N° 63. 126® Jaargang. 1883. Donderdag 15 Maart. Be Stee» ma en ie Steenen touw. Ramp te Moddergat c. s. BRANDWEER, FEUILLETON. Middelburg 14 Maart. Dit blad verschijnt d a gel ij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bericht. Zij die zich vóór 1 April op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Agenten voor tlil blad zijn Ie VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor hel Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Voor de achtergebleven betrekkingen der om gekomen schippers te Moddergat is heden door ons ontvangen van M. 0,50, B. 10, Z. ƒ5, W. ƒ2,50, V. ƒ5 en van onbekenden ƒ1,05. Totaal 24,05. Voor de visschers-weduwen en weezen te Sclie- veningen zond men ons M. 0,50, V. 2,50. Totaal 3. Voor l'rk ontvingen wij van V. 2,50. Redactie. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de verordening nopens de brandweer voor deze gemeente, maken bekend 1°. Dat het contingent van het voor dit jaar te benoemen personeel bij de brandweer zal bestaan uit 77 personen. 2". Dat de loting voor hen, die dit jaar dienst plichtig bij de brandweer worden, alsmede de na- loting voor diegenen, welke, vallende in de termen van dienstplichtigheid bij de brandweer, sedert de laatste inschrijving van elders in deze gemeente zijn komen wonen, zal plaats hebben ten raadhuize, Dinsdag, den 27 Maart 1883, des voormiddags te tien uren. 3°. Dat niemand tot die lotingen zal worden toegelaten dan de ingeschrevenen zeiven of hunne gevolmachtigden, ten welke einde zij voorzien zullen moeten zijn van het hun van wege het gemeentebestuur uit te reiken oproepingsbiljet. 4°. Dat voor hen, die bij de loting afwezig blijven, door een der leden van het bestuur over de brandweer een nummer zal worden getrokken. 5°. Dat zij, die voor den dienst bij de brand weer benoemd worden, zich daarvan door plaats vervanging of afkoop kunnen ontslaan, mits van dat voornemen alvorens aan het bestuur over de brandweer kennis gevende, terwijl zij, die ver- meenen redenen van vrijstelling te hebben, die binnen 14 dagen na de ontvangst der akte van aanstelling, aan burgemeester en wethouders zullen moeten indienen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 12 Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. 13 Eene vertelling uit de vorige eeuw. door ERNST PASOUÉ. IV. Eén reis op den Hijn vóórlionderd jaar. Zoo was Paschen gekomen en voorbijgegaan. Mei hield haar intocht en tooide de tuinen en velden met frisch groen; de zon scheen vroolijk en verkwikkend op de groote, hier en daar zoo dood- sche stad, op hare oude huizen en kerken en ver leende aan alles, ook aan de bewoners, een nieu wen, jeugdigen glans. De Rijn stroomde in dien helderen zonneschijn als vloeibaar geworden goud en de bonte wimpels en witte zeilen der schepen, die den stroom op en afvoeren of in de haven voor anker lagen, fladderden lustig in den zoelen lentewind. Pinkster naderde en reeds maakte menig welgesteld Keulsch burger zich gereed om de bedompte stad te verlaten en een reisje te gaan snaken naar het keur vorst el jjk slot Bruhl, met zjjne fraaie tuinen en wildparken of naar Bonn, de residentie van den allerdoorlnchtigsten keur vorst, of nog verder naar den Gpdesberg, ten einde 1843 nam hij die bediening aan het kustlicht waar. Nadat wij dezer dagen telkens op de hoogte werden gehouden wanneer Z. M. de koning met den heer Van Lijnden had geconfereerd, wordt thans meegedeeld dat de heer Heemkerk Azn., de oud minister, met Z. M. een onderhoud had en vervolgens herhaaldelijk met den chef van het demissionair kabinet eene bijeenkomst hield. Die tijding vinden wij te belangrijk om ze onzen lezers te onthouden. Welke verrassingen zullen daarvan bet gevolg wezen Wij kunnen ons niet voorstellen dat van die zijde in den tegenwoordigen toestand goede hulp kan opdagen. Wij vestigen gaarne de aandacht op het oi'gel- concert, dat Vrijdag avond alhier gegeven zal worden door den heer B. van der Kaa, oud leerling van het blinden-instituut te Amsterdam, een goeden bekende van het Middelburgsche publiek. Het programma is wel uitlokkendo. a. zullen drie stukken van Mendelssohn worden uitgevoerd. Wij willen hopen dat velen zich opgewekt ge voelen zullen om het hunne bij te dragen tot veraan genaming van het treurig lot v au een ongelukkige, die zooveel mist. Het leven is voor hem toch steeds somber en treurigalleen het talent, dat hem ge schonken is stelt hem in staat daarin eenige ver lichting te brengen. does, 14 Maart. De heer P. C. F. Frowein hield Dinsdagavond in het Slot Oostende eene volksvoordracht over Wetten op den arbeid. De spreker, die zich in een talrijk publiek verheu gen mocht, wist dit publiek te boeien door de flinke en welsprekende taal, waarmede hjj de wetgeving op den arbeid in Nederland beoordeelde. Aan de bespreking van de wet op den kinderarbeid knoopte bij den wenscb, dat het ontwerp van wet, bij de staten-generaal ingediend) tot wet mocht verbeven worden. Eene strenge philippica werd tegen den oud-afgevaardigde van Goes uitgesproken, wegens zijn indertijd ingediend en door de 2" kamer aangenomen amendement op den veldarbeid, en de gemeenteraad van Goes werd aangemaand, om verordeningen tot beteugeling ran den arbeid van kinderen in bet leven te roepen. Na de panze droeg spreker nog voor Cremer's Fabriekskinderen, terwijl ten slotte eene collecte werd gehouden, om zoomogelijk een ex- tra-soepbedeeling te doen plaats hebben. Tegen 1 April is te Goes benoemd tot schatter van de huurwaarde der localiteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht, de heer J. de Yos, thans plaatsvervangend schatter, tot welke laatste betrekking is aangesteld de heer W. Janssen. Ct.) Borssele, 14 Maart. De hulplichtwachter J. Lammens, geb. 23 Maart 1805, heeft als zooda nig eervol ontslag aangevraagd. Sedert 1 October frissche lucht in te ademen of van de heerlijke bosschen in bet land van Gulik en Cleef te ge nieten. Men was in dien tijd niet gesteld op groote reizen en wie niet ver weg moest bleef gaarne thuis en verlustigde zich onder de groote boornen op de stadswallen of' in de talrijke pu blieke tuinen rondom de stad. Het reizen was in dien tijd ook zeer lastig en kostbaar. De rijkste kooplieden gingen jaarlijks hoogstens eens of twee maal den Rijn af, naar Holland en Amsterdam, of naar de missen in de vrije rijksstad Frankfort aan den Main. Doch eer zij zulk een reis ondernamen maakten zij hun testamentwant wie kon vooruit zeggen of zij weer heelhuids in Keulen bij de bunnen zouden terugkeeren In het huis der >Steenen vrouw" moest ook iets dergelijks op til zijn, want daar werden in het geheim koffers en manden gepakt en het waren altemaal vrouwenkleeren die de oude Griet erin borg. Het kon dus slechts juffrouw Sibylle zelf zijn, die het stoute denkbeeld bad opgevat van op reis te gaan. Doch waarheen? Had zij plan op een pleizierrejsje of ging zij alleen voor zaken De Frankforter voorjaarsmis was voorbij en daar zou de eigenares der Steenen vrouw" ook niets van haar gading gevonden hebben. "Wellicht wilde zjj, evenals weleer haar echtgenoot, naar Mainz, naar haar familie gaan, om de Ita- liaansche waren af te halen, waardoor haar zaak zooveel op die van haar overbuurman voor bad. In dat geval was het een reisje voor pleizier en Ter Senzen, 14 Maart. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembus bleek dat Dinsdag van de 258 er 214 kiezers aan de herstemming voor een raadslid deelnamen. Drie stemmen waren van onwaarde. Gekozen is de heer C. Van der Hooft met 115 stemmen. De heer H. C. E. van IJsselsteijn be kwam er 96. Bersten op Kooin, 15 Maart. Door het bestuur der coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp werd, in een Dinsdag gehouden alge- meene vergadering, mededeeling gedaan, dat ten gevolge van noodige aanvulling van het bedrijfs- kapitaal, over het afgeloopen jaar slechts 4 dividend kon worden uitbetaald. In deze vergadering werden tevens de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren Knebel en V;m Tongeren, herkozen, terwijl in plaats van den heer De Jong Van Lier, die ver zocht had buiten stemming te blijven, de heer Van den Bussche, gekozen werd. Het Handelsblad geeft de volgende beschouwing over de opbrengst der rijksmiddelen in Februari. Deze opbrengst is vrij gunstig geweest. Zij over treft die van Febr. 1882 met bijna een half mil- lioen, terwijl Jan. 1883 reeds 3 ton meer dan Jan. 1882 had gegeven. Onze voorspelling dat uit de zegelrechten, welke in Januari reeds meer dan 6 ton of bijna 1/4 van de geheele raming inbrachten, vooreerst aanmerkelijk minder zou inkomen, is reeds be waarheid. Februari bracht uit dien post slechts ƒ215,000 in, of slechts 40,000 meer dan het vorige jaar onder de oude zegelwet. Over eenige maanden als de voorraad weder is verbruikt, zal de opbrengst weder stijgen. De registratierechten toonen bij voortduring den invloed der afgeschafte of verlaagde rechten; zij gaven in Februari evenals in Januari ƒ150,000 minder dan het vorige jaar. Gelijk men weet, moet het zegel opwegen tegen het verlies op de registratietot dusver is dit doel bereikt; te zamen is reeds voor beide rech ten 24 millioen ontvangen tegen 2| millioen in 1882. De groote inslag van zegels in Januari is echter op die uitkomst van invloed geweest, zoo dat het nog te bezien is of die gunstige verhou ding zich zal handhaven. Toch hebben de indirecte belastingen te zamen reeds 420,000 boven 1882 ingebracht, omdat het successierecht ruimer heeft gevloeid, vooral in Februari, ofschoon nog 7 ton beneden de raming is gebleven. De overige 4 ton, meer dan in 1882 ontvangen, komen voor de helft uit ruimere betalingen op personeel en patent, en voor 120,000 uit de accijnzen, en wel grootendeels uit het gedistilleerd, dat zich begint te herstellen van den achteruit gang, maar nog ruim 4 ton onder de raming is gebleven. voor de zaak tevens en in alle geval een goede afleiding voor de eenzame weduwe. Omstreeks dit tijdstip trad mijnheer Lorenz op zekeren namiddag zeer opgewonden in het kan toortje van zijn patroon. Hij had onder voor wendsel van dringende bezigheden den winkel eenige uren verlaten en aan de zorg van den heer Jacob overgelaten. Thans sloot hij behoedzaam de deur van het kleine vertrek,zag den jongen heer een poos veelbeteekenend aan, snoot zijn neus en begon »Er zal nu ongeveer een trimester rerloopen zijn sedert de zoo gelukkig begonnen, doch zoo treurig uitgevallen poging om een gewenscht einde aan uwe minnepijn te maken. Uit die ramp is toch echter éen voordeel voortgesprotenGij zijt een ander mensch gewordenGij hebt veel meer zelfvertrouwen gekregen en zijt mannelijker in uw doen en laten, tot uw eigen welzijn en tot innig genoegen van den ouden Lorenz. Ik hield deze opmerking tot nogtoe wijselijk voor mij om de kuur niet te storen, doch thans is het oogen- blik gekomen om te spreken. Hoor dus wat ik u te zeggen en ook reeds op touw gezet heb. Wij hebben geen tijd te verliezen en ik voorzie dat als mijn arme patroon niet spoedig geholpen wordt, ons onvermijdelijk een groot ongeluk boven het hoofd hangt." De oude man, die deze laatste woorden met zichtbare ontroering gesproken bad, moest even ophouden en zag zijn patroon vragend aan. Deze De audiëntie van den minister van binnenland- scbe zaken zal op Zaterdag 17 Maart a. niet plaats hebben. De St. Ct bevat een kon. besluit tot vaststelling van een reglement voor 's rijks museum te Am sterdam. In het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot herziening van de kiestabel noemde men ala voorbeelden van slechte indeeling o. a. Dordrecht, waartoe Ridderkerk niet behoort geheel Zeeland, welks indeeling zeer veel te wen- schen overlaat, o. a. door scheiding van Zuid Be veland in twee deelen en samenvoeging van Tholen en St. Philipsland met Goessommige leden meenden te weten dat gedep. Btaten eene betere indeeling hadden aanbevolen Kruiningen, waarbij Woensdrecht en andere Brabantsche ge meenten misplaatst zijnZierikzee, waarbij de 2 eilanden Goeree en Overflakkee niet passen, Tholen en Philipsland daarentegen welRoo- zendaal, heter Bergen-op-Zoom, en Zevenbergen, waartegen de bekende bezwaren blijven gelden. De minister van financiën heeft sedert eenigen tijd de noodige voorbereidende maatregelen ge nomen, om een inrichting in werking te brengen, ressorteerende onder het buitengewoon zegelkan toor, waar de plakzegels zullen vervaardigd worden. Hiervoor zal een pers volgens nieuwe vinding in gebruik worden genomen, waarop in twee kleuren te gelijk zal kunnen gedrukt worden. Zij zal daarbij voorzien zijn van een mechanieke con trole, waardoor niet alleen, op de reeds meer in gebruik zijnde wijze, een verklikker aanwijst hoe- vele exemplaren met de pers zijn gedrukt, maar ook op elk afgedrukt vel het volgnummer wordt afgedrukt, zoodat ook daarmee nog de aanwijzing verkregen wordt, dat geen vel gedrukt kan zijn, hetwelk niet wordt afgeleverd. Eigenaardige hoedanigheden van papier, inkt enz. zullen voorts volledigen waarborg verschaffen, dat een eenmaal gebezigd zegel niet voor de tweede maal bruikbaar kan worden gemaakt. De grootte der plakzegels zal gelijk zijn aan die in Engeland worden gebruikt, d. i. met onze post zegels overeenkomende. Zij zullen in geperforeerde bladen worden afgeleverd, en in behoorlijk gom men, zoodat zij gemakkelijk en stevig op te plak ken zijn, vertrouwt men te zullen slagen. Door deze nieuwe inrichting zullen, in weerwil van groote verbetering in de vervaardiging, de kosten aanmerkelijk minder worden. De capaciteit van de pers en der verdere inrichting zal zoodanig wezen, dat een millioen zegels daags kan worden afgeleverd. (Dagblad), Naar van geloofwaardige zijde aan het R. N. verzekerd wordt, acht onze kroonprins allengs het einde zijner stille afzondering genaderd en zal hij dezen zomer, men meent ter gelegenheid van de intern, koloniale tentoonstelling, weer aan het openbare leven deelnemen. Ofschoon het nog lang niet zeker is of de prins de openingsplechtigheid, die door de tegenwoordigheid van den koning en de had kalm naar hem geluisterd; thans hief hij het hoofd op en zei met groote gelatenheid, alsof hij reeds lang van de waarheid zijner woorden over tuigd geweest was „Zoo is het, Lorenz, ik bemin haar meer dan ooit en daar ik nimmer hopen mag haar hart te winnen, zal ik er wel aan moeten sterven." Dat zult gij niet dat moogt gij niet barstte de oude man, met kracht zijn ontroering bedwingend, uit. »En daar hebben wij alweder de oude zwakheid, al is het dan Goddank! onder een anderen vorm dan drie maanden geleden. Wie mag zoo spoedig den strijd opgeven? Dat zou zonde voor God en een misdaad jegens u zelvezs zijnGeloof aan u zeiven, vertrouw op uw wil, op uw kracht en uw liefde en gij zult uw doel bereiken »Spreek, Lorenz, zeg mij wat gij nog verder bedacht hebt en ik zal zien of ik het doen mag en of ik de kracht en de middelen bezit om bet teneinde te brengen." Die taal, hoewel nog steeds beschroomd, klonk toch heel anders dan bjj vroegere, dergelijke ge sprekken' De oude man scheen haar zelfs veel belovend te vinden, want zijn gelaat straalde van blijdschap, alsof het doel reeds bereikt was en hjj ging vol geestdrift voort. »Let op, wat er gebeuren moet en hoe dit na de reeds genomen maatregelen zonder eenig gevaar geschieden kan. Morgen ochtend om zes uren vertrekt juffrouw Fonson met de Favorite

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1