BUITENLAND. Moopiip en YerpacMinp ia Zeelani. Laatste Berichten' Rechtszaken. Gemengde Berichten. Staten-generaal. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. ff korp. Bij het reg. gren. «n jagers 12 serg. en 16 korp. Op 1 Pebr. jl. was het incompleet 155 serg., 3 fouriers en 429 korporaals. Kantongerecht te Goes. Vrijdag zijn de volgende personen veroordeeld P. B. en P. P., te IJerseke, wegens het ia gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld zonder machtiging of vergunning, ieder veroordeeld in 2 geldb. van f 10 subs. 3 dagen gev. C. W., te Wolfaartsdijk, wegens het zich als reiziger bevinden in een trein zonder behoorlijk plaatsbewijs in een geldb. van f 1 subs. 1 dag gev. J,. de Ij. en C. de L., te Wolfaartsdijk, wegens het vangen van voor den landbouw nuttige vogels ieder in 1 geldb. van f0.50 subs. 1 dag gev. A. G., te Wissekerke en Ph. de B., te Colijnsplaat, wegens het overtreden van een reglement tegen het hard rjjdeu ieder veroordeeld in 1 geldb. van f3 subs. 1 dag gev. A. W., te IJerseke wegens het beschadigen van de steenglooiing van een zee dijk in 1 geldb. van f5 subs. 2 dagen gev. L. de J. te Kapelle, wegens het niet gesloten houden van het hek der omheining van een molen in fl boete subs. 1 dag gev. C. F., te Goes, wegens het zich vergrijpen tegen een reglement waarbij hij verplicht is zich bestendig bij zijn voertuig bij de hand en in staat te honden om het te besturen in f3 boete subs. 1 dag gev. J. B., en v. d. D., te Heinkenszand, wegens het op Zondag bejagen vau eens anders jachtveld zonder akte of vergunning door no, 1 tweemalen, door no: 2 bij herhaling gepleegd de le in 4 geldboeten van f 15 subs. 3 dagen gev. de 2e in 2 geldboeten van f 40 fsubs. 7 dagen gev. en no. 2 bovendien in eene gev. van 3 dagen. Allen in de kosten. Kantongerecht te Ier Neuzen. Donderdag zijn de navolgende persouou veroordeeld 'J. H., M. V. en E. B., te Ter Neuzen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht tot 0,50 boete subs. 1 dag J. li. en C. v. K., te Ter Neuzen wegens als voren, elk tot ƒ7,50 boete subs 2 dagen gev. C. v. H., te Sas van Gend wegens als voren tot f 5,50 subs 1 dag gev. M. V., te Ter Neuzen wegens het voldoen aan eene natuurlijke behoefte op den openbaren weg tot 1 boete subs 1 dag J. S. en P. J. K. beiden te Westdorpe wegens enkelen diefstal van veldvruchten tot f 1 boete subs 1 dag P. F. L., te Koewacht wegens buiten noodzaak belemmeren van den openbaren weg tot f 2 boete subs 1 dag P. II., te Ter Neuzen en J. de V., te Stekene (Belgie) wegens het ongemnilkorfd laten loopeu van zijn hond op den openbaren weg elk tot f 3 boete subs 1 dag B. de B. en H. de M. beiden te Boschkapelle wegens het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden polderdijk, elk tot 10 boete subs 1 dag F. B., A. B., beiden te Sas van Gent en A. van de V., te Zaamslag wegens het vervoeren van een boom met een mallejau, waarvan de velgen geen 0,12 M. breed zijn elk tot 2 boete subs 1 dag A. R. te Axel en J. P. B., te Sas van Gent wegens bet los en onbe heerd laten staan van zijn voertuig elk tot 3 boete subs I dag C. H., M. R. en J. de E. allen te Ter Neuzen en J. H., en P. F. de B. beiden te Hontenisse wegens het visschen in de Schelde zonder consent elk tot 10 boete subs 1 dag en N. M., te Ter Neuzen wegens, het als getuige in èene strafzaak behoorlijk gedagvaard zijnde ni«t verschijnen ter zitting tot eeue boete van 2 subs 1 dag gev. En verder wegens overtreding der drankwet B. B. tot ƒ15 boete subs 2 dagen, J. F. tot 20 boete subs 4 dagen beiden, te Ter Neuzen, wegens her haalde overtreding. M. H., te Zaamslag, A. I)., P. W. R.. J. H., P. J. v. d. W C. 11., G. K. en \V. R. allen te Ter Neuzen, P. de P. en Z. O. beiden te Axel, ieder tot 10 boete subs 2 dagen gev., G. E. te Ter Neuzen tot 3 boete subs 1 dag gev. en D. de V. te Asseneden, P. de B. en C. L. V. beiden te Maldegem benevens A. van E. en 1). van U., beiden te Ter Neuzen, ieder tot 5 boete subs 1 dag gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken werden J. S. en C. van T. te Axel, beklaagd van het uiten van scheldwoorden.Ontslagen van rechtsvervolging is J.P. te Koewacht, beklaagd van het belemmeren van den open baren weg. (Bovenstaande opgaven konden wegens plaats gebrek niet spoediger worden opgenomen). Kantongerecht te Tholen. D. D., J. M. F. en J. D., allen te Stavenisse, wegens overtreding van het havenreglement elk tot fl boete subs. I dag gev. E. H., en A. R., beiden te St. Annaland, wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij elk tot f3 boete subs. 1 dag gev. W. T., te Oud Vosmeer, wegens alsvoren tot f 20 boete subs. 2 dagen gev. Anth. G., en A. G., beiden te Oud Vosmeer, wegens alsvoren elk tot f 1 boete subs. 1 dag gev. C. vau D., te St. Philipsland, wegens alsvoren tot f2 boete subs. 2 dagen gev. A. J N. J., en C. G., allen te St. Maar tensdijk, wegens het rapen van kreukels no. 1 tot 2 hoeten een a 110 en een a f 1, no. 2 en 3 tot 2 boeten elk van f 1 subs. 2 dag. gev. C. d. G., en C. S., te Scherpenisse, wegens het rapen van kreukels, elk tot 2 boeten een van f10 en een van fl subs. 1 dag gev. voor elke boete, L. L., te Bergen op .Zoom, wegens over treding der drankwet tot f 15 boete subs. 6 dagen gev. J. M. van A., te Oud Vosmeer, wegens alsvoren tot fl boete sub. 1 dag gev. Allen in de kosten. - Vrijgesproken is W. N. F., te Oud Vosmeer, beschul digd van overtreding der wet op de jacht en visscherij. De tentoonstelling van schilderpen werd beden door 144 personen bezocht. Er werden nog vijf schilderijen verkocht, nl. N° 5. Een mandje met pruimen van mej. v. de Sande Bakhuyzen. N° 38. Agathe Bozen van baronesse v. Hogendorp. N° 65. Hoefsmederij van Kakken. N° 79. Fruit en Bijwerk van mej. Ronner. N° 93. Even Uitkijken van Stortenbeker. Door de politie alhier is in beslag genomen een gulden, voerende de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1846dit geldstuk is waarschijn lijk valsch. Oorssele, 28 Maart. Onder de door den dijkraad in Januari jl. voorgestelde werken aan de zeewering behoorde ook eene verhooging en verzwaring van den zeedijk alhier over eene lengte van ruim 200 M., tot vereeniging der vakken die vroeger verbeterd werden. Naar men verneemt is hierop de vereischte goedkeuring verkregen. Ovezand, 28 Maart. In den nacht van Maan dag op Dinsdag heeft op de hofstede van den landbouwer J. v. d. Kreeke, onder deze gemeente, een brutale diefstal plaats gehad. De dief of dieven, want men meent het ervoor te moeten houden dat meer dan éen persoon zich hiertoe vereenigd hebben, sloten eerst zoowel de voor- als de achterdeur zoodanig af dat niemand de woning kon verlaten en verschaften zich daarna door een raam toegang tot de huiskamer. Pogingen om het slot van een daarstaand kabinet open te maken mislukten, waarop de dieven het achterpaneel eraf braken en een som van 600 a 700 aan bankpapier, benevens eenige gouden sieraden buit maakten. Ofschoon zjj bij deze bezigheid vrij wat geraas moeten gemaakt hebben, zijn noch de kinderen van den landbouwer, die naast de kamer sliepen, noch de twee knechts, die er vlak boven lagen, uit hunnen slaap gewekt, terwijl ook de boer, niet tegenstaande hij te 11 i uur den hond hevig hoorde blaffen, aan geen onraad dacht. De justitie van Middelburg, gisteren hier aange komen, heeft een onderzoek ingesteld en ze heeft een der vermoedelijke daders in arrest genomen. Deze, de arbeider had in zijn bezit een boerenhuis, waaraan een knoop ontbrak, terwijl voor de deur van den bestolen landbouwer een knoop gevonden is die volkomen overeenkomt met de andere aan dat buis. Bij verschillende personen, zoo hier als uit 's Heerenhoek, is huiszoeking gedaan. Hans weert* 27 Maart. Jl. Zaterdag kwa men in de Spoorbrug twee zeilschepen met elkander in aanvaring. Beiden bekwamen geringe schade. Een der schepen bracht door de aanvaring nog aan de werken bij die brug eene schade toe, die op 350 is getaxeerd. J. Van den Berg, te Bruinisse, zond gema rineerde mosselen voor de Barents, die in Mei wordt uitgezonden om de Nederlandsche exdeditie, die in het ijs overwinterd heeft, te zoeken en bijstand te brengen. Het vaartuig van den beurtschipper, varende tu8schen Goes en Rotterdam, dat den 22en dezer in bet Hellegat tegenover Ooltgensplaat op de Zandplaat is gedreven en lek werd, is reeds geheel onder het water en het zand bedolvenniets meer dan een klein gedeelte van den mast is nog zichtbaar. Het centraal comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond heeft met algemeene stemmen besloten de meest ernstige pogingen aan te wen den om in den loop van dit jaar (zoo mogeljjk te 's Gravenhage)van zijnentwege een. nationalen schietwedstrijd te doen houden en tot deelneming daaraan ook het leger, de marine en de schutterij uit te noodigen. Eenigen tijd geleden schoot een jager, van het regiment grenadiers en jagers, na van het schijfschieten teruggekeerd te zijn, zich een vinger af, waardoor hij ongeschikt werd voor den actie ven dienst. Thans wordt hem de keus gelaten tusschen een emplooi of pasporteering met eene gratificatie van 40. Beiden weigert hij echter en motiveert dit aldusheeft hij zich met opzet verminkt, dan is hij strafbaar volgens de krijgs wetten zoo niet, of is men althans niet bij machte om hem dit te bewijzen, dan is noch een emplooi, noch eene gratificatie van 40 voldoende voor eene verminking in en door den dienst. Een duur reisje. Op Palmpaardenmarkt te Utrecht was iemand voor het eerst met een paard ter markt. Dit beestje ging op hol en de eigenaar moet nu betalende schade, aangericht aan een eieren- en zuurkraam, vergoeding aan een vrouw, die met gebroken borstbeen in het ziekenhuis ligt, terwijl hij ook een omvergeloopen paard, dat dien zelfden dag aan zijn bekomen wonde is overleden, moet vergoeden. De firma Van Dam O, te 's Gravenhage, heeft een aanklacht wegens laster ingediend tegen den hoofdcommissaris aldaar, omdat deze zoo vrjj was het publiek tegen haar te waar schuwen. Op Dinsdag 1 Mei zal mevr. Sarah Bern hardt met een Parijsch tooneelgezelschap in den stadsschouwburg te Amsterdam optreden als Fedora. Volgens de Indische bladen bedraagt het dividend van de te Batavia gevestigde brandassu- rantie-maatschappijen Insulinde 19 pet. en de Oosterling 12$ pet. In de provincie Friesland is de besmettelijke longziekte uitgebroken op den stal van den land bouwer Cuperus te Goutum. Vanwege den minis ter van binnenlandsche zaken is bevel gegeven tot afmaking van het vee van genoemden landbouwer, ongeveer 90 stuks, groot en klein, over te gaan, ten einde zoo mogelijk deze ziekte verderen voort gang te beletten. In geheel Eriesland wordt op de 400groote en kleine dorpen eene schaalcollecte gehouden voor de ongelukkigen te Moddergat. De uitkomst zal ongetwijfeld bewijzen, hoe algemeen het medelij den is met hun treurig lot. Naar men aan de B. op Z. Ct. mededeelt zal het tegen den heer B. ingestelde proces, strekkende tot ontbinding van de commanditaire vennootschap J. P. Bredius en c°, geen voortgang hebben. Te dier zake voor de rechtbank te Breda ge dagvaard, is B. niet persoonlijk verschenen, maar heeft zich bij procuratie doen vertegenwoordigen. Omtrent de kassierszaak zelve is nog niets be kend. Geen der crediteuren heeft tot heden eeni gen stap gedaan om den heer B. in rechten te vervolgen. Te Oirschot bestaat eene bepaling, dat de persoon, die het eerste bericht van brand aan den klokluider brengt, op eene belooning van een gul den aanspraak heeftom die nu te verdienen zou een 17jarig meisje brand gesticht hebben, waar door een geheele hofstede afbrandde. Dedaderes is gevankelijk naar Den Bosch overgebracht. De Engelsche politie heeft nog niet de min ste ontdekking gedaan in den zoogenaamden aan slag, waaraan Victoria 's hofdame lady Dixie is blootgesteld geweest. De Iereche vertegenwoordi ger O'Sheaw zal in de eerste zitting van het la gerhuis de volgende vragen stellen: Heeft een nauwkeurig onderzoek plaats gehad in zake den aanval, waaraan lady Florence Dixie zich beklaagt te hebben blootgestaan, en die gepleegd is door twee mannen, van welke een haar messteken zou hebben toegebracht Heeft lady Florence Dixie niet reeds eenmaal het publiek misleid door een brief te maken, dien zij beweerde van Cetewayo te hebben ontvangen? Heeft de politie niet de zekerheid gekregen dat lady Florence Dixie eene bedriegster is Drie hevige aardschokken werden gisteren te Biancavilla bij de Etna gevoeld. De inwoners der stad maken zich gereed haar te verlaten. Sommigen huizen in hutten in de open lucht en de gevangenen heeft men reeds naar elders over gebracht. Ook te Catane werden lichte aardbe vingen gevoeld. Dit is de eerste keer sedert 1792 dat op de zuidelijke helling van den berg eenige uitbarsting plaats heeft. De inwoners van Nico- losi, Belpasso en Borello hebben nagenoeg allen de streek verlaten. Datum. 29 Maart 29 30 3 Apr. 4 4 f 6 9-16 10 16 18 20 24 25 28 Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 's Gravenpolder Hofsteden, P. Overman. Middelburg, Huizen, Verheij. Koudekerke, Esschen staken, Loeff. St Kruis, Hofstede enz., Le Nobel, 's Heerenhoek, Boeren inspan, P. Overman. Biggekerke, Hofsteedje, Loeff. Colijnsplaat, Huis, Roelof. Veere enz., Verp.OverhoekenOntv. der reg. enz. en dom. Brouwershaven Logement enz., V. d. Bent. Berg. op Zoom Verp. Slikken euz., Van Gogh. Oost-Sonburg, Bóeren-inspan, De Wolff. Kleverskerke, Inspan, Verhulst. Serooskerke, Boeren-inspan, Tak. Souburg, Boeren-inspan, Tak. Hof Welzinge, Inspan, Verhulst. Ritthem, Boeren inspan, Verhuist. 1 Mei. Aagtekerke, Inboedel, Wouterseu. L6 Schoondijke, Beestiaal, De Smidt. Amsterdam. De gemeenteraad besloot, na langdurig debat over den maximumprijs, in de overeenkomst voor de levering van gas vast te stellen, dien prijs te stellen op 6 cent voor straat verlichting bij eenjaarljjksch verbruik van 4 mil- lioen en van 4( cent boven de 4 millioen meter op 9 centen voor verlichting van particuliere en op 7 oenten voor andere doeleinden. Plymouth, De heer Jorissen is uit de Transvaal hier aangekomen. Kew-Vork, Men bericht dat te Lima de preliminairen voor den vrede zijn geteekend. TWEHDB XXJtaa. Zooals wij gisteren meldden heeft de regee ring een voorstel ingediend om ten behoeve der in 1884 te Amsterdam te houden internationale land bouwtentoonstelling uit 's rijks kas een subsidie van 100.000 te verleenen. De regeering verwacht, dat de tentoonstelling zal leeren, bij de veefokkerij methodisch te werk te gaan ter verbetering van onze rassen. Bij de beoordeeling van de zuivelproducten zal de in 1877 te Hamburg gevolgde methode worden toegepast. Werktuigen zullen nauwkeurig worden beproefd, o. a. door speciale wedstrijden in 1883. Van de geraamde kosten (2 ton) is reeds ƒ65000 verzekerd en Amsterdam geeft het terrein. Bij de kamer is ingekomen het jaarverslag der algemeene rekenkamer over 1881. Omtrent het door de vereeniging ingediende wetsontwerp tot bekrachtiging van den kosteloo- zen afstand van eenige wegen aan de gemeente Vlissingen valt nog het volgende te melden: Van de drie wegen, aan de gemeente Vlissingen overgedragen bij de akte welker bekrachtiging thans wordt gevraagd, is de éene (de Koningsweg) reeds voor een tiental jaren door het departement van binnenlandsche zaken aan die gemeente in beheer en onderhoud overgedragen, terwijl de beide andere strooken sedert het aangaan der overeenkomst door de gemeente zijn bestraat, die tevens zorg draagt voor rioleering en verlichting der drie straten. Het bouwterrein, door de drie straten omsloten, is reeds voor eenige jaren door den staat in publieke veiling verkocht, en kon daarvoor alleen in aanmerking komen, zoo de gemeente de verplichting tot aanleg, verlichting enz. der straten op zich nam. Kostelooze overdracht dier stratèn aan de ge meente is dus alleszins billijk, en trouwens over eenkomstig hetgeen met den voor straten bestemden rijksgrond in andere ontmantelde vestingen is geschied, omdat de aan die straten gelegene rjjks- bouwterreinen hunne waarde als zoodanig slechts ontleenen aan de zorg der gemeenten voor aanleg en onderhoud der straten. Het ontwerp tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop aan dezelfde gemeente van voormalige vesting- en kanaalgronden aldaar be treft het navolgende Kort na het optreden van haren tegenwoordigen burgemeester als zoodanig, verzocht de gemeente Vlissingen, onderhands van den staat te mogen aankoopen de oppervlakte benoorden de stad en bewesten het kanaal door Walcheren, thans be staande in vestingwallen en grachten. Later wer den in de aanvrage nog begrepen de gronden langs de buitengracht en het genoemde kanaal, benevens het paradeplein met het daarop staande hoofdwachthuia, de lunet Kenau Hasselaar en de beide kazematten in den zeedijk bij het voorma lige fort de Nolle, welk een en ander mede ver kocht is. De reden, waarom de gemeente onderhandschen aankoop van de genoemde gronden wenscht, is voor die ten noorden van de stad gelegen in het zelfde motief waarom reeds meermalen voormalige vestingwerken onderhands verkocht zjjn aan de gemeenten waaronder zij zijn gelegen, namelijk dat de gemeente bij uitleg der stad op het terrein der vestingwerken voor verschillende openbare be langen te zorgen heeft en grond behoeft. Een deel der verkochte gronden en wateren heeft de gemeente voorts noodig tot het aanleggen van een binnenboezem voor den polder Walcheren waartoe zij zich verbonden heeft bij overeenkomst met het bestuur van dien polder. Bij dit werk is het algemeen belang in hooge mate betrokken. De verkregen koopprijzen (de vestinggronden en gebouwen voor 12,900; de langs het kanaal van Walcheren gelegen landerijen voor 25,000) zijn met het oog op de voor dergelijke terreinen in de nabijheid besteedde sommen voldoende te achten. 28 Maart, des morgens te 8 uren. Verwachtveranderlijk weder. Thermomete rstand te Middelbarg. 27 Maart 's avonds 11 uren 31 gr. 28 i 's morgens 8 aren SS gr. 's middags 1 uur 43 gr. 's avonds 5 aren 42 gr. F. Engeland inwendig bestookt door de anarchisten, die eene afzonderlijke politie noodig maken houdt zich buitenaf druk bezig met eene quaestie waarvan de oplossing misschien nog verre ligt. Het conflict tusschen de Transvaalsche Boers en de rondomwonende inboorlingen schijnt van dag tot dag toe te nemen, en de Engelsche pers bejjvert zich, nu het parlement vacantie houdt, de Transvaal-zaak toe te lichten. Volgens de laatste berichten zoude men bang worden voor een algemeenen strijd tusschen de verschillende volksstammen; vroeger reeds deèlden wij mede dat drie der hoofden een soort van bondgenoot schap hebben gesloten tegen de invallen der Boers. Het antwoord op deze alliantie is de bezetting van het Tembuland geweest, gelijk wij gisteren meldden, en misschien zien de Britsche autoriteiten hierin aanleiding genoeg om tusschenbeide te komendoch men herinnert zich dat volgens de ver klaringen van lord Derby en van lord Granville, onlangs in het lagerhuis gedaan, het gouver nement te Londen weinig lust schijnt te hebben in bemoeiingen van de Britsche kolonie in de Transvaalzaken, en het koloniale leger zal toch in het uiterste geval de hulp van het moederland noodig hebben. In afwachting van het debat, dat zich over dit vraagstuk op het eind der volgende week in de Commons zal ontwikkelen, moeten wij ons tevreden stellen met hetgeen de dagbladen erover schrijven. Zoo verscheen in de Times een uitvoerig artikel van lord Grey, die, evenals de heer Forster in het parlement, sterk pleit voor de verplichtingen van Engeland ten opzichte van de verhouding tusschen het Transvaalsche gouverne ment en de Bechuana hoofden. Hij beweert, dat de Boers het verdrag van 1881 zwaar hebben ge schonden, en acht het wenschelijk dat Engeland een gemachtigde afvaardigt met een kleine troe penmacht ten einde de hoofden tegen de Boers te beschermen. Het blad, waarin deze heftige brief van lord Grey is opgenomen, kan zich met deze ziens wijze niet vereenigen. De Times meent dat de hoofden hunne hoop moeten vestigen op een onder linge vereeniging ten einde met vereende krachten de Europeesche roovers buiten te houden. Niet van Transvaal zelf hebben de hoofden te lijden, maar van vrijbuiters die tot meer dan eene nati onaliteit behoorenniet van de republiek hebben zij te vreezen zoozeer, maar zij moeten toonen zichzelven te kunnen verdedigen tegen hunne onmiddellijke aanvallers. Een gewapend tusschen- beiden-komen van Engeland in de Transvaal- quaestie kan, volgens de Times, alleen gerecht vaardigd, ja zelfs geduld wordenwanneer de gronden waarop de verplichting daartoe rusten, zeer duidelijk blijken. Bij gelegenheid van John Bright's bezoek aan Glasgow is hem plechtig het eereburgerschap der stad opgedragen, en de rede, door hem bjj deze gelegenheid gehouden was daarom merkwaardig, wijl zij hoofdzakelijk liep over den principieelen strijd dien de heer Bright gedurende een groot gedeelte van zijn leven gevoerd heeft. Hij herin nerde eraan, welk eene hevige oppositie zijne voorstellen tot afschaffing der korenwetten, tot parlementaire hervorming en sociale verbetering ondervonden, en welke eene eenstemmigheid heerschte omtrent hunne waarde, toen zij eenmaal waren aangenomen en ingevoerd. Hij verbaasde zich over het groote aantal verschillende meenin gen in politieke quaesties en zeide dat het recht de gids moest zijn voor alle politieke mannen. Bij zijn optreden was de heer Bright zelden met de conservatieve partij eenstemmig, en toch was het later een conservatief minister die de koren- wetten afschafte en een ander die het stemrecht uitbreiddetoch juichten in den laatsten tijd con servatieve staatslieden Bright's maatregelen be treffende de lotsverbetering der Iersche pachters toe. Hieruit kan men zien, hoe ongegrond dik werf de vrees is der conservatieven voor nieuwe maatregelen. De heer John Bright is, gelijk men weet, rector geworden van de universiteit van Glasgow. Zijne rectorale redevoering, waarin de buitenlandsche politiek van Engeland zoo scherp werd gegispt, is door het groote gedeelte der pers minder vrien delijk ontvangen. Er werd onder meer in aange toond, dat het Britsche volk sedert den aanvang dezer eeuw bijna 4$ milliard pond sterling heeft opgebracht voor oorlogsdoeleinden. Bekend is het streven van den rijkskanselier Bismarck om den invloed van het Duitsche parlement zooveel mogelijk te beperken. De Nord- deutsche Allgemeine heeft nu op nieuw uitdrukking gegeven aan deze plannen. Het officieuse blad acht het parlement de eenige schuldigezijne beraadslagingen worden sleepend, de ministers er gansche dagen bezig gehouden, en in tweejaar- lijksche begrootingen wil het niet toestemmen. Tegen al deze kwalen is éen middel, dat is de herleving van de oude Pruisische instelling, den staatsraad, die niet afgeschaft maar op zijde ge zet is. Dit lichaam moet zich bezig houden met de voorbereiding van en de beraadslaging over de wetsontwerpen en zoo doende de taak van parle ment en ministers Terlichten. Dit plan komt aan bet blad zeer eenvoudig voor, maar de uitvoering

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2