en BUITENLAND. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. 111 Algemeen Overzicht. Handelsberichten. Thermometerstand. De beroemdste kunstenaars van onzen tijd zullen vermoedelijk dan optreden. Bjj het centraal-comité tot inzameling van gel den voor de betrekkingen der bemanning van de Adder is van de sub-commissie te Amsterdam een schrijven ontvangen tot nadere toelichting van haren vroeger geuiten wensch, dat er een blijvend fonds mocht worden gesticht. In dat schrijven wordt gezegd, dat haar oordeel in elk geval zou zijn, dat de rente van de som, die over is geble ven, in de eerste plaats moet dienen ter onder steuning naar behoefte van de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van de Adderen later om hunne kinderen te helpen, tot b. v. hun 18e jaar. Het voornemen moet bestaan om de groote manoeuvres der derde divisie infanterie dit jaar te houden in Noord-Brabant, en wel tusschen Boxtel en Bergen op Zoom. Het bericht in sommige bladen, dat de aan staande garnizoensverandering, met het oog op de zich hier en daar nog vertoonende pokken-epidemie, niet zal plaats hebben, moet niet juist zijn. Aan het departement van oorlog was van een dergelijk voornemen totnutoe niets bekend. Het monument, dat te Nieuwediep opgericht zal worden op het graf van de omgekomen onder officieren en mindere schepelingen van de Adder zal in Juli a. s. plechtig worden onthuld. Sarah Bernhardt zal optreden in Fedora te Amsterdam den 1, 2 en 3 Mei, te Utrecht den 4 en te 's Gravenhage den 5. Van daar vertrekt zij naar Zweden en Noorwegen. Volgens een Reuter-telegram heeft de Duitsche rijkskanselier, met het oog op de Amsterdamsche tentoonstelling, nog 14000 mark uit de rijksmid delen beschikbaar gesteld. Volgens het verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 29 Jan. tot en met 17 Febr., werd de rust in Groot-Atjeh niet belangrijk verstoord. Op eene eerste groote vergadering met de hoofden uit de Dairah en Pedir werd door den gouverneur eene beslissing genomen in een quaestie tusschen Pedir en Gighen. Er was een drukke opkomst en blijkbaar moet deze stap van het bestuur een heilzamen indruk hebben teweeggebracht en mag het als een feit van beteekenis worden beschouwd dat zoovele hoeloebalangs van de Noordkust, die steeds een min of meer vijandige houding hadden aangenomen, door hunne opkomst en het voorbrengen van hunne adatbelangen, in tegenwoordigheid van een talrijk Atjehsch publiek, bewezen te erkennen dat de rechts- en regeeringsbevoegdheid van den vroegeren sultan op het Nederlandsch bestuur is overgegaan. universiteiten. Beaoemd tot hoogleeraar in de facul teit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen, de wijsbegeerte van den godsdienst en de oud-Christelijke letterkunde, dr G. HLamers, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningendr J. J. floedes, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, is ontheven van het onderwijs in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen dr N. Beets, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de rijks-universiteit te Utrecht, is ook belast met het onderwas in de geschiedenis der leerstellingen van den Christelijken godsdienst; aan dr G. H. Lamers voor meld is eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen. Bekrachtigd de aanstelling van dr P. K. Pel, lector in de physische diagnostiek en kliniek der infectieziekten aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, tot gewoon hoogleeraar in de ziektekunde en geneeskunde (met phy sische diagnostiek en kliniek der infectieziekten) aan ge noemde universiteit. consuls. De heer E. S. Be Mira, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Bahia, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche regeering erkend. belastingenBenoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Buitenpost c. a. jhr J. Hora Siccama, ontv. te Aalten c. a. tot ontv. te Zwijndrecht c.a. O. Toe Water, ontv. te Beverwijk c. a.te Kenkum c. a. M. J. Carbasius, ontv. te Ommen c. ir. ïerseke, 11 April. De heer Van Weele beeft op zijn verzoek tegen 1 Juni a. eervol ont slag bekomen uit zijne betrekking van onderwij zer aan school II alhier, en zal op genoemden datum als len onderwijzer te Dreiscbor in funtie treden. Hij behoort ook tot ben, die voor bet 2e ge deelte van het vergelijkend examen voor hoofd eener school te 's Gravesande in aanmerking komen. Te Deventer doet zich het geval voor, dat, niettegenstaande »concurreerende prijzen," de be trekking van leeraar in de moedertaal aan de hoogere burgerschool niet kan bezet worden. Er bestaat volslagen gebrek aan bezitters van de akte, die recht geeft tot het onderwijzen der Ne- derlandsche taal. Wel is de aanmaak" groot genoeg, doch de producten worden bij het examen van te slecht gehalte bevonden en afgekeurd. Zijn wij wel ingelicht, dan is het met deze zaak dus gesteldde candidaten hebben zooveel werk ge maakt van de hooge geleerdheid, die het examen programma voorschrijft, dat zij de lagere geleerd heid om in het Nederlandsch behoorlijk te spellen en te stellen bij ongeluk over het hoofd hebben gezien. Het is boven verwachting leuk, dat de insgelijks in hoogere geleerdheid verdiepte specia liteit-examinatoren dit gebrek bemerken. Tegen woordig redden vele inrichtingen zich nog met onder de oude wet gediplomeerden. Doch zijn die eenmaal uitgestorven, waar moet het dan heen met de leeraarsbetrekkingen aan burgerscholen en progymnasiën Want ook in andere vakken gaat bet denzelfden weg op. De onpractische eischen, waartoe de wetten aanleiding geven, zullen op den duur een der oorzaken zijn, waardoor ons stelsel van onderwijs zoo zoetjes aan op strand loopt, Oueroeluwsch Weekbl.) Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren H. J. C., leerling aan het gymnasium te Kampen, (zie ons nommer van 6 April) schuldig verklaard aan doodslag door onvoorzichtigheid en hem veroor deeld tot eene boete van f 100 of subsidiair ge vangenisstraf van zeven dagen. Beklaagde was door de rechtbank te Almeloo ontslagen van rechtsvervolging. Vlissingen, 11 April. Door eene nood lottige beweging, bad een werkman op de werf der Kon. My De Schelde gisteren het ongeluk met de hand tusschen den in werking gebrachten hoekijzerknipper te geraken, In een oogwenk was zulk eene ernstige verwonding toegebracht, dat de wijsvinger der rechterhand tot aan den knokkel moest worden afgezet, welke kunstbewerking door dr. A. Butner, officier van gezondheid, werd verricht. Rilland, 10 April. De mazelen breiden zich hier meer en meer uit, maar eischten tot nog toe geen offers. Ook deed zich een geval voor van typhus met doodelijk gevolg. Van de 240 leerlingen, die dezen winter de openbare school te Rilland bezochten, komen er thans nog 150. Veldarbeid is de voorname oor zaak van dit verzuim. Sint Maartensdijk, 10 April. In vrij hevige mate vertoonen zich hier de mazelen, vooral onder de kinderen. De vorige week kwamen in meer dan 20 gezinnen gevallen van die ziekte voor. De pokken bepaalden zich gelukkig slechts tot éen geval. Yerseke, 11 April. Het gerucht, hoewel zeer algemeen verspreid, dat alleen huis en schuur van den heer Lamper en dan nog slechts laag tegen brandschade verzekerd waren, schijnt on waar. Er is gebleken dat niet alleen de gebouwen maar ook beider inboedel zeer voldoende geassu reerd waren. Axel, 10 April. Voor de noodlijdenden te Moddergat is door de beeren 'Wisse en Minjan alhier een som van 106,771 gecollecteerd, welk bedrag aan den commissaris des konings in Fries land is overgemaakt. De provinciale steiger te Walsoorden wordt zoodanig door den paalworm geteisterd, dat, niet tegenstaande bij nog niet ten volle elf jarèn be- staaf, nu reeds 3 a 4 dm. zware eikenbonten met wormnageling voorziene palen totaal af- gevreten zijn. Om ongelukken te voorkomen, zul len weldra belangrijke herstellingen moeten plaats hebben. NRott. Gt.) Wie niet werkt maakt geen fouten, zegt een spreekwoord, maar vergissingen en vergissingen zijn twee. Zoo zou onlangs de gemeenteraad van Den Briel een verordening op de reiniging, fae- caliën-afvoer enz., behandelen, toen men er een kleine leemte in ontdekteer ontbrak nl. de aan wijzing van de plaats, waar men bet vuil zou verzamelen. De verordening moest worden ver worpen, aangezien burg. en wetb. niet in staat waren een daartoe geschikte plaats aan te geven. Een der nieuwe locomotieven op de Holland- sche lijn heet Hugo de Groot. Er zijn op dit oogenblik 2500 man aan den arbeid op de terreinen en in de gebouwen van de Amsterdamsche tentoonstelling, welk getal met nog duizend zou worden vermeerderd. Volgens een matige berekening zijn er duizend Amsterdam sche schilders en timmerlieden aan bet werk. Men ziet er Belgische soldaten, Belgische werklieden, Franscben, Duitachers, Engelsohen en Javanen aan den arbeid. De Chineezen en Japanners verzuimen niet, dagelijks den stand der werkzaamheden in hunne afdeelingen in oogenschouw te komen nemen. Beiden zullen vermoedelijk in het begin van de volgende week met uitpakken kunnen be ginnen. De reusachtige machinen-galerij, aan wier ge reedkomen werd getwijfeld, vordert met rasscbe schreden. Vele werklieden zijn daar in de weer met bet metselen van fundeeringen voor groote stukken. In de groote galerij aan het einde, dicht bij den uitgang is de stevige met teakhout be spijkerde fundeering voor Krupp's inzending (een gedeelte van een ijzeren oorlogschip) gereed. Handelsbl.J Ook het andere lid van de in Den Haag bestaan hebbende handelsfirma Van D. en S., die beiden door de justitie gezocht werden, is te Ant werpen gearresteerd. De heer Taco H. de Beer verzoekt aan het Hbl. te melden, dat bij niet benoemd is als leer aar in het Engelsch aan de tooneelschool, maar zich alleen bereid beeft verklaard, om de lessen gedurende den loopenden cursus" waar te nemen. De klachten, welke door onze visschers tegen de Engelschen worden geuit, zijn in den laatsten tijd weer menigvuldiger dan ooit. De vorige week nog werden enkelen door een groote vloot, welke zich op korten afstand van de kust ophield, van hun want beroofd. Een en ander schijnt aan de regeering aanleiding te hebben gegeven om zich bet lot der visschers aan te trekken, daar het schroefstoomscbip Bonaire aanstaanden Donderdag of Vrijdag ter bescherming naar de Noordzee zal vertrekken. De weduwe van den sultan van Djokjokarta beeft zich vrijwillig aan den resident van Kedoe overgegeven. Wegens de voor eenige dagen plaats gehad hebbende ontploffing van een petarde in de nabij heid van bet koninklijk paleis te Madrid zijn 70 personen in hechtenis genomende misdaad wordt toegeschreven aan de handelaars in schouwburg biljetten, die ontevreden zijn over de onderdruk king van den handel in die kaartjes. Het bericht, dat de drie in verband met den moord op den heer Majlath tePesthin hech tenis genomen personen, eene volledige bekentenis hadden afgelegd, wordt nu weer tegengesproken. Volgens telegram uit New-York kan in deze week onbestendig weder worden verwacht op de Britsche eilanden en op de Noordelijke kust van Frankrijk.Tusschen 10 en 12 April kan vermoedelijk stormweder verwacht worden. Ook vele buitenlandsche bladen wijden arti kelen aan de nagedachtenis van onzen Hugo de Groot. Hij was geen kamergeleerde en systeemen snuffelaar, schrijft de National Zeitung, hoe ernstig hij ook naar de toenmalige wijze de wetenschappen beoefende. Zijne studiën waren hem in den Romein- schen zin een otiumstaatszaken waren hem zijn negotium, zijn beroep. Wie zoo iD het middelpunt eener machtige, staatkundige, sociale en godsdien stige beweging gestaan heeft als Grotius aan de zijde van Oldenbameveldt kon deze herinnering niet ontrouw worden. Tragisch en roerend was zijne aanhankelijkheid aan zijn vaderland, waarvan hij burger bleef, al overlaadde het buitenland hem met eerbewijzen. Zulke mannen kon slechts een tijd voortbrengen als het heldentijdperk van den Nederland schen onafhankelijkheids-oorlog. De Börsenkurir meent, dat Nederland zich thans op waardige wijze van een eereschuld kwijten met Holland gedenkt de geheele beschaafde wereld den man, die den grondslag legde van het nieuwe volkenrecht. In de Vereenigde Staten heerscht tegen woordig de mode van albums met mannenhaar De Yankee-dames vragen aan de beeren een vlokje haar, dat zij met zijdedraad in het album beves tigen, en waarboven zij aanteekeningen maken omtrent de physieke hoedanigheden en het karak ter der gevers. Deze albums worden zorgvuldig bewaard en de dames zijn er even trotscb op als de Indiaan op zjjn gordel met scalpen. A nu sterdam, 11 April. De gemeenteraad besloot heden den len Mei de koopmansbeurs te sluiten wegens de feestelijke opening der tentoon stelling, echter na de verzekering van den voor zitter dat de regeering wel genegen is de stortingsdagen voor de leening van 60 millioen te verlengen. {Men zie hei bericht uit 's Graven hage.) Besloten werd het getal der lagere scho len van 38 op 40 te brengen en aan het rijk een stuk gemeentegrond te verkoopen groot 20 H., 16 A., in bet gedempte westerdok voor 70,560, tot stichting van een centraalgebouw voor telegraphie. In zake het verzoek van den directeur- generaal der staatsspoorwegen tot afstand van ge meentegrond tegen billijke huur tot oprichting van tijdelijke stations en spoorbanen besloot de raad te antwoorden dat de raad geen vergunning voor tijdelijke inrichtingen wenscht te geven vóór dat over de hoofdvraag het libre parcours over de Hol- landsche lijnen is beslist. 's Gravenhage. De stortingsdagen voor de nieuwe leening zijn veranderd in 30 April en 4 Mei van 9 tot 1 uur. Londen. De beer Jorissen is hier terugge keerd. De Nederlandscbe majesteiten zijn heden hier aangekomen en wonen van avond de opvoe ring van den Faust bij. Bronwershav en, tO April. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris J. van der Bent, in 't openhaar te koop aangeboden het logement tevens koffiehuis Hotel Bouwman aldaar; opgehouden op t 4500. Een woonhuis en erf, in den Drilhoek aldaar, werd ver kocht voor f 350 en een dito op de Korenmarkt aldaar voor f 300. A.- en St. Joosland, 11 April. Heden werden alhier; ten overstaan van den notaris B. Verhuist, in 't openbaar te koop aangeboden, twee huizen en erven, bij den Molendijk alhier nos 151 en 150, verkocht voor f1520; twee aDdere huizen aldaar, gemerkt no 141 en 142, weiden opgehouden. Batum. 9-16 Apr. 16 16 17 18 20 21 21 21 24 25 25 26 26 28 2S 28 1 Mei. 16 Plaats. Veere enz., Berg. op Zoom St Kruis, Middelburg, Oost-Sonburg, Kleverskerke, Westkapelle, Nieuwvliet, Groede, Serooskerke, Suuburg, Ter Neuzen, Middelburg, Middelburg, Grijpskerke, Hof VVelzinge. Kitthem, Bitthem, Middelburg, Aagtekerke, Schoondijke, Middelburg, Voorwerpen. Information. Verp. Ovorhoeken Ontv. der reg. enz. en dom. Verp. Slikken enz., Van Gogh. Hofstede enz., Le Nobel. Meubels enz., Balans, B 4. Bocren-insj.an, Be Wollf. Boeren-inspan, Verhulst. Landbouwgereed schappen, Loetf. Verp. weghalen Bestuur Adur- Mosselzaad, nispolder. Verp. als boven, Bestuur Water schap Oud en Jong Breskens. Boeren-inspan, Tak. Boeren-inspan, Tak. Verp, Grasgewas, Ontv. der rcg. en dom. Paarden enz., Tak. Huis enz., Verhulst. Timmerm anaaffai re Tak Inspan, Boeren-inspan, Boeren inspan, Meubels enz., Inboedel, Beestiaal, Verbuist. Verbuist. Verhulst. Notarishuis. Wouterseu. Be Smidt. Buitenplaats enz., Tak. 10 Apr. 's avonds 11 uren 38 gr. 11 it 's morgens 8 uren gr. 's middags 1 uur 52 gr. 's avonds 5 uren 44 gr. F. De buitengewone snelheid, waarmede het En- gelscbe parlement de anti-dynamietwet heelt aan genomen, behoeft niemand te verwonderen. De heeren leden voelden haast de gevreesde stof onder hunne voeten een van hen had in zijn tuin een proef genomen met drie onsen dynamiet, die een po pulier honderd meters ver hadden geworpen. Moes ten zij met die wetenschap niet zonder redeneeren de wet aannemen? Dit hebben zij dan ook ge daan, gelijk wij zagen. In anderhalf uur is de bill van Sir William Harcourt voorgesteld, in zijn geheel en artikelsgewijze aangenomen, naar de lords gezonden en door dezen bekrachtigd. De parlementaire annalen geven geen tweede voorbeeld van een dergelijke lour de force, of 't moest zijn de aanneming van de wet, waarbij in 1866 de habeas corpus voor Ierland werd opgeheven. Deze wet kreeg ook in eene enkele zitting haar beslag, maar die zitting duurde twaalf uren. De beer Parnell heeft zich met de Explosive substances bill niet ingelaten. De ongesteldheid, die hij als reden voor het afspringen van zijne Amerikaansche reis opgaf, schijnt dan toch te beslaan. Doch wat ook de ware reden van zijne onthouding zij, de Amerikaansche fenians nemen het hem zeer euvel en drukten hunne ontevreden heid reeds uit in een meeting onder het presi dentschap van O'Donovan-Rossa. De parlemen taire Ieren-partij is dood, zoo luidde een der aan genomen moties dynamiet is voortaan het eenige wachtwoord en de eenige politiek der Ieren. Men mag dus constateeren, tot geluk van den heer Parnell, dat er eene breuk is ontstaan tusschen de Parnellisten en hunne fanatieke broeders in de nieuwe wereld. De beer Bradlaugb heeft zijne zaak gewonnen, niet nog voor het parlement, maar voor den rechter. Reeds bijna twee jaren is de bekende vrij denker in proces met den vroomsten en, tengevolge daarvan, den meest hardnekkige zijner vijanden. Op het oogenblik waarop het conflict tusschen den heer Bradlaugh en de kamer ontstond, waarop deze een commissie benoemde om te weten of het den afgevaardigde vrijstond eene simpele verklaring te stellen in de plaats van den gods- dienstigen eed, op dit oogenblik meende Bradlaugb gerechtigd te zijn om zijn zetel in te nemen tot dat de vergadering zoude hebben beslist. Doch volgens eene wet van 1866 is ieder die zitting neemt zonder den eed afgelegd te hebben strafbaar met een boete van 500 p. s De beer Newdegate, de clericale afgevaardigde bij uitnemendheid, maak te hiervan gebruik en daagde den beer Bradlaugh voor den rechter om voor elk zijner bezoeken (die 90 bedroegen) 500 p. s. te betalen. Gedurende langen tijd scheen de nederlaag van den vrijden ker zeker. In eerste instantie werd hij veroor deeld, evenzoo in appel, en de clericale afgevaar digde juichte reeds, toen de heer Bradlaugb besloot ten laatste zich te beroepen op het Huis der lords. Zijn flauwe hoop werd vervuld. De lords waren van oordeel, dat de aanklacht tegen een afge vaardigde die onwettig had zitting genomen, vol gens den geest der wet, toekomt aan de kroon en niet aan een privaat persoon. Dit is een schrede voorwaarts voor den beer Bradlaugh en later wordt die gevolgd, laat ons 't hopen, door zijn triomfantelijken intocht in het parlement. De voortdurende weigering van Rumenië om met de beslissingen van de Londensche Donau-con- ferentie genoegen te nemen brengt de Europee- scbe commissie voor de vaart op den Donau in een moeilijke positie. Volgens art. 4 van bet Londensche verdrag van 13 Maart 1871 duurt haar mandaat 12 jaren, gerekend van 24 April van dat jaar. Den 24e<1 April a. s. loopt dus haar man daat ten einde. Nu heeft op het Berlijnsche con gres van 1878 de Oostenrijk-Hongaarsche verte genwoordiger wel gepoogd aan de Europeesche commissie een permanent karakter te geven, maar zijn voorstel leed schipbreuk op den rijkskanselier, die meende dat het lag buiten de taak van het congres. Wat zal de commissie nu na 24 April doen Volgens een Weensch blad zal zij met stilzwijgende toestemming der mogendheden haar mandaat verlengen maar indien dit bericht juist is, dan wordt de moeilijkheid niet weggenomen, maar eenvoudig voor het oogenblik verschoven. In verband met bet drie-staten-verbond, waarvan wij gisteren spraken, schijnt het bezoek van ko ning Humbert aan het Berlijnsche hof weer boven water te komen. Er zoude hieromtrent thans ge- dacbtenwisseling plaats hebben tusschen Rome en Berlijnen Bismarck moet al zijne krachten in spannen om de zaak te doen slagen. Wij moeten bedenken dat dit een bericht is uit Berlijn aan een F r a n s c h blad. De op heden door de Nederlandsche Handel maatschappij te Amsterdam gehouden veiling van 105,968 balen Java-, 2251 balen Macassar-, 411 balen San Thomó- en 311 balen Afrika-koffie is coulant maar kalm afgeloopen. Preanger tot en 2 cent boven taxatie, Bezoeki a 2 cent, Passaroeang lal cent boven taxatie. Bleek groenachtig meest tot taxatie of 1 cent daaronder.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2