N° 71. 126* Jaargang. Zaterdag 24 Maart. FEUILLETON. Be Men man ea ie Sterna vrouw. Uithoofde van IietPaasch- feest zal deze courant liaan- dag den 2Gen Haart niet uit gegeven worden. m Middelburg 23 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/rn. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BERICHT. Zij die zich vóór 1 April op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. Visschersrampen. 1IDDELBURGSC Agenten voor dit blad zijn le VlissingeiiP. G. de Veij Mestdagh, le Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou, le Tholen: W. A, van Nieuwenhuijzen, en le Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor hel Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. l« Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Ons is nog toegezonden voor moddergat door: C. G. H., te R. ƒ15, A. ƒ10,Christelijke burgerschool voor meis jes (Molstraat) 8,25, S. B. 25,L. M., (ter navolging) 2,50, collecte samenkomst Chr. jongelingsvereeniging Rom1 llja), 8,02, X. Z. 1,nagekomen giften leerschool ,54L Whistclub Mensch, argére dich nicht 5.35, zonder bijschrift 12,50. Totaal f 390.17. Sclieveningeu door A. 7,50, Chr. bur gerschool (als boven) 5,Totaal 35.50. tfrli doorC. G. H. te R., 10,A. 7,50, Chr. burgerschool (als boven) 3,—, S. B. ƒ25,—, X. Z. ,75, zonderbijschrift 12,50. Totaal 116.15. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ingevolge art. 5 der wet van den 28 Juni 1881 (Staatsblad n°. 97) ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. de Ridder, waarbij hij vergunning vraagt om in het perceel in de Nederstraat, letter O n°. 188, waarvan hij thans eigenaar geworden is, den kleinhandel in sterke drank van af 1 April a. te mogen voortzetten. Middelburg, den 22 Maart 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg. P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Eene opmerking werd on» dezer dagen gemaakt, die wij, vooral nu weêr op Domburg de aandacht wordt gevestigd, meenen meer bekend te moeten maken. De Engelsche schilder Boughton, die bjjzondere sympathie voor Walcheren gevoelt, beklaagde zich dezer dagen dat er te Middelburg noch te Dom 19 Eene vertelling uit de vorige eeuw. boob ERNST PASOUÉ. VI. De voorvallen van den tweeden dag: op den Rijn. Het sprookje van de witte vrouw van den Unkenstein. Jacob kon zijn plan niet volvoeren want eer bij den mond nog open gedaan had, viel juffrouw Sibyl le hem al in de rede. Zij keek uit een der raampjes en riep verrast, op geheel natuurlijken toon .Waar gaan wij nu heen Kijk eens, in plaats van langs den oever, varen wij met de schip brug dwars over den Rijn Mijnheer Jacob was al op het dek en zij volgde hem vol belangstelling. Zij zagen terstond dat zjj met de schipbrug naar don rechter Rijnoever getrokken werden. »Wat beduidt dat Lambert riep mijnheer Tils den schipper toe. .Waarom volgen wij den linkeroever niet?" Omdat ik geen paard kon vinden en dus poet oversteken," antwoordde Lambert tameljjk burg in geen enkel hotel Engelsch wordt gespro ken. Dat noemde hij een groote leemte en een bezwaar voor vele Engelsche families om Walcheren, dat door hen zoo zeer wordt geroemd, te bezoeken. Hoewel een door ons ingesteld onderzoek ons bewees dat die klacht wel eenigszins overdreven is, meenen wij toch dat aan dit bezwaar, vooral in onze naburige badplaats, meer te gemoet ge komen kon worden. Niet het minst van Engel sche zijde kan voor een badplaats als Domburg leven en vertier opdagen, en de stroom van die zijde te helpen bevorderen is zeer gewenscht. Ook in Middelburg zullen velen zeker met leed wezen het overlijden vernomen hebben van den heer W. Macalester Loup Rz", ontvanger dei- registratie b. a. te Amsterdam, die van 29 Maart 1871 tot half April 1880 ook ontvanger derzelfde middelen was in onze gemeente. Niet alleen muntte de heer Macalester Loup in de vervulling zijner betrekking door nauwgezetheid en ijver uit, maar ook buiten zijne ambtelijke betrekking was hij algemeen geacht. Vlissingeu, 22 Maart. Tengevolge van de onzekerheid, vooral bij de tegenwoordige oostelijke richting van den wind, of het water in het dok alhier gedurende de doode tijden wel zal kunnen worden opgezet, is thans het afloopen van het stoomschip Batavia van de werf der koninklijke Maatschappij de Schelde vastgesteld op Zaterdag 7 April a., te ongeveer 3 uren in den namiddag. Men schrijft uit Vlissingen Tengevolge van den voorgenomen bouw van twee scholen op het plein tusschen de Wagenaarstraat eri Steenenbeer zijn er bij de opgravingen voor de fundamenten scheepsladingen doodsbeenderen voor den dag gekomen. Op dat plein moet namelijk het kerkhof zijn geweest van de Kleine of Mid- delkerk, oorspronkelijk eene Engelsche kerk, doch in 1616 voor den dienst aan de Nederduitsche hervormde gemeente alhier afgestaan. Bij het bombardement der Engelsehen in 1809 werd het gebouw zeer beschadigd en voor den eeredienst geheel onbruikbaar, terwijl bet in 1825 werd af gebroken en 10 jaar later aldaar eene hoofdwacht is opgericht. Gedurende ongeveer twee eeuwen heeft de grond rond deze kerk voor begraafplaats gediend en liet kan dus niet anders of eene groote massa doods beenderen moesten bij de tegenwoordige ontgraving te voorschijn komen. In de zoogenaamde begraafboeken van 1632 tot 1809 zijn door den archivaris onzer stad, den heer Joh. Dyserinck, de nanién van vele oude voorname Vlissingsche familiën ontdekt geworden, die aldaar zijn bijgezet, zooals het geslacht Boert, Lambrecht- sen, De Zitter, Hurgronje, De Moor, Yan Goethem, De Clyver, De Ruyter, Aertsen, Evertsen, De Paayenaar, Rochussen, Brand, Thijssen, an Hoorn, Yan de Putte, Teerlink (familie van Betje Wolf) Nieuwenhuyze, De Badt, Jacob Winkelman, Le Sage, Van Nispen, Chivat, Wagenaar, Van Ocken_ barsch en bekommerde zich verder niet om zijne passagiers. Er bleef hun dus niet anders over dan na eenig rondkijken weer in de kajuit terug te keeren. Maar het vorige, ernstige gesprek kon voorloopig niet weer opgevat worden en dat was een geluk. Het toeval had den toestand geheel veranderd en zoo ontwikkelde zich onwillekeurig een geheel ongedwongen woordenwisseling. .Het is zonderlingmeende zij. »En alles behalve natuurlijk en duidelijk," vulde hij aan. >In het kleine dorpje Beuel zal Lambert nog veel minder een paard krijgen dan in Bonn als er daar al niet geweest zijn. Ook moet het jaagpad aan den rechteroever veel slechter zijn dan aan den linker, daar het laatste voor alle groote schepen gebruikt wordt." .Gij maakt mij angstig." .Angst behoeven wij nu juist niet te hebben, maar de handelwijze van den schipper is vreemd. Ik wed dat er iets achter zit. Ik zal hem niet uit het oog verliezen »Ja doe dat, mijnheer Jacob mijnheer Tils 1" In haar angst had zij zich zoover vergeten dat zij hem bij zijn voornaam noemde, doch zij herstelde haar fout spoedig. Maar nu schrikte zij hevig en staarde vol ontzetting voor zich: zij had met dien man, dien zij voor onnoozel hield, dien zij wilde verfoeien, gesproken als met een ouden kennis. Onwillekeurig liet zij zich ontvallen Zonderling »Ja zeker zonderling," hernam mijnheer burg, Antheunissen, Loef, Van der Meer, De Veij, Esther Dyserinck. Gp \;oroniige plaatsen worden deze overblijfsels, waarschijnlijk vroeger bijeenverzameld, eenige voeten diep opgestapeld in den grond gevonden, en worden deze thans met opgehoopte boerenwa gens naar dealgemeene begraafplaats vervoerd en in kuilen buiten de stad geworpen. Deze wijze van doen is waarlijk niet stichtelijk. Nli. Ct.) I Goes 23 Maart. Donderdag avond verga derde alhier de vereeniging Ijsvermaakter be handeling van een door een zestal leden ingediend voorstel tot wijziging der statuten. Zij wilden namelijk aan de vergadering het recht toekennen, om wanneer er, even als in het afgeloopen jaar, geen ijsfeest kon plaats hebben, een deel der in kas zijnde gelden voor een of ander liefdadig doel te bestemmen. De meerderheid van het bestuur bracht een ongunstig prae-advies uit, voornamelijk op grond dat gewone bedeéling niet op den weg dér ver eeniging ligt. Het ingediend voorstel werd met meerderheid van stemmen verworpen, waaruit de minderheid van het bestuur, de vice-president de heer M. D. Ramondt, aanleiding nam om zijn ontslag te ne men. Colijnsplaatf, 22 Maart. In de vergadering van ingelanden van den polder Nieuw-Noordbe- veland is het voorstel tot buitengewone oeverver dediging en daarvoor te sluiten geldleening tot eene volgende vergadering aangehouden. In de jongste vergadering van het IVufs-depar- tement te Groede is na langdurige discussie be sloten tot opheffing van de bestaande iVute-spaar- bank. Redenen daarvoor waren onder meer ge legen in het rappi >rt betreffende particuliere spaar banken, voorkomende in het verslag van het hoofdbestuur der maatschappij Tot Nut van Alge meen van het vorige jaar. Zou het voorstel tot opheffing ook in verband kunnen staan tot het reservefonds der spaarbank, eigendom van het departement Aan een artikel in De Scheepvaart, nieuwsblad voor stoom- en zeilvaart over het „zeevaart- onderwijs", is het volgende ontleend »Iu Italië werd reeds in 1865 in het Wetboek van koophandel de bepaling opgenomendat niemand het gezag over een koopvaardijschip mocht aanvaarden zonder een diploma van den minister van marine, een diploma, dat alleen kan verkregen worden na een zeker aantal dienst jaren op zee en na het afleggen van een behoor lijk examen. Dergelijke maatregelen werden ge nomen omtrent scheepsbouwmeesters en machi nisten. Maar nog meer. Artikel 1 van het kon. besluit van 80 Januari 1873 verklaart In de behoefte aan technisch onderwijs voor Jacob, die onafgebroken door het raampje keek. »Wij zijn aan den oever, maar Lambert zoekt niet eens naar een paard. Hij spreekt met eenige lieden en zie nu nemen deze de lijn en span nen zich voor de schuit om ons den Rijn op te trekken. Inderdaad zonderlingMaar voorloopig is er niets aan te doenwij moeten afwachten wat er van komt." De schuit, door verscheiden mannen getrokken, zette zich in beweging. Doch reeds na eenige oogenblikken kreeg zij zoo'n geweldigen stoot dat juffrouw Sibylle bijna omviel en de lange gedaante van Jacob bedenkelijk begon te zwaaien. .Wat was dat vroeg zij ontsteld. »Een onhandigheid van den stuurman ant woordde hij met groote zaakkennis. .Daar voor ons liggen de bouwvallen van een fort het zullen de overblijfselen der Beulerschans zijn, van waaruit de Hollandsche generaal Coehoorn de muren en torens van Bonn platschoot. De brok stukken ervan liggen tot in den Rijn. Dat moest Lambert weten, en als hij het niet wist had hij het kunnen zien, en vroeger verrichten, hetgeen hij nu doetzich verder van den kant verwijderen. Gelukkig was de schade niet groot; wij zijn met den schrik vrijgekomen." Met steeds toenemende bewondering had zij hem aangehoordwant nu sprak hij niet alleen ver- j standig en natuurlijk, maar zelfs geleerd. Van hetgeen hij vertelde had zij nooit oen woord ge hoord en zij wist er dus ook niets op te antwoor- i den. Mijnheer Jacob beschouwde den blik van be hen, die zich willen wijden aan zeevaart en scheeps bouw enz, is voorzien I. In de hoogere zeevaartschool voor machi nisten, scheepsbouwmeesters en kapiteins voor de groote vaart. II. In bijzondere scholen voor scheepsbouw voor scheepsbouwmeesters van de eerste klasse. III. In bijzondere scholen voor stoommachines voor machinisten van de eerste en tweede klasse. IV. In zeevaartscholen voor kapiteins van de kleine vaart. V. In zeevaartscholen voor scheepsbouwmees ters van de tweede klasse. Deze scholen hebben een twee-, drie- of vier jarigen cursus. »Vooi- het afnemen van de examens in die vakken zijn commissiën aangesteld. De kosten, door die scholen vereischt, worden gedragen door den staat en door de provincie en de stad waarin zij gevestigd zijn. .Het spreekt wel van zelf, dat zulke scholen een uitmuntend korps scheepsofficieren leveren, mannen van kennis en karakter, van ontwikke ling en beschaving en dat het bemiddeld publiek bereid is zijne kapitalen te steken in onderne mingen, aan wier hoofd zich zulke personen be vinden. »Welk een trap van ontwikkeling zou onze Nederlandsche scheepvaart inzonderheid de stoomvaart, waarin wij zoo verbazend achterlijk zijn niet bereikt hebben, indien onze regee ring denzelfden weg had ingeslagen en door uit muntende scholen voor eene behoorlijke opleiding van zeelieden had gezorgd." Op het einde van Februari bedroeg de som der inlagen in de rijkspostspaarbank 2,255,963.49. Er waren toen 52,082 boekjes in omloop. De koning en de koningin hebben 1000 ge schonken voor de achtergebleven betrekkingen van de slachtoffers der ramp te Moddergat. De minister van oorlog heeft op een request, waarin verzocht werd het vervoer van buskruit naar Helder te doen geschieden, niet meer door het Noord-Hollandsch kanaal maar over de Zui derzee o. a. geantwoord, dat de onder het depar tement van oorlog ressorteerende autoriteiten, die met de verzending van buskruit zijn belast, zijn uitgenoodigd het vervoer van buskruit naar Hel der of van Helder naar elders óver de Zuiderzee te doen geschieden, indien zulks tot geene belang rijke meerdere onkosten aanleiding geeft, of daar door de belangen van den dienst niet worden geschaad". Ons dunkt dat men waarlijk op het budget van oorlog niet behoeft te zien op enige meerdere onkosten wanneer daardoor de veiligheid bjj zulk vervoer wordt bevorderd. Te beginnen met 16 April vaceert dg commissie voor de retrospectieve tentoonstelling te Amsterdam van oude kunBt in het nieuwe rijks-museum, ter wondering, dien zij op hem liet rusten, al» sens nitnoodiging om verder te vertellen en dit vervulde hem met groote blijdschap. Hjj voelde er zich toe in staat en vervolgde. .Die groote Beulerschans moet een waai' kunstgewrocht geweest zijn. De Franschen hadden Bonn bezet en de hertog van Marlbourough leidde het beleg. Maar de Hollander Coehoorn wierp muren omver, nadat hjj evenwel eerst deze schans, waarvan wij de overblijfselen thans gelukkig ge passeerd zijn, veroverd had en noopte aldus de vesting tot de overgave. Het was in het jaar onzes Heeren 1703. Men heeft die heldendaad vergeleken bij die van Josua in het oude testa ment en een Rijnlandsch dichter heeft haar ook in dien geest bezongen. Hoor slechts, hoe hij met een paar geestige woorden de vergelijking tot stand bracht." En vol geestdrift reciteerde hij "Mat het bazuingeschal voor Jericho verrichtte, «Wordt als een wonderwerk ten allen tijd betracht. «Iets anders is 't, zooals Bonn's veste zwichtte »De Coehoorn toon weerklonk, in puin lag muur en WiiL Eensklaps zweeg hij verschrikt, alsof hij toen eerst merkte hoe driest hij was terwijl juffrouw Sibylle bij zichzelf zei: .Gesproken als op dien vastenavond terwijl hij het masker voor had Toen zij zijne blos gewaar werd kreeg zjj mede lijden met hem en zei vriendelijk: »Hoe weet gij dat alles Gij zjjt een echte geleerde Daardoor was zijn verlegenheid weer gewekejj

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1