81. 126® J aargang. 1883. Yrijdag 6 April. De Steen man en ie Steenen maw. Middelburg 5 April. 88 FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Ad vertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. O MIDDELBURGSCH COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goesi A. A.W JBölland te Kminin°,en* F van dfe Pfitt to 7* r» ^,»ie .1. Publiciié G. gn' Ce" K' In de gisteren avond gehouden algemeene ver gadering van het Zeemcsch Genootschap der Weten schappen zijn tot leden benoemd de heerenA. J. Brevet, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland, te MiddelburgM. B. G. Hogerwaard, hoofdingenieur bij den provincialen waterstaat in Zeeland, te Middelburgdr B. H. Steringa Kuijper, leeraar aan het gymnasium, te Middelburg; J. M, Janssen, geneeskundige, te Domburg; Th. T. Martin, geneeskundige, te HulstTh. van Uije Pieterse, lid der provinciale staten van Zeeland, notaris, te YlissingenJ. de Visser, geneeskundige, te Stave- nisseC. F. Zeeman, predikant bij de hervormde gemeente, te Zonnemaire dr S. Cramer, predikant bij de doopsgezinde gemeente, te Enschedé; d' G. J. Dozy, leeraar aan de hoogere burgerschool, te LeidenA. G. G. van Duijl, letterkundige, hoofdredacteur van het Amsterdamsche Handelsblad, te AmsterdamW. P. Buijsch, geneeskundig ad junct-inspecteur, te Maastricht; M. M. Schepman, eonchyoloog, te Rhoon en Pendrechtdr H. D. Tjeenk Willink, letterkundige en uitgever, te Haarlem. Als bestuurslid is gekozen de heer dr F. P. J. Sibraacher Zijnen, ter vervanging van den heer mr A. J. van Eekelen, aan de beurt van aftreding en niet onmiddellijk herbenoembaar. In de gisterenavond in het Schuttershof alhier, onder voorzitterschap van den heer J. W. de Raad gehouden vergadering van de afd. Middelburg der Vereen, tot bev. van fabriek- en handwerksnijverheid werd onder meor medndeeling gedaan van een schrijven der commissie v cuxj. lv»^zj1v/1-».o v -s —ct_ fabriek, waarin die commissie, naar aanleiding van de in de vorige vergadering dezer afdeeling aange nomen motie, bericht dat zij bereid is eenmaal 's weeks de uitkomsten der onderzoekingen, aan gaande het gehalte van het lichtgas, openbaar te maken. De gascommissie zal te dien einde bij den hoofd ingang van het fabrieksgebouw (aan den binnen zijde in den gang) die uitkomsten op een tableau vermelden, zoodat belangstellenden daarvan kennis kunnen nemen. Voorts werd door de commissie voor de her nieuwing der scheepvaartverbinding met sommige verlaten haventjes in Zeeland rapport uitgebracht omtrent hetgeen door haar was verricht. De com missie heeft als beginsel aangenomen geen subsidie stelsel in te voeren, maar eenvoudig den schippers, die geregeld varen willen, eene garantie voor vracht aan te bieden. Op eene enkele uitzondering na is de commissie daarin goed geslaagd en kon zij nu reeds mededeelen dat maatregelen getroffen zijn om de vaart op 8 haventjes te openen nl., Stave- nisse, St Annaland, Oud Vosmeer, Scherpenisse, Eene vertelling uit de vorige eeuw. door ERNST PASOUÉ. VIII. Het goede woord en liet wonder dat het verrichtte. Labes deed, zooals Lambert gezegd had. Onver schillig zonder een woord te spreken, zelfs zonder eenigen weerzin, sleepte hij den eenen bok na den anderen weg en werd niet meer gezien. Het duurde nog eenigen tijd eer de eerste opge wondenheid een weinig bedaard wasdoch toen begon men te denken over hetgeen er gedaan moest worden. Lambert moest papier, inkt, pen nen en lak voor den dag halen en toen schreven juffrouw Sibylle en mijnheer Tils, na gemeen over leg twee lange gewichtige brieven, de eerste aan haar neef den geestelijke Pefgen en de ander aan zijn trouwen Lorenz. Zij deelden de gelukkige tijding van hun verloving mede en tevens dat het huwelijk in Mainz zou voltrokken worden, waarom zij de overzending der noodige papieren, met de rijkspost of langs een anderen, schielijker weg verzochten. De beide brieven werden goed ver zegeld, bijeen gepakt en aan den heer Lorenz in den Steenen Man, op den Steenweg te Keulen geadresseerd en nu moest Friedel als overbrenger van dit gewichtig pakket, op eens in dienst tre den. De jongeling wist niet waar hij was van St Maartensdijk, Hansweert, Walsoorden en De Paal. Met schippers op Wemeldinge en Yerseke is men nog in onderhandeling en alleen de pogin gen voor Geersdijk zijn totaal mislukt. De uitgaven, die tot het in stand houden van al deze communicatie-middelen vereischt worden, zijn niet groot Voor eene wekelijksche vaart op de 5 haventjes op Tholen is slechts eene vracht garantie van f 1 's weeks voor iederen schipper gevraagd en voor 30 reizen naar Hansweert, Walsoorden en De Paal 90, dus ook 1 per reis, Alzoo is een bedrag van ƒ350 's jaars noodig. Om dit bedrag bijeen te brengen wenscht de commissie geen circulaires te verzenden of inteekenlijsten laten rondgaan. Ook vraagt zij het niet aan de afdeeling. De leden stellen zich voor een bezoek te brengen bij de handelaars, die direct belang hebben bij de heropening der vaart, en ook bij degenen die, zonder met den handel in betrekking te staan, geacht kunnen worden wer kelijk belang te stellen in de welvaart van Mid delburg en de commissie houdt zich overtuigd dat zij dan niet te vergeefs zal aankloppen. Voorts is de commissie bereid om, als zij het geld bijeen heeft, zich te blijven belasten met de leiding en behartiging der zaak. De voorzitter stelde voor onder dankbetuiging voor de vele bemoeiingen, die de commissie zich ten deze heeft gegeven, haar het gevraagde man daat toe te vertrouwen, met welk voorstel de vergadering zich vereenigde. Daarna kwam in behandeling de in de vorige vergadering gedane vraag Zoude het niet op den weg der vereeniging liggen, om te trachten eenige gelden in deze ge meente bijeen te brengen tot goedmaking der kosten, om eenige werklieden uit deze stad, die 2°il.Iwenen' de inte™ationale tentoonstelling in het belang der 'nijvérheid1- zoude1 ~të~acnreri zjjir. Mocht deze vraag ingang vinden, alsdan het be stuur te verzoeken, daartoe de noodige pogingen in het werk te stellen." De heer De Raad, die zich als steller dezer vraag bekend maakte, leidde haar in en wees erop hoe in 1869 een bezoek aan jle toen eveneens te Am sterdam gehouden tentoonstelling goede vruchten heeft opgeleverd. Namens het bestuur stelde hij daarna voor 1° om pogingen aan te wenden om bekwame werklieden in de gelegenheid te stellen de tentoon stelling te bezoeken 2° te trachten door aanbieding van eene inschrij- vingslijst het benoodigde geld bijeen te brengen; 3° vanwege de afdeeling op die lijst te teekenen voor een som van 30 4° aan het bestuur over te laten om, in overleg met de patroons, uit de werklieden die zich aan melden eene keuze te doen. Over de vraag en over het voorstel zelve werd eene langdurige discussie gevoerd, waarin van de eene zijde werd gewezen op het belang dat de blijdschap. Met onze boot roei ik in een uur naar Bonn en dan loop ik in vier uur naar Keulen. Het zal nu bijna vijf uur zijn, om elf uur is de brief op de plaats zijner bestemming." »En wij nemen Leentje mee" zei juffrouw Fonson, zij zal een trouwe hulp voor mij zijn." »En ik breng u in een wip naar Mainz zooals ik beloofd heb, hoogstens in drie dagen" riep Lambert vol ijver. Daarom, gauw de mor gensoep gebruikt en dan aan boord." Maar dat ging zoo spoedig nietwant Leentje had nog allerlei in het dorp te bedistelen, waar toe zij minstens een paar uur noodig had. De zon scheen dus reeds lang in het Rijndal toen de Favorita met vol zeil, door den frisschen mor genbries gedreven, koers zette naar den anderen oever en ditmaal ontbrak het daar niet aan paarden om te trekken. Het reisgezelschap, dat met éen persoon vermeerderd was, bevond zich in een vroolijker stemming dan de eerste twee dagen. Mijnheer Jacob en juffrouw Sibylle zaten in de kajuit en hadden elkaar zooveel te vertellen, dat zij de buitenwereld geheel vergaten, en op het dek babbeld en lachte het niet minder gelukkige Leentje en zoodra het gesprek daarbinnen ver stomde, zong de ondeugende deern haar liedje van de spookverschijning, waarvan zjj het laatste refrein naar de omstandigheden wijzigde »Dat eindelijk nu dit minnend paar Elkaar gevonden heeft, Dat deed des nachts bij maneschijn, De Witte Vrouw van Unkelstein 1" werkman heeft om door het aanschouwen van kun jus--,erken in zijn vak meerdere kennis van zijn ambacht op te doen. Men beweerde van die zijde dat zijn energie erdoor opgewekt en zijn bekwaam heid vermeerderd zou worden. Van den anderen kant was men van oordeel dat in het algemeen de ontwikkeling van den werkman niet zoodanig is dat hij met vrucht eene tentoonstelling als hier bedoeld wordt, kan bezoeken. Wat helpt het, vroeg men, of de werkman al een fraai stuk ziet, als hij de samenstelling ervan niet begrijpt of niet kent. Welk nut zal een boekdrukkersknecht, een timmermansknecht of een schildersknecht ervan trekken Deze laatste leden achten het dringend noodig voor den patroon om door de tentoonstelling zijn kennis te vermeerderen en zijn gezichtsveld uit te breiden, doch konden niet toegeven dat dit bij de werklieden, die een paar dagen slechts aan een bezoek opofferen kunnen, het geval zijn zou. Met 9 tegen 8 stemmen werd het voorstel daar na verworpen en vervolgens de vergadering gesloten. Op de tentoonstelling van schilderijen alhier zijn nog verkocht de Raadszitting te Veere in 1668 van H. A. van Trigt, welk meesterstuk is aange kocht door den heer mr J. Snijder, oud-burgemeester van Veere, en Een Winterdag van Van der Meer. 115 bezoekers bezichtigden heden de expositie. Wij herinneren dat Zondag a s de tentoonstel ling onherroepelijk wordt gesloten. Wij doen dit omdat wellicht deze of gene zou meenen dat er nog wel eens eenige verlenging van den duur zal plaats hebben en daarom telkens zjjn bezoek uit stelt. Men rekene op zulk eene verlenging niet en bezoeke eene tentoonstelling, die zooveel schoons bevat en een bezoek zoozeer waard is. koningin van Zweden Woensdag ochtend per Prinses Marie te Vlissingen was aangekomen. Dit is, blijkens nader ons welwillend gedane inlichtingen, onjuist. Alleen de vorstin Von Waldeck-Pyrmont kwam van Engeland te Vlissingen aan. Bij kon. besluit van 19 Febr. jl. n° 6 zijn aan de gemeenten Breskens, Schore en Vlissingen, boven en behalve de vergoeding der 30 percent, bedoeld in art. 45 der wet van 17 Aug. 1878 Stbln" 127), krachtens art. 49 dier wet subsidiën verleend, respectievelijk van ƒ11825, ƒ6235 en ƒ46345. De adviezen van gedeputeerde staten van Zeeland zijn openbaar gemaakt in de Staats courant n° 74. Jiralibeiidijlie, 4 April. De vanwege den burgemeester aan de huizen der ingezetenen alhier gehouden collecte ten behoeve der achter gebleven betrekkingen van de verongelukte vis- achers te Paesens en Moddergat bracht 51,30 op- Rilland-BSatli, 4 April. De gemeenteraad Het was een heel andere, veel mooiere Rijnreis die juffrouw Sibylle thans, als de gelukkige ver loofde van haren Jacob deed, dan tien jaar geleden als de gade van den ouden knorrepot, Philip Lodewijk Fonson zaliger. Ook duurde de reis nog een paar dagen langer dan Lambert gezegd had, niet omdat de schipper zijn woord niet kon houden, maar omdat de verloofden zoo dikwijls uitstapten en de hoogten beklommen, teneinde zich te verlustigen in de heerlijke vergezichten op den Rijn en zijne oevers, of om door de bos- schen te dwalenwant zij hadden elkaar altijd zooveel te vertellen, dat zij nooit klaar konden komen. In Mainz leerde mijnheer Tils de bloed verwanten zijner aanstaande, en tevens het groote handelsgeheim kennen, dat welbezien hoogst een voudig waseen huis in Straatsburg, dat een succursale in Milaan had, liet de koopwaren over den St. Gothard naar den Rijn en naar Straatsburg komen, vanwaar zij naar Mainz en Keulen af zakten. Zij verzuimden door de liefde de zaken wel niet, maar vermaakten zich ook heerlijk in die prettige, vroolijke stad, die toen nog het gouden Mainz" heette. Na ongeveer acht dagen kwam Friedel met de verlangde papieren aan, tot groote vreugde der verloofden, maar tot nog grooter blijdschap van Leentje. De jongeling had in zjjn ijver bijna den geheelen weg van Keulen naar Mainz te voet af gelegd en was nog vóór de rijkspost aangekomen. Nu haalde het meisje ook eenige papieren uit den zak, die zij vóór haar vertrek bij den pastoor, den schout en de ouders van Friedel was gaan halen en verlangde geljjktjjdig met haar meesteres heeft het kohier van den hoofdelijken omslag voor dit jaar vastgesteld tot een bedrag van 4802. Een der Ingezetenen moet daartoe 648 bijdragen, terwijl de aanslag der laagste klasse 1,43§ bedraagt! Misse, 5 April. De raad dezer gemeente heeft in plaats van J. Nieuwenhuijse, benoemd gemeente-ontvanger, tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijke stand gekozen den heer W. Wondergem. Oostbiirgr, 1 April. Mochten we hier eenigen tijd in spanning en onzekerheid verkeeren, wie er tot hoofd dezer gemeente zou worden be noemd, 1 April, de zoo gevreesde uiendag, bracht ons geen Aprilvisch, maar eene surprise waarmede bijna alle Oostburgers enkele uitgezonderd zeer ingenomen waren. De benoeming van den heer I. van Houte, tot burgemeester, werd met vreugde ontvangen. Tal van felicitaties, onder allerlei vorm, vielen den benoemden gedurende dien dag te beurt en het alhier bestaande muziekgezelschap bracht hem des avonds eene serenade. Algemeen beijvert men zich om den dag der installatie zoo feestelijk mogelijk te maken. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt in de St.-Ct bekend gemaakt dat hij, op grond van door hem ontvangen ambtsberichten, ter alge meene kennis brengt dat de pokziekte opgehouden heeft te Charlois epidemisch te heerschen. HH. MM. de koning en de koningin zijn voor nemens H. M. koningin Victoria op Windsor te bezoeken, maar de sukkelende toestand der En- gelsche vorstin maakt het tijdstip, waarop het bezoek zal plaats hebben, nog onzeker. De vorstin van Waldeck bracht Dinsdag middag op Oatlands uren bleef. He "prins "en" 'dg~p*iiiseg" VHfl-Yf-iJAa sullen morgen Oatlands bezoeken. Vad.) De Londensche correspondent der N. Rott. Ct. schrijft omtrent de Queenboro' quaestie, in ver band met Vlissingen en Port Victoria het na volgend oordeel van den stads-secretaris van Queenboro. Die geheele geschiedenis met Port Victoria zoo herhaalde de Town Clerk, toen hij met den correspondent, naar Queenboro stoomde om den koning der Nederlanden daar te zien aan komen, is het uitvloeisel eener persoonlijke veete tusschen twee mannen van naam en talentWat kin van de South-Eastern- en Forbes van de Chatham Sf Dover sp. maats. Eerstgenoemde ge looft, dat Forbes hem, door het meedoen aan den Vlissingschen maildienst, de loef heeft willen af steken. Dat heeft hij hem nimmer kunnen ver geven. De South Eastern is groot en Watkin is haar profeet. Het was door zijn invloed, door zijn pressie, dat de lijn naar Grain (Port Victoria) gemaakt werd, bij wijze van kaakslag, van uit- in het huwelijk te treden. Er was niets dat dit verlangen in den weg stond en zoo had de huwelijks inzegening der beide paren op denzelfden dag plaats; daarna ging het in vliegende vaart huis waarts. In twee dagen voer de Favorita den stroom af en werd aan de Rjjnpoort door alle wederzijdsche bloedverwanten opgewacht, waarbij neef de pastoor een plechtige toespraak aan de jonggehuwden hield en de oude Lorenz de eerste was die vol verrukking zijn nieuwe meesteres de hand kuste, doch zijn gelukkigen patroon om den hals viel en aan zijn hart drukte alsof hij zijn eigen zoon en nog altijd een kind, nog altijd zijn Jaapje ware. Nu ging men de Rijnstraat door, naar den Steenwegmaar d&ar moest halt ge maakt worden, want het was niet te zeggen wat daar voorviel en wat daar te zien was. Een vroolijke muziek ontving den stoet en de gezamenljjke wildemannen van den vastenavond dansten het jonge paar te gemoet en zwaaiden met hunne knodsen onder een luidhoerawaar mede alle toeschouwers aan de vensters instemden. Maar het allerfraaiste was de versiering der straat, welke de oude Lorenz, bijgestaan door zijn vinding rijken vriend den kleermaker Göbbels, bedacht en uitgevoerd had. Uit het dakvenster der Steenen vrouw reikte een guirlande van groen lint, met gouden en glazen sterren bezaaid, tot aan het dakvenster van de Steenen Man en in het midden daarvan schom melden een roodwangige Amor met uitgespreide vleugels en een pijl en boog in de handen, waar mede hij als het ware op het jonggehuwde paar scheen te mikken. Van den liefdegod gingen

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1