BUITEÜLAND. Laatste Berichten Kerknieuws. Marine en leger Landbouw. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. 1 Onderwijs. Kierikzee, 7 April. Tot groot ongerief der reizigers ondervindt de spoorboot voortdurend vertraging door het steeds drooger worden onzer haven. Dit was Zaterdag weder het geval, toen de boot des morgens in plaats van 7.30 u. eerst te 10 nren de haven heeft kunnen verlaten, en verschillende passagiers de correspondeerende trein te Goes weder hebben gemist. Het is te wenschen, dat ons gemeentebestuur spoedig zal overgaan om de haven op de vroe gere diepte te doen brengen. Naar men verneemt zal met 1 Mei a. een vierde stoomboot van hier op Rotterdam in de vaart gebracht worden en wel door denzelfden onder nemer, voor wiens rekening reeds de Schouwen 8f Duiveland vaart. Voor het reizend publiek kan dit niet anders dan aangenaam zijnop den duur echter is het varen met 4 booten niet houdbaar zoodat het te voorzien is, dat men na eenigen tijd de uitvaart van een der booten zal kunnen vieren. Drie is reeds een te veel. De gewone anti-revolutionaire deputatie-verga dering zal gehouden worden op 15 Mei a., in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. In plaats van mr Macalester Loup zal de heer G. Pekelharing, doctor in de staatswetenschap, als lid der redactie van de Nieuwe Rott. Ct. op treden. Oost-ïndië. Geplaatst al3 len hulponderwijzer aan de openbare le lagere school B te Batavia B. Japikse en overgeplaatst naar eenzelfde school A aldaar als hulponderwijzer L. C. van de Woestjjne. Overgeplaatst de majoor der genie J. C. Dozy als comm. der genie-troepen te Willem I. Het mondeling gedeelte van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeeland zal dit jaar weder worden afgenomen te Middelburg. Tot lid en voorzitter der commissie tot afneming van dit examen is benoemd de heer G. Kok jr, directeur der hoogere burgerschool te Zierikzee, terwijl de commissie verder is samengesteld uit de heeren dr. G. van Hennekeler, directeur van, J. Vermeulen, dr. J. J. Couvée en mr. W. Polman Kruseman, leeraren aan de H. B. S., en dr. Th. Knottenbelt, leeraar aan het gymnasium, allen te Middelburg dr. A. W. van Campen, directeur van, A. S. Mink en G. J. van der Poll, leeraren nan de H. B. S. te Goes; J. G. van Santen, leeraar aan de H. B. S. te Zierikzee. D» D. Rijnders, te Middelburg, staat op het zestal te Wageningen. In de gisteren voormiddag gehouden gods dienstoefening in de Waalsche kerk alhier, nam de heer J. J. L. Luti afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Marcus 1 vers 15, het laatste gedeelte: Croyez a VEvangile. Na het uitspreken van den zegen zongen de in vrij grooten getale opgekomen hoorders den scheidenden predikant het 3e vers van Psalm 134 toe. YerseUe, 9 April. Nadat Zondagmorgen d». H. Vermaas bevestigd was, deed hij des namid dags zijne intrede met eene rede over 1 Cor. 2 2. Bij zijne toespraak tot de openbare onderwij zers bleek het duidelijk, dat d*. Vermaas niet het openbaar onderwijs vijandig gestemd is. Na den zegen wenschte de talrijke menigte haren nieuwen leeraar geluk met de woorden van Ps. 134:3 In den ring van Borssele zijn op dit oogen- blik van de 10 gemeenten 4 vacant. Daar de predikanten te Borssele en te Heinkenszand nog hun intrede hebben te doen, is Nisse tijdelijk ge voegd bij den ring van Goes. De luitenant ter zee der 2e klasse F. J. Stam dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Waarde van de lloendermest. De hoendevmest is nagenoeg evenveel waard als de guano, alleen bevat zij een weinig meer water. De bemesting daar mede geeft bij alle veldvruchten uitstekende resul taten, men moet derhalve niet verzuimen gips of droge aarde in de hoenderstallen te strooien. Men berekent dat eene hen ongeveer 10 pond mest per jaar geeft; het is dus voor den landman en den hovenier wel de moeite waard om hierop de aan dacht te vestigen, daar men met den mest van 20 hoenders een morgen (25 are) land bemesten kan. Als men aan deze en talrijke kleine bij zonderheden meer aandacht schonk, zou men even voordeelige resultaten van de hoenderteelt bekomen als in sommige gedeelten van Frankrijk, waar deze voor de geheele landelijke bevolking een bron van welvaart is. Onze gevederde Vrienden.) In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een kleermakersknecht drie groote spiegelruiten stuk gegooid in het kleedingmagazijn van den heer B. op den hoek van de Lange Delft alhier. Wraak zucht tegen zijn gewezen patroon schijnt den laffen ridder van de naald hiertoe aangezet te hebben. Hij werd bij het stuk smijten van 't derde glas door de politie gearresteerd en is naar de ge vangenis alhier overgebracht. Blijkens ons nader gegeven inlichtingen is het dezer dagen door de politie ingesteld onderzoek naar een rencfes-uous-huis in een der hoofdstraten alhier, in geenen deele op uitdrukkelijken wensch van de benedenbewoonster geschied. Door den stoomtram werden Zaterdag, ter- gelegenheid van het afloopen der Batavia, niet minder dan 1250 personen vervoerd. De spoortrein bracht 560 reizigers naar Ylissingen en voerde 590 personen van daar terug. Het vervoer der atoombarge is ons niet bekend, maar kan veilig op 1000 personen geschat worden. IVieuwlanil, 7 April. Door de huurders van de jacht in St. Joosland is ter hand gesteld f 25 aan den gemeente-veldwachter alhier en f 10 aan den door die heeren aangestelden jachtop ziener, als belooning voor hunne onlangs betoonde activiteit. De bekende handelsfirma Van Dam te 's Hage, die aankondigde den hoofdcommissaris aldaar, wegens aanranding van haren goeden naam, als lasteraar te zullen vervolgen, is thans op hare beurt in een strafproces betrokken. Tegen- F. S., oud 21 jaren, koopman, en Th. P. v. D., gepensioneerd onderofficier van het leger in Ned.-Indië, thans koopman en zaakwaarnemer, beiden laatstelijk wonende te 's Gravenhage, is ter zake van oplichting bij de raadkamer der arr.-rechtbank aldaar rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend. De directeur van de Arnhemsche dienstver richting is met de kas dier maatschappij heime lijk verdwenen. Op eene verkooping te 's Gravenhage bracht eene zwart-krijtteekening van Te Gempt, 1854, honden en jachtgerei, 51 op. Renesse, 6 April. Door de leerlingen der gemeenteschool is bijeengebracht de som van 3.54 voor de noodlijdende weduwen en weezen te Mod dergat en Urk. VersekC) 9 April. Hoewel het koolzaad door de laatste vorst geleden heeft, is de vrees, dat het verloren zou zijn, gelukkig niet bewaar heid. Bij eenigszins goed weder zal het zeker nog goed worden. De voor de vorst gepote aardappelen zijn voor een goed deel bevroren. Menige tarwe akker heeft gedurende den zachten winter zoodanig van de slakken geleden dat men in. het begin van dit jaar opnieuw heeft moeten zaaien. Overigens staan de wintergranen over 't geheel vrij goed. Revg-en op Koosn, 9 April. Het schip, waarop de kassier Bredius zich naar Zuid-Amerika heeft ingescheept, blijkt niet vergaan, doch met gebroken scbroef-as een tusschenliggende haven te zijn binnengeloopen. Op de prijsvraag, door het bestuur van het- instituut tot onderwijs van blinden uitgeschreven voor een nieuw blinden-instituut te Amsterdam, zijn vier plannen ingekomen van welke het best geoordeeld werd dat van de heeren G. B. 'Salm en A. Salm G. Bzn. Dezen zijn nu uitgenoodigd een nieuw plan in te dienen, waarbij alles op kleiner schaal omgewerkt is. De hoeveelheid gevallen regen over de maand Maart bedraagt volgens den regenmeter aan de rijks landbouwschool 35,5 mM. Een Haagsche werkman, P. F. A. Rodeck, zal op de Amsterdamsche tentoonstelling inzenden een door hem keurig bewerkten regulateur, dien men geneigd zou zijn een perpetuum mobile te noemen Immers, door het aanbrengen van een reserve-contactpunt wordt, zoodra de electro-mag- neet, die den slinger van 't uurwerk in beweging brengt, door de een of andere omstandigheid wei gert te werken, de slinger toch in beweging ge houden, totdat herstel is aangebracht. Op die wijze werkt 't uurwerk steeds en zeer nauwkeurig voort. Een electrische schel waarschuwt, zoodra 't hoofdcontract-punt is verbroken. Twee jaren lang heeft Rodeck aan dit fraaie voorwerp gear beid hij besteedde er een voor hem vrij aanzien lijk kapitaal aan. Voor de ongelukkigen te Paesens en Modder gat is reeds meer dan een halve ton bijeengebracht. Opmerkelijk is het dat vooral in de Friesehe dor pen zelfs de armste menschen hun bijdrage komen offeren. Meermalen komt het voor dat zelfs be deelden uit het armhuis vragen of zij voor ditmaal hun snoepcenten mogen afstaan. Van de werf der heeren C. en J. Von Lin- dern, scheepsbouwmeesters te Alblasserdam, is Donderdag met het beste gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnschip Henri, groot ongeveer 320 last, gebouwd voor rekening van den heer H. E. Daverveldt te Bergen-op-Zoom. Op dezelfde werf werden kielen gelegd voor de raderstoomboot Zierikzee, te bouwen voor rekening van de Zierik- zeesche stoomboot-maatschappij en bestemd tot het vervoer van passagiers, goederen en vee tus- schen Zierikzee en Rotterdam, en van twee ijzeren brngschepen ten dienste der schipbruggen te Arnhem en te Wester voort. Voor de voorstelling van Fédoradoor Sarah Bernhardt in den Haagschen schouwburg te geven, is geen plaats meer te krijgen. Omtrent den brand te Nizza wordt nog het volgende bericht. De vlammen sloegen tegen 5 uur uit het Casino en het vuur verspreidde zich zoo snel, dat weldra drie verdiepingen in brand stonden en de hitte zoo groot werd, dat niemand van den kant der Engelsche promenade en der zuidelijke kade durfde naderen. Van daar dat weinig kon gebluscht worden. Thans staat nog de ijzeren stelling van het Casino, gebogen en om speeld door de vlammen. Het verlies wordt op 5 millioen geschat; het Casino was voor verschei dene millioenen verzekerd. Nog altijd is de oor zaak van den brand onbekend. Door de gevierde Belgische schrijfster, mevr. Courtmans-Bergmans, is geheel belangloos de kopij afgestaan van het werk gètiteld: Het Rad der Fortuin, een geschiedenis onzer dagen, om het uit te geven ten voordeele der nagelaten weduwen en weezen van de verongelukte visschers in de laatste stormen. In Parijs zijn aan een der telegraafkantoren twee beambten in hechtenis genomen. Zij hadden een groot aantal lange, dus dure telegrammen in den papiermand geworpen en het geld daarvan in hun zak gestoken. Zij deden alsof zij ze in het register aanteekenden, en daar velen de telegram- quitantie niet meer aannemen, sedert die 10 c. kost, bleef er van de depeches geen spoor meer over. Door de talrijke klachten kwam de zaak uit. Onder de achtergehouden telegrammen was er ook een van het Japansche gezantschap, dat van groot belang was en 233 franken gekost had. Drie der moordenaars van den heer Majlath zijn in handen van de justitie. Bereez, de be diende van den vermoorde, Pitely en Javor hebben bekend dat zij gezamenlijk den moord begaan hebben; Spanga was hun medeplichtige en had het plan van de misdaad beraamd. Pitely en Javor hadden zich verscholen in de badkamer, en Spanga wachtte in de balkonkamer. Bereez liet hen binnen een voor een. Pitely en Javor wierpen zich op den heer Majlath om hem te worgende aangevallene verdedigde zich wanhopend. Daarop kwam Bereez zijn meester den mond stoppen. Spanga heeft geen werkzaam aandeel genomen in den moordhij wordt nog gezocht. Eergisteren zijn te Brussel verscheidene personen voor den rechter verschenen in verband met de ontploffing van Ganshoren. Cyvoct en Imbroschi (alias Fredescher) verzochten beiden hunne invrij heidstellinghaast overbodig is 't te zeggen, dat deze geweigerd werd. Ook Didier iB verschenen. Cyvoct stelde zich natuurlijk weer aan als slacht offer. Geljjk men weet rust op hem ook de be- sohuldiging van poging tot moord, gedaan te Lyon. De instructie van de zaak zal weldra geëindigd zijn, en naar alle waarschijnlijkheid zullen de drie anarchisten geroepen worden voor de correctioneele rechtbank; Fredescher en Didier althans zeker. Een philantroop, wiens naam in de geschiedenis der kunsten en wetenschappen in Amerika zal be waard blijven, is te New-York gestorven. PeterCooper was de oprichter van Cooper Institute, dat de ont wikkeling van wetenschap en kunst onder de werklieden bevordert. In de groote zalen van dit instituut vindt men eene bibliotheek, scholen voor schoone kunsten, een school van telegraphie voor vrouwen, een wetenschappelijk museum, waar toe men vrijen toegang heeft, en conferentiezalen. Deze inrichting kostte Cooper meer dan 4 millioen franken. Buitendien deed hjj zeer veel goed. Hij zelf had slechts een middelmatige opleiding gehad, doch zich opgewerkt in den ijzerhandel. Hij was lid van den New-York'schen gemeenteraad, doch nooit wilde hij een politiek mandaat aanvaarden. Zyn eenig streven was weldoen. Uit Berlijn bericht men dat Schulze-Delitsch gevaarlijk ziek ligt. Madame Chalenton, bekend door het Parij- sche proces-Monasterio, is door haren echtgenoot vermoord. Uit hare woning was Fidelia de Mo- nasterio door haren broeder en zijne medeplichti gen weggevoerd naar een krankzinnigen-gesticht Mad. Chalenton had dezen aangeklaagd en hare' vriendin warm verdedigd. Zij leefde gescheiden van haar man, die Donderdag morgen haar dood schoot, omdat zij, naar hij beweerde, zijn naam in opspraak had gebracht. De Weichsel is niet ver van Neufahr buiten hare oevers getreden. De dorpen Bohnsach en Neufahr zijn overstroomd, en de inwoners hebben naar Dantzig de vlucht genomen. Veel vee is omgekomen. Latere berichten melden nieuwe ge varen. Bij Dirschau heeft namelijk eene nieuwe verstopping plaats en bij Thorn een groote opeen stapeling van ijs. Men is daar in groote be zorgdheid. Te Petersburg is een nieuw nihilistisch blad verschenen, de Naroduuïa Volia. Het bevat een artikel over de kroning, en is zeer goed gedrukt. Het zou niet onmogelijk zijn dat dit gebeurd is eene der gouvernementsdrukkerijen. Van 1 tot 8 April. Middelburg. OndertrouwdJ. H. Meerburg Snarenberg, jm. 48 j. met J. P. A. A. Staal, jd. 60 j. F. Kremer, wedr 57 j. met S. H. van der Hoeven, wede 55 j. J. M. Beekman, wed1 35 j. met K. J. van den Bussche, jd. 32 j. BevallenF. de Buck, geb. Bakker, z. M. van den Driest, geb. van den Driest, z. J. den Engels man, geb. Minderhout, z. N. Bosschaart, geb. Tavenier, d. A. J. W. van der Pauwert, geb. Appel, z. Overleden: A. C. Sonius, wede van A. Moorman, 83 j L. van Moolenbroek, wedr van C. de Korte, 77 j. G. J. van Velthoven, man van A. M. F. Vetter, 35 j. A. A. J. Barendse, man van A. M. Bruijsschaart, 40 j. C. W. Henning, vrouw van P. G. van den Berg, 43 j. M. J. Klerq, z. 3£ m. E. M. A. Bouwens, d. 17 m. D. de Nood, wedr van A. de Jager, 70 j. J. de Meersseman, wed5 van M. Thomas, 52 j. M. Huijsman, z. 3§ m. D. J. Jolmers, z. 8 m. C. de Vos, vrouw van P. Wil- Iemse, 59 j. M. Wisse, man van A. Thomas, 59 j. Van 31 Maart tot 7 April. Vlissingen. Gehuwd: C. Hendrikse, jm. 28 j. met A. C. Adrianissen, jd. 29 j. P. A. du Pon, jm. 23 j. met M. M. Lute, jd. 22 j. BevallenE. A. Wanner, geb. Merrelaar, d. P. J. Dossaer, geb. Asperslagh, d. C. M. S. de Hondt, geb. Steinz, d. H. J. Biggendorf, geb. von Felde, d. S. van den Bovenkamp, geb. Ehgel, z. E. H. Deschepper, geb. Demulder, d. A. C. Hen drikse, geb. Adrianissen, d. Overleden: H. J. B. Stecher, z. 9 m. F. van den Berge, man van M. Leijs, 47 j, Goes. GehuwdH. Gingnagel, jm, 30 j. met A. C. van de Weert, jd. 26 j. BevallenM. Kempe, geb. v. d. Dorpel, z. J. Hopmans, geb. Kegel, z. F. D. de Jonge Mulock Houwer, geb. v. d. Bussche, z. S. R. Meijler, geb. Nagelkerke, z. OverledenF. Sandijck, wede van J. J. Bak ker, 62 j. Zierikzee. Gehuwd J. den Dekker, jm. 23 j. met M. M. Luijcx, jd. 21 j. G. Troch, jm. 27 j. met S. van Diest, jd. 21 j. BevallenC. Heijboer, geb. Catshoek, d. A. Huson, geb. Holm, d. L. Lemson, geb. Biesheuvel, z. L. Kouwenberg, geb. Kort, d. OverledenM. F. Metselaar, z. 2 d. J. W. Mulock Houwer, d. 5 j. L. Peute, d. lij. C. Tachi, 79 j. ongeh. d. 's Gravenhage. De hooge raad heeft verworpen het hooger beroep van S., dienstbode te Sluis, door het gerechtshof alhier, wegens kin dermoord, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. In tegenspraak met het bericht van de Nieuwe Rotterdammer en het Vaderland, wordt ons uit Den Haag gemeld, dat in den stand der ministe- rieele crisis nog geenerlei verandering is gekomen. Amsterdam, 9 April. In de heden ge. houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen werden aan de orde gesteld. 1® de overeenkomst tot overname in exploitati e van de lijnen der Geldersch-Overijselsche locaal- spoorioegmaatschappij door de M* tot Expl. van Staatsspoorwegen 2® machtiging van den raad van commissarissen om in overleg met den directeur-generaal alle maatregelen te nemen tot het exploiteeren met running-power van de lijnen Utrecht—Amsterdam; Hilversum—Amersfoort Ofschoon ook thans het vereischte getal aan- deelen niet was vertegenwoordigd, er waren er 826 konden de voorstellen thans overeenkomstig de statuten behandeld worden in deze verdaagde vergadering. De grondslagen van het eerste voorstel zijn de volgende a de Geld.Overijselsche locaalspwm'' verbindt zich1° tot den aanleg der geconcessioneerdelynen Zevenaar—Winterswjjk, Hengelo (O)—Winterswijk en Enschede—Ruurloo—Doetinchem 2® tot het aanvragen der concessie over- en aanleg van een spoorweg Eist—Zevenaar, aansluitende te Eist aan het Betuwsch staatsspoor en te Zevenaar aan de RechtsRheinische Bahn EmmerikCleve en aan de genoemde lijn ZevenaarEmmerik. h De exploitatie maatschappij verbindt zich deze spoorlijnen te exploiteeren. Zij levert het rollend materieel en de roerende inventaris van den weg, stations en werkplaatsen enz. en neemt het geheele onderhoud der wegen, met al wat er toebehoort voor hare rekening. Zij verbindt zich aan de Bouwmaatschappij als huur eene jaarlijksche rente uit te keeren voor de in a genoemde spoorlijnen, gedurende de eerste acht jaren van exploitatie 41 pet. en daarna 5 pet. en voor de lijn EistZeve naar van de opening der lijn af 5 pet. van het aan den spoorweg besteed kapitaal na aftrek van der rjkssubsidiën. Het eerste voorstel werd bij acclamatie goed gekeurd, en het tweede met 81 tegen 12 stemmen, na beantwoording van vier vragen, door den heer E. Boissevain gedaan. De directeur-generaal ver klaarde dat in zooverre door het voorstel niets werd geprejudicieerd. Het bedrag der uitgaven zou behalve Amsterdam's eischen afhangen van de vergoeding van de Hollandsche maatschappij, bij beschikking of door gerechtelijk vonnis te bepalen. De verhouding met de Hollandsche maatschappij zou, als de koninklijke bewilliging voor het medegebruik werd verleend, vriendschap pelijk blijvendit had de raad van commissa rissen verklaard en die verklaring had de directeur- generaal de regeering overgebracht. Hij zette het principieel verschil tusschen running-power en medegebruik uiteen als gelegen in de al of niet onderlinge bepaling der tarieven, wees op het groote voordeel voor een groot spoornet om een eindpaal te Amsterdam te kunnen bereiken en verklaarde de financiëele becijfering niet nadeelig. Amsterdam, De Koninklijke academie voor wetenschappen, afdeeling letterkunde, hield heden eene vergadering, uitsluitend gewijd aan de ge dachtenis van Huig de Groot. Prof. Opzoomer hield een keurige rede, waarin Grotius in zjjn vijfvoudige wetenschappelijke werk zaamheid werd voorgesteld als philoloog, dichter, historicus, theoloog en rechts- en staatsgeleerde. In de laatste hoedanigheid noemde prof. Op zoomer hem den vader der rechtsphilosophie door zijn werk over recht van vrede en oorlog. Hij deed vooral uitkomen dat Grotius steeds de vrijheid van den menschelijken geest heeft voorgestaan. Hij besloot met een betuiging van eerbiedige dankbaarheid voor den man die den grond legde voor het nieuwe volkenrecht. Daardoor blijven zijn boeken leven, gelijk Elsje van Hauweningen reeds profeteerde in haar nederig antwoord aan de soldaten Arminiaansche boeken leven altijd." De vergaderzaal pronkte, behalve met het borst beeld door de familie Van Kinsbergen aan het instituut geschonken, met een fraai geschilderd portret, het eigendom van jhr. Six en heden voor het feest afgestaan. Voorts werden redevoeringen gehouden door de professoren Kuenen, Vissering en Brill. In het Amsterdamsche Koninginnedok werden in 1882 gedokt 112 schepen, tegen 91 in het vorig jaar. Het dividend is, na flinke afschrij vingen op het materieel en het reparatiefonds, vastgesteld op 93/l0 pet. lionden. Weder is een jonge Amerikaan- sche Ier aangehouden. Te Cork zijn ontplofbare stoffen gevonden. Slontceaii. Bij het huis van den mijnop- zichter had eene dynamietontploffing plaats. Er is weinig schade toegebracht. De Duitsche regeering leed Zaterdag in de zit ting van het parlement wederom een échec. Het gouvernement streelt namelijk ernaar om een zekeren invloed te krijgen op een groot aantal kleine handelaren door zich zelf de bevoegdheid te geven om de hand te leggen op hunne indus trie. Met dat doel wilde het in het nieuwe wetsontwerp op de nijverheid een paragraaf in- lasschen, volgens welke het exploiteeren van zwem-, dans- en gymnastiek-inrichtingen, daaren boven de handel in dynamiet, oude kleeren, kra- merijen enz. kunnen worden verboden, indien het der politie goed dunkt. Tegen deze bepaling heb ben de liberalen zich verzet; zij wilden niet heb ben dat deze vrijheid aan de regeering werd toegestaan en stelden daarom een amendement voor, dat der politie de bevoegdheid van verbieden geeft voorzoover 't het exploiteeren der genoemde inrichtingen en den handel in dynamiet betreft; maar wat den handel in de overige artikelen aan gaat, de sluiting daarvan kan alleen plaats heb ben, wanneer de handelaar een vonnis ten zijnen laste heeft wegens een vergrijp, in zijne hoedanig heid van handelaar begaan. Dit amendement, natuurlijk bestreden door de regeering en buiten dien door den beer Windtborst, is met eene meerderheid van weinige stemmen aangenomen. De quaestie zelve is niet van zeer groot belang, maar de uitslag der stemming is van beteekenis, omdat de reeks kleine échecs, door de regeering achtereenvolgens geleden, wederom met een is vermeerderd en wijl het gouvernement thans ge slagen is niettegenstaande het gesteund werd dooi de clericale centrum-partij. Ter nauwernood zwijgt de Europeesche pers over den zoogenaamden driekeizers-bond, die zoo veel opschudding teweeg bracht, of een nieuw bericht omtrent een alliantie tusschen drie groote rijken beroert de gemoederen. Duitschland, Oos tenrijk en Italië zouden zich vereenigd hebben tot een verbond, dat een defensief ol vijandig karakter tegenover Frankrijk draagt. Onze lezers herinneren zich nog de belangwekkende rede van den minister Mancini, ter verdediging van Italië 's buitenland-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2