buitenlamp: Laatste Berichten. Yeitapiipi sa VerjacMiip ii Zeeland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Goes. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. onderofficiers-kader compleet is, maar zelfs enkele korporaals, die aan het examen hebben voldaan, moeten wachten op het ontstaan van vacaturen. Bjj koninklijk besluit van 3 Februari is bepaald dat onderoff. en militairen beneden dien graad, die tot het bewaken van het materieel in de legerplaatsen worden gebezigd, gedurende dien tijd eene sold jj verhooging genieten van 0.10 per dag. Zij, die artillerie-werkzaamheden in de torten verrichten en daar moeten verblijven, ge nieten eveneens 0.10 soldjjverhooging daags, indien zjj niet met genot van voeding bij de in gezetenen zjjn ingekwartierd' Zij, die tot het ver richten van werkzaamheden in de kampplaats der cadetten gebezigd worden, genieten gedurende dien tijd eene soldij verhoogingvoor een onder officier ad 0.20, voor een korporaal ad ƒ0.15 en voor een soldaat ad 0.10 daags. Deze bepalingen zijn van toepassing op de re gimenten infanterie, veld-, rijdende- en vesting artillerie benevens het korps genietroepen. Maandag was het 40 jaar geleden, dat de opzichter bij de magazijnen aan 's rijks werf te Willemsoord, de heer I. Dekkers, als leerling bij de marinewerf te Vlissingen in dienst trad. In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering dér Hollandsche maatschappij van landbouw is van gedachten gewisseld over de middelen om het vervalschen van natuurlijke boter met kunstboter tegen te gaan. Daarbij bleek vooral welk groot nadeel aan den goeden naam van de Nederland- sche boter wordt toegebracht door die vervalsching. Er zal nu door het hoofdbestuur een commissie benoemd worden, die het vraagstuk, wat daartegen te doen is en welke waarborgen men kan aan de hand doen om de makers van zuivere boter voor schade te vrijwaren, in zijn geheelen omvang te onderzoeken. Arr. rechtbank te Middelburg. Heden gaf de rechtbank alhier vonnis in de zaak der naamlooze vennootschap Zeeuwsche Sleepdienst-maatschappij te Middelburgcontra Pieter Yerheijke te St. Maartensdijk. Den 21" Maart 1882 had er eene aanvaring plaats in de buitenhaven van het kanaal van Zuid-Beveland te Hansweert tusschen het tjalkschip Adriaan van schipper Verheijke en de sleepboot Hansweert van gemelde maatschappij. Beide partijen schoven de schuld der aanva ring op elkander en schipper Verhejjke stelde eene vordering tot schadevergoeding tegen de maat schappij in, terwijl de maatschappij eene geljjke reconventioneele vordering tegen schipper Verheijke instelde. Voor den schipper trad mr W. A. van Hoek, voor de maatschappij m' M. J. de Witt Hamei- als advocaat op. De rechtbank was van oordeel, dat de schuld der aanvaring te wjjten was aan den schipper, ontzegde dientengevolge aan dezen zjjne vorde ring en wees aan de maatschappij hare reconven tioneele vordering tot schadevergoeding toe, op te maken bjj, des noods door den rechter op te maken, staat en veroordeelde den schipper in de kosten, zoo in conventie als in reconventie ge vallen. Bij dit vonnis is de vraag of sleepbooten ook behooren tot de schepen waarop de bepalingen van het zeerecht toepasselijk zijn, in bevestigenden zin beslist, op grond dat zij indirect goederen vervoeren. Kantongerecht te Middelburg. Dinsdag 11. werden door het kantongerecht alhier wegens openbare dronkenschap veroordeeld .- L. v. K., te Meliskerke, T. v. H„ F. W. A„ W. A. F., H. v. P., C. B. vrouw van F. C. S., J. S., J. v. H., A. d. B., te Middelburg, A. d. W. Lz., L. R. Fz., te Westkapelle, W. B. Jz te Souburg, L. S., J. 3., A. K., I. F., T. v. d. H., H. M., P. d. W., M. R. W. v. O. vrouw van M. C. R., J. F. W., C. v S., L. d. B., L. L..A. A. V., J. L. P., W. J. of J. H., P. W., I. G. K., A. M., L. V., J. A. H., F. W. W., A. d. B„ J. P. v. D„ te Vlissingen, ieder in eene boete van 3 of een dag gev. L. 3. K„ C. v. R., A. A. A. H\, te Middelburg, P. R., J. W. S., M. E. R., J. C. S., te Vlissingen, ieder in eene boete van 5 of twee dagen gev. P. J. v. d. B., te Vlissingen, in eene boete van flQ of drie dagen gev. W. K., te Middelburg, in eene boete van 3 en wegens het wateren buiten da bakken, in eene boete van 1 of een dag gev. voor elke boete C. v. Z., te Vlis singen, in twee boeten van ƒ3 of een dag gev. voor elke boete P. K., te Vlissingen, in twee boeten van ƒ5 of twee dagen gev. voor elke boete 3. v. O., te Vlis singen, in drie boeten van/3 of een dag gev. voor elke boete J. B., te Oost Souburg, in eene boete van ƒ10 of drie dagen gev. en wegens het wateren te Middelburg buiten de bakken, in eene boete van ƒ1 of een dag gev. J. d. K., te Middelburg, J. C. G., G. H. D., H. v. S., te Vlissingen, ieder tot eene gev. van drie dagen. Allen in de kosten. Naar men ons mededeelt vindt men ook hier tal van personen die vertrouwen stellen in de door sommige wonderdokters" uitgeoefend wordende urine kijker jj". Hier woont zelfs een persoon, die bijna elke week, als commissionair, met fl.es- schen beladen, een visite gaat maken bij een .beroemdheid" te Bleskensgraaf. CJoes, 7 Maart. Op de terugreis van het marktbezoek had de landbouwer Op 't H. van Wolf aartsdijk, kort na het verlaten der gemeente, het ongeluk dat het voorstel van zijn wagen los raakte en door de paarden werd meêgetrokken, tengevolge waarvan de wagenbak voorover viel de passagiers verwondingen bekwamen. Hansweert, 6 Maart. Wijl de geringe hoeveelheid jjzerdraad, die in de laatste dagen gered kon worden uit de gezonken stoomboot Gent, de moeite van den aannemer niet beloonde, heeft deze het werk opgegeven. De Gent had 7774 ringen ijzerdraad in benevens schwefelkies, waar van in het geheel 5853 ringen gered zjjn. Van de lading schwefelkies werd niets bovengebracht. De hevige storm, die gisterennacht woedde, heeft, zoo als wij gisteren reeds onder Laatste Berichten mededeelden, van Scheveningen weder een zwaar offer geëischt. Tal van schuiten waren in zee, en zjj, die eergisteren waren uitgezeild, had den door tegenwind niet ver in zee kunnen komen de meesten kwamen dan ook weder terug. Een dier schuiten bleef echter als het ware in de branding hangenhaar mast brakeen stortzee sloeg het vaartuig op zijde, de equipage werd van boord geworpen en allen kwamen om, terwijl hon- derde ooggetuigen van dit ontzettend drama, aan het strand vereenigd, geen enkele poging konden doen om de acht ongelukkigen te redden. Het vaartuig behoorde aan den reedér J. Tuyt, stuurman P. De Mos; het dreef bezuiden den vuurtoren aan land. Door de aangekomen schippers is bovendien nog eene treurige tjjding medegebracht. Op de terug reis hebben zij een schuit onderste boven gezien, en op den bodem der schuit een man, dié met zijn pet wuifde. Door den storm was het onmo gelijk geweest hem te naderen men zag hem door een stortzee van de schuit slaan en in de diepte verdwijnen. Dit vaartuig zou behooren aan den reeder Gr, Den Duikde stuurman heet C. Pronk en het voerde negen man. Eindeljjk is te Scheveningen aangebracht een wateremmer, gemerkt Johanna Helena Kruter, waarschijnlijk afkomstig van een schokker, die te Scheveningen op de kust zonder bemanning drij vende is gezien. Ook van andere zijden worden droevige tijdingen aangebracht. Uit Hellevoetsluis deelt men mede, dat door de bemanning van een binnengekomen loodskotter een Urker schokker omgeslagen drjjvende gezien is, en men drie schokkers heeft zien omslaan. In de kanaalhaven liggen 8 Urker schokkers, en 1 is er voorbjj de haven gegaan. Zjj zjjn ten getale van 20 geweest. Uit Ouddorp meldt men dat aan de noordzjjde dier gemeente gestrand zjjn een Urker visschers- vaartuig, bemand met 2 man, die beiden gered zjjn, en een schokker n° 34, die door de equipage was verlaten (waarschijnlijk verdronken.) Nog twee andere vaartuigen zjjn gestrand, waarvan nog niets bekend is. Op de hoogte van Zandvoort is door den Noord- wjjkschen schipper Arend Smidt, varende op de bomschuit N. W. 20, in drijvenden staat gezien een wrak met witte lijst, vermoedelijk een vis- schersvaartuig. Het wrak werd aangetroffen op de hoogte van Zandvoort, ongeveer 4 mjjlen buiten den wal. In de vorige week zjjn te Charlois 4 gevallen van pokken voorgekomente Delfshaven 2, te Kralingen 1 en te Leiden 1. Maandagavond is te Utrecht brand uitgebarsten op de bovenverdieping van een perceel, dat tot sigarenfabriek werd gebezigd. De brand is ont staan door het omvallen eener petroleumlamp, toen de meesterknecht na het vertrek der sigaren makers het lokaal schoonmaakte. Het geheele bovengedeelte van het perceel is door de vlammen verteerd. Niets is kunnen ge red worden. Zelfs de kleederen van den meester knecht zjjn verbrand, en in het onderhuis is door vuur en water alles totaal bedorven. Zondag nacht achtten een paar voorbijgan gers aan den Zeedjjk te Amsterdam het oirbaar de bewoners van een en meer perceelen te wekken. Er was onraadop de daken hadden zjj een men- schelijke gedaante gezien. Het vermoeden vond gereeden ingang, want een moedertje, die juist ten believe der kleinen het bed was uitgeweest, meende dat ze ook zoo iets raars boven haar hoofd had gehoord. Een agent voorop, ondernam men met ingehouden adem een tocht naar den hooge. Nauw had de stoutmoedigste het hoofd even buiten het dakvenster, of daar klonk een stem»Ja, schurk, ik zie je wel. Mjj thuis laten zitten met vier bloeden van kinderen en jjj 's nachts Het was een vrouw, die eene nachtwandeling over de daken deed, ten einde op eene verdachte plaats haren ontrouwen echtgenoot te verrassen. Uit eene niet genoemde plaats wordt aan hét U. D. medegedeeld, dat voor eenige weken daar een persoon is overleden, in wiens nalatenschap men eene belangrijke correspondentie vond betref fende ridderorden. Daaruit bleek, dat hjj een leverancier was van buitenlandsche ridderorden. Onder de brieven was er een, waarin de schrjjver verzocht, dat men hem een orde in blanco zou geven, daar hjj ze aan zijn oom wilde vereeren. Deze correspondentie moet nu in handen der regeering zijn en de personen, die op het Ijjstje van den overledene voorkomen, zullen waarschijn lijk de vereischte vergunning niet ontvangen om de gevraagde decoratie te dragen. Door het omvallen van een ketel kokende koffie bekwam een kindje van ruim een half jaar te Veenendaal hevige brandwonden. De ouders riepen geen heelkundige hulp in, maar meenden dat het wasschen met pekel een afdoend middel was. De gevolgen bleven niet uit: de kleine is onder hevige pjjnen bezweken. De politie te IJselmuiden doet ijverig onder zoek om te ontdekken of er eenig verband bestaat tusschen de merkwaardige vondst van ruim 200 ledige flesschen op een erve aldaar en de omstan digheid, dat de vorige bewoner geruimen tjjd knecht is geweest in eene likeurstokerij te Kampen. Een der gewichtigste vraagstukken van den dag bljjft nog altijdwelk stelsel van afvoer van fecaliën is voor de steden het meest practisch. Een belangrijk antwoord wordt daarop gegeven in een te Brussel verschenen werk van den inge nieur Jules Babut du Marès, getiteld le servage, son utilisation et son épuration. Men vindt in dat werk zeer belangrijke mededeelingen omtrent de wjjze van reiniging van steden en dorpen en van de meest doelmatige verwijdering der voor de gezondheid zoo hoogst nadeelige fecale stoffen, het rioolwater enz., zoomede de beste wijze van verzameling en bewaring van een en ander. Een onzer bekenden, wiens vrouw niet aan politiek doet, deelde haar na het lezen van de courant mede, dat het ministerie weer heenging en een nieuw ministerie komen zou. »Ze doen verkeerd", zeide mevrouw, »ikhebhet bjj ondervinding." »Hé Ja, met de meiden. Al dat veranderen leidt tot niets. Men krijgt hoe langer hoe minder. Het best is maar te houden wat men heeft." {Arnh. Ct.) Men verzekert aan het Alg. Dagbl., dat een zoogenaamde vliegende procureur te Batavia, in een adres aan den Gouverneur-Generaal om kwijtschel ding van verderen straftjjd aan een veroordeeld Chinees, wel eens gehoord hebbende dat bjj heuge lijke gebeurtenissen in de vorstelijke familie ver zoeken om gratie worden ingewilligd, nu dezer dagen in het request geschreven heeft »Requestrant hoopt, dat Uwe Excellentie goed gunstig zult achten om voldoening te geven aan zijn verzoek ter gelegenheid der gelukkige her stelling van den koning zjjner majesteits knie, geblesseerd door een noodlottigen val met het konijnenhol in zjjner Majesteits paleis." De anarchistische woelingen in Andaluzië nemen toe, vooral in de omstreken van Xeres en Arcot. Men heeft ontdekt dat er vertakkingen van het complot bestaan in Grenada en Malaga. Zondag zjjn steenen geworpen tegen treinen die Xeres passeerden. Verscheidene passagiers werden daardoor gekwetst. Op denzelfden dag werd het hoofd der »Zwarte Hand" gevangen genomen. Leid hen niet in verzoeking. In Engeland beklaagt men zich openljjk erover dat het stelen van postzegels schrikbarend is toegenomense dert men aan de postspaarbanken twaalf opge plakte stuiverszegels voor een shilling aanneemt. De verleiding wordt dan ook vaak zeer sterk gemaakt. Op zoo menig kantoor en in menigen huiseljjken kring laat men de postzegels, zonder controle, voor de hand liggen. In den laatsten tjjd moet het euvel hand overhand zjjn toegeno men, en reeds kwamen er gerechtelijke aanklach ten in over dergeljjke diefstallen, bedreven door een dienstmeisje, dat de zegels werkeljjk naar de spaarbank bracht. Frank Byrne is in vrijheid gesteld, daar de stukken, die men uit Engeland gezonden had, zjjn schuld niet aantoonden. De prins van Wales vertrekt van daag van Berljjn over Brussel naar Londen, waar hjj Zater dag aankomt. Men gaat voort voorbereidende maatregelen te nemen voor de kroning van den Czaar van Rusland in Moscou Het hoofd van het departe ment van geheime politie, Plewe, die met graaf Tolstoi naar Moscou was gegaan, heelt de inhech tenisneming bevolen van verscheidene personen, die verdacht worden van samenzwering tegen het leven van den Czaar. Het is nu zeker, dat de kroonprinsen van Duitschland en van Oostenrjjk- Hongarjjè, de leden der koninklijke families van Denemarken en van Griekenland, de prins en de prinses van Wales, de hertog en de hertogin van Edinburgh, de prinsen van Bulgarije en Montene gro, de hertog van Aosta en andere hooggeplaat- sten de kronings-feesteljjkheden zullen bjj wonen. Detachementen der garde zullen naar Moscou ge zonden worden. Het leger zal vertegenwoordigd zijn door afgevaardigden uit de verschillende regi menten. Een gedeelte der politie en een escadron gendarmes vertrekken spoedig van Petersburg naar Moscou. Alexander Stephens, gouverneur van Georgia en oud-vice-president van de confederatie van Zuid- Amerika, is overleden. Prins Gortchakoff, kanselier van Rusland, ligt te Baden-Baden zeer ernstig ziek. Men vreest voor het behoud van zjjn leven. Amsterdam. Het gerechtshof heeft heden de weduwe H., die de vorige week terechtstond, be schuldigd van wederrechtelijke roof van haar kind, bjj notarieele akte aan den natuurlijken vader afgestaan, en voor welke daad het openbaar mini sterie 45 dagen celstraf had geëischt, vrijgesproken. De gemeenteraad heeft heden de geheele veror dening voor de gasthuizen goedgekeurd en aan dr. Thjjssen een wachtgeld verleend geljjk aan zjjn traktement. Herlijn. De ministers ontkennen in een vertrouwelijk onderhoud met de afgevaardigden dat Blumenthal de opvolger van Von Kamecke zou worden, welk bericht door de militaire kringen verspreid was. Men noemt Bronsart Von Schel- lendorf als den toekomstigen minister van oorlog. Hjj is streng conservatief, behoorde in 1870 tot den generalen staf des keizers en is een bekwaam officier, ofschoon hjj toch met de leiding van het bestuur on bekend is. Blumenthal staat in koele verhouding met vorst Bismarck, hetgeen tegen zjjne benoeming werkt. Bronsart von Schellendorf is heden voormiddag door den keizer ontvangen. In parlementaire kringen wekt de crisis de grootste opmerkzaamheid; de candidatuur-Bron- sart ondervindt weinig sympathie. Dinsdagmorgen zijn te Amsterdam in het openbaar verkocht de terreinen en gebouwen der Koninklijke Fabriek van Waskaarsen. Na afzonderlijke veiling der 24 perceelen tot een bedrag van 331000, zijn ze te zamen gemijnd op 325000 en toegewezen aan den makelaar J. Meijerink Meijer voor de som van ƒ656000. Woensdag 7 Maart en volgende dagen worden in ge noemd lokaal verkocht de machineriën en gereedschappen tot gezegde fabriek behoorende, terwijl de eindtoewijzinS van het geheel zal plaats hebben op 13 Maart a. Datum. Plaats. 8 Maart Baarsdorp, 8 Middelburg, 8 Vlissingen, 8 Kadzaud, 9 V eere, 9 Veere, 10 Vlissingen, 13 Aagtekerke, 13 Middelburg, 14 Camperlaml, 16 Middelburg, 17 Zoutelande 20 Middelburg, 21 Middelburg, 24 Kadzand, 29 's Gravenpolder 4 Apr. 's Heerenhoek, 24 Biervliet, Ritthem, 4 Mei. Kadzand, V oorwtrpen. Beestiaai enz., Huizen, Panden, Hofstede enz., llofsteedje, V ischsloep enz Verp. Huis enz Hofstede, Inboedel, Boeren-inspan, Statieschuit, Bouwland, Laarzen, Sclioe- ueu, enz., Hofsteden, Verp. Broed- of Mosselzaad, Hofsteden, Boeren inspan, Boeren-inspau, Boeren inspan, Boeren-inspan, Iuformatiëu. Pilaar. V erhulst. Bank v. Leen. Le Nobel. Verhulst. Verbuist. De Wolff. Woutersen. Notarishuis. Roelof. Konlon. Tak. Notarishuis. Tak. Henneqniu, Sluis. P. Overman. P. Overman. Le Nobel. Ver hulst. Le Nobel. Zitting van heden, 6 Maart. Voorzitter mr J. G. de Witt Hamer, burgemeester. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heeren Callen- fels en Van der Hoek. Na installatie van den heer H. de Wilde, als nieuw benoemd raadslid, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt daarna mede dat van de commissie van toezicht op het L. O. en van de gemeente-geneesheeren de jaarverslagen over 1882 zjjn ontvangendat aan J. Zandee 1 boom is ver kocht voor ƒ8, die gerooid moest worden tot verbetering van den oprei naar zjjne woning dat de storm van gisteren schade heeft berokkend aan de steenglooiing van den Noorder Nol van het Sas en dat door burg. en weth. het kohier van den H. O. voor 1883 voorloopig is vastgesteld. Voorts dat zoowel de gemeente-begrooting voor 1883, als de raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht aan D. Klemkerk en het betalen aan het bestuur der leenbank van het tekort op de rekening van 1882 door Ged. St. zijn goedgekeurd dat het jaarlijksch verslag van het Rotterdamsch leeskabinet en de goedkeuring der wjjziging van de verordening op het M. O. voor meisjes, van den min. van binnenlandsche zaken zjjn ontvan gen en eindeljjk dat de gemeente-ontvanger had ingezonden de bjj hem ingekomen verzoeken om afschrijving van de belasting op de honden over 1882. Deze verzoeken worden overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. en advies van de fin.comm. ingewilligd. De firma wed. J. H. C. Kakebeeke verzoekt, met uitbreiding der vergunning tot het leggen van rails van hare fabriek tot aan de haven, een gedeelte terrein aan de Albert Joachi- mikade, als vaste los- en ladingplaats ten dienste van hare meelfabriek. Dit terrein, thans bestemd voor ligplaats van boomen, suikerpeenen enz., zou den burg. en weth. ook gaarne aan die bestem ming onttrekken met het oog op de last en het ongerief die de havenbewoners daarvan hebben en het nadeel dat de naburige panden daardoor ondervinden. Zjj stellen daarom voor het verzoek in te willigen, de ligplaats van boomen enz. te verplaatsen naar de thans reeds gedeeltelijk daar voor bestemde plaats aan de haven buiten de kom der gemeente en die plaats en haven daar toe geschikt te maken, waartoe wordt besloten. De vergadering is daarna gesloten. 7 Maart des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind- Toe- i Tem D E S rom. stand pera PLAATSEN. stand. richt. kracht. lacht. tuur. Cels. Delfzijl 755.2 NO 2 s. bew. 3 Groningen 755.3 ONO 2 betr. 1 Den Helder Vlissingen 757.1 ONO 1 z. bew. 2 Maastricht 756.3 N 2 z. bew. 0 Eene depressie bevindt zich ver en O. waarts van ons. De laagst bekende barometerstand is ongeveer 745 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en W. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. V. 1.3 M. heden morgen 8 V. 3.7 G. Barometer-aanwjjzing te Utrecht te half éen 754.2 m. m. VerwachtN. wind. Thermometerstand te Middelbars. 6 Maart 's avonds 11 uren 37 gr. 7 t 's morgens 8 aren 34 gr. 's middags 1 aar 35 gr. 's avonds 5 uren 35 gr. F. Er heerscht tegenwoordig in Frankrjjk onder de geestelijkheid een sterke geest van verzet tegenover den minister van eeredienst. De gods dienstige bladen beschuldigen den hoogen function- naris van al wat leeljjk is. Wat is het geval De bisschoppen en de lagere geestelijken houden trots alle wetten vol met het openbaar maken der veroordeeling van zekere schoolboeken door de congregatie van den index, en met te beweren dat deze veroordeeling alle Fransche katholieken treft, evenals eene gewone wet dit zou doen. Het gouvernement, verplicht om krachtig tewerk te gaan, daagt de bisschoppen voor den staatsraad, de eenige weg dien het concordaat overlaat. Doch de geestelijken hebben ook de gewoonte bjj alle gelegenheden uit te varen tegen den staat, die hen voedt; ten opzichte van hen handelt het gouvernement zóo, dat het eenvoudig hun de gunsten ontneemt, welke zjj onwaardig zjjn ge worden. De minister van eeredienst heeft dit besluit aan de bisschoppen bekend gemaakt, met name aan den bisschop van Annecy, en hun de

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2