Vrijdag 9 Maart. I 126e Jaargang. Middelburg 8 Maart. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels/ 1,5(j iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hg tal man en te tae» mi. O DDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. 6. de Ve,Mestdagte Goes: A. A. W Bolland, te Kruiningen: F. van DEE~P^^~^e: A c. DE Momj> te Tholen; w. A VAN NieuwenhuU2EN; en le Ter Hooldagenten voor het Buitenland: de Compagn.e générale de Pubbeité G. L. I.adbe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Een stem in de Amsterdammer nog wel uit Veere zelf laat zich hooren tegen het stichten van een werkhuis in die gemeente. Aan het betoog en aan de voorkeur die de schrijver voor de plaatsing van zulk een gesticht geeft aan de duinen te 's Gravenhage of aan de onmiddellijke nabijheid van Amersfoort, zou men opmaken dat hij in een van die gemeenten zijn domicilie heeft. Allerminst toch zal men van een inwoner van Veere, die met den toestand daar bekend kan zijn, een pleidooi verwachten tegen een plan, dat, wordt het uitgevoerd, voor zijne woonplaats een voordeel kan opleveren, waaraan zij zoo dringend behoefte heeft, maar nog meer verwondering wekt zijne instemming met het be weren van het lid der tweede kamer, den heer Gratama, dat de menschen van de zandstreek in Zeeland met koortsen te worstelen hebben. Het is waarlijk alsof de bedelaars voor hunne gezondheid naar eene badplaats moeten gezonden worden. Maar stel dat er redenen bestaan om be zorgd te zijn voor de gezondheid van bedelaars uit de zandstreken, dan is er een eenvoudig mid del om daaraan te gemoet te komenmen zende hen juist niet naar Veere maar naar een der andere rijks werkinrichtingen. Voor Veere zal het overige deed van ons land nog helaas wel een voldoend contingent veroordeelden opleveren. Dat men in onze vertegenwoordiging zelfs nog meegaat met het heerschende idee omtrent de ongezondheid van Zeeland, is te betreuren, maar nog zonderlinger wordt het wanneer door be richten als in de Amsterdammer door de bewoners dier provincie zei ven daaraan voedsel wordt gegeven. Hit het verslag umu.-. -v 0— handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in 1881 blijkt, dat er in Zuid-Holland op de 1000 inwoners het meeste, nl. 26.88 stierven tegen het minst, 19.57, in Friesland. De redeneering van den heer Gratama en van den berichtgever zou aanleiding kunnen geven tot de vraag of het niet wenschelijk ware om alles zooveel mogelijk in laatstgenoemde provincie te concentreeren De gezondheid der kamerleden zou daarbij van overwegend belang kunnen zijn. Ook de ligging van Veere wordt door den be richtgever in het orgaan dat in onze hoofdstad - verschijnt aangevallen. De plaats voor zulk eene inrichting moet, volgens hem meer in het centrum van het land, en in de nabijheid van groote steden gezocht worden. Den schrijver antwoorden wij, door hem, in geval hij dit ten minste weet, te herinneren wat de minister van justitie in zijne memorie van beantwoording daarover zegt. »Ook beveelt de keuze van Veere zich aan door de rustige ligging der plaats op een uithoek van het eiland Walcheren, terwijl nog bovendien het beoogde terrein, juist aan de uiterste grens, voor Eene vertelling uit de vorige eeuw. DOOR ERNST PASOUÉ. IT. Vastenavond. De wildemannen en de Turkenslag. Steeds vlugger trippelend fluisterde Leentje haar meesteres iets in het oor, waarover deze volstrekt niet boos werd »Niet waar, juffrouw, een knappe man, een galant man! die aanvoerder! Zie maar eens hoe die beenen gaan, veel bevalliger dan van die anderen, die met kromme beenen dansen, alsof zij kleerma kers zijn in plaats van wildemannen. En dan moest gij hem eens zonder masker zien, dan is hij nog veel mooier. Dan zou hij u pas goed aanstaan en dan past hij even goed bij u als gij bij hem, veel beter dan bij dien ouden OdendahlDoch eensklaps werd het gefluister van het meisje afgebroken. Juffrouw Sibylle had zich omgekeerd, Leentje bij de hand gevat en fluisterde gevraagd Hebt gij hem gezien? Kent gij hem? Wie js het Ik wil zijn naam weten." Maar de kleine het grootste gedeelte onmiddellijk door de zee wordt begrensd. Wordt de surveillantie tegen desertie hierdoor zeer gemakkelijk, zóo zelfs dat deze bjjna tot de onmogelijkheden zal behooren, aan de andere zijde is Veere niet zoo ver afgelegen van andere grootere plaatsen, dat deze niet door de ontslagen ver pleegden ook zonder groote kosten kunnen worden bereikt, en dat het transport er heen vooral uit de zuidelijke provinciën niet best kan ge schieden. De middelen van gemeenschap, welke tusschen Veere en andere gemeenten bestaan, zijn daartoe voldoende. Ook beveelt de keuze van Veere zich aan doordat de gemeente zich bereid heeft verklaard zonder vergoeding de haar toe- behoorende gronden, grenzende aan de terreinen van het vroegere arsenaal, aan het rijk in eigen dom af te staan, waardoor het mogelijk zou worden later, indien het in den loop der tijden noodig mocht worden, aan de werkinrichting uit breiding te geven. Voorts kan over de localen onmiddellijk worden beschikt, terwijl de plaats zeer voldoende gelegenheid aanbiedt tot het be komen van woningen voor ambtenaren." Die bewering is door den heer Gratama niet weerlegd, en wij laten aan den berichtgever van de Amsterdammer over om met het oog op de voor- deelen, die de minister aanhaalt en die men elders niet heeft, te bewijzen dat men ergens anders, in een z. g. gezonder deel van ons land, voor dezelfde f 118,000waarop de verbouwings- kosten te Veere worden begroot, eene geheel nieuwe inrichting, met inbegrip van de benoodigde som tot aankoop der terreinen, kan tot stand brengen. Alleen door zijne bewering met cijfers te staven kan de Veerenaar toonen dat hij recht had om zijne gemeente zulk een slechten dienst te bewijzen als hij door zijn bericht. tiapfL De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Zaterdag, den 10 dezer, des namiddags te 2§ uur precies, eene openbare vergadering houden. De commies 4e kl. Kijmmell, werkzaam ten postkantore Zwolle, wordt met 15 Maart a. over geplaatst naar het hoofdbureau te 's Gravenhage en vervangen door den surnumerair W. C. Callen- fels, uit Middelburg. ColijnspJaat, 7 Maart. Door den storm, loopende van het N.—NW., stond Dinsdag het water, de getijden in aanmerking genomen, buiten gewoon hoog, nl. 2,80 M. hoven A. P., dus 1,30 M. boven gewoon hoogwaterpeil, terwijl de golven tot 4,10 M. boven A. P. tegen het beloop van den dijk werden opgestuwd. Aan de zeewerken is tot nu toe geene schade bespeurd. Aan de havenwerken daarentegen is heden nacht, nadat er reeds gisteren eene verzak king achter den havenmuur te bemerken was, eene niet onbelangrijke schade ontstaan, daar ge noemde muur ter lengte van 4 M. in de haven gestort is, terwijl het overblijvende gedeelte over maakte zich behendig los en antwoordde gichelend »lk ken hem wel en ik heo hem vaak ge zien en dat zou met u ook het geval zijn, als gij in uw kamertje niet altijd naar de sterren zat te kijken, die er op den Steenweg niet eens zijn, terwijl die knappe wildeman heel bedaard uw venster voorbij stapt." Wie is het? Wie is het? Ik wil het weten riep juffrouw Sibylle nog eens doch dit maal antwoordde Leentje in het geheel niet, maar luisterde aandachtig naar het geluid van muziek en het dof gegons van een massa stemmen dat in de verte, van de oude markt af klonk, en hoe langer hoe duidelijker werd, naderbij scheen te komen en zeker een nieuwe groep aankondigde, die naar den Steenweg trok. Toen zei het meisje haastig »Er komen nieuwe maskersAls dat nu eens mijnheer Odendahl met zijne gezellen was O wee, o weeDan zou de pret spoedig uit zijn 1' Juffrouw Sibylle beet zich op de lippen, fronste dreigend de wenkbrauwen en zei na een poos, scherp, als bij zichzelf, doch voor Leentje zeer verstaanbaar >Het zou wel goed zjjn dan kwam het tot een beslissing." Op straat dansten de twaalf wildemannen nog altjjd even vroolijlc, zwaaiden met hunne knodsen, dat de linten telkens tusschen de toeschouwers fladderden, zoodat die dan verschrikt achteruit stoven. De begeleiding en het gezang duurden ook nog voort, totdat plotseling het laatste ver- eene lengte van 12 M. gescheurd en uit zijne voe gen gelicht is. In de Woensdag gehouden zitting van den ge meenteraad van '8 fleer-Abtskerke werd door den heer Vermande medegedeeld dat hij tegen 1 April a. zijn eervol ontslag als burgemeester heeft aange vraagd. Door den wethouder, den heer Van Iwaarden, en den gemeente-secretaris, den heer La Motthe, werd den burgemeester dank gebracht voor hetgeen hij in de 24 jaren dat hij aan het hoofd der gemeente stond in het belang ervan gedaan heeft. (Q, Qt.) Ter IVeuzeu, 7 Maart. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nij verheid, van 8 Februari jl„ is aan L. J. A. Affai- rous, alhier, vergunning verleend tot het aanleggen van een ringdijk, voorzien van twee sluisjes, ten dienste van putten voor kunstmatige oesterteelt, in de buitengronden voor de polders Hieuw Othene en Ser-Lippens. Hoek, 7 Maart. In de Dinsdag alhier ge houden vergadering van ingelanden van den Oud- Westenrijkpolder, is tot dijkgraaf van dien polder, benoemd de heer Jac* Dieleman Jz., alhier, en zulks in plaats van M. Riemens Az., overleden. De V ereeniging ter beoefening van de krijgsweten schap hield Woensdag avond in Den Haag eene buitengewone vergadering ter bespreking van het wetsvoorstel van den heer Schepel om het vesting stelsel tot de stelling Amsterdam te beperken. De heer Schepel zelf en vele andere leden der kamer waren tegenwoordig. Op uitnoodiging van het bestuur had de luite nant-kolonel Eland, directeur der krijgsschool, zich bereid verklaard het onderwerp in te leiden. ualJ'zOo iNeuerninu ouiten ae positie van Amster dam geen vestingen en veldleger bezat, ons grond gebied het slagveld van vreemde legers zou worden. Door opruiming van de nieuwe Hollandscbe water linie geven wij dus steun aan Duitschland, een dienst van grooter waarde dan de verklaring dat geen mogendheid de stelling van Amsterdam zal aandurven. Een veldleger acht de heer Eland onmisbaar tot handhaving onzer neutraliteit, evenzeer als om bjj eventueele geschillen met België niet a tout prix toe te geven. Doch het onderhoud van een voldoend veldleger is niet alleen voldoende; wij moeten een of meer verdedigingsstellingen in vredestijd voorbereiden. En daarvoor acht hij Amsterdam niet alleen voldoende. Ook de haven- en riviermonden en de nieuwe Hollandsche waterlinie moet behouden blijven. Bij afschaffing van het veldleger toch kan de stelling Amsterdam onmogelijk de gewich tige rol vervullen, haar toegedacht. Daartoe be riep hij zich op het gevoelen van den heer Stieltjes. De heer Eland sprak ten slotte als zijne over tuiging uit, dat de stelling van Holland geen grooter vijand heett te vreezen dan gebrek aan stomde en de violen en fluiten door scheller tonen overstemd en eindelijk tot zwijgen gebracht wer den; op hetzelfde oogenblik werd ook de dans geweldadig verstoord. Van de zijde van de oude Markt was een troep Turken komen aanzetten en bjjna in stormpas tot voor het huis der »Steenen vrouw" gerukt. De Turken waren wel de helft talrijker dan de wildemannen, maar zij hadden slechts drie muzie kanten, die echter wel tweemaal zooveel leven maakten als de zes anderen. Zij voerden ook een dolle muziek uit,, doch die precies bij de vermomming paste. Een schetterende trompet blies de melodie waarhij een schellebel de noodige versiering aan bracht en een Turksche trom, van ouderwetsch model, met haar zwaarbom, bom, de maat aan gaf. Het was een oud en ook zeer bekend Keulsch volkslied, dat nu als Turksche marsch dienst deed en de menigte, tuk op afwisseling, had nauwelijks de melodie gevat, of zij liet het reeds tallooze malen herhaalde ..lore, lore Peter" varen en hief het nieuwe lied aan. De muziek der wildemannen moest zwijgen, de dans was uit, want de Turken waren door de rijen der toeschouwers heengedron gen en vulden weldra de geheele ruimte, terwijl hun aanvoerder met zichtbare woede den anderen hoofdman naderde. Het was een vrij groot, tame lijk gezet man, wien noch de hooge tulband met de halve maan, noch de gevlekte roode kaftan, noch de smerige, wijde, witte broek bijzonder flatteerden. Daarenboven werd het gezicht nog door een wanstaltigen, leelijken valachen neus voorzorg, kleinmoedigheid en mindere kennis op het gebied der landsdefensie. Ook de heer Kool, lid der tweede kamer, be streed het voorstel-Schepel, en bepaalde zich daarbij tot het vraagstuk met het oog op de maritieme strijdkrachten. Hij bestreed de meening van den heer Schepel dat de kosten, aan onze oorlogschepen besteed, vergeefs zijn, evenals die van den schout bij nacht Binkes, dat wij met onze maritieme strijdmiddelen achterstaan bij andere zee-mogendheden, en meent dat de toekomst met gerustheid mag worden te gemoet gegaan, mits aan de vaartuigen verbete ringen, voldoende aan de eischen des tijds, wor den aangebracht. Hij verdedigde verder het behoud van Zuid- Holland als onmisbaar voor Amsterdam, daar het daarvan bij een eventueel beleg zijn toevoer van levensmiddelen moet verkrijgen, en zette ten slotte nog uiteen, dat de uitvoering van het stelsel Schepel het verleenen van hulp over zee. b. door Engeland, dat politiek belang kan hebben hij de handhaving van onze zelfstandigheid, zeer zal bemoeilijken. Onzen eventueelen bondgenoot toch behoort gelegenheid gegeven te worden de havens tot zijn operatiebasis te nemen, in plaats van eene bezwaarlijke landing op de kust, zoodat het niet loslaten der verdediging van onze havens van groot belang is. In die vergadering werd nog door de heeren Eland en Boogaardt gesproken over de wensche- lijkheid tot behoud van de vestingen Ter Neuzen en Ellewoutsdijk, in verband met de neutraliteit op en de wijze van verdediging van de Wester- Schelde en onze houding tegenover België. Voor het voorstel-Schepel sprak op die verga dering niemand. Aan het einde ervan constateerde merïïcP,1 na^cfe 'vereehigïng'bëdankt te hebben voor hare gastvrijheid op dat, waar de staten-generaal een oordeel moeten vormen over de middelen, noodig tot verdediging des lands, zij een ander standpunt innemen dan eene vereeniging van militaire specialiteiten. Voor dezen is dit een maximum van weerbaarheid, voor genen een mini mum van uitgaven. Doch hoe dit zij, hij meende ook de tolk te zijn van zijne aanwezige mede leden, wanneer hij de verzekering gaf, dat, mocht eenmaal de nood aan denman komen, de staten- generaal bereid zullen zijn uit 's lands kas, met opoffering van de materieele krachten des lands, die sommen toe te staan, welke kunnen strekken om het leger de vervulling van zijne moeielijke taak mogelijk te maken. Het vraagstuk zal door het bestuur in het nieuwe leesjaar nog eens ter sprake gebracht worden. Van behandeling in de staten-generaal zal in de tegenwoordige politieke omstandigheden vooreerst wel geen sprake wezen. De minister van financiën brengt in de St. Ct ter algemeene kennis dat bij kon. besluit van den le Maart 1883 n°. 10, zijn ingetrokken, te reke- waaraan een ellen lange .Knevel bevestigd was, ontsierd en toch was hij de aanvoerder van zijn troep. Hoe leelij k staken die, anders nog al ge ziene Turksche maskers, bjj die elegante wilde mannen afJuffrouw Sibylle, wie de hulde gold, voelde dit zeer goed en liet het door haar min achtende houding onverholen blijken, waardoor de Turken-hoofdman hoe langer hoe boozer werd. Hij zwaaide met zijn kromme houten sabel, met zilverpapier beplakt, en riep den hoofdman der wildemannen toe, zonder zich eenige moeite te geven om zijn stem onkenbaar te maken »Uit den weg daar, wildeman. De Steenweg behoort mij toe!" >Wij waren het eerst hier" antwoordde de ander, eerst verrast en bedremmeld, maar spoedig meer moed vattend. »De Turk heeft oudere rechten. Nog eens( weg van hier, opdat ik mijn halve maan voor de »Steenen vrouw" kan opstellen. »Stel gij u halve maan op, waar gjj verkiest, maar hier niet, voor de mooie »Steenen vrouw.'' Wij blijven hier en eindigen hier onzen dag." Zoo riep een van de wildemannen om zijn aan voerder te hulp te komen. Dat zullen wij zien!" brulde de Turk,hier gij TurkenSmijt die wildemannen er uit wat mij betreft in den Rijn," En gij levert er de groene zeep bij!" riep nu een ander uit de rij der tegenstanders. »Maar daar moet gij heen, met uwe gevlekte kaftans en smerige broeken, gjj vuile Turken

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1