N° 62. 126e Jaargang. 1883 Woensdag 14 Maart. De Stelen mi ei ie Steeeei Plaatsing stoommachine Middelburg 13 Maart. Ramp te Moddergat c. s. FEUILLETON. Dit biad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advert entiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,00 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Schuldvorderingen ten laste van het rijk en de provincie. MIDDELBllRGSdi Ao-enlen voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Paube en Cie. le Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland van den 5en Maart 1883, A n° 186, le afd. Provhl. n° 22), herinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepalingen, vervat in de wet van 8 Nov. 1815 (Stbl. n° 51), volgens welke alle schuldvorderingen ten laste van het rijk, binnen zes maanden vol gende op bet jaar waarover zij loopen, zullen moeten zijn ingediend bij de administratiën, col leges autoriteiten of ambtenaren die de orders tot het doen van leveranciën of anderszins gegeven hebben, op straffe van bjj verzuim te worden gehouden voor verjaard of vernietigdalsmede aan die van art. 125 der prov. wet, waarbij de termijn van verjaring voor het rijk van toepassing is verklaard op de vorderingen ten laste van de provincie. Zij noodigen mitsdien de belangheb benden uit, om hunne schuldvorderingen met be wijsstukken over 1882, ter plaatse waar bet be hoort zoo spoedig mogelijk in te zenden^ en daarvoor het aangegeven tijdstip van 30 Juni a., niet af te wachten. Middelburg, den 12en Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, L.-B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat, bij hun besluit van beden aan W. P. van Pagé en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot het bouwen van een houten gebouw tje op een gedeelte tuingrond achtei pereeel wijk I n° 46/47 in de St. Janstraat alhier, om daarin te plaatsen eene stoommachine van Ij paarden kracht, tot het drijven eener circuleerzaag. Middelburg, den 12 Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. N. DRONKERS, L.-B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Van al de rampen, dezer dagen door het stormweder veroorzaakt, is zeker wel die, waardoor de gemeente Moddergat is getrof fen, het ernstigst. Eene hevige branding in het Friesche gat veroorzaakte den dood van drie en tachtig wakkere zeelieden. Men kan begrijpen welk een verlies dit voor zulk een gemeente is, en onnoodig is het voor zeker daarover in den breede uit te weiden. 11 Eene vertelling uit de vorige eeuw. door. ERNST PASQUÉ. III. Verdere avonturen van den wilde man en de gevolgen daarvan. Toen Jacob zweeg en als een arme zondaa op zijn kantoorstoeltje zat, om zijn vonnis af te wachten kon Lorenz zich niet langer inhouden. Hij bleef voor zijn jongen patroon staan', zag hem met oogen, die van drift vonkelden aan en zei, alle medelijden op zijde zettende, met een van aandoe ning trillende stem Mijnheer Johan Jacob Tils 1 Een ieder heeft u heden als Jaapje beschimpt en dat hebt gij verdiend, ja zelfs een nog erger naam en dien zal de oude Lorenz u, zoo als het betaamt, met alle overtuiging toedienen. Gij zjjt een groote ezel geweestSchaam u en ga naar beiMorgen spreken wjj elkaar nader; nu wensch ik u goeden pacht I" Er is veel hulp noodig en er wordt een be roep gedaan op de algemeene liefdadigheid. Deze zal zich dan ook wel weer niet ver loochenen. Te 'Ternaard vormde zich een commissie, met den burgemeester aan het hoofd, met het doel giften in ontvangst te nemen ter leniging van dien nood. Zoolang dit voorbeeld in onze provincie en in onze gemeente niet is gevolgd, verklaren wij ons bereid giften voor dat doel in ontvangst te nemen. Een bus staat daartoe aan ons bureau ge reed, terwijl van de ingekomen giften, vóór zij aan de commissie te Ternaard zullen worden overgemaakt, opgaaf zal gedaan worden. 49 vrouwen en 126 kinderen uit de geteis terde gemeente werden door den dood van hun man of hun vader op het zwaarst getroffen. Wij bevelen allen, die daartoe iets kunnen missen, aan om te helpen teneinde de don kere toekomst dier achtergeblevenen te ver lichten. Wil men ook iets afzonderen voor de nage laten vrouwen en kinderen der omgekomen Sclievening-er en Ifrker visschers, wij zijn bereid ook daarvoor giften in ontvangst te nemen en voor overmaking aan de betrokken comités zorg te dragen. Men zij zoo goed bij die giften het doel, waarvoor zij bestemd zijn, duidelijk aan te geven. De Redactie. De Standaard heeft in verschillende artikelen zijn oordeel over de provinciale staten te kennen gegeven. Zeer vleiend voor de leden van die colleges was dat oordeel niet, en wanneer er onder dezen aan hangers van de .Stadaartf-partij zijn, zullen zij zichzelven zeker wel afgevraagd hebben, waarom het nog noodig is eene waardigheid te vervullen, die zoo weinig beteekent. Maar de leden van gedeputeerde staten worden uit hun midden ge kozen en de leden der provinciale kiezen die der eerste kamer. Dat zijn de belangrijke punten, die het anti revolutionaire blad aanleiding geven om nu reeds den aanval te richten op die colleges. De aanval begint niet te laat en wel wat te vroeg om de belangstelling der kiezers voor de provinciale staten levendig te houden, maar de Standaard leverde zeker thans een plan de cam pagne, het aan de locale comité's overlatende om tegen de verkiezing op 8 Mei a. de kiezers nog eens te herinneren aan hun plicht en opnieuw, zij het in anderen vorm, bekend te maken met hetgeen de Standaard bedoelt. Zooals gewoonlijk schildert het blad met forscbe, zij het nu en dan ook valsche kleuren. »Ik zal het nooit weer doen," steunde de onbeholpen, verpletterde man. »Als ik haar nog eens op die manier ontmoet dan dan zal ik mijn fout herstellen en spreken." Nu zei Lorenz in het geheel niets meermaar zag hem een poos met een eigenaardigen, bijna verachteljjken blik aankeerde zich om en ging naar zijn kamer. Mijnheer Jacob deed insgelijks, doch niet om te slapen, maar om na te- denken over de voorvallen van den dag en zich, volgens het bevel van zjjn mentor, te schamen over hetgeen hij nagelaten had. In het huis der »Steenen vrouw" werden op den aschwoensdag de gebeurtenissen van den Vasten avond besloten met een zeer gewichtig gesprek tnsschen meesteres en dienstmaagd of liever door een strafpredicatie, die tot afwisseling ditmaal door Leentje tegen de juffrouw gehouden werd. Deze had, toen de morgenwerkzaamheden waren afge- loopen, het meisje in haar kamertje geroepen en nadat zij het dartele kleine ding, dat geen oogenblik haar opgeruimdheid en luchthartigheid verloor, een poos doordringend had aangezien, was zij begonnen »Na hetgeen hier in huis gisteren avond door uw toedoen geschied is, kunnen wij niet meer bij elkaar blijven. Met Paschen verlaat gij mijn dienst en keert naar uw dorp terug. Ik zal intus- schen aan uw vader schrijven." Dit zal niet noodig zijn, juffrouw" viel Leentje haar in de rede. »Ik kon wel nagaan, wat er op dat malle tooneel van gisteren volgen zou en De kiezers moeten opkomen >tot afwending van revolutionair geweld, ter vrijmaking van hun gemeenteraden en ter wegbereiding voor een kabinet van betere beginselen." Wat de Standaard beoogt past geheel in het kader van al zijn woelen en agiteeren, want zelfs de gemeenteraden moeten volgens de redactie geheel hun vrijheid van handelen heroveren en weêr als zelfstandige tribunen voor de belangen des volks optreden. Welk een gelukkige toestand zou het worden voor mannen, die hun, in de kerk zoo zeer gewaar- deerden, invloed zouden overbrengen in den raad van zoo menige plattelandsgemeente, en daar met evenveel ijver en met even goed gevolg werkzaam zouden zijn, als zij nu de belangen der aan hun zorg toevertrouwde kudden behartigen. Dat wij het schoone van zulk een toestand niet inzien, ligt voorzeker aan ons kortzichtig geloof in de kracht der anti-revolutionaire beginselen. Wij beklagen onze gemeenteraden niet dat zij onder contröle staan van een hoogere macht, en hoorden er nooit van dat zij door het toezicht van ged. staten belemmerd werden in hunne adem haling." Eenig is de redactie van de Standaard voor zeker in hare beeldspraak en zij weet steeds den zoo juisten toon aan te slaan om indruk te ma ken op haar volkje. Zij spreekt van een gewelddadige revolutie, die er op til is, van hetgeen er uit den moerassigen bodem ten onzent zal opborrelen naar den waterspiegel. En dat alles om de kiezers aan te zetten toch vooral 8 Mei naar de stembus te gaan. Als er eenmaal eene revolutie mocht uitbreken, dan kan de Standaard-redactie voldaan wezen over haar werk. Het is haar te danken dat de strijd, die in de kerken wordt gestreden, ook daarbuiten wordt voortgezet en dat dweepzucht en vurige haat worden aangeblazen, om op maatschappelijk en politiek gebied hun verderfeljjken invloed te doen gevoelen. Doch te dringender behoefte is het daarom te letten op hetgeen van haar uitgaat en te waken tegen elke concessie, die slechts even de bedoeling harer partij in de hand kan werken. Wie is nog niet overtuigd dat zij het oog vooral heeft gericht op art. 194 der grondwet, wie be grijpt niet dat haar eenig streven is om dat krach teloos te maken Zonder dat veroverd te hebben zal zij geen grondwetsherziening bevorderen, want in dat ar tikel schuilt de grootste kracht der liberale be ginselen. Dat ziet de Standaard zeer goed in en toont hij beter te begrijpen dan zoo menig zich noemend liberaal, die in zijn overdreven vrijzinnigheid er niet tegen opziet prijs te geven wat het krachtigst bolwerk vormt tegen de overheersching der partij, welke bij zegt te bestrijden en wier beginselen hij verderfelijk acht. De Standaard-partij handelt consequenter dan zulk een vrijzinnige en zij begrijpt haar positie ook beter. Maar zoo zij eenmaal haar doel mocht bereiken, zal zij hare dankbaarheid aan zulk een helper slechts toonen door op nieuw van stap tot stap zich meester te maken van het terrein. Wie dat niet inziet heeft, dunkt ons, nog weinig geleerd, en de lezing der landaard-artikelen over de provinciale staten zij hem aanbevolen. ik heb mijn bundeltje al gemaakt. Ik wacht niet tot Paschen, maar ga van daag nog heen." Verrast zag juffrouw Sibylle het meisje aan dat kalm voortging: »Maar laat ons niet in onmin scheiden, juf frouw Want zie, ik heb het goed gemeend Ware mijn plan gelukt en mijnbeer Jacob niet net zoo dom geweest als hij knap is, dan zoudt gij mij van daag niet weg zenden en zeker uw lief, braaf Leentje noemen. Maar nu de geschie denis mislukt is, moet ik de gevolgen dragen; dat is heel natuurlijk en daarom ga ik liever van daag, dan morgen heen." Juffrouw Sibylle had zich afgewend en de lippen op elkaar geklemd. Eindelijk riep zij boos uit »Hoe kondt gij, jong onervaren ding, u met zulk een ernstige en gewaagde zaak inlaten Daar moest Leentje nu hartelijk om lachen. Zij ging naar de juffrouw toe en zei heel on deugend »Ik heb de juffrouw al eens gezegd dat ik een vrijer heb en weet wat liefde is hoe veel lief en leed zij het arme hart berokkenen kan. Al is nu de juffrouw de helft ouder dan Leentje, dan heeft deze toch in dit geval veel meer onder vinding dan zij- Want de juffrouw kent de liefde nog in het geheel niet; die leert een jong meisje bij een ouden man niet kennen en dus is liet heel natuurlijk dat haar hart van verlangen naar liefde versmacht. Ik had medelijden met de juf frouw en besloot haar te helpen. Mijnheer Tils is de ware man voor de juffrouw en bovendien Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende de T helft der maand Februari 1883. Mej. J. L. v. Lodensteijn, Amsterdam, Blog, Amsterdam, mej. C. Schout, Goes, G. M. A. Haring^ niet vermeld. Uit Veere. H. T. Kolff, Middelburg. Briefkaarten. Mej. P. Bakker Vos, Amsterdam, C. C. H. Hesselberg, niet vermeld. Belgie. D. Riozzo, Brussel, M. J. Maesen, Ostende. Vlissingen, 13 Maart. Door eenige ingeze tenen alhier, die bij het postverkeer groot belang hebben, is een adres gezonden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, daarin ver zoekende om eene spoediger bezorging der brieven, die met sommige gelegenheden hier aankomen en die veeltijds geruimen tijd ten postkantore blijven liggen om alsdan met andere rondbrengingen te worden uitgereikt. Adressanten achten daardoor verschillende belangen benadeeld en wensohen daarom voorziening daarin. Het schijnt dat on voldoend personeel, aan den postdienst verbonden, oorzaak is van den tegenwoordigen toestand. Vlissingen, 12 Maart. Behalve de gisteren reeds medegedeelde zaken heeft de gemeenteraad nog goedgevonden burg. en weth. te machtigen tot het sluiten van contracten voor den aanleg van trottoirs en tot onderhandsche aanbesteding der te doene herstellingen aan de Pottekaai, aan C. L. Wijsbek, voor 880. Aan verschillende personen werd ontheffing ver leend van hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag tot een bedrag van 534.65J. De rekening der leenbank over 1882, in ontvang en uitgaaf 68094.95 bedragende, werd gesteld in handen der commissie van financiën. Nog werd besloten een crediet te verleenen voor uitbetaling der jaarwedde van een brugwachter over Mei 1882 en werden aan burg. en weth. credieten verleend: a voor de betaling van een rechtskundig adviesin te winnen bij den advokaat mr Van Hoek; b ter uitkeering eener belooning van 45 's maands voor een teekenaar op het bureau van den gemeentebouwmeester; c voor de bewerking der kadastrale kaarten gezamenlijk met de maatschappij tot exploitatie van gronden alhier, in het belang van de uitbreiding der gemeente. De heeren Wijnmalen jr., burgemeester, L van der Staal en C. Lankester, wethouders, J. A. Gel dof, gemeentesecretaris, M. de Mol, hoofd der open bare school, P. J. Rienstra, predikant der herv. gemeente, C. Steketee, predikant der afgesch. gem., L. F. Geill, gepensioneerd kapitein, M. J. van de knapste uit de heele stad. Hij is ook niet zoo linksch en onhandig als hij zich gewoonlijk voordoetdat heeft hij gisteren avond met zijn maskeradendans bewezen. En het is niet te zeggen, zooveel als hij van u houdt. Oik weet het heel goedhij heeft het u bekend in zijn mooi vers, door zijne gebaren, door' zijn dans, en daar had hij den moed toe, omdat hij een masker voor had. Doch toen die akelige, oude mijnheer Odendahl hem dat zoo geniepig afruktetoen was het met al zijn courage gedaan en was hij weer het arme Jaapje. En zeg mij nu eens, juffrouw, kunt gij waarlijk gelooven dat de liefde minder macht heeft dan een masker, al was het ook van zwarte zijde? Als gij gisteren avond, toen mijn heer Jacob bij u was, het goede woord gevonden hadt om zijn vertrouwen te wekken, zoudt gij heden de gelukkigste vrouw in heel Keulen zijn, Leentje behoefde uw huis niet te verlaten, en zou op uw verlovingsfeest mogen dansen. Laat u dit een les zijn en mocht gij u ooit weer in een der gelijk geval bevinden, als gisteren, denk er dan aan en herstel uw fout. Dat raadt en wenscht Leentje u toe en nu allevel toch goede vrien den, juffrouw Sibylle." Dit zeggende was de guit de kamer uitgeloopen. Juffrouw Sibylle, die de beele boetpredicatie had aangehoord zonder er een woord tegen in te bren gen, of op te kijken, bleef in gepeins verzonken zitten en hield den blik op den grond gericht. Ergernis en trots voerden strijd in baar binnenste zij moest het meisje geljjk geven en zjj kon »B

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1