BïïïTEgngp: Laatste Berichten Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. maanden Jan., Febr. en Maart 80 monsters zijn onderzocht. Een monster roode wijn werd, be houdens eene verdachte kleurstof, zuiver bevonden; van de 41 monsters regenwater bleken niet min der dan 24 in meer of mindere mate loodhoudend te zijn8 waren vrij van metaalverbindingen maar besmet door rottingsproductenslechts 9 monsters waren volkomen zuiver. Van de 6 wel waters was slechts 1 zuiver, 1 loodhoudend en 4 bevatten rottingaproducten. Van de 20 monsters cretonne bevatten 16 onschadelijke kleurstoffen, 4 waren arsenichoudend. Van de 9 behangselpa pieren waren 6 onschadelijk, 3 arsenichoudend. Naar wij vernemen, zal het bureau voortaan een restant van het onderzochte crétonne of papier verzegeld aan het toe te zenden rapport toe voegen. Veere 3 April. De werkzaamheden aan de zich zeiven registreerende peilschaal op het einde van een der kanaalhoofden alhier, zijn zooverre gevorderd dat de opening aan de zijde van het kanaal kan gemaakt worden, waardoor de buizen moeten gelegd worden die in verbinding staan met het buitenwater. Vlissingen, 4 April. De sedert korten tijd alhier gevestigde filiale van het commissiehuis Naumann te Hamburg, dezelfde van welke men eene stoomvaartlijn HuilVlissingen te gemoet zag, heeft opgehouden te bestaan, het kantoor is gesloten en de chef daarvan is in eene andere betrekking hier ter stede overgegaan. Kierikzee, 3 April. De algemeene verga dering van het waterschap Schouwen beraad slaagde Dinsdag over het, van wege het water schap subsidieeren van verschillende wegen, waarvoor de commissie van beheer der grintwegen zich voorstelt rentelooze voorschotten van wege de provincie, en subsidie van het rijk aan te vragen, teneinde daarop kunstbanen aan te leggen. De bedoelde wegen zijn die van Haamstede naar Renesse over den Hoogen Zoom, van Noordwelle naar Ellemeet over Kaaiersdam, van Eikerzee naar Scharendijke, van Kapelle naar den langen dijk, van Nieuwerkerk naar Mooriaanshoofd en den inlaag- dijk, van Kerkwerve naar het gat van den dijk in aansluiting met den straatweg naar Noordgouwe, van de heul bij Noordwelle naar Haamstede en van Zierikzee door den Zuidhoek naar de Yal. De jaarlijksche subsidie zou moeten bedragen f 3724,19. Na breedvoerige discussie, waarbij ten slotte geen der geprojecteerde wegen sneuvelde, werd besloten deze subsidie toe te staan. De ge meenten, de provincie en het rijk zullen nu verder te beslissen hebben over het al of niet tot stand komen dezer belangrijke uitbreiding van het net de harde wegen in Schouwen. Ook werd besloten dat het rapport en de voor stellen van het dagelijksch bestuur omtrent de kunstmatige afwatering van den Zuidhoek zullen worden gedrukt en den hoofdingelanden toege zonden, om bij eene volgende vergadering te wor den behandeld. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw L. J. Verwoert, eerste assistent bij de Kon. bibliotheèk te 's Gravenhage. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Venloo P. J. Bom te Leiderdorp. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Warnsveld c. a, A. R. Schuijliug, ontv. te Gieten, belast met den kantoordienst der invoerr. en ace. op het terrein der internationale eD koloniale tentoonstelling te Amster dam A. Kluit W. Azn. ontv. te Montfoort c. a. Benoemd tot ontv. te Bodegraven c. a., F. A. H. Seipgens, ontv. te Goor c. a. Op verzoek eervol ontslagen T. H. E. baron Nahuys, als ontv. te Gorinchem c. a., behoudens aanspraak op pensioen. genessk. dienst. Benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gezondh. 2de kh, de arts R. M. Van Steenbergen, geboren te Sliedrecht. Voor vijf jaren benoemd tot apotheker 2de kl. bij het leger in. N.-I. M. Wildeman, apotheker te Rothenbaeh (Wurtemberg). Axel, 3 April. Voor het beroep naar de Christelijk Gereformeerde gemeente te Middel- harnis, heeft de heer J. A. Goedbloed, predikant alhier, bedankt. D® Pohlman te Groede staat op het drietal voor predikant bjj de Evang. Luth. gemeente te Bodegraven. De kapitein G. J. van Deinse, bij het 4e reg. infant benoemd, is geplaatst hij het le bat. te Delft. De hij het wapen der artillerie nieuwbenoemde luit.- kolonel P. Knoote is ingedeeld bij 2e afd. 3e reg. veld artillerie, te Bergen op Zoom in garnizoen. Op verzoek van den gewezen brievengaarder C'. v. A., te Veere, heeft Z. M. de koning de hem door het gerechtshof te 's Hage opgelegde celstraf van 8 maanden met de helft verminderd en hem voorts kwijtschelding verleend van de geldboete en subsidiaire gevangenisstraf bij bedoeld vonnis mede uitgesproken. Kantongerecht te Middelburg. Dinsdag zijn de navolgende personen veroordeeld P. de K te Nieuwland, wegens het als reiziger zich bevinden in een spoortrein zonder behoorlijk plaatsbewijs tot f 3 boete of eea dag gev.M. P. de W., te Mid delburg, wegens het werpen van vuilnis in eene gracht tot f 3 boete subs, een dag gev. P. M., te Koude- kerke, wegens het te Middelburg als voerman zijn paard niet voorzien van een bel wanneer de straat met sneeuw is bedekt tot f 3 boete of een dag gev.J. M., te Vlissingen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, tot f 5,50 boete of een dag gev. en wegeus het uitslaan van een karpet op straat te Middelburg op andere uren dan van 6- —9 des morgens tot f 3 boete of een dag gev. M. B. te Nieuwland, wegens het vervoeren van een hoorn met een mallejan te Middelburg, anders dan met twee volwassen personen, buiten den voerman ter be sturing, tot f 3 boete of een dag gev. W. J. B., J. S., en P. S., allen te Middelburg, wegens het spelen met muntspeciën op de straat tot f 1 boete of een dag gev. L. F. M., te Vlissingen, wegens bet bouwen aldaar, zonder vergunning van burg. en wetb. tot f 10 boete of een dag gev. en wegens het bij het bouwen aan den openharen weg niet plaatsen van eene schutting tot f 3 boete of een dag gev.; J. H.7 en J. H. Jz., teWest- kapelle, wegens het maken van nachtelijk burengerucht tot f 5.50 boete of een dag gev.; D. J., te Koude- kerke, wegens het jagen met geladen schietgeweer op Zondag zonder jachtakte en zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende tot twee hoeten van f 10 of een dag gev. voor elke boete met verbeurdver klaring van het geweer en den bemachtigden haas P. M., te Domburg, wegens het maken van nachtelijk burengerucht tot f 7 boete of een dag gev.; J. V. B. Z., te Domburg, wegens het zich met geladen schiet geweer in het veld bevinden zonder jachtakte of vergunning tot twee hoeten van f 10 of een dag gev. en verbeurd verklaring van het geweer; J. v. K., en D. J., te Dom burg, wegens het delven naar konijnen op eens anders grond zonder toestemming van den eigenaar tot f 10 boete of een dag gev. Doordien heden morgen bij het schoonmaken van een kast een brandende petroleumlamp om viel, ontstond in de woning van den werkman K., in de Korte Geere alhier, een binnenbrand, die aan het huis en den inboedel vrij wat schade toebracht. Ofschoon binnen korten tijd twee en later meer dere spuiten aanrukten, behoefden deze niet in werking te worden gebracht, wijl de brand met hulp van omwonenden, door middel van een extincteur en emmers water kon gebluscht worden. Zoowel het huis als de inboedel was verzekerd. Zondag werd de tentoonstelling van schilde rijen bezocht door 221, Maandag door 100, Dinsdag door 70 en heden door 113 personen. Woensdag 18 dezer zullen, zooals reeds vroeger werd gemeld, de vereenigde sociëteiten Schutterij en Infanteriemet welwillende medewerking van het muziekkorps der stedelijke schutterij, in den Schouwburg alhier eene uitvoering geven ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van de ramp te Moddergat. Bij die gelegenheid zal worden opgevoerd Baboe Rita, eene voor rederijkers bewerkte omzetting van Ruijsch's bekend tooneelspel Was maar een loods. Wanneer wij daarbij nog vermelden dat het muziekkorps Beethoven 's ouverture Egmond, eene Elegie van Ernst en eene Herinnering aan Die Schöpfung van Haydn van A. de Jong zal doen hooren, achten wij eene aanbeveling om op de lijst, die rond gaat te teekenen overbodig. Men is er toch van overtuigd dat om de ramp eenigszins te lenigen, die een deel onzer landge- nooten trof, veel, zeer veel noodig is, zoodat, waar men een avond van uitspanning aan welda digheid dienstbaar kan maken, geen opwekking noodig is. Ter lenzen, 3 April. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers te Urk, is alhier in de kerk der Christelijk Gereformeerds gemeente gecollecteerd 100. SKaamslag-, 3 April. Dat kinderbewaar plaatsen op het platteland niet overbodig zouden zijn bewijst weer het navolgende. In de gemeente Boschkapelle hoorde men uit een arbeidershuisje heden morgen ongeveer te 8 uren een veelstemmig geschrei en hulpgeroep. Toegeschoten buurvrouwen vonden aldaar vijf kinderen, waarvan het oudste nauwlijks 5 jaren en het jongste evenzooveel maanden telde, in een klein laag vertrekje bij een brandende kachel opgesloten. De kleertjes van het oudste op twee na, een meisje van 2 jaren, hadden door aanraking met den gloeienden kachelpot vlam gevat, zoodat het spoedig geheel in lichte laaie stond. De toegesnelde buurvrouwen droegen het brandende kind naar de naburige sloot, waar zij het vunr door eene onderdompeling bluschten. Gelukkig was een geneesheer in de nabijheid, die aanstonds de brandwonden aan de beide beenen en het onderlijf van de ongelukkige kleine verbond. Vader en moeder waren uit werken. Van het detachement postduiven, dat op de Valk ingescheept is geweest, werd gisteren middag het eerste bericht aangebracht door een duif van den heer J. J. G. van den Berg. De firmanten v. Dam, te 's Gravenhage, die openlijk hadden bekend gemaakt dat zij een ver volging wegens laster zouden instellen tegen den hoofdcommissaris van politie, den heer Van Scherm beek, omdat deze in zijne voormelde hoedanigheid het publiek meende te moeten waarschuwen tegen het aanknoopen van handelsbetrekkingen met die firma, hebben zich sedert eenige dagen uit die stad verwijderd. Van bet lasterproces tegen den hoofdcommis saris zal dus vermoedelijk niets komen. De vijf personendie de aanplakbiljetten geteekend haddenwaarbjj bet Parijsche volk werd aangespoord tot de manifestatie van 3 Maart, zijn veroordeeld ieder tot 3 jaren ge vangenisstraf. Omtrent bet vreeselijk onheil van Marnaval wordt nader bericht, dat 31 personen gedood en 65 gewond zijn. In den nacht van 1 op 2 April zijn vijf slachtoffers aan hunne ontzettende wonden bezweken. Van de gekwetsten worden 46 bij zich thuis, de overigen in het hospitaal van Saint- Didier verpleegd. De rechters van instructie van Vassy hebben een onderzoek op de plaats inge steld naar de oorzaak van de ontploffing doch tot nu toe moet men zich vergenoegen met gis singen. In de vorige week Maandag was de ketel nog onderzocht. Fenians en andere Iersche samenzweerders heb ben aan de echtgenooten van sommige Engelsche ministers kleéren gezonden, die besmet waren door pokzieken. De voorbereidingsmaatregelen voor de kroning van den czaar aller Russen te Moskou maken groote vorderingen. Men heeft een proef genomen Diet het illumineeren van den grooten ijzeren toren door electrisch licht. Ook de voornaamste kerk zullen yah beneden tot den spits verlicht worden. Vreemde werklieden worden zoo mogelijk niet toegelaten, en steeds bewaken schildwachten het werk. De aangelegenheden der verlichting zijn opgedragen aan artilleristen en genietroepen. In de groote zalen van het Kremlin worden nieuwe vloeren gelegd. De prijzen der huizen en dei- hotels zijn verbazend gestegen. Onder de dames te Petersburg heerscht eenige ongerustheid, daar alleen bet sterkere geslacht tot nu toe uitnoodi- gingen voor de plechtigheden heeft ontvangen. De politie van Arcos in Spanje heeft vier anarchisten in hechtenis genomen, die op het punt waren een persoon te dooden, welke weigerde toe te treden tot de Zwarte Hand." Dicht bij Xeres heeft men in een bosch een naakt lijk gevonden. De Fransche taal is, gelijk men weet, alge meen de taal der diplomatie nu gaat zij misschien de officieele spraak worden van een gedeelte van het Oostenrijksche leger. De Czechen hebben zich erover beklaagd, dat de commando's in het leger in het Duitscb worden gegeven; zij vragen de Fransche taal te mogen hooren. Deze maat regel zoude de jaloezie en de conflicten uit eigen liefde geboren zeker wegnemen. De belangrijke quaestie komt binnen kort in het Oostenrijksche parlement. Peters te wrgf. De generaal gouverneur van Polen Albedingsky en bet hoofd der politie gene raal Kutusow hebben bij den czaar een klacht ingediend over de bekende sluiting der houtvesters- academie te Pulawy. Zij bewijzen dat geenerlei politieke samenzweringen onder de studenten voor vielen, maar alleen ongeregeldheden wegens de Apuchkin-zaak die zoo groot opzien gebaard beeft. SSerïtjn. Behalve Vollmar zijn ook de so cialistische afgevaardigde Frohme en vier andere socialisten gisteren te Kiel in hechtenis genomen doch 's avonds werden de beide afgevaardigden weder vrijgelaten. BSerl ij ii. De beroemde., Duitsche geograaf professor Kiepert verklaart in het openbaar aan de Hongaarsche geographische maatschappij te Buda- Pesth zijn diploma van eerelid, dat hij sinds jaren bezat, terug gezonden te hebben wegens de Hon gaarsche opstokerij en tegen Duitsche Zeven burgers_ Herlijn. Te Neumunster (in Holstein) heb ben geheime Berlijnsche politiebeambten de soci alistische rijksdagleden Bebel, Dietz, Auer, uit Ko penhagen komende, gearresteerd. Na een verhoor van een uur, waarin de gevangenen mededeeling over het Kopenhaagsche socialisten congres weigerden en nadat hunne papieren waren in beslag genomen, werden zij vrjjgelaten. Herlijn. Tegen 12 uren van nacht brandde het groote Nationaal Theater, ten noordoosten van Berlijn gelegen, af. Geen menschenlevens zijn te betreuren. De brand onstond na afloop van de repetitie op de bergplaats der coulises. Te twee uren stonden alleen nog de muren en enkele corridors. De belendende huizen werden door de brandweer gered. De schouwburg werd meestal door inwoners van de voorstad bezocht, en had ruimte voor 3000 toeschouwers, met bijbehoorende tuin voor 6000. Het theater voerde volksstukken en balletten op en maakte in den laatsten tijd slechte zaken. De oorzaak van den brand is nog niet ontdekt. Wanneer de brand 's avonds gedurende de voor stelling was uitgebroken zouden vele ongelukken onvermijdelijk zijn geweest, want in korten tjjd stond de geheele binnenruimte in lichte laaie. Van binnen was de schouwburg gebouwd van houten timmerwerk. Londen. Het lagerhuis beeft aangenomen het voorstel der regeering om eene commissie uit beide huizen te belasten met eene enquete omtrent de doelmatigheid van een kanaaltunnel. U siltlin. Men gelooft dat de onlangs te Cork gearresteerde personen agenten zijn van een dynamiet-complot 4 April, des morgens te 8 uren. Verwachtgoed weder met verhooging van temperatuur Thermometerstand te Middelburg. S Apr. 's avonds 11 uren 49 gr. 4 '8morgens 8 ureD 52 gr. 's middags 1 uur 61 gr. 's avonds 5 uren 57 gr. F. Gelijk wij gisteren in onze Laatste Berichten nog meedeelden heeft het Engelsche lagerhuis het ontwerp tot oprichting van hoven van appel in strafzaken en tot het verplichtend maken van het proces in tweede instantie bij vernieuwde lezing aangenomen. Gisteravond had het buis een onder werp van geheel anderen aard te behandelen aan het hoofd van de lijst van werkzaamheden stond eene motie van den heer John Bright, waar in de regeering wordt uitgenoodigd om geen con tract te sluiten ten opzichte van het gebied van den Congo met welke mogendheid ook, waardoor vroegere verbintenissen kunnen worden benadeeld, of geen voldoende zekerheid wordt verkregen voor beschaving en handelsbelangen. Dit is, gelijk men ziet, eene motie die vijandig staat tegenover de onderhandelingen door lord Granville met bet Portugeesche kabinet aangeknoopt, onderhande lingen die op eene erkenning van Portugal's suze- reiniteit in bet midden van Afrika zouden uit- loopen. De motie werd zonder stemming door het huis aangenomen en in den loop van bet debat werd door den beer Gladstone verklaard, dat, in dien bet doelmatig mocht voorkomen om een verdrag met Portugal te sluiten, daarvan vóór de goedkeuring aan het huis mededeeling zal gedaan worden. De Iersche quaestie bedreigt op dit oogenblik gelukkig niet de werkzaamheid van het parlement. In waarheid is zjj voor eenigen tijd van Engeland naar Amerika verhuisdden 25en en 26e® dezer maand zal de Iersch-Amerikaansche Land League zich te Philadelphia vereenigen, en daar zal het toekomstig gedrag der home ruler-partij worden afgebakend. De heeren Parnell en Sexton, die een oogenblik geaarzeld hadden om erheen te gaan, uit vrees dat hunne tegenwoordigheid in gezel schap van mannen als O'Donovan en consorten verkeerd zoude worden uitgelegd, hebben toch besloten om naar Philadelphia te gaan ten einde, naar men zegt, de voorstanders van dyna- miet-maatregelen te bestrijden. Eerstdaags zullen zij zich inschepen en in het leger der heftigste partijmannen zullen zij hunne vrienden Sheridan en Patrick Egan ontmoeten, den vroegeren the saurier der Land League. Zouden zij werkelijk gematigde denkbeelden gaan verkondigen Het kan Engeland niet onverschillig zijn dit te weten en nog meer moet het verlangend zijn zekerheid te hebben omtrent het doel waarvoor al het goud moet dienen, dat door de Ieren in Amerika in zoo groote hoeveelheid aan hunne landgenooten wordt toegezonden. De Duitsche rijksdag heeft zijne zittingen giste ren wederom aangevangen, en vorst Bismarck wil nog steeds, dat de begrooting voor het financieele jaar 1884-1885 in deze zitting zal worden behan deld, terwijl geen enkele wijziging daarin zou worden gebracht. Bismarck hoopt dat, nu de debatten over de begrooting van den loopenden dienst vele vraagstukken hebben uitgeput, de discussie niet lang zal duren. Inderdaad, zijn ideaal is 't, dat het parlement niet met een bril de begrooting zal bekijken en in twee of drie zittingen zich van haar zal afmaken. Indien dit gebeurde zou de rijkskanselier een antecedent hebben, waarvan hij voortaan partij zou kunnen trekken. Maar het par lement zal zich wel wachten een dergelijk principe goed te keuren. Reeds vroeger wezen wij er op, hoe de kanselier door de behandeling van de nieuwe begrooting te verlangen steunt op de letter der constitutie, en geen twijfel is er, dat alle liberale fracties tegen het aan de orde stellen van dit budget stemmen zullen. Daarenboven blijkt uit een brief van een der invloedrijkste centrum mannen, den heer Majunke, aan een der bladen geschreven, dat ook deze partij den genoemden maatregel niet gunstig gestemd is. Deze plannen van Bismarck zullen dus waarschijnlijk geen succes hebben. De onderhandelingen met Rome blijven steeds op dezelfde hoogte. Begrijpelijk zijn wel de mo tieven, die de curie ei-toe leiden om afschaffing te verlangen van het geestelijk hof. Wanneer zij dit kon verkrijgen, dan zoude het haar niet moei lijk meer vallen om de door bisschoppen gedane benoemingen van geestelijken te doen goedkeuren door de wereldlijke autoriteiten. De Roomsche kerk zoude er niet veel bij wagen, daar hare weerspannige dienaars toch ten laatste van alle straf vrij zouden zijn. Hierin ligt het geheim van de schijnbaar tegenstrijdige houding van het vaticaan, dat aan Pruissen het recht ontzegt om eene goedkeuring van de bischoppelijke benoemin gen te eischen, terwijl het toch zich in Beieren, in Wurtemberg en in andere Duitsche staatjes aan dezen eisch onderwerpt. Maar in die staten heeft men geen geestelijk hof en vindt men geene Mei- wetten. Het Pruisische gouvernement zal zich wel tweemaal bedenken voor het aan de eischen van Rome toegeeft. Uit Frankrijk komt thans de tijding van den uitslag der verkiezing voor de wetgevende verga dering in het arrondissement Figeac. De heer Rozières (republikein) heeft de overwinning be haald op zijn mede-republikeinschen tegenstander Calm on. Het huwelijk van de Infante Maria Delia Paz, tweede zuster van koning Alfonsus, met prins Lodewijk van Beieren, heeft te Madrid met groote pracht plaats gehad. Mijnheer de Redacteur. Men doet de vraag of het toch niet erg is, dat de brieven die des voormiddags met den trein van 9.21 uit Holland te Middelburg aankomen, eerst te 12.30 in de Spanjaardstraat, de Singel straat en aan die zijde der stad hunne bestemming bereiken, gelijk nog gisteren (1 April) het geval was. Behalve dat men gaarne 'ten spoedigste de te verwachten stukken ontvangt, is men bovendien verstoken, indien zulks vereischt wordt, om per ommegaande post te antwoorden, daar de eerst volgende lichting te 1.20 geschiedt, en dan moet men den brief nog wel aan het postkantoor in de Noordstraat brengen, daar de bus bij de Mol straat reeds te 12.45 gelicht wordt. Men zal wellicht hiertegen aanvoeren dat zulks een gevolg is van den Zondagdienst, doch ik kan u mededeelen dat het Zaterdag te voren toch ook 12.10 was, toen de brieven in genoemde wijken werden besteld. Wanneer men hierover aan de bestellers zijn beklag doet, dan ontvangt men tot antwoord dat de vele bestellingen der Parijsche catalogussen of circulaires van buitenlandsche loterijen enz. dit oponthoud veroorzaken, doch wanneer dit waar is, en de dienst zoo druk is, dan zoude het naar mijne bescheiden meeniDg wenschelijk zijn, dat het getal bestellers werd vermeerderd. Zoude door de tusschenkomst van den welwil- lenden directeur van het postkantoor hierin geene verandering te brengen zijn Met de opname dezer regelen zult u zeer ver plichten Middelburg, UEDienaar 2 April 1883. X. Hoewel wij den schrijver in overweging gaven om zich liever direct tot den postdirecteur te wen den, bestonden er voor hem overwegende redenen om langs dezen weg zijn bezwaar kenbaar te maken. Onzerzijds verzekeren wij echter dat wij, evenmin als hij, geen enkele reden hebben om over de welwillendheid en hulpvaardigheid van den direc teur en beambten ten postkantore alhier te klagen. Integendeel. Het bezwaar door den schrijver geop perd ligt dus zeker niet aan het personeel en zijn eenig streven is om de aandacht van hoogere autoriteiten daarop te vestigen. Red.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2