N" 61. 126* Jaargang. 1883. Dinsdag 13 Maart. De Steenes urn en ie Steenen Trouw. Kiezers-Lijsten. Middelburg 12 Maart. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRIJRGSCHE COURANT. Agenlen voor (lil blad zijn Ie Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, le Goes: A. A. W. Bolland, le Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. G. de Moou, te Tholen: W. A. van Nieowenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Baube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: 1° dat de lijsten, de personen aanwijzende die tot het kiezen van leden van de tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeenteraad bevoegd zijn, op heden door hen zijn vastgesteld, in de beneden-voorzaal van het raadhuis aangeplakt en op de secretarie voor den tijd van 14 dagen ter inzage nedergelegd wordende een ieder bij deze herinnerd aan de bepalingen, voorkomende in art. 11 en 12 der wet van den 14 Juli 1850 Staatsblad n°. 37) luidende als volgt: Art. 11. Elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het verkiezing voor den raa.d geldt, elk in gezeten der gemeente, de in art. een vermelde vereischten bezittende, is bevoegd tegen de lijsten bezwaren in te dienen, wanneer daarop 1° zijn naam, of die van een ander, tegen de bepaling van art. acht niet, of niet behoorlijk voorkomt 2° de naam van iemand die, hetzij een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist, of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere gemeentestaat, is gebracht. Art. 12. De bezwaren worden binnen 14 dagen na de dagteekening der in art. 10 bedoelde kennis geving, bij verzoekschrift, door de noodige bewijs stukken gestaafd, aan den gemeenteraad ingediend 2° dat de namen der personen, die, naar aan leiding van art. 35 van bovengemelde wet, van de lijsten ten vorige jare vastgesteld, bij hare her ziening, ten gevolge van het verliezen van een of meer vereischten, of door overlijden geschrapt zjjn, bij de boven bedoelde aanplakking en nederlegging afzonderlijk zijn bekend gemaakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Middelburg, 9 Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICK JÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Vlissingen, 12 Maart. In de heden namid dag gehouden zitting van den gemeenteraad werd o. a. mededeeling gedaan van eene missive van gedeputeerde staten, waarbij toegezonden werd eene beschikking van den minister van binnenl. zaken, bepalende dat aan de gemeente Vlissingen, bij wijze van voorschot op de vergoeding van de kosten voor 't lager onderwijs, in 1883 f 9778.50 zal worden uitbetaald. Eveneens werd medegedeeld een schrijven van hetzelfde college waarbij afschrift van een kon. besluit van 19 Febr. jl., bepalende dat boven en behalve de vergoeding, bedoeld in art. 45 der onderwijswet, aan de gemeente een subsidie van 46345 ter zake van het onderwijs wordt verleend. Van burg. en weth. is een voorstel ingekomen io Eene vertelling uit de vorige eeuw. door ERNST PASQUÉ. III. Verdere avonturen van den wilde man en de gevolgen daarvan. De heer Tils had op juffrouw Sibylle's vraag, hoe hij in die kamer kwam, moeten antwoorden, maar hij kon geen woord uitbrengen. Het gelukte hem echter in zijne doodsangst om met zijne blauwe oogen, waarin de tranen stonden, zulk een smee kenden blik op juffrouw Sibylle te werpen dat deze hem tot in haar hart voelde doordringen en haar toorn als sneeuw voor de zon versmelten. Die lange beschroomde aanbidder was inderdaad een buitengewoon knap mensch en die eigenaar dige kleeding stond hem zeer goed; bovendien verleende de blos der verlegenheid aan zijn gelaat een frischheid en aan zijne oogen een glans, die haar zeer bevielen. Zjj voelde een ongekende ontroering in haar gemoed opkomen, doch zjj streed er met alle kracht, zooal niet met goed gevolg tegen. Haar gelaat en haar blik waren min- om, wijl de vo .rzittev van dat college dikwerf ge noodzaakt is voor ambtsbezigheden de gemeente te verlaten, een plaatsvervangend wethouder te benoemen. Dit werd goedgevonden, doch de be noeming aangehouden. In de commissie van toezicht op het lager on derwijs werden de heeren J. Montagne Az. en A. J. van Ockenburg, die aan de beurt van aftreding waren, herbenoemd. Tot leeraar in het rechtlijnig en handteekenen aan de burger-avondschool, tevens belast met het onderwijs aan de lagere scholen, op 24 lesuren per week, werd benoemd de heer H. E. Miehielse, leeraar in die vakken te Arnhem. Naar aanleiding van een daarop betrekking hebbend schrijven van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg werd besloten burg. en weth. te machtigen met de regeering in overleg te treden omtrent het door het rijk bouwen van eene nieuwe schipbrug, ter vervanging van de bestaande tonnenbrug. Deze schipbrug zal een dubbel rijvak hebben en ter weerszijden voorzien zijn van trottoirs. Burg. en weth. werden daarbij gemachtigd öf de nieuw te bouwen schipbrug van het rijk in eigendom, onderhoud en bediening over te nemen, óf aan de regeering eene jaarlijksche bijdrage van f 1500 aan te bieden. Voorts werd bepaald dat aan de burgeravond school met 2jarigen cursus zullen worden aange steld 5 leeraren, waarvan een tevens directeur zal zijn, de leeraren zullen de volgende jaarwedden genieten de leeraar in het rechtlijnig en handteekenen 500de leeraar in de wis- en aardrijkskunde, geschiedenis en Nederlandsche taal 450de leeraar met akte m. o. in het handteekenen 400 de leeraar met acte m. o. in het rechtlijnig tee kenen 400de leeraar in de werktuigkunde 400 de directeur-leeraar daarenboven 150. Nader werd de plaats bepaald voor de nieuw te stichten school buiten de Duinpoort, in verband met het plan tot uitbreiding der gemeente. Het wachtgeld, verleend aan den vroegeren di recteur der gasfabriek, werd ingetrokken, tenzij hij kan bewijzen daarop nog recht te hebben. Goedgevonden werd den tegonwoordigen pachter van het straatvuil, op zjjn verzoek, van die pacht te ontslaan en met ingang van 1 Mei a., op dezelfde voorwaarden een nieuw contract aan te gaan met Duijvekot te Vlissingen, tegen éen pachtsom van 1100 per jaar. Ten slotte werd door de heeren Loois en Kalb- fleisch voorgesteld te besluiten tot de inrichting van eene gelegenheid tot afslag van visch bij de Roode brug aau de Oostzijde van de Zeilmarkt, en door den heer Delvoye om op de Bierkaai eene zoodanige inrichting te maken. Deze voorstellen zijn aangehouden. Met ingang van 15 dezer is aan den zeeloods M. A. Van Loon, "bij het Nederlandsche loodswezen te Vlissingen, op zijn daartoe gedaan verzoek, der streng; haar stem klonk minder hard, toen zjj weer begon te spreken, terwijl de ander nog steeds geen woorden kon vinden en haar slechts met blikken trachtte te antwoorden. »Gjj zult het zeker begrijpelijk vinden mjjn- heer Tils" zei zij »dat ik zoo tot u spreek en zoo verstoord ben. Ik geloof dat ik er alle reden toe hebBedenk eens waar gij zijt in mijn kamer en dat op dit uurHet moet bjjna midder nacht zijn Daarom nog eensVerwijder u 1" Het woord middernacht werkte verlammend op den armen Jacob. Hij begon zich een weinig te herstellen en het zou niet lang meer geduurd hebben of hij had kunnen spreken en ver schooning voor zijn tegenwoordigheid vragendoch dit woord bedierf alles weder. Het vervulde hem met ontzetting en afgrijzen. Hij moest weg, al zou hij ook uit het venster springen; en daar hij nog altijd geen woord zei en zijn smeekende blik nu iets verscbrikts bovendien had gekregen, ging juffrouw Sibylle hoe langer hoe ongeduldiger voort »Maar spreek dan toch, mijnheer Tils. Gij hebt op straat toch zoo mooi gedanst en zoo vrij tot mij gesproken en dat nog wel in het bijzjjn van zooveel menschen, dat ik niet begrijp, waarom gij nu niets weet te zeggen! Kom tot uzelven en zeg mij ten minste hoe gij hier gekomen zijt en wat gij van mij wilt." Bij deze woorden had zij hem met hare donkere oogen onwillekeurig strak aangezien en zij stak de hand uit om de zijne te grjjpen, hem te schud den en zoo tot bewustzijn te brengen. Maar Jacob deinsde terug alsof hij door die aanraking een doodzonde zou begaan, zich aan heiligschennis zou I eervol ontslag uit den loodsdienst, met genot van pensioen, verleend, en met ingang van 16 Maart a. is bevorderd tot zeeloods de loodskweew, >g le kl. J. Meijnderts, tot loodskweekeling le kl. de loods- kweekeling 2' kl. H. J. Schot en tot loodskwee- keling 2e kl. de matroos bij het loodswezen J. J. A. Van Rijssel. (VI. Ct.) Met den dood van m* A. M. Becius te Middel burg, op 81jarigen leeftijd, is ons de nog eenig overgeblevene der vier Zeeuwsche studenten ont vallen Daniel Marinus de Superville, Johannes Cornelis Schorer, Adriaan Marinus Becius en Johan Willem van Sonsbeeck die in 1825 den ge denksteen voor Bellamy in de Nicolaï-kerk te Utrecht lieten plaatsen een wit marmeren blad, met zwarten rand, in een der pilaren gemetseld met dit opschriftAan Bellamy, door eenige zijner Zeeuwsche landgenooten, studenten van de Utrecht- sche hoogeschool 1825. Den 12" Juli '80 was mr Becius nog tegenwoor dig hij de onthulling van het monument voor den Zeeuwsehen zanger te Vlissingen En bij de aan vaarding der opdracht van Dyserincks geschrift Ter nagedachtenis van Jacobus Bellamy, liet hij zijn geliefden dichter ter eere op onbe krompen wijze een honderdtal pracht-emplaren afdrukken, die hij aan verschillende bibliotheken en letterkundigen ten geschenke zond. (N. R. Ct.) Brouwershaven, 10 Maart. De heer Van Gorkom, districts-schoolopziener te Goes, vervulde Vrijdag avond in de nutsvergadering alhier eene spreekbeurt. Hij sprak over Transvaal. Ge schiedenis, taal, land, bodem, klimaat, volk, zeden en gewoonten werden achtereenvolgens behandeld, aangenaam afgewisseld en gevolgd door eenige kenschetsende grepen uit het eigenaardige huise lijk leven der Boers en Kaffers De levendige, boeiende voordracht van den spreker, wiens hart warm klopt voor onze Zuid-Afrikaansche broeders, zijn vuur en geestdrift voor al wat waar, goed en edel is sleepte de toehoorders, die in grooter ge tale dan gewoonlijk waren opgekomen, geheel en al mede en verschafte allen een genotvollen avond. Bij kon. besluiten van 25 Dec. (n° 27 en n° 28) is, ingevolge art. 49 der (onderwijs)wet van 17 Aug. 1878, o. a. aan de volgende gemeenten het achter den naam geplaatst subsidie toegekend tot een behoorlijke inrichting van haar lager onder wijsBruinisse 9000, Ritthem 14,000, en Veere ƒ11,851. De adviezen van gedeput. staten van Zeeland worden in de St. Ct. n° 59 openbaar gemaakt. Het tot stand komen van een standbeeld voor Hugo de Groot is, volgens het Handelsblad, ver zekerd. Volgens particuliere berichten, te 's Hage ont vangen, is de militaire bevelhebber der troepen in schuldig gemaakt hebben. Hij streed nog een oogenblik met zijn al te groote schuchterheid, totdat deze, de vijandin van zijn geheele leven, de overwinning behaalde en, de handen afwerend uitstekende, stoof hij naar de kamerdeur en was het volgende oogenblik verdwenen. Juffrouw Sibylle staarde hem na met een blik waaruit eerst de grootste, pijnlijkste verrassing, doch daarna toorn, teleurstelling en verachting spraken. Zij hoorde nog hoe hij al tastende de trap afging, en hoe beneden de voordeur ontslo ten werd; toen snelde zij naar haar slaapkamer terug, wierp zich weenend op haar bed en snikte »0 die beleediging! O die schande!" doch onmiddellijk daarna barstte zij in woede uit en riepHij is geen man. Hij verdient geen tranen alleen verachting In den door een olielampje flauw verlichten winkel, had Leentje op haren langen bescherme ling gewacht, niet weinig benieuwd naar de gevolgen van haar goed gemeend, doch gevaarlijk waagstuk. Griet was lang naar haar kamertje gegaan en de twee winkelbedienden waren nog niet thuis, of schoon de stadstorenklok al elf uren geslagen had. Daar stommelde eindelijk iets op de trap. Als de wind was Leentje bij de winkeldeur, opende haar, greep den waggelenden man bij den arm en geleidde hem naar de huisdeur. Terwijl zij deze opensloot wierp zij mijnheer Tils een ondeugenden, vragenden blik toe, in de hoop dat hij ten minste met éen enkel woord zou verraden wat er in al dien tijd boven voorgevallen was. Maar de arme man sprak even weinig als het steenenbeeld voor zjjn huishjj stoof zonder danfc Atjeh, kolonel Schafer, ernstig ongesteld en zal hij met verlof vertrekken, zoodat een vervanger moet worden benoemd. Van hen, die zoo zeer dwepen met de instelling van een jury bij rechtzaken, vestigen wij de aan dacht op het volgende dat Henry Havard in het Handelsblad schrijft. De jury van de Seine toont zich in den laatsten tijd bijzonder toegevend voor de jeugd. Dezer dagen heeft zij zich goe- dertierend getoond jegens een jongen student, die door middel van overklimming in de woning van zijne buurvrouw een som van 10,000 fr. gestolen had. Deze jonge deugniet was toch werkelijk schuldig; hij werd niet door den nood gedrongen maar maakte zich van die som meester om met een aardige modiste een reisje in Normandië te kunnen maken. Wat meer is, de buurvrouw, die geen vermoeden op den werkelijken dief had, beschuldigde hare beide dienstboden. De eene werd gevangen genomen en bracht verscheidene maanden in voorarrest door; de andere wierp zich uit wanhoop over de besehuldiging uit een venster en brak beide beenen. Inmiddels bekommerde de dief zich niet om deze ongelukkigen, maar maakte met zijne modiste goede sier. Welnu, de tranen van een vader waren vol doende om het hart der gezworenen te vermur wen. 't Is waar dat deze vader de buurvrouw en de twee dienstboden schadeloos had gesteld. Doch dit neemt niet weg, dat men met de vrijstelling van dezen deugniet, die rijp was voor Nieuw- Caledonië, aan de maatschappij al een zeer slech ten dienst heeft gedaan. Maar het hart der menschen, ook dat der gezworenen, is onpeilbaar! leger. Toegekend den titnlairen rang van generaal-majoor aan den voorm. kolonel, chef van den gen staf van het leger in Ned.-Indië, E. R. K. Peijer im Hoff, aan wien, op zijn verzoek bij besluit van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, dd. 5 Jan. jl., n° 1, wegens volbrachten diensttijd, een eervol ontslag uit Z' M» militairen dienst werd verleend, met behoud van recht op pensioen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Winterswijk, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Utingeradeel, E. Haitsma Muiier. Kierikzee, 11 Maart. Van de 15 candidaten voor het toelatings-exaraen der rijksnormaalschool, alhier 7 en 10 dezer gehouden, zijn er 2 afgewezen en 13 toegelaten, en wel 1 mannelijke voor de 2e klasse, 1 mann. en 2 vrouw, voor de 2e kl, en 3 mann. en 6 vrouw, voor de le kl. Tholen, 10 Maart. In plaats van de eervol ontslagen mejuffrouw M. Sterk is, met ingang van 1 April, benoemd tot onderwijzeres bij de rijks- of groet de straat op en Leentje moest onbevre digd de deur weer sluiten En toch scheen zij zonder eenige verklaring te weten waar zij zich aan te houden had want met een grappige zucht zei zij bij zichzelf O wee 1 O wee Het is misluktIk heb buiten de blöoheid van den jongenheer gerekend hij is zeker ook onder vier oogen met zijne aan gebedene Jaapje gebleven. Het is jammerNu kan ik mij op een mooien asch-Woensdag voor bereiden, als ik het dreigend onweer niet voorkom. Om het evenLeentje zal het wel dragen. Wie weet waar het alweer goed voor is Aan de overzijde had de heer Jacob een heel ander, veel harder vonnis te ondergaan. Daar zat mijnheer Lorenz in het kantoortje en wachtte bij de op een kier staande voordeur zijn patroon af. De oude man wist dat de baas komen zou en deze kwammaar in welken toestandHet duurde een geruimen tijd eer Jacob in staat was om een woord te uiten doch toen begon hij te vertellen en deelde alles mee wat de wildeman tot op dat oogenblik beleefd had. Hij verzweeg niets en de oude Lorens luisterde zonder een woord in het midden te brengen. Toen mijnheer Tils eindelijk beschaamd zijn laatste avontuur beschreef en het gesprek met juffrouw Sibylle, waarhij alleen zij het woord gevoerd had, woordelijk herhaalde, toen werd het den ouden man te benauwd. Hij moest opstaan en in het kleine vertrek op en neder loopen, om eenigszins meester over zijn hevigen toorn te worden. (Wordt vervolgd.J

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1