Laatste Berichten. li Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten. W eerkundigwaarnemingen. Verkoopingen aanbestedingen. consuls. Erkend en toegelaten als »vice and deputy-consul" der Vereenigde Staten van Amerika te Amsterdam A. Vinke. Te Goes zjjn 15 jongelieden tot de eerste klasse der rijksnormaallessen toegelaten, te Zierikzee 13. De tijdelijke hulponderwijzer aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, J. H. Luiting, is op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. De heer J. A. van Noppen is benoemd tot hoofd der bijzondere school te Mijnsheerenland. Het beruchte raadsbesluit, waarbij kinderen boven 12 jaar van de o. 1. scholen te Aduard ge weerd worden, is door Z. M. den koning niet .ver nietigd en zal dus weldra ten uitvoer gelegd worden. De heer Littooij, predikant bij de Chr. Ger. gem. alhier, komt voor op het drietal te Amsterdam Rillantt-BatH, 14 Maart. In de vacature der predikantsbetrekking alhier werd sedert No vember van het vorige jaar geen beroep uitge bracht. Vacant van Augustus 1880, zijn in al dien tijd slechts 7 beroepen gedaan. Mieitw-en St. Joosland, 14 Maart. Heden middag hadden wij hier het genoegen den heer Corten uit Maastricht, den bekenden landbouw- lezer, in ons midden te zien. De populaire spreker heeft de voldoening kunnen smaken dat het, hoe wel niet overtalrijke, publiek met onverdeelde belangstelling zijne rede volgde Na het vermoe den uitgesproken te hebben dat de graanbouw ook in Nieuw- en St. Joosland in de laatste jaren niet meer zulke gunstige resultaten leverde dan weleerwees de heer Corten met nadruk op dit algemeen waar te nemen verschijnsel, gaf in het kort eenige oorzaken op van dat verval en deed als zijne innige overtuiging kennen dat meer en meer de graanbouw zou moeten worden ver laten om des te meer de aandacht te bepalen op onzen veestapel. Erop wijzende dat de veeprijzen tegenwoordig zeer hoog te noemen zijn, meende spreker dat daarvan vooreerst nog geen verlaging is te verwachten, omdat door het buitenland zeer veel, misschien te veel, vee gevraagd wordt en die plaatsen weer aangevuld moeten worden. In een vergelijking tredende van onze weiden met die van Noord- en Zuid-Holland, gaf de heer Corten toe dat, althans waarschijnlijk, onze zilten bodem nooit de zoden met zoete grassen zal kun nen leveren, die daar gevonden wordt, doch evenzoo is hij overtuigd dat vele onzer groenlan den aanmerkelijk verbeterd zouden kunnen wor den door ontwatering, uiveleering en gepaste bemesting. Werd daarop beter toegezien en aan de weiden wat meer zorg besteed dan zou het voortbrengings-vermogen daarvan aanmerkelijk verhoogd worden en zou daardoor reeds eene voor name factor aanwezig zijn, onmisbaar bij de vee- veredeling. Om de waarde van den veestapel te verhoogen, deed spreker ons twee wegen kennen, de eene door verbetering van het inlandsche ras in zich zelf, door voortdurend de schoonst gevormde en de beste hoedanigheden bezittende dieren voor den aanfok te bezigende andere door kruising met een vreemd rasEngelach, Hollandsch of welk ook. Bjj de verschillende eigenschappen stilstaande van het Durham en het Hollandsch ras, werd menige behartigingswaardige en praktische wenk ten beste gegeven en werd met nadruk erop gewe zen van welk groot belang een goede en voor het dier passende voeding is, vooral in den eersten ontwikkelingstijd en hoe, zonder dat, geen gun stige resultaten van de vee-verbetering te wachten zijn, hoe goed ook de overige omstandigheden mochten zijn. Ten slotte behandelde de heer Corten het in kuilen van groenvoeder en beval die handelwijze vooral aan omdat men daardoor in de gelegenheid is, om aan het vee een saprijk en gezond voedsel »en. Maar dan o wee! arme juffrouw Fonson Om zes uur begaf zij zich met de oude Griet, die alleen in het vertrouwen genomen was, op weg naar de Rijnpoort. Reeds een uur te voren had Jacob Tils met zijn ouden getrouwen Lorenz dienzelfden weg ingeslagen. De jachten of schuiten, die toen en nog tot in het begin onzer eeuw als waterdiligences tusschen Keulen en Mainz dienst deden, waren kleine, ranke vaartuigen met weinig diepgang en slechts éen mast, die het in twee gelijke helften verdeelde. De achtersteven was, met uitzondering van den stuurstoel, over zijn geheele breedte met een ge bouwtje bedekt, dat aan weerszijden van tallooze raampjes voorzien was en een ruime, hoewel lang en smalle kajuit vormde. Langs de wanden liepen twee banken en in het midden stonden twee kleine tafeltjes, die door het opslaan van kleppen met elkaar verbonden konden worden. De voorste helft was van een gewelfd dek voorzien en men moest met een trapje en een valluik in dit lage verblijf afdalen, dat zoowel voor den schipper als voor zjjn knecht bestemd was. Twee planken, buiten langs de kajuit loopende, verbonden de plecht met het kleine plekje dat den stuurstoel vormden. Er bestonden in dien tijd vele zulke schuiten; maar weinigen daarvan voeren door tot Mainz de meesten maakten korter reizen, bijv. naar Bonn, Coblenz of Dusseldorf. Al de stroomop- te verschaffen, juist in tijden als dc natuur dat niet aanbiedt, zooals in 't late voorjaar en midden in den zomer. Als voor de inkuiling bijzonder geschikt, werd de maïs aanbevolen, die een uit stekend voedsel oplevert, terwijl het geven van een lijn- of raapkoek in de weide, volgens spre kers meening, voor melkvee alle aanbeveling ver dient, terwijl die toegift ruimschoots betaald wordt door de betere qualiteit der melk, van het vleesch en den mest. In de pauze werd druk gebruik gemaakt door de aanwezigen om den spreker over verschillende zaken te raadplegen, zoodat, zonder twijfel, een ieder heeft kunnen instemmen met de woorden van het bestuurslid onzer afdeeling, die verzekerde dat door de voordracht van den heer Corten veel nut zal kunnen gesticht zijn. Kantongerecht te Zierikzee Woensdag zijn de navolgende personen veroordeeld: M. de 15., 37 jaar, landbouwer, te Kerkwerve, wegens het jagen in gesloten jachttijd op een anders jachtveld zonder diens schriftelijke vergunning, tot 2 boeten van ƒ20 subs. 7 dagen gev. voor elke boete; C. K., 28 j., G. K., 18 j., M. B., 24 j., Maria B., L7 j., allen arbeiders te Zierikzee, wegens het rapen van sehelpvisch, ieder tot 2 boeten 1 van 10 en l van ƒ1 subs. 2 maal 1 dag gev.; L. de O., 25 j. en K. van der W., 20 j.,arbeiders te Ronesse wegens het gezamenlijk en in vereeniging zich met wildstrikken bevinden in het veld buiten voetpaden ieder 20 subs. 5 dagen gev.; P.; M. D. A., 28 j. huis vrouw van J. H., te Grauw, wegens het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen zonder consent tot 10 of 3 dagen gev. F. D., 22 j., arbeider te Zierikzee wegens het rapen van sehelpvisch tot f 10 subs. 1 dag J. V., 54 jaar voerman te Zierikzee wegens het laten loopen vau vee op eens anders in den oogst staanden grond tot 5 dagen gev. Wegens openbare dronkenschapJ. den B. Az., 30 j., sjouwerman te Brouwershaven, tot ƒ5 subs. 2 dagen gev. I. K., 50 j., koopman te Zierikzee tot ljdag gev., J. K., 53 j. arbeider te Zierikzee tot 10 boete of 3 dagen gev. C. K., 61 j., varensgezel te Brouwershaven tot ƒ3 of 1 dag gev. P. S. Jz. 23 j. voerman te Zierikzee tot 1 of 1 dag gev. J. C. V., 39 j., stuurman te Ziorikzee tot f 5 of 2 dagen gev. M. de M. 30 j. sloeproeijer te Brouwershaven tot f 10 of 3 dagen gev. P. F. v. B. PAz. 14 j. koperslagersjongen te Zierikzee wegens het werpen met sneeuwballen binnen die gemeente tot f 0.50 boete of 1 dag gev. J. S. 20 j., J. I. 19 j., J. T. Az. 18 j J. v. B. PAz. 17 j., J. W. de G. 22 j. en K. v. d. B. 18 j., allen te Zierikzee, wegens alsvoren allen tot 1 boete subs. 1 dag gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken werd Jan v. B. Lzn. 14 j. arbeider te Brouwershaven, beschuldigd van het rapen van sehelpvisch. Rilland, 14 Maart. Gedurende enkele maanden vertoonen zich hier de mazelen sporadisch. Gebeurde het in de laatste jaren hier meer dan eens dat de vroege aardappelen boven den grond bevroren, thans is bij onderzoek gebleken dat de vorst der laatste dagen den pas gelegden poters alle groeikracht heeft ontnomen. Aan den Bastiaan De Lange-polder, be- hoorende tot het Oranjeplaatje, ontstond dezer dagen belangrijke schade. Wegens doorbraak van den ouden zeedijk is de kuip daartusschen en den nieuwen dijk ingeloopen. Verleden jaar werd deze laatste gelegd, zoodat hij thans in de zee wering zal moeten voorzien. In de Batavierstraat te Amsterdam had een kaartpartijtje onder een »glaasje klare" een treu- rigen afloop. De spelers kregen ongenoegen en de twee gasten werden door hun waard op eene vrij onzachte wijze toegetakeld. De eene ontving een slag met eene ledige kruik op het hoofd en de andere werd van de trappen gegooid, zoodat hij vrij onzacht in aanraking kwam met de straat- steenen. Ook de Shah van Perzie zal de inter nationale tentoonstelling te Amsterdam bezoeken. Reeds deze week verlaat hij zijn rijk, om zich over Petersburg en Berlijn herwaarts te begeven. In het Binnengasthuis te Amsterdam is eene inspectie begonnen door twee dames, die aan het hoofd eener dergelijke inrichting in Duitschland staan en op uitnoodiging van burg. en weth. omtrent hare bevinding aldaar rapport zullen uitbrengen. De Parjjsche gemeenteraad heeft eene som van 10,000 fr. toegestaan, om 20 gemachtigden waarts varende schuiten lagen buiten de Rijnpoort, dicht naast elkaar. Was er een van die allen reisvaardig dan werd zij eerst tusschen de anderen uitgehaald en achteraan gelegd en de lange, sterke lijn aan den mast bevestigd. Op het jaagpad, dat langs den oever liep, stonden de paarden ingespannen en dan kon de reis elk oogenolik beginnen. Zoo was het ook dien morgen met de Mainzer schuit, de Favorita evenwel met dit onderscheid dat er slechts éen oude knol met zijn jager op het jaagpad stond, om het vaartuig den Rijn op te trekken. De schipper zat op het dek. Reeds sedert jaren had Lambert voor de eigenaars der Favorita gevaren en zijn knecht was ook een oud-gediende, die jaar in jaar uit het dek en de kajuit met zijn zwabber schoon hield. Even kwartier over vijven verscheen de eerste passagier, mijnheer Jacob Tils, met zjjn factotum. Hij zag met éen enkelen blik dat er nog niemand anders was, nam afscheid van zijn ouden vriend, wien de tranen in de oogen schoten en drukte hem op het laatst nog een grooten, toegelakten brief in de hand. (Wordt vervolgd.) van werklieden, aan te wjjzen door de syndicale kamers van arbeiders te Parijs, naar de tentoon stelling te Amsterdam te zenden. In Amsterdam treedt eerstdaags een dwergen- tooneelgezelschap op. Het oudste lid ervan is omstreeks 35, de jongste 17 jaren oudhun lengte bedraagt 105 tot 80 centimeter. Drie oud-strjjders van Waterloo hebben de gelederen verlaten. In den ouderdom van 90 jaren overleed aan den Lemmer de oud-strijder Jan Balsma, te Arnhem de oud-strjjder G. Daniels op bijna 88-jarigen leeftijd en te Maassluis de 90-jarige Johannes Smith. In het hotel den Ouden Doelen te 's Graven- hage was Dinsdag avond, bjj gelegenheid van het laatste groote Casino-bal een vertrek geheel in gericht naar een der schilderijen van Ostade, voor stellende een zeventiende-eeuwsche echt Holland- sche herberg. Niets ontbrak er. Het haardvuur glom in de hooge breede schouw, op welks eikenhouten man tel het Delftsch aardewerk in vollen luister prjjkte. De wand was bedekt met schotels, borden en pullen, waartusschen het pijpenrek, gevuld met echte, sommige half doorgebrande, Gouwenaars, gereed schenen te staan voor de stamgasten, ge woon zich om de ruwe tafel op de eenvoudige stoelen met eikenhouten ruggen neer te vleien. Rechts in een hoek stonden de vaatjes opgesta peld, waaruit het krachtig schuimende bier moest worden toegereikt; de herbergierster slechts ont brak. Met de meeste nauwgezetheid was elk on derdeel nagebootsthet kleine hoekvenster met alsemen, de walmende vetkaarsen op de tafel, het haardstel, tot de ouderwetsche keukenlamp incluis, en een scherpziend oog kon wellicht nog terzij een stipje van de bedstee hebben waargenomen Dat een kunstenaarsoog het geheel had overzien, bleek uit alles, niet 't minst uit de rjjmpjes van Cats, die de 17e eeuwsche bezoekers geacht werden hier en daar op de witgekalkte muren te hebben neergekrabbeld. De zoldering met haar lage bal kon, de tegels van den schouw, alles werkte mede om bij 't flauwe kaarsschijnsel den indruk te geven, dat men zich werkelijk bevond in eene dier her- bergvertrekken, die door Jan Steen 's en Ostade 's. meesterhand vereeuwigd zijn. De „Zwarte Hand", gelijk zooals men weet het anarchisten-complot in Spanje zich noemt, telt in Andaluzië alleen 130 centrum's en 38,000 leden, van welke meer dan duizend behooren tot de stad Xeres. De vertakkingen in de geheele provincie zegt men zijn zeer uitgestrekt. Het aantal werklieden in Xeres bedraagt ongeveer 8000het loon wordt gemiddeld berekend op twee shillings per dag, en men kan er geen werk krijgen voor langer dan voor vijf of zes maanden van het jaar. Men schrijft voor een gedeelte de ellende toe aan het afnemen van de vraag naar wijn uit die provincie, ten gevolge van het feit, dat de sherry in Duitschland en in het zuiden van Frankrijk veelvuldig wordt nagemaakt. Door de aanvallen op treinen, welke onlangs plaats had ben, willen de anarchisten waarschijnlijk toonen, dat zij door de arrestaties niet zjjn afgeschrikt. Menigeen is van oordeel, dat Spanje aan den avond staat van eene groote revolutie, het resul taat van wijdverspreide ellende. De penningmeester der Land League is un ook in Amerika. Patrick Egan beweerde bij zijn aan komst in New-Yorkdat hij gedeeltelik voor handelszaken in Amerika kwam, doch ook op verzoek van Sheridan, om zoo noodig getuigenis afteleggen indien men den laatste wilde uitleveren. Verder is het bekend, dat de Amerikaansche League hem uitnoodigde verslag te komen doen van den stand van zaken in Ierland. Hij ont kende in het geheim en verkleed Dublin verlaten te hebben, doch hij had 't niet noodig geacht om den Engelschen autoriteiten van zijne plannen ken nis te geven. De aanklacht tegen Sheridan noemde hjj belachelijk. Egan zal verscheidene maanden in Amerika blijven. Hij deed de reis met de W. A. Scholten van Rotterdam. Volgens telegram uit New-York, kan tus schen 15 en 17 Maart stormweder verwacht wor den op de Britsche, Noordsche en vermoedelijk ook op de Fransche kust, vergezeld van sneeuw en hagel. Benoorden 40 gr. breedte kan in den Atlantischen Oceaan stormachtig weder worden verwacht. De meest in het oog vallende figuur bjj de werk lieden-manifestatie, die verleden Zondag te Parijs gesmoord werd, was ontegenzeggelijk juffrouw d'Er- lincourt, die op de place de VHotel de Ville wandelde aan den arm van burger" Digeon met het air van eene koningin temidden harer trouwe onder danen. Haar ware naamis Fernande Foireux zjj is wel bekend in socialistische kringen door het zingen van het revolutionnair lied »la Marianne op meetings en banketten. Zjj is slechts 21 jaar oud, doch heeft reeds al het aplomb en den per - soonljjken moed om een geduchte mededingster te worden van juffrouw Louise Michel, boven wie zjj nog dit voordeel heeft van schoon en jong te zjjn. Indien de socialisten bestemd zjjn eens een belang rijke rol te spelen in de politiek, dan zal men juffrouw d'Erlincourt in de eerste rangen van de partjj der toekomst aantreffen. In den faubourg St. Antoine ontdekte men een plakkaat van den volgenden inhoud Burgers Demonstraties zjjn niet praktisch, wjj moeten eerst afrekenen met de 300 millionairs, die niet zorg dragen voor de republiek. Burgers Wjj kennen de adressen van deze zwjjnen. Laat ons tien onzer mannen zenden om hun den nek om te draaien in hun bed. Wanneer dit gedaan is, zullen wjj hen door werkeljj ke volksvertegenwoor digers vervangen. Dit karreweitje moet vóór Paschen afgedaan worden." De Fransche bladen deelen mede, dat de heel de Brazza definitief zich den 18en dezer te Bordeaux zal inschepen naar de Congo. Een groot gedeelte zjjner expeditie is reeds met vorige booten ver trokken. Uit Cabon kwam 2 Februari de tijding, dat het eerste gedeelte, dat zich 5 Januari te Bordeaux inscheepte, gelukkig in de kolonie was aangekomen. Nordenskjöld's expeditie zal, geljjk het En- gelsche weekblad Nature meedeelt, in het begin van Mei Zweden verlaten, waarschjjnljjk met de rjjksboot Sophia. Men zal trachten aan de oost kust te landen, doch dit zal eerst in het zachter jaargetjjde kunnen geschieden. Dus zal Nordens- kjöld zich eerst naar de westkust begeven niet voor geographische ontdekkingen, maar om den vorm en de uitgestrektheid van het binnenjjs aan deze zjjde te bestudeeren. Zoodra de toestand van het jjs gunstiger is, zal het schip zich van kaap Vaarwel langs den oosteljjken oever een weg in het open kanaal banen, dat in den regel tusschen de kunsten en het drjjfjjs gevonden wordt. De expeditie beoogt o. a. het bestudeeren van den toestand van het drjjfjjs tusschen Ysland en kaap Vaarwel en van de overbljjfselen op Groenland. Verder zal men, zoo mogeljjk, trachten om de sporen te vinden van de vroegere nederlatingen in de noordzee. De terugkomst der expeditie wordt in September verwacht. De internationale vissclierij-tentoonstelling te Londen zal den 12eu Mei door de koningin worden geopend. In het lyceum Louis Le Grand te Parjjs zjjn ongeregeldheden uitgebroken onder de leer lingen. De rechterzjjde der kamer zoude heden bjjeenkomen om de termei eener interpellatie vast te stellen, waarin het «proertje op rekening van het Rekenonderwijs woidt gesteld. 's dravenhagc, Eerste kamer. In de heden gehouden zifting- is de leeningswet aan. genomen met 30 tegen I stemmen. De minister van financiën verklaarde lat Z. M. de koning aan een staatsman buiten dit cabinet de formatie van een nieuw ministerie heef opgedragen. Zooals in het afdeelingsveslag reeds werd gecon - stateerd, wilde de kamer heteeningsontwerp slecht8 aannemen met het oog opde urgentie der zaak. De inhoud ervan werd ztfs bestreden door den heer De Visser van IJzendorn en de niet aan wjj- zing van een aequivalent v.s voor de heeren Van Akerlaken en Van Swinden ook een bezwaar. Ook de minister kon It ontwerp niet verde digen, maar raadde de aaneming ervan aan uit hoofde der urgentie. Owigens betoogde hjj dat de richting der financile politiek moet wezen versterking der middele. met inachtneming der verdeeling van de laen der natie. Een uit gewerkt plan daartoe was gereed. Hoewel gaarne aan zjjn opvolgede verantwoordeljjkheid over de uitvoering dereeningswet latende, zal hjj daarvoor niet terugenzen als de omstandig heden dit vorderen. De eer Van Akerlaken ver klaarde geen nieuw kanet te zullen steunen, wanneer dit niet financieehervorming vooropstelt, hoe noodig census-verlaggvooral voor groote steden, ook zjj en hoen- ook de voorstellen tot grondwets-herziening i aandacht verdienen. De kamer is daarna ojeces gescheiden. Bucharest. In kamer verklaarde de minister-president dat dejgeering zich tegen het tractaat van Londen zaverzetten en weigeren zal bepalingen te erkeen, zonder Rumenië's medewerking gemaakt. Amsterdam. H< Panopticum is gedu rende Juli tot Decembeloor 170.000 personen, ongerekend de gratis tofiatenen, bezocht. Na alle, zeer belangrjjke onken en afschrijvingen, is 140,451 aan zuivere wt in een half jaar be haald. De aandeelhoudeontvangen 9 j pet. van de oprichters-aandeelen (daarenboven 58 per aandeel. De geheele inrling kostte f 910.000 zoodat besloten werd 20<ereserveerde aandeelen uit te geven om het tel van 110.000 te dek ken, alsmede om elders Panopticum te exploi- teeren. De Maatschappij vooi-el- en broodfabrieken aan de Vjjzelgracht geeftver 1882 tien percent dividend. Londen. De Blsche pers stemt volko men in met Gladstone'eigering omtrent Parnell's landwet. Parnell gt binnenkort weder naar Amerika om vooidrj-en te houden en nieuwe meetings te leiden. 15 Maart, daorgens te 8 uren. NAMEN DER PLAAT8EN. Wind- richt. Tem pera- kracht I fae-hT. f Toe stand Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 9 ZZO ZO 753NO 751 NO 0 O 2 2 mist. 1. bew. 1. hew. betr. Eene depressie bet zich zeer nabjj en Z. waarts van ons. De barometerstant 't centrum ervan is ongeveer 750 m. m. Grootste verschil gisteren avond 81. 2.7 V. heden morgen 8V. 2.0 G. Barometer-aanwjjzie Utrecht te half éen 753.6 m. m. Verwachtzwakktnd. Thermometeri te Middeibarg. 14 Maart 's avonds 11 ui gr. 15 t 'smorgens 8 ui gr. 's middags 1 unr S3 gr. 's avonds 5 urt gr. F. Aagtekerke, l«'t. Heden werd alhier, ten overstaan van den nota L. Woutersen, in het open baar te koop aangebodene hofstede met gebouwen, te Aagtekerke, erf, tuin.vard, en bouwl. groot 0,59.90 H verkocht voor f 2700.13.40 H. bouwland te Aagte kerke voor f 410; 1,6*1- weiland aldaar, voor f 3307; 0.3570 H. bouwland®1', voor f 782; 0.28.60 h! bouwland aldaar, voor 0.59.60 H. bouwland aldaar, voor f 1000; 0.59.60 mwland aldaar, voor f 1100.' 1.05 50 weiland, aldaaifl^OO ea 0.98.40 H. wei land aldaar, voor f 14 Ter WeuzeiiMaart. Bij de heden alhier plaats gehad hebbendc^teding van het maken van werken tot verdediging11 oever van den calamiteit-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2