N°79. 126e Jaargang. 1883. W oensdag 4 April. 2e FEUILLETON. Bs Stal n i de Stal vrouw. Middelburg 3 April Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/ni. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg, MIDDELBIJRGSGHË COURANT. Agenten voor dit blad zijn Ie VlissingenP. G. de Veu Mestdagh, ie Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen; I<van der Peul, te Zierikzee; A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de PublicUé G. L. Daübe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. des Donderdag den 5en April 1883, van voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 3en April 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PIC.KÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Men schrijft ons uit Den Haag De toestand begint wanhopig te worden. Ook de heer Heemskerk schijnt niet te kunnen slagen Aanvankelijk had hij op een paar personen na zijn lijstje klaar, maar vooral voor de portefeuille van justitie ondervond hij groote moeilijkheden, misschien wel omdat de kabmets-formatenr een tegenstander is .van het nieuwe wetboek van straf recht. Tot overmaat van ramp ontvielen hem nu ook een paar van de personen, die hij meende vast te hebben, een hoofdingenieur, die hem een goede entrée moest bezorgen bij de katholieken, en eene koloniale specialiteit, geheel naar zijn hart. Nu lag de geheele combinatie weder in duigentrouwens, zij was op een zeer zwakken bodem opgetrokken. Dat het den heer Heemskerk niet aan ijver ont breekt bij zijne pogingen van ons uit de crisis te helpen, blijkt hieruit, dat hij, toen hij de eerste maal zijne vrienden zou raadplegen" (zoo moet het volgens het Dagblad heeten), de portefeuille van koloniën aanbood aan een volbloed-liberaal, en toen hij er voor de tweede maal op uitging, aan een verklaard conservatief. Als, ondanks deze zeldzame inschikkelijkheid, ook de heer Heemskerk niet slagen mocht, en de toeleg om de heeren Tak en Kappeyne buiten te sluiten niet overwonnen wordt, dan zal de eenige toevlucht de heer Yan Lijnden zijn, die volgens sommigen volstrekt niet ongeneigd zou wezen om te bljjven, mits hij van zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zaken ontslagen wordt. De heer Yan Lijnden zal dan met recht kunnen zeggen, dat alles gedaan is om het buiten hem te stellen, alles wel te verstaan behalve juist dat gene wat waarschijnlijk dadelijk aan de crisis een einde zou hebben gemaakt. Wij hebben gehad 1° eene poging van den heer Modderman om het be staande kabinet te reconstrueeren, zonder de heeren Van Lijnden en Pijnacker; 2° de eerste poging van den heer Heemskerk3° de opdracht aan den heer Yan Rees; 4° die aan den heer Gleichman; 5° een aanzoek bij den heer De Waal, oud-minister van koloniën, om een conciliant ministerie te for- meeren6° de tweede poging van den heer Heemskerk. Het Dagblad tracht de uitsluiting van de heeren Tak en Kappeyne te rechtvaardigen, door te zeg gen, dat hunne fractie" weinig talrijk in de Eene vertelling uit de vorige eeuw. dook ERNST PASQUÉ. till. Het goede woord en liet wonder dat Het verriclitte. En zjj hadden elkaar zooveel te zeggen alles wat zij zoo lang heimelijk gevoeld, gedacht en gedaan hadden om hun harteleed te verzachten. En Jacob, dien de liefde als met een tooverslag veranderd had, gedroeg zich daarbij zoo natuur lijk en sprak zoo levendig dat zjjne Sibylle niet genoeg naar hem luisteren kon en niet kon na laten zooveel genegenheid en trouw met een kus te beloonen. Al had de nacht nog eens zooveel uren geteld, zij waren toch niet klaar gekomen met keuvelen en minnekoozen. Maar hjj verging maar al te snel en eensklaps werden zij opgeschrikt door eenig gedruisch voor het venster. >Zjj komen 1" fluisterde zij en voegde er met een huivering bij„het zou vreeselijk zijn om nn te moeten sterven Jacob stond reeds aan het raam en lichtte het gordijn om naar buiten te zien. Eensklaps ver helderde zijn ernstig gelaat en hij moest zich ptnkeeren om zijn lach te verbergen, kamer is. Dit is niets anders dan een soort van chicane. Het Dagblad weet zeer goed, dat die fractie" (om het woord te gebruiken) is een onder deel van de partij, die in de kamer de meerder heid vormt, en dat, wanneer dadelijk na het ont staan van de crisis, hetzij aan de heer Tak, hetzij aan den heer Kappeyne de opdracht war© gegeven, aan het gereed komen van een liberaal ministerie niet te twjjfelen zou zijn geweest, en wel van een ministerie, dat zeer zeker bij geen enkelen libe raal bestrijding zou hebben ontmoet. Het Dagblad kan overigens bij den heer Heemskerk informeeren, dat ook deze staatsman bij menigeen onder de door hem aangezochte personen ernstig bezwaar ontmoet heeft tegen de uitsluiting van de beide genoemde liberale staatslieden. De heer Van Houten .behandelt in de Vragen des Tijds de crisis. Uit de geschiedenis der vier laatste jaren trekt hij de slotsom dat de koninklijke macht als een speelbal is gebruikt door een combinatie van allerlei elementen in onze staatkundige kringen, wier trait d'union bestond ,in vijandschap tegen hetgeen men ten onzent geavanceerde of radicale politiek pleegt te noemen en tot welke Kappeyne hij zijne voorstellen tot grondwetsherziening scheen te willen naderen. Hij erkent dat Nederland vrij goed wordt be stuurd, maar klaagt, dat er zeer slecht wordt geregeerd. Populaire ministers moeten hier te landen aan de kroon worden opgedrongen, popu laire maatregelen aan de ministers worden afge dwongen. Voor ministers acht ieder professor of elk hoofdambtenaar bij eene ministerie zich ge schikt; 'tis alsof de koninklijke benoeming alles kan goed maken, en alsof het naïeve geloof nog geldt, dat het verstand komt met het ambt. De loop der crisis bevestigt, volgens den heer Yan Houten, dat Nederland op onverantwoorde lijke wijze wordt geregeerd. Eerst wordt aan Heemskerk gedacht, wiens kieswetpolitiek van 1877 nu wel geen bijval zal vinden. Dan aan Van Rees'en Gleichman, dus toen de terugkeer tot 1877 niet ging, terugkeer tot 1879, toen die beide ministers niet tot grondwetsherziening wil den medewerken, ofschoon sedert dat denkbeeld voortdurend aan kracht heeft gewonnen en een andere houding in Van Lynden is afgekeurdHet heeft inderdaad den schijn alsof Van Lynden nog de draden in handen heeft; waarom zou de ko ning niet in 1883 weigeren, wat reeds in 1882 aan Tak is geweigerd? »Zou men in de hoogste kringen meenen", vraagt de heer V. H., »dat dit spel in het onein dige kan duren en er geen oog voor hebben, hoe zulk een regeeringsbeleid vorst en volk van elkaar vervreemdt Nu het den heer Gleichman ook niet gelukt is een kabinet te formeeren schrijft de heer Van Houten in een naschrift ïWat nu Zelfs Van Lynden zal niet durven zeggen, dat alle pogingen om een ander ministe rie te krijgen, zijn mislukt, zoolang de eenige, die »Kom maar eens kijken!" »Zij zijn het! Ons laatste uur heeft ge slagen riep zij zuchtenddoch eensklaps ver volgde zij op verwijtenden toon »Kunt gij daarom lachen s>Ik ben zoo blij en gelukkig, mijn liefje," antwoordde hjj luchtig >dat niets ter wereld mij meer verschrikken kan. Kom, ik wil u even ge lukkig en vroolijk maken, als gij het niet reeds zijt." Dit zeggende bracht hij haar bij het venster en liet haar door een reet van het gordijn op het pleintje kijken. »Daar ziet gij de moordenaars, en de beide slachtoffers, badende in hun bloed, die prach tige kerelis niet te miskennen De ellendelingen hebben den stumper werkelijk met geweer en mes afgemaaktO kind hoe hebt gjj geluisterd en welke een noodelooze angst hebt gij uzelven bezorgd Sibylle haalde ruimer ademtoen zag zij, in plaats van verschrikt verbaasd en nadat zij met een gevoel van groote verlichting gezegd had: Goddank het zijn maar een paar reebokken," begon zij hartelijk te lachen. Toen viel zij haar minnaar om den hals en zei guitig sNu hebt gij niets meer op mij voor; want mijn angst voor die gewaande moordenaars was nog veel grooter en even noodeloos als de uwe voor de arme SibylleEn toch heeft zij haar nut gehad, want zij heeft mij u doen vinden, mijn besten, lieven man I" kans van slagen had, niet is beproefden het reeds door vele handen beduimelde koninklijk vertrouwen zal toch eindelijk nog wel aan Kap peyne moeten worden aangeboden. Wat wordt er gesold met hetgeen in de con- stitutioneele monarchie de hoogste eer behoort te wezen En indien Van Lynden absoluut onmogelijk zal geworden zijn en dan bij andere staatslieden eens het eergevoel over de loyauteit zegeviert, en zij weigeren een koninklijke opdracht die al het eer volle verloren heeft aan te vatten? Wat dan? Behalve aan de mededeeling van eenige inge komen stukken, was de heden gehouden zitting van de kamer van koopthandel en fabrieken alhier bijna geheel gewijd aan de vaststelling van het jaarverslag over 1882. Aan de daarin gehouden wordende Algemeene beschouwingenontleenen wij het volgende. Het jaar 1882 onderscheidde zich noch in gun- stigen noch in ongunstigen zin van zijn voorganger werd het getal fabrieken vermeerderd met een (de broodfabriek), het verminderde door de slui ting van een andere (de zeepziederij). Tegen uit breiding van sommige fabrieken stond verminde ring van werkzaamheden in andere. Pogingen zullen worden aangewend om de ge meenschap en de handelsbetrekkingen met kleine havenplaatsen in deze provincie te verbeteren en te vermeerderen, onder anderen door aan marktschippers subsidie of vrachtgarantie toe te zeggen. Eerst later zal kunnen blijken of deze poging met goeden uitslag wordt bekroond. De bekrachtiging door de wetgevende macht van de overeenkomst met de Mü De Schelde om trent de exploitatie van haventerreinen enz. te Vlissingen werd ook hier met bijval begroetook voor deze gemeente wordt het beste verwacht van den overgang van een gedeelte der terreinen te Vlissingen uit de handen van den staat in die van particulieren. Later, wanneer het verslag in druk verschenen is, komen wij op dit verslag terug. Reeds dadelijk bij binnenkomst in de groote zaal van het Schuttershof alhier ontving men heden een alleraangenaam sten indruk. Alles teekent leven en vroolijkheid en de nette tentjes dringen u van zelf tot bezichtiging, terwijl de vriendelijke verkoopsters, die de Fancy-fair voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van Moddergat enz, besturen, u tot koopen uitlokken. Bij den ingang treft men het messenspel aan, alsof men zich op eene heuse he kermis bevindt. Wie zou niet gaarne een bewijs willen geven van zijn behendigheid Achtereenvolgens vindt men rechts een tentje met kinderspeelgoed, een met bloemen, een met odeurs en een guldensbazar. Als gij dan uw geluk wilt beproeven kunt gij aan die zijde nog een lot bekomen in de tombola Aan den overkant kan men inkoopen doen in een kraampje voor schrijfbehoeften, in een siga- ren-handwerkskraam, in een van galanterien, voor- »En ik zegen haar sprak hij lachend want zij heeft mjjn moed doen ontwaken die anders zeker tot aan mijn dood toe gesluimerd zou heb ben maar wat nu Buiten lagen de twee reebokken die Lambert en Labes daar met moeite heengesleept hadden en zij waren druk bezig het wild te reinigen van het zweet dat hals en borst bedekte, zonder te vermoeden dat zij toeschouwers bij hun werk hadden. »Wat nu herhaaldde Jacob en zij zag hem lachend, vragend aan. »Ik moet mij verwjjderen en nn zullen die mannen daar buiten mij zien Terwijl hij nog naar een middel zocht om on gezien te ontkomen, hoorden zij Lambert op eens vreeselijk razen en vloekenzij traden weer aan het venster en zagen tot hun verbazing hoe de twee mannen naar de ruine toe liepen. »Nu is het tijd" zei Jacob en schoof haastig den grendel van de deur »ik moet van dit gunstig oogenblik gebruik maken. Vaarwel liefje, tot morgen »Neen, neen" riep Sibylle op beslisten toon »ik verlaat u niet! Waar gij zijt wil ik ook zijn; mijn plaats is voortaan aan uwe zijde. Wij zullen samen den koepel verlaten en ons voorloopig ter zijde houden, totdat wij ons aan de lieden kunnen vertoonen." Zij waren reeds buiten, Jacob trok de deur zachtjes in het slot en toen verdwenen zij in een klein omrasterd tuintje naast den koepel. Lambert en zijn medeplichtige hadden hun werk werpen van cuivre poli en eigen gemaakt werk, een van photografien en boekwerken, terwijl ver volgens nog eene gelegenheid bestaat om zijn geluk te beproeven door op een draaibord iets te zetten of te visschen in een too vervijver. Wie weet welke schoone zaken men kan ophalen! Ook om zich te verfrisschen bestaat gelegenheid. Een aller keurigst ingericht buffet, waarboven een sierlijke klok van cuivre poli, onder meer door den heer Van de Kamer afgestaan, lokt als van zelf uit om iets te gebruiken. Er was heden middag druk bezoek en het zal zeker heden avond, wanneer de muziek zich doet hooren, ook daaraan niet ontbreken. En al is er zeer veel te koop, wij willen hopen dat dan menig tentje zal uitverkocht zijn. Wij wezen er reeds vroeger op dat de dames zeer veel medewerking ontvingen. Een schat van rijke cadeaus schonk men haar in elk genre; vooral ook op kunstgebied liet menigeen zich niet onbetuigd. Het is echter om da goede medewerking, die zjj verleenden, dat wij hier de namen nog ver melden van de heeren W. H. Gravestein, C. H. J. van Benthem Jatting, H. P. van de Ree, D. H. van de Kamer en A. Blaas, die elk op het terrein van hun vak het goede doel, dat de dames voor oogen hebben, zoo flink steunden door hunne ge waardeerde hulp. De brigadier-titulair hij de rijksveldwacht alhier P. Verwer herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de rijkspolitie in dienst trad. Vlissingen, 3 April. Gisteren avond werd de algemeene vergadering gehouden van het Vlissingsch leesmuseum. Volgens mededeelingen van den voorzitter, den heer Joh. Dyserinck, is de financieele toestand nog niet verzekerd toch gaat die vooruit, zoodat men aan de toekomst van het leesmuseum niet behoeft te twijfelen. Ondanks de twee profeten, die hem voorspeld hadden dat het museum geen stand zou houdendat hoogstens éen jaar de inrichting in het leven kon blijvenen dat in Vlissingen geen lust tot lezen bestondkon de voorzit ter constateeren dat er veel reden tot tevreden heid was en de stichtingvooruit gaat. Het ledental is toegenomen. Met 75 leden begonnen, is het aantal thans tot 98 geklommen. Ook be staat er wel lust tot lezen. In de twee jaren van het bestaan van 't museum zijn 5400 boeken ter lezing medegenomen en verschillende waarnemingen geven hem de overtuiging dat ze in werkelijkheid gelezen zijn. Op de vraag, of de inrichting levens vatbaarheid heeft, antwoordt bjj met volkomen vrijmoedigheid ja De heer Dyserinck merkte verder op dat er nog vele aanmerkingen te maken zijn. Vele leden halen boeken, die niet op tijd terugbezorgd wor den; anderen schrijven alleen de nommers in het registerzonder vermelding van den titel van het boekweder anderen brengen de boeken terug, maar zetten die niet op hunne plaats. Vele volbracht. In het nabij gelegen keurvorstelijk wildpark, waar alle soorten van wild geteeld wer den voor het jachtvermaak der ridders en gasten van den keurvorst, waar Lambert eiken poel en elke schuilplaats kende, waren spoedig twee statig© bokken in hun leger gestoord en afgemaakt. Thans sleepten de stroopers hen naar den Rijn en maak ten bij de woning van Lambert halt, om het wild te reinigen en in te pakken en daarbij bespraken zij het transport naar Bonn en de deeling van den buit. Zij waren nog druk bezig toen Labes eensklaps een gil gaf en, op de ruine wjjzende, uitriep Zie eens Lambert die witte gedaante Dat is, hij mijn ziel, de Witte vrouw van Unkel- stein Hij wilde reeds een kruis maken toen Lambert overeind sprong en hem voorezeluitschold. Vooruit!" riep hij driftig, wij moeten dat spook, dat er zeker geen is, te ljjf; of ons leven is er mee gemoeid. Is het een spion, dan moet hjj er aan gelooven. Vooruit I Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1