N° 67. 126| Jaargang. 1883. Dinsdag 20 Maart. PATENTEN. Burgelijke Stand. FEUILLETON. Be Stasi Mii ei 4b Stseasn vrouw. Middelburg 19 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bericht. Zij die zich vóór 1 April op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. GEMEENTERAAD. COURANT. Agenten voor dit ]>lad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, le Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: NV. A. van Nieuwenhuijzen, en le Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de patenten over het 3". kwartaal van bet dienstjaar 1882/83 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden ge vaceerd van den 21en Maart 1883 tot den 4e" April 1883, des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen af halen, bij gebreke waarvan deze door den deur waarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien gulden, indien zij, desgevraagd, bun patent of een afschrift daarvan, niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 19en Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, (1. N. DE STOPPELAAE. De burgemeester van Middelburg maakt hekend, dat op Woensdag den 21en Maart 1883, des namiddags te half drie uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 16en Maart 1883. De burgemeester voornoemd PICKÉ. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op den 23, 26 en 27 Maart a., de aangiften van plaats gehad hebbende geboorten en overlijden kunnen geschieden tusscben 12 en 1 uur des namiddags. Middelbui'g, den 19 Maart 1883. De wethouder voornoemd, A. J. VAN EEKELEN. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 21 Maart a., des namiddags te half 3 uur, eene openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zakeningekomen stukkenrapport commissie van financiën, voorstel van burg. en van de 16 Eene vertelling uit de vorige eeuw. dook ERNST PASOUÉ. Wat ér Vérder alioo op die groote reis voorviel. Ondertusschen was het middag geworden en de schipper en de passagiers moesten aan bet eten denken. In bet ruim, waar nu de frissche lucht volop naar binnen stroomde, zat mijnheer Jacob met Lambert en deelde met hem wat de zorg volle Lorenz in die kolossale weitasch gepakt had. Zij bevatte provisie voor verscheiden dagen: be halve een gebraden boen, eenige lange worsten, en een heelen ham, met twee flesscben wijn genoeg om mede te beginnen, daar men onder weg gemakkelijk drinken kon koopen. Juffrouw Sibylle had bij den regen baar mand met eetwaren zorgvuldig onder baar mantel geborgen en smaakte dus nu bet genoegen dat baar geheele voorraad ongedeerd was gebleven. Maar alweer een onge luk! Die akelige, vergeetachtige Griet! daar ^ntbrak weer wat. Zjj had wel voor het eten weth. i. z. de graanbeursrapport van de com missie voor de strafverordeningen, nadere wijziging van enkele politie-verorcleningen (bedenkingen ged stat. van Z.)rekening der schutterij over 1882 voorstel van burg en weth. betrekkelijk de ont heffing van de verplichting tot oprichting eener burgerdagschoolomtrent eene bijdrage in de kosten van bet bouwen van een tweeden uitgang met trap in de concertzaalaanbeveling ter voor ziening in de vacature van leerares aan de middelbare meisjesschool; voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres op school D De Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland zal in de eerste helft van October a. hare 27» jaarlijksche tentoonstelling alhier houden. Als gewoonlijk worden gevraagd 1° bloemen en planten, 2° vruchten en 3" groenten. Af'd. 1 is gesplitst in 3 rubriekena voor liefhebbers of hunne tuiniers, b voor handeldrijvende kweekers en bloemisten en c voor alle inzenders zonder onderscheid. Vlissingen, 19 Maart. Zaterdag 11. moest bet stoomschip Prinsen Elisabeth uit de voorhaven verbalen naar bet binnendok, doch kon deze reis niet volbrengen, omdat, waarschijnlijk ten gevolge van opeenhooping van slijk, de noordelijke buiten deur der sluis niet genoegzaam opengezet kon worden. In bet belang der scheepvaart is bet wenschelijk dat door tijdiger opruiming der slib zoo iets voor bet vervolg worde voorkomen. Kllemeet, 19 Maart. Zaterdag bad alhier de inwijding plaats van bet nieuwe gemeentebuis. De raad was tot dat doel bijeengeroepenook waren de beer mr W. C. H. de Jonge van Elle- meet, ambachtsheer dezer gemeente, en de oud burgemeester de beer J. Schalkwijk uitgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen, waaraan door ben was voldaan, terwijl ook een talrijk publiek in de raadkamer aanwezig was. De burgemeester, de ambachtsheer en de oud-burgemeester bielden toe spraken. Des avonds had in de raadkamer eene opvoe ring plaats van de alhier gevestigde rederijkers kamer Hooger zij ons Doel, welke veel bijval ver wierf, en dezen dag recht feestelijk deed eindigen. Axel, 19 Maart. De beeren A. W. Wisse en C P. Minjon, onderwijzers aan de o. 1. school alhier, hebben de taak opzich genomen om gelden in te zamelen voor de weduwen en weezen van de ramp te Moddergat. 'Xiiiilzande, 19 Maart. Vrijdag vergaderden de deelnemers in de onderlinge assurantie, eene landbouwersvereenigingalhier die in alle gemeenten van dit district leden telt, om een administrateur te benoemen, 72 landbouwers waren opgekomen. De bezoldiging, aan die betrekking verbonden, be draagt 175. Bij herstemming werd met 40 stemmen gekozen de beer H. de Hullu Pz. alhier. De beer I. Ris- seeuw verkreeg 32 stemmen. gezorgd maar niet aan drinken gedacht en toch behoort bjj bet beste, zoowel als bij bet eenvou digste maal een frissche dronk, alware het maal water. Lambert kwam juist voorbij toen zij deze on aangename ontdekking deed. Zij verzocht hem met baar liefste stem om een glas water of wijn, dat zij gaarne wilde betalen. Maar Lambert baalde de schouders op en zei dat bij de juffrouw hoogstens een glaasje jenever kon aanbieden, of water uit de pomp, dat door al den regen troebel geworden was. Daarop verdween bp in bet val luik en juffrouw Sibylle hervatte met een ver achtelijk >foeiover dit ongepaste aanbod, haar drogen maaltijd. Het duurde echter geen twee minuten of daar stond Lambert weer voor haar met een flesch en een glas in de hand. Zij meende natuurlijk dat daarin de jenever was, waarmede hij baar ge dreigd bad en wees met ontzetting bet glas af. Doch Lambert zei lachend »Het is wjjn, mijn waarde juffronw, gij kunt hem gerust probeerende keurvorst drinkt hem niet beter. Het was maar een grap met dien jenever." Hij schonk bet glas vol goudgelen wjjn en zij zette bet met welgevallen aan de dorstige lippen, snoof den beerlijken geur op en dronk bet in een paar teugen leeg. Lambert schonk vriendeljjk knikkend een tweede glas in, zette de flesch neder en ging been om ook een hapje te eten. Toen hij na een half uurtje terug kwam, om den knecht De St.-Ct bevat de statuten der naamlooze ven nootschap Visscherij de tweede Wemeldingsche Compagnie, te Wemeldinge. Deze vennootschap, opgericht naast de visscherij De Wemeldingsche Compagnie, beeft ten doel de teelt van schelpdieren, waaraan de visscherij De Wemeldingsche Compagnie hare plantoesters zal kunnen verkoopen, terwijl door baar bemiddeling zullen worden verkocht de leverbare oesters, die door de nieuwe vennootschap worden geproduceerd. Aan de visscherij De Wemeldingsche Compagnie wordt gedurende acht jaren bet recht toegekend, behoudens koninkljjke goedkeuring, de beide on dernemingen tot een te doen samensmelten. Het kapitaal der vennootschap, bepaald op 60.000, zal van dan af 120.000 bedragen, ver deeld in 120 aandeelen op naam, ieder groot 1000. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van zeventien jaren en drie maanden, aanvangende den leD Februari 1883 en eindigende den 30e* April 1900. Als commissarissen zijn benoemd de beeren Cornelis Lindenbergb, te Wemeldinge, administra teur, Louis Paul Zocher, te Haarlem, jonkheer Pieter Maria George von Fisenne, te Rijswijk, en als directeur de heer doctor Ferdinand Léo de Leeuw, te Wemeldinge. Rotterdam, 17 Maart. De beer F. Domela Nieuwenhuis schijnt met zijne voordracht over »het socialisme en de pers" bet geheele land af te reizen. Heden avond trad bij daarmede op in eene openbare vergadering van de Rotterdamscbe afdeeling der sociaal-democratische vereeniging, in bet Algemeen Verkooplokaal. Van de bezoekers werd eene entree geheven van 5 cent „tot dekking der onkosten." Daar er slechts een 40 a 50 per sonen tegenwoordig waren, zal er van die onkosten nog veel voor rekening van de sociaal-democraten blijven. Het is dus voor hen te hopen, dat er onder hen vele kapitalisten" zijn, in staat om de lasten, aan bet maken van propaganda verbonden, te dragen. Den inhoud der voordracht gaan wij voorbij. Zij was niets anders dan eene schimprede tegen de pers, die volgens den heer Nieuwenhuis in dienst staat van „bet kapitaal". Voor deze bijzondere gelegenheid was de voordracht aangevuld met eenige aanvallen tegen een paar van de bier ver schijnende bladen, die meer in bet bijzonder den toorn van den heer Nieuwenhuis hadden gewekt. Dat die bladen niet in deze vergadering verte genwoordigd waren, om met genoemden beer in het strijdperk te treden, schreef hij in alle nede righeid hieraan toe, dat zij bang voor hem waren. Opmerkelijk is de bijzonderheid, dat de schimp rede tegen de pers dienstbaar gemaakt werd aan de reclame voor het orgaan van den heer Nieuwen huis zelf De Vrije Pers. Omdat »de pers" niet deugt, moest men zich abonneeren op genoemd orgaanExemplaren daarvan werden voor 4 centen in de zaal verkocht. Van de gelegenheid tot debat werd door een paar personen gebruik gemaakt. Een hunner was af te losBen, bad zjj ook bet tweede glas leeg ge dronken. »Het doet mij genoegen dat het u gesmaakt beeft", zei hij met een veelbeteekenend lachje, „en het zal mijnheer Tils niet minder plei- zier doen." Juffrouw Sibylle verbleekte. »De wijn, dien ik gedronken heb", stamelde zij verlegen, kwam toch niet van mijnheer Tils -Van wien zou hij anders komen riep Lambert lachend. Denkt de juffrouw misschien dat wij bier zulke fijne wijnen in den kelder hebben? Ik bood u aan wat ik tot mijn beschik-" king haddat hoorde mijnheer Tils en zond u ijlings den wijn. Wat zou dat verder? Gij be hoeft niet te schrikken. Hij deed slechts wat ieder welopgevoed man in zijn plaats gedaan zou hebben." Dit zeggende verliet hij de kajuit en begaf zich naar den stuurstoel. >Ik heb van zijn wjjn gedronken, onder zjjn roode parapluie gezeten", zei juffrouw Sibylle met een mengeling ran ergernis en schaamte tot zichzelf en toch gluurde zij ter sluiks door de glazendeur naar het dek, waar de misdadiger zich bevond en kalm naar het kabbelen van den stroom zat te kijken. »Hij ziet er zoo kwaad niet uit", vervolgde zij na een poos, doch terstond weer boos wordende »maar hij is een uilskuiken en dat zal hij zijn beele leven blijven, al scheen het mij van morgen ook toe dat hij zich een weinig begon te beteren. Neen, neen, hij is nog even lomp en ongelikt als altijdwant als dat niet aoo was zou hjj niet zoo pal bljjveu zitten een werkman, die tegen bet socialisme en de middelen, waarvan bet gebruik maakt, opkwam, waarbij bij o. a. wees op de bende van de Zwarte Hand in Spanje. Het zou ons zeer verwonderen, wanneer de heer Nieuwenhnis tevreden naar huis teruggekeerd was. De geringe opkomst (en dat nog wel op een Zaterdagavond) bewijst niet, dat hier onder onze werklieden groote belangstelling is voor de sociaal democratie, en geheel de houding der vergadering maakte den indruk, dat zij grootendeels bestond nit nieuwsgierigen, die met hetgeen de would fee- volksmenner verkondigde alles behalve instemde. De audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 20 dezer niet plaats hebben. Officieel hebben onze koning en onze koningin thans kennis gegeven dat zij den len Mei de opening der tentoonstelling te Amsterdam zullen bijwonen. Op grond van andere bladen hebben wij het comité, waaraan opgedragen is het nemen van maatregelen ter bevordering van eene nationale organisatie van de particuliere armenzorg, niet volledig gemeld. Er was vergeten den president te noemen. Volledigheidshalve melden wij nu dat bet co mité bestaat uit de 5 leden en wel de heeren G- Hintzen, te Rotterdam, president, J. H. A. A. Kalff, te Amsterdam, C. D. Roëll, te Dordrecht, m' E. P. Schorer, te Middelburg en J. A. Tours, te Deventer, leden. De examens bij het vak der posterijen zullen te 'sGravenhage aanvangen 10 April aanstaande. Tot leden der examen-commissie zijn benoemd de hh. J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen J. J. Doffegnies, inspecteur der posterijenL. C. baron van der Feltz, inspecteur te Arnhem; B. J. Herweijer, directeur spoorwegpostkantoor te Am. sterdamC. A. van Poeteren, commies departt waterstaat; W. J. van Gorkom, schoolopziener te Goes, en C. A. Hofman, hoofonderwijzer te 's Hage. De oorzaak van den schok die Zaterdag morgen vooral in Noord-Holland en in een enkele gemeente van Zuid-Holland waargenomen werd, is nog on opgelost. De Amsterdamsche filiaal-inrichting van het meteorologisch-instituut meldt: »De pen dule van de tijdsinrichting alhier, en de zelfregi- streerende meteorol. instrumenten te Utrecht schij nen door de in dezen morgen ruim te 5 uur waargenomen schokken (naar ons voorkomt aard schokken) niet te zijn geïnfluenceerd. Of de pho- tographisch-magnetisehe instrumenten van het meteorologisch instituut gestoord zijn geworden (wat in 't geval eener aardbeving toch zeer waarschijnlijk is) kan eerst blijken wanneer de beelden zijn ontwikkeld." Nadere bijzonderheden omtrent dit voorval zijn na het door ons reeds medegedeelde, niet meer te melden. en zoo wezenloos in het water staren, maar mij zoeken te naderen, omdat ik van zelf in de gele genheid zou zijn om hem voor zijn wijn en zijn parapluie te bedanken. Want ik heb dat allebei aan genomen en moet er toch voor bedanken, wil ik niet even onbeleefd zijn als hij. En ik kan toch waarlijk niet den eersten stap doen en naar hem toe gaan Dat hij mij door zijn onverschillige honding dwingt om tegenover hem in schuld te blijven, versterkt mijn ergernis opnieuw. Ik wil hem niet meer aanzien, dien linkschen, kinderachtigen man Zij had zich door hare gedachtenbepaald boos zitten maken, maar dat belette haar toch niet om af en toe uit te kijken naar hem dien zij uitschold en die geen vim verroerde om haar te gemoet te komen. Eindelijk kon zij het niet langer uithouden het was dan ook al te erg Die ondragelijke toestand had al uren lang ge duurd daar moest een einde aankomen. Lambert stond op bet dekhij had het roef weer aan zijn knecht overgegeven en praatte met mijnheer Jacob, wiens persoon hij tevens aan haar oog onttrok. Daar deed juffrouw Fonson eens klaps de kajuitsdeur open en trad naar buiten. Met een blos van opgewondenheid vroeg zij ge jaagd hoe lang het nog zou duren eer zij Bonn bereikten. Lambert ging een stap achteruit, wees op eenige torens in de verte en zei »Daar ligt Bonn juffrouw In een half uurtje zullen wij aan het doel van onze eerste dagreis zijn." Wtrit vervolgd.J

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1