N° 78. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 3 April. Middelburg 2 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Vissehersrampen. MIDDELBGRGSCHE C(Il lïA\I. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Nog ontvangen voor Moilitergat vanden president der nutsaf- deeling te Kruiningen ƒ11,15, A. S. 1, mej. H. te Middelburg ƒ10 en een spe.elavond.je ƒl,87§. Totaal 546,88i. Het totaal voor Sclievening-en bedraagt 85,49 en voor ITrït 171,64. Het weekblad De Amsterdammer is opgetogen over den uitslag der Amsterdamsche verkiezing voor de tweede kamer. Triomfantelijk roept bet uit Kappeyne gevallen Te Amsterdam, door hem met een universiteit begiftigd en dat van zijn ministerie het vurig ver langde Rijnvaartkanaal zou hebben verkregen." Nu zal ieder weldenkende beweren dat het bewerken van dien val van zoo iemand, ondank baar mag heeten. Dit gevoelt het Amsterdamsche weekblad en het schrijft sHet schijnt ondankbaar. Het is verstandig, kloek, degelijk van de Am sterdamsche kiezers. Thans Kappeyne naar 's lands raadszaal af te vaardigen, nadat hij pas de pogingen tot herstel der liberale partij in 't bewind heeft verijdeld, zou een daad zijn geweest, den Amsterdamschen liberalen onwaardig. Zij hebben getoond dat voor hen het spreek woord niet geldtles petits cadeaux entretiennent Vamitié, wanneer die vriendschap althans gepaard moet gaan met verzaking van het beginsel dat de eer en de waardigheid der partij boven alles gaan." Wat een lof aan de Amsterdamsche kiezers, van wie het overgroote deel het niet eens de moeite vond om zijn stem uit te brengen. Wil men een tegenhanger van hetgeen die lof redenaar verkondigt Men leze het navolgende wat de Amsterdam sche correspondent der Arnhemsche courant schrijft: Het is bijna ongelooflijk, maar feiten als deze verkiezing bewijzen het zonneklaar, hoe weinig eigenljjk gezegd politiek leven er in de hoofdstad des rijks bestaat. Ik laat de beginselquaestiën nu voor het oogenblik daar; maar kom eens in een café, in den schouwburg, in een tram of zoo iets, en maak eens een praatje over de eenvoudigste onderwerpen van staatsinrichting of staatsbestuur. In een ommezien steekt het gesprek of bepaalt men zich tot eenige algemeene phrases. Hoe wei nigen zijn er, die onvoorbereid de namen der fungeerende ministers zouden kunnen opnoemen en van de wijze waarop de verkiezingen voor eerste kamer, staten-provinciaal en staten-gedeputeerd toegaan, hebben slechts zeer enkelen een eenigszins nevelachtig begrip. Doch misschien hebben ook van dit betreurenswaardig verschijnsel de kiesver- eenigingen almede grootendeels de schuld. De kiezer wordt als het ware van zelf gebracht tot de leus: »Gods water over Gods akker te laten loopen". Als hij zijn stembriefje thuis krijgt, legt hij het onverschillig terzijde„van de ver kiezingshistorie heb ik toch geen verstand, daar zullen de heeren van Grondwet of Burgerplicht wel voor zorgen, dat zijn allemaal advocaten en ge leerde lui, die oneindig beter weten dan ik, wien ze in de tweede kamer noodig hebben." Deze beschrijving komt vrij wat beter met de werkelijkheid overeen en bevestigt geheel wat wij vroeger schreven. En in zulk een toestand is waarlijk het behalen eener overwinning niet moeielijk voor een clubje, dat er zich een eer in stelt om steeds een groot en bekwaam man te achtervolgen met enkele misslagen, die hij beging. Maar men beroepe zich dan daarbij niet op het kloek verstand der kie zers, want dat is slechts zichzelven en anderen misleiden. Hetzelfde weekblad neemt het Kappeyne kwalijk dat hij bedankte voor de eer om president te zijn van de te benoemen staats-commissie tot grondwets-herziening, want de ex-minister zou, had hij dit aanbod aangenomen, gelegenheid ge had hebben zijne denkbeelden te verdedigen. Waar die ook voor den gewezen minister te verde digen zouden wezen, zeker niet in het hoogste ressort, dat over zijne denkbeelden uitspraak zou moe ten doen. Wat baat dan zulk eene verdediging als hem ten slotte die gelegenheid ontbreekt? Js het Kappeyne kwalijk te nemen dat hij voor zulk een eer, die hem munniken werk zou doen verrichten, bedankte Ons dunkt, met onzen Haagschen correspondent, van niet. Het Vaderland verneemt dat bij het optreden van een ministerie-Heemskerk de afdeeling handel en nijverheid van het departement van waterstaat naar het departement van binnenlandsche zaken zal worden overgebracht. Volgens een schrijven uit Den Haag aan het Handelsblad zal de heer Heemskerk in zijne kabinetsformatie slagen, al komen ook de oudste conservatieve elementen weer aan de ministerieele tafel. De minister van marine, de heer W. F. van Erp Taalman Kip, is Zaterdag avond te Middel burg aangekomen, en heeft toen zijn intrek ge nomen in het hotel de Nieuwe Doelen. Zondag morgen is Z. Exc. naar Vlissingen vertrokken ter- inspectie van de Valkna in Middelburg een dejeuner gebruikt te hebben, en per trein van 1.40 uur naar de residentie teruggekeerd. Woensdag avond te acht uren zal de afdee ling Middelburg der Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid eene vergade ring houden, waarin het rapport der commissie over de haventjes zal ter tafel gebracht worden en de vraag zal worden behandeld, vroeger mede gedeeld, omtrent het bijeenbrengen van gelden om eenige werklieden de Amsterdamsche ten toonstelling te doen bezoeken. Wij waren heden morgen in de gelegenheid een uitstekend stuk werk te zien van onzen on- dernemenden stadgenoot, den heer L. Vogel. Het is een brandkelder, volgens een nieuw ont werp vervaardigd en bestemd voor de tentoonstel ling te Amsterdam. Deze kelder heeft eene hoogte van 2.40 M, een breedte van 1.36, een diepte van 1.07 M. en een gewicht van ongeveer 5000 kilo's. De buitenwanden van dezen kelder zijn omge ven met banden van 0.10 M. bij 0.016 M., terwijl de wand een dikte heeft van 0.20 cent. De kel der heeft 8 deuren, welke een dikte hebben van 0.09 tot 0.10 cent.en van binnen zijn 5 kolossale vakken tot berging van boeken en andere be scheiden. In een dezer vakken vindt men nog een geheel vrij afhangend keldertjedat bestemd is voor den patroon of directeur zeiven. Wanneer men de vijf deuren van die vakken sluit, worden zij allen door eene groote middendeur over de geheele breedte van den kelder gesloten met slot en sleutel, stijl Louis XIV, waaraan bovendien een afzonderlijke geheime sluiting is. Vervolgens heeft men nog twee hoofddeuren, welke met el kaar zijn verbonden, zoodat de geheele brandkel der door negen deuren wordt afgesloten. De eige naar kan dus desverkiezende aan 9 personen, elk een sleutel geven, zoodat dan niemand de macht heeft om alleen den kelder open te maken. Dat er verder nog eenige geheimen zijn die slechts den kooper worden meegedeeld spreekt van zelf. De kelder behoeft niet ingemetseld te worden; men kan hem dus verplaatsen al zal het vervoer van een dergelijk zwaar stuk zeker niet gemakke lijk wezen. Prijkende met het koninklijk wapen zal deze kelder zeker ook op de Amsterdamsche tentoonstelling de eer handhaven van den Hinken werkman, den heer L. Vogel, wien wij geluk wenschen met dit nieuwe kunststuk. Wij raden ieder aan om het eens te gaan be zichtigen, waartoe dagelijks van 9 tot 4 uren gelegenheid bestaat. De algemeene vergadering der afdeeling Wal cheren van de Zeeuwsche landbouwmaatschappij heden alhier gehouden, was slechts schaars be zocht; met het bestuur waren slechts 35 leden tegenwoordig. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan van het namens Z. M. ontvangen telegram, houden de dankbetuiging voor de door de vergadering aan Z. M. op 19 Februari jl. gezonden telegrafi- schen gelukwensch. Daarna kwam ter tafel de uitnoodiging van burg. en weth. van Middelburg, tot opgave van een tweetal personen, meer bijzonder met de be langen der landbouwers bekend, ten einde daaruit een te benoemen tot commissaris der graanbeurs te Middelburg. Door het afdeelingsbestuur werd eene alphabetische voordracht overgelegd, waarop geplaatst waren de heerenG. Borne, te Arne muiden, P. Davidse. te St. Laurens, G. Geschiere te Serooskerke, J. Langebeeke en W. Rejjnierse Cz, te Middelburg, benevens J. Riemens te Serooskerke. Nadat door den secretaris de volgens de bestaan de verordeningen aan bedoelde betrekking ver bonden rechten en verplichtingen waren medege deeld en hij gewezen had op de taak, die den uit den landbouwenden stand te benoemen commissa ris wacht, werd tot de stemming overgegaan. De heeren G. Borne en J. Riemens werden op de voordracht geplaatst, de eerste met 18, de tweede met 11 stemmen. Beiden verklaarden zich bereid eene eventueele benoeming aanteDemen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van een schrijven van de dorpsvereeniging Nieuw- en St, Joostland, waarbjj die vereeniging erop wijst dat de heer J. Mesu aldaar in het bezit is van een fraaien Noord-Hollandschen stier met uitstekende hoedanigheden. De heer Mesu echter heeft het plan dien stier te verkoopen, doch is bereid dien tijdelijk, nog een jaar te houden, mits hem eene subsidie van ƒ100 worde verleend. De dorpsver eeniging, hoezeer zij erkent dat het geven van een zoodanig subsidie vooral op haren weg zou liggen, deelt mede dat haren kas daarvoor ontoe reikend is. In het belang van den veeteelt doet zij nu een beroep op de afdeeling Middelburg en verzoekt zij haar die som te willen beschikbaar stellen. Het bestuur der afd. stelt voor te voldoen aan het verzoek, doch dan de voorwaarde te stellen, dat het dekgeld voor het vee van leden der afd. in plaats van 2.50 zoqals tot nu toe betaald wordt, op 1.50 worde gesteld. Eene langdurige discussie werd hierover gevoerd en ook over de vraag of aan de inwilliging van het verzoek de voorwaarde zou worden verbonden dat de stier in het Ned. Rundvee stamboek zal moeten opgenomen worden. Ten slotte werd deze laatste voorwaarde in stemming gebracht en, nadat de tcrste maal de stemmen gestaakt hadden, bjj tweede stemming die voorwaarde met 21 tegen 13 stemmen verworpen. De heer Mesu verklaarde echter toch pogingen te zullen aanwenden om het dier in het Rundvee stamboek opgenomen te krijgen. Daarna kwam de quaestie van het dekgeld in behandeling. Ook hierover werd gediscussieerd totdat eindeljjk de eigenaar van den stier verklaar de aan de bepaling van 2.50 dekgeld te blijven vasthouden. Door het bestuur werd nu met wijziging van zijn voorstel in overweging gegeven aan het ver zoek zonder eenige voorwaarde te voldoen. Dit werd met 20 tegen 10 stemmen aangenomen. Daarna kwam ter tafel een voorstel van het bestuur om eene som van hoogstens 500 be schikbaar te stellen tot aanmoediging der inzen dingen op de in 1884 te Amsterdam te houden tentoonstelling. De heer Snijders lichtte dit voorstel nader toe de som wordt aangewend om den inzenders eenige zekerheid te geven, dat zij vergoeding kunnen krijgen voor te maken kosten. Deze som is een crediet in verband met een vroeger door de ver gadering genomen besluit. Nadat nog door eenige leden vragen waren gedaan werd dit voorstel van het bestuur aange nomen. De secretaris deed daarop mededeeling van eene correspondentie van het bestuur met den heer Botter te Amersfoort, naar aanleiding van een stuk voorkomende in de Landbouw courant van 4 Maart en handelende over aardappelteelt. Aan deze zaak werd besloten verder geen gevolg te geven. Ten slotte werd door den heer Snijders herin nerd aan eene mededeeling in de Nieuwe Land bouw courant van 31 Maart betreffende den vrijdom van zoutaccijns, benoodigd voor vee- enlandmest. Door hetzelfde lid werd voorlezing gedaan van een adres van de afdeeling Bommelerwaard aan den minister aangaande de herziening van de belastbare opbrengst der onbebouwde eigendom men. Op zijn voorstel werd besloten, dat de afgevaardigden ter algemeene vergadering de aan dacht van het hoofdbestuur op deze zaak zullen vestigen. Hierna werd de vergadering gesloten. Het afloopen van een groot schip heeft altijd eene groote aantrekkelijkheid gehad, hoeveel te meer zal dit het geval zjjn, als op aanstaanden Zaterdag te Vlissingen het stoomschip Batavia zal te water worden gelaten, een kolossus van 310 voet lengte zooals in de laatste jaren in deze provincie niet werd gebouwd. Wij kunnen nog mededeelen, dat de wijze van afloopen geheel nieuw zal zijn en in ons land op eene particuliere werf nog niet werd toegepast. In plaats van, zooals vroeger, op de kiel af te loopen, zal dit nu zoo geschieden dat de kiel ge heel vrij blijft. Het schip zal n. 1. afloopen op zijne beide zijden in een wieg (of cradleop de wijze als dit met goed gevolg steeds in Engeland geschiedt. Terwijl wij hier nog bijvoegen, dat eene jonge dame van Middelburg de laatste belet sels zal doen wegvallen, willen wij onze mede- deelingen niet verder uitbreiden om de geheele vermelding der plechtigheid van den afloop niet vooruit te loopen. Arnemaiden, 2 April. Door het gemeen tebestuur alhier zullen voor de tentoonstelling van voorwerpen van oude kunst, te houden bij de internationale koloniale ep uitvoerhandel-tentoon stelling te Amsterdam, worden afgestaan de in het gemeente-archief berustende zilveren beker, waar op gegraveerd een gezicht op Arnemuiden, 3 zil veren schilden afkomstig van de rethorij kerskamer, waarop de afbeelding van een Heilige en de spreuk; die. lyt verwint" en 2 blazoenen der rederijkers te Arnemuiden 15781580, met opschrift: uNiet sonder vruchten »Plomp van verstande SSorssele, 2 April. Bij beschikking van 23 Maart jl. is door ged. staten aan den heer K. Dominions te Wemeldinge, voor den tijd van drie jaren, vergunning verleend tot het plaatsen en kweeken van zaaioesters op den laagwaterberm aan den zeedijk alhier. Yerseke, 2 April. Het telegraphisch ver keer was alhier in de afgeloopen maand bijzonder druk. Er werden nl. 839 telegrammen behandeld, waarvan 142 verzonden en 697 ontvangen. Dit was een gevolg van den voor de maand Maart levendigen oesterhandel en van de nieuwe regeling der diensturen op het telegraafkantoor, welke dien handel ten goede komt. Verleden jaa,r werden in Maart slechts 372 tele grammen behandeld, alzoo eene toename van veel meer dan 100 Oostburg, 31 Maart. In de Donderdag alhier gehouden vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het kanton Oostburg, die ditmaal talrijk was bezocht werd, de heer Siemerink, die op zijn verzoek eervol als burgemeester van Oostburg is ontslagen, met algemeene stemmen tot eerelid dezer vereeniging benoemd. Teyler's tweede genootschap heeft besloten, ae volgende vraag uit het vak der teekenkunst uit te schrijven Een beschrijving van alle prenten vervaardigd door graveurs, die tot de school van Hendrik Goltzius behooren, (met uitzondering van die door Goltzius zelf, door Jacob Matham, JanSaenredam en Jan Muller gegraveerd zijn) voorafgegaan door een overzicht van de geschiedenis dier school. Het genootschap vestigt o. a. de aandacht op C. Drebbel, A. Matham, Jacob Goltzius, Julius Golt zius, G. van Breen, Cl. Cloeck, Jacques de Gheijn, B. Dolendo, Z. Dolendo, enz. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vraag bestaat in een gouden eerepenning, ter innerlijke waarde van vierhon derd gulden. H. K. H. prinses Marianne heeft 500 gegeven voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte schippers van Moddergat. De audiëntie van den minister van oorlog zal op a. Donderdag niet plaats hebben. De commissie, die zich op 10 Juli 1882 te Hellevoetsluis heeft gevormd tot het inzamelen van gelden ten behoeve van de nagelaten betrek kingen der verongelukte bemanning van den ram- monitor Adder, en geheel uit eigen beweging en niet in navolging van een elders gegeven voorbeeld handelde, heeft verklaard dat zij zich nog geroe pen, noch gerechtigd acht tot bet uitspreken van een oordeel over den wensch van de subcommissie te Amsterdam, »dat een gedeelte van de door haar bijeengebrachte gelden zal worden aangewend tot de vorming van een blijvend fonds, teneinde ook later in de gelegenheid te zijn, om behoeftige weezen en weduwen van zeelieden gedeeltelijk te steunen, zonder opnieuw een beroep op de publieke lief dadigheid te doen." In de eerstvolgende vergadering van het ko ninklijk instituut van ingenieurs, die op 10 April e. k. te 's Gravenhage zal worden gehouden, zal van gedachten worden gewisseld over het gebruik van bazalt of baksteen bij den bouw van schut- kolkmuren, frontmuren en kaaimuren.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1