Laatste Berichten, BUllTNllND: Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken, Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Thermometerstand. lieden zijn er weinigen, die den moet hebben, zich aan dien moreelen dwang te ontrukken en hun eigen gang te gaan. Ziedaar redenen genoeg, om de aandacht der tweede kamer en der commissarissen des konings op zulke onregelmatigheden opmerkzaam te maken en bij de benoemingen van burgemeesters voor zichtig te zijn." Over deze mededeelingen zijn wjj eenigszins verbaasd, wijl zij gedaan worden door een blad als de Maasbode. Wij meenden dat in de bij uit stek katholieke provinciën Noord-Braband en Lim burg alles zoo goed was als slechts kon. Wij waardeeren de oprechtheid van het blad dat ons ook daar zulk een kijkje liet nemen. De raad van Bergen op Zoom heeft aan den heer A. Daverveldt, te Wouw, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tram in en door de kom van het spoorwegstation langs de Stationstraat, de Wassenaarsstraat en de Antwerpsche straat, in aansluiting aan de aan te leggen tram naar Antwerpen. Te 's Hertogenbosch is overleden de heer mr. J. van Brakel Schimmel, raadsheer in het gerechts hof aldaar, Tot hoofdingeland van het waterschap Amstel- land voor het district Diemen, is herkozen de heer A. L. Dyserink, met 51 van de 88 uitgebrachte stemmen. In het bericht over den handel met Nederland en de landverhuizing naar Zuid-Afrika, opgeno men in de Staatscourant van 45 Maart, schrijft de consul der Nederlanden te Durban (Natal), de heer B. H. de Waal »Wat de emigratie van de Nederlanders naar Transvaal betreft, acht ik het mijn plicht met den meesten ernst op voorzichtigheid aan te dringen. Hoe diep doordrongen men zijn moge van den wensch om het lot onzer landgenooten te verbeteren en de banden te versterken, die Nederland en Zuid-Afrika verbinden, zoo verlieze men daarbij toch vooral niet uit het oog1° dat men eene zeer groote verantwoordelijkheid op zich laadt, wanneer men menschen aanraadt naar een land te emigreeren, waarvan nog zoo betrekkelijk weinig bekend is en dat nog in zoo weinig ont wikkelden toestand verkeert, en 2° dat de sym pathie, die men voor Transvaal en de Hollandsch sprekende bevolking van Zuid-Afrika koestert, niemand verleiden mag, zelf de kans te loopen daaraan onze landgenooten op te offeren. Hoewel de bodem van Transvaal over het algemeen voor den landbouw geschikt schijnt en graan en andere Europeesche producten daar veelal welig groeien, is het land te weinig bevolkt en zijn de middelen van vervoer te kostbaar en moeilijk om den land bouwer veel kans op slagen aan te bieden." burgemeesters. Benoemdtot burgemeester van Dinteloort, N. A. Roldanus; vanNoordwijkerhout, jh' mr A. D. Th. Geversvan Philippine, J. B. Dhooge; (Zie laatste berichten van gisteren.) van Woenseradeel, C. W. T. Visser, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Humelu- mer Oldephaert en Noordwolde; tot burgemeester van Bierum, N. Eisengaen van Eysden, J. J. B. Dubois. rijks schatkist. Benoemd tot surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkist jhr J. F. A. Van Panhuys, te Leeuwarden. bel astir gen Benoemd tot ontv. der dir. bel. voor het derde kantoor te Amsterdam, W. Rui- tinga, ontv. der acc. aldaartot ontv. te Vlijmen c. a. J. M. Daalgreen, ontv. te Bergeyk c. a.\ tot ontv. te Ginneken c a. P. F. A. Van Winters- hoven, ontv. te Thorn. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan E. J. J.V. Genet als ontv. der dir. bel. en acc. te Ouderkerk a/d IJsel c. a. entrepot. Opnieuw voor den tjjd van driejaren benoemd tot directeur uit den handel van het vrij entrepot te Middelburg mr W. C. Borsius. Zie Laatste berichten van gisteren.) YVissekerke, 8 Maart. Of leerplicht wen- scheljjk is Het weer heeft den veldarbeid voor kinderen zoo goed als onmogelijk gemaakthet gemeentebestuur alhier, gewapend met alin. 4 van art. 81, »dwingt ze om in te gaan," en toch heb ben de leerlingen der beide laatste leerjaren op de o. 1. school in het dorp de verloopen maand ruim 1 5 van hun leertijd verzuimd om andere redenen dan om slecht weer, godsdienstplichten of ziekte. Ten gevolge van eene weigering van de Mid- delburgsche ouderlingen om de aanneming van die lidmaten bij te wonen, zijn Woensdag de leerlingen van den predikant Koch te Kleverskerke aangenomen en heden die van den heer Sibmacher Zijnen te Veere. Ook van den heer Abresch zal een leerling elders belijdenis moeten afleggen. Voorts is nog bjj den kerkeraad der Nederduitsch Her vormde gemeente alhier aanbangig een voorstel van een der ouderlingen om niet alleen de aanneming van lidmaten maar ook het aannemen en afgeven van attestaties te belemmeren, ja zelfs om moeilijk heden op te werpen tegen het deelnemen aan doop en avondmaal. Tliolen, 8 Maart. Woensdagavond heeft in eene vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente de vaststelling der rekening van het diaconie-armbestuur plaats gehad, als naar ge woonte ten overstaan der gemeente. Deze vergadering was ia meer dan éen opzicht merkwaardig. Vooreerst werd zij door een zestig tal nieuwsgierigen bijgewoond, terwijl vroeger nooit iemand buiten den kerkeraad verscheen en ten anderen was zij zoowel door d'. Schot als door d'. Crull belegdHet zou er dus een zijn met twee voorzitters. Van daar zooveel publiek;men verwachtte standjes. Alles liep evenwel goed af. Hoewel in eene vorige, onwettige, vergadering door de aanhangers van d*. Schot besloten was d'. Crull niet langer als voorzitter te erkennen, opende laatstgenoem de zonder tegenstand de vergadering en was eerstgenoemde zelfs zoo goed, al lezende, te ver klaren, dat men d'. Crull niet voor goed het voor zitterschap ontnomen had, maar slechts voor dien keer, omdat hij er toen niet was, en dat het den kerkeraad genoegen deed hem weer in zijn midden te zien. Als men evenwel weet, dat in een schrij ven van het classicaal bestuur uitdrukkelijk is verklaard, dat d'. Crull voorzitter is en blijft, dan moet bij deze verklaringen tusschen de regels door gelezen worden dat d'. Schot op eene slimme maar niet zeer eerlijke manier eieren voor zijn geld kiest." In dezelfde vergadering, waarin de voorzitter de diakenen en den boekhouder voor hunne zor gen bedankte, maakte d». Schot nog de broeder lijke opmerking dat hij dit niet doen mocht dan na toestemming van de vergadering gevraagd té. hebben, hetwelk geschiedde. De bedoelde rekening bedroeg in ontvang 2419,10 j in uitgaaf 2342,66en sloot dus voordeelig met f 76,44. Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Zie- rikzee, ds. J. Thijs, pred. te Sassenheim. Ds C. Oorthujjs, te Woudriehem, heeft be dankt voor de toezegging van beroep naar Buitensluis. Met 24 dezer worden gedetacheerd aan boord van Zr Ms raderstoomschip Valk de luit. t/z. le kl. L. M. L. De Haan, als le officier; de luit. t/z, 2e kl. W. J. De Bruyne, W. Voormolen en G. Fabiusde le luit. der mariniers JE. A. De Petit, belast met het bevel over het daar aan boord in gescheepte det. mariniersde off. van gezondh. le kl. dr W. Schutte de off. van adm. 1' tl* G. H. C. Van Nuysen de off.-mach. 2' kl. J. Gout. Ingevolge machtiging des konings, bij besluit van 7 dezer, no 21, wordt, met 21 April a., in dienst gesteld Zr Ms fregat Evertsen, liggende te Wil lemsoord, onder bevel van den kap.-luit. t/z J. C. Joekes. Kantongerecht te Goes Heden Vrijdag werden de volgende personen veroordeeld C. v. D., te 's Heerenhoek, wegens het zich met wild strikken bevinden in het jachtveld bniten openbare wegen of voetpaden tot 4.50 boete subs. 2 dagen gev. J. H., te Amsterdam, wegens het als bezoeker van een tapperij te Goes vóór of tegen het sluitingsuur zich niet daaruit verwijderen veroord. tot ƒ1 boete subs. 1 dag gev. Verder wegens openb. dronkenschap A. de P., te Goes, J. V., te Baarsdorp, L. d. J., te Kruiningen, J. d. L., te 's Heerenhoek, en I. B. K., te Heikenszand, (recidive) tot 3 dagen gev. M. v. O., te Hansweert, G. T., te 's Gravenpolder, en P. V., te Wolfaartsdijk, tot 10 boete subs. 3 dagen gev.; A. Z., te Nieuwdorp, J. D. O., te Heinkenszand tot 15 boete subs. 7 dagen gev.P. d. K., te 'sH. Hendrikskinderen, tot f 3 boete subs. 2 dagen gev.; A. T., te 'sll. Abtskerke en M. v. G., te Cort- gene, tot twee geldboeten elk van 1 subs. I dag ger. C. W., te Wolfaartsdijk, J. C., te Wilhelxninadorp, F. S., te 'sH. Arendskerke, P. V., te Hoedekenskerke, M, P., J. K., M. H. S., G. H. v. D., A. B., L. D., A. H., allen te Heikenszand, J. M., C. P., J. V., te Goes, P. K., C. v. d. B., P. P.", te Schore, L. W., A. V., te 's Heerenhoek, C. B., te Colijnsplaat, C. K., te Hans- weert, J. r. d. P., P. d. W., te Baarland, J. G., A. d. G., A. D., te Cortgene, M. T., te Kapelle, A. v. O., te Kloetinge, J. D., te Ter Neuzen, K. K., G. F., te 's Gravenpolder, P. S., te Ovezand, W. L., J. d. B., J. P. K., te Nieuwdorp allen in eene geldboete van 1 subs, 1 dag gev. Allen in de kosten. Voor het hof te 's Gravenhage werd Donder dag behandeld de zaak van J. de V., zonder vaste woonplaats, beschuldigd vandiefstal bij nacht, in een bewoond huis en landlooperjj. Besch. bekende, na kort geleden uit de Ommerschans te zijn ont slagen, op 2 Oct. jl. in het logement hei Stoom bootje te Sluis, waar hij een paar dagen had door gebracht, een broek van den eigenaar te hebben ontvreemd, welke verklaring door de getuigen werd bevestigd. Adv -gen. mr. Bij le veld achtte het bewjjs voor de landlooperij niet geleverd, maar requireerde voor den z. i. voldoende bewezen diefstal 3 maan den celstraf. Mr. H. Th. van Goens, die als verdediger optrad, bestreed de qualificatie Dij nacht," en achtte eveneens de landlooperij niet bewezen. Ten op zichte van den diefstal beval pi. zijn cliënt inde clementie van het hof aan. Daarna stond terecht J. H., oud 42 jaar, van beroep straat wieder, wonende te Middelburg, be schuldigd van1°. diefstal bij nacht, in een be woond huis, en 2°. eenvoudigen diefstal. Uit het onderzoek en de bekentenis van den besch. bleek, dat deze in den nacht van 6/7 Nov. jl., aldaar, na eerst een ruit in een winkelraam te hebben stukgeslagen, eenige uitgestalde artikelen, ter waarde van 6 had weggenomen. Een paar dagen te voren had hjj bij een schoenmaker een paar laarzen ontvreemd. Besch., die vroeger houtzager was en goed oppaste, was door het verdriet, dat zijn vrouw hem aandeed, aan den drank geraakt terwijl bovendien een zwaar asthma-ljjden hem zjjn vroeger handwerk onmogelijk maakte. Adr.-gen. mr. Bijleveld requireerde, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, een jaar celstraf. Mr. Lette van Oostvoorne wees op de armoedige omstandigheden, waarin besch. tijdens het plegen van het feit verkeerdevoorts op het onbespro ken leven dat deze, vóórdat hij met de justitie in aanraking kwam, had geleid en ten slotte op het geringe nadeel in deze, waarna pl. besch. in de clementie van het hof aanbeval. R. S., oud 29 jaren, van beroep schoenmaker te Rotterdam, een recidivist van de ergste soort, had zich daarop te verantwoorden over de hem ten laste gelegde valschheid in een onderhandsch ge schrift en het desbewust gebruik maken daarvan. Besch. bood nl. een door hem vervaardigd order briefje, door hem met den naam A. C. Nievelt, naar hij valschelijk opgaf stationschef te Middel burg, onderteekend, bij den horlogiemaker J. V. te Middelburg aan, die hem daarop zes horlogiën meegaf, waarmee hij zich dien eigen dag naar Rotterdam begaf, waar hij ze gedeeltelijk ver kocht, beleende en voor kleedingsstukken inruilde Adv.-gen. mr. Bjjleveld requireerde verdaging der zaak tot over acht dagen, omdat Z.E.G.A. nog eeu extract-vonnis wenschte over te leggen, dat eerst morgen in gewijsde gaat. Dien overeen komstig werd door het hof besloten. (Zie laatste berichten van gisteren.) De justitie uit Amsterdam heeft zich naar Uithoorn begeven, om een onderzoek in te stellen omtrent de oorzaak van den dood van zekeren D. G., die veertien dagen geleden aldaar is overleden en vergiftigd zou zijn. De broeder van den over ledene, de vermoedelijke dader, is in verzekerde bewaring genomen. Borssele9 Maart. Een arbeidersgezin, bestaande uit vijf personen, zal zich eerlang ge reed maken tot vertrek naar Noord-Amerika, daartoe uitgenoodigd door betrekkingen, die aldaar in gunstige omstandigheden verkeeren. Yersehe9 Maart. Omtrent het meisje, naar wier mishandeling door de Middelburgscbe rechtbank een onderzoek is ingesteld zie ons vorig nommer kan nader gemeld worden dat het nu zestienjarig kind, van haar vader en hare stiefmoeder beiden, jaren lang veel te verduren had. Korten tijd geleden heeft de politie proces verbaal tegen de ouders opgemaakt. De mishan deling was trouwens geen geheim meer. Het meisje werd dikwijls schandelijk en onverdiend geschopt en geslagen, ging erbarmelijk slecht en schraal gekleed, zonder rekening te houden met het jaargetijde, kreeg nooit verschooning en bijna geen voedsel, had eene slaapplaats slechter dan het geringste vee en werd zooveel mogelijk bin nen de deur gehouden. Natuurlijk bleven de gevolgen voor het ongelukkige schepsel niet uit. Het kind is lichamelijk, verstandelijk en zedelijk zeer achterlijk geblevenziet er uit als eene wezenloozeheeft ten gevolge der onreinheid diepe wonden in het weinige vleesch, en haar maag was zoodanig aan voedsel ontwend, dat zij hare werkzaamheid bijna geheel miste en lang zamerhand aan geregelde voeding moest ge woon gemaakt worden. Het meisje is nu buiten het ouderlijk huis en heeft van het burgerlijk armbestuur betere kleederen gekregen. 's Gravenhage, Het afdeelingsverslag is verschenen over het wetsontwerp tot herziening der kiestabel. Er waren leden, die wegens haar algemeen regeeringsbeleid aangaande de kiesrecht - quaestie, de herziening der kiesdistricten niet met deze regeering wilden behandelen. Velen achtten, met het oog op de aanstaande grondwetsherziening, partieele kieswetherziening ontijdig. De meeste leden wilden alsnog verhand met de censuswet. Omtrent het stelsel van enkelvoudige districten bestond veel verschil van gevoelen. Verschillende denkbeelden werden hierover ge uit of in nota 's ontwikkeld. Het meerendeel der leden scheen uit een alge meen politiek oogpunt het behoud van dubbele of meervoudige districten een vereischte. De voorstanders van enkelvoudige districten willen vrij algemeen de toepassing daarvan ook op groote steden. De meeste andere leden wilden dezen, gelijk de minister, als organisch geheel behouden zien. Ook de indeeling zelve ondervond talrijke be zwaren hieromtrent zijn evenzeer nota's ter ont wikkeling en andere plannen bij het verslag ge voegd. Berlijn. Verschillende couranten melden zonderlingen, geruchten uit Baden-Baden, die over de ongesteldheid van prins Gortschakofï worden verspreid. Hij moet nl. Woensdag der vorige week zoo hevig overgegeven hebben, dat de zaak aan de doctoren verdacht voorkwam en zoowel de justitie als de politie in beweging bracht. Men moet in het door hem overgegevene phosphorus gevonden hebben Beide zoons van den prins bevinden zich aan het ziekbed van hun vader. Volgens het Berliner Jageblatt zijn eergisteren ia het Vaticaan de officieuse Pruisische mededee lingen aangekomen betreffende ontwerpen tot her ziening der kerkelijke wetten, die na Paschen aan den landdag zullen worden voorgelegd. Eerst na beantwoording hiervan wordt het antwoord van Von Bismarck op de nota van Jacobini te Rome verwacht. Eene verklaring van Von Kameke aan bevriende afgevaardigden bevestigd het bericht dat zijne aftreding een gevolg was van principeele meenings- verschillen over ernstige militaire quaesties. Parijs* Met den eigenaar der beroemde antiquiteiten-verzameling Spitser alhier onder handelde de Fransche regeering over den aankoop daarvan voor zes millioen francs. Parijs. Byrne is in vrijheid gesteld. Daar zijn onschuld gebleken is weigerde de regeering zjjne uitlevering. De voorgenomen manifestatie der werklieden is achterwege gebleven. Gisteren avond is alhier in 't openbaar te koop aange boden: een pakhuis en erf, in den Korte Delft alhier, wijk F no. 11, verkocht voor ƒ1480; een huis, stal en erf, zijnde eene sleeperij, in de Koestraat, wijk K no 292, opgehouden op ƒ676, en een huis en erf met tuin op de Heerengracht, wijk M no. 36 a, verkocht voor ƒ2036. 8 Maart 's avonds 11 aren 27 gr. 9 j 's morgens 8 aren 27 gr. 's middags 1 uur SS gr 's avonds 5 aren 30 gr. F. Het Engelsche lagerhuis dat in de vorige week in beginsel de wet van den Ier O' Shaugh- nessy betreffende het verplicht onderwijs in Ierland had aangenomen, heeft nu de discussie aangevan gen over het tweede der door de Iersche afge vaardigden ingediende wetsontwerpen. Het is een ontwerp van den heer Dawson, lord-mayor van Dublin, dat strekt om de Iersche kieswet gelijk te maken met die welke in Engeland van kracht is. Sedert de laatste algemeene verkiezingen hadden de conservatieven aan Ierland eene her vorming van dien aard beloofddoch het is nu gebleken dat hunne belofte slechts eene verkie zingsmanoeuvre was, want in de zitting van Woens dag hebben zij het ontwerp-Dawson heftig bestre den, terwijl zjj weder het spook van wanorde en oproer der kamer voor de oogen hielden. Het gouvernement echter heeft zich welwillender ge toond door den heer Trevelyan, onderstaatssecre taris van Ierland, heeft het verklaard het ontwerp aantenemen, dat later weder in debat komt bjj de behandelingen der ontwerpen, die uit persoonlijk initiatief voortkomen. Gisteravond verwachtte men een levendiger de bat over Ierland. Men herinnert zich, dat aan den leider der oppositie, sir Stafford Northcote door lord Harrington geweigerd was een voorstel te doen tot het benoemen van een commissie van onderzoek in zake de invrjjheidsstelling van Par- nell, Dillon en O'Kelly in het vorige jaar. Het was zijn plan dit verzoek gisteren, nu de heer Gladstone in het huis is teruggekeerd, te herhalen. Gelijk ieder voorspellen kan, zal de heer Glad stone niet minder dan lord Harrington het verzoek der oppositie vijandig gezind zijn. Daarom schijnt deze zich echter weinig te bekommeren. Een middel om de kamer wat tijd en wat kalmte te doen verliezen schjjnt haar voldoende te zijn. Wij aarzelen van de Donau-conferentie te ge wagen. Reeds eens waren ook wij de dupe van voorbarige berichten, volgens welke de conferentie hare werkzaamheden zou hebben ten einde gebracht en dit maakt ons huiverig thans veel geloof te heeh- ten aan een Reufsr-telegram, dat van de zitting van Woensdag melding maakt als van de laatste. Men zoude zich ten slotte verstaan hebben omtrent de quaestie der tolrechten op de Kialia-tak, waar Rusland van plan is kanaal werken te maken. De ver lenging der macht van de Europeesche Donau-com- missie schijnt aangegaan te zjjn voor 21 jaren met stilzwijgend voortduren van het mandaat. Over het gewijzigde voorstel-Barrère spreekt het bericht van Reuter niet. En RumeniëZal dit rjjk de protocollen teekenen Het zou, volgens de laatste berichten uit de Rumeensche kamers, wel eens een eenstemmig veto kunnen uitspreken over de beslissingen der conferentie, die zijn afgevaardigde niet toeliet met geldende stem. In dat geval zal men een compromis moeten sluiten, of berusten in een negatief resultaat. Oostenrijk heeft ver scheidene concessies gedaan. Maar Rumenië acht het een quaestie van beginsel om Oostenrijk als president der gemengde commissie niet toe te laten zonder een formeel mandaat van de mogend heden. Men ziet het, al de moeiljjkheden zjjn door de conferentie nog niet uit den weg geruimd, en men dient voorzichtig te zijn met de tijdingen omtrent hare sluiting. De Fransche senaat zette gisteren de beraadsla-, ging voort over het wetsvoorstel-Faure betreffende het recht van vereeniging. Wij hebben erop ge wezen, hoe de heer Jules Simon als warm ver dediger is opgetreden, hoe hij aan de geestelijke vereenigingen wederom wjj spel wilde laten, ook hoe de minister van binnenlandsche zaken Waldeck-Rousseau de gelijkheid van het recht van vereeniging voor burgerljjke en voor gods dienstige vereenigingen bestreed. Als voorzag hjj de beslissing die de senaat nemen zou, hij kondigde reeds eene nieuwe wet op het recht van vereeniging van regeeringswege aan. Artikel 1, dat gelijk recht geeft aan alle vereenigingen die zich met godsdienstige, literarische, wetenschappelijke en politieke onderwerpen bezig houden, werd daarop met 169 tegen 122 stemmen verworpen, zoodat het geheele ontwerp is afgekeurd. In dezelfde zitting werd tot onafzetbaar senator, in plaats van den generaal Chanzy, gekozen de heer Lalanne. Deze was in 1876 afgevaardigde der Gironde; in zijn progamma had hij zich voor de grondwetsherziening verklaard, evenwel onder voorbehoud, dat de president der republiek den tijd der behandeling moest vaststellen. Overigens is hij een ijverig man van den vooruitgang. „Grondwetsherziening; afschaffing van den senaat" deze zijn de onderwerpen, waarover Zondag a. de radicale afgevaardigden en senatoren met de comités der revolutionairen zullen spreken. Wat heftige en nuttelooze woorden zullen er gehoord worden

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2