Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Vertrek van HH. MM. den koning en de koningin naar Engeland. Het debat zal worden ingeleid door het lid P. H. Kemper. Hulst, 1 April. Op de zittingszaal van het kantongerecht alhier, die door het rijk van het gemeentebestuur wordt gehuurd, bevindt zich een schilderij, een zoogenaamd schoorsteenstuk, dat algemeen wordt toegeschreven aan Jordaans, Het is geteekend J. Jord fecit 1667. Onlangs is uit de archieven van het voormalige Hulsterambacht gebleken, dat wij hier werkelijk een echte Jordaans voor ons hebbenvolgens de rekening van dat bestuur over 1667, werden aan den schilder Jacob Jordaans voor eene schilderij, be stemd voor de gerechtszaal van Hulsterambacht, de tegenwoordige zittingszaal, betaald 550 rijks daalders. De schilderijongeveer 2 meter 20 c. M. breed en 1 meter 60 c. M. hoog, stelt in levensgroote beelden voorde Waarheid, de Gerechtigheid en de Wet. Naar het schijnt, is aan het gemeente bestuur dit kunststuk aangevraagd voor de Am- sterdamsche tentoonstelling. Schilderijen van Jordaans zijn in ons vader land vrij zeldzaam; het rijksmuseum van schilde rpen te Amsterdam bezit geen enkel stuk van dien meester. De heer P. W. T. Bell, vertegenwoordiger van Transvaal ter Amsterdamsche tentoonstelling, is vroeger jongmaatje geweest bij de firma De la Vieter en zn drukkers te 's Gravenhage. Hij is thans directeur der gouvernements-drukkerij te Pretoria en is, volgens het TJtr. Dhl. met de goe deren voor de internationale koloniale tentoon stelling van de afdeeling Zuid-Afr. republiek (Trans vaal) hier te lande aangekomen. De inzending bestaat uit mineralen, waaronder eene verzameling gedegen goud, struisvederen, tabak, ivoor, granen, wol, horens, vogels, insecten, gedroogde varens en eene groote collectie Kaffers-curiositeiten. De permanente commissie der Zuid-Afrikaansche republiek bestaat uit de heeren D. H. Schmüll, voorzitter, P. W. T. Bell en H. H. Timmer, welke tot haren secretaris benoemd heeft den heer A. van Rijn, die ook de goederen van uit Transvaal heeft begeleid. staatsloterij. Benoemd tot directeur der staatsloterij de beer M. A. J. Losger, thans directeur der reg. en dom. voor de provincie Zuid-Holland, te 's Gravenhage. burgemeesters. Benoemdtot burg. van Loosduinen mr H. A, Van de Velde, met toekenning van eervol ontslag als burg. van Bodegraven tot burg. van "War- menhuizen C. De Moor; tot burg. van Vlieland K. Keedeker tot burg. der gem Oostburg, I. Van Houte. Zie laatste berichten van Zaterdag) en tot bnrgem. van den Bommel P. van Weel G. Gz. politie. Aan mr S. H. Vernède is als comm. van politie te Utrecht eervol ontslag verleend. posterijen. Benoemdtot directeur van het postkan toor te Nijverdal J. M. Van Goudriaan, thans tc Hat- temtot dir. van het postk. te Hattem J. H. T. De Smit, thans te Genneptot dir. van het postk te Gen nep W. P. L. Oudenhoven, thans comm. der posterijen 3e kl., tot die van het postk. te Brielle J. A. J. Van der Schaaft, te Voorschoten. belastingbn. Benoemd tot ontv. der dir. hel. enz. te Willemstad c. a. J. Contant, ont. te 's Gravenpolder c. a. leger. Benoemdbij den grooten staf, tot maj., Zr Ms adj. de kapt A. Ch. baron Bentinck, van dien staf bij het wapen der art., bij het 3e reg. veld-art., tot luit.kol. de maj. F. Knoote, van het korps; bij het korps ponton, tot maj. en komru. van het korps de kapt. A. Romswinckel, bij het 4e reg. vest.-art.; hij het korps torpedtot kap. de le luit. J. J. C. H. Van Pelt, van het korps. ministerieels dep. Benoemd tot tweeden klerk hij het dep. van koloniën R. N. G. Biir, C. E. H. P. Van Deursen en W. G. Ross. koloniën. Gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N.-I. de hoofdonderwijzer C. Blom, te 's Gravenhage, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse voor den dienst daar te lande. Den 8e April a. op zijn 45'tea jaardag hoopt de heer J. H. van Linschoten, hoofd der bijzondere school voor christelijk uitgebreid lager onderwijs alhier, den dag te herdenken waarop hij twintig jaar geleden zijn werk aan de christelijke school en aan de Zondagsschool te Zutfen aanvaardde. KrabbendijUe, 2 April. Tot onderwijze res aan de openbare school alhier is benoemd mej. S. Masier, thans werkzaam te Lage Zwaluwe. Het bestuur van den zangersbond Walcheren heeft Zaterdag definitief besloten zijne achtste algemeene vergadering dit jaar te houden te Krui- ningenop Woensdag den 30 Juni aanstaande, des middags van 123 uren. Benoemd tot len onderwijzer te Dreischor de heer C. van Weele, te Yersekendam. Yerseke, 2 April. Ds. H. Vermaas, te Numansdorp, zal a. Zondag 8 April, des namid dags, zijne intrede doen in deze gemeente en des voormiddags bevestigd worden door ds. Nonhebei van Vlaardingen. Xierikzee, 2 April. In de voormiddag godsdienstoefening van Zondag werd als predikant bij de Herv. gemeente alhier bevestigd de heer Romijn, komende van Ridderkerk, door zijn voor ganger den heer Montjjn, thans predikant te Schiedam, met eene rede naar aanleiding van Lucas 24 vers 32. Des namiddags verbond zich de bevestigde aan zijne nieuwe gemeente, predikende over hand. 8 vers 5. De vorige week is te Amsterdam eene vergade ring van moderne theologen gehouden. Daarop werd ten slotte door ds E. J. W. Koch, van Middelburg, het woord gevoerd over het gemis aan geestdrift voor de predikantsbetrekking bij de hedendaag- sche jongelieden. De 277 vacaturen in de Ned. hervormde kerk op 1 Januari jl. bewezen genoeg dat het een on derwerp, niet van bespiegeling, maar van practijk was, waarover spreker het woord zou voeren. De oorzaken, dat het aantal aspirant-predikanten in onzen tijd zoo klein is, zocht hij eensdeels in de stoffelijke en zedelijke omstandigheden, waaronder het predikambt heden ten dage aanvaard moet worden, anderdeels in den moreelen en materi- eelen toestand onzer geheele maatschappij. Ten alle tijde is het moeilijk geweest in een ambt, dat zulke hooge eischen van ijver en zelfverloo chening stelt aan hem die het met waardigheid bekleeden wil, alle openkomende plaatsen gere geld aan te vullen. Maar door de bovenbedoelde omstandigheden wordt het tegenwoordig al moeie- lijker en moeielijker. Ds Koch eindigde met een krachtige aansporing om de geestdrift, waarvan het gemis zoo diep te betreuren is, onafhankelijk van de oorzaken waar het aan geweten moet wor den, met alle kracht en alle geoorloofde middelen weder op te wekken, hetgeen zeker niet onmoge lijk is, wanneer men overtuigd is, dat geen andere betrekking zooveel gelegenheid aanbiedt om tot bevordering van het ware en goede werkzaam te zijn. Een kort debat werd over dit referaat gevoerd door de heeren De Lang, Van Gorkom, Ter Haai en Hugenholtz. Het werd besloten met een ver nieuwde aanbeveling van den referent, om de jon gelingschap tot het kiezen der predikants-betrek- king aan te moedigen. Tot onze verwondering werd de behandeling van dit punt, tengevolge der vermoeidheid Welke het natuurlijke gevolg was van het opgewekt debat over onderwerpen van godgeleerden zoowel als van maatschappelijken aard, door slechts een klein getal hoorders gevolgd. En dat over een punt, dat zoo geheel en al ingrijpt in het belang der kerk en in dat der moderne theologie. Wij kunnen niet zeggen dat de modernen zich daardoor van eene gunstige zijde leeren kennen. Die vermoeidheid van vergaderingen is voor ons van weinig belang, vooral wanneer het geldt zulk eene belangrijke quaestie te bespreken, Bij den ijver der orthodoxe partij om leeraars te kweeken mochten de modernen van hun kant een dergelijk punt wel met meer belangstelling behandelen. Hier gold het de praktijk en of men al bespiegelingen houdt, dit baat weinig tegenover een belang van geheel praktischen aard. De luit. t./z. 2e kl. D. Stolp, uit Oost ludië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, even als de luit. t./z. 2e kl. A. L. Van der Moolen, "behoorende tot de rol van Zr Ms wachtschip te Amsterdam. 5KieriUz.ee» 31 Maart. De heer mr. D. N. van Hojrtema werd heden in een plechtige terecht zitting van de rechtbank alhier geinstalleerd als substituut-officier van justitie. Een bankbiljet van 1000, V, n° 1001 (nieuw) is op 15 Maart jl. te Breskens ontvreemd. De officier van justitie te Middelburg verzoekt op sporing, aanhouding en bericht. Op de Valk is een «detachement" oorlogsdui ven, die voor het departement van oorlog voor den zeedienst waren afgericht, op verzoek van den minister van marine ingescheept om gedurende de reis van HH. MM. naar Engeland dienst te doen. Wissekerke, 2 April. Zondag avond heeft tot genoegen van alle aanwezigen een uitvoering plaats gehad van verschillende liederen. De op brengst: 28.48J zal strekken ten voordeele van de weduwen en weezen van Moddergat, Paesens en Urk. In aanmerking genomen, dat de uitvoering zon der veel voorbereiding heeft moeten geschieden, heeft men alle reden om met den zang tevreden te zijn. Dit geldt niet het minst van hetgeen door een zevental Geersdijksche zangers werd ten gehoore gebracht. Eenige liedjes, door school kinderen gezongen, voldeden uitmuntend. En zeer verdienstelijk, waren ook de voordrachten door een vijftal leden der rederijkers-club alhier ten beste gegeven. Het voorbeeld, door de Wissekerksche jongelui gegeven, verdient zeker algemeene na volging. Scbeipenisse, 2 April. De vorige week werd door de zangvereeniging Vooruitgang is ons strevenalhier, de 5e openbare zanguitvoering gegeven. In afwijking van vroegeren regel werd deze uitvoering alleen toegankelijk gesteld voor contribueerende leden. Door de goede opkomst van deze mocht de vereeniging zich in een talrijk publiek verheugen. Als bewijs, dat deze vereeni ging hare zinspreuk steeds voor oogen houdt, kan dienen, dat er te dezer plaatse naast de zangver eeniging een fanfaren-gezelschap zal opgericht worden, waartoe het initiatief door de zangver eeniging genomen werd en waarvan de kosten van oprichting grootendeels door die vereeniging zullen gedragen worden. Deze week nog zullen door den directeur pogingen gedaan worden om instrumenten voor de op te richten fanfaren-vereeniging te koopen TTSaolen, 2 April. Voor de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers te Moddergat en Urk is aan de huizen gecollecteerd 79,36 en voor die van Urk, uitsluitend in de kerk der Chr. Ger. gemeente, ruim 28. Poor vliet, 2 April. Dat het geloof aan hekserij alhier nog zeer algemeen is blijkt uit het feit, dat voor kort een dienstmeid uit Tholen, die zich hier bij eene winkelierster had verhuurd, de dienst werd opgezegd, omdat die winkelierster gewaarschuwd werd dat het meisje, hoewel nog jong, tooveren kon. De vrouw, zelve minder bij- geloovig, meende echter aan de herhaalde waar schuwingen het oor te moeten leenen, omdat zij terecht vreesde anders hare klandisie te zullen verliezen. Den 9en April viert Jacobus Danielse, eenig oud-strijder op het eiland Tholen, zijn 89eu ver jaardag. Bergen op Xoom, 31 Maart. Nadat Donderdag door de verschillende officieren van het 3e reg.-inf., die dezen winter aan den rij-cursus hebben deelgenomen, een tocht is gemaakt naai de zoogenaamde Zwarte Meren, waarbij aan ieder der deelnemersdoor den instructeur, den len luite nant der artillerie Van Löben Seis, een bepaalde opdracht werd gegeven, werd heden, tot geheele sluiting der lessen, een rid gemaakt naar de Wouwsebe Plantage. Hier werd een dejeuner gebruikt, terwijl een eenvoudig souvenir den geachten en kundigen instructeur reeds vroeger was aangeboden. Twee Belgische infanterie-kapiteins, te Ant werpen in garnizoen, hebben te Zwijndrecht gedu elleerd. Drie kogels werden gewisseld, daar een der heeren schoot, voordat het teeken gegeven was. Bloed werd er niet vergoten. De oorzaak van dat deul was, dat de een den ander niet gegroet had. Het is wel de moeite! Uit het personeel der gist- en spiritusfabriek te Delft zal een harmonie-muziekkorps worden opgericht. Een twaalftal liefhebbers zullen de eerstelingen zijn, waarvoor reeds instrumenten te Brussel zijn aangekocht. Ook bestaat het voornemen een zangkoor onder de werklieden dier fabriek op te richten. Te 's Gravenhage is in het hotel Tuinenburg een 31jarig man gearresteerd die te Gorinehem eene vrouw had vermoord teneinde in het bezit van haar geld te komen. Zaterdag is de inzending der Chineesche regee ring naar de tentoonstellingsterreinen te Amster dam vervoerd. De stoomkranen waren den geheelen dag in werking, en niet minder nauwkeurig dan het expeditiepersoneel teekenden de Chineezen met Arabische cijfers het gewicht der honderden kisten op. Een hunner, die al een jaar of zes in Europa is, spreekt uitmuntend Duitsch. Op de tentoonstellingsterreinen is alles leven en beweging. De mineurs zijn den Javanen behulpzaam in den aanleg van de kampong die voor den nage noeg gereed zijnden gevel van het gebouw der koloniale afdeeling zal prijken. In dit gebouw is de uitstalling der voorwerpen al zoo ver gevorderd dat daar op 1 Mei e. k. niets zal ontbreken. Het zelfde mag worden verwacht van de Nederland- sche afdeeling in het hoofdgebouw zoowel als van de Chineesche, Belgische, Fransche, Duitsche en Engelsche. Overal zijn honderden handen bezig en het hoofdgebouw is dan ook nu, op een enkel hoekje na, door het tentoonstellingsbestuur aan de inzenders opgeleverd. De verfkwast van buiten en wat décor in de kolossale hoofdgalerij en er ontbreekt niets meer. Natuurlijk hangt 't nu van de eigenaars af om van de hun toebedeelde ruimte in den kortst mogelijken tijd het meest mogelijke partij te trekken en daarin is Nederland 't verst gevorderd. Maar ook in de meeste andere afdee- lingen heerscht de grootste bedrijvigheid. Restau raties, koffiehuizen, bijgebouwen parkaanleg, aan het gereed komen van dit alles kan, met het oog op de vordering der werkzaamheden en op hetgeen met veel handen als het op het laatst loopt kan worden gedaan, niet worden getwijfeld. De galerij der machines zal echter vermoedelijk niet gereed zijn, wel die der schoone kunsten en het gebouw voor den tuinbouw. De monumentale voorgevel achter het rijksmu seum is in ruwen staat op een kleinigheid na ge reed. Men werkt er met dubbele kracht aan de versiering en zij, die met de uitvoering van dit werk zijn belast, twijfelen niet aan gereed komen op tijd. De groote torens worden geheel met li noleum bekleed. Binnen weinige dagen zal het ook des nachts bij electrisch licht worden voort gezet. {HU.) In het R. Kath. weeshuis te Rotterdam is brand ontstaan. Hoewel hij een dreigend aan zien had wist de brandweer hem spoedig te be perken. Er was veel materieele schade, maar gelukkig geen menschenleven te betreuren. Amsterdam 1 April. Een onderzoek, gisteren naar de oorzaak van het derailleeren van den goederentrein in den nacht van Donder dag op Vrijdag ingesteld, heeft tot geen resultaat geleid, evenmin het onderzoek naar de wijze van verpakking van de lucifers, die zoo gemakkelijk tengevolge van den schok, in brand zijn geraakt, De schade door het geheel verbranden van twee en gedeeltelijk van nog twee andere wagens met koopmansgoederen, veroorzaakt wordt op 100.000 geraamd. De directie der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij heeft voor de werklieden, die nu reeds hier uit het buitenland arriveeren om de goederen van patroons op het terrein van de tentoonstelling te ordenen en te rangschikken, een reductie toegestaan. Zij zullen slechts de kosten van de enkele reis voor heen en terug hebben te betalen. Deze bepaling zal vermoedelijk ook worden toegepast op die buitenlandsche werklieden, die hun idenditeit als zoodanig kunnen bewijzen. Er zjjn nu meer bijzonderheden bekend ge worden omtrent den moord te Buda-Pesth op den president van het Hongaarsche hoogerhuis Majlath von Szekhely, opperrechter in het koninklijk hof. Woensdag avond was hij tot middernacht in ge zelschap geweest van zijn dochter en zijn schoon zoon, graaf Pallavicini. Om zes uur den volgen den morgen vond de bediende hem dood op den grond liggen met gebonden handen en alle ken- teekenen van worging. De misdaad is blijkbaar eerst begaan na hevigen strijd. Het venster was open en een sterk koord hing naar beneden. Wij hebben reeds gemeld, dat alle voorwerpen van waarde waren medegenomen. De echtgenoote van den heer Majlath was met hare tweede dochter te Weenen, en ook de drie zoons warengafwezig. De gebeurtenis heeft groote opschudding in het parlement teweeggebracht. De openbare en ook vele andere gebouwen dragen teekenen van rouw. De keizer en de keizerin waren onder de eersten die aan de weduwe bewijzen van sympathie gaven. De heer Majlath was in 1818 geboren, hij behoorde tot een der oudste Hongaarsche families, die een zoo belangrijke rol in de geschiedenis van het land hebben gespeeld. Hij onderscheidde zich spoedig door zijn gematigd liberale denkbeelden. Hij reisde veel in Duitschland, Italië, Frankrijk en Nederland. Den bediende von den heer Majlath staat ouder verdenking. Vlissingen, 2 April 1883. Zaterdag en vooral Zondag werd van de wel willend gegeven gelegenheid om Zr Ms raderstoom schip de Valk te bezichtigen druk gebruik ge. m aakt. Groot is het onderscheid tusschen het vaartuig, toen het verleden jaar HH. MM. over bracht en thans, wat trouwens licht te begrijpen is. Toen moest alles in haast in orde worden gebracht, thans had men daarvoor ruimschoots tijd gehad. Kosten waren dan ook niet gespaard. De salon benedendeks en vooral die bovenop ziet er waarlijk vorstelijk uit. Een keurig ameu blement met pendules en coupes op de schoor- steenen en sierlijke tapijten verhoogen den aan blik van het geheel. De gelegenheid om te rusten voor de vorstelijke personen is thans ingericht zooals het behoort en steekt zeer gunstig af bij het vorig jaar. Links bij binnenkomst bevinden zich die van onze koningin en van de kleine prinsesrechts vindt men die van den koning. Daarnaast is, met afzonderlijken opgang, een net salon met slaapplaatsen voor het gevolg. De rooksalon van Z. M. is nu zeer eenvoudig, maar uiterst elegant ingericht, op de brug, vlak naast het observatie-salon van den kommandant en de officieren. Men behoeft zich than9 niet te schamen over de inrichting van het vaartuig, waarmeê onze ko ninklijke familie de reis onderneemt. Ook de tuigage moet veel vernieuwd zijn en zag er aller keurigst uit. Alleen hadden wij medelijden met de manschappen, die zich zoo zeer behelpen moes ten. Voor 120 man, benevens voor de goederen, was een ruimte, zoo bekrompen dat er van zich te bewegen geen sprake zal kunnen zijn. Wij herinneren dat de Valk staat onder kom- rnando van den schout-bij-nacht J. W. Binkes, terwijl nog daarop dienst doende luit. t/z 1° kl. L. M. L. de Haan, als len officierde luit t/z. 2e kl. W. J. de Bruyne, W. Voormolen en G. Fabiusde 1* luit. der mariniers ZE. A. de Petit, belast met het bevel over het daar aan boord in gescheepte det. mariniers; de off. van gezondh. 1" kl. dr W. Schutte; de off. van adm. 1* kl. G. H. C. van Nuys en de off.-mach. 2e kl. J. Gout- Er is opmerking gemaakt dat het jammer was dat men Zondag voor de bezoekers geen bus had geplaatst ten behoeve der slachtoffers van de laatste visschers-rampen, wat zeker wel een goede som zou hebben opgebracht. Op den bepaalden tijd 1.40 vertrokken heden HH. MM. en de kleine prinses met gevolg uit de residentie. Het gevolg van den koning bestond uit den adjudant graaf Dumonceau, den kamerheer jhr. Taets van Amerongenden ordonnance officier jhrDe Ranitz, en den referendaris van Z. M. kabinet jhr. Gevers Deijnoot. Dat der koningin uit de hofdame jonkvrouwe Van Ittersum. De erfprins van Waldeck-Pyrmont deed de vorstelijke personen uitgeleide tot het station en vertrok later naar Amsterdam. Hij zal eerst den 6en dezer naar Londen, via Vlissingen, vertrekken. Te Middelburg was een talrijk publiek nabij het station verzameld, wiens wachten beloond werd door het zien wuiven van een zakdoek. Men riep luide hoerah. Op den toren wapperde de vlag Te Vlissingen verzamelde zich ook reeds lang te voren eene steeds aangroeiende volksmenigte bij de haven (de toegangen tot het stationsterrein en de ponton waren evenals het vorige jaar voor ieder gesloten), om getuige te zijn van de aan komst en het scheepgaan van het hooge reisge zelschap. Een groot aantal nieuwsgierigen konden, dank zij de welwillendheid der directie van de maat schappij Zeeland, dit scheepgaan zien aan boord van een harer stoomschepen. Precies op den bepaalden tjjd stoomde de ko ninklijke expres-trein, bestaande uit een salon wagen en verder materieel, het station binnen. Onmiddellijk na aankomst begaven zich de vorste lijke reizigers aan boord van de aan de ponton gereed liggende Valk, waartoe van het perron van den spoorweg, door de hal, over de ponton en de brug, die tot het stoomschip toegang ver leende, tapijten en loopers waren gelegd. Z. M. was gekleed in burger costuum met gewonen lagen hoed. De koningin droeg een blauwzwart reiskleed. De twee en een half jarige prinses Wilhelmina, die thans voor het eerst den Zeeuwschen bodem betreedt, ging aan de hand van eene hofdame en droeg een schotsch kleedje. De koning, die door den com missaris des koningsden garnizoens-kom- mandanten den burgemeester van Vlissin gen gecomplimenteerd werdgroette de ver zamelde menigte die, toen het vorstelijk gezel schap over de ponton liep, een donderend hoera deed weerklinken. Het kleine prinsesje gaf kushandjes. Aan boord van de Valk was de equipage aan het dek geschaard en werd de parademarsch geslagen. De hooge reizigers gebruikte daar het diner. De koninklijke tafel, gedekt voor drie couverts, was prachtig ingericht Het buitengaats brengen van het koninkljjk jacht is opgedragen aan den Nederlandschen loods Adriaanse. De heer Stasse, kommandant van de mailboot Prinses Elisabeth van de maatschappij Zeeland zal de Valk op de Theems naar Queens- boro loodsen. Evenals ten vorigen jare is de bediening der buffetten aan boord van het stoom jacht opgedragen aan den heer Howe, restaura teur der mailbooten. Dezelfde hofmeester en hofmeesteres, die het vorig jaar meegingen, zullen nu ook de reis meemaken. De koning bleef geruimen tijd op de brug van de Valkwaarop ook H M. de koningin zich ver toonde en de kleine prinses op den arm nam en het publiek groette. Toen de Valk vertrok ston den de koning en de koningin aan 't dek en beantwoordden beiden de luide, welgemeende hoera's, die de verzamelde menigte liet hooren. Amsterdam. In de algemeene vergade ring van belanghebbenden bij de exploitatie van lokaalspoor- en tramwegen zijn onderscheidene

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2