daarin dat bij de gebreken van den heer Kappeyne zeer goed kent, en men kan er nit zien dat waarlijk zijn tegen stand van vroeger niet is veranderd in blinde ingenomenheid. bij het trekken van een kies, maar als er een ernstige operatie moet plaats hebben, denkt nie mand aan flauw vallen voordat hij chloroform ge nomen heeft. »Nnniets" zei Richard, minder flink dan hij wel wenschte »kkkan u deeren zoo lang ik hier ben." Maar die vingers zaten nog altijd op haar keel en Laura zou al de eer en den roem van het spook er aangegeven hebben, als zij maar veilig buiten de deur had gestaan en de bout er op. Of indien haar overgrootvader op dat oogenblik verschenen was en een hunner opgeeischt had, zou zjj bereid willig haar minnaar ten offer gebracht hebben als zij zelf maar zoo spoedig mogelijk in veilig heid had kunnen komen. Maar al wat zij gehoord en gezien hadden was nog maar kinderspel bij hetgeen hun te-wachten stond. Eensklaps begonnen de schellen en trommen, die tot nog toe een welluidend geheel gevormd hadden, een oorverdoovend geraas te maken, waarbjj Laura begon te steunen en te jammeren en Richard haar hand omklemde als voor zijn eigen veiligheid, en aldoor prevelde »Nnn— nniets kk— kk—an udd eerenverder kwam hij niet. Want bij dat geraas vielen de gordijnen voor de vensters neer en zij stonden in het stikdonker. Daarop was het alsof het einde van de kamer weggenomen werd en een ander vertrek zich aan hun oog vertoonde. Wij danken deze beschouwing aan een flink en openhartig schrijven van m* H. Ph. de Kanter, te Brielle, die in de N. Rott. Ct verschillende vragen tot den heer Van Houten richtte, en dat terecht deed uit naam van velen, omdat hij wist dat velen met hem zoeken naar meer licht. De heer De Kanter vroegWaarom Kappeyne en geen ander? Hij wenschte daarop zoo gaarne van den heer Van Houten antwoord, omdat hij zich ook schaarde onder hen, die grondwetsher ziening wenschten, liefst een zeer uitgebreide, omdat, ia zij eens afgeloopen, de gelegenheid voor een nieuwe niet zoo spoedig terugkomt maar moet zij tot het allernoodzakelijkstetroonsop volging, kiesrecht, defensie, beperkt blijven, dan in vredesnaam Maar zoo schreef de heer De Kanter om met vuur voor dat beginsel op te gaan naar de stembus, moeten wj ook weten dat er een man is, in wien dat beginsel is belichaamd, toegerust met de kracht om dat beginsel leven te geven, om wien allen die hetzelfde willen zich onvermjdeljk zullen en moeten scharen. Gj zult mij wel toegeven Kappeyne is dit op 't oogenblik nog niet. De verkiezing in Amsterdam heeft dit bewezen. Maar wellicht zegt gij: »hij moest het zijn't is grove miskenning, dat hij het niet is, en aan die miskenning doet de kroon mede, door hem te passeeren." En niemand heter dan de heer Van Houten kan, volgens den heer De K., den kiezers inlich tingen geven. - Hj toch was alles behalve met Kappeyne's beleid ingenomen, toen deze achter de groene tafel zat; hj toch was de eenige libe raal, die tegen de schoolwet stemde, terwijl Kap peyne in zake het algemeen stemrecht, door Van Houten zoozeer gewenscht, eenmaal sprak »Dat nooit". Waarom is dan nu toch diezelfde man, van wien na 1879 niets is gemerkt; die als een sphynx zweeg, in de oogen van den heer Van Houten de gewenschte persoon vroeg de heer De Kanter met aandrang, want het artikel in de Vragen des Tijds schoot volgens hem te kort in het geven van een bepaald antwoord op die vraag. En de heer Van Houten heeft zich gehaast om, door het onderstaande te schrijven, een antwoord te geven, waardoor hjj, zooals de heer De Kanter terecht beweerde, aan Nederland een onwaardeer baren dienst kon bewjzen. Hoe gaarne ik ook steeds bereid zij, om naar vermogen de natie voor te lichten, kan ik die voorlichting in sommige opzichten niet zoover uitstrekken als gij (de heer De Kanter) wenscht. Vooreerst reken ik de oorzaak der verdeeldheid der liberalen voor een groot deel gelegen in rede nen van persoonljken aard. Dat gebied betreed ik niet. Voorts kan ik mr Kappeyne niet aan een soort van vivisectie onderwerpen en een visum reper turn van zijn tegenwoordigen moreelen en intel- lectueelen toestand opmaken, om u de verzekering te kunnen geven, »dat de Kappeyne van 1883 een andere is dan die van 1878." A priori neem ik aan, dat zulks het geval niet is, omdat naar mijne meening 'smenschen karakter weinig ver andering ondergaat en bj een man als Kappeyne de algemeene staatkundige beginselen op een te rijpe overweging steunen, om in den gewonen loop der dingen belangrijk gewijzigd te worden. Ik voor mij heb dan ook geen reden om te wenschen, dat, als hj weder het staatstooneel betreedt, hj veel veranderd moge bijken te zjn. Ik wensch hem terug met dezelfde kracht om eene vergadering te leiden, met dezelfde belangelooze toewjding aan de publieke zaak en met geljke In die kamer bevond zich niets, maar zj was verlicht door een breed raam aan het einde en een smal opzjde. De glans van de sneeuw ver spreidde licht genoeg voor de indringers om te zien wat daar voorviel. De schellen en trommen zwegen. Daarop liet zich een sleepende, kw jnende muziek hooren, iets bovenaardsch, dat, evenals de schellen en trommels, aan alle kanten om hen heen klonk. En onder- wjl verschenen plotseling, niet als of zj uit den grond opkwamen, of uit de lucht neer vielen, zei Laura later, maar eensklaps nergens van daan, drie skeletten. Bj het schemerlicht konden zj de vormen onderscheiden de dunne vingers waar mede zj wezen, de lange beenen, waarmede zj dansten, zj dansten inderdaadde holle oogkassen en de grjnzende tanden in de doods hoofden. Zj verdwenen even stil en plotseling als zj verschenen waren. Maar die bovenaardsche, spookachtige muziek hield aan en toen, ach toen had de laatste ver* tooning plaats. Als of h j uit den muur gestapt was, zag Laura haar over-grootvader, het familiespook in persoon, langzaam, als met moeite de kamer doorgaan en toen hj den wand aan den overkant genaderd was keerde hj zich om, zag zjn achter-klein dochter aan, scheen dreigend den vinger tegen haar op te heffen en verdween. Toen hield de muziek opde kamer met de skeletten verdween; de gordjnen werden opge trokken en alles was stil.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1