1883. N-64. 126" J aargang. Vrijda; 16 Maart. MIddel"bur 15 Maart. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Z o n- en F e e s t d a g e n. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzondeilijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van I -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant bebort een BIJVOEGSEL- belicht. Zij die zich hor 1 April op deze Courant abonneerh, ontvangen de nog in dit kwartaal veAchijnende nommers gratis. Vissctierrampen. FEUILLTON. Db taai man en «era vïiw. DDELRURGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijr fi VlissingenP. G. de Veu Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Heden door ons ontvaren Voor Moddergat pi S. 15, Jacoba 1, D ƒ1,50, uit den spaaot van Jeanne, Anton, Piet, Jans en Willem 2,35, Mij ƒ14,95, Mr. 0,25, Ph. S. 2,50, f. 2, zonder bijschrift 'ƒ19,50. Totaal me vorige opgaaf ƒ83.10. Van P. ontvingen ween Engelsch muntstuk, dat wij zullen inwisseh Voor Sclieveningj van D. ƒ0,75 en X. ƒ1. Totaal met vorj opgaaf ƒ4,75. Voor, SJrli van D. f,75, S. ƒ5, X. 1 en, onbekenden ƒ2,50. -Totaal, met. vorige op-. gaaf 11,75. I Redactie. Haar wij vernemen is dper m1 J. Heemskerk Az. met de samenstelling varh ministerie belast ge weest, maar heeft die tl weder neergelegd. Wij hebben dit verwal Wie zou in de tegen woordige omstandighedei een ministerie-Heems kerk zitting willen nem stel nog dat de lieer Heemskerk zelf lust gevcfe, wat wij niet kunnen denken, om opnieuw als üster op te treden. Een heden ontvangen jgram brengt ons de tijding dat een staatsman ffen het kabinet door Z. M. is belast met de Aing van een nieuw ministerie. Het Vaderland sk over een voornaam lid van de liberale pij, aan wien die op dracht was gedaan. Zou hierbij van een eienzelfden persoon sprake wezen? waterstaat enz. be ten in ons land in Nu men aan het ministerie zigis om de namen der gen overeenstemming te brengeffit de nieuwe spel ling, en daarover aanschjngen heeft gericht tot de postkantoren, hepen wij aan het besluit van Ged. staten in provincie van der 10eD Maart 1876 n° 9, Ficiaal blad n° 30, waarbij genoemd college, ter ie eene gewenschte eenvormige spelling der f" in ons gewest, waaromtren lil OUe gt-n vuv) Z) bestaat, te bevorderen, eert geeft van al die n van gemeenten schil in schrijfwijze 33 Eene vertelling uit orige eeuw DOOB ERNST P 4u IV. löen reis op den Rijn vfconderct jaar. Op die verklaring van zijtroon antwoordde Lorenz »'t Is mogelijk! Man beelen dag zoo alleen met baar te zijn :n klein vaartuig, dat is een heel ander ding aartoe zou u toch stellig de moed ontbreken." »Ook daarvoor zou hijniet ontbreken", antwoordde Jacob langzaansbaar met inspan ning, doch op vasten toon. Nu had de oude man welen juichen; zijn arglistig middeltje was geluDoch hij bedwong zich en ging op zijn vroegeJffihitsenden toon voort, al klonken zijne wo ïeeds eenigszins zegevierend „Nu dan, als gij er deed toe hebt, doe het dan. Grijp het geluk alat u langs dien ■weg niet ontgaan kan. Wees dienen keer slechts niet beschroomd en handel, {per toe instaat zjjt, wel te verstaan." namen volgens de schrijfwijze, zooals die bij het provinciaal bestuur zou worden gevolgd. Ged. staten verzochten toen die vastgestelde schrijfwijze bij de gemeentelijke administratie te volgen. Ten einde nu de verwarring, die toch reeds ontstaat, wijl de postkantoren eerst hunne oude stempels moeten versljjten, willen zij de nieuwe benamingen geheel kunnen invoeren niet te vergrooten, is het, dunkt ons, ook wenschelijk dat de minister van binnenlandsche zaken het voor beeld van zijn collega van waterstaat volgt en de provinciale besturen uitnoodigt om in ons ge west, met wijziging van het aangehaalde besluit van 1876— in de spelling der gemeentenamen eveneens verandering te brengen. Dan eerst zal men eene goede wijziging tot stand brengen en kan van een algemeen gebruik der nieuwe namen sprake zijn. De zuinigheid ten opzichte der nieuwe stempels heeft vermoeden wij, een goede bedoeling. De minis ter van waterstaat wil het bedrag der onkosten, die zulk eene verandering zou teweeg brengen, ter beschikking stellen van de postbeambten om hun nog meer dan tot nu toe geschiedt te vergoeden de moeite die hun de postspaarbank en de post pakkettendienst berokkenen. De ambtenaren zijn daarvoor natuurlijk hoogst dankbaar en hebben nu geen bezwaar meer dat men eerst zich met de namen der gemeenten be zig houdt vóór men zich eens inlaat me. eene in onze oogen belangrijker quaestie die van hunne lotsverbetering. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het zeer belangrijk rapportin ons bijvoegsel opge nomen, dat door de Januari-commissie der hamer van koophandel en fabrieken te Middelburg is op gemaakt naar aanleiding eener missive van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, betreffende expertise van zeeschepen. Dezer dagen hopen wij in onze kolommen op te nemen het advies dat dezelfde kamer aan burg. en weth. onzer gemeente geeft in zake het nadeel dat Middelburg ondervindt van de nieuwe exploi tatie der Vlissingsche haventerreinen en de mid delen om aan dat bezwaar tegemoet te komen. Elke poging, die men aanwendt om de ellende der achtergeblevenen van de slachtoffers der ramp te Moddergat te verzachtenverdient waar deering en ondersteuning. Wij maken daarom met ingenomenheid melding van een plan dat door de vereenigde sociëteiten der schutterij en infanterie alhier is gevormd om in het begin van April in den schouwburg een tooneelvoorstelling te geven, waarvan de netto-opbrengst voor dat doel is bestemd. De heer A. De Jong heeft zich welwillend be reid verklaard om met het muziekkorps der cld. schut terij eenige concertstukken ten gehooie te brengen. Wenschen wij hun, die aan de uitvoering van dit plan zullen meewerken, die warme ondersteuning van de zijde van het publiek toe, welke hun lof felijk streven zoozeer verdient, wjj voegen daarbij »Ik heb u mijne redenen gezegd, waarom het niet geschieden kan", klonk het kalme ant woord. Mooie redenen! Die zijn geen duit waard De Mainzer schuit is een publieke waterdiligence iedereen kan daar voor geld plaats nemen. Gij zoo goed als een ander en als juffrouw Fonson." >Dat hebt gij in het eerst niet gezegd." ïDan zeg ik het nu! Het doet er niet toe als gij u maar op reis begeeftEn dan, staat het niet eiken passagier vrij aan boord te gaan wan neer hij wil, plaats te nemen waar hij goedvindt Zeg, heb ik gelijk of ongelijk Van dien kant beschouwd hebt gij gelijk." »Nu dan bekijk de zaak dan wat mij betreft van dien kant, zoolang gij wiltmaar ga op reis Hoe zij aanvaard zal worden moet gij aan den stuurman Lambert of aan het toeval overlaten of aan uw gelukkig gestarnte, of aan wien gij wilt Maar ga in Gods naam op reis Ga op reis Het is de eenige gelegenheid die zich voordoet om u van een doodongelukkig mensch tot den gelukkigste der stervelingen te maken, om den laatsten wensch uwer voortreffelijke moeder te vervullen en om onze mooie zaak tot de aller mooiste in geheel Keulen, wat zeg ik, aan den geheelen Rijn te makenGa morgen naar Mainz Jacob bedacht zich nog een oogenblikbief het hoofd op en zei met een stem, die nog slechts te nauwernood eenige ontroering verried »Nu dan, in Gods naam, het zij zoo! Ik tevens de verwachting dat zij ook in het maken van onkosten van verschillende kanten zooveel mogelijk worden tegemoet gekomen. Bij zulke gelegenheden moet er vaak veel van de opbrengst afhet schoone doel dat be oogd wordt bewege hen, die dit in hun macht hebben, om de uitgaven zoo gering mogelijk te doen zijn. Dan alleen kan het bewuste plan een volkomen succes hebben en kunnen de uitvoerders de vol doening smaken van een ruime gave over te maken aan de commissie voor Moddergat. Met ingang van 16 Maart is door den minister van marine aan den opperstuurman bij de marine M. Pot, op diens verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, met betuiging van bijzondere tevredenheid voor de steeds door hem betoonde activiteit en trouwe plichtsbetrachting en voor de diensten door hem als gezagvoerder van 's rijks lichtschip bewezen. Tevens zijn met ingang van denzelfden datum benoemd tot loodsschipper 2e kltevens hulpzee- loods, de zeevarenden J. Spuij en J. van Hoepen. {VI. Ct) Kierikzee, 14 Maart. Hedenavond is door den raad tot secretaris benoemd de heer J. F. van der Lek de Clercq, te Leiden, met 7 stemmen. De heer A. J. F. Fokker verkreeg 4 en de heer Legemaat 2 stemmen. Men zie het raadsverslag Mzen«ïajï»e, 15 Maart. In de Dinsdag avond gehouden nutsvergadering is besloten tot oprichting van een Floralia. Tevens werden drie leden gekozen om op te treden als bestuur en de regeling dier zaak ter hand te nemen. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 16 dezer, niet plaats hebben. In het reisplan van HH. MM. den koning en de koningin is verandering gekomen. Niet 27 Maart a., maar eerst 3 April zullen HH. MM. de residentie verlaten en zich dan, in plaats van naar de hoofdstad, direct via Vlissingen naar Engeland begeven, waar zij tot 16 of 18 April zullen vertoeven. Op dien datum zullen HH. MM. in de residentie terugkeeren en zich den 26e* April naar Amster dam begeven, waar zij, zooals elk jaar, een week zullen verblijven en op 1 Mei de internationale koloniale tentoonstelling openen. Van Amsterdam vertrekken HH. MM. direct naar Luxemburg, om op het .landgoed Berg een maand te blijven. {Dagbl.) Voor de retrospectieve tentoonstelling van oude kunst, welketegelijk met de internationale en kolon. tentoonstelling te Amsterdam zal worden gehouden, is de beroemde schat der Sint Servaas- ketk van Maastricht toegezegd. Geen Nederland- sche verzameling is zoo rijk aan de kostbaarste middeleeuwsche kunststukken. Ook de Lieve Vrouwe-kerk van Maastricht staat hare kerksie vertrek morgen naar Mainz; maar let wel, Lorenz, als gewoon passagier, zonder uwe geheime toebe reidselen." Natuurlijknatuurlijkantwoordde de oude man, die van blijdschap wel drie voet van den grond had willen springen. »Nu moet ik terstond weer naar de Rijnpoort, naar Lambert, om te zeggen dat er van onze afspraak niets komt." »Doe dat Lorenz! Ik zal intusschen mijpe toebereidselen voor de reis maken." Zoo sprak Jacob, maar Lorenz luisterde niet naar hemhij was reeds in den winkel en stoof als een pijl uit een boog den Steenweg op. »Dat ik van daag zoo'n ezel moest zijn!" mompelde hij. »Ik zal de mazen van het net, waarin gij met uw liefje gevangen moet worden, nog maar wat vaster aan halen en op geld zullen wij nu maar niet zien. Op den trouwdag leg ik hem de rekening voor en dan zal hij haar wel betalen." Den anderen morgen in de vroegte vertrokken de beide bewoners der winkelhuizen op den Steen weg, van Keulen naar Mainz, doch op verschillende uren en onder geheel verschillende omstandig heden. Den dag te voren had juffrouw Fonson al hare manden, kisten, koffers en doozen naai den Rijn laten brengen en laat in den avond werd uit den »Steenen man" een lederen reiskoffer en een zware, gevulde weitasch, waarop een groote, roode parapluie, een prachtig familie-dak, gegespt zat, langs allerlei omwegen naar dezelfde plaats gebracht. Ongeveer op datzelfde oogenblik zat juffrouw Fonson ju haar pronkkamer met al de raden af, terwijl nog vele kerkbesturen in Lim burg hunne medewerking hebben beloofd. Van verscheidene zijden is men aan 't werk om deze tentoonstelling te maken tot een der schitterendste, die op dit gebied hebben plaats gehad. De heer D. Van der Keilen, directeur van het Nederlandsch museum, neemt een werkzaam aandeel in de be moeiingen der uitvoerende commissie. De flauwe hoop, die bij sommigen nog bestond dat wellicht enkele van de sedert den storm van 6 op 7 dezer vermiste visschersvaartuigen van Moddergat zouden terugkomen, mag thans als geheel geweken worden beschouwd. Het is als zeker aan te nemen, dat al die schepen met man en muis. zijn vergaan. Dat heeft dan ook den commissaris des konings in Friesland genoopt, onderscheidene personen in die provincie uit te noodigen, om zich met hem te willen vereenigen tot eene commissie, die mid delen zal beramen tot verzachting van de vreese- lijke gevolgen dier ramp. De internationale conferentie over den indus- trieelen eigendom heeft haar eindzitting reeds gehouden. De ontworpen internationale overeen komst behelst drie hoofdbepalingen. Volgens de eerste zal ieder, die een patent bezit, of eigenaar is van een model of handelsmerk, door inschrij ving een recht van voorrang verkrijgen, dat geldig zal zijn naar den datum van inschrijving door de geheele Unie. Een tweede bepaling zorgt voor de tijdelijke bescherming van uitvindingen, modellen en merken gedurende internationale tentoonstel lingen. In de derde plaats wordt bescherming verleend aan de namen van firma's ook zonder inschrijving, onverschillig of zij deel uitmaken van een merk of niet. De zetel der Unie zal Bern wezen, De 9e aflevering van De Dageraad behelst, behalve een verslag van de jongste algemeene vergaderingen, een tentoonstelling van Paasch- vieringen door F. Domela Nieuwenhuiseen kijkje in den Heiligenkalender, door dr H. Har- togh Heys van Zouteveenhet Atheisme in zijne zedelijke en maatschappelijke gevolgen, door A. Van Caubergh; de Artist, de Geleerde en de In dustrieel, (een samenspraak), door G. W. Van der Vooadres over den leerplicht en eenige berichten en mededeelingen. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch, mr. A. F. X. Luyben, staatsraad in buitengewonen dienst, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te 's Her togenbosch. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het arr. Bols ward mr. C. Witholt. burgemeesters. Goedgekeurd de benoeming van den burgemeester van Zuidlaren, jhr. mr. L. A. S. J. de Milly van Heiden Reinestein, tot secretari» dier gemeente. bloedverwanten van haar overleden echtgenoot, den geestelijke van St. Lorentins niet uitge zonderd, aan het onvermijdelijk afscheidsmaal, waarbij het zeer plechtig toe gingwant het plan van de jonge weduwe om geheel alleen zulk een verre reis te ondernemen was even ongewoon als gewaagd. Aan het einde, bij wijze van dessert, ontving zij van den weleerwaarden heer pastoor Pefgen den eersten zegen, waarop voor de eigen lijke scheiding nog twee andere moesten volgen, om het heilige getaldrie vol te maken. Want met dit groote, deftige afscheidsmaal was het nog niet afgedaan. Het aloude gebruik wilde dat het ware afscheid op het schip genomen werd, en ook dat was nog niet het laatste. Want zoo dra het vaartuig zich met behulp van een trek paard stroomopwaarts in beweging zette, volgde de heele familie al pratende en afscheidsnemende op het zoogenaamde jaagpad de schuit tot aam het eerste dorp, het ongeveer een uur boven Keulen gelegen Rodenkirc.hen. Hier moest aangelegd worden en nu eerst kwam het allerlaatste, roe- rendste afscheid, waarbij tranen stroomden, alsof zij met den Rijn wilden wedijveren. Een Keule naar zou zich nooit aan dit gebruik onttrokken hebben, maar juffrouw Fonson was uit Mainz ge boortig en slechts een aangetrouwde Keulsche zij hield er volstrekt niet van en had daarom gezegd dat zij om zeven uur vertrok, terwijl de Favorita reeds om zes uur van wal zou steken. De afscheidnemers zouden dus een uur te laat komen en hun wandeling naar Rodenkirchen mi»»-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1