N° 55. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 6 Maart. FEUILLETON. Be Stenen m en Je Steen ran. Middelburg 5 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IDDEiBURGSCm COURANT. Agenten voor dit Wad zijn Ie VlissingenP. G. de t Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten vol; het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Haube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Van de gelegenheid om de schoone verzameling aquarellen, die Zaterdag en Zondag door de ver- eeniging Uit het Volkvoor het Volk op het raad huis alhier tentoongesteld werden, te bezichtigen is, behalve door de leden dier vereeniging en ver schillende genoodigden, door zeer vele belang stellenden gebruik gemaakt. Wij vertrouwen de tolk te zijn van hen, die deze kunstwerken van de eerste meesters bewonderden, wanneer wij den heer mr W. C. M. de Jonge van Ellemeet een warm woord van dank brengen voor zjjne welwillendheid om kunstkenners en liefheb bers in staat te stellen met zijne rijke verza meling kennis te maken, terwijl wij daarbij den wensch voegen dat andere bezitters van portefeuil les of verzamelingen door dit goede voorbeeld mogen worden aangespoord tot navolging. Op de Zaterdag gehouden jaarljjksche vergade ring van aandeelhouders der Middelburgsche m» van stoomvaart is aan den heer L. W. Roelse, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a., eervol ontslag verleend als bestuurder der maatschappij. Tevens werd mededeeling gedaan dat door het bestuur, ter vervanging van den heer J. K. Fre- deriks, die met 1 Jan. jl., op zijn verzoek, eervol ontslagen is als agent te Middelburg, met 1 Mei a. de heer C. Nujjs optreden zal, die deze betrekking in vereeniging met die van boekhouder zal be- kleeden. Over het afgeloopen jaar wordt den aandeel houders een dividend van 95 per aandeel van 1000 uitgekeerd, 21 uit de exploitatie-rekening en 74 uit het reservefonds. Vlissingen, 4 Maart. Naar wij vernemen, zal door de Nederlandsche Bell-Telephoon Maat schappij een telephoonnet worden tot stand ge bracht tusschen het kantoor der koninklijke Maat schappij De Schelde, op de fabriek, en dat van dezelfde Maatschappij aan de havenwerken, met tusschenstations aan de woning van den directeur den heer Jos. van Raalte en van den heer Arie Smit, burgemeester. Vlissingen, 5 Maart. Op eene Vrijdag 11. gehouden vergadering van de leden der coöpera tieve winkelvereeniging Eigen Hulp alhier werd over het afgeloopen jaar een zeer gunstig verslag uitgebracht. Het getal leden hlijft stationnair, 65. Het debiet bedroeg ruim ƒ15000, waarvan f 8571 aan leden en 6446 aan niet-leden. Na aftrek van alle onkosten en afschrijvingen, is een zuivere winst behaald van f 848.31, waar van 75 onder de leden verdeeld wordt, ma kende 7 over het bedrag door ieder hunner in den winkel besteed. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren B. van Bekum, J. C. Dormaar en J. S. Eene vertelling uit de vorige eeuw. door ERNST PASQUÉ. IT. Vastenavond. He wildemannen en de Turkenslag. »En zij wat heeft zij geantwoord?" »Tot nog toe is het jawoord niet uitgespro ken maar het zal toch niet lang op zich laten wachten. Mijnheer Odendahl is wel' geen toon beeld van schoonheid en ook niet jong meer, maar een deftig, rijk koopman en bovendien lid van den grooten raad." »Dan ben ik verloren", begon mijnheer Tils weer te jammeren en omvatte in zijn wanhoop den ouden man weer. »0, beste Lorenz, aller voortreffelijkste Lorenz, mijn eenige vriend en helper in den nood, sta uw arm Jaapje bijZeg mij wat ik doen moet, om niet diep rampzalig te worden 1" Bjj dat onmannelijk geklaag en gesteen werd (le oude man woedend. Met kracht bevrjjdde hjj Pisuisse, en in de plaats van den heer A. G. van der Land, die bedankt heeft, de heer W. Vader. In de aan de vergadering der winkelveree- ...ging voorafgegane Districts vergadering werden tot leden van het Districts bestuur herkozen de heeren J. Spanjaard en J. H. Harte, en werd in de plaats van den heer P. M. Scheurleer, naar elders vertrokken, gekozen de heer J. S. Pisuisse. Oostimrg> 5 Maart. De heer N. Glinderman, anti-revolutionair raadslid alhier, heeft zich dezer dagen aan het hoofd gesteld van eene beweging met het doel om in de aanstaande burgemeesters-va cature te voorzien; hij heeft daarbij het oog op iemand die dergelijke betrekking in eene naburige gemeente vervuld en wiens anti-revolutionaire be ginselen bekend zjjn. Dat de heer Glinderman tracht zijne eigen partij in deze gemeente te versterken is hem volstrekt niet ten kwade te duiden en ook niet onbegrij pelijk, maar dat op zijn verzoekschrift aan den commissaris des konings twee raadsleden getee- kend hebben, die beiden bestuursleden zijn van de liberale vereeniging Volksonderwijs en van de liberale kiesvereeniging op kerkelijk gebied, dat is onbegrijpelijk en onverantwoordelijk tevens. Het verzoekschrift, dat door zes van de zeven raadsleden geteekend is, drukt daarom nog niet den geest uit van Oostburgs ingezetenen, die met het woelen der anti-revolutionaire partij volstrekt niet ingenomen zijn, wat dan ook bewezen wordt door de tegenwerking welke de school met den bij bel hier ondervindt. Biervliet, 5 Maart. Zaterdag werd door den veearts in den stal van den landbouwer d'H. de lendenziekte geconstateerd. Het aangestaste dier is, wat meermalen voorkomt, het beste paard van den stal. Bij, het gemeente-bestuur is ingekomen de tee- kening der nieuwe tweede gemeenteschool met on derwijzers woning. Dit nieuwe plan, ook door den heer Hannink vervaardigd, is op veel minder kostbare schaal ontworpen, dan het vorige. Het is nu aan de schoolautoriteit ter goedkeu ring opgezonden. Het Handelsblad spreekt het bericht van onzen Haagschen correspondent tegen dat de minister Pynacker Hordijk van oordeel zou geweest zijn dat in de weigering der kamer om het census- ontwerp afgescheiden van het districten-ontwerp te behandelen geen reden was gelegen voor het vragen van ontslag. Het blad vernam dat inte gendeel juist bij dien minister niet de minste twijfel bestond omtrent de noodzakelijkheid voor een aanvrage om ontslag. Namens den koning, is door den minister van waterstaat, enz. aan den heer Van den Brink, te Hansweert, tot wederopzeggens vergunning ver leend tot den aanleg en het gebruik eener elec- trische geleiding tusschen zijne woning aldaar en die van den heer J. van Nieuwenhuyzen te We- meldinge. zich uit de armen die hem omklemd hielden en riep zijn heer toe »Wat gij doen moet? Dat zal ik u in weinig woorden zeggen. Gij moet het .Jaapje" naar de maan laten loopen, om nooit terug te keeren en in zijn plaats den heer, hoort gij welden heer Johan Jacob Tils laten optreden. Ga in uw pronkkamer zoo lang als gij zijt voor den spiegel staan en kjjk uzelven eens goed in het ge laat. Dan zult gij een reus zien, die zich als een kwajongen gedraagt, jammert en klaagt, in plaats van te spreken en te handelen. Ja mijnheer, het moet er uit, voor uw bestwilHet is zonde en schande, zooals gij met de gaven Gods omspringt en u tegenover de menschen gedraagt. Gij zjjt groot, sterk, hebt een goed figuur en geen kwaad gezicht, bezit bovendien een van de eerste handels huizen in Keulen en hebt een massa geld in kas en in uwe boeken staan. En al die schoone gaven zijn in uwe hand geen oortje waard. Gord u aam werp die verwenschte schuchterheid en blooheid mijlen ver van u en wees wat gij zijn kunteen man, een flink manDan zult gij dien Odendahl met zijn heele groene-zeepfabriek van de baan schuiven en de mooie jonge weduwe, met hare Steenen vrouw op den koop toe, krijgen. Nu kent gij mijn meening en het eenige recept dat u helpen kan." Er volgde een langdurige stiltedaarna klonk het zacht en bedremmeld »Ik zou wel graag willen als ik maar wist hoe ik het moet aanleggen," De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 6 en die van den minister van oorlog op Donderdag 8 Maart a., niet plaats hebben. De leden van de eerste kamer der staten-gene- raal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen heden avond le acht uren. Zie Laatste Berichten van Zaterdag.) De St. Ct. bevat een kon. besluit tot wijziging van het bij kon. besluit van 26 October 1876 (Stbl. n°. 189) vastgestelde en bij dat van 18 Nov- 1882 (Stbl. n°. 147) aangevulde algemeen regle ment van politie voor het Noordzeekanaal, zijne havens, zijkanalen en al wat daartoe behoort. De St. Ct. bevat van de hand van den heer B. H. de Waal, consul der Nederlanden te Durban (Natal), een bericht over den handel met Neder land en de landverhuizing naar Zuid-Afrika. De commissaris des konings in Limburg is ge machtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Vrijdag 16 Maart a., om daarin te voorzien in de va cature ontstaan door het overlijden van mr. J. E. Lebens, griffier dier staten, op 26 Febr. jl. De directeuren van eenige der voornaamste brandwaarborgmaatschappijen, hebben naar aan leiding van het aanhangige ontwerp tot aanvulling der zegelwet, waarbij ook wordt voorgesteld eene herziening der wettelijke bepalingen op het recht van zegel, met betrekking tot de assurantie-polis, eenige beschouwingen aan het oordeel van de tweede kamer onderworpen. Adressanten erkennen dat herziening noodig is, omdat de bestaande bepalingen zeer moeilijk zijn na te leven, maar zij trachten aan te toonen, dat het heffen van een proportioneel recht van de polis van brandassurantie geen aanbeveling ver dient. Het proportioneel recht te berekenen naar de premie, is h. i. geheel verkeerd, want in brand assurantie geeft het bedrag der premie den om vang der zaken of het berekenbaar voordeel niet aan. Minder onredelijk ware dan nog een pro portioneel recht naar den maatstaf van het ver zekerde kapitaal, maar ook dat is h. i. niet aan te bevelen, omdat het met name de groote handelsposten op korten termijn buiten alle ver houding zou bezwaren. Met kracht dringen zij er daarom op aan om in de wet op te nemen niet een opklimmend, maar uitsluitend een vast recht. Ook tegen de heffing van een tienvoudig recht van zoogenaamde doorloopende polissen hebben zij groot bezwaar. De doorslag van tienmaal de premie van een jaar vinden zij veel te hoog, vooral omdat zeer vele doorloopende polissen in dien tjjd meermalen door nieuwe worden vervangen. Tel kens zou dan het vooruitbetaalde recht verloren zijn, omdat het niet in compensatie komt. Ten tijde van de Internationale Koloniale fy Uitvoerhandel 1 entoonstelling (Mei1883—October) te Amsterdam zal in het nieuwe rijksmuseum, »Ga met de andere burgers om en praat met hen, vooral met hunne vrouwen en dochters, begeef u dan naar juffrouw Sibylle en zeg uw boodschap ronduitzij zal u stellig en zeker bij mijn ziel aanhooren en wellicht ook ver- hooren." „Gelooft gij dat heusch „En waarom zou zij dat niet hernam de oude man, hoe langer hoe driftiger wordende. .Juffrouw Sibylle is jong en levenslustig zij heeft een ouden man gehad en zal zoo geen tweeden nemen aan dien eersten, dien kribbebjjter Fonson, heeft zij meer dan genoeg gehad. Maar gij zijt een heel ander slaggjj zjjt jong, flink en knapspreek, gedraag u als een man en gij zult reeds bij den eersten aanval zegevieren." »Dat krijg ik nooit gedaan, om met haar te spreken, haar aan te zien", zuchtte mijnheer Jacob. „Als het nog geschieden kon zonder dat zij mij zag in donker bij voorbeeld dan zou ik misschien den moed hebben," De oude Lorenz moest hartelijk lachen. >Dat zou een mooi huwelijks-aanzoek zijn in donker Doch eensklaps uitte hij een vreugde kreet en riep„Ik weet watik weet een middel om uw wensch te vervullen. Hoor maarrnjjn beschermengel brengt mij op dat gelukkige denk beeld. Vastenavond staat voor de deur. Gij ver kleedt u en sluit u bij een van de gezelschappen aan, die door de straten trekken en in de kloosters en bjj de groote lui binnengaan. Met een masker voor het gelaat maakt gjj alle grappen mee, danst, onmiddellijk voor het tentoonstellingsterrein ge legen, eene groote tentoonstelling van oudheden worden gehouden, waarin men zal trachten den vreemdeling het schitterend verleden van ons vaderland aanschouwelijk voor te stellen. Het denkbeeld daarvan is uitgegaan van het comité van uitvoering van eerstgenoemde tentoon stelling, en voor de verwezenlijking daarvan is het bereid groote offers te brengen. Wil deze retrospectieve tentoonstelling aan het doel, wat men er mede voor oogen had, beantwoorden dan moet zij tijdelijk binnen de muren van het museum vereenigen al het kostbaarste wat zich op dit gebied in den lande bevindt, maar dan ook mogen er geene kosten voor de inrichting worden gespaard. Het zal nu slechts van de eigenaars van voor werpen van oude kunst afhangen of deze tentoon stelling een geheel zal opleveren, onzen voorouders en de grootsche geschiedenis van het vaderland, waardig. De regeering heeft terstond de betee- kenis van de voorgenomen tentoonstelling begrepen, en vergunning gegeven om al de schatten van het Nederlandsch museum uit 's Gravenhage, en van andere musea des rijks tijdelijk voor de tentoon stelling te bezigen. Verschillende stadsbesturen hebben dit voorbeeld gevolgd en de schoonste voorwerpen uit hunne stedelijke musea ter beschik king der commissie gesteld. Vele bijzondere per sonen hebben hunne verzamelingen toegezegd. Maar bovendien wenschte de commissie in hare zalen een plaats te kunnen geven aan allerlei kunstvoorwerpen of voorwerpen van historische waarde, voor de XIXe eeuw vervaardigd, welke niet juist aan verzamelaars, maar aan liefhebbers toebehooren, die wellicht, omdat zij slechts éen of enkele dier voorwerpen konden aanbrengen, te bescheiden zijn geweest zich bij de commissie te vervoegen. Ook zulke voorwerpen kunnen van onschatbare waarde voor deze tentoonstelling zijn en zullen met erkentelijkheid door de commissie worden aangenomen. Dat ieder die de gelukkige bezitter van zulke voorwerpen is zich dus aanmelde en zich de opoffering getrooste van het tijdelijk gemis van zijn kunststuk, om de voldoening te smaken van daardoor te hebben bijgedragen tot den opbouw van het beeld van ons verleden, dat de tentoonstelling belooft te worden. Voor bewaring en bewaking in het brandvrjje museumgebouw zijn door de commissie buitenge wone maatregelen getroffen. Kosten van assurantie, vervoer en verpakking neemt de commissie voor haar rekening en bovendien geeft iedere inzending van eenig belang recht op een bewijs van toegang tot de tentoonstelling. De voorwerpen van oude kunst en historische waarde, die gevraagd worden, moeten bij voor keur van Nederlandschen oorsprong zijn, betrek king hebben op Nederland en zijne koloniën of afkomstig zijn van Nederlandsche verzamelingen. Zij worden verdeeld in twaalf klassen en wel: I. Wapens en andere voorwerpen van brons, jjzer, enz. II. Voorwerpen betrekking hebbende op zeevaart. III. Munten, penningen, zegels enz. IV. Kleederdracht en gebruiken. V. Geweven en zingt, eet en drinkt om den noodigen moed te verzamelen en dan begeeft gij u met de anderen naar den Steenweg, vlak voor haar huis. Daar speelt gjj den vroolijken, den galanten; gij kunt alles wagen, want alles is veroorloofd en zij herkent u niet. Gij ziet haar, zij u niet, totdat gij uw masker afwerpt. Is dat niet prachtig?" Wat ik ik moet mjj verkleeden?" riep mijiïheer Tils ontsteld uit. »Als wildeman des noodsvervolgde de oude Lorenz. »Dat zou de beste Vermomming zijn, want die verleent u de grootste vrijheid en zou bjj uwe herculische ledematen voortreffelijk passen; Daarbjj blijft het, mijnheer Jacob, en ik zal er terstond werk van maken om een geschikte gele genheid voor u op te sporen." Daarbij bleef het inderdaad, althans voorloopig. Mijnheer Tils antwoordde niets meer en dat was den ouden man genoeg, Dat bewees dat zijn pa troon het accoord reeds stilzwijgend had aangegaan en terwijl deze zich meer en meer met het denk beeld vertrouwd maakte, er dag en nacht mee vervuld was, ja zelfs in stilte de bloemrijkste woorden en de grappigste rijmpjes bedacht, om als »Wildeman" zjjn liefde te verklaren han delde de oude. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1