N° 69. 126e Jaargang. 1883. Donderdag 22 Maart. Middelburg 21 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger Kechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zij die zich vóór 1 April op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. De Schilderijen-Tentoonstelling te Middelburg. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Yeij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen; W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. In de heden middag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg, waarvan wij in een volgend nommer het gewone verslag geven, werd besloten burg. en weth. te machtigen zich tot de regeering te wenden met verzoek het daarheen te leiden dat het haven- en schutgeld voor de hierheen bestemde schepen geheel afgeschaft worde, of de gemeente de bevoegdheid te geven die rech ten af te koopen en des verlangd als ver goeding daarvoor een kaai- en liggeld te heffen. Voorts is op voorstel van burg. en weth. goed gevonden een adres aan de regeering te richten met verzoek tot vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener burger-dagschool. Een voorstel om aan het bestuur der concert zaal eene bijdrage van 350 toe te staan in de kostenv an het bouwen van een trap, is aangenomen. Eveneens is met 11 tegen 2 stemmen aange nomen het in ons nommer van 1 Maart medege deelde voorstel van burg. en weth. in zake de heffing van staangeld op de Korenbeurs. Burg, en wetb. zijn gemachtigd te voldoen aan het verzoek der prov. commissie voor de retrospec tieve tentoonstelling te Amsterdam, om daarvoor eenige aan de gemeente behoorende voorwerpen uit de oudheidkundige verzameling af te staan. Tot leerares in het teekenen en de handwerken aan de middelb. meisjesschool werd benoemd mej. J. M. E. Kerlen te Amsterdam. Tot onderwijzeres aan de school D (hoofdonderw. mej. Klaar), werd benoemd mej. A. P. Mallego, onderwjjzeres te St. Laurens, Benoemd tot buitengewoon opzichter bij den waterstaat, ter standplaats Papendrecht, de heer J. Hubregtse van Middelburg. Tot gemeenteveldwachter van Grijpskerke en Meliskerke- is benoemd D. van Kerkfort, gepaspor- teerd marechaussee te Middelburg. Goes, 21 Maart. De voorjaarsvergadering der Vereeniging van Burg. en Secret, in Zuid- en Noord-Beveland zal op Maandag den 16 April a. gehouden worden in het bovenlokaal van het café Hartman" alhier. Het is dan juist vijf jaren ge leden dat de vereeniging werd opgericht. Aan de agenda voor die vergadering ontleenen wjj het volgende t Verkiezing van twee leden van het bestuur, waartoe worden aanbevolen de heeren D. P. Dorni- nicus, (aftr.) A. de Vulder van Noorden, en m* L. A. Bybau, burg. van Kruiningen, Heinkenszand en Colijnsplaat; H. G. Hartman jz., (aftr.) I. P. G. Timans en M. Noordijke, secretaris van Goes, 's Heerenhoek en Krabbendijke. Behandeling der vraagpunten a. Is de gemeenteraad gehouden eene benoe ming te doen uit eene voordracht, hem volgens al. 6 van art. 28 der wet op het lager onderwijs aangeboden? In te leiden door m' L. A. Bybau, burg. van Coljjnsplaat en arr. schoolopz. van Tholen, b Is voor het inwilligen van een verzoek om remissie van hoofdelijken onslag, wanneer het ver zoek gegrond is op de 2e al. van art. 245 der gemeentewet en in verband daarmeê door den gemeenteraad eene vermindering is vastgesteld, telkens een raadsbesluit noodig? In te leiden door den heer J. J. Ramondt, lid van den raad der gemeente Goes. c Kan een veearts, geexamineerd krachtens de wet van 8 Juli 1874, tot regeling van de uitoe fening der veeartsenjj kunst, benoemd worden tot provinciaal veearts In te leiden door den heer H. V. Gerstin, lid van den raad der gemeente Overzand. d Heeft de werking der drankwet reeds behoefte aan herziening doen gevoelen? Zoo ja, welke bepalingen komen vooral daarvoor in aanmerking In te leiden door den heer A. de Vulder van Noorden, burg. van Heinkenszand. Borsaele, 21 Maart. Maandag avond werd alhier het derde stuk, van ruim 1800 M'_, gezon den tot verdediging van den oever in de nabjjheid van de aanlegplaats der provinciale stoomboot en de zoogenaamde Zuidernol. Die nol, thans nauw- lijks zichtbaar, moet voorheen eene aanmerkelijke lengte bezeten hebben. Een toeschouwer van de zinking verhaalde daaromtrent de bijzonderheid dat daarop in zijn tijd nog eieren van waterwild werden gevondeneen ander dat daarnaast op schor zeekraal werd gesneden. De sleepboot, die gediend had tot verplaatsing van het stuk, ge raakte bij het sleepen van eene vletschuit daar mede aan den grond, zoodat beiden voorloopig niets konden uitrichten. VSllewoutsAijk, 21 Maart. De vijf grond boringen aan den zeedijk alhier zijn thans afge- loopen. De uitslag van het onderzoek zal, naar men verneemt, worden onderworpen aan eene des kundige beoordeeling van Dr. Seelheim te Utrecht. De Amsterdamsche kiesvereeniging Burgerplicht heeft tot candidaten voor de tweede kamer gesteld de heeren A. Gildemeester en J. Dirks. De heer Kappeyne, ook aanbevolen, werd door prof. C. B. Spruyt bestreden, die aanwees dat Kappeyne's daden en woorden niet in overeen stemming zijn geweest met diens rede van 24 Nov. 78, welke als politieke geloofsbelijdenis aan gemerkt mag worden. Wanneer men Kappeyne een man van beteekenis heeft genoemd, dan kan zulks, volgens prof. Spruyt, alleen waar zijn in dien zin dat niemand meer dan Kappeyne zich beijverd heeft om tegen te werken wat Thorbecke sedert 1848 gedaan heeft. Volgens den professor had Kappeyne nog zijn jongensachtigheden. Hij her innerde aan hetgeen door den oud-minister zooal gedaan is, om het onstaatkundige en inconsequente in Kappeyne's loopbaan aan te toonen. Ook de heeren Armand Sassen en prof. De Hartog bestreden Kappeyne's candidatuur. Volgens den eerste zou zijn optreden weer het sein tot nieuwe verdeeld heid geven, wat de heer Prins weerlegde, door te herinneren dat de samenhang onder de liberalen nooit zwakker is geweest dan sedert Kappeyne afwezig was. Deze verdedigde voorts de staats wijsheid, door Kappeyne aan den dag gelegd, toen hij zich in 1878 tevreden stelde met hetgeen op onderwijsgebied bereikbaar was. De heer Van Assendelft de Koning verdedigde de candidatuur- Kappeyne als protest tegen die liberalen, welke tegen art. 194 der grondwet en tegen de schoolwet van 1878 willen reageeren. Het tijdelijk verblijf van den heer Dirks buitenslands vond men geen bezwaar om hem opnieuw te kiezen. Men is in de voormalige woning van den heer Groen van Prinsterer aan den Korten Vijverberg te 's Gravenhage, thans in gebruik bij de arr, rechtbank aldaar, begonnen tot het stellen van een gedenksteen ter nagedachtenis van dien staatsman. De St. Ct. bevat een kon. besluit tot nadere wijziging van het kon. besluit van 13 Maart 1844 (Stbl. n° 18), betrekkelijk de wet op het recht van zegel. H. M. de koningin heeft de opdracht aan genomen van een huldigings-ouverture voor orkest, gecomponeerd door den heer N. A. Bouwman, kapelmeester van het stafmuziekcorp3 3e reg. inf., in garnizoen te Bergen op Zoom. Te Amsterdam is een detachement van het korps genietroepen van Utrecht aangekomen ter sterkte van 2 onderofficieren, 4 korporaals en 24 manschappen, onder bevel van den sergeant-ma joor-ondermagazijnmeester J. M. de Visscher, om onder de leiding van den leii luit.-adj. A. E. von Bracken Fock, insgelijks van dat korps, behulp zaam te zijn bij de voorbereidende werkzaamheden ten behoeve der Int. Kol. en uitvoerhandel-ten toonstelling i Waarschijnlijk zal den 5«* Meiden datum waarop graaf Jan van Nassau de akte der Unie onderschreef, het standbeeld, dat te zijner eer te Utrecht wordt opgericht, onthuld worden. Men hoopt dat de koning en de koningin daarbjj tegenwoordig zullen zijn. Een talrijke commissie uit de burgerjj, waaronder de heer Richard Hol, heeft de leiding der feestelijkheden op zich geno men,die dan zullen plaats hebben. Dr Hulsebos, conrector van het gymnasium, secretaris van de feestcommissie, heeft alle kinde ren uit de Utrechtsche burgerjj, die goed van stem zijn, opgeroepen, om het koor te versterken. In een telegram uit Amsterdam werd gis teren melding gemaakt van een vergadering van de Maxwell-spew, zooali ook door ons is meegedeeld. Dit blijkt een fout te zijn geweest; het betrof eène vergadering van aandeelhouders der Maxwell Land Grand-company, van den Staat Maxwell dus. De heer S. Hans, oud-kapitein eener stoomboot te Brielle, zal binnen kort naar Transvaal vertrek ken, om aldaar een binnenlandschen stoomvaart dienst op te richten. Ten raadhuize alhier werd heden namiddag de tentoonstelling van schilderijen, ingericht door eene commissie uit het bestuur der vereeniging Uit het volkVoor het volk, in tegenwoordigheid van den burgemeester en de raadsleden onzer ge meente, het bestuur der teeken-academie en verdere genoodigden met hunne dames, waaronder wij de schilders-inzenders uit Middelburg opmerk ten, geopend. De voorzitter der tentoonstellingscommissie, de heer mr G. N.De Stoppelaar, dankte in de eerste plaats namens het bestuur der vereeniging Uit het volk Voor het volk en de tentoonstelling-commissie allendie met hunne tegenwoordigheid de opening der tweede schilderijen-tentoonstelling hebben willen vereeren en sprak zijn leedwezen uit dat die uitnoodiging, met het oog op de wei nige plaatsruimte, niet tot meerderen, zelfs niet tot de leden der vereeniging is kunnen uitgestrekt worden. Waar de commissie dankbaar terugziet op den goeden uitslag der tentoonstelling van 1880, vleit zij zich dat dit jaar de tentoongestelde kunststukken die van 1880 zoo niet overtreffen dan toch zeker evenaren. Bijna alle schilders, tot wie de commissie zich wendde, hebben hunne ge waardeerde medewerking verleend. En waar en kele dergenen die in 1880 tentoonstelden Kier gemist worden, hebben anderen, die toen ontbra ken, nu hun werk tentoongesteld. De tentoonstelling is niet groot; ze omvat slechts 111 stuks, maar hierbij dient in 'toog gehouden te worden dat alleen daartoe uitgenoodigde kunste naars stukken konden inzenden en het bestuur tot zijn leedwezen, ook met het oog op de ruimte, verplicht was de inzending niet algemeen open te stellen en sommige stukken af te wijzen. Na namens de commissie het gemeentebestuur dank te hebben gebracht voor den afstand der localen van het raadhuis, zonder welken de tentoonstelling onmogelijk zou geweest zijn, wees de heer De Stoppelaar op het nut dezer tentoon stellingen, die liefde voor de kunst en waardeering van het schoone aanwakkeren, hetgeen uit het steeds vermeerderend bezoek van de kunstbeschou wingen voldingend blijkt. Ook wees spreker erop dat eene kleine verzameling beter en met meer nut te zien is dan eene groote en sprak hij de wenscheljjkheid uit van de oprichting van een museum van moderne kunst, waar gelegenheid is zich voortdurend in het zien van schilderijen te oefenen. De heer De Stoppelaar wees op het voorbeeld van de residentie, waar men begonnen is met eene contributie van 3 'sjaars, en thans, na 16 jaren, zich reeds in eene verzameling van 44 stukken der eerste Nederlandsche Pransche en Belgische meesters verheugen mag. Het bestuur is voornemens om de volgende week belangstel* lenden in deze zaak tot eene samenkomst op te roepen om de oprichting van zoodanig museum alhier te bespreken. Met een woord van dank aan de schildei's en schilderessen, die hunne belangrijke inzen dingen aan de commissie wilden toevertrouwen, aan de leden der commissie, die een meer werk dadig deel hebben genomen aan de uitvoering, in het bijzonder aan den heer Van den Berghe voor de schikking der stukken en aan den heer Luteijn die zich als lid der teekenacademie wel willend heeft beschikbaar gesteld, sloot de heer De Stoppelaar zijne toespraak, de aanwezigen uitnoodigende thans de tentoonstelling in oogen- schouw te willen gaan nemen. Daarop nam de heer mf O. J. Fické, burgemees ter onzer gemeente, het Woord om namens alle aanwezigen het bestuur van Uit het volk ten zeerste te danken voor de uitnoodiging, die het zoo goed was tot hen te richten. Het is zeker een bijzonder voorrecht nu gemakkelijk de ten toonstelling te kunnen zien Met betrekking tot den dank, dien de heer De Stoppelaar meende te moeten brengen voor den afstand der lokalen, zei de de burgemeester dat het gemeentebestuur van Middelburg, waar het kan, gaarne elke poging tot bevordering van den kunstzin wil steunen. Al moge de poging nederig zijn, Middelburg behoeft het niet te zoeken in het groote; het eenvoudige is reeds voldoende, omdat hierbij meer gelet moet worden op de bedoeling. Namens het gemeentebestuur en namens alle tegenwoordigen bracht de burgemeester tenslotte dank aan de vereeniging voor haar ijverig streven tot bevordering van kunstzin en voor de vele moeite, die zij zich steeds geeft om het Middel- burgsche publiek te vergasten op het werkeljjk schoone op dit gebied. Daarna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de verzameling te bezichtigen. De schoone collectie, die even als in 1880 op de drie bovenzalen van het raadhuis is tentoongesteld, bestaat, zoo als boven reeds is gezegd, uit 111 schilderijen van 79 meesters. Uit den aard der zaak moesten wij ons voor heden bepalen tot eene zeer vluch tige bezichtiging, die ons echter nu reeds de overtuiging schonk dat wij een bezoek aan de tentoonstelling ieder kunnen aanraden. Er is zeer veel schoons te zien. Natuurlijk komen wjj later erop terug. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw de commissaris der loodsen te Brou wershaven J. van den Berg. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. J. W. Oosting, als ontv. der dir. bel. enz. te Onder- dendam e. a., behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tet ontv. der dir. bel. enz. te Zeist C. a. W. H. D. Broers, ontv. te Ede e. a. geneesk. dienst. Benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht tot off. van gezondh. 2e kl. de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. Rent meester en J. van Gelder. koloniën. Op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen F. R. Seelig, gewezen tweede commies ter alg. secretarie in N.-I., laatstelijk met verlof in Europa. ridderorden. Ter zake van de verdediging der ver sterking Samalangan in September 1882 benoemd tot ridders 4e klasse der Mil. Willemsorde de kap. der inf. G. J. H. van der Geugten en de fuselier F. W. Ho beimann. onderscheidingen. Ter zake de verdediging der versterking Samalangan in Sept. 1882 zullen bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol worden vermeld de kap. ter zee H. J. S. van der Sloot en jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, alsmede de luit. ter zee le kl. J. van Scheers. Het Stbl. n" 31 bevat een kon. besluit van 10 dezer, waarbij sommige artikelen van het bij kon. besluit van 10 Maart 1870 vastgesteld Algemeen Reglement voor de eind-examens der hoogere burgerscholen wordt gewijzigd. Niet de voorzitter maar de vice-voorzitter, de beer Risseeuw, beeft de bekroning voor het comité tot wering van schoolverzuim te Goes ge opend met een toespraak, Aan de gemeente Ritthem is door de regeering eene subsidie van 14000 verleend in de buiten gewone kosten van het lager onderwijs, en aan de gemeente Veere eene subsidie van 11851. Domburg. D* D. van Popia, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is beroepen naar Kattendijke. Wesfltapelles Ëeroepen bij de Herv. ge meente alhier d# Hi Koudenburg, te Ericbem. Te Oud-Vosmeer is tót predikant beroepen ds J. C. de Mol Moncourt, pred. te Bünnik. De plaatsing van den off. van adm. le kh J; G. Be- belaar, aan boord van Zr. Ms. fregat Évertsen wordt ingetrokken, en aan boord van genoemden bodem geplaatst de off. van adm. le kl. J. C. de Vriese. De kap. le kl. bij het korps mariniers P. S. C. A. Courier dit Dubekart, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is ter beschikking gesteld van den kommandant van genoemd korps. Blijkens ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- sebip Leeuwarden, onder bevel van den kapt. ter zee C. F. T. van Woelderen, laatst komende van Batavia, inden namiddag van 19 dezer te Simonsstad (Kaap de Goedd Hoop) aangekomen, Aan boord was alles wel. De dagvaarding van 16 Maart is dooi? mr M. J, de Witt Hamer qq. te Middelburg, als houder van 20 obligatiën in de premieleening ad l,250,00Öj

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1