N° 54 126® Jaargang Maandag 5 Maart. ïationale Militia Nationale Militie. Nationale Militie. Middelburg 3 Maart. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Eerste zitting yan de Militieraad. ZEEMILITIE. Kostelooze Koepokinenting en Her-inenting. MIDDELBURGSCH COURANT- Agenten voor dit blad zijn Ie VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de lotelingen dezer ge meente, beboorende tot de lichting van het jaar 1883, dat de militieraad, op Dinsdag den 2O" Maart 1883, des voormiddags te 10 uren, in het gewone lokaal in de Abdij zitting zal houden om uitspraak te doen omtrent de verschenen vrijwil ligers voor de militie en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, op grond van de bepalingen der wet van den 19cn Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72); alsmede omtrent de lotelingen die, volgens de artt. 55 en 56 der wet, niet tot den dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingen dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of wegens gemis aan lengte wordt verleend, wanneer de betrokken loteling niet voor den militieraad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den militieraad te verschijnen, daar deze, volgens art. 89 der wet, geneeskundig zal kunnen worden onderzocht, op de plaats waar bij zich bevindt; weshalve de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrijstelling van den dienst der militie ver langen, en zij, die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, worden aangemaand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet te verlaten op bet ont vangen van een oproepingsbiljet, daar bet niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de ver plichtingen tot het verschijnen voor dien raad. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, heden den 2ea Maart 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. - ,'r. Ontheffing van den werkelijken dienst voor geestelijken en studenten in de godgeleerdheid. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op artikel 127 der wet op de nationale militie van den 9en Augustus 1861 (Staatsblad n6 72): herinneren de geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en de studenten in de godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid en dit jaar voor den dienst der nationale militie zijn aangewezen, dat zij hunne aanvragen, bedoeld in de eerste zinsnede van art. 127 der bovengemelde wet, voor den len April a. behooren in te dienen bij den burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de nationale militie zijn ingeschreven. Middelburg, den 2en Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg; Gelet op art. 150 der wet op de nationale mi litie van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad n° 72) Gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie dd. 22 Februari 1881, A n° 734, 34e afdeeling (Provinciaal blad n° 31) brengen ter kennis der lotelingen dezer gemeente Van de lichting van dit jaar: dat zij, die verlangen bij de zeemilitie te dienen, zich daartoe voor den 1 April a. ter gemeente secretarie moeten aanmeldenen dat verzoekschriften, om inlijving bij de zeemi litie, gericht aan den minister van marine, voortaan buiten beschikking zullen worden gehouden, ver mits de keuze uit hen die zich daarvoor aanbieden geheel is overgelaten, aan de officieren van de marine, met de overneming der zeemiliciëns belast. Middelburg, den 2 Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg inaken bekend dat het bureau van vaccinatie, te beginnen met Vrijdag 9 Maart a., zitting zal houden in het lokaal van bet burgerlijk armbestuur, in de Oude Kerkstraat, wijk B n° 83, iederen Vrijdag, 's na middags te half 4 uren, tot het kosteloos inenten en her-inenten van koepokstof. Burgemeester en wethouders noodigen een ieder ten dringendste uit, om van dat heilzaam middel, ter voorkoming van de pokziekte, zooveel mogelijk gebruik te maken. Middelburg, den 2 Maart 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd. PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. In de Haagscbe afdeeling van Volksonderwijs heeft Vrijdagavond prof. Van Vloten de stelling verdedigdart 194 grondwet geen partijleus maar een staatsbelang. Prof. Van Vloten vergeleek den aandrang tot het opgeven van artikel 194 als de eerste stap tot overgave van de belegerde stad. Wel werd in Amsterdam bet totgeenprijs luide toegejuicht, maar van andere zijde werd toch tot overgave der vesting geadviseerd, niet enkel uit kleinmoe digheid, maar naar hun oordeel uit het oogpunt van algemeen belang. Zij beschouwen art. 194 als een partijleus, daartegen kwam spreker op. Het geldt een beginsel nauw met ons gansche staatsleven verbonden. Van den oorsprong van onzen staat af heeft dat beginsel gegolden als machtige hefboom tegen Rome en Dordt. Wel werd bet niet dadelijk volkomen toegepast. Eerst later zegevierde het in onze staatswet. Bij ons geldt het beginsel van liefderijke verdraagzaam heid, zoozeer afstekend tegen de liefdelooze on verdraagzaamheid, vroeger bestaande toen de godsdienstbaat heerschte. De staat moet zich boven alle geloofsverdeeld heid verheffen: dat is het eenige juiste beginsel, daardoor alleen kan de vrede worden gehandhaafd, en verdraagzaamheid worden gekweekt. Van daar onze staatswet; onderwijs van staatswege, met vrijheid voor het bijzonder onderwjjs. De kerk is uit haar aard onverdraagzaam, dat heeft de katholieke kerk vroeger bewezen en dat bleek eveneens uit het predikantenverzet voor 30 jaren tegen de Roomsche bisschoppen. Toen ging men zelfs zoover te beweren dat Thorbecke zich voor 9 ton door den paus had laten omkoopen. Zoo zou het ook verder gaan indien men de kerk vrij spel liet. Neen, eerbiediging van ieders begrippen blijve het begrip van den staat. Hij eerbiedigt de geloofsbegrippen der kerk, en zorgt dat zij daar buiten geen gezag verkrijgt, en vooral dat de kerkgenootschappen den staat niet overvleu gelen. Zelf geeft de staat het voorbeeld van ver draagzaamheid, liefde en vrede, en in zijne scholen vindt hij daarvoor de meest geschikte gelegenheid. Spr. stelde ten slotte voor de bijzondere scholen niet dan onder nauwlettend staatstoezicht toe te laten en zooveel mogelijk te beperken. Art. 194 moet dus veeleer verscherpt worden, dan vervallen. Het Nederlandscbe staatsbelang, dat beschaving, veredeling en menschelijke vorming boven liefde looze geloofsverdeeldheid vordert, brengt mede minstens behoud van art. 194. Mr G. Belinfante noemde de stelling van prof. Yan Vloten een axioma en wilde evenmin, omdat grondwetsherziening uit anderen hoofde noodig is, dit beginsel prijs geven. Ook de heer Yan Eek, afgevaardigde ter tweede kamersloot zich bij de meening van beide sprekers aan. Hij deed echter vooral uitkomen dat de staat nooit het neutraal onderwijs heeft voorgestaan als middel om strijd te voeren tegen de kerk, maar enkel uit een zeer gerechtvaardigde zucht naar zelfbehoud. Het beginsel dat Darwin ons geleerd heeft dat de gansche natuur beheerschtThe struggle for life, datzelfde beginsel geldt voor den staat. De staat is verplicht te zorgen voor zijn eigen behoud en kan dit niet beter doen dan door aankweeking van nuttige, ontwikkelde burgers. Daarvoor heeft de staat de openbare school bestemd. Allerminst dus is het haat tegen de kerk die de voorstanders van het openbaar onderwijs bezielt. Hij wees daarna op het onderscheid tusschen bjjzonder onderwjjs, dat neutraal is, en kerkelijk bijzonder onderwijs. Hij verklaarde zich voor het eerste, maar bestreed krachtig het laatste, omdat dit andersdenkenden moet kwetsen. En om nu toe te laten dat zoodanig kerkelijk onderwijs, kwetsend voor anderen, algemeen worde, dat zou spr. verderfelijk vinden èn voor de toekomst van de maatschappij èn voor den staat. Wat grond wetsherziening betreft, de heer Van Eek verklaarde die bet allereerst in de kamer tegenover Thorbecke verdedigd te hebben, jaren reeds geleden; toen vond hij geen gehoor. En nu Nu is hij er nog geen tegenstander van, ofschoon zjjn jeugdig vuur veel is bekoeld, nu men de onmogelijkste zaken er bijhaalt. Werd niet nog onlangs in een stu denten debating club bet vrije huwelijk geschikt geacht om in de te herziene grondwet opgenomen te worden Dit staat echter bij hem vast, dat indien de grondwet zal worden herzien, art. 194 onveranderd gehandhaafd moet worden en in de nieuwe constitutie een eereplaats blijven innemen. De heer Yan Eek werd herhaaldelijk toegejuicht. Wij ontvingen een afdruk van een artikel, be treffende de regeling van de muntquaestie, dat onlangs in de Prov. Gron. courant was opgenomen- De schrijver, de heer Louis Drucker te Voorschoten, ziet in het voorstel van de heeren Vrolik en Pier- son om zilvermunt te versmelten geene afdoende verbetering. De goudstukken zullen volgens hem op dezelfde wijze als tot nu toe wegvloeien en het kostbare experiment zal wie weet hoevele malen hernieuwd moeten worden. Alleen eenige bankiers en specu lanten zouden er hun voordeel mee doen. »Een radicale genezing van bet kwaad, zegt de schrijver, is slechts van eene inkrimping van het beloop der fiduciaire munt te verwachten. En daartoe bestaat gelukkig de gelegenheid. Bij de bankwet van 1863 is vastgesteld, »dat de verhouding, waarin het gezamenlijk bedrag van bankbiljetten, bank- assignatiën en rekening-courant-saldo's door munt of muntmateriaal moet zijn gedekt, wordt bepaald bij koninklijk besluit." Dit is dan ook op 16 April 1864 geschied, waarbij de waardeberekening van het zilver op 104.75 per kilogr. werd aan genomen. Maar evenals bij een later besluit, van 20 Juni 1880, die waarde op tachtig gulden is verminderd, zoude nu een K. B. kunnen verorde nen, dat het bij de bank aanwezige edel metaal tachtig percent der loopende verbintenissen moet bedragen. Om eene schok in de handelszaken te voorkomen, zou dit in dier voege kunnen geschieden, dat gedurende twee jaren elke drie maanden eene verhooging van vjjf percent van den aanwezigen metaalvoorraad geëischt werd. Langs dien weg zou de natuurlijke stand van zaken, gelijk deze sedert onheugelijke tijden bestond, allengs hersteld, zou de waarde der aanwezige rijksdaalder- en guldenstukken, mits er geene nieuwe aanmunting plaats heeft, gehandhaafd worden, al mocht die van het zilver in baren ook nog tien of twintig percent verminderen. Zilverstukken met het Ne- derlandsch muntstempel zullen dan alom een ge wild artikel zjjn en blijven." De Tijd brengt, op grond dat de vier leden van den algemeenen raad der internationale fede ratie van vrijdenkers-vereenigingen voor Neder land, Engeland en Duitschland, bestaan uit een vroegeren leeraar van een H. B. school en drie leeraars aan eene dergelijke inrichting, aan heeren vrijdenkers den lof toe, ook in ruime mate er voor gezorgd te hebben, dat vreemden bij bet aanstaand vrijdenkers-congres, omtrent den geest, welke ons openbaar onderwijs bezielt, terstond op de hoogte worden gebracht. Van die zijde hadden wjj allerminst zulk een lof verwacht. Een kort bezoek, door ons gebracht aan de tentoonstelling van aquarellen, die thans in de boven-voorzaal van het raadhuis te Middelburg, van wege Uit het volk voor het volk, gehouden wordt, geeft ons vrijmoedigheid om tot een druk bezoek aan te sporen Er is zooveel schoons te aanschouwen, dat het te betreuren zou wezen wanneer men de gelegen heid tot bezichtiging, die Zondag nog bestaat, ongebruikt liet voorbij gaan. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd een zwarte mansparapluie een zwart zijden vrouwenparapluietwee kinder- parapluieseen wandelstokeen paar zwarte kinderhandsehoeneneen paar grijze kinderpan toffels twee toer gitten koralen met gouden slot twee breukbanden. Goes, 3 Maart. In de Vrijdag avond gehou den algemeene vergadering van de leden der sociëteit Van Ongenuchten Vrij, werd een vroeger ingekomen voorstel om verschillende boeten af te schaffen, waardoor de inkomsten zouden vermin deren, met eene kleine meerderheid van stemmen verworpen. Verder deelde de voorzitter mede, dat het be stuur zich geene illusiën maakte, dat het geld voor de nieuwe schouwburgzaal in Goes zelve zou te bekomen zijn. Daarom had het zich gewend tot een bankiershuis in Amsterdam, dat voorloo- pig wel eenig uitzicht op welslagen gegeven had, doch het tijdstip niet gunstig achtte. Een en ander heeft het bestuur geleid tot de meeningdat men de zaak voorloopig moest laten rusten, te meer daar de schouwburgzaal nu toch weder gebruikt kan worden. Mochten er echter leden zijn die ernstige aan biedingen, gesteund door kapitaal, mochten wil len doen, volgaarne zou het bestuur bereid zijn met ben in onderhandeling te treden; zij zouden voorzeker een zeer gunstig onthaal vinden.^ De voorzitter werd niet geïnterpelleerd over den financiëelen toestand der sociëteit, ofschoon daartoe, bij het behandelen en bet goedkeuren der ingediende begrooting voor het loopende jaar, ruimschoots gelegenheid was. Woensdag gaf de zangvereeniging der Maat schappij tot bevordering van toonkunst te Goes haar tweede concert, en hoewel er bijzondere redenen voor de Goesche Courant bestaan om van die uitvoeringen geen melding te maken, meent zij toch dat concert niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, wijl het Goesche publiek daarop kennis maakte met het muzikale talent van mej. E. TJchtmann uit Middelburg, die zoo welwillend is geweest bet genoemde concert door pianospel en zang op te luisteren. Er kan, gelooft het blad, geen verschil van meeniDg bestaan omtrent het talent van genoemde dame en bet wensebt de hoofdstad van onze provincie geluk met het bezit van zulk eene musicienne. Bij een openlijk woord van dank aan mej. TJchtmann voor het genot, dat zij het publiek van Goes en omstreken heeft verschaft, drukt het blad tevens den wensch uit, dat zij nog meermalen zich bereid zal willen ver klaren aldaar op te treden. In eene Woensdag te Zierikzee gehouden bijeen komst van belangstellenden is besloten tot oprich ting eener postduivenvereeniging, onder den naam Excelsior, waaraan knn worden deelgenomen door gewone leden en door begunstigers (buiten gewone leden.) Het doel der vereeniging is door oefening- en prijsvluchten, wedstrijden en tentoonstellingen het postduivenras aan te kweeken en te verbeteren, zoowel tot eigen nut en liefhebberij als ten dienste van het vaderland, wanneer dit mocht verlangd worden. Reeds is een voldoend aantal leden toegetreden, om de nieuwe vereeniging, die wij allen bloei toewenschen, als gevestigd te beschouwen. (Zz. Nb.) Het Journal de Gand schrijft, naar aanleiding van de benoeming van den heer C. Fercken, vice- consul van België te Ter Neuzen, tot ridder in de Leopoldsorde. »De heer Fevcken heeft door den ijver en de toewijding, door hem in zijne consulaire functies aan den dag gelegd, sedert lang reeds de achting onzer medeburgers verworven; hij telt in onze stad talrijke vrienden. »De haven van Gent vooral is hem veel dank verschuldigd, want in tal van omstandigheden heeft hij getoond hoe haar ontwikkeling hem ter harte gaat. »Wij wenschen onzen vice-consul te Ter Neuzen oprecht geluk met de onderscheiding, welke de regeering hem geschonken heeft". De audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag, 6 Maart a. niet plaats hebben. De N. R. Ct zegt dat er in Den Haag niets bekend is van een ontslag-aanvrage van den gouverneur-generaal 's Jacob. Vanwege de Japanscbe regeering is, volgens het Hbl., aan de Nederlandscbe het aanzoek gedaan om een kundig genie-officier te willen aanwijzen, die bekwaam en geneigd zou zijn, zich gedurende eenige jaren naar Japan te begeven, om zich met den aanbouw van forten aan de zeekust te belasten. geneesk. dienst. Vergunning verleend aan deii arts J. F. Muller, geboren te Kaiserslautern (Duitschland), de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandscbe zeeschepen met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder de gewone voorwaarde. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Workum c. a. H. Veltman, thans ontv, te Terschelling c. a. leger. Bepaald, dat in den loop van 1883 voor den tjjd van 5 jaren zullen worden gedetacheerd bij bet leger in Nederlandscli-Indië, de kap. H. J. F. Dommers, van bet reg. gren. en jagers, J. Van Wijk van het 3e en F. C. W. Von Horn, van het 5" regiment inf, alsmede W. Hingman van het

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1