BUITENLAND. lip en verpacMiien m Laatste Berichten Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Wij vermelden dit, wijl er weer geruchten gingen dat 's prinsen gezondheidstoestand minder gunstig zou wezen en omdat elk nieuw bewijs van publiek leven, door onzen troonopvolger gegeven, om de zeldzaamheid ervan wel de aandacht verdient. Het programma voor den 300jarigen geboorte dag van Hugo de Groot, op Dinsdag den 10en April a. te Delft, bepaalt's Nam. 1 uuront vangst, door de hoofdcommissie, der afgevaardigden van de plaatselijke commissiën, genoodigden enz., ten raadhuize te Delft. Te 2 urentocht naar het grafmonument in de Nieuwe kerk, alwaar de voorzitter van het hoofdcomité eene toespraak houden en op het monument een krans zal neer leggen. Gedurende de plechtigheid wordt orgel muziek gegeven. De prins van Oranje zal zich bij de plechtigheid ten raadhuize en in de Nieuwe kerk doen vertegenwoordigen door zijn adjudant en waarnemend hofmaarschalk, den luitenant kolonel Hojel. De Willem Barents is gisteren namiddag, na nagezien en gerepareerd te zijn, aan de werf der heeren Hnijgens en Van Gelder, in het Marinedok te Amsterdam weder gearriveerd, om verder uit gerust te worden voor den zesden tocht naar het Noorden. Wolfaarisdijk, 5 April. Met het in functie treden der heeren onderwijzers Leempoel en Noom is het onderwijzers-personeel te Oost- Kerke voltallig. Te Oud-Sabbinge echter is men hierin minder gelukkignog altijd vaceert daar de betrekking van onderwijzer, jaarwedde 650. In aanmerking genomen, dat het hoofd dier school sedert Januari zonder hulp is voor eene school met 100 a 120 leerlingen, behoeft het wel geen betoog, dat hulp hier dringënd noodzakelijk is. ïersehe, 5 April. In het verloopen kwartaal van dit jaar is in de schoolspaarbank van school I (dorp): ingebracht ƒ152,47 en uitgenomen ƒ4,71, rest ƒ147,76. In die van school II (Dam) is ingebracht ƒ40,06§ en uitgenomen 10,48§, rest 29,58. Xierikzee, 5 April. De heer Spiekerman, pastoor bij de roomsch katholieke gemeente al hier, genoot heden het voorrecht zijn 12) jarig ambtsfeest te vieren. Aan velerlei bewijzen van achting en belangstelling heeft het niet ontbroken. De luit. ter zee 1ste kl. L. Backer Overbeek, gedeta cheerd bij het dep. van marine en toegevoegd aan den inspecteur van de artillerie der marine, wordt op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. D. Stolp. Da luit. ter zee 2de kl. J. M. Phaff wordt onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ma fregat Ever/sen geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, terwijl de luit. ter zee 2de k B. Nier- trasz, met dien"datum, aan boord van eerstgenoemden bodem geplaatst wordt. Bij heden gewezen arrest heeft de hooge raad de voorziening in cassatie verworpen, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof te 's Graven- hage in de zaak van V. d. B., appellant tegen de banque de Waes, geintimeerde, bij welk arrest het vonnis der rechtbank te Middelburg, tusschen par tijen gewezen, werd vernietigd en de banque de Waes niet-ontvankelijk werd verklaard in hare vordering tot schadevergoeding wegens een van non-betaling geprotesteerden wissel. Het betrof eene vraag omtrent de toepasselijkheid van het Nederlandsch of Belgisch wisselrecht. Kantongerecht te Goes. Heden zij de navolgende personen veroordeeld D. B., te Krabbendijke, wegens het als behoorlijk ge dagvaard getuige niet verschijnen ter terechtzitting om ge tuigenis der waarheid af te leggen in eene politie-zaak tot f 3 boete of 1 dag gev.A. H., te Hoedekenskerke, wegens het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld zonder buitengewone machtiging of vergunning in 2 geldboeten van f 10 subs. 3 dagen gev. voor elk; C. B., te Baarland, wegens het aanwenden van po gingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik (recidieve) tot eene boete van f 40 subs. 5 dagen gev.D. v. H., te 's Gravenpolder, wegens het laten staau van een wagen op een weg zonder toezicht van een persoon in staat om dien desnoods te verplaatsen tot f 1 boete subs. 1 dag gev.M. P., en J. S., te Bieze- linge, wegens het laten liggen van mest op de straat te Kapelle, tot f 1 boete subs. 1 dag gev. P. C., te Clinge, wegens het met een vaartuig in de Schelde voor anker liggen voor zonsopgang zonder een helder wit licht te voeren veroordeeld in f 10 boete subs. 1 dag gev. A. V., te Yerseke, beklaagd vau het bevisschen van de Schelde zonder consent tot f 10 boete subs. 1 dag gev. M. L., te Sliedrecht, wegens lo het vastleggen van een vaartuig in een rijkskanaal anders dan aan de daartoe bestemde meerpalen en ducdalven en 2o het bevaren van een rijkskanaal zonder exemplaar van het algemeen of bijzonder regl. van politie tot 2 geldboeten van f 10 subs. 1 dag gev. voor elk "Tl. P. L., te Clinge, wegens het bevisschen van de Zeeuwsche stroomen met een vaartuig dragende een ander nummer dan in het consent vermeld tot f 10 boete subs. 1 dag gev.; M. Z., te Nieuw- flerp, wegens het gaan over iemands bezaaiden grond zonder daartoe eenig recht te hebben tot f 1 boete subs. 1 dag gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken werden J. J.. te Wemeldinge.be- klaagd van het uiten van scheldwoorden en C. D., te Yerseke, beklaagd van het bezeilen van de Schelde voor zonsopgang zonder licht. W. H.. te Sliedrecht, vroeger veroordeeld ter zake van het als behoorlijk gedagvaard getuige niet verschijnen ter terechtzitting om getuigenis der waarheid af te leggen in eene politiezaak, werd ontheven van de heiri opgelegde straf. Door de politie alhier is in beslag1 genomen een verzilverde cent, die vermoedelijk voor een kwart gulden is uitgegeven. Men zij dus op zijn hoede- De schilderijen-tentoonstelling alhier werd heden bezocht door 140 personen. Nog is verkocht n° 59, Gevangen Trekvogels van mej. Wally Moes. Kapelle, 5 April. Heden avond hield de heer Corten van Maastricht alhier eene voordracht over den toestand van den landbouw. Hij ging uit van het feit dat graanbouw tegenwoordig geen broodwinning meer isen vergeleek daarmee de voordeelige conditiën van die streken, waar door de uitmuntende gehalte der graanlanden zuivel- productie en vetweiding bloeien, zooals in Holland en Friesland. Na als oorzaken van den achteruitgang van den landbouw te hebben aangewezen vooreerst de laatste slechte jaren, en daarna de onmetelijke- productie van de Vereenigde Staten van Amerika, waar op zooveel duizenden mijlen met zeer gering kapitaal roofbouw wordt gepleegd, die bij de groote emigratie eer nog toe dan afnemen moet, kwam hjj tot de vraag wat zullen de landbouwers nu doen En dan meende hij zijn hoorders den raad te moeten geven meer runderen aan te kweekenmaar dat dan ook met dezelfde zorg te doen, als men zich hier in Zeeland tot heden heeft toegelegd op het voortbrengen van puike granen. Ook het vee dat men fokken wilde moest puik wezen, dan alleen zou het bedrijfkapitaal zijn hoogste renten afwerpen. Allereerst diende men te zorgen voor een uitmuntenden stier, jong en van eene goede melkgeefster. 't Laatste dacht hem nog meer hoofdzaak te zijn dan te letten op een schoonen vorm. Verder moet het vrouwelijke fokdier een uitstekende melkgeefster zijn. Het Hollandsche ras scheen hem in dat opzicht het best, ook omdat dit uitmunt, zoowel wat melk als vleesch betreft. Maar, en hierop kon hij niet genoeg drukken, dan kan er gedurende het eerste jaar niet te nauwlettend worden toegezien op de behande ling en voeding van het kalf; zes weken minstens moest het de volle «moederborst" hebben; twee weken van overgang wat minder met gekookt lijnzaad als toegift; later nog wel gedurende 4 maanden karnemelk met lijnzaad. Zoo moest er altijd door krachtvoer gegeven worden, tot men na het 4e jaar, wanneer zulk een goed doorvoed dier minstens reeds twee kalvers had gehad, het te gelde maakte, om met het verkregen kapitaal op dezelfde wijze voort te gaan. Het spreekt van zelf, dat het voornaamste artikel voor de voeding, het wei- en hooiland, benevens het graan-voer en de toediening van 't laatste, afgewisseld met lijn koeken, zemelen, moutkiem, pulp, erwten en boo- nen niet vergeten werd. Onder de vrij talrijk opgekomenen was de aan dacht geëvenredigd naar de flinke en zaakrijke voordracht. Een edelmoedige Amsterdammer, het bericht in onze courant lezende, dat een oppassend huisvader te Arnhem een portefeuille met 1100 had ver loren, zond na verkregen gunstige informatiën 100 ter leniging van het geleden verlies, met den wensch dat zijn voorbeeld navolging mocht vinden. Dit bericht lezen wij èn in de N. R. Ct. èn in het Handelsblad. Heeft die edelmoedige Amster dammer nu aan. elk blad 100 gegeven Een zonderling liefdebetoon. De politie in Den Haag heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een vrijer, die zijn aanstaande een Nederlandschen wensch toedacht in den vorm van een nagebootst bankbiljet van 40. In plaats van zich tot de uiting van zijn nationale gevoelens te bepalen, liet hij zijn beminde in den waan dat het papier werkelijk een waarde van 40 vertegenwoordigde, zoodat de onnoozele deern al vast 20 in ruil van het bankje gaf met de belofte om de rest den volgenden dag te betalen. Intusschen werd het bedrog ontdekt toen de meid het nietswaardige papier tegen muntspecie wilde inwisselen. Te Amsterdam is weer een nieuw weekblad verschenen onder den titelWenken voor Keuken en Kinderkamer. De redactie beoogt het heil en het geluk van keuken- en kindermeiden. De vernieling van het Berljjner National Theater, dat tot den grond toe afbrandde, heeft geen verlies van menschenlevens ten gevolge ge had. 's Morgens had eene repetitie plaats gehad, en even na elf uren, juist toen de acteurs het ge bouw verlaten hadden, bespeurde een werkman een rooklucht, en bijna onmiddelijk daarop sloegen de vlammen uit op het tooneel. In een oogenblik stond het theater in lichte laaieen in een uur tijds was het geheel afgebrand. De ijzeren gordijn was neergelaten, doch schijnt volstrekt niet het vuur te hebben kunnen tegenhouden. De oorzaak van den brand is nog onbekend; vol gens een enkel bericht zoude men aan opzet moe ten gelooven. Ongeveer honderd acteurs, actrices en andere personen zijn buiten betrekking. Louise Michel, die niet schijnt te twijfelen aan hare veroordeeling door het hof van assize», heeft besloten zich te wenden tot literarische werkzaamheid. Behalve het drama dat zij te St Lazare schrijft zal zij een sensatie-roman dichten, waarvan de hoofdpersonen zullen gekozen worden uit hare medegevangenen. Men zegt, dat hare bejaarde moeder gedurende de gevangenschap ha- rer dochter door Henri Rochefort wordt onder houden. De kleine Mariette Peltzer heeft een on derhoud gehad met haren vader Armand Peltzer. De zuster van Armand vergezelde het ongelukkige kind. Bij het onderhoud, dat 2 uren duurde, was alleen de directeur der gevangenis tegenwoordig. Mevrouw Peltzer, de moeder, heeft den directeur van het theater des Nouveautés voor den rechter gedaagd opdat hij zich zal verdedigen wegens de opvoering van Le drame de la rue de la Loi, en voor het geval dat men voortgaat met de opvoe ringen een belangrijke schadevergoeding zal beta len. Eergisteren zijn de partijen voor den rechter verschenen, die zich onbevoegd verklaarde en de eischeres veroordeelde in de kosten. Philippart was een bekende naam eenige jaren geleden in de financieele wereld. Altijd had hij zich bezig gehouden met financieele operaties, maar in den vreemde in Rusland, waar hij bos- schen had aangekochtin Engeland, waar hij eene maatschappij van electriciteit had opgerichtin België, waar hij de verantwoordelijkheid had van verscheidene rechtsgedingen. Hij was de oprichter van de Banque européenne. Philippart had zich intusschen wel eens veroorloofd inbreuk te maken op de wet op de vereenigingen en bovendien het met de echtheid in geschriften niet zoo nauw genomen. Hierom meende de Parijsche politie hem te moeten in hechtenis nemen, en de Bel gische regeering zijne uitlevering te moeten vragen. Eergisteravond had een droevig ongeluk plaats aan het nieuwe station te Straatsburg. -Voor het opwinden van gevijlde tinplaten werden op het gebouw staande kranen gebruiktterwijl men beneden zorgde voor het vastmaken, stonden boven op de balken vijf arbeiders om te winden. De last was ongeveer tot de eerste verdieping geko men, toen de kraan door het gewicht kantelde en de vijf werklieden in den val meesleepte. Vier der ongelukkigen werden, nog zwakke teekenen van leven gevend, naar het hospitaal vervoerd. Den vijfde was de schedel verpletterd. Een electrische spoorbaan onder de Theems is het nieuwste plan, dat aan het steeds toenemend verkeer van Londen zal tehulp komen. Tusschen Charing-Cross en Waterloo zal een tunnel worden gemaakt met een dubbelspoor, waarop de wagons in snelle opeenvolging met eene vlugheid van 19 km. in éen uur zullen rijden. De stations zijn aan den linkeroever Northumberland Avenue te genover het Grand Hotel en aan den rechteroever het station van den Waterloo-spoorweg. De heer Ferdinand de Lesseps is, nadat hij Zuidelijk-Tunis bezocht had, te Biskra aangekomen. Hij is overtuigd dat het maken van een binnenzee in de Sahara geene onoverkomelijke bezwaren zal opleveren. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. Veere enz., Verp.OverhoekenOutv. der reg. enz. en dom. Brouwershaven Logement enz., V. d. Bent. N. St Joosl., Huizen, Verhulst. Middelburg, Huis, Slegt. Berg. op Zoom Verp. Slikken enz., Van Gogh. Middelburg, Meubels enz.. Balans, D 4. Oost-Sonburg, Boeren-inspan, De Wolff. Kleverskerke, Boeren-inspan, Verhulst. Boeren-inspan, Tak. Boeren-inspan, Tak. Datum. 9-16 Apr. 10 11 11 16 17 18 20 24 25 25 26 28 28 28 Serooskerke, Souburg, Ter Neuzen, Verp. Grasgewas, Ontv. der reg. en dom. Middelburg, Paarden enz., Tak. Grijpskerke, Timmermansaffaire Tak. Verhulst. Hof Welzinge, Inspan, Ritthem, Boeren-inspan, 1 Mei. 3 16 Ritthem, Middelburg, Aagtekerke, St Kruis, Scboondijke, Middelburg, Boeren inspan, Meubels enz., Inboedel, Hofstede enz., Beestiaal, V erhulst. Verhulst. Notarishuis. Woutersen. Le Nobel. De Smidt. Buitenplaats enz., Tak. 6 April, des morgens te 8 uren. HAMEN Ba- Wind- Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. stand. richt. kracht. lucht. tuur. Ceis. Delfzijl 789.2 N 3 z. be»-. 5 Groningen 770.0 N 3 bew. 4 Den Helder 771.8 N 3 z. bew. 5 Vlissingen 772.9 N 4 bew. 6 Maastricht 770.5 N 1 betr. 9 Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij en W. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. V. 2.3 M. heden morgen 8 G. 5.0 V. Het afwijkingsverschil werd kleiner. VerwachtNoordelijke wind. Thermometerstand te Middelburg. 5 Apr. 's avonds 11 uren 47 gr. 0 ir 's morgens 8 uren 43 gr. 's middags 1 uur 50 gr. 's avonds 5 uren 44 gr. P. Vlissing-en, 6 April. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan dat de heer H. E. Michielse, benoemd tot leeraar in het teekenen aan de burgeravondschool en bjj de inrichtingen van lager onderwijs, voor die benoeming heeft bedankt. Tot plaatsvervangend wethouder wei'd benoemd de heer J. Verkuyl Quakkelaar. Mej. S. C. de Graaf werd, op verzoek, eervol ontslagen als onderwijzeres op school D. Van de 4J gemeenteschuld werden uitgeloot de laatste obligatie van 1000 n° 61van de 4 leening 1880, werd de obligatie n° 11 uit geloot. Het kohier van den hoofdelijken omslag werd voorgedragen tot een totaal bedrag van ƒ22,470, Amsterdam. Het Zeemanshuis herdacht heden zijn 25jarig bestaan. Het herbergde gedu rende die jaren 8530 Nederlandsche en 7573 vreemde zeelieden. Sedert 1870 staat de heer Ketwich als directeur aan het hoofd, trouw en ijverig bijge staan door den heer J. Denouter, die 25 jaar magazijnmeester is, terwijl dr Bruinlich gedurende dien tijd gratis practiseerde. Hem werd doorliet bestuur voor zijn belangeloos dienstbetoon een pendule met coupes en den magazijnmeester een stoffelijk blijk van tevredenheid door het be stuur aangeboden. De goochelaar Bamberg zal heden avond de logés vermaken. 'I'er Aeiizen, 6 April. De Belgische stoom boot Daniël Steinmann, van Londen naar Antwer pen bestemdis heden morgen vroeg op de Suikerplaat aan den grond gevaren, doch is voor middags zonder schade of assistentie afgekomen en heeft de reis vervolgd. 's Gravenhage. Voor de nieuwe staats- leening zal eene inschrijving plaats hebben, ad ƒ100 of veelvouden, op 16 April van 9 tot 4 uur bij den agent voor financiën te Amsterdam of den betaalmeester te Rotterdam. De prijs van uitgif te is 984 percent met rentegenot van 1 Mei af. De stukken zijn van 1000, 10000, 500 en 100 gulden. De storting kan in twee termijnen ge schieden vóór 15 Augustus, alsdan met bjjbetaling van rente. Londen. In het lagerhuis bevestigde de heer Harcourt de arrestaties die in Londen en in Birmingham hebben plaats gehad. Ook heeft men een fabriek van ontplofbare stoffen ontdekt. De persoon, die te Londen ge arresteerd is, had zeer veel geld bij zich, grooten- deels Amerikaansche banknoten. Het constitutionneel conflict, dat feeds bijna een jaar lang in Noorwegen voortduurt, is eene nieuwe periode ingetreden. Gelijk men zich herinnert heeft het Protokoll comitéeene parlementaire commissie die het recht van controle uitoefent, besloten de ministers in staat van beschuldiging te stellen en met dat doel een wetsontwerp aan de Odelsthing aangebodenwaarover heden de debatten zullen aanvangen. Het motief, waarop het genoemde comité zijn eisch van vervolging steunt, is de weigering van de regeering om een meermalen door de kamer aangenomen besluit te bekrachtigen. De grondwet van 1814, die tot stand kwam door het gemeenschappelijk samen werken van de koninklijke macht met de vertegen woordigers der natie en van kracht bleef sedert op het hoofd van Bernadotte de kronen van Zweden en Noorwegen vereenigd waren, geeft den koning het recht van veto over de besluiten van het parlementmaar dit recht houdt op te bestaan zoodra eenzelfde besluit door de beide kamers, gescheiden of vereenigd, in drie verschillende zit tingen is aangenomen. Is deze restrictie van het koninklijk veto van toepassing even goed op de constitutioneele als op de andere quaestieszie daar het punt, waarover de strijd tusschen kroon en volksvertegenwoordigers loopt. Het conflict dreigde eeuwig te duren, tot het Protokoll comité het besluit nam, dat wjj noem den. Wijl de persoon van den koning, gedekt door de constitutioneele onschendbaarheid, niet kan worden aangevallen, daagt het zijne verant woordelijke raadslieden voor den competenten rechter de Rigsret, gevormd door leden van de Lagthing en van het hoogste gerechtshof. Een brief van lord Randolph Churchill aan de Times heeft groote opschudding teweeggebracht in het kamp der Engelsche conservatieven. De jonge tory heeft het op eigen houtje gewaagd den er kenden leader zijner partij sir Stafford Northcote aantevallen of liever op zijde te zetten, en lord Salisbury als eenig hoofd der conservatieven te proclameeren. Het groote gedeelte van dezen heeft lord Churchill niet op zijne hand, en naar men verze kert zal de demonstatie in het lagerhuis nog ge volgd worden door een adres van vertrouwen in sir Northcote maar sommigen dier vrienden vree zen dat lord Salisbury daarin eene aan hem vijan dige manifestatie zal zien. Deze zelf, van zijn kant, weet niet goed wat hij doen zalterwijl de leiding zijner partij hem niet ongevallig zoude zijn verbieden de vormen hem om den levenmakenden aanval van lord Churchill goed te keuren en al te streng kan hij hem niet berispen zonder zijn eigen belang schade te doen. De Morning Post voorspelt dat dit conflict tusschen de twee nuan ces der conservatieve partij eene officieele breuk zal teweegbrengen doch later in betere tijden. Deze voorspelling is zeker stichtelijk Maar die tijd zal wel verre zijn wel heeft het incident lang genoeg geduurd om het ernstige verschil in den boezem der conservatieve partjj in het licht te stellenmaar de oppositie heeft er alle belang bij ten spoedigste hare aandacht te vestigen op geheel andere zaken. De heer Parnell is toch nog niet naar Amerika ver trokken. Misschien aarzelt hij opnieuw om mede te werken aan het heftige agitatie-program dat waarschijnlijk de Iersche conventie in Amerika zal aannemen op aandringen van mannen als O'Donovan-RossaSheridan en Patrick Egan. Toen wij gisteren erop zinspeelden, dat de Iersche zaak voor een tijd naar de nieuwe wereld ver huisd scheen, konden wij niet wetendat de bladen ons heden wederom berichten van nieuwe dynamiet-ontdekkingen zouden brengen. Te Londen op het Strand zoowel als te Birmingham zijn personen, die ontplofbare stoffen vervoerden, ia

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2