N° 75. 12 6e J aargang. 1883. Vrijda o 30 Maart. ss FEUILLETON. De Stram man sa 3s Steeaea mouw. cr Middelburg 29 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Visscliersrampen. DELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn le YlissingenP. G. be Veij Mestbagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicilé G. L. Baube en Cie. le Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Wij ontvingen heden voor Vïodtlerg-at van den burgemeester van Ar- nemuiden de opbrengst van eene in die gemeente gecirculeerd hebbende lijst45.49, en den bur gemeester van Nieuw- en St Joosland, als opbrengst van een lijst in die gemeente, 37.50. Totaal ƒ522.86. Sclievening-en van den burgemeester van Arnemuiden als boven 45.49. Totaal 85.49. UrU vanden burgemeester van Arnemuiden als boven 45.49 en M. 0.50. Totaal 171.64. Het Genootschap tot heiliging van den dag des Hee- ren te Londen heeft een circulaire verspreid, waarin erop gewezen wordt dat gedurende de verschillende internationale tentoonstellingen te Londen en bij die te Philadelphia van 1877 op Zondag altijd gesloten werd. Dit was in Parijs en Weenen niet het geval alleen was er bij die tentoonstellingen eene alge- meene sluiting der afdeelingen van Groot Brit- tanje, de Vereenigde Staten, Canada en de Britsche koloniën, en eene volstrekte staking van alle werkzaamheden. Het genootschap hoopt dat dit laatste voorbeeld op de Amsterdamsche tentoonstelling zal worden gevolgd; dat deze gekenmerkt moge worden door een strikte nakoming van den regel die bjj vorige dergelijke gelegenheden is gevolgd, dat op Zondag geen Engelsche bediende zal wor den gebruikt; dat geen handel hoegenaamd zal worden gedreven en dat overal, waar zulks moge lijk is, hetzij door wegsluiting, hetzij door bedek king der tentoongestelde voorwerpen alle gemeen schap met de tentoonstelling op Zondag zal wor den vermeden. De toetreding van vele invloedrijke fabrikanten en handelshuizen tot deze gedragswijze is reeds verzekerd. Om verschillende redenen hopen wij dat dit niet het geval zal zijn, ja wenschen wij dat het bestuur der tentoonstelling het geheel of gedeelte lijk sluiten of bedekken der tentoongestelde voor werpen ten strengste zal verbieden, maar van dat verbod kennis zal geven voor de inzendingen wor den aangenomen, teneinde den belanghebbenden nog gelegenheid te geven om zich terug te trekken. Natuurlijk zal op Zondagen een belangrijke ont vangst aan toegangskaarten kunnen worden ver kregen, wat voor zulk eene kostbare onderneming geen onverschillige zaak zal zijn. Wij gelooven dan ook niet dat het bestuur eraan denkt om des Zondags de geheele tentoonstelling te slui ten maar zelfs een gedeeltelijke bedekking of wegsluiting achten wij een inbreuk op de rechten der bezoekers. Zij toch kunnen aanspraak erop maken dat alles hun worde te zien gegeven. Eene vertelling uit de vorige eeuw. door ERNST PASQUÉ. VI. He voorvallen van den tweeden dag; op den Rijn. Het sprookje van de witte vrouw van den Unkenstein. Bezondig u niet en bid liever een Onze Vader, als de hemel u waardig keurt om het ge zicht te zien," bromde de vrouw von Leentje en maakte weer een kruis. Lambert wilde driftig opstuiven, maar zjjn blik viel op zijne gasten en hij bedwong zich en riep zoo vriendelijk en hoffelijk mogelijk »Het ia laat geworden en ik raad mijnheer en de juffrouw om niet meer aan al die domme praatje» te denken en zich ter ruste te begeven- Morgen breken wij heel u de vroegte opwant wij hebben een lange reis voor den boeg en mogen onze nachtrust wel hebben." Leentje had reeds een kaars gehaald en lichtte juffrouw Sibylle voor naar de jachtkamer. De juffrouw was moede en verlangde om te gaan slapen. Met gen geer vriendelijken, bijna smeekenden blik zei In eene behandeling der quaestie in beginsel over het al of niet sluiten der tentoonstelling op Zondag willen wij ons niet verdiepende afstand tusschen voor- en tegenstanders is te groot, dan dat aan overeenstemming kan worden gedacht. Wij wijzen er alleen op hoe men in Engeland ook meer en meer terugkomt van de vervelende wijze van Zondagsviering, daar in zwang. De strijd tusschen hen, die de museums, publie ke tuinen en dergelijke des Zondags voor het publiek willen sluiten, en hen die op zulke dagen den toegang geheel vrij wenschen te laten wordt minder, maar niet onbelangrijk en zeker in het voordeel van laatstgenoemden zijn de cijfers, be treffende Royal Kew Gardens, waarop Eigen Haard in lijn laatste aflevering de aandacht vestigt Deze beroemde tuinen werden in 1882 bezocht door 1.244.167 personen of ruim viermaal honderd duizend meer dan gedurende het voorgaande jaar,- en ruim een half millioen meer dan in 1880. Daar het aantal bezoekers op Zondagen in 1881 606.935 bedroeg, volgt, dat op die dagen bijna evenveel personen in de tuinen kwamen als op alle werkdagen bij elkaar. En voor ons is verveling op Zondag veel groo- ter kwaad dan het bezoeken van museums, tuinen of tentoonstellingen, waar men altijd iets kan op doen, tot veredeling of tot veraangenaming. De verkiezing voor twee kamerleden te Am sterdam heeft opnieuw geleerd dat zelfs de be langrijkste vraagstukken de kiezers zoo koud laten als steen. Van de 4500 toonden er slechts 1957 belang te stellen in het vraagstuk hoe de eerste stad van ons land in de kamer vertegen woordigd zou worden. En dat in den tegenwoor- digen toestand, nu de belangrijkste quaestiën aan de orde zijnnu het de vraag geldt of men eene krachtige regeering tot stand kan brengen, en het behoud der liberale partij in de kamer op het spel staat In ieder geval is deze verkiezing een bewijs te meer dat herziening onzer kieswet dringend noodig is, om daardoor den kring van kiezers uit te breiden. Dan alleen kan men meer personen verkrijgen die bewijzen zullen waarde aan het hun toege kende recht te hechten. Overigens zal zeker niemand verwonderd ge weest zijn over den uitslag van die verkiezing. Bij de verdeeldheid, die er onder de liberalen heerschte, sprak het van zelf dat de tegenpartij het meeste voordeel zou behalen en herstemmingen zonden moeten plaats hebben. Maar meer ver wonderen zou het ons als men bij eene volgende gelegenheid toonde geleerd te hebben. Op dit punt blijft men, tegenover de welspre kendste lessen, ongevoelig. Wie zou zich niet haasten om te voldoen aan een verzoek, uit naam van eenige jonge dames gedaan Wij gaarne, en toch zijn wij eenigszins verlegen met hetgeen wij thans schrijven moeten. Men weet dat eenige jonge dames in onze ge meente de allergelukkigste gedachte hebben ge- zij mijnheer Jacob goeden nacht, daar hij in dit onbekende oord haar natuurlijke beschermer was daarop volgde zij Leentje, niet zonder vooraf nog een angstigen blik naar de spookachtige bouw vallen, die reeds in een geheimzinnig duister ge huld waren, geworpen te hebben. Met een huivering betrad zij de groote kamer, waar slechts een klein plekje, door een kaars spaariaam verlicht was. Leentje maakte vlug het bed in orde, wees schalksch op de sloten en grendels aan de deur en zei Sluit alles maar goed dicht, juffrouw Si bylle, en schuif den grendel ervoorIk raad u goed, men kan nooit weten wat er gebeurt. Maar gij hebt een helper bij de hand, in geval er we zenlijk iets ongehoords voorviel", voegde zij erbij en vervolgde naderbij komende. »A1 zijt gij nog altijd op den ouden voet met elkaar o, dat heb ik terstond bjj uw aan komst gezienhij bemint u nog evenzeer als vroeger en mocht een gelukkig toeval, of zelfs dat vreeselijke spook, u nog eens bij elkaar brengen, zoo als toen op dien Vastenavond vergeet dan niet, juffrouw Sibylle, om het goede woord te spreken, dat zoo licht van de lippen vloeit, als het hart slechts een weinig goeden wil betoont. En het uwe wil zoo gaarne, dat weet de kleine Lena ook al. Laat u dus de gelegenheid niet ontglippen, als zij zich voor doet. Zij keert eens, maar dan ook nooit meer terug. En nu wensch ik u een goeden onrustigen, maar toch geluk kigen nacht 1" had om een fancy-fair te houden, waarvan de opbrengst zal bestemd worden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der onlangs plaats gehad hebbende visschersrampen. Zij hebben om medewerking verzocht en die, naar wij met groot genoegen vernamen, ook ruim schoots verkregenzij besteedden al hare zorgen aan de verwezenlijking van haar plan en thans geven zij in dit blad kennis dat Dinsdag a. des namiddags van twee tot vier uren en des avonds te 7 uren in het Schuttershof alhier de bewuste fancy-fair zal plaats hebben. En nu vragen zij ons om daarop de aandacht te vestigen. Dat juist maakt ons verlegen. Wij kunnen ons niet voorstellen dat onze stem meer invloed zal uitoefenen dan de hare; wij ge looven niet dat men zich wel door ons zou laten aansporen om haar loffelijk streven te steunen en dat daartoe hare vriendelijke roepstem niet vol doende zou wezen Neen, vriendelijke verzoeksters, dat kunnen en dat willen wjj ook niet, en wij bevelen uw plan dan ook niet aan. Het doel dat gij beoogt is daarvoor te schoon en uw ijver staat reeds voor het welslagen borg. Maar wel wenschen wij u van harte alle moge lijke succes. Nu reeds ondervondt gij belangstel ling en medewerking. Het muziekkorps van de dd. schutterij, onder directie van den heer A. de Jong, verklaarde zich bereid des avonds eenige muziekstukken uit te voeren en wij houden ons vast overtuigd dat die belangstelling en die medewerking zullen toenemen naarmate de dag der uitvoering nadert en dat het a. s. Dinsdag u niet ontbreken zal aan bezoek en aan milde koopers en koopsters De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Dinsdag 3 April des namiddegs te 3 uren precies eene openbare vergadering houden. Het in verschillende "bhidefiTOorkomend bericht als zon er gegronde hoop bestaan dat in verband met den spoorbootdienst VlakeWalsoorden tus schen Hulst en Walsoorden een stoomtram in exploitatie zal worden gebracht, is niet geheel juist. Wel is waar moet, zooals wij van bevoegde zijde vernamen, een zoodanig plan ter sprake gekomen zijn, doch er is nog geen quaestie van dat dit vooreerst tot uitvoering komt. Col ïjiis|»!»int28 Maart. Door ingelanden van den polder Nieuw-N'oordbeveland is, met 10 tegen 4 stemmen besloten, tot de voorgestelde oeververdediging, bestaande in het doen zinken van twee zinkstukken aan de westzijde van de vroeger gezonken stukkenen tevens om daar voor bij het Gemeente-crediet te Amsterdam eene geldleening van ƒ46000 aan te gaan. De St. Ct. bevat de statuten der sociëteit Eens gezindheid te Goes. De minister van buitenlandsche zaken zal na- menB de regeering aan de staten-generaal een Met dezen zonderlingen wensch sloop zij de kamer uit en juffrouw Fonson sloot en grendelde de deur zoo stevig mogelijk. Toen wierp zij zich voorloopig in een van de groote breede leuning stoelen om na te denken, terwijl de kaars hoe langer hoe minder licht gat en die grillig gestof feerde kamer een steeds vreemdsoortiger aanzien verleende. Leentje werd terstond, toen zij buiten kwam, door haar moeder opgewacht en liet zich opval lend gedwee beet pakken en naar haar zolderka mertje brengen. Sluit mij maar op, zoo stevig als gjj kunt", zei zij met schijnbare gelatenheid. »Ik, arm kind, kan toch niets tegen u beginnen en dan ben ik in alle geval in veiligheid als er soms van nacht iets akeligs mocht gebeuren." »Gij zult zoo veilig zijn alsof gij in den Ossentoren te Andernach zat" bromde de oude vrouw en trok haar in huis. Mijnheer Jacob had reeds zijn ladder beklommen en zich op den hooi zolder in het geurige hooi uitgestrekt, waar hij ten minste zachter lag dan op de harde banken in de kajuit der Favorita. Hjj dacht ook ernstig na over de voorvallen van dien tweeden reisdag, zonder evenwel in het minst te vermoeden dat er nog een vervolg op moest komen. Lambert zat nog altijd op het pleintje op de bank zijn pijp te rooken, omdat er niet meer te eten viel. Na een poos stond hij op en ging op de toonen naar den koepel en luisterde eenige oogenblikken naar boven, Er was niets te hooren, aanzienlijk erediet aanvragen tot bekostiging van de buitengewone zending van Z. M. den koning bij gelegenheid van het kroningsfeest van den czaar. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prin» van Oranje, heeft voor een aanzienlijk bedrag in geschreven voor het binnen de gemeente Delft op te richten standbeeld van Hugo de Groot. Door het uitvoerend comité voor dat standbeeld is besloten den SOOjarigen geboortedag op Dins dag 10 April a. eenvoudig, doch plechtig te herdenken door een krans te leggen op het graf monument van De Groot in de Nieuwe Kerk te Delft. Het hoofdcomité, genoodigden enz zullen vooraf ten raadhuize te Delft worden ontvangen. A. s. Vrijdag wordt te 'sGravenhage verwacht de jeugdige erfprins Frederik van Waldeck-Pyr= mont, broeder van onze koningin, die met HH. MM, de reis naar Engeland zal medemaken. Volgens het verslag van het centraal-comite voor de inzameling en verdeeling van gelden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de ver ongelukte bemanning van Zr M' rammonitor Adder is aan liefdegaven bijeengebracht een som van 80.862.85J. Daarvan werd 60,302.62| uitgegeven en wel verdeeld als volgt: ƒ9358.121 om aan drie we duwen eene inschrijving te verstrekken op het grootboek der N. W. S. a 2\ pet, ingaande 1 Ja nuari 1883; 33,067 om aan 21 weduwen, moeder weduwen en gebrekkige ouders, eene lijfrente te verzekeren, insgelijks ingaande 1 Januari 1883, 17,080 om aan 34 betrekkingen eene nitkeering voor eens te doen, en 797.50 ten einde aan de personen, voor wie eene inschrijving op het groot boek, en aan hen, voor wie eene lijfrente wordt voorgesteld, bovendien te verstrekken respectieve lijk 6/m. rente en j van het jaarlijksch bedrag der lijfrente, wijl de belanghebbenden eerst na zes en drie maaanden op die stukken betaling konden erlangen. De contracten van lijfrente zijn aangekocht bij de Ilollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen te Amsterdam. Het saldo beliep door rente, kox*- ting op contracten van lijfrenten en na aftrek van kosten ƒ20,717.421. Den 3en Maart is besloten met dat bedrag een fonds te scheppen tot ondersteuning van de nage laten betrekkingen van hen die in 's lands zee dienst door eenig ongeval, aan een van 's rijks marineschepen overkomen, het leven hebben ver loren en van hen die in 's lands zeedienst door een dergelijke oorzaak voor den dienst ongeschikt zijn geworden en buiten staat zijn om in hun onderhoud te voorzien. Daartoe wordt een vereeniging tot stand gebracht. Door het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttenaêr is een adres aan de tweede kamer der staten generaal gezonden, waarbij adhaesie wordt betuigd met het adres der heeren E. van Wijk c. s., in zake de bestekken van den bouw der sluizen Heel voorzichtig nam hij de ladder op en droeg haar naar een afgelegen hoek waar hij haar neder- legde. »Dat doe ik maar uit voorzorg!" bromde hij en keerde zachtjes naar huis terug. Nog eens sloeg hij den blik overal in het rond en zei, terwijl hij in huis verdween »Zoo zijn wij veilig nu mag hij komen het kan geschieden VIL Een uaclit tusschen Ae bouwvallen. Hoewel het volle maan was, was de nacht toch duister, want de heele horizon was bewolkt en er was geen windje dat de nevelen eenigszins in beweging bracht. Daardoor werd de stilte en eenzaamheid, die op zichzelf al bevreemdend en akelig was, nog doodscher. Maar het was nacht en de weinige bewoners van het huisje en van den koepel sliepen. Dat kon men althans ge-1 looven, want sedert eenige uren verroerde zich buiten, noch binnen iets. Maar het was niet zoo. Vader en dochter waren beiden wakkeralleen moeder sliep. Lambert zat in de donkere keuken achter de op een kier staande denr en luisterde met klimmend ongeduld naar de komst van zijn aanstaanden schoonzoon, den medeplichtige bij zijn nachtelijk werk. Leentje zat geheel gekleed op het bed in haar van buiten afgesloten kamertje en luisterde, insgeljjks van ongeduld trillende,-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1