BUITENL A Laatste Berichten, Onderwijs. Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. J ging aan Forbes. Maar (dit werd met zekeren triomf gezegdWatkin kan de Swale niet ver anderen. De duizenden ponden, aan de lijn naar Grain, aan de havenwerken van Port Victoria ten koste gelegd, zijn vermorstik zeg vermorst, mijn heer. De stroomingen in de Swale zijn van dien aard, dat op zekere tijden de booten der stoom vaartmaatschappij Zeeland niet te Port-Victoria zouden kunnen binnen loopen 2'Ae South Eastern people will yet find out their mistake Ongelukkerwijze, zoo ging de stads-secretaris voort paralyseert deze onzekerheid ons te eenen- male. Zonder haar zou Queenboro' een heel eind verder wezen. Staat het eenmaal als een paal boven water, dat de Vlissingsche maildienst via Queen boro' zal blijven voortgaan, dan zult ge er een prachthotel en villas zien verrijzen, op de plek waar het nu woest en ledig is. Hij kon het zich niet ontveinzen, dat de Vlis singsche dienst tot dus ver Queenboro' groote teleurstellingen heeit bereid. Men stelde zich daar veel voor van den vastelandschen veehandel. De pest heeft die verwachtingen in den grond geboord. Later is de brand der landingplaatsen, nog later de strijd met de Zuid-Oostelijke spoor wegmaatschappij er bijgekomen. De correspondent voegt hier bij dat hij vooraf overtuigd was geen onpartijdig advies te krijgen, maar dat het hem te doen was om eens te hooren wat Queenboro zelf over de crisis denkt. Het comité van uitvoering voor de Int. Kol. tentoonstelling verzoekt den inzenders in de Nederl. afdeeling hunne inzendingen te willen afzenden, daar men in genoemde afdeeling tot de ontvangst daarvan gereed is. De gestelde termijnen voor de inzending zijn niet toepasselijk op de nevengalerij en de machine galerij; uit den aard der zaak hebben de inzenders, die daar plaats besproken hebben, grootere vrijheid dienaangaande. De heer m* R. Macalester Loup, lid der redactie van de N. Rott. Ct., wordt hoofdredacteur van Het Vaderlandin plaats van den heer m1 A. Th. Hejjliger, die met 1 Juni a. zijne betrekking nederlegt. Voor een lid van den raad te Rotterdam moet eene herstemming plaats hebben tusschen twee liberale candidaten, de heeren mr A. H. van Tien hoven, die 474, en m' J. A. van Gilse, die 390 stemmen verkreeg. In het Maandblad van de vereeniging tegen de kwakzalverij komt het navolgend schrijven aan mevrouw Elise van Calcar voor, dat wij, vooral ook omdat de redactie ons dit verzoekt, in ons blad overnemen. Mevrouw, gij hebt in de Middelburgsche Courant een artikel geplaatst, dat daarna op uw verzoek in het Leidsche Dagblad is overgenomen, om de onschuld van de drie te Middelburg veroordeelden te betooaen, met name van mej. Gunters, de som- onschuldig slachtoffer van de onkunde der offi- cieele wetenschap te verdedigen. Gij zegt door uwe studiën gedurende meer dan vijf en twintig jaren met het geheimzinnig gebied van het som nambulisme vertrouwd te zijn geworden en in het bijzonder met mej. Gunters geëxperimenteerd te hebben. Gij legt de verklaring af, dat deze som nambule, in een meer verlicht land als het onze niet alleen niet als een misdadige zou vervolgd, maar door geleerde onderzoekers van de verbor gen krachten des menschen ten hoogste zou ge waardeerd worden. Gij schaamt u over uw vader land, dat in 1883 nog zoo achterljjk is. Mevrouw, waar eene onschuldige te verdedigen is, daar scharen wij ons, zij het met minder talent, gaarne aan uwe zijde. Maar laten wjj voorzichtig zijn. Verdedigen wij niet, wat niet anders dan tot nadeel van ons reeds door allerlei ziekten zoo zwaar geplaagd volk kan leiden. Wij willen niet in discussie treden over de raadselachtige verschijnselen van magnetisme, som twee dikke bloemguirlandes af, waarvan de eene de Steenen Man omslingerde, zoodat de beide handelshuizen thans vereenigd schenen. En tusschen de bloemen, onder de zitplaats van den liefdegod, hing een wit, met bloemen omlijst schild, waarop het volgende fraaie kermisrijmpje stond, dat eveneens door Lorenz met behulp van zijn vriend Göbbels gefrabiceerd was «Zie hier hoe ware liefde kan Bezielen zelfs een Steenen Man Hij reikt de Steenen Vrouw galant Nu over den Steenweg heen de hand. Zij leven met en voor elkaar, Gelukkig en vreedzaam nog menig jaar Die vrome wensch werd vervuld. Met deze troostrijke verzekering kan de geschiedenis van den Steenen Man en de Steenen Vrouw besloten worden. Of zij wezenlijk gebeurd is? De lezer kan het gerust gelooven want toen de schrijver nog een kleine jongen was en in zijn vaderstad Keulen veel op straat speelde, heeft de Steenen Man het hem zelf verteld. Meer kan hij er niet van zeggen en het zou niet mogelijk zijn om er thans meer van te weten te "komen. Waarom Omdat de hedendaagsche Steenen man en Steenen vrouw niet meer de echte zijnDie zijn mettertijd ver gaan evenals Jacob Tils en Sibylle Fonson, en zooals de lezer en de schrijver en de nieuwe steenenbeelden ook eenmaal zullen vergaan. kimde, nambulisme, spiritisme enz. Laten we aannemen dat zich bij sommige personen, in sommige toe standen, iets kan vertoonen wat met een dezer namen moet aangeduid worden. Laten we verder aannemen dat bij mej. Gunters zich iets dergelijks bij uwe proefnemingen inderdaad heeft voorge daan. Geeft dat u het recht die zelfde mej. Gunters vrij te pleiten van schold en haar als een martelares tot voorwerp van medelijden aan het Nederlandsche volk voor te stellen Hebt gij nooit, mevrouw, gehoord dat het edel ste metaal door vuile handen bezoedeld kan worden W eet gij met dat alle talenten en be kwaamheden van den mensch tot bedrog kunnen worden aangewend Gij kent toch immers die zoogenaamde mediums, die personen, in wier tegen woordigheid zich verschijnselen van het spiritisme voordeden, en die, na misschien vroeger of elders zich op de seances van bedrog te hebben onthou den, op latere seances als lage bedriegers met valsche baarden en gazen sluiers de deur zijn uitgeworpen. Moeten wij u herinneren aan het laatste geval van dien aard, aan de lotgevallen van de mediums Rita en Williams in September 1878 te Amsterdam? Die waren ook door u en uw geljjkgeziuden hemelhoog verheven als merk waardige personen, door wier bemiddeling wjj met iets hoogers in betrekking konden komen. Welnu, mevrouw, wie zegt u dat mej. Gun ters, al vertoonde zij ten uwen huize werkelijke verschijnselen van somnambulisme, deze altijd kan vertoonen, onder alle omstandigheden, altijd wan neer door haar twee helpers eene seance op een vastgesteld uur, tegen 5 per persoon wordt ge adverteerd Wie zegt u dat zij niet het voor beeld van Williams en Rita volgt en door bedrog aanvult wat haar aan gaven ontbreekt? Maar neen, wjj willen edelmoedig zijnstel dat mej. Gunters altijd op commando van den mag netiseur ten behoeve van allerlei patiënten in iets als hetgeen gij den magnetischen slaap noemt, kan gebracht worden en dan den zieke kan onder zoeken en recepten voor hem dicteeren. Dan vragen wij u, is dit iets uiterst raadselachtigs, waarover voortgezet onderzoek voortdurend noodig is, of iets waarover reeds voldoende zekerheid be staat en waaraan men ons volk, zoo gretig geneigd aan al wat geheimzinnig klinkt het oor te leenen, gerust mag wagen? Gij zelve, mevrouw, geeft het antwoord. Gij zegt dat allerlei storende invloeden het gezichts veld der somnambules kunnen benevelen en »dat het daarom wenschelijk is dat hetgeen zij door haar verhoogd instinct waarnemen, door het toe zicht van een geneeskundige kan geverifieerd worden." Bovendien wijst het toezicht van andere geneeskundigen uit, dat het in 't bijzonder te Mid delburg door de somnambule medegedeelde, over de ziekte van een volkomen gezonden mensch, kant noch wal raakt; dat de daar en elders ge dicteerde recepten een samenraapsel van allerlei medicamenten bevatten, waarvan geen geneeskun- dine eenis eoeds verwacht. Als gij nu een ge- ïfiooger instinct" is verkregen zoo noodig te ver beteren, acht gij de geneeskundigen dan buiten staat om, als dit hun overtuiging is, volgens hun geweten te verklaren dat de mededeelingen van de somnambule onjuist zijn en haar recepten geen waarde bezitten? En dan, mevrouw, dan zijn die geneeskundigen verplicht die verklaring af te leggen. Op gevaar af van zooals ook door u van kleingeestigen broodnjjd te worden beschuldigd, moeten zjj het welzijn van de menschen bevorderen, ook door hun toe te roepenwacht u voor dergelijke somnam bules, zij kunnen u niet helpen, wel schaden. Dat de geneeskundigen zelf niet onfeilbaar zijn, dat de geneeskunde zoo min als eenige andere wetenschap volmaakt is, dit doet tot de zaak niets af. "Voor u echter, mevrouw, schijnt de rede neering te geldenomdat de dokters iemand toch niet altijd genezen, kunnen we gerust ons eigen dokter zijn, öf somnambules raadplegen, of mid deltjes uit de kranten probeeren. Welnu, mevrouw, de persoonlijke vrjjheid daartoe bezit gij; wanneer gij of iemand die u dierbaar is op 't ziekbed ligt uitgestrekt, zult gij eiken geneeskundige van de sponde mogen weren. Maar aan den Nederland sehen staat, mevrouw, is het welzijn van duizenden toevertrouwd, waaronder vele eenvoudige zielen, door sluwe bedriegers gemakkelijk te verleiden! De staat eischt kennis en bekwaamheid van de personen die er hun beroep van maken zieken hulp te bieden, en veroorlooft dit niet aan den eerste den beste die met een kistje met potjes en fleschjes het land doorreist of een ander die ver zekert dat zij in het bezit is van „hooger instinct" en den zieke in den slaap kan onderzoeken en genezen. Goede geneesheeren hebben geene protectie van de wet noodig" zegt ge. Zeker niet, en Neder land bezit geen wet die daarvoor moet dienen. Maar de gezondheidsbelangen van een geheel volk vereischen dikwijls wel protectie, en daarvoor trach ten onze geneeskundige wetten te zorgen. Bedenk wel, mevrouw, wat gij doet, door op minachtenden toon van de »jaloersche geneeskunde" te spreken en ons volk toe te roepen „dat het meer dan tjjd is dat wij onze eigene dokters wer den". Niet dat dit de geneeskundigen zal scha- den; zij zijn gewoon aan de geringschatting van hun arbeid door allen die gezond zijn, of die zij, met aanwending van hun beste krachten, toch niet konden genezen. Maar bedenk, mevrouw, wat dit moet uitwerken voor het volk, dat van alle zjjden beloerd wordt door bedriegershoe gij mee helpt om de zieken zich te doen afwenden van de personen, die naar hun vermogen de voor den mensch beschikbare kennis tot genezing toe passen, en hen in de armen van kwakzalvers te werpen, wier eenig doel geld is. Als gij, mevrouw, zonder eenige grondige studie van de geneeskunde gemaakt te hebben, het volk durft toeroepen wend u af van hen, die als geneeskundigen aan den staat bewijzen van kennis en bekwaamheden hebben gegeven, ga naar het geheimzinnige som nambulisme of naar de uitlokkende middeltjes uit de kranten, dan moget gij voor u de zware verant woordelijkheid daarvan beseffen, op uw hoofd komen de vele genezingen die gij daardoor verhinderd, de ellende die gij daardoor veroorzaakt hebt. Wij gelooven, mevrouw, dat gij aan ons volk moeielijk een slechter dienst kunt bewijzen dan het zijn vertrouwen te ontnemen in een stand van personen die, hoe onvolmaakt als alles en ieder, hun roeping even getrouw en met even veel liefde volgen als gij de uwe. Waarheen uwe spiritisti sche studiën u ook mogen voeren, bedenk u twee maal voor gij er weer toe overgaat dat geheim zinnige uit uw studeervertrek in het openbare leven te brengen en iets geheel raadselachtigs en onbekends aan het Nederlandsche volk voor te stellen als geschikt om er bij ziekte en gebreken zijn toevlucht toe te nemen. Akte-examens in Zeeland. Aspiranten 17, afgewezen 5, toegelaten 12, t. w. mejn. G. A. J. W. Becude, vanVeere J. J. Yan der Bent, van Zierikzee S. Blanker, van Kattendijke P. J. E. Durieux, van Sluis; J. M. Ezerman en E. A. Gaijmans, van ZierikzeeA. J. Giljamse, van OuwerkerkJ. Hausser, van ZierikzeeA. A. L. van Hecke en H. L. Leupen, van Middel burg; D. C. Kappers en C. R. Nardten, van Zierikzee. De examens worden den lleo April a. voortgezet. Axel, 4 April. De minister van binnen- landsche zaken heeft geene termen gevonden om het besluit van 7 Nov. 1882, houdende benoeming van twee onderwijzers aan de openbare school alhier, aan den koning ter vernietiging voor te dragen. Indertijd zijn tegen die benoeming bezwaren ingebracht, als zou die geschied zijn, in strijd met art. 28 der wet op het lager onderwijs. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te West-Knollendam mej. M. J. Martijn van Middelburg. Mej. M. Hofman, te Haamstede, is benoemd tot onderwijzeres te Oude Tonge. Tot leeraar in de Engelsche taal aan de tooneelschool is, ter vervanging van wijlen mevr. Makkink, benoemd de heer Taco H. De Beer. De nieuwbenoemde officier van gezondheid De Gelder is ingedeeld bij het 1" bataljon 3e reg, inf. te Bergen op Zoom. Den 3en April behandelde het gerechtshof te Arnhem de zaak van H. J. C., leerling aan het gym nasium te Kampen, beschuldigd dat hij uit onvoor zichtigheid en achteloosheid onwillig de oorzaak is geweest dat Doortje Selles op 19 October 1882 te Kampen door een revolverschot om het leven is gekomen; dat hij toch de groote onvoorzichtig heid heeft gehad om een revolver, dien hij zelf «r^laden. had...en„fes.J?j0^unï-e£ub eenige dagen te laten liggen op een boekenhanger in zjjn kamer, terwijl het hem bekend was, dat de dienstbode D. Selles voornoemd belast was om die kamer dagelijks in orde te houden en van de zich op die kamer bevindende voorwerpen stof af te nemen; dat deze dan ook, dien boekenhanger van stof willende reinigen, den revolver daar heeft willen afnemen, doch dien uit vrees voor zulk een moordtuig niet heeft durven aanraken en aan de toevallig aldaar zich bevindende mede- huisgenoote A. Van Andel heeft verzocht dit voor haar te doendat daarop die huisgenoote, die wist dat beklaagde meermalen gezegd had, dat de revolver ongeladen was, en derhalve in die meening verkeerdedat wapen heeft aangevat en van den boekenhanger heeft genomen, doch dat toen het schot geheel tegen haar wil is afgegaan en D. Selles getroffen heeft, die tengevolge van dat schot onmiddellijk daarna overleden is. Ter terechtzitting bestreed de advocaat generaal het vonnis der rechtbank van Almeloo, waarbij de beschuldigde van alle rechtsvervolging ont slagen was en wel hoofdzakelijk op grond dat de wet twee gevallen van aansprakelijkheid kent. De C. P. straft hem qui a commis en hem qui a été la cause. C. was in het laatstgenoemde geval Het requisitoir was 100 boete, subsidiair zeven dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr L. J. van Gelein Vitringa verdedigde het vonnis der rechtbank te Almeloo. Pleiter voerde aan, dat het O. M. art. 319 C. P. verkeerd interpreteerde en dat men niet zeggen kan, dat C. de oorzaak van den dood van Doortje S. is, daar tusschen zijne onvoorzichtige hande lingen en den dood van het slachtoffer eene dooi den beklaagde niet te voorziene gebeurtenis ligt, nl. de komst der naaister, die daar niets "té maken had. Het hof bepaalde de uitspraak op Dinsdag a. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door den inspecteur van politie alhier met eenige beambten een bezoek gebracht aan een buis in eene nette buurt alhier, dat door de politie ver dacht werd een geheim rendez-vous te zijn. De uitslag van dat bezoek is geweest dat tegen de bewoonster...proces verbaal werd opgemaakt, ook wegens het débaucheeren van minderjarigen.' Zaterdag 11. moest voor de rechtbank te Leeuwarden als getuige verschijnen de vrouw van een geneesheer. Omdat zij een vorigen keer niet verschenen was, tengevolge waarvan de behande ling der zaak uitgesteld was tot Zaterdag, werd zij door een rijksveldwachter derwaarts gebracht en omdat de afstand van haar woonplaats te groot is om 's morgens van huis te kunnen gaan en tijdig ter terechtzitting te zijn, is dat Vrijdag reeds geschied, tengevolge waarvan zij den nacht heeft moeten logeeren in de kanselarij (huis van burgerlijke en militaire verzekering). Het museum van Brussel is verrjjkt met drie schetsen van RubensMercurius Argus doodend om Io te bevrijdenDe ontroering van Hippodamia en De val der Tinanen. Deze schetsen komen uit Spanje, waar zjj deel uitmaakten van eene groote verza meling, die nog andere stukken van den meester bevat. Uit deze schetsen moet de groote teekenaar zoowel als de schitterende colorist sprekend te voorschijn komen. De vreedzame bewoners van een klein Zwit- sersch gehucht, Asp genaamd, verscholen in eene der valleien van den Staffelberg in het kanton Argorië, kregen in den nacht van Maandag op Dinsdag onverwacht bezoek van drie heeren vreem delingen, graaf de Dion met twee vrienden, die regelrecht van Parijs kwamen per luchtballon Om half twee Zondag middag waren de heeren uit Parijs opgestegen en, door een westewind voort gedreven over de Jura, waren zij neergekomen bij het gehucht Asp. De luchtreizigers, van wie een gekwetst was, gingen onmiddelijk zoeken naar logies, en het kostte hun niet weinig moeite om midden in den nacht onder dak te komen. De overheid van Asp moesten zij in den arm nemen om aan de inwoners eenig vertrouwen in te boe zemen. Den volgenden morgen vertrokken zij naar Parijs, de overblijfsels van den ballon (die 20.000 franken kostte) in het bij Aps gelegen bosch achterlatend als een onwraakbaar getuigenis van hun bezoek. De stad Chester heeft een inwoner, die haar reeds bijna 12.500 gekoBt heeft. John Ogden namelijk verscheen voor de 115° maal voor den rechter wegens nachtelijk burengerucht in staat van dronkenschap, en kostte door zijn onderhoud in de gevangenis en door den onderstand dien men aan zijn huisgezin verleenen moet de genoemde som. Thans is hij wederom tot ƒ6 boete en 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De ha vendam te Nizza is door brand ver nield. Ondanks de spoedig aangebrachte hulp is slechts de gemeenschapsbrug behouden kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt op 5 millioen geschat. Persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. Onder leiding van den heer Ghezzi, consul voor ons land in Algiers, is een commissie be noemd om de inzending naar de a. s. Amsterdam- sche tentoonstelling te keuren en te regelen. De heer Des Vallons, president der landbouw-com- missie te Algiers, zal die commissie in de hoofd stad vertegenwoordigen. De navolgende inzendin gen van de daarbij vermelde artikelen zijn te verwachten, en zullen, zoowel door hare talrijk heid als door hare eigenaardigheid, zeker wel de aandacht trekken. 75 inzendingen van Algerijn- sche wijnen, 12 van likeuren, 32 van landoouw- voortbrengselen (granen, gerst, maïs enz.), 1 van azijn, 8 van olie, 7 van inlandsche vruchten, 1 van honig, 5 van geconserveerde voedingsmiddelen, 6 van meel en derg. semoule4 van hout en kurk- sooften, 12 van kaarten, plannen, boeken en schil derijen, 1 van beelden, 7 van Arabische voorwer pen, 2 van landbouwwerktuigen, 1 van Arabische muziek-instrumenten, 1 van wapenen uit Kabylicië, 9 van gesteenten, mineralen en marmersoorten, 4 van geneesmiddelen, 7 van tabaksoorten, 9 van gewassen voor weefgetouwen als vlas, ramiePrinvé- gétal en alfa, de laatsten allerbelangrijkst voor gansch Europa, waar van de alfa reeds in Spanje en Engeland groot nut in de papierfabrieken wordt getrokken, 2 van verschillende matspeciën, 5 van paardenwant, zadelmakerij, 3 van tapijten en de kens, 1 van essences, de bekende geranium-olie van Staoiili, 4 van waskaarsen, 2 van wijnstokken, en 3 van verschillenden aard. Ook de koning van Siam heeft een commissie voor de tentoonstelling benoemd en van daar zullen o. a. worden ingezonden modellen van het konink lijk paleis, van de vorstelijke vaartuigen, eene collectie voortbrengselen uit het land en eene, rcizameilng mineralen, zoodat die groep zeer belangrjjk belooft te worden. RiggekerUe, 4 April. Heden werd, ten over staan van den notaris P. Loetf, alhier te koop aangebo den 1 hofsteedje met daartoe behoorend boseh en bouwland, gunstig gelegen in de gemeente Biggekerke, groot 80 aren en 50 centiaren. Verkocht voor ƒ601. 5 April, des morgens te 8 uren. Verwachtgoed weder. Thermometerstand te Middelbarg. 4 Apr. 's avonds 11 uren 47 gr. 5 gr 's morgens 8 uren 50 gr. 's middags 1 uur 63 gr. 's avonds 5 uren 55 gr. i'\ Rome. De Diritto logenstraft het gerucht van eene alliantie tusschen Italië, Oostenrijk en Duitschland. Sint Annaland. Bjj de heden alhier ge houden aanbesteding tot verbouwing der school was de minste inschrijver de heer B. Van Verre te Noord-Gouwe, voor 12,549 en de hoogste in schrijver de heer C. Westmaas te Oud-Vosmeer voor 14,949. 'sGravenliage. Het gerechtshof behan delde heden de zaak van J. Z. te Heinkenszand beschuldigd van inbraak en diefstal met moord- bedreiging tegen de echtelieden A in den avond van den 5 Augustus jl. De eisch van het O. M. was 14 jaren luchthuis. De verdediger m'Vaillant concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 12 April a. De Duitsche rijksdag heeft Dinsdag zijne zitting weder hervat, en de discussie aangevangen over het ontwerp tot vermeerdering van de invoerrech ten op het hout. Er werden lange redevoeringen uitgesproken, een door den gouvernementscommis saris Dankelmann, en een door den afgevaardigde Oechelh&user, welke laatste alle argumenten, die voor eene verhooging der houtrechten waren aan gevoerd door het gewicht van een verpletterenden voorraad getallen heeft te niet gedaan. De heer Dankelmann was niet gelukkig Hij maakte gebruik van een minder edele manoeuvre door zijn tegenstander dat voor te werpen, waarin deze zelf zich zwak gevoelde. Van de centrumpartij «prak de heer v. Wendt, die zich op de bosch kweekers zeiven beriep als den maatregel van t 1.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2