Yerloipp ei Laatste Berichten, Ingezonden Stukken. IA Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken, te Middelburg, Algemeen Overzicht. officieren zijn, de een zwaarder, de ander lichter gestraft. Ook Zoutkamp is in diepen rouw gedompeld, daar binnenkomende visschers het treurig bericht brachten dat 4 ran de aldaar te huisbehoorende vischschuiten in den storm van Maandag op Dins dag vermoedelijk met man en muis zijn vergaan. Visschende op 14 a 15 vadem water, overviel hen de storm, zoodat ze hun heil in de vlucht moesten zoeken, wat aan enkelen gelukte, doch de nu vier vermisten konden geen veilige haven bereiken. Yan de Paesensche visschersvloot zijn 22 schepen uitgegaan en nog slechts 3 terug. Aan het Nederlandsché touristenbureau te Amsterdam, Holsteeg 7, kunnen zij, die plan heb ben de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken, nu reeds voor 25 couponboekjes verkrijgen die recht geven op een verblijf gedurende drie dagen en drie nachten in kamers, tot dat doel bjj particulieren gehuurd. Behalve logies en ontbijt, heeft men voor deze 25 bewijzen van toegang tot de tentoonstelling, (twee dagen), tot Artis, tot het panopticum, tot het panorama in de plantage, tot een der stoomschepen van de maatschappij Nederlandbons voor drie diners in een aan te wijzen restauratie, benevens eenige tramkaartjes. Voorts kunnen fabrikanten, chefs van groote inrichtingen, enz. met de vereeniging zeer voor- deelige voorwaarden treffen, om hunne onderhoo- rigen eenige dagen te Amsterdam te laten door brengen. De Amsterdammer meldt, dat in de sociëteit De groote Club te Amsterdam, van een achttal voor het lidmaatschap voorgestelde personen, juist de drie Israëlietische candidaten werden gedebal- loteerd. En men verhaalt dat dit drietal om geen andere reden uit die sociëteit geweerd zou worden, dan omdat zij Israëlieten zijn. Twee der drie verworpelingen werden voorgesteld door zeer gunstig' bekende gemeenteraadsleden en beiden zijn door studie gevormde en om hun werk zaamheid algemeene gewaardeerde personen. Gisteren is Cyvoct verschenen voor het hof van appel te Brussel, dat uitspraak moest doen in het verzoek om uitlevering, door het Fransche gouvernement gedaan. De houding van Cyvoct was even aanmatigend en onbeschaamd als vroe ger. Het verzoek om uitlevering is ingewilligd. Cyvoct zal in Frankrijk zich te verantwoorden hebben omtrent een poging tot moord, ondernomen met het meisje Meunier en een onbekende, en om trent nog een tweede poging tot moord. Deze fei ten hadden plaats te Lyon in 1882; Het Londensch gerechtshof heeft een vonnis geveld, dat waarschijnlijk geen ander hof in Eu ropa zou durven onderteekenen. De uitgever, de eigenaar en de hoofdredacteur van het dagblad The Freethinker waren beschuldigd van laster in een artikel dat met Kerstmis verschenen was en waarin het protestantsch clericalisme was behan deld op de wijze waarop de Fransche en de Belgi sche pers strjjden tegen het katholiek clericalisme. Tengevolge van een wet die dagteekent uit de dagen van George III zijn de drie aangeklaagden veroordeeldde eerste tot een jaar gevangenis straf met dwangarbeid, de tweede tot negen maan den en de laatste tot drie maanden gevangenis straf. De uitspraak van dit vonnis wekte bij het aanwezige publiek zoo luide teekenen van protest, dat de president de zaal met geweld moest doen ontruimen. De politie te Dublin heeft acht messen ge vonden, die overeenkomen met die welke in het proces der 21 genoemd zjjn door den koetsier Kavanagh. De Fransche onderzoeker Savorgnan de Brazza vertrekt heden uit Parijs om zich den 20? te Bordeaux in te schepen naar Afrika. Verschil lende gedeelten der expeditie zijn reeds ver trokken. In een onlangs gehouden vergadering van een debating-vereeeniging is voorlezing gedaan van den volgenden brief van John Bright, han delende over den eed. Niets wordt door het niéuwe testament meer veroordeeld en verboden dan de eed. Voor hen die geen groote waarde hechten aan het nieuwe testament, heeft dit feit weinig belangrijks. De gewoonte van den eed af te leggen ten einde eene verzekering te geven van de waarheid heeft twee soorten van waarheid en oprechtheid doen ontstaan. Als de eed iet* geldt, d. w. z. de waarheid zekerder maakt, dan vermindert hij de waarde van eene gewone ver zekering en maakt de waarschijnlijkheid der waarheid kleiner. De onwetende menschen, die niet spreken onder het geloof aan den eed, meenen ongestraft te kunnen liegen, en hun leu gen heeft in hunne oogen niet de waarde van een leugen. Ik geloof dat de eed en het opleg gen van den eed meer dan iets anders ertoe bijdragen om den eerbied voor de waarheid te verzwakken en te benadeelen." De internationale sonferentie tot bescher ming van het industrieel eigendom is deze week te Parijs aangevangen. De eerste zitting werd Dinsdag geopend door den minister van buiten- landsche zaken Challemel Lacour, die een rede uitsprak, waarop de afgevaardigde van Zweden en Noorwegen de heer Broch antwoordde. Tot voorzitter is daarop gekozen de heer Hérisson, minister van handel. De staten die aan de con ferentie deelnemen zijnde Argentijnsche republiek, België, Brazilië, Spanje, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Engeland, Guatemala, Italië, Luxem burg, Salvador, Servië, Noorwegen, Zwitserland, Uruguay, Nederland, Portugal, Rumenië en Rusland. De storm van Dinsdag heeft op de Belgi sche kusten vele slachtoffers geëischt. Te Ostende was de zee verschrikkelijk hoog en woestin den morgen gelukte het aan vele visschersvaartuigen behouden binnen te komen. Een Fransche vis- ncherssloep, die '8 middags op de haven aanzette, verloor bjj de stroom-bank het groote zeil en een harer manschappen die door een golf over boord werd geslagen, 's Avonds tegen 8 uren bulderde de storm uit het N. N. O. en slechts een gedeelte der vloot was binnengekomen. De gansche be volking bevond zich op het strand en met angst zag men in da verte de vaartuigen, die wellicht verbrijzeld zouden worden tegen de kust. Van een der booten vond de equipage den dood in de golven. Op hetzelfde oogenblik leed een vis- schersboot bij Heijst schipbreuk, en de gaheele equipage verdween in de golven. Van de omge komenen zjjn vele gehuwd en vaders van groote gezinnen. Het hoofd van de »Zwarte Hand" is dooi de politie in hechtenis genomen in een dorp in de omstreken van Arcos, terwijl hij bezig, was een nieuw complot te smeden. Hjj heet Juan Ruiz, is klein en mager, 35 jaren oud en geboren te Asconocalejo. Zjjn gelaat heeft niet de minste uitdrukking. Hij verklaarde onschuldig te zijn en den moord van Blanco de Benaocaz niet bevolen, ja zelfs er zich tegen verzet te heb ben. Hij bekende socialistisch gezind te zijn, maar geen deel te hebben in de agrarische mis daden. Hij was geen schoolmeester, gelijk men beweerd heeft. Verscheidene der in hechtenis genomen personen roemen openlijk op de misdrij ven die zij begaan hebben, gehoorzamende aan het bevel van een geheim gerechtshof. Dezer dagen had te Milaan de begrafenis plaats van iemand, die in het dagelijksch spraakge bruik gewoonlijk »een origineel" genoemd wordt. De lijkwagen werd voorafgegaan door de vrienden van den overledene, en dezen weder door een muziekkorps, dat de vroolijkste liedjes blies, als de Garibaldi-hymne, de schoone Gigogin en andere. De overledene liet meer dan een millioen na, waarvan 20,000 aan de vereeniging voor lijken verbranding verder een groot aantal legaten aan verschillende nuttige instellingen en 17 van het geheel aan de neven. Hij heette Sala, was kok geweest in de Levant en had zelf zich in de hoogte gewerkt. Onder de zonderlinge bepalingen van het testament was er ook eene, die voorschreef dat in geval van regen alle per sonen, die bij zijne begrafenis waren tegenwoordig geweest, in rijtuigen moesten worden naar huis gebracht. Het weer was echter zeer schoon, wat met de muziek de vroolijkheid der begrafenis niet weinig vermeerderde. DaSum. Plaats. 13 Maart Aagtekerke, 13 14 16 17 20 Middelburg, Camperlarul, Middelburg, Zoutïlande, Middelburg, 21 Middelburg, 22 - Middelburg, 24 Kadzand, 39 - 's Gravenpolder 4 Apr. 's Heerenhoek, a Ritthem, 16 Mei. Schooudijke, 'b Voorwerpen Hofstede, Inboedel, Boeren inspan, Statieschnit, Bouwland, baarzen, .Schoe nen, enz., Hofsteden, Huis enz., Verp. Broed- of Mosselzaad, Hofsteden, Boeren inspan, Boeren inspan, Beestiaal, Iuformatiën. Woutersen. Notarishuis. Roelof. Kouion. Tak. Notarishuis. Tak. Tak. Hennequiu, Sluis. P. Overman. P. Overman. Verhulst. Be Smidt. Oostburgq 9 Maart. Gisteren werd in het open baar te koop aangeboden: Een Hofstede met 2 h. 13a 70 c. a. bouw- en weiland, verkocht voor ƒ4000; 3 h. 13 a. 70 c. a bouwland, verkocht voor ƒ3600 het plantrecht op 2 h. 65 a. dijk, verkocht voor ƒ570, alles behalve de onkosten. Veere. 10 Maart. Gisteren werd alhier in hat openhaar te koop aangeboden een hofsteedje, met woon huis, schuur enz. met daarbij behoorenden grond, aan den Bijenweg nabij den Veerschen rijweg. Gedeeltelijk verkocht voor ƒ2429, gedeeltelijk opgehouden. 10 Maart 's avonds 11 uren 27 gr. i 's morgens 8 uren 25 gr. 's middags 1 unr 31 gr. avonds 5 uren 29 gr. F. Verwacht: tamelijk krachtigenOosteljjkenwind. In de heden middag gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken, die door alle leden werd bjjgewoond, werd de heer J. J. H. Doorenbos, onlangs tot lid der kamer gekozen, als zoodanig geïnstalleerd. Eenige ingekomen stukken werden deels voor kennisgeving aangenomen, deels bjj de leden rond gezonden en deels in 't archief geplaatst. Van de kamer van koophandel te Vlissingen is bericht ontvangen dat zij zich vereenigt met het door de Middelburgsche kamer te nemen be sluit omtrent de opzending van de reliefteekening der haven- en kanaalwerken in Walcheren naar de Amsterdamsche tentoonstelling. Nadat mede gedeeld was dat de kosten der te drukken ver klaringen ongeveer 40 zullen bedragen en de overige kosten zeer gering zjjn, werd besloten be doelde teekening naar Amsterdam te zenden. Van burg. en weth. van Middelburg is een ver zoek ingekomen om ter benoeming van een com missaris over de graanmarkt eene voordracht te doen van twee personen, meer bijzonder bekend met de belangen der graanmarkt en die genegen zjjn casu quo eene zoodanige benoeming aan te nemen. Door den heer J. P. Fokker werd erop gewezen dat het wenschel jjk zou zjjn dat alvorens zoodanige voordracht gedaan werd, de voorgedragen personen van de aan de betrekking verbonden rechten en verplichtingen konden kennis nemen en dat dus •erst een reglement behoort vastgesteld te worden, terwijl de heer De Stoppelaar van oordeel was dat de te benoemen commissie zelve zoodanige verordening dient saam te stellen. Bjj de hierover plaat» hebbende discussie, werd gewezen op de moeiljjkbeid om reeds dadeljjk eene voordracht op te maken, wijl de leden niet in staat zijn geweest om hierover hunne gedachten te laten gaan Aangezien het door den heer Fokker opgeworpen bezwaar niet gedeeld bleek te worden, werd besloten aan het verlangen van burg. en weth. te voldoen en goedgevonden om, ter tege moetkoming aan den wensch van enkele leden, in gesloten zitting eene candidaten-ljjst op te maken. Na heropening der zitting werd overgegaan tot stemming voor den eersten candidaat. Daarbjj werden 6 stemmen uitgebracht op den heer J. P. Fokker, 2 op den heer F. G. Sprenger en éen op de heeren H. J. E. Gerlach, P. F. J. van Burg, W. P. Engelberts en A. den Boer. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, werd overgegaan tot eene tweede vrije stemming, waarbij de heer J. P. Fokker met 9 stemmen gekozen werdop dë hèeren H. J. E. Gerlach en F. G. Sprenger was een stem uitgebracht en een biljet was in blanco. Bij de stemming voor den tweeden candidaat werden uitgebracht 4 stemmen op de heeren F. G. Sprenger en A. den Boer, 3 op den heer Gerlach en 1 op den heer Van Burg. Bij de noodige tweede stemming verkregen de heeren Sprenger 5, Den Boer 4 en Gerlach 3 stem men. Bjj herstemming tusschen de twee eerstge- noemden werden op beide heeren 6 stemmen uit gebracht en daarna werd, bij loting, de heer A. den Boer als tweeden candidaat benoemd. Eindelijk werd door de commissie voor de maand een buitengewoon lijvig rapport uitgebracht om trent den in de vorige vergadering in hare handen gestelden brief van den minister van waterstaat enz., betrekkelijk de certificaten van zeewaardig heid van zeeschepen. ffjf Tijd en plaats om de uitgebreide conclusie ervan op te nemen ontbreekt ons, waarom wjj, ook omdat de zaak aangehouden is, er later op terug komen. Ten slotte werd door den voorzitter er de aan dacht op gevestigd dat, nu de overeenkomst tusschen de regeering en de mü. De Schelde om trent de exploitatie der haventerreinen te Vlissingen bjj de wet goedgekeurd is en in werking is ge treden, de wjjze van exploitatie dier haventerrei nen voor Middelburg zeer nadeelig, en deze in hare rechten verkort is. Hij stelt voor burg. en weth. daarop te wijzen en de middelen om aan het bezwaar van Middelburg te ge moet te komen, aan te toonen. Hiermee vereenigde de vergadering zich, die daarna gesloten is. Kierikzee. De aanbeveling voor secretaris van deze gemeente bestaat uit de heeren J. F. van der Lek de Clercq, doctorandus in de rechts- en staats-wetenschap te Leiden en A. J. F. Fokker, doctor in de rechtswetenschap te Zierikzee. Woensdag heeft de benoeming plaats. Gravenliage. Het gerechtshof alhier ver oordeelde J. H., te Middelburg, wegens diefstal bij nacht en eenvoudigen diefstal tot 6 maanden correctioneel en J. de V., te Sluis, wegens diefstal bjj nacht in een bewoond huis tot 45 dagen cel straf met vrijspraak van landlooperij. 's (wravenhage. De provinciale staten hebben zich vereenigd met het voorstel van ge-: deputeerde, om ten aanzien eener subsidiering van de vaartverbetering tusschen Amsterdam en Rot terdam af te wachten de beslissing der wetgevende macht aangaande de richting der verbinding van de Gouwe met den IJssel. Caïro. Het wordt bevestigd dat de Egypte naren te Soedan eene overwinning behaalden. Parijs. Volgens de Républiquefranfaise nam een groot aantal monarchalen gisteren deel aan de manifestatie op de Place des Invalides. Twintig personen zjjn gearresteerd waaronder de redacteur van de Gaulois. ESaui burg. Nadat Deensche duikers het wrak der Cimbria onderzocht en de ongunstige ligging ervan geconstateerd hebben, zijn verdere pogingen tot lichting definitief opgegeven. Parijs. Gisteren gaf de Cercle nationale ter eer van Ferry een banket. De minister, voor deze hulde dankend, hield een aanspraak waarin hjj verklaarde dat die politiek welke alle drin gende quaesties vermjjdt om het allen naar den zin te maken, geen mannelijke politiek is. In Frankrijk heeft de regeering niet alleen de taak om wetten uit te voeren, maar moet ook met leidende politieke inzichten een richtsnoer gev®R voor de maatgevende meerderheid, die zich tot de uiterste linkerzjjde kan uitstrekken. Ten slotte drong Ferry aan op eene parlementaire republiek. In onze Laatste Berichten van gisteren werd melding gemaakt van7.de groote manifestatie der Fransche werklieden te Parijs, welke tegen Vrjjdag ,was aangekondigd. Reeds lang te voren was het volk opgeroepen om dien dag op de Esplanade des Invalides te verschjjnen, teneinde als éen man te protesteeren tegen de onverschil ligheid der regeering voor den stilstand van het werk en de ellende der lagere klassen, en daarom te verzoeken dat er maatregelen zullen^ genomen worden om werk en brood tejgeven aan hen die beide missen. Gelijk datzelfde bericht ons meldde is deze groote manifestatie op niets uitgeloopen de politie heeft zelfs Louise Michel, die voorspel len kwam dat de revolutie niet verre meer is, niet laten uitspreken. Het gouvernement heeft wjjselijk gebruik gemaakt van de jeugdige wet van 3 Juni 1881, die bepaalt dat dergelijke openbare bijeen komsten alleen mogen gehouden worden in over dekte lokalen met open deuren. Overigens waren onder de te zamengekomen personen weinig werk lieden, zoodat de geheele manifestatie het gewone aanzien krjjgt van een oproertje door leegloopers georganiseerd. Er hadden natuurlijk eenige ar restaties plaats. Eene andere oproerige beweging, maar van vrjj wat ernstiger en omvangrijker aard, vertoont zich aan de kust van Madagascar. Terwjjl de gezanten uit dat land, na in Europa hunne zaak bepleit te hebben, in de nieuwe wereld zjjn aan gekomen, is de Fransche vloot verschenen voor Tamalan en Nössi-B6. Frankrjjk heeft tot deze demonstratie besloten, nadat de onderhandelingen tusschen do gezanten van Madagascar en het kabi- net-Duclerc waren afgebroken. Groote opschudding natuurlijk in het land der Hovas aanstonds zjjn zjj zich gaan wapenen, en een groote troepenmacht is te Tamatave verzameld, waarvandaan zjj zullen gevoerd worden naar de noord-westeljjke kust, teneinde een landing der Fransche troepen te ver hinderen. Wat zal Engeland bjj dezen stand van zaken doen? De correspondent der Stanrdda in Madagascar wjjst erop, dat Engeland op dit oogen blik feiteljjk geen vertegenwoordiger bjj koningin Ranovolo heeft. De Standard betreurt dit ten zeerste en is van meening, dat een paar Engelsche schepen, gezonden ter hulp der Hovas, aan de beschaving een uitnemenden dienst zouden bewjjzenHet is de vraag, of het Engelsche kabinet ook van deze meening is. De St. James dringt erop aan, dat de ministers thans zullen verklaren wat zjj zullen doen. Moeten wjj toelaten, vraagt het blad, dat de beschaving, die wij zoeken te bevorderen, in stukken gaat door het Fransche geweld Of moeten wjj toe stemmen in eene annexatie van Madagascar door Frankrjjk onder voorwaarde, dat het Fransche gouvernement onze belanglooze Egyptische politiek niet tegenwerke In deze laatste schoone phrase ligt zeker de knoop der quaestie. Nieuwsgierig mag men zjjn welken maatregel de Engelsche regee ring nemen zalhet onderhoud van den heer Gladstone met den president der republiek en den Franschen minister van buitenlandsche zaken ligt ons versch in het geheugen. Zooals te begrijpen is heeft de heer Gladstone in het Engelsche lagerhuis den leider d6r oppositie Stafford Northcote op zijn verzoek tot behandeling van het bekende voorstel, waarover wjj meermalen spraken, hetzelfde antwoord als lord Hartigton d. w. z. een weigerend antwoord gegeven. De heer Northcote heeft het zich nu voor gezegd gehouden, zoodat er nu gelukkig geen sprake meer zal zijn van onvruchtbaar redekavelen over een onderwerp, waarvan de oppositie reeds te lang en te veel drukte gemaakt heeft. Donderdag werd in het lagerhuis de houding van Portugal in Afrika ter sprake gebracht door den heer Worms, die inlichtingen verlangde omtrent het bericht dat de Portugeesche regeering eene militaire expeditie voorbereidt welke belast zou zijn met het bezetten der Afrikaansche kust, van Am- britz tot Landau Chinchoxa, ten noorden der Congo. De onderstaatssecretaris Fitz Maurice sprak dit ten stelligste tegen. Hij voegde erbij, in antwoord aan den heer Bourke, dat wat de onderhandelingen tusschen Portugal en het Britsche rijk aangaat, het Engelsche gouvernement de aanspraken van Portugal op het noordeljjk en zuideljjk van de Congo gelegen grondgebied niet heeft erkend. De documenten die betrekking hebben op deze onder handelingen, welke thans gevoerd worden, zullen spoedig aan het parlement worden bekend ge maakt. Gisteren werd in hetzelfde huis door den heer Fitz Maurice medegedeeld, dat de Donau- conferentie nog niet met haren arbeid gereed is. Wij hadden dus gisteren recht om geen geloof te slaan aan de tijdingen omtrent hare sluiting. In de aanstaande week misschien zullen de correspon denties over deze zaak bjj het huis worden ingediend. De heer Gorst kondigde eene motie aan, waarin het huis moet verklaren de gruwel daden der Boers te betreuren en als zijn gevoe len te kennen geven, dat onmiddellijk ernstige maatregelen moeten genomen worden ter stipte nakoming der conferentie van 1881 van de zjj de van Transvaal, teneinde de rechten der inboorlin gen te waarborgen. Het verdrag met Portugal kwam ook gisteren in het hoogerhuis ter sprake. Lord Granville verklaarde, dat zich in beginsel tegen een verdrag met genoemden staat geen werkeljjk bezwaar opdoet. Portugal zoude toestemmen in de vrjjheid van handel en scheepvaart op de Congo en alle andere rivieren; het zoude het handelsstelsel, dat op Mozambique van kracht is, op het geheele gebied toepassen. Daardoor zoude de zekerheid verkregen worden tot de onderdrukking van den slavenhandel, tot verkrjjging van handelsvrijheid en totjhet bekomen van rechtspleging binnen zekere bepaald aangewezen grenzen, zonder dat daarom Engeland de stelling uit het oog verliest, die het tegenover de rechten van Portugal heeft ingenomen. Mijnheer de Redacteur. Sta mij toe, naar aanleiding van het jongste marktbericht in uw blad, het navolgende op te merken. Voor goede Walchersche paardenboonen is door mij besteed, en ik heb zeker het grootste gedeelte van den aanvoer gekocht, van 7.25 tot 7.40, terwjjl ik nog een paar malen te vergeefs het laatste bod heb gedaan. Platteboonen, gelezene, ja 7 a 7.25, maar de ongelezene, waaruit het meerendeel van den aanvoer bestaat, koopt men aan 6.50 a 6 75. Voor groene erwten, kooksoort, is wel 10.50 betaald, doch zoo er al een enkele stuiver of dubbeltje meer besteed is, dan zal het in zeer enkele gevallen zijn en durf ik betwjjfelen of dit dus doorsneeprijs is voor het artikel. Voor de niet-kokende, doch schoon voor den zaai geschikte, heb ik volop ƒ9 moeten geven, terwjjl ik zelf daarvoor niet genoeg heb kunnen krijgen en in een enkel geval nog 9.25 heb toegestaan. Ik meen er over te kunnen oordeelen, aangezien ik er door de honderd mud heb gekocht. Aangenaam zal het mjj zjjn zoo voor een en ander door u een plaatsje in uw blad werd afgestaan. Hoogachtend Middelburg, UEd, dw. dienaar 9 Maart 1883. Alb' Jekonimus.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2