N° 68. 126e Jaargang. 1883. W oensdag 21 Maart. De Stee» man ea ie Steen mi. Middelburg 20 Maart. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte», Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BERICHT. Zij die zich vóór 1 April op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers Visschersrampen. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. gratis. Wij ontvingen, na onze opgaaf in het nommer van Maandag, voor llodilergat vanSchoolkinderen f 16.21. Nog een leerling der Chr. burgerschool f 1. N. N. Ter Neuzen 2.een Israëliet W. f 1.—, H. te Groede 1.V. J. .50, J. A. M. te Souburg 1.- H. 1—, R. 2.50, W. 3.50, W. S. te Domburg .25, K. 1.—, M.S. 1.A. J. d. W. 3.zonder bijschrift f 12.10. Totaal met de vorige opgaaf 225.67. Sclieveninsen vanW. S. te Domburg f .50, H. te Groede 1.Y. J. .50. Totaal 19.75. ITrk van: Een Israëliet W. f 1.—, H. te Groede ƒ1.—, W. S. te Domburg .25, It. i.__ y. J. —.50. Totaal 42.65. Twee coupons Nikolaas-spoor zullen wij inwis selen en later vermelden. Eed. De kiesvereeniging de Grondwet te Amsterdam hield Maandag avond, onder leiding van m1 H. P. G. Quack, eene bijeenkomst om twee candida- ten voor bet lidmaatschap der tweede kamer te stellen. 38 leden waren tegenwoordig. Aan bevolen werden de heeren mr J. Kappeyne van de Coppello en A. Gildemeester, die beiden dan ook candidaat gesteld werden, de eerste met 35, de tweede met 37 stemmen. In verband met den tegenwoordigen politieken toestand is bet zeker van belang te vernemen wat er omtrent den beer Kappeyne alzoo is gezegd. Het bestuur beval den oud-minister aan als een man van beteekenis onder de liberale partij. Zulke mannen, die de leiders eener partij zijn, mogen in een parlement niet ontbreken; en Engeland, bet parlementaire land bij uitnemendheid, geeft daarvan bet voorbeeld. Alleen wanneer zij daar zetelen is de toestand zuiver en worden alle be schuldigingen van onderbandschen partij-invloed geweerd. Hier te lande weert men deze mannen, uit vrees voor botsingen. Thorbecke, die na 1848 slechts met moeite in een katholiek district ver kozen werd, heeft dit evenzeer ondervonden als de beer Heemskerk en als nu Kappeyne. Dit moet ophouden en daarom moest Amsterdam bet voorbeeld geven van zich niet schuldig te ma ken aan zulk een exclusivisme. Ons land is niet rijk genoeg aan eminente mannen, om daarmede voort te gaan, Kappeyne aanvaarde de verant 17 Eene vertelling uit de vorige eeuw. dook ERNST PASQUÉ. Wat er verder alaoo op ille g-roote reis voorviel. Het antwoord van schipper Lambert was eigen lijk overbodig, want de torens en buizen, die boe langer boe duidelijker aan den horizont verrezen, konden alleen aan de keurvorste lij ke residentiestad Bonn bebooren. Ook éen blik op de zijde waar de zeven bergen reeds uit de met een nevelsluier bedekte golven verre gen, bad bet baar kunnen zeggen. Bjj den opge- klaarden hemel schenen zij bijzonder diebt bij te zijn gekomen en in den roodgouden glans der ondergaande zon leverden zij een betooverend schouwspel op, dat zoozeer de aandacht ooeide, dat men al het andere erdoor vei'gat. Zoo ging het ook juffrouw Sibylle, doch zij mocht zich niet al te lang in dien hartverheffenden aanblik ver lustigen. Door bet achteruittreden van Lambert de gestalte van mjjnheer Tils zichtbaar ge woordelijkheid die hem voegtbij trede op in 't volle licht en alle gerucht van paitijgeknoei zal ophouden. Bij de nader komende reactie moet de liberale partij over al bare krachten kunnen beschikken. Wat zal de eenheid der liberale partij beteekenen, welke men zegt te verlangen, wan neer men levende takken van haar afsnijdt Men wil waarachtige eenheid en samenwerking en verlangt daarom dat de verschillende schakeerin gen der richting toegelaten zullen worden. De keuze van "Kappeyne zal in de tweede plaats beteekenen een aandrang tot grondwets-herziening. Sedert 1878 vermindert bet aantal bestrijders van de opportuniteit dier herziening met den dag. Men leeft snel in onzen tijd, en wat toen ondoor dacht leek is bet nu niet meer. Over de schit terende eigenschappen van Kappeyne zou de voor zitter niet uitweiden, evenmin als over zijne fou ten. Wat de laatsten betreft, vroeg bij of bet billijk is, wanneer allen gezondigd hebben, steeds aan éen de schuld te geven? Zooveel is zeker, dat de laatste jaren ook voor Kappeyne niet vruchteloos zijn voorbijgegaan en dat men in hem niét den laatsten vinden zal, om oude veeten en grieven te vergeten. Ook de beer mr Aug. Philips bestreed, bij zijn aanbeveling van mr Kappeyne, de meening dat deze een doldriftig partijman, een man zonder ernst zou zijn. Sedert de vier jaren, welke na de indiening van Kappeyne's voorstel verloopen zijn, beeft de overtuiging zich bijna algemeen gevestigd, dat dit voorstel goed gemotiveerd en wel beraden was. Op al de vier punten, waarop Kappeyne herziening verlangde kiesstelsel, belastingstelsel, defensie en parlementaire inrichting, is de grond wet bij nauwgezet onderzoek door staatslieden van verschillende richting een hinderpaal geble ken voor degelijke hervorming. Wij zullen ons verbeugen wanneer door de Amsterdamsche kiezers weêr een mandaat aan m' Kappeyne wordt opgedragen. Geleerd door de ervaring kan de oud-minister op de bank der vertegenwoordiging door zijn machtig woord en door zijne groote bekwaamheden grooten invloed uitoefenen. De anti-revolutionaire kiezersvereeniging Neder land en Oranje te Amsterdam heeft tot candidaten gesteld voor de tweede kamer de heeren A. baron Schimmelpenninck van der Oije en H. W. van Marle, majoor der infanterie te Naarden. Door ged. staten van Zeeland is o. a. aan de besturen der waterkeeringen en van polders of waterschappen, belast met het beheer van water- keerende werken, eene circulaire uitgevaardigd over bet houden van toezicht op het baggeren, graven of visschen in de rivieren en stroomen alsmede langs de zeekusten, dat, volgens het K. B. van 21 April 1862 (Stbl. n° 41) gewijzigd bij dat van 9 April 1878 (Stbl. n° 22), niet mag plaats hebben dan met vergunning van gemeld college. Uit den verderen inhoud blijkt tevens dat ook de voorzitters, dijkgraven, gezworenen en leden worden, die langzaam opstond om bet dek te ver laten. Nauwelijks bad zij dit bemerkt of zij wendde den blik van bet Zevengebergte af en richtte bet woord tot baar reisgenoot »Ik hoop niet dat ik mijnbeer Tils bier van daan jaag. Hij beeft evenveel recht op bet dek en de kajuit als ik en als bij daar gebruik van gemaakt bad zou bet mij reeds lang mogelijk ge weest zijn, hem behoorlijk te bedanken voor het geen ik hoewel gedwongen en onbewust van hem aangenomen heb. Zoo kan ik nu eerst dezen plicht der wellevendheid vervullen en dus dank ik hem daar voor." Zij bad die laatste woorden met moeite uitge sproken, want bet was haar alsof al de bitterheid, die zij sedert dien vastenavond gevoeld bad, baar op de tong gekomen was. Zij keerde zich dan ook dadelijk om en verdween in de kajuit, waar van zij de deur bard in bet slot liet vallen. Juffrouw Fonsonbad mijnbeer Jacob, verschrikt over dien onverwachte scherpen uitval, geroepen. Zjj die hij op de banden bad willen dragen, voelde zich door hem beleedigd, en waarom Het antwoord op die vraag deed hem duizelen. Hij wilde baar achterna snellen, baar om vergeving smeeken baar te voet vallenEn hij zou bet gedaan hebben doch daar voelde bij zich door Lambert bij den arm grijpen, die hem toeduwde »Laat baar maar loopen, mijnheer Tils 1 zij zal wel mak worden en van zelf terugkomen. Dit maal bad ook niemand baar geroepen." Jacob keerde zich met weerzin af; doch hoe van bedoelde besturen bevoegd en verplicht zijn in de gevallen van overtreding proces-verbaal op m O Irnvi te maken. iVroes, 20 Maart. Heden werd alhier in bet koffiehuis De Prins van Oranje de algemeene ver gadering gehouden van de afdeeling Heinkenszand der Mij t. b. v. Landbouw en Veeteelt in Zeeland. 65 leden waren tegenwoordig. In de eerste plaats werd de rekening van den penningmeester over bet afgeloopen jaar, die met een goed saldo van 187 70s sloot, goedgekeurd. Tot afgevaardigden ter bijwoning van de voor- jaars- en zomervergadering van het hoofdbestuur werden benoemd de voorzitter en de secretaris der afdeeling. Een voorstel om adhaesie te ver kenen aan het besluit der afdeeling Walcheren, om het mogelijk te maken ook anderen dan be stuursleden tot afgevaardigden te benoemen, werd aangehouden. Uit het rapport omtrent de Zborower aardap pelen bleek dat de uitkomsten zeer uiteenloopend geweest zijn. De proef zal dientengevolge hervat worden. Naar aanleiding van bet voorstel van bet be stuur tot bet oprichten van eene vereeniging tot gemeenschappelijken aankoop van zaden en mest stoffen werd goedgevonden de zaak in gang te brengen en die leden, welke gezamenlijken aankoop verlangen, uit te noodigen a. Zaterdag daarvan door bij den secretaris, den heer C. A. J. van Citters, in te leveren biljetten, te doen blijken. In verband met een door den beer J. C. M. Hartman gedaan voorstel werd ten slotte be sloten eene som van 50 toe te staan ten einde bet bestuur zich in contact kunne stellen met het Kon. Ned. meteorologisch instituut om de ver schillende landbouwers spoedig in kennis te stellen met den uitslag der door dat instituut gedaan wordende waarnemingen. De beer J. C. De Oude heeft zijne benoeming tot geneesheer te Wolfaartsdijk aangenomen. Namens den koning is door den minister van Waterstaat enz. aan de heeren Ws. Van Uye en Zonen te Middelburg tot wederopzeggens vergun ning verleend tot den aanleg en bet gebruik van eene electrische geleiding tusschen Middelburg en Domburg, loopende over Sint Laurens, Serooskerke en Oost-Kapelle. De audiënties van de ministers van Financiën en Oorlog zullen op Donderdag en die van den minister van Marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De St.-Ct. bevat een kon. besluit van den 10" Maart 1883, tot wijziging van sommige artikelen van bet bij kon. besluit van 10 Maart 1870 (Stbl. no. 49) vastgestelde algemeen reglement voor de eindexamens der hoogere burgerscholen. Z. K- H. prins Alexander beeft voor den zesden weinig bij ook aan die woorden hechtte, bet was toch alsof zij zijn geestdrift, ja zelfs zijn moed gedempt haddenhij vertraagde zijn stap en be gaf zich niet naar de kajuit. Juffrouw Sibylle bad zulk een toenadering wellicht verwacht en toen die uitbleef, wierp zij zich gemelijk op de bank neder en liet bare gedachten den vrijen loop. Het was de eerste maal sedert vastenavond dat zij bet woord tot hem gericht bad, en bet was weer op dezelfde toornige manier geschied. Zij moest aan Lena en bare woorden denken en in stilte tot zichzelf zeggen, dat zij verkeerd gedaan en bet »goede woord," dat een wonder moest uitwerken, niet gesproken bad. Onwillekeurig dacht zij Morgen zal er wel een betere gelegenheid komen, om hem tot spreken te brengen, en dan zal ik mij bedwingen en eens zien wat bij mij eigenlijk te zeggen beeft." Op ditzelfde oogenblik riep Lambert BonnEn de schuit kreeg meteen een barden stoot, zoodat de mijmeraarster bjjna van de bank viel. -Dat was bet teeken dat er aange legd was. Juffrouw Sibylle stond op, nog meer geschrikt door den roep als door den stoot. »Bonn herhaalde zij»daar wilde ik de schuit verlaten en naar Keulen terug keeren Het was baar echter niet gegund om nog verder te peinzen, want Lambert verscheen in de kajuit eu vroeg opvallend beleefd en kalm, of de juffrouw in bet gewone logement »In de stad Keuleu" wilde overnachten of dat zij liever in denOude Kelder" tocht van de Willem Barents een aanzienlijke som aan bet Haagscbe comité toegezonden. Onder toezicht van den journalistenkring, die zich te Amsterdam beeft gevormd om tijdens de intern, koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling den vertegenwoordigers der binnen- en buiten- landsche bladen bet verblijf in de hoofdstad zoo nuttig en aangenaam mogelijk te maken, zal door bet comité der tentoonstelling, met welwillende medewerking van den architect der rijks-musea, den beer Cuypers, op bet terrein een Paviljoen voor de pers worden opgericht. Dit paviljoen zal bevatten een ruime leeszaal, een zaal voor correspondentie, een salon, een bureel voor het bestuur en eenige kleinere vertrekken. In de leeszaal hoopt men met medewerking van de uitgevers eene verzameling te plaatsen van de voornaamste werken over Nederland en andere boeken, die den vreemdeling nuttig kunnen zijn. Voorts zal daar eene plaats worden gegeven aan alle dagbladen en tijdschriftendie tijdens de tentoonstelling ten behoeve van het Paviljoen der pers worden gezonden. Het comité der tentoonstelling zorgt voor de ruwe betimmering, terwijl de journalistenkring de verdere versiering en bet meubelen op zich .beeft genomen. Het meende daarbij op den kraebtigen steun van binn' n- en buitenlandsche industrieelen te kunnen rekenen, daar zij, die er toe medewer ken, niet alleen als inzenders op den officieelen catalogus worden gebracht, maar ook genoemd zullen worden in eene afzonderlijke beschrijving van bet Paviljoen, die in verschillende talen voor de bezoekers beschikbaar zal zijn Ook kan bet Pa viljoen gedurende enkele uren van den dag voor bet publiek worden opengèsteld. Naar men hoopt, is de ruwe betimmering van bet gebouw in bet begin van April gereed, zoodat zij, die tot da verdere afwerking en bet meubelen willen bijdra gen, zich tegen dien tijd dienen aan te melden De noodige plaatsruimte wordt kosteloos afgestaan. De ligging van bet Paviljoen is zeer gunstig. Het zal eene plaats krjjgen niet ver van het post en telegraafkantoor en wordt ook met bet tele- pboon-net verbonden. Industrieelen, die hunne medewerking wenscben te verleenen behoeven zich slechts te richten tot den secretaris van den journalistenkring (Bureel AlgemHandelsbladteneinde de noodige inlich tingen te verkrijgen. Fédora van Sardou is in bet théater-Van Lier te Amsterdam met groot succes opgevoerd. Me vrouw Frenkel-Bouwmeester moet een groot succes behaald hebben. Negen of tienmalen werd zjj teruggeroepen en bet Handelsblad zegt dat bare vervulling van die rol niet minder was dan die van Sarah Bernhardt. De beer Yan Lier verklaart bet recht van op voering van dit stuk te hebben gekocht. Volgens den Atjeh-correspondent van het Soer. Hbl. zal een model van de missigit, op 1/20 dei- in de Rijnstraat haar intrek zou nemen Zij koos bet eerste logement, dat haar bekend was en dicht aan den Rijn lag, hulde zich in haar intus- schen gedroogden mantel en verliet met Lambert, die zeer hoffelijk haar mand droeg, de Favorita. Mjjnheer Jacob stond op bet dek en groette haar in het voorbijgaan met een diepe buiging, welke door een stijven hoofdknik beantwoord werd. Weldra waren de wal en het logement bereikt. Voor zij den kastelein, die reeds opden stoep stond om zijn gast te ontvangen, in buis volgde, zei Lambert, zouder bijzonderen nadruk, tot baar: Morgen ochtend behoeft gij u niet te baas ten wij zullen niet voor negen uren kunnen varen ik heb nog allerlei zaken te doen in de stad." »Goedzei juffrouw Fonson kortaf zonder den schipper aan te zien. Tegen dien tijd hoop ik te weten of ik terugkeer of de reis met u vervolg." Zooals de juffrouw blieft! Het goed is gauw genoeg op den kant gezet. Intusscben wensch ik u goeden nacht Zoo sprak Lambert met groote gelatenheid en keerde naar zijn schuit terug waar Jacob hem in groote spanning opwachtte. »Nu, wat zal zij doen?" fluisterde bij met bevende stem. Morgen verder met ons varen, zooals ik u voorspeld heb," antwoordde Lambert met zijn slu- wen lach. »Als gij voordeel wilt plukken van uwe' ervaringen van heden kunt gij heel wat nader bij W doel zjjiu"

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1