N° 60. 126e Jaargang. 1883. Maandag 12 Maart. Middelburg 10 Maart. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Gemeente-secretarie en verdere bureaux ten raadhuize. Lichting der nationale militie voor 1883. M1DDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagii, le Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en le Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat gedurende de op de bovenvoorzaal van het raadhuis te houden tentoonstelling van schilderijen de toegang tot de gemeente-secretarie en de bu reaux voor den burgerlijken stand en de bevolking niet zal zijn langs den v o o r-trap, maar langs den ach te r-trap van het raadhuis. Middelburg. 9 Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Volgens prov. blad n°. 25 is door ged. staten in onze provincie het aandeel der verschillende gemeenten in die lichting vastgesteld als volgt Aagtekerke 2, Aardenburg 3, Arnemuiden 4, Axel 8, Baarland en Oudelande 1, Biervliet 3, Biggekerke 2, Borssele 3, Boschkapelle 5, Breskens 5, Brouwershaven 7, Bruinisse7, Burgh 2, Cadzand 6, Cats 3, Clinge 5, Colijnsplaat 6, Cortgene 5, Domburg en Meliskerke 2, Dreischor 3, Driewegen 3, Duivendijke, 1, Ede 4, Eikerzee 2, Ellemeet 1, Ellewoutsdijk 2, Goes 20, Grauw 7, 's Gravenpol der en 's Heer Abtskerke 2, Groede 9, Grijpskerke 2, Haamstede 4-, 's Heer Arendskerke 8, 's Heeren- lfoek 4, Heinkenszand 5, Hengstdijk 4, Hoedekens- kerke 3, Hoek 5, Hontenisse 19, Hoofdplaat 4, Hulst 5, Kapelle 4, Kattendijke 4, Kerkwerve 2, Kloetinge 2, Koewacht 6, Koudekerke 3, Krabben- dijke 2, Kruiningen 10, Middelburg 38, Nieuwer- kerk 4, Nieuw- en St. Joosland 3, Nieuwvliet 2, Nisse 2, Noorclgouwe 3, Noordwelle en Seroos- kerke (Schouwen) 2, Oostburg 3, Oosterland 3, Oostkapelle 3, Oost- en West-Souburg 3, Ossenisse 3, Oud Vosmeer 6, Ouwerkerk 2, Overslag 1, Ovezand 2, Philippine 2, Poortvliet 6, Renesse 3, Retranchement 3, RillandBath 3, Ritthem en Zoutelande 3, Sas van Gent 2, Scherpenisse 4, Schoondijke 4, Schore 2, Serooskerke (Walcheren) 3, St. Anneland 5, St. Jansteen 7, St. Kruis 2, St. Laurens 2, St. Maartensdijk 6, St. Philipsland 3, Sluis 7, Stavenisse 5, Stoppeldijk 9, Ter Neu zen 12, Tholen 8, Veere 2, Vlissingen 23, Vrou wepolder 3, Waarde 3, Waterlandkerke 1, Wemel- dinge 6, Westdorpe 5, Westkapelle 8, Wissekerke 9, Wolfaartsdijk 6, IJerseke 6, IJzendijke 8, Zaamslag 9, Zierikzee 24, Zonnemaire 3, Zuiddorpe 3 en Zuidzande 2. Het totaalcijfer der lichting bedraagt 532. De bevolking onzer provincie bedroeg op 1 Ja nuari 1882: 93,025 M„ 96,281 V., 189,306 T., en op 1 Jan. 1883 98,835 M., 96,922 V., 190,757 T. Zij is alzoo in den loop van 1882 toegenomen met 810 M., 641 V. 1451 T. De loop der bevolking dezer provincie was in 1882 als volgt geboren werden 3,347 M. 3,298 V-, terwijl stierven 1,859 1,766 Verschil 1,488 M\ 1,532 \7, Het aantal personen die zich gedurende 1882 in de gemeenten vestigden, bedroeg 6,117 M. 5,752 V., terwjjl vertrokken 6,795 6,643 Verschil 678 M. 891 V. Op 1 Jan. 1883 bedroeg de bevolking van Mid delburg 16,007, Vlissingen 10,966, Goes 6447 en Zierikzee 7046 personen. Thans nu de familie kennis geeft van het over lijden van den heer Becius achten wij eerst den tjjd daar om daarvan melding te maken. Zoo licht toch kunnen er redenen zijn, waarom men wacht met zulk een bekendmaking teneinde eerst verwijderde bloedverwanten ervan op de hoogte te stellen. Onbescheiden is het dus, dunkt ons, om, zooals ook hierbij is geschied, zulk eene kennisgeving door voorbarige berichten vooruit te loopen. De heer mr. A. M. Becius, die den leeftijd van 81 jaren bereikte, bekleedde gedurende 14 jaren, 1835 tot 1849, de betrekking van secretaris van ^Middelburg, om daarna als wethouder zitting te nemen. In 1853 werd de overledene gekozen tot lid van gedeputeerde staten van Zeeland, in welk college hjj gedurende 18 jaren zjjne krachten aan de provinciale belangen wjjdde. Voorts was de heer Becius tot aan zjjn verscheiden commissaris van het polderbestuur van Walcheren en voorzit ter van de 1" afdeeling van het Metalen Kruis, tot het dragen van welk eereteeken hij gerechtigd was. Bovendien werd de heer Becius door Z. M. den koning tot ridder der orde van den Ned. Leeuw en door den koning-groothertog tot kommandeur der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon be noemd. Steeds gereed oin nuttige instellingen te steunen en zijne noodlijdende natuurgenooten bij te staan wordt ook in dit opzicht veel aan mr A. M. Becius verloren. De gemeenteraad van Vlissingen zal aanstaanden Maandag, 's namiddags te twee uren, eene open bare vergadering houden. Tot lid van den raad te Oostkapelle is gekozen de heer K. Poppe. 1Volfaa.rtsd.ijk 9 Maart. In de raadsver gadering van heden is benoemd tot gemeente-ge neesheer alhier de heer R. de Oude, officier van gezondheid 1"* klasse bij het O. Indisch leger, thans te Amsterdam. llotterdain, 9 Maart. Wij zullen ons hier weldra te verheugen hebben in een stroom van licht. Nadat eerst aan de Amsterdamsche electri- citeitsmaatschappij vergunning verleend was om geleidingen voor electrisch licht aan te brengen, hebben thans B. en W. aan den raad voorgesteld gelijke vergunning te verleenen aan de Neder- landsche maatschappij voor electriciteit. Het doel is voorloopig nog maar om proeven te nemen. Tot hiertoe hebben de proefnemingen met het nieuwe licht zich hier slechts tot enkele bepaald. Het allereerst was dat licht te zien in de lokalen van Leygraaf; daarna volgde de heer Rooseboom die het aan zijn fraaien wmkel in- en uitwendig aanbracht, en vervolgens werden proeven genomen om eerst het Café du Passage en toen de Passage zelve met electrische lampen te verlichten. Van een plan om in het leeskabinet het ouderwetsche gas te vervangen door het nieuwerwetoche elec trisch licht werd afgezien, omdat dit laatste te duur was. Nu twee groote maatschappijen de zaak aanpakken, zal misschien het gas ernstiger door zijn concurrent worden bedreigd. Rotterdam gaat ook op ander gebied groote veranderingen te gemoet. Terwijl men eerstdaags beginnen zal met de uitvoering van het welbekende grootsche plan C, waardoor wij midden in de stad een nieuw aanzienlijk kwartier krijgen, komt ook een ander, niet minder grootsch plan spoedig tot uitvoeringde aanleg van nieuwe straten buiten de Delftsche poort. Bij den raad is ingediend een voorstel om huizen en terreinen aan te koopen voor het aanleggen eener straat, 11 meter breed, die van de Kruiskade loopen zal naar het centraal station. Daaraan is tevens het voordeel verbon den, dat weder eene dier lanen" verdwijnen zal, waaraan het oude Rotterdam zoo rijk was en die zoowel uit hygiënisch oogpunt, als uit het oog punt van welstand, de stad juist niet tot eer verstrekken. Het verdere terrein voor het nieuwe uitgestrekte kwartier in den omtrek van het cen traal station leveren de Zandwoestijn, die vroeger tot de terreinen van de Hollandsche spoorweg maatschappij behoorden, en de fraaie «Papegaaien- laan", die toegang geeft tot de Diergaarde. Twee prachtige wijken rijker en electrische verlichting zeg nu eens, dat Rotterdam niet vooruitgaatdaargelaten dan nog, dat wij de eerste stad in Nederland zijn, waar een vischpa- leis verrees, ter vervanging van de plebejische vischmarkt, en dat wij tegenwoordig tot zelfs wachthuisjes voor de politie bouwen die aan de eischen van kunst en stijl beantwoorden. Terecht heeft de gemeenteraad begrepen, dat een stad, die zóo goed voor den dag komt, niet langer genood zaakt mag zijn zich te beperken in de keus harer regenten (wethouders) terwille van enkele duizen den guldens. Nadat gedeputeerde staten zich bereid hadden verklaard hunne goedkeuring te verleenen, heeft de raad de jaarwedde der wet houders op ƒ4000 bepaald. Een zeer groot aantal kiezers en belanghebben den van Loosduinen vragen de regeering om den heer P. F. L. Waldeck tot burgemeester dier ge meente te benoemen. Het bestuur der vereeniging_ Willem Barents doet bjj circulaire een beroep op de algemeene onder steuning om bijdragen voor den zesden tocht van de Villem Barents, die hoofdzakelijk ten doel heeft om, ingeval de opvarenden van de Varna het schip hebben moeten verlaten en niet over het ijs gered zijn, dan in open water te gaan zoeken aan welke kust zij land gehaald hebben en alle po gingen in het werk te stellen om hen uit den nood të redden. Burgemeesters. Aan G. N. De Voogt jr. is op zijn verzoek ontslag verleend als burgemeester der gemeente Loosduinen. Financiën. Aan den commies bij het departe ment van financiën C. I. de Vijver Lzn. is eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking, be houdens aanspraak op pensioen. Belastingen. Aan W. P. Kouwenhoven is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Tiel, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging. Posterijen. Met ingang van den 15 Maart 1883 is W. C. Callenfels, surnumerair der poste rijen, benoemd tot commies der posterijen van de vierde klasse, en met ingang van 1 April 1883, is aan IC. A. F. J. Pliester, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen van de tweede klasse. Hontenisse 8 Maart. Door den heer J. M. Conradi, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, is voor de beroeping naar Piershil bedankt. Ds J. P. Hazebroek, pred. te Amsterdam, heeft zijn emeritaat aangevraagd tegen 1 Mei a. Hij aanva ardde "zijn dienstwerk den 30en October 1836 te Heilo, vertrok in 1843 naar Breda, in 1849 naar Middelburg, en was sedert 1851 werkzaam te Amsterdam. Ds Schott te Tholen staat op het zestal naar Den Haag. De kapitien luitenant ter zee J. C. De Ruyter de Wildt, is op zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het korps zeeofficieren der Nederlandsche marine en hem met 1°. April a. bepaaldelijk opgedragen de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en ver lichting in het 3de district te Willemsoord. De hoofdingenieur der marine voor algemeene diensten A. J. H. Beeloo is met ingang van den lsten April a. belast met de waarneming der werkzaamheden, verbonden aan de betrekking van adviseur voor scheepsbouw. De kapitein jhr. A. W. Bowier, van het 1ste regiment infanterie, is op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 847 'sjaars. De 2e luit. kwartiermeester J. F. Eichholz vertrekt per stoomschip Soenda naar Batavia. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden is ter griffie van de rechtbank door mr H. J. Rijshouwer, advocaat en procureur te Soeterwoude, appel aangeteekend tegen het vonnis van J. Kimmel, geneesheer, 2en beklaagde in de zaak-Gunters. Men zie liet bijvoegsel.) Eene ontrouwe dienstbo.de, Heden stond voor de arr.-rechtbank terecht de dienstbode M. K., beklaagd van gedurende de drie jaren, dat zij bij mevr. de wed. B. en K. al hier in dienst was, tal van verduisteringen en oplichterijen gepleegd te hebben. Wisselde zij geld dan hield zij een deel achter; werd haar het doen van boodschappen gelast en haar voor win kelwaren geld medegegeven, dan hield zij dit geld en liet hej bedrag op rekening harer meesteressen schrijven, terwijl zij, wanneer zij 'teen of ander noodig had, dit zelfs bij winkeliers, waar hare meesteressen nooit te winkel kwamen, op den naam van deze bestelde en weghaalde. In 1881 kwam reeds een gedeelte der verduis teringen aan het licht en werd zjj door hare meesteressen onderhanden genomen, zonder dat dit echter tot beterschap leidde; integendeel. Ook later werd zij meer dan eens gewaarschuwd, zelfs werd hare huur ingehouden om de verschul digde sommen te betalen en haar voor kennisma king met den rechter te vrijwaren, doch de ver leiding, scheen haar te sterk. Uit de verklaringen der gehoorde getuigen bleek haar schuld zonneklaar en ook zij erkende vol mondig hetgeen haar te laste gelegd werd. Vooral snoeperij scheen voor haar eene bijzon der» aantrekkelijkheid gehad te hebben, want daaraan had zij belangrijke bedragen besteed zooveel, dat hare meesteres verklaarde dat zij dit onmogelijk zelve heeft kunnen verorberen, maar het vermoedelijk heeft weggegeven. De beklaagde, die overigens niets ontkende, hield echter hardnekkig vol dat zij het gehaalde lekkers zelve had opgesnoept. Het_0. M., de te laste gelegde feiten wettigen overtuigend bewezen achtende, meende die te moe ten qualificeeren als misbruik van vertrouwen en bedriegelijke oplichting, maar was van oordeel dat, hoezeer ontelbare malen de bedriegelijke oplich tingen gepleegd waren, dit bij elk der verschil lende winkeliers slechts de voortzetting van een misdrijf was. Ofschoon het hoog ernstig wangedrag van be klaagde eene zware bestraffing verdient, zag het O. M. in hare bekentenis en in het gering nadeel dat is toegebracht, aanleiding tot het aannemen van verzachtende omstandigheden. Het requireerde schuldigverklaring van M. K. aan misbruik van vertrouwen 3 maal en bedriegelijke oplichting 2 maal gepleegd en hare veroordeeling tot 4'maan den cellulaire gevangenisstraf, 3 boeten van 12,50 en in de kosten. Uitspraak heden over acht dagen. Verder zijn heden de volgende personen gevonnist: "P. K. van P., oud 58 j. en M. J. van P., oud 17 j., te Krui ningen, than3 gedetineerd, wegens bedelarij in verbinding, veroordeeld de le tot 14 dagen gev. en daarna opzen ding naar een bedelaarsgestichtde 2e vrijgesproken A. P. de R., oud 14 j„ te Breskens, wegens diefstal, tot 3 dagen cel.; S. P. P., oud 14 j., te Breskens, wegen3 diefstal, tot 3 dagen cel.; T. K., vrouw van 11. de K., te Borssele, wegens mishandeling, veroordeeld tot 12 boete; J. B., vrouw van P. A., te Goes, wegens diefstal, tot 8 dagen celM. J. N, 45 j., vrouw van C. van B., te Arnemuiden, wegens diefstal, vrijgesproken. Sieuivland, 10 Maart. In den donkeren avond van Woensdag 11. had in een sloot aan den Bijleveldspolder een gevecht plaats, tusschen 3 overvallen jachtstroopers en 2 veldwachters, den gemeente-veldwachter F. en den onbezoldigden veld wachter v. B. alhier. Terwijl de stroopers werden aangevat om hun de jachtgeweren te ontnemen, ontstond eene worsteling op leven en dooddie ruim 1 uur duurde. Door het wederzijdsch bij den strot grijpen, het beproeven van de stroopers om hunne messen te trekken, altijd met een geladen geweer in hun midden, bestond niet weinig gevaar voor verwonding, tot het eindelijk een der veldwach ters gelukte het betwiste geweer in de lucht af te schieten. Een der stroopers, die zich inmiddels, gewapend, uit de voeten had gemaakt om het schuitje in het Sloe vlot te leggen, kwam weder terug om zijne makkers te ontzetten, waardoor het den stroopers eindelijk gelukte te ontsnappen. Hoe dapper de veldwachters, die gewond werden, zich ook van hun taak gekweten hebben, zij moesten hun prooi eindelijk laten loopen, want overmacht doet wijken IJzendijke, 9 Maart. Alhier is een geval van bigamie voorgekomen. Vijf jaren geleden is daar een schaapherder, van Belgische afkomst, voorgevende niet gehuwd te zijn, getrouwd met eene IJzendijksche werkvrouw, wier twee buiten huwelijk verwekte kinderen hij als de zijne erkende Thans is gebleken dat hjj vroeger in België ge trouwd is, dat zijne eerste vrouw nog leeft en tegen hem eene aanklacht wegens bigamie heeft ingediend. De man, die ook zijne tweede vrouw- verlaten heeft, zit thans te Deume gevangen. De arts J. W. de Koff te Utrecht, heeft tegen den door hem ontmaskerden urinekijker V. d. Plaat te Rotterdam bjj de justitie eene aanklacht ingediend, Het is nog met bekend, wanneer de behan deling der zaak van de millioenen-juffrouw zal plaats hebben. Wel is de instructie reeds sinds eenigen tijd geëindigd, doch de advocaten hebben nog steeds geen toegang tot hunne cliënten kunnen krijgen. De machinerieën en gereedschappen van de Koninklijke Fttbriekvan Waskaarsen te Amsterdam, die deze week in Het Oudezijds-Heeren-Logement aldaar zijn verkocht, hebben opgebracht de som van ƒ263.411.75. Een gehuwd persoon, die in militairen dienst wilde treden, doch de daartoe noodige ver gunning zijner vrouw niet verkrijgen kon, liet zich door een andere vrouw een zoodanig stuk verschaffen, valschelijk onderteekend met den naam der zijne. Beiden zijn in verzekerde bewaring. De zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak der Naardensche onderofficieren wordt, zooals Het A. v. d. D. meldt, disciplinair afgedaan. Na uit voerig voorloopig onderzoek moet gebleken zijn dat er geen voldoende gronden aanwezig waren om tot vervolging over te gaan. Achj ondejK

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1