57. 1883. 126e Jaargan Donderdag 8 Maart. FEUILLETON. De Steaeii m\ ei Je Steeiei mi. SLACHTERIJ. Middelburg 7 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger Dit blad verschijnt da ge lij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. O MIDDELRIIRGSC COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Baube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat, bij bun besluit van heden, aan M. A. de Weerd en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om perceel wijk N n° 215 in de Pijp- straat alhier, te gebruiken tot slachtplaats en tijdelijke stalling van ter slachting bestemde runderen. Middelburg, den 5en Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Men schrijft ons uit Den Haag Yoor niemand kan de beteekenis van de gedach- tenwisseling, Dinsdag in de kamer gevoerd, twijfel achtig zijn. Men verkeerde onder den indruk, dat de crisis wederom lang zou duren, en wilde uit de vertegenwoordiging eene waarschuwing daar tegen doen opgaan. Toen in de vorige week aan de kamer medegedeeld werd dat het ministerie ontslag gevraagd had, en het hoofd van het kabinet eene bevredigende verklaring gaf omtrent de bereid willigheid van de demissionaire ministers om hangende de crisis spoedeischende zaken van niet- politieken aard met de kamer te behandelen, schijnt vooral gedacht te zijn aan het wetsontwerp betreffende de ontmunting van zilver. Bij het onderzoek van dit ontwerp in de afdeelingen zijn echter zoovele bezwaren gerezen, vooral wat betreft het denkbeeld der regeering om de kosten dezer ontmunting te vinden door vermeerdering van het getal muntbiljetten, dat aan eene spoedige be handeling niet te denken valt. En ook verder is voor de openbare beraadslaging niets gereed. Onder deze omstandigheden is het zeker zeer natuurlijk, dat van de zijde der kamer een spoedig einde van de crisis gewenscht werd. Wat is nu echter het geval Dat sedert het ministerie ontslag aanbood, nog van geen enkelen stap tot oplossing van de crisis gebleken is. In andere landen, welke ook, heeft steeds de vervanging van een Kabinet een snel verloop daar begrijpt ieder, dat stilstand van de regeeringsmachine niet anders als schadelijk kan zijn voor het land. Waarom moet Nederland daarop een uitzondering maken Waarom worden hier te lande de crisissen noodeloos gerekt? De kamer is niet meegegaan met het denkbeeld van den heer De .Tong om nu reeds te bepalen, dat zij na Paschen weder zal bijeen komen. Zij heeft het laten bljjven bij een paar protesten van mede-leden tegen eventueele pogingen om de op lossing der crisis te vertragen, en dus het verwijt ontgaan van pressie te willen uitoefenen op de beslissingen der kroon. Maar toch zal het den demissionairen ministers wel duidelijk zijn gewor- I Eene vertelling uit de vorige eeuw. door, ERNST PASQUÉ. II. Vastenavond. De wildemannen en de Turkenslag. Nadat de aanvoerder der wildemannen eindelijk met zijne schikkingen gereed was, gebood hij stilte en dat wel met zulk een forsche stem, dat zij het ge gons en geschuifel, het geroep en gejuich der menigte overstemde en ook weldra tot zwijgen bracht, zoodat mijnheer Lorenz van verbazing bijna van den stoel tuimelde, dien hij, om beter te kunnen zien en hooren, voor de deur van den »Steenen man" gezet en beklommen had. Nu naderde de vermomde hoofdman al dansende juffrouw Sibylle, hoog diep en bevallig voor haar en hief toen vrijmoedig en geestig zijn lied aan, waarbij in den beginne zijn stem slechts een klein weinig beefde. Met de slotwoorden„Leve de schoone juf frouw Sibylle van den Steenwegstemden al de den, dat de kamer, of baar meerderheid, niet berusten zou in een gang van zaken, als wij in den zomer van het vorige jaar beleefd hebben. De voorzitter herinnerde terecht, dat op initiatief van den voorzitter of op verzoek van vijf leden de kamer elk oogenblik kan bijeengeroepen worden. Wat zeker niet vreemd was aan de aanleiding tot het politiek incident in de zitting van heden, het zijn de geruchten, dat nog aan de mogelijk heid eener reconstructie van het tegenwoordige ministerie wordt gedacht, in verband met een ander gerucht, dat er in den ministerraad aanvan kelijk verzet was tegen het denkbeeld om collec tief ontslag te vragen. Niet onwaarschijnlijk, dat ook de zonderlinge retraite van den heer Schaep- man in verband gebracht mag worden met die geruchten. Niemand zal gelooven, dat op 26 Fe bruari de rechterzijde aan de mogelijkheid van eene crisis als gevolg van het voor onbepaal- den tjjd uitstellen van het census-ontwerp niet gedacht heeftmaar op gevaar af dat men naar buiten den indruk maakte van op 26 Febr. al heel onnoozel te hebben gehandeld, of wel thans zeer onoprecht te zijn, moest aan de schip breukelingen van hert ministerieele vaartuig een reddingsplank worden toegereikt. Gelukkig dat het krachtige woord van den veteraan der kamer, den heer Wybenga, waartegen geen der liberale leden opkwam, de linkerzijde althans vrijwaart voor het verwijt van terug te deinzen voor de verant woordelijkheid wegens haar votum van 26 Februari. Alvorens mijn brief te eindigen kom ik nog even terug op de tegenspraak, die mijne mede- deeling omtrent de verklaring, aan de absentie van den minister van binnenlandsche zaken in de zitting van 26 Februari gegeven, heeft gevonden. Die tegenspraak ging eigenlijk langs mijne mede- deeling heen, want dat de minister Pijnacker Hor dijk, nadat het votum der kamer gevallen was, in den ministerraad adviseerde voor eene collectieve ontslagneming sluit niet uit, dat hij vóór dat votum geneigd kan zijn geweest om in een kort uitstel van het censusontwerp, liever dan het prijs te geven, te berusten. Na 26 Februari lag er reeds in hetgeen er dien dag in den ministerraad was voorgevallen, reden genoeg voor dien bewinds man om tot ontslagaanvraag te adviseerenwant in elk geval was er dan toch in den ministerraad gebleken van verschil tusschen hem en de meer derheid van den raad, zoodat reeds om die reden aan behoud van het ministerie niet te denken viel. Hetzij dus de heer Pijnacker Hordijk eene crisis had willen vermijden (zooals de lezing luidde, waarvan ik melding maakte), hetzij hjj, gelijk eene tweede lezing luidt, namens de regeering krachtiger had willen aandringen op onverwijlde behandeling van het censusontwerp dan de meer derheid zijner collega's raadzaam oordeelde dat hij, toen in den ministerraad de gevolgen van het votum van 26 Februari ter sprake kwamfen, krachtig aandrong op het doen van stappen, die tot de ontbinding van het ministerie moesten leiden, is in elk geval natuurlijk. wildemannen en de heele volksmenigte met geest drift in. Juffrouw Sibylle bloosde sterk, doch zag steeds vriendelijker naar den aanvoerder, want zijn vleiend gedicht en zijn gekuischte voor dracht stonden haar wel aan. Nu kwam de ver momde dichter bij haar, met een grooten met wijn gevulden bokaal in de hand, die hem door een zijner volgelingen aangegeven was, en bood haar juffrouw Sibylle aan, opdat zij het eerst van den wijn zou drinken. Zonder aarzelen greep de jonge vrouw de bokaal en terwijl zij met hare donkere oogen het masker van den wildenman, als het ware doorboorde, om te zien wat daar achter verborgen was, sprak zjj, de bokaal aan den mond brengende »Ik dank u, galant masker, die het tegen deel zijt van hetgeen, waarvoor gij u uitgeeft, en drink op uw welzijnVerdient uw dans even veel lof als uw gedicht, dan zal aan het slot mijn antwoord niet ontbreken." Thans dronk zij een fikschen teug en gaf den vermomde de bokaal terug. Deze zette hem aan de lippen, ledigde hem tot op den bodem en riep met ware verrukking uit„Ter eere der schoone juffrouw Sibylle De menigte barstte weer in een luid hoera los, doch nu begonnen de muzikanten en gaven het teeken dat thans het voornaamste, de dans der wildemannen begon. Het was echte vastenavondsmuziek, zonder dat degeen die de maskerade op 't getouw zette, dit juist bedoeld had. Twee violen en twee dwarsfluiten Men was zoo beleefd ons eenige Engelsche post zegels te zenden, die tevens gebruikt worden als zegels voor binnenlandsche kwitanties. Geheel in hetzelfde formaat als onze postzegels hebben zij tot randschrift de woordenPostage and inland revenue. One penny. Zij komen ons uiterst doel matig voor en voor het publiek zou het, dunkt ons, gerieflijk wezen wanneer de regeering, nu er toch plan bestaat om de tegenwoordige onhandige plakzegels van 5 cent door andere te vervangen Engelands voorbeeld volgde en ons hielp aan ze gels, die èn als postzegel èn als plakzegel dienst konden doen. Biervliet, 7 Maart. Bij opening der stem bus, op heden, van de Dinsdag gehouden herstem ming voor een raadslid, bleek dat 83 stembriefjes waren ingeleverd. Gekozen is de heer S. van der Hooft met 42 stemmen. De heer Ch. Sturm bekwam er 41. De audiëntie van den minister van binnenland sche zaken zal op Zaterdag 10 Maart a. niet plaats hebben. Blijkens het eenigen tijd geleden uitgegeven verslag van den minister van binnenlandsche zaken aan den koning van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in het jaar 1881, was de werkelijke bevolking van het rijk op 31 December 1880 4,060,580. Daarvan overleden in 1881 95,447 personen, bier onder begrepen 7720 levenloos aangegevenen. Op 1000 inwoners stierven 23.51het meest in Zuid- Holland 26.88, het minst in Friesland 19.57. Er stierven op den leeftijd van beneden 1 jaar 25,998, van 15 jaar 11,476 (te zamen bijna 43 pet. van het geheel), van 514 jaar 3906, van 1420 jaar 2246, van 2050 jaar 14,136, van 5065 jaar 10,806, van 6580 jaar 14,139. Er stierven aan de ziekten, genoemd in de wet van 4 Dec. 1872 (Staatsblad n° 134) in het geheel 2501 per sonen, als aan typhus en febris typhoïdea 877, pokken 75, roodvonk 400, mazelen 874, angina diphtherina 240, dysenterie 35. Er stierven 925 een geweldadigen dood (hieronder 164 zelfmoor den). De Vereeniging van en voor Nederl. industriee- len is overtuigd, dat de hoofden der departe menten van algemeen bestuur niet volledig bekend zijn met de schadelijke zijden der bestaande rege ling in zake aanbestedingen en leveringen ten behoeve van het rijk en dat een opzettelijk onder zoek verscheiden verkeerdheden en misbruiken zal doen uitkomen, die in het belang zoo van den algemeenen dienst als van de Nederlandsche volks vlijt herziening behoeven, moeten ophouden. Zij heeft daarom bij breed gemotiveerd adres Z. M. den koning verzocht, eene speciale commis sie van onafhankeljjke deskundigen onder voor zitterschap van een der ministers met zoodanig onderzoek te belasten, en aan deze tevens op te dragen het ontwerpen van een volledig stel alge- speelden unisono de melodie, waarbij de strijk en blaasinstrumenten elkaar telkens de loef wilden afsteken. Daarbij blies de bombardon of fagot den bas, terwijl een soort van luit of guitaar door magere akkoorden de harmonie tusschen al die uiteenloopende instrumenten trachtte te herstellen. Dit orkest klonk allergrappigst en wat het speelde niet minder. Het was een brandler, een oude dans, welke in dien tijd wijd en zijd bekend was. Naar die melodie werd toen, evenals het nu nog ge schiedt, de Echternacher springprocessie gedanst en gesprongen en het Keulsche volk had er woor den opgemaakt, die wederom niets met een pro cessie te maken hadden. Zoodra dus deze bekende en geliefkoosde melodie vernomen werd, begonnen de toeschouwers erbij te zingen en versterkten op die manier de dansmuziek der wildemannen. De menigte zong «Lore, lore Peter »Kom me niet te nao »Of ik neem deü bezemsteel »En slao je bont en blijo." Daarop dansten de wilden dat het een lust was, nu een alleen, dan twee tegelijk, dan in lange rijen of in een kring. En de lange danste steeds voorop; als er een was die een hoogen sprong deed, sprong hij nog hooger; boog er een onder het dansen het lichaam voorover of zwaaide met de armen, dan overtrof de aanvoerder hem bij dat alles in sierlijkheid en vlugheid. Hij was als bezeten door den vastenavonds duivel of dooi de liefde en hij voelde zich daarbij zóo gelukkig. meene voorwaarden, waarnaar de verschillend# departementen van algemeen bestuur en de onder deze ressorteerende vertakkingen zich voortaan zullen hebben te gedragen bij alle aanbestedingen van werken en leverantien, waarvan de kosten uit de Nederlandsche of Ned.-Indische begrootin gen moeten worden gedekt. burgemeesters. Ontslagen als burgem. ran Oldehove E. D. Star Lichtenvoort. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg A. S. Kok te Breda. Machtiging verleend aan H. Van Steel om, te gelijk met zijn ambt van leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda, dat van onderwijzer in het teekenen aan eene der O. L. scholen te 's Gravenhage te bekleeden. Benoemd tot schoolopziener in het arr. Araster dam (O.), B. A. H. Arntzenius en tot schoolop ziener in het arr. Kampen, K. Th. Koch. gemeentebesturen. Goedgekeurd het aan den burgemeester van Putten, C. A. S. Hiebendaal, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente. pensioenen. Pensioen verleend aan M. Hendriks, ook genaamd Bruining, ontv. der dir. bel., ad. f 1063, en aan C. Van der Schoot, ontv. der dir. bel., ad. f 2347 'sjaars. belastingen. Benoemd tot ontv. der invoerr. en acc. en van den waarborg en de belast, op de gouden en zilv. werken te Arnhem J. A. van den Dries, ontv. der dir. bel. te Leeuwardentot ontv. te Maastricht c. a. W. M. D. Van Wely, ontv. te Zalt-Bommel. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan M. Henriques Pimentel, als ontvanger der directe bel. enz. te Charlois c. a., behoudens aanspraak op pensioen. geneesk.. dienst. Benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van ge zondheid 2de kl. de arts D. P. Van Batenburg, geboren te Opheusden, gemeente Kesteren. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Scheemda, B. J. Teuben, dir. van het postkantoor te Warmond. ^outelande, 6 Maart. Benoemd tot onder wijzeres in de handwerken aan de op. lagere school alhier mej. I. Rozenberg, geb. Louws. Ingevolge machtiging der konings, wordt Z* M» raderstoomschip le klasse Valkliggende te Willemsoord, met 24 Maart a. tijdelijk in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan Zr M» adj. in buiteng. dienst, den kapitein ter zee J. W. Binkes. Als uitzondering op den regel, verdient ver melding dat bij het 3e reg. inf. niet alleen het alsof hij de grootste zaligheid des levens smaakte. Ook alle toeschouwers schenen iets dergelijks te gevoelen, want er kwam geen einde aan het ge juich en de drie vrouwen die aan de winkeldeur stonden ging het eveneens. Juffrouw Sibylle be woog het hoold en het bovenlijf op de maat dei' muziek en er zou niet veel toe noodig geweest zijn, om haar te laten mêedansen, zooals reeds rondom de hoofdgroep op verscheiden plaatsen gedaan werd. Leentje trippelde om haar danslust eenigermate te bevredigen, op haar plaats heen en weder en de oude Griet zong zelfs, met een stem zoo grof als een tweede bas: >Lore lore Peter" mee. Doch het zotste gedroeg zich de oude heer Lorenz op zijn stoel aan de deur van den Steenen man en het was waarlijk een wonder dat hij niet met zijn vierbeenig voetstuk op den Steenweg tuimelde. Zijn beenen spartelden van pleizier; zijn staartje danste in zijn nek op en neder en in plaats van zich vast te houden deed hij niets dan zich in de handen wrijven en bij zichzelf zeggen >Wie had dat ooit gedacht'. Wat een kerel is hij gewoiden, een echte man, zooals er geen tweede in heel Keulen te vinden isHet wonder is geschied om het even of het door de liefde, door het masker of door den wijn volbracht is het iB geschiedEn als hjj nu halverwege bljjft steken en geen gebruik maakt van de gunstige gelegenheid, dan is hij een ezel 1 Daarmede uit (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1