84. 126? Jaargan 1883. Dinsdag 10 April. 8 FEUILLETON. De meSerii ier lemMinp, Middelburg 9 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Visschersrampen. O DDËLBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Holland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van dek Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Wij ontvingen heden voor Urli van: J. A. ,50 en uit de gehouden col lecte voor de School met den Bijhei op het Molen water. Zondag namiddag Oostkerk, een gift gemerkt N° 32 6. Totaal 200,39. Het totaal voor Moddergat bedraagt 691,41 en dat voor Scheven ing-en 141,77. De heer Heemskerk heeft zijn taak om een nieuw kabinet samen te stellen neergelegd. De tentoonstelling van schilderijen, op het raad huis alhier sedert 22 Maart geopend, is gisteren gesloten. In het geheel brachten 3100 personen een bezoek aan de expositie, zoodat de vereeniging TJit het volkvoor het volk reden heeft over het resultaat van deze tweede tentoonstelling tevreden te zijn. Maar ook op andere wijze gaf het publiek van zijne ingenomenheid met het tentoon gestelde blijk, nl. door het aankoopen van vele der voor naamste stukken. Behalve de reeds genoemde kunstwerken werden nog verkochtDe regeeringsbank van Henkes, Waschdag van De la Mar, Ja of Neen van Toon- man, (reeds in een deel onzer vorige editie medege deeld) Voor de hui naar binnen van J. F. Schütz, Tusschen Zierikzee en Middelburg van De Seham- peleer, Het Eerste glas van Lintz, Een beboomde weg met koeien van X. de Cock en Zondag morgen te Delft van Klinkenberg. In het geheel alzoo 25 stukken. Het bestuur van Uit het volkvoor het volk ver dient zeker wel een woord van dank voor het aan zoovelen verschaft genot. Öpgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende de le helft der maand Maart 1883. Mej. M. A. M. Weemeijer, 's Gravenhage, Gf. Straus, Groningen, A. van Gorums, Jutfaas, Wes- terloo, Tiel 2 stuks. Uit Biggekerke J. Moens, Amersfoort. Belgiemej. J. C. van den Abeele, Antwerpen. De heer Jorissen, procureur-generaal van Trans vaal is Zondag ochtend met zijne familie via Vlis singen in ons land aangekomen. Dinsdag avond keert de heer Jorissen alleen naar Londen terug, terwijl zijne familie gedurende zijn verblijf aldaar hier te lande zal vertoeven. Hij zal Woensdag een onderhoud met lord Derby hebben. Voor de leden van den raad der gemeente Vlissingen is ter visie gelegd het rapport, door eene commissie van deskundigen uitgebracht om trent het ingesteld onderzoek naar den toestand van den tramweg tusschen Middelburg en Vlis singen. Daaruit blijkt dat de grond van den weg tus schen heide plaatsen ongeschikt is voor het spoor staven-systeem Finet, van de gebruikte afmetingen in verband met het gewicht der locomotieven. Bij dit systeem vinden de spoorstaven haren door WALTER BESANT. »Ik ben" sprak de heer Membling, ter recht vaardiging van zijn afwijzing van Richard's ver zoek om een nacht in de spookkamer te mogen doorbrengen, «geen bijzonder bijgeloovig man, maar er is ongetwijfeld iets bovennatuurlijks in die ka mer, en daar die verschijningen in verband staan met mijn grootvader, eerbiedig ik zijn verzoek om na zijn dood ongestoord te blijven, in de kamer die bij zijn leven zijn geliefkoosd verblijf was. Laura werd boos toen zij van dit verzoek hoorde. Beschouwde Richard dan haar overgroot vader als een alledaagsch, slecht gemanierd spook, zooals er zoovele zijn, die borden breken, meubels omverwerpen, met ketenen rammelen en allerlei onaangenaams in huis doen «Ik voor mij beschouw het voortdurend verblijf in dat vertrek als een bewijs van de liefde welke de oude man ons na zijn dood toe draagt. »Zijn geest is met ons" sprak zij, vouwde de handen en sloeg de oogen ten hemel, «omdat hij ons nog lief heeft. Hij is onze beschermengel, hij waakt over dit huis. Wij staan onder zijn bijzondere hoede en indien wij hem verloren, $0or de een of andere oneerbiedige daad, zou geheelen verticalen steun in den grond, die on middellijk onder de spoorstaaf ligt. Ook vinden de spoorstaven in dien grond geen voldoenden zijdelingschen weerstand, zoodat als gevolg daarvan de spoorwijdte vermeerdert, waarvan de voortdurende verzakkingen, voornamelijk bij regenachtige tijden, als bewijs strekken. Waren de afmetingen der spoorstaven in voldoende ver houding tot het gewicht der locomotieven, dan ware wellicht het begeven van den grond zeiven wel te overwinnen. De weg werd aanvankelijk met weinig zorg aan gelegd. De bogen werden onzuiver uitgezet en die der wissels niet in juist verband met de boeken der puntstukken gelegd, terwijl het rechte spoor zeer veel aan onzuivere lijnen mank gaat, terwijl voor afwatering niet was gezorgd. De locomotieven hebben veel door het gebruik van slecht water geleden, waarin door het tot stand komen van de duinwaterleiding eene gun stige verandering kan worden gebrachtzij zijn echter van een uitmuntende constructie en het rollend materieel wordt overigens geschikt voor den dienst geacht. Uit het aangevoerde blijkt alzoo dat de gebreken, waarvan het derailleeren en de ongeregelde dienst het gevolg geweest zijn, hoofdzakelijk hun oor sprong vinden in 1° den slechten toestand vnn den onderbouw van den weg, die verbeterd kan worden door het uitgraven van grond op ongeveer 0,50 M. diepte en het daarin brengen van grof zand of ballast met goede afwatering, of door het aanschaffen van een systeem spoorstaven, dat op een minder vasten bodem toch voldoende ondersteuning vindt 2°. het te kleine profil van spoorstaven en als gevolg daarvan onvoldoende draagkracht voor het overigens zeer bruikbare rollend materieel, mits van wielen met grootere flenzen voorzien 3°. het gemis van zuiver zoet water, waarin thans spoedig verbetering kan worden verwacht door den aanleg eener in wording zijnde duinwaterleiding. Het tweede gebrek is van ernstigen en ingrij penden aard en kan alleen volkomen hersteld wor den door den aanleg van een geheel nieuwen bovenbouw van den weg. Goes, 7 April. Wij vernemen dat de directie der NoordBrabandsch-Zeeuivsche schroef stoomboot reederij een dienst zal openen voor goederen tusschen Rotterdam en Goes v. v. Het plan bestaat om haar s. s. Z&elandia tweemaal per week eene reis te doen maken. 'Goes, 9 April. De rapporten omtrent de in de vergadering van 16 April der Vereeniging van burg. en secr. in Zuid- en Noord-Beveland alhier te bespreken vraagpunten, zijn aan de leden ver zonden. Wij ontleenen daaraan het volgende 1°. De heer m' L. A. Bybau, arr.-schoolopziener van Tholen en burg. van Colijnsplaat, is van ge voelen, dat de gemeenteraad gehouden is eene benoeming te doen uit eene voordracht, hem vol gens al. 6 van art. 28 der wet op het lager on derwijs aangeboden. Al degenen, die volgens de wet moeten medewerken om een onderwijzer te benoemen, hebben eene begrensde taak. Indien de raad kon verklaren met de voordracht geen genoegen te nemen, zou het recht van voordracht op den benoemenden gemeenteraad overgaan. Wil hij, boven het aan bem over te leggen bericht van het hoofd der school, nog nadere inlichtingen, hij kan de benoeming uitstellen, echter niet zoolang, dat zij eene indirecte weigering om te het geluk voor altijd van Membling Hall gewe ken zijn Richard zag noode van zijn onderhoud met het spook af en dat is geen wonder, als men bedenkt hoe zelden men in de gelegenheid is om een spook van aangezicht tot aangezicht te zien. Ik heb zelf nooit het voorrecht gehad en ik weet slechts een paar mijner vrienden die zoo gelukkig geweest zijn. Een dag of drie later beproefde hjj het op een andere manier. Daar hij geen verlof kon krijgen om den heelen nacht met den ouden klokken maker te zitten praten verzocht hjj als een gunst om de kamer even te mogen zien. Hjj zou er niet ingaan, alleen de deur open doen en rondkijken. «Het is niet, Laura", zei hij, >om tegen het verbod van uw overgrootvader te zondigen maar alleen om hem een soort van beleefdheid te bewijzen een ochtend bezoek begrijpt ge, alleen maar om eens even te kijken, niet om in de kamer te gaan." Ik geloof dat een van de redenen waarom de heer Membling hem geen verlof wilde geven om een nacht in die kamer door te brengen was dat hij voor onthullingen vreesde. Gij begrijpt, hij wist meer dan zijne kinderen; hij koesterde zelfs gegronden twjjfel aangaande de grootheid van zijn huis, hij wist alles wat den winkel betrof en het kwam hem voor dat een gesprek tusschen zijn grootvader en zijn aanstaanden schoonzoon eenigszins gevaarlijk kon zijn. Verbeeld u dat er eensklaps een behoeftige bloedverwant ver- benoemen wordtwant dan zouden burg. en weth., krachtens art. 126 al. 2 der gemeentewet, hande lend moeten optreden. 2°. De heer J. J. Ramondt, lid van den raad der gemeente Goes, acht een raadsbesluit tot het beschikken op een verzoek om remissie van hoof- delijken omslag onnoodig, wanneer het verzoek gegrond is op de 2e al. van art. 245 der gemeen tewet en in verband daarmee door den raad eene verordening is vastgesteld. De zaak is dan gere geld en de beschikking slechts eene quaestie van uitvoering. De wet verklaart zelve, dat zij, die niet het geheele jaar in de gemeente hun hoofd verblijf houden of er verbleven, slechts voor zoo veel twaalfden in de plaatselijke directe belastingen deelen, als hun hoofdverblijf of verblijf in het dienstjaar maanden heeft geduurd. Er is niets te doen dan na te gaan of de data van vertrek of overlijden juist zijn, en dit is beneden de waar digheid van den raad. 3°. De heer H. V. Gerstin, lid van den raad der gemeente Ovezand, is van oordeel dat de veearts, geëxamineerd krachtens de wet van 8 Juli 1874 (Stbl. n° 98), benoembaar is tot provin ciaal veearts. Volgens art. 17—19 dier wet is bij in rechten en verplichtingen geheel gelijk aan den veearts die aan de rijks-veeartsenij school te Utrecht zijne opleiding ontving. Beiden hebben een examen afgelegd en zijn bevoegd de veeart- senijkunst in haar geheelen omvang uit te oefenen. Beiden mogen geneesmiddelen voor bet vee, tot kleinere hoeveelheden dan volgens art. 30 der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. n°. 61) is aangewezen, ver- koopen en zelfs vergiften voorschrijven en afleveren. Beiden moeten een recepten-boek houden. Beiden kunnen overtredingen van de wet of reglementen, alsmede veeziekten constateeren, enz. En boven dien, het examen is van 's rijkswege afgenomen; de ónderwerpelijke veearts heeft eene acte van bevoegdheid van 's rijkswege ontvangendus kan hij, volgens art. 2 der wet van 20 Juli 1870 (Stbl. n°. 131) zelfs tot districts-veearts worden benoemd. Zou het meerdere het mindere niet in zich sluiten 4° De heer A. de Vulder van Noorden, burg. van Heinkenszand, gaat de bepalingen der drank wet na, die bij eene eventueele herziening dier wet vooral in aanmerking zouden komen, of schoon hij erkent, dat de werking der wet nog te kort geduurd heeft, om de wenschelijkheid of nood zakelijkheid dier herziening nn reeds te kunnen bepalen. Hij sluit echter het oog niet voor het geen de ervaring, zoowel als de drukpers reeds hebben geleerd aangaande de al- of niet-houdbaar- heid van sommige voorschriften der wet, en ver klaart zich in de eerste plaats een voorstander van het indertijd verworpen amendement-Van der Kaaij, om de beperkende maatregelen der wet slechts te bestemmen voor het tappersbedrijf, en den kleinhandel in sterkedrank ongemoeid te laten. In de tweede plaats is bij van oordeel dat art. 2 te weinig gelegenheid geeft om met locale omstandigheden rekening te houden, en zou hij, in grootere gemeenten, behoudens goedkeuring van hoogere autoriteit, de vaststelling van het maximum aan de gemeenteraden willen overlaten doch niet in kleine gemeenten, waar slechts 7 raadsleden zijn, en zoo licht persoonlijke invloeden medewer ken. In de 3e plaats acht hij verduidelijking noodig van het woord «localiteit", dat nu eens in den enkelvoudigen, dan weer in den meervoudigen term gebezigd wordt en zoowel bij de administratieve als rechterlijke autoriteiten tot verschil van op vatting aanleiding heeft gegeven. Voorts zou hij schijnt, wanneer gij gedurende anderhalve gene ratie in groot aanzien geleefd hebtom u te herinneren dat uw adel hoogstens veertig jaren oud isdat de geschiedenis van uw familie alte- maal gekheid is, en dat de winkel, die goede, oude, eerlijke, verachte winkel, de grondslag, en volstrekt niet de wederopbouwing van uw huis is geweestverbeeld u een Membling die een logé toeliet in een kamer, waar hij kon en waar schijnlijk zou worden ingelicht door den kooper van Membling Hall, hoe hij zijn geld verdiend had. «Wjj hebben", zoo heeft hij waarschijnlijk geredeneerd, een hoogst fatsoenlijk famieliespook, maar er bestaan redenen waarom het spook in de familie moet blijvenen indien het onthullingen te doen of herinneringen op te wekken heeft, laat dit dan alleen voor het oor van een familielid geschieden. Of als de geest niet geneigd is om zijn kamer te verlaten, laat er dan geen onthul lingen plaats hebben. Het is althans volstrekt niet noodig om praatjes over dien winkel uit te lokken." Ik geloof dat de minst spookachtige tijd van den geheelen dag de namiddag is. Niemand verwacht zelfs van een medium dat hij in den namiddag eenig succes zal hebben. Séances heb ben altijd 's avonds plaats ouderwetscne toove- naars plachten de geesten te middernacht op te roepen indien duivels, spoken, kabouters, geesten al tot den morgen bleven, verdwenen zij toch bij het krieken van den dag. Het schelle daglicht is pijnlijk voor onnatuurlijke oogen; wie zou dus wenschendat art. 1 al. 3 bepaalde, dat -bij de aanvrage moest vermeld worden of men al dan niet tusschen Zaterdag avond en Maandag morgen ver- koopen wildedat art. 3 n° 4 ook verbood eene vergunning uit te reiken aan hem, die binnen het daar vermelde tijdsverloop vóór het in werking treden der wet voor een gelijk feit als daar ver meld is, veroordeeld werd; dat in art. 3 n® 6 de woorden der strafbepaling van art. 16 sub 1 ge lezen werden, dewijl er bordeelen schijnen te be staan, waar de sterke drank niet wordt verkocht maar de prijs daarvan onder andere bena mingen wordt ingevorderd; dat in art. 3 n° 9 ook de tolp achter werd genoemddat voor het geheele rijk het vergunningsrecht gelijk was; dat in art. 7 de verplichting werd opgelegd tot openbaarmaking van eene eventueele wijziging in het vergunningsrechtdat het «jaar" voor allen op een vast tijdstip begon, en eene bepaling werd opgenomen voor hen, die in den loop van dat jaar eene vergunning bekomendat in art. 8 ver boden werd eene localiteit te veranderen door toe voeging van een aangrenzend vertrekdat ver duidelijking plaats had van de termijnen in art. 11 en 13 genoemd; alsmede van «beletten" in art. 14, dat het woord «sluiten" uit het ontwerp dei- wet vervangen heeftdat eene bepaling werd op genomen, die wetsontduiking, welke uit art. 15 n® 1 kon ontstaan, onmogelijk maakt; dat in art. 17 werd verklaard wie als verkoopers zijn aan te merkendat voorzien werde in art. 23 in het ge val, als een dronken persoon door de politie uit eene herberg verwijderd wordt; dat ook de schat ters der huurwaarde van de dranklokalen met het opsporen den overtredingen belast werden en dat de wet der gemeentebesturen vrijheid gaf om slui ting op bepaalde uren te bevelen van sociëteiten, waar sterkedrank wordt getapt. 5®. De heer J. Risseeuw, burg. van 's Graven polder, verdedigt de stelling„Het is wenscheljjk dat de kosten, vallende op de veroordeeling in strafzaken, ten laste van den staat komen." Zoo wel uit een billijk en menscheljjk, als uit een juridisch oogpunt beschouwd, vindt hij vele gron den voor het goed recht van die stelling. Dertig jaren lang hangt de eene veroordeelde het zwaard van Damocles hoven het hoofd, dat de ontvanger der registratie, ingelicht door den burgemeester, wien minstens om de twee jaren de staten 61 en 62 worden toegezonden, voor de gerechtskosten eene vervolging instelt, en daardoor niet alleen hem bedreigt, wie door vlijt in betere omstandig heden is geraakt, maar ook hem, die door een verbeterd levensgedrag bet verledene heeft uit- gewischt. En waar het wetboek van strafvorde ring in art 457 en volg. verjaring van de straffen naar gelang van den omvang der overtredingen en misdrijven voorschrijft, verjaart de invordering der gerechtskosten slechts na 30 jaren. Voorts wijst hij op het hoofdartikel van het Vaderland van 20 Februari 1882, en eindigt met het voorstel, dat het bestuur der vereeniging zich wende tot de ministers van financiën en justitie, met verzoek de stelling te verwezenlijken, en de besturen der zuster-vereeniging uit te noodigen dit verzoek te ondersteunen. In de St.-Ct. zijn de voorwaarden opgenomen, waarop kan worden ingeschreven tot het bekomen van schuldbekentenissen in eene geldleening ten laste van den staat, groot zestig millioen negen honderd duizend gulden 60.900,000), vastge steld bij de wet van 16 Maart 1883 (Stbl. n° 34). gedacht hebben dat de oude Membling hun juist in den namiddag dien poets zou gespeeld hebben Gij zult hooren hoe. Het was in het begin van Januari. De sneeuw lag op het veld, ofschoon zij op de wegen ge smolten was; er steeg een lichte damp uit den grond op, waardoor de zon flauwtjes heen scheen, als een roode bol die geen warmte gaf. Maai de zon begon reeds onder te gaan en de winter- schemering brak aan, door de sneeuw lichter dan anders en eenigszins spookachtig, als men dat woord kan toepassen op het gezellige namiddag- theeuurtje. Richard en Laura zaten na het tweede ontbjjt te keuvelen over de nietigheden waarover jonge gelieven zich gewoonlijk onderhouden. Weldra stokte het gesprek, waarop een klein duiveltje, zijn kans schoon ziende om eenig onheil te stich ten, door de verbeelding van Richard te prikke len, hem in het oor fluisterde dat het wel aardig zou zijn om een bezoek in de spookkamer te brengen. «Dat is het!" riep Richard vroolijk uit. «Wat is het vroeg Laura en zag hem verwonderd aan. «Lieve kind! laat ons het van middag doen ga de sleutel vragenwij zullen een bezoek aan de spookkamer brengen." «Ik heb baar gezien en ik hoorde Wordt vervolgd.J jf

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1