N°86. 1883. Donderdag 126* Jaargang. 12 April. 3 FEUILLETON. De ïfimtaii te MemMiis, Middelburg 11 April. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Visschersrampen. BIJRGSCHE Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Pa; js, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Wij ontvingen nog voor ÏTrlt twee pakjes, Zondag gecollecteerd in de Nieuwe kerkeen uit de spaarpotten van de kinderen van X. ƒ1.41 en een van C. P. 5, benevens opbrengst collecte, in Vrouwepolder gehouden, ƒ26,75. Totaal ƒ233,55. Voor lloddergat ontvingen wij een totaal van 691,41 en voor Sclieveningen ƒ141,77. In de Weener Pol.it. Correspondent leest men in eene correspondentie uit 's Gravenhage het na volgende, zeker niet bekende, omtrent de crisis: »Toen [nadat namelijk de eerste poging van den heer Heemskerk om een kabinet samen te stellen was mislukt] wendde de koning zich naar de linkerzijde en ontbood den heer Yan Rees, voor zitter der tweede kamer, die niet alleen liberaal is in de politiek, maar ook op economisch gebied, namelijk vrijhandelaar. De heer Van Rees heeft tot het ministerie van den heer Kappeyne behoord, waarin hij de portefeuille van koloniën had aan vaard, maar hij scheidde zich met zijn collega Gleichman openlijk daarvan af, toen de premier zijn plan tot herziening der grondwet openbaar maakte. Deze breuk had den val van den heer Kappeyne ten gevolge en deze en zijn alter ego, de heer Tak van Poortvliet, hebben dit den heer Yan Rees nooit vergeven. Toen deze laatste nu met het samenstellen van een ministerie werd belast, bood hij den Kappeynianen, wier mede werking onmisbaar is voor het behoud der meer derheid van de linkerzijde, twee portefeuilles aan, en zij namen aanvankelijk onvoorwaardelijk aan, maar later stelden zij den eisch, dat de heer Tak gouverneur-generaal van N.-I. zou worden. De heer Yan Rees weigerde bepaald deze hooge be trekking aan iemand op te dragen, die, zoo hij al niet zijn tegenstander is, dan toch het meest ge avanceerde element der liberale partij vertegen woordigt. Daarop was de heer Yan Rees verplicht zijn mandaat weder in de handen des konings neder te leggen.1' De heer Gleichman heeft, volgens dezen corres pondent, om dezelfde reden schipbreuk geleden als de heer Yan Rees, en toen bleef er voor den koning niets anders over dan den heer Tak te ontbieden; maar deze legde zijn mandaat neder toen het gebleken was, dat de heer Kappeyne bij de verkiezing te Amsterdam de nederlaag had ge leden. Dientengevolge", schrijft hij, »was een ministerie-Tak onmogelijk geworden." Deze correspondent schijnt dus meer te weten dan in ons land bekend is. Van het neerleggen van een mandaat door den heer Tak hebben wij ten minste niet gehoord, zelfs niet eens van het aanbieden of aanvaarden van zulk een mandaat. Of zou alles zoo spoedig zijn gegaan en zoo in DOOK WALTER BESANT. »Ja Laura", viel Richard, die de spookge schiedenis al meer gehoord had, zijn meisje inde rede, »dat weet ik heel goed. Maar wij zullen de deur slechts even open doen en naar binnen kijken. Toe, ga uw vader den sleutel vragen." Haar vader gaf met eenigen wêerzin zijn toe stemming en keerde zelf met zijn dochter terug, die den sleutel met evenveel ontzag droeg, alsof het de sleutel der stadspoort ware, gelijk die, welke de burgers in de middeleeuwen aan de belegeraars der stad plachten te brengen als hun laatste rat opgegeten was. »Hier is de sleutel" sprak hij plechtig, »als gij de deur slechts open doet en niet binnengaat kan er geloof ik niets gebeuren. Daar de zon aan het ondergaan is moogt gij, evenwel als gij lust hebt, ook binnen gaan. Het bevel luidde dat niemand er mag komen behalve in het donker en alleen. Maar Laura zal wel een uit zondering maken." Richard zei dat als hij ging Laura hem zou ver gezellen en dat hij de kamer met evenveel ontzag zou betreden alsof het de grafkelder der familie ware. gerst smeerde hij olie aan den sleutel, die ver stilte dat niemand er iets van gemerkt heeft dan deze correspondent? De Haagsche correspondent der Zutf. Ct. meent zeker te zijn, dat de eenige adviseur van den koning in deze ministerieele crisis, de afgetreden minister, graaf Yan Lynden, is. De correspondent meent voorts, dat, als het demissionnair kabinet aan den koning schreef dat diens schielijke terug komst in 's lands belang wenschelijk was, Z. M„ dit erkennende, geen oogenblik zou aarzelen ver andering te brengen in zijn reisplannen. In de vergadering van den dijkraad voor de waterkeering van EllewoutsdijkBorssele, Maan dag 11. gehouden, werd de begrooting voor het dienstjaar 1883 84 behandeld en vastgesteld. De ontvangsten en uitgaven werden geraamd op 69,504,634- Het dijkgeschot voor Ellewoutsdijk werd vastgesteld op ƒ25,075,394; voor Borssele op 37,471,63 en den aanslag der bijdragen van de aangrenzende polders en waterschappen op een gezamenlijk bedrag van 6157,61, een en ander onder nadere goedkeuring van ged. staten. Hruiniiig-en, 10 April. Door burgemees ter en wethouders dezer gemeente is M. Glerum alhier voor het jaar 1883 benoemd tot schatter der dranklocaliteiten. De Handboogschutterij De 3 Korenbloemkens alhier zal op den 2es Pinksterdag a. een concours geven naar den lossen vogel, waaraan alleen ge zelschappen uit Zuid- en Noord-Beveland mogen deelnemen. Aan het gezelschap dat met de meeste leden aan de schieting deelneemt, wordt eene premie uitgeloofd van v ij f gulden. De doelmatige, sterke en zelfs fraaie besteige- ring van een der acht contreforten van den grooten toren te Zierikzee is thans voltooid. Het ruim 50 M. hooge gevaarte verheft zich loodrecht, rank en doorluchtig rondom het door den tijd ontred derde metselwerk der vaderen. Den ontwerper en den heer J. v. Dijke, die het uitvoerde, komt alle lof toe voor dit eerste gedeelte van den arbeid der restauratie. Met het steenhouwerswerk is zoetjes aan begonnen, zoodat weldra het contrefort wêer fatsoenlijk bekleed zal kunnen worden. (Z. Ct.) Renesse» 10 April. Onze geachte oud-bur gemeester, de heer R. Steur Sr., mocht heden in het volle bezit zijner geestvermogens zijn negen tigsten verjaardag vieren. Talrijk waren de be wijzen van belangstelling, die hij zoowel van hier als van elders mocht ontvangen van vele wo ningen wapperde de driekleur en het harmonie gezelschap bracht hem eene serenade. Moge het den flinken grijsaard, die reeds zooveel in Schouwen heeft helpen en zien verbeteren, nog menig jaar gegund zijn om Schouwen's vooruit gang te aanschouwen Ter Sfenasen, 10 April. Yoor de nagela ten betrekkingen van de verongelukte visschers roest was; toen stak hij hem in het bjjzijn van Laura in het slot en draaide dit met eenige moeite om, daar het, zooals hij zei, net was alsof er aan den anderen kant iemand duwde. Eindelijk kreeg hij de deur toch open. »Zou die iemand haar overgrootvader kunnen zijn dacht Laura met een rilling. Zoodra de deur open was vergat Richard zijn belofte, stapte naar binnen en keek nieuwsgierig rond. Het was een lange, lage kamer, verlicht door drie smalle vensters, op het westen, die van den vloer tot de zoldering reikten. De inrichting was zeer zonderling. Voor een van die vensters stond een tafel, geheel zooals de horlogemakers bij hun werk gebruiken, met de vergrootglazen die zij voor hun oog zetten om een horloge te bekijken, waar in zij gewoonlijk een stofje ontdekken dat zjj wegblazen en dan, het vergrootglas wegnemende verklaren dat het horloge schoongemaakt moet worden en dat het vijf gulden zal kosten. Met zulke kleinigheden was het fortuin der Memblings begonnen. Lampen, gaspitten, lage stoeltjes, tafel tjes, bakjes met uit elkaar genomen horloges, borsteltjes en stoffertjes, nu zelf met stof bedekt. Voor het andere vensters stond de draaibank met de noodige gereedschappen. Yoor het derde stond weer een tafel, grooter dan de eerste, overdekt met boeken, papieren, wiskundige instrumenten en teekeningen. »Mijn overgrootvader" zei Laura denkende aan den fabelachtigen winkel, waarvan de jongere famillieleden wel eens iets hadden hoo- van Moddergat, Urk en Scheveningen, is door een concert van Neuzen's Mannenkoor en verder door eeDe collecte, door tusschenkomst van den burge meester, alhier bijeengebracht een som van ƒ252. waarvan is overgemaakt voor Moddergat 157, voor Urk 63 en voor Scheveningen 32. Breskens, 10 April. Er heeft zich alhier eene commissie gevormd, bestaande uit de dames S. C. Risch, C. M. de Maaier en J. P. van Driel, tot het inzamelen van giften voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Paessen en Moddergat. Genoemde commissie mocht er in slagen 25 bijeen te brengen. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie alhier, is benoemd de heer G. E. C. Ribbius, gemeente secretaris. In eene raadsvergadering is besloten tot het aangaan eener geldleening, groot 10,500tot dekking der kosten voor bouw en verbouw van schoollokalen en onderwijzerswoningen, raadkamer en secretarie, bewaarplaats voor gevangenen met woning voor den bewaarder. Amsterdam, 11 April. Van de Dinsdag gehouden herstemming voor twee leden der tweede kamer is de uitslag als volgt Aantal kiezers 4500. Vacature-Dirks (aftreding 1883). Uitgebracht 1651 stemmen, waarvan 12 van onwaarde. Gekozen is de heer J. SMrlts (1.) met 997 stemmen. De heer H. W. van Marie (a.) bekwam er 642. Bij de eerste stemming, 27 Maart, werden 1954 stemmen uitgebracht, verkreeg de heer Dirks er 787 en de heer Van Marle er 569. Vacature-Holtzman (aftreding 1885). Uitgebracht 1652 stemmen, waarvan 13 van on waarde. Gekozen is de heer A. JS-ilttemeester (1) met 1006 stemmen. De heer A. baron Schimmelpenninck v. d. Oye (a) bekwam er 633. Bij de eerste stemming werden 1957 stembrief jes ingeleverd, verkreeg de heer Gildemeester 819 en de heer Schimmelpenninck 588 stemmen. Men schrijft ons Amsterdam In het Grand Theatre Yan Lier werd Dinsdag avond ter herinnering van den 300jarigen geboor tedag van Hugo de Groot eene galavoorstelling gegeven, die de aandacht verdiende èn als hulde aan de nagedachtenis van dezen beroemden Ne derlander èn omdat ze, behalve een Feestgedicht, drie oorspronkelijke Hollandsche tooneelstukken te genieten zou geven, waarvan twee voor de eer ste maal werden vertoond. Die aantrekkelijkheden bleken echter niet van groote kracht te zijn geweesthet aantal opge komen was inderdaad klein en het eerbewijs aan den grooten man miste daardoor iederen schijn van algemeenheid. ren gewagen, was in zijn tijd een groot mechanicus." Waarom behing hij de wanden met pau- wenveeren vroeg Richard. Het was vreemdde eene zijde van het vertrek was ingenomen, door die horlogemakerstafel, de draaibank en de boeken over werktuigkunde en de overzijde was met de zonderlingste voorwerpen versierd, alsof de oude man alleen zjjn eigen smaak gevolgd had, zonder zich aan dien van zijn tijd te storen. Er lag een Perzisch tapijt op den vloer; er stond een breede canapé, waarop hij vaak ge slapen had, bedekt met kostbare huiden en daar tegenover een leuningstoel, eveneens bedektge wone tabakspijpen en een gewone tabakspot ston den op den eenvoudigen schoorsteenmantel, naast leege pastei- en geleipotjes en glaasjes, die ineen herberg thuis hoorden, een open likeurkeldertje en notitieboek, en een parapluie. De haard op zichzelf was een meesterstuk van kostbaar koper werk en tegelser waren zeer mooi gesneden kasten met porselein, ofschoon de groote porselein mode eerst lang na den dood van den ouden man opgekomen was en er waren schilderijen om voor te knielen, zoo mooi. Die geheele zijde der kamer was bedekt met pauwenveeren, die boven elkander aan den muur bevestigd waren. De zoldering was van gepolijsd eikenhout, heel donker met goud afgezet. Het effect van het bleeke winter licht op al die voorwerpen was zeer vreemd. Laura greep haar minnaar bij den arm, keek om zich heen en gaf een gil. Zes jaren geleden, toen zjj in die kamer stond Een feestgedicht ten derden eeuwgetijde van Hugo de Groot, van de hand van den heer Alberdingk Thym, voorgedragen door mevrouw Wilh. Ellen berger, bezong het grootsche drietal uit Hollands gouden eeuwDe Ruyter, Huyg de Groot en Vondel, stelde den karakteradel van deze drie mannen op den voorgrond en schilderde De Groot, den door kerk en staatskrakeel vervolgden die, uit het land verbannen, er onweerstaanbaar naar wordt teruggetrokken doch weer heengaat wanneer zijn vertoeven zijnen vrienden lastig zou worden en die liever verlaat wat hem dierbaar is-dan als gunst een verblijf te vragen waarop hij recht heeft. Het verheerlijkt in hem den m a n en stelt zijne fierheid als voorbeeld voor het nageslacht. Het gelegenheidsstuk Huyg de Groot in Amsterdam 1632, blijspel in 2 bedrijven door Alberdingk Thym is genietbaarook voor de ongeletterden wier kennis van het Delftsche orakel zich niet verder uitstrekt dan tot de geschiedenis van de ontvluch ting uit Loevesteijn in een boekenkist. Het heeft geestige, frissche tooneelen en is van toon en intrige zoo eenvoudig dat het zien van dit stuk eene verpoozing kan zijn voor schouwburgbezoe kers, wier zenuwen overspannen zijn door som mige van hartstocht ziedende Fransche tooneel- spelen. Wederzien van L. van Deyssel zal stellig ook bij velen het verlangen hebben opgewekt om het nog eens te zien, en wellicht zijn er toeschouwers geweest die na het genot van dit tooneelspel vol hartstocht nog niet te vermoeid waren om De zegenpraal der schoonheid van Alberdingk Thym op prijs te stellen. Wij begonnen des Guten zu viel te krijgen. Kritiek over de tooneelspelers zou hier niet op haar plaats zijn en bovendien wellicht minder dank baar tegenover een gezelschap dat met zoo prjj- zenswaardigen ijver het eene nieuwe stuk na het andere ten tooneele brengt. Dat dan de tijd ont breekt tot grondige studie en niet alle spelers van hunne rollen maken wat mogelijk zou zjjn wien zal het verwonderen De voorstelling nam zeer laat een einde en zal wel bij ieder den indruk nagelaten hebben van eene zeer kalme hulde te zijn geweest. Gelukkig zijn wij Hollanders aan bezadigdheid gewoon. Den 1 Mei, bij gelegenheid der opening van de tentoonstelling, zal de stad Amsterdam aan alle werklieden, aan de duizenden die bij het maken der gebouwen en de inrichting der tentoonstelling werkzaam waren, een luisterrijk feest geven in het Paleis voor Volksvlijt. Verder zal de hoofdstad dien avond onzen koning en onze koningin, de regeering des lands en de volksvertegenwoordiging, de diplomatie, de com- missiën uit den vreemde en alle autoriteiten, die daartoe in aanmerking komen, te gast nooden in den Parkschouwburg, welke, hoewel hij eerst 1 Juni voor het publiek wordt geopend, op dien openings dag gereed zal wezen tot schitterende ontvangst van Amsterdam's gasten. had zij de deür heel langzaam van zelf zien dicht gaan. Nu zag zij het zelfde gebeuren maar ook dat het reeds te laat was want de deur viel met een ratelend geluid van zelf geheel dicht en een zware ijzeren bout er voor Toen die neerkwam hoorde zij een diepe zucht en daarna was alles stil. Het paar, aldus gevangen genomen, zag elkaar met bleeke gezichten aan. Zelfs de man, hoe moedig ook, voelde zijn bloed verstijven, toen die zware bout als door een ontzichtbare had werd opgelicht en weer neêrgelaten. Hij vloog naar de deur en beproefde den bout op te lichten. Het losse einde lag in een klamp die met een zware veêr gesloten was. Hij kon hem niet oplichten noch met inspanning van al zijne krachten wegtrekken en de deur openen. Een tweede gil van Laura bracht hem aan hare zijde terug. „Lingers," gilde zij, vingers aan mijn keel! Richard red mij, red mij Hij nam haar in zijne armen en stelde haar gerust. Niets kan ons deeren. Wat het ook zij, niets zal u deeren, voordat het eerst O hemel Hij verstomde door een ijskoude luchtstroom die op zijn gelaat viel en weer werd die zucht gehoord. Laura zonk op den vloer neer, en een angst, zooals zij nog nooit gekend had, maakte zich van haar meester. Richard tilde haar op en legde haar in den armstoel bjj den haard. (Wordt vervolgd.J

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1