Nü 72. 126e Jaargang. 1883. Maandag 26 Maart. BUITENLAND. Middelburg 24 Maart. Marine en leger Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort oen BIJVOEGSEL. MIDDELBURGSGH COURANT. Jt Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhcijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Het Handelsblad wijst erop hoe in de laatste dagen in verschillenden zin is gesproken en ge schreven over de vraag, of in de tweede kamer al dan niet de eendracht onder de liberalen is hersteld. Door hen, die haar ontkennend beant woorden, is zelfs beweerd, dat een deel der libe ralen op het laatste oogenblik weder van de in gemeen overleg bepaalde gedragslijn omtrent de censuswet is afgeweken, en tegen de behandeling beeft gestemd, ofschoon besloten zou wezen, dat het voorstel van den minister zou worden aan genomen. Reeds het feit, zegt het blad, dat de liberale leden van alle fractiën, op zes na, die ook tot verschillende fractiën behooren, tegen het behan delen hebben gestemd, bewijst hoe onhoudbaar die bewering is. Juist omtrent dit punt heeft de groote eenstemmigheid van de liberalen getoond, dat er geen afscheiding van fractiën bestond. Dat de liberalen in de kamer de eenheid weten te bewaren, ondanks verschil van gevoelen, heeft de stemming over het aan de orde stellen van de censuswet klaar bewezenmaar buiten de kamer zoekt men twist, rakelt men de oude veeten weer op, en tracht men verschil van inzicht aan te blazen tot twist en verdeeldheid. Binnen de kamer hebben de liberalen getoond eigen inzicht, zoo noodig, te kunnen prijsgeven ter wille van eenheid van handelen. Buiten de kamer stookt men twee dracht en zet men de liberalen tegen elkander op. De voorloopige onderlinge geduehtenwisseiing binnen's kamers, waarbij natuurlijk verschil van meening en inzicht, niet omtrent hoofdpunten en beginselen, maar omtrent beleid en taktiek, tij digheid of ontijdigheid en de kansen van slagen, zich openbaart, die voorloopige gedachtenwis- seling, die geheim moet blijven, brengt men aan het licht, hangt men aan de groote klok, niette genstaande de partijten slotte met groote een stemmigheid naar buiten is opgetreden. Welke partij kan zoo bestaan vraagt bet blad terecht. Het wijst verder op de tegenpartij. Ook daar zullen de gevoelens wel verdeeld wezen maar men houdt die binnenskamers; hetgeen er in de bijeen komsten wordt gesproken blijft geheim. Aldus niet de liberalen. Het spreekt toch van zelf dat in hunne bijeenkomsten ook de gevoelens verdeeld zijn, maar juist is daar overleg noodig om voldoende tot eene beslissing te geraken. In die bijeenkomsten worden geen bindende besluiten genomen, wordt niet gestemd, ten hoogste kan men tot een onderlinge afspraak komen om trent de te volgen gedragslijn, maar 't spreekt van zelf, dat veranderde omstandigheden, de hou ding der tegenpartij b. v., het noodzakelijk kan maken van tactiek te veranderen. Dit is het a. I). c. van het politiek beleid. Nu beweert men, dat er voor het debat over het aan de orde stellen der censuswet, ter elfder ure, een wijziging in de tactiek heeft plaats ge had. Wel mogelijk, maar er moest gehandeld worden, onverwijld, en tijd tot rustige onderlinge bespreking was er niet meer. Is men nu van tactiek veranderd, dan bewijzen de namen der «prekers reeds, dat dit in onderling overleg ii geschied. Als men zich vroeger al tamelijk wel verstaan moge hebben over een andere tactiek, en het voor nemen moge hebben opgevat voor de behandeling der censuswet te stemmen, dan is dit stellig ge weest in de onderstelling dat de tegenpartij zich voor de behandeling zou verklaren. Wie wist toen, dat katholieken en anti-revolutionaren zich tegen de behandeling zouden verklaren - Kon zulk een onverwacht incident geen aanleiding geven tot verandering van plan? Maar wat hier van ook moge zijn, de namen der sprekers (b. v. Van der Linden) bewijzen reeds, dat die verande ring althans met onderling goedvinden plaats vond, en het gaat niet aan, daarna aan de heeren Tak c. s de schuld te geven van een verandering in de gedragslijn, die dan toch de door allen ge- wenschte aftreding binnen den kortst mogelijken tijd tengevolge heeft gehad. Volgens het blad spreken en overleggen de heeren G-leichman en Tak samen, en het is daar om ongeoorloofd dat men in Amsterdam, door allerlei veeten op te rakelen vooral prof. Spruijt toonde zich daarin zeer sterk het vuur van tweedracht aanblaast. Tot zoover is de redeneering juist, en wij heb ben geen reden aan de waarheid der verzekering omtrent de samenwerking van de heeren Tak en Gleichman te twijfelen, maar nu laatstgenoemde zijn taak beeft neergelegd zouden wij wel eens willen weten of daardoor ook de weg is afge sneden voor den heer Tak om een opdracht te aanvaarden en uit te voeren De houding der Amsterdamsche liberalen vinden wij treurig. Twee kiesvereenigingen gaan op in coteriën en bestrijden elkaar op heftige wijze. Men weet daar evenmin te vergeten als zich aaneen te sluitenen het ware gewenschter dat de leden van Burgerplicht en De grondwet zich toelegden op het bevorderen van eendrachtig samen werken onderling, en de hand dus in eigen boezem staken dan zich bezorgd te toonen en te rede neeren over de eendracht in de kamer. Als de liberalen in onze hoofdstad eerst zich beter aaneensloten, dan zou stel dat de vrij zinnige kamerleden nog verdeeld waren dit voorbeeld zoowel daar als in ons gansche land goeden invloed kunnen uitoefenen. Thans maakt die vreeselijke bezorgdheid der Burgerplicht-mannen over de verdeeldheid der liberale kamerleden een belachelijken indruk. Zij schijnen niet te begrijpen dat Kappeijne ook kan geleerd hebben, en dat de man van 1878 in 1883 gelouterd en praktischer geworden kan zijn 's Heerenhoek. De gemeentebesturen van Oudelande en Baarland besloten respectiveljk ƒ500 beschikbaar te stellen voor een geneesheer ten behoeve der armen-prakt jk, Vaccine en dood- schouw. V Een en ander is thans tijdelijk opgedragen aan den heer Bogaert, geneeskundige te Driewegen, die tevens waarneemt den dienst in de gemeenten Ellewoutsdjk, Borssele en 's Heerenhoek. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad te Ter Neuzen heeft het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid, den heer C. van der Hooft, plaats gehadmet algemeene stemmen is tot zijne toelating besloten. Tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad van Botterdam is door de kiesver- eeniging Burgerplicht aldaar gesteldmr J. A. van Gilse. Volgens bij de regeering ingekoman ambtsbe richt zalgedurende de maanden December, Januari en December a., te Calcutta, onder het beschermheerschap van den onderkoning van Britsch-Indië, eene internationale tentoonstelling op het gebied van njveiheid, kunst, enz. gehou den worden. Tot het bekomen van inlichtingen worden be langhebbenden verwezen naar de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheidte Haarlemaan welke de stukken omtrent deze tentoonstelling zijn toegezonden. De lste luit. F. S. Nederburgh, van bet 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, heeft eervol ontslag uit den dienst gevraagd. De tentoonstelling werd beden door 97 personen bezocht. Verkocht werd nog n° 7l Vruchten, van mej. Opzoomer. Heden is alhier gevankelijk binnen gebracht de persoon H. van E., die, na van de firma Van Gend en Loos gelden ontvreemd te hebben, naar België was ontvlucht. Hj werd door de Belgische autoriteiten uitgeleverd. Verscheidene schepen moeten in de Zuider zee in bet ijs vastzitten. Het loggerschip Gorinchem II, schipper A. Drop, van laardingen, is in de jongste stormen bij het huiswaarts keeren een prooi der golven geworden en met man en muis vergaan. Twaalf jonge mannen, waaronder verscheidene vaders van huisgezinnen, verloren daarbij het leven. Te Bergen op Zoom zijn en blijven de ge moederen vervuld van het spoorloos verdwijnen van den kassier J. P. Bredius, van de firma Bec- quer C°. De verontwaardiging is algemeen, en geen wonder; tal van neringdoenden zijn dupe geworden van de handelwijze van B., terwijl de Antwerpsche Bank en eenige kantoren te Amster dam mede bedrogen zijn in het vertrouwen, dat door ben in de firma Becquer gesteld was. .Verwondering wekt het, dat, niettegenstaande B. zich reeds vier weken verwijderd heeft zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld) tot op beden geene verzegeling heeft plaats gehad of failliet-verklaring is uitgesproken. De Nieuwe Asser Courant is aangekocht door een vereeniging, wier zetel is te 's Gravenhage teneinde dat blad uit te geven als dagelijksche "courant en in conservatieven" geest. Dezelfde vereeniging zou bet plan hebben, meer dergelijke bladen of blaadjes aan te koopen en in gelijken zin te exploiteeren. Het Dagblad blijkt dus aan de conservatieve eiscben niet meer te voldoenHet is daarom zeker dat het blad nu een beroep doet op de Nederlanders in Busland, om zich toch te abonneeren, wijl het, zoo zegt het, het eenige Ilollandsch politiek blad is, dat aan geenerlei censuur in Busland onderhevig is. Iemand, in eene Friesche gemeente woonach tig, had sedert geruimen tijd eene opene wonde aan den grooten teen van den rechtervoet. Een zijner buren gat hem den raad, er petroleum op aan te wenden, waaraan hij gevolg gaf. Na kor ten tijd zwol nu het geheele been geweldig op, zoodat de toestand van den man niet zonder ge vaar is. Het feit verdient ter waarschuwing van anderen vermelding. Woensdag avond werd te Sneek, onder lei ding van den heer Edzard Grefe, door een kinder koor van zk 100 personen,, Richard Hol 's cantate Ouderhuis met zeer goeden uitslag opgevoerd. De duivel zit in den vuurpot, zeide een vrouw dezer dagen, toen een turf in het vuur aan den haard pit-poef-pafzei en de stukken haar om de ooren vlogen, terwijl de schoteltjes van de tafel tuimelden. De duivel zat echter niet in dien pot, maar had in haar handen gezeten, toen zij uit baars buurmans schuur nu en dan turf nam. De duivel had haar aardig beet, toen zij ook een turf weg nam, waarin buurman kruit had geborgen, om te ontdekken wie toch zijn turf wegkaapte. HoogevCt). Verscheidene schokken van aardbeving beeft men op Sicilië waargenomen buien kleine steenen vielen van den berg Etna, en joegen de bevolking, die bij den berg woont, schrik aan. Er heersckt daar strenge koude en de lucht is bewolkt. Veel asch en zand wordt, na ons laatste, bericht, nog steeds uit de Etna geworpenmen gelooft dat een nieuwe krater zich geopend heeft maar tot nu toe kan men nog niets onderscheiden tenge volge van den dikken atmosfeer. Verscheidene huizen in de onmiddellijke nabijheid van den berg zijn ingestort. Een korps troepen is vertrokken teneinde hulp te brengen aan de bevolking in de omstreken van den Etna. Professer Sivistri begeeft zich naar de plaats, om de uitbarsting bjtewonen. De lava stroom, die zich beweegt in de richting van de dorpen Nicolosi en Mascalucia is bijna een kilo meter breed. De aardschokkingen houden aan, en doen zich op een afstand van acht mijlen ge voelen. In alle tusschen Aci Reali en Palermo, Zaffarane en Podara gelegen steden hebben de huizen en openbare gebouwen veel geleden. Sobbe heeft bekend den brievenbesteller Cossatli te Berlijn te hebben vermoord 24 Maart, des morgens te 8 uren. Verwachtkrachtige NW. wind en buiig weder, hetgeen men vooreerst kan blijven wachten. Thermometerstand te Miüdelbarg. 23 Maart 's avonds 11 uren 26 gr. 24 n 's morgens 8 uren 29 gr. 'b middags 1 uur 40 gr* 's avonds 5 uren 39 gr. F. Indien het niet gewoonte ware, dan zoude er ▼oor het Engelsche lagerhuis geen reden be staan hebben om uiteen te gaan met vacantie. Want gedurende de vijf afgeloopen weken, die haast het vierde gedeelte eener zitting vertegen woordigen, heeft het nagenoeg niets gedaan van wat het werkelijk te doen had. Eindelooze dis cussies over het adres van antwoord op de troon rede, interpellaties zonder resultaat over Ierland, een niet geëindigd debat over de Transvaal-aan- gelegenheden, enkele liefelijke woorden over het duivenschieten, de verwerping van Parnell's voorstel tot herziening der Land act, dit is de eindsom der vijf weken, en groot is zij niet. 't Is waar. onder weg beeft de kamer in principe de bill van den heer Dawson aangenomen, die het stemrecht in Ierland uitbreidt, en evenzoo het voorstel-O'Shaughnessy betreffende het verplicht onderwijs in datzelfde land; maar zouden deze goedkeuringen in principe niet veel gelijken op die groote plechtigheden, waarbij een hoog staats persoon den eersten steen van een gebouw ligt Zoo'n eerste steen is altijd tot eene langdurige eenzaamheid veroordeeldWij spraken nog niet eens van de wet op den eed, die zelfs niet in den grond besproken werd, en welker aanneming den beer Bradlaugb wellicht eerst over drie of vier maanden de deur der kamer zal openen. Een ernstige zaak is afgedaan door de aanneming bij tweede lezing van de ontwerpwet op de fail lieten, die nu in handen is van eene der beide groote permanente commissien, welke het nieuwe reglement heeft geschapen. Deze commissie, die alle Maandagen en Vrijdagen, te beginnen met den tweeden Maandag in April, zitting uoudt, zal de wet grondig onderzoeken, zoodat de kamer zich er in een paar dagen zal kunnen doorwer ken. De heer Gladstone stelde zich «teeds veel voor van deze verschuiving van den arbeid der kamer, ten einde de werking der parlementaire machine te versnellen. En te oordeelen naar de resultaten van dit systeem in Frankrijk en in andere landen, heeft bij gelijk. Terwijl de grijze staatsman zich gereed maakt om de vacantie te gaan doorbrengen bij een zijner vrienden te Holmwoodterwijl de officieren van het leger uitzien naar de groote revue die Paasch- Maandag te Brighton zal gehouden worden, zet de politie hare pogingen voort om licht te brengen in de ontploffing van Westminster en den myste- rieusen aanval van Victoria's hofdame lady Dixie. De daders der eerste misdaad sbhijnt men op het spoor te komen, gelijk wij elders in dit blad uitvoeriger meedeelen. Met de andere euveldaad begint men overal den draak te stekende om geving der interessante lady schijnt ook alleen in hare tegenwoordigheid een ernstig uiterlijk te bewaren. Er loopen wederom geruchten omtrent de spoe dige hervatting van de onderhandelingen betref fende het Engelsch-F r a n s c h e handelstractaat. Indien men den Franschen correspondent van den 77- mesgelooven moet, dan bestaan de moeilijkheden nog even goed als op het oogenblik van bet afbreken der onderhandelingen, ja zelfs zouden zij vermeer derd zjn, daar de Engelsche handel zich gevoegd heeft naar het handelsregime dat in de plaats van het verdrag van 1860 is getreden, en dus geen overeenkomst zal aannemen dan ten koste van concessies, die het Fransche kabinet in geen ge val zal toestaan. Overigens houden de Fransche bladen zich voor namelijk bezig met de zoogenaamde ligne révision- niste, welke een manifest heeft uitgevaardigd, welkom alleen aan de uiterste linkerzijde. De republi- keinsche bladen zijn slechts half gunstig gestemd en vragen naar den geest en het doel van het manifest. De herzieningsgezinden schijnen zei ven het niet eens te zijn en niet te weten wat zij willen. Hun manifestzegt la Paix, gelijkt op de surprise-doos van Robert Houdin men vindt er van alles in, levende kanarievogels en vrouwenhoeden van de laatste mode, alles in goeden staat. Zoo is het daar ookbehoud of opheffing van den senaat, behoud of opheffing van het presidentschap der republiek, behoud of opheffing der ministerieele verantwoordelijkheid enz. Woensdag werd eene »herzienings"-meeting gehouden en de wenscheljkhèid eener onmidde- lijken herziening uitgesproken. Dit maakt een zonderlingen indruk, nu onlangs de on middel jke herziening is afgestemd, 't Is alsof sommige ook in den vacantietjd de trom willen blij ren roeren. Brussel, 23 Maart De advocaat van den kanunnik Bernard, de heer Demot, heeft heden een lang pleidooi gehouden voor de raadkamer van het hof van appel ten einde de voorloopige in vrijheidstelling te verkrij gen van zijn cliënt. De kamer zal eèrst morgen beslissing nemen; maar een gelukkig toeval stelt mij reeds in staat om u de primeur te geven van twee documenten, van welke de advocaat zich in zijn rede heeft bediend en die ten duidelijkste aantoonen, dat Bernard door in 1881 de bisschop- peljke kas van Doornik mede te nemen slechts gehandeld heeft op bevel van zijn meerdere, mon- signeur Du Rousseaux, den bisschop van Doornik, die in waarheid de schuldige is in de daad, waar van Bernard slechts het werktuig was. Om allen twjfel te doen ophouden is het voldoende den volgenden brief te lezen, die door monseigneur Du Rousseaux was gericht aan den kanunnik Ber nard, en die onweersprekelijk de medeplichtigheid van den prelaat bewijst in den diefstal der bis schoppelijke kas. Doornik, 9 Juli 1881. Waarde kanunnik! Ik geloof u te moeten verzekeren, dat gj u geheel bedriegt als gij poseert met uw daad van toewijding. Als zoodanig is wel meer iets ten toongesteld, gelijk de kanunnik Dubois u zal uit leggen. Ook moet ik u het meest formeele bevel geven om wat gj medegenomen hebt in banden te stellen van den heer Dubois. Deze zal u aan bevelen aan den kardinaal van New-York, en ik zal voor u zorg dragen. Gehoorzaam dus in alles* (Volgt de bisschoppeljke handteekening.) Met dezen bisschoppeljken brief schreef ds kanunnik Dubois den volgenden zendbrief. New-York, Huis der redemptoristen. 7 Augustus 1881. »Mjn veelgeliefde ambtgenoot 1 Gj zult moeten toestemmen, dat het uw plicht js om u te schikken, geljk de heer Maillard van de Lyonsche bank erkende, aait vrieu ik keil

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1