Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten, Briefwisseling. De great attraction van de tentoonstelling zal ■wel de schilderij van Yan Trigt vormen De raads zitting te Veere in 1668. Die mannenfiguren ver raden weer de meesterhand en de beker op tafel verdient eene nauwkeurige beschouwing van nabij ten volle. Welk eene uitdrukking ligt er in de meeste dier gelaatstrekken, en al mogen vroegere schilderijen van dien schilder ook schooner geweest zijn, o. a. zijn Erasmus in het Bojjmanshuis te Rotterdam, toch is zjjn schilderij een der schoonste van de Middelburgsche tentoonstelling. Valkenburg's Moederzorg is goed geteekend en belooft veel voor de toekomst. Van Vertin Een gracht te Enkhuizen en Een straat hij winter te Goudahoe goed op zich- zelven, vinden wjj het jammer dat de figuren niet beter zijn uitgewerkt. Voor iemand, die niet bepaald een schilder is, moge de schilderij van onzen stadgenoot Vlamings Landschap met koeien schoon genoemd worden. In ieder geval is dit stuk beter dan een vroeger dat wij van hem zagen; er is dus vooruitgang en daarmee wenschen wij den schilder-dilettant geluk. Vogel's Stadsgezicht is ons te veel geklad. Op een afstand ia het misschien mooi, wij zien de stukken ook liever eens van nabij. Van der Weele gaf twee goede stukken; zijn In de liertekamp te 's Hage is vooral goed, getuigt van ernstige studie en wint het van zijn Herderin netje in V bosch. Het Landschap in de omstreken van Sassenheim van Weissenbruch is veel beter dan zijn zorg voor het middagmaal. De boomen bij het eerste komen ons wat zonderling voor, maar in ieder geval toonde hij beter een landschap dan figuren te kunnen schilderen. Over Wolters boorden der Schelde zullen wij liever zwijgen. Wij hopen spoedig iets beters van hem te zien. De Azaiias van mej. Worrell zijn netjes afge werkt en goed van streek. Wijsmuller's Duingrond is mooi, goed van licht, diepte en toon. Er is daarop veel afwisseling. Zijn Souvenir van Belgie kan daarmee niet in ver gelijking komen. Wij zijn aan het einde ran onze beschouwing. Bjj het begin zeiden wij dat men, om een open oog te verkrijgen voor het schoone van de schil derkunst, veel schilderijen moest zien, maar wij moeten erook bijvoegenmen dient, wil men ze leeren zien zooals het behoort, ook een goeden gids te hebben, die ons op een en ander opmerk zaam maakt. Dat voorrecht hadden wijwat wij opmerkten hebben wij niet uit ons zeiven. Ook wij werden gewezen op al wat schoon was, op al wat ontbrak. Mocht het ieder, die op de tentoonstelling komt, gegeven zijn een goeden leidsman te bezitten. Hij zal te meer in zijn ge moed liefde en waardeering gaan gevoelen voor de schoone kunst. Wie zal dien gids willen zijn voor de bezoekers uit het volk, die de Paaschdagen de tentoonstel ling zullen bezichtigen? Mochten dit de leden der commissie kunnen wezenzij zouden een goed werk verrichten. Hebben wij door onze beschouwing er iets toe bijgedragen om dat doel te bevorderen, dan zou ons dit aangenaam zijn. Aan het verslag der gemeente-gasfabriek ont- leenen wij nog het volgende Behalve de gewone werken, werden veel buiten gewone verricht. De steenen fabrieks-schoorsteen werd vernieuwd. Voorts werd in het begin van de maand Mei met het leggen en verleggen dei- hoofdleiding door de gemeente een aanvang ge maakt. Dit werk kwam in den tijd van ongeveer 5 weken, zonder dat er stoornis in de verlichting plaats had, gereed. Het werd verricht voor de som van 4784,60. In het geheel werden 2598 M. pijpen verlegd of gelegd. Behalve eenige kleinere werken werd een nieuwe ammoniac-waterput gemaakt en eene nieuwe muinpijp aangebracht. Dit laatste eischte eene uitgaaf van 5812,04. Wanneer de voorgenomen en reeds ondernomen verbouwing van het steenen kolenpakhuis aan het Molenwater zal Rebben plaats gehad, kunnen alle gebouwen gezegd worden in zeer goeden toestand te verkeeren. De stokerij bestaat uit 7 ovens, 3 met 7 retorten, van Q model en 2 met 6 ovale retorten, terwijl 2 ovens uitgebroken zijn en in 1883 ieder van 6 ovale retorten zullen worden voorzien. 5 van de 7 ovens zullen alsdan self-sealing retort-monden hebben. De klimpjjpen en zwaanhalzen hebben eene doorsnede van 6 Eng. duim. De nieuwe m'ainpijp heeft eene beweegbare teergeleiding van zeer groote capaciteit. Omtrent de gasproductie vermeldt het verslag dat volgens aanwijzing van den fabrieksmeter 497,655 M3 gas in 1882 geproduceerd werden. Voor de distillatie werden behalve de 1000 K. G. Cannelkolen (in 1881 overgenomen) 25523| H. L. gaskolen (24423| H. L. Eng. en 1000 H. L. Duitsche) verbruikt. De productie was derhalve gemiddeld 19.500 M3 gas per H. L. steenkolen. Vrij in het magazijn kostten de kolen ƒ0,711 per H, L. Was de prijs per H. L. bijna 0,02 duurder dan ten vorigen jare, de qualiteit was des te beter en liet thans niets te wenschen over. De grootste productie per etmaal was in 1882: 3365 M3. De gebruikte steenkolen leverden 36732 H. B. cokes, of gemiddeld 1.43 H. L. per H. L. steen kolen op. De prijzen waren afwisselende van ƒ0,30 tot ƒ0,45 per H. L. aan de fabriek. Geklopte cokes waren verkrijgbaar en de cokes werden even als ten vorigen jare desverlangd aan huis bezorgd. Het debiet neemt dank zij de goede qualiteit der cokes, steeds toe; zelfs in die mate, dat soms niet aan alle aanvragen voldaan kan worden. De teerproductie bedroeg 755 H. L. en die van amoniac-water 1410 H. L. Omtrent de hoedanigheid van het gas is het volgende te melden. De lichtkracht werd bij voortduring gemeten door den verificateur van Giroud en bedroeg ge middeld 15.07 kaarsen. Het soortelijk gewicht was gemiddeld 0.388. Het zwavel (kool- en waterstof)- en het kool- zuur-gehalte werd door middel van Harcourt's colour-test-apparaat bepaald. Het eerste bedroeg gemiddeld 0,0905 grein per M3 gas. Koolzuur werd zelden in het gas gevondenenkele malen slechts 0.7 Souburg-, 24 Maart. De alhier gevestigde ge neesheer dr. J J. Plugge ontving voor eenigen tjjd schoone aanbiedingen om zich elders te ves tigen tot groote vreugde der ingezetenen besloot hij echter hier te blijven. Als blijk van erkente lijkheid daarvoor werd hem heden een geschenk aangeboden, bestaande uit een zwart ebbenhouten tafel met stoelen, alles voorzien van het wapen der gemeente, waarbij gevoegd was een album met de namen der deelnemers. De hem toege dragen hoogachting en vriendschap is welverdiend en algemeen. De N. Rott. Ct verneemt dat de heer Gleichman de opdracht tot vorming van een kabinet heeft neergelegd. Amsterdam, 22 Maart. Voor de laatste twee dagen van het examen in nuttige handwerken, door de vereeniging Tesselschade uitgeschreven, waren 35 candidaten opgeroepen, waarvan 16 werden afgewezen, en 19 het diploma verkregen, zijnde de damesB. van Driel, G. H. van Dor sten, S. de Groot, E. W. H. Gutzeit, M. C. Hille- brand, H. M. E. Mohrman, M. E. Mohrman, H. J. Spijker, J. H. van der Star, G. P. Valenkamp, allen uit Amsterdam, M. M. E. de Haan, geb. Spellers uit Ilpendam, H. L. Heitz, J. K. L. Log gere, H. M. W, Lang, C. M. J. Steevert, C. M. Ligtmans, allen uit Utrecht, G. Lambrechts, uit Hoogeveen, H. Kroon en J. L. Jung, beiden uit Hoorn. D" C. Schot, te Tholen, staat ook op het drie tal naar Den Haag. Ds Brutel de la Rivière, te Krabbendijke, heeft het beroep naar Houtrijk en Polanen aan genomen. Kantongerecht te Hulst. Door het kantongerecht zijn Donderdag de volgende personen veroordeeld L. v. d. H., te Clinge, wegens jaehtovertreding tot ƒ12 boete subs. 4 dagen gev. J. de K., P. de K.. J. de W. en P. de B., allen te Clinge, wegens alsvoren ieder in een geldboete van 20 subs. 5 dagen gev, C. L. v. d. H., C. v. d. B. en L. L., allen te Clinge, ook als voren tot ƒ12 boete ieder subs. 4 dagen gev. E. B., te Clinge, als voren tot 5 boete subs. 2 dagen gev. A. V., te Clinge, wegens het niet muil handen van aangespannen honden tot 3 boete 9ubs. 1 dag gev. P. B., te Koewacht, wegens het laten grazen van vee op eens anders grond tot 3 boete subs. 1 dag gev. J. de N., A. B., J. E., L. B. en J. K., allen te Hontenisse, wegen9 openbare dronkenschap ieder totƒ3 boete subs. 1 dag gev. P. II., te Ossenisse, J. H., te Clinge, P. J. S. en J. L., beiden te St. Jansteen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht de eerste totƒ5.50 subs. 2 dagen, de tweede tot/7.50 subs. 3 dagen en de twee laatste ieder in ƒ5.50 boete 9nbs. 2 dagen gev. J. H., C. de V. en A. H., allen te Clinge, wegens het maken van nachtelijk burengerucht ieder tot ƒ7.50 boete subs. 3 dagen gev. E. P., L. C., J. B. en C. L. Z., te Clinge, wegens overtreding van het herbergreglement ieder tot ƒ3 boete subs. 1 dag gev. G. D., A. J., J. J., J. de N., A. D., J. v. G., J. v. G., Ph. V., J. V. J., C. K., J. V T. C., L. L. S. en C. M., allen teGrauw, wegens alsvoren ieder tot fl boete subs. 1 dag gev. E. V., te Clinge, wegens het los en onbeheerd laten staan van een voertuig tot f3 boete subs. 1 dag gev. J. W., te Hontenisse, wegens overtreding reglementverdeeling in wijken tot f 1 boete subs. 1 dag gev. P. J., te Zaam- slag, wegens het zetten van bazeustrikken tot f 20 boete subs. 5 dagen gev. S. V., M. C., J. B., M. v. d. B., L. S. en N. W allen te St. Jansteen, wegens diefstal van gevallen bladeren elk tot f 1 boete subs. 1 dag gev. C. L. S., J. B., J. de B. en A. B., allen te St. Jan steen wegens als voren tot f0.50 boete subs. 1 dag gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken werden: A. de M., P. W., C. C. P., A. V. en S. N., allen te Clinge, beklaagd van jaehtover treding. L. de W., beschuldigd van diefstal van ge vallen bladeren. Op 12 April a. zal voor het gerechtshof te 's Hage behandeld worden de zaak van G. v. d. V. en zijne huisvrouw P. Z. te Ellemeet, beklaagd van het afleggen eener valsche getuigenis in een strafzaak voor het kantongerecht te Zierikzee. Hulst» 23 Maart. Donderdag morgen ge raakten hier een paar paarden, gespannen voor eenen boerenwagen, op hol. De voerman was bij tijds van den wagen afgesprongen en in vliegenden vaart renden de beesten door de Steenstraat, passeer den daarin rakelings eene boerenkar, totdat zij aan den hoek van de Vischmarkt met het voor wiel van den wage, in aanraking kwamen met eenaldaar als paal in den grond geplaatst, kanon. Door den geweldigen schok, hierdoor ver oorzaakt, en waardoor een gedeelte van den wagen op de paarden neerkwam, werden zij in hunne wilde vaart gestuit, eu stortte een der beesten tegen den grond, waardoor ook het andere tot staan kwam. Het gevallen paard bloedde uit den kop. Er werd alleen belangrijke schade aan den wagen toegebracht. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Op het Observatorium te Utrecht hebbende instrumenten geen aardbeving aangegeven tijdens de schokken, hetgeen voor een bewijs gehouden mag worden dat zjj heeft plaats gehad. Tijdens magnetische storingen werken de electrische ge- leiddraden niet; de magneet is krachteloos. De Japanners bezigen, om aardbeving te constateeren, het volgende middel. Aan een magneet wordt een stukje staal opgehangen boven een schel wanneer nu de magneet bij of vóór aardbeving krachteloos wordt, dan valt het staal op de schel en alzoo is men gewaarschuwd. De verwoesting, die de druifluis of phylloxera in de wijngaarden van Bordeaux aanricht, is zoo groot, dat de aanvoer van druiven schrikbarend is afgenomen. Dit weet men reeds eenigen tijd; ook, dat de wijn welke thans uit Bordeaux wordt uitgevoerd minstens voor de helft bestaat uit mengsels van Hongaarsche, Spaansche en Italiaan- sche wijnen met water, en voorzien van een che mische stof, die als Bouquet medocam, Poudre Anglaise, Sire de Medoc verkocht wordt. Thans zullen velen echter voor het eerst hooren, dat gestegen. Jacob stond op het dek en riep den schipper ernstig toe: »Wat moet dat beduiden, Lambert, dat gij ons hier zoo onbehoorlijk lang laat liggen? De reden, die gij er tot nogtoe voor opgegeven hebt, is slechts een uitvlucht: gjj zjjt volstrekt uiet van plan om een paard te nemen. De dag gaat voorbjj en wij zullen Breissig, ons tweede nacht kwartier, niet eens meer kunnen hereiken." »Stel u gerust mijnheer", antwoordde Lam bert gedwee, »ik breng u op een plaats waar gij beter en veiliger kunt overnachten dan in die akelige herberg te Neder-Breissig. Daarbij beloof ik u op mijn woord en geef u de hand erop, dat ik u morgen naar Coblenz en verder in twee dagen naar Bingen en Mainz zal brengen. Dat is toch heel mooi en zal u wel schadeloos stellen voor de eenigszins langzame reis van heden. »Als ik gerust zal zijn, moet gjj mij eerst op een geloofwaardige wijze uw talmen van van daag verklaren en zeg mij dan waar wjj over nachten zullen." „Dat kan ik met weinig woorden doen," antwoordde Lambert kalm. „Ziet ge mijnheer, ik doe ook zaken, zoo goed als gjj en heb als schipper daar ook het recht toe. Gjj zult het mij ook wel niet kwaljjk nemen dat ik mjjn eigen huis niet voorbjj vaar, zonder eens aan wal te gaan en te zien hoe de familie het maakt, vooral die drommelsche deern, die Lena. En daarom, mjjn- heer, ronduit gezegd, die geschiedenis met dat paard was een voorwendsel. Wjj hebben alleen langs den rechteroever en zoo langzaam gevaren, ten einde in mjjn dorp Okenfels te kunnen over nachten. Nu zal u wel alles duidelijk wezen en kunt gjj gerust zjjn." Deze verklaring, die aan openhartigheid niets te wenschen overliet en zelfs op het kantje van onbe schaamdheid af was, ontlokte Jacob toch een glimlach over de sluwheid van den schipper. Ook juffrouw Sibylle, die in de kajuitsdeur stond en het gesprek had aangehoord, had er niets tegen in 'te brengen en de reis werd dus voortgezet. Het stadje Unkel, en aan de overzjjde Remagen, waren gepasseerd en het was intusschen avond gewor den. Omstreeks zeven uur hield de schuit op den wal aan en lag plotseling stil; ofschoon slechts heel in de verte eenige huizen en gehuchten te zien waren. Tot groote verbazing der reizigers brachten de mannen, die de lijn getrokken hadden deze op de schuit terug en maakten op aanwjjzing van Lambert, door middel van eenige planken, een verbinding met den wal, waarna zjj betaald en afgedankt werden. Thans noodigde Lambert zjjn passagiers uit om aan land te stap pen en op een der heuvels, waarop een paar hut jes te onderscheiden waren, wjjzende, zeide hjj „Daar boven ligt Okenfels, mjjn woonplaats en ons nachtkwartier. Ik moet het gezelschap verzoeken mjj te volgen en Lambert, evenals zjjn geheele gezin, mjjn huisvrouw en mjjn Lena, zul len het zich tot een eer rekenen, zulke voorname gasten, al is het ook slechts voor een nacht, te mogen herbergen. Al pratende had hjj de mand van juffrouw Si bylle en de nog altjjd zware weitasch van mijnheer Jacob gegrepen en stapte vooruit, de hoogte op. Zjjne passagiers moesten hem wel volgen en zjj deden het lachende, omdat de een den ander zag lachen, al waren zjj geen van beiden ook zeer vrooljjk gestemd. Het was een armoedig dorpje, grootendeels uit hutjes met stroodaken bestaande, tegen den bergrug aangebouwd en zich uitstrekkende tot aan den voet der bouwvallen, die den bergtop bedekten. Het laatste woonhuis was om zoo te zeggen tus- schen de puinhoopen in gebouwd en bestond uit twee deelen, een eenvoudige boerenwoning en een stevigen vierkanten steenen koepel, die wellicht vroeger bjj het slot gehoord had en in den laatsten tijd eerst tot woning was ingericht. Hjj had een deur en aan weerszjjden een venster, doch scheen onbewoond te zjjn. Alleen de ruimte onder het platte dak scheen als hooizolder dienst te doen; dat bewezen de ladders, die tegen het luik stonden, evenals de bosjes hooi, die er langs hin gen en op den grond lagen. Het huisje aan de andere zijde was de woning van schipper Lambert, waar zjjn vrouw en dochter tjjdens zjjn afwezigheid huisden. De oude vrouw was in het dorp goed bekend als een echte feeks en iedereen, zelfs Lambert, was bang voor haar behalve Lena. Hoe harder haar moeder keef, des te luider lachte zjj, en sloot de oude haar op, dan wist zjj toch naar haren Friedel -te ontsnappen, die veel beter kbjj haar paste dan Labes, die drinker, die het Fransche gouvernement, terwjjl het den ver koop van vervalschten wjjn in Frankrjjk verbiedt en zjjn best doet om die te voorkomen, niet tus- schen beide komt om de vervalsching zelve tegen te gaan. Analytische chemisten zjjn in Frank rjjk aangesteld om de wjjnen, die ingevoerd wor den te onderzoeken. Maar aldus schrijft de Amerikaansche consul in Bordeaux elk giftig mengsel vindt zjjn weg u i t het land. De Londensche politie is misschien op het spoor van de bewerkers der Westminster-ontplof fing van Donderdag in Charlesstreet. Eerst meende men dat de persoon, die het dynamiet in de ka mer heeft geworpen, zjjn euveldaad ongezien had volbracht. Doch eergister morgen heeft men een draad in handen gekregen door eene verklaring, aan welke veel waarde wordt gehecht. Een jonge vrouw nameljjk heeft op den bewusten avond een man zich zien buigen bjj de steenen balustrade buiten de Local Government Board, alsof hjj iets wilde wegwerpen. Hjj scheen een zoo bijzonder uiterlijk gehad te hebben, dat zjj eene tameljjk volledige beschrjjving van hem kon geven. De vrouw verklaarde den persoon stellig te zullen herkennen, indien men hem tegenover haar plaatst. Natuurljjk doet de politie thans met verdubbelden jjver onderzoek. Men kan thans zeggen, dat de Fransche expeditie naar de Congo, zoolang besproken en tegengehouden, is vertrokken. De Précurseur met de tochtgenooten van den heer Sarvorgnan de Brazza heeft te Bordeaux het anker gelicht. Te Dakar zullen 50 negers worden opgenomen, even zoovelen aan kaap Palma. De Russische regeering heeft thans officieel het gerucht gelogenstraft, volgens hetwelk prins Gortehakoff door vergiftiging om het leven zoude zjjn gekomen. De jaarljjksche hammenkermis, die in deze dagen te Parijs gehouden wordt, is een overbljjfsel uit den middeneeuwschen tijd, en toont aan hoeveel Frankrijk in de laatste honderd jaren gedaan heeft om met het verleden te breken. Gedurende eeuwen was de foire aux jambons eene dier zeer wereldsche instellingen, over welke uitsluitend de geesteljjke autoriteiten contröle oefenden. Iedere varkens- slachter moest, voor hjj zjjne hammen en worsten kon uitstallen, een vrjjbrief erlangen van het kapittel der Notre Dame, en wat dit privilege opbracht verdween in de kisten der geesteljjken. Zoo nauw waren charcuterie en de kerk verbonden, in een tjjd, waarin de kermis in de Notre Dame werd gehouden, terwijl de diensten der heilige week in de kathedraal plaats vonden. Thans houdt men kermis op den boulevard Richard Lenoir, en ook andere vleezen als varkensvleesch mogen verkocht worden. Men ziet er ook een groote verscheidenheid van worsten, gemaakt van paarden- en ezelsvleesch. De werkzaamheden van het kanaal, dat door den Isthmus in Griekenland gegraven wordt, maken goede vorderingen. Bjj het bezoek van den koning en de koningin van Griekenland is de hoop uit gesproken, dat het werk binnen vier jaren gereed zal zjjn. Het kanaal is juist vier mijlen lang, en zal, evenals het Suez-kanaal, 72 voet breed en bjj laag water 26 voet diep zjjn. Het groote voordeel ervan is dit, dat de schepen die van de Fransche, Spaansche en Italiaansche haven3 in de Middel- landsche zee en van Triest varen op Griekenland, Klein-Azië, Turkjje en de Zwarte zee voortaan de gevaarlijke kust van Matapan kunnen vermjjden. Het kanaal van Corinthe zal voor schepen die uit de Adriatische zee komen den weg met 185 mjjlen en voor die welke uit de Middellandsche zee komen den weg met 95 mjjlen verkorten. Ongetwjjfeld zal het groot voordeel brengen aan den handel van Griekenland. Engeland heeft de aanspraken van Frankrjjk op de handschriften der bibliotheek-Ashhurnham erkend, in zoover dat Frankrjjk ze kan terugkrjj- gen tegen betaling van een som van 600.000 franken. De heer Leopold Delisle heeft dus niet voor doove ooren gesprokenmaar hard is het voor de Fransche regeering zoo te moeten bloeden, ten einde gestolen eigendom terug te krjjgen. Het crediet zal waarschijnlijk terstond bjj de opening na Paschen aan de kamers worden gevraagd. Op verzoek willen wjj wel melden dat J. J. VanElsacker te Westkapelle niet is de schrjjver van het ingezonden stuk in ons nommer van Woensdag 11., over den Westkapelschen zeedjjk. Aan Een uwer correspondenten uit het kanton Oost burg. Zoodra er plaats is. Er zjjn meer stuk ken die heden moesten wachten. speler, die woesteling! En toch was het echtpaar er zóo op verzot om dien losbol tot schoonzoon te hebben, dat daar wel een verborgen reden voor moest bestaan. Ook dezen avond had het schelden der moeder de heele omgeving levendig gehouden, al had ook het lachen van het meisje den onaangenamen in druk grootendeels weer weggenomen. Leentje wilde het dorp ingaan en moeder raasde en dreigde haar met opsluiting, waarop dan een dubbel harteljjk gelach volgde. Eensklaps mengde zich een derde stem in dit concert, die vloekend rust gebood en vrouw en dochter riep. Wordt vervolgd.) GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS IE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 6