N° sa 126e Jaargang. 1883. Zaterdag 3 Maart. ea FEUILLETON. Middelburg 2 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 11. MIDDELBIIRGSCH COURAIVT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen; P. G. de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De ministerieele crisis, die verwacht werd, is in het land. Over de oorzaken na te pleiten is nutteloosmaar meer nog dan daarvan zouden wij wenschen verschoond te blijven van de verschillende berichten over de oplossing dei- crisis. Reeds nu wordt eene combinatie voor een aanstaand kabinet genoemd en men weet: het veld is zoo ruim en de phantasie zoo groot. Eene spoedige oplossing is gewenscht met het oog op de Juni-verkiezingen en het vertrek van onzen koning naar Engeland en Luxemburg, en wie gelet heeft op de verschijnselen der laatste dagen weet dat er onder de liberale leden der kamer meer aaneensluiting is dan voorheen. Dat reeds vormt een voornamen tactor om de oplossing der crisis te vergemakkelijken. Grondwetsherziening zal nu zeker weer evenals bij de vorige crisis op den voorgrond treden en het zou een slecht raadsman wezendunkt ons die Z. M. durfde adviseeren om ook thans te kennen te geven dat daarvoor het geschikte oogenblik nog niet is gekomen. Het verleden kan voor het heden de beste leermeester zijn, en helpen om te waken dat er eene herhaling plaats liebbe van hetgeen de heer Tak heeft ondervonden. Volgens een geloofwaardig gerucht is het ver zoek om eervol ontslag van den gouverneur-gene raal 's Jacob bij den koning ontvangen. (D). Volgens 111 der A. B., vastgesteld door gedeputeerde staten van Zeeland den 13en Maart 1874, ligt bij de direetiën der calamiteuse polders of waterschappen ter inzage een lijst der schepen, waaruit steen gelost wordt, die bestemd is voor afzonderlijke levering per scheepston ten behoeve van bestortingen, glooiingen enz. Het hedendaagsch, aldus geregistreerde, aantal bedraagt niet minder dan 121 dergelijke vaartui gen. Het grootste daarvan is vastgesteld op een inhoud van 125,250 scheepston per Meter neerla ding en het kleinste op 49,680 scheepston. 4 Eene vertelling uit de vorige eeuw. dooe ERNST PASQUË. In de gisterenavond gehouden openbare ver gadering van de Werkmansvereeniging alhier werd verslag uitgebracht over het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Aan dat verslag ontleenen wjj het volgende. Het ledental der vereeniging verminderde in den loop des jaars met 11 en bedraagt thans 121, terwjjl de vereeniging 81 begunstigers telt. In het afgeloopen jaar is, na volhardende pogin gen, een zangcursus voor kinderen tot stand geko men, die tot dusver voorbeeldig getrouw door ruim 20 knapen en meisjes bezocht wordt. Als naar gewoonte werden dit jaar weder twee aandeelen uitgeloot, zijnde de nummers 14 en 36, doch het bedrag werd niet opgevraagd, waarvoor den houders openlijk dank gezegd wordt. 1. IH» ee Oud-lieuIscJie handelshuizen. Zij praatte, lachte en zong den heelen dagtrap op, trap af, van den kelder naar den zolder, tot in de hanehalken klonk hare heldere stem en Weergalmden hare vreemde, doch aardige liedjes. Zij plaagde den ouden winkelbediende zoowel als den jongen en verschoonde zelfs de oude Greta nietmaar iedereen liet het zich welgevallen, zelfs de oude meid, die tot nogtoe zulk een strenge tucht in de Steenen vrouw gehandhaafd had. Dat kwam omdat Leentje, ondanks haar jeugd, zoo flink voor haar werk wasalles wat zjj aanpakte was in een ommezien gedaan en als het noodig was werkte zrj den heelen dag door en nog den nacht erbij. Daarbij en dat was de hoofdzaakwist zij de oude zoo aardig te vleien en kon haar zulke mooie, of griezelige geschiedenissen verhalen van den Moordenaars molen aan de Ahr" of van de „spookjonkvrouw De weduwen van een tweetal overleden leden ontvingen gedurende 13 weken eene vrijwillige ondersteuning der leden, ten bedrage van 2| cent per hoofd en per week. Steenkolen, gemeenschappelijk met de Vereeni ging Nieuwland aangekocht, konden den leden tegen 56 cent per hectoliter geleverd worden. De hoeveelheid bedroeg 56 hoed of 896 hectoliter. Door de heeren dr H. A. de Jongh en J. B. Haringman werd aan 68 leden geneeskundige hulp verleend (een te groot getal, in betrekking tot het aantal leden), waardoor de kas der ver eeniging in niet geringe mate gevoelig getroffen werd. Eveneens was de ondersteuning, bij ziekte ver leend, te drukkend. 21 leden genoten die gedu rende 66 weken, tegenover slechts gedurende 43 weken in het vorige jaar. De bibliotheek werd met 7 boekdeelen verrijkt. Door 25 leden werden 80 boeken gelezen. De rederijkerskamer en de zangvereeniging traden in het afgeloopen jaar vijf maal samen op. De eerste zag haar ledental uitbreiden; de laatste dat aanmerkelijk inkrimpen. De reken-cursus hield zich met drie ijverige deelnemers staande. Het bezoek aan de vergaderingen vermeerderde niet, terwijl van de localiteiten der vereeniging betrekkelijk weinig gebruik werd gemaakt. Met betrekking tot het geldeljjk beheer der ver eeniging zijn de volgende cijfers vermeld Sociëteit en algemeene uitgaven. Ontvangsten (contributie als bijdrage van donateurs enz. ƒ403.79. Uitgaven (onderhoud van het gebouw en benoodigdheden voor de sociëteit) 414.82J. Kwaad slot 11.03J. j Geneeskundige behandeling. Ontvangsten (aan contributie en f als bijdrage van donateurs) f 304.62j-, Uitgaven (geleverde geneesmiddelen en 50 pet. aan de geneeskundigen) ƒ337.75, dus eveneens een kwaad slot van 33.12§. Geldelijke ondersteuning bij ziekte. Ontvangsten (contributie en bijdrage) ƒ152.07. Uitgaven voor 399 dagen aan 21 leden 199.50. Kwaad slot ƒ47.43. Ondersteuning bij overlijden. Ontvangsten (con tributie en bjjdrage) 121.58J. Uitgaven (2 be grafenissen) 60. Goed slot 61.58J. Het totaal der ontvangsten bedroeg 982.07, met het kassa van het vorig dienstjaar ad 57.19§, 1039.26J. Het totaal der uitgaven beloopt 1012.07 zoodat het goed slot bedraagt 27.19, makende met het kapitaal a, deposito en nog te ontvangen sommen ad 45.66 een saldo in kas van 72.85. De cjjfers zegt het verslag hebben geen toelichting noodig, teneinde aan te toonen, dat zjj, vergeleken met die van het voorgaande jaar, niet gunstig kunnen genoemd worden. Het on- grmstige blijkt echter gelegen te zijn in de be trekkelijk groote sommen, die voor geneeskundige behandeling en de daarmede gepaard gaande ondersteuning bij ziekte moesten uitbetaald worden. Zulke uitgaven zjjn in een werkmans-vereeniging in het Visperdal" dat de oude Griet, zooals zij op zijn oud-Keulsch genoemd werd, er nooit genoeg van kon hooren en van lieverlede al de rimpels op haar gelaat verloor. Daarbij had de kleine ondeugd oogen en ooren overalniets ontging haar. Zij hoorde en zag alles wat er in huis gebeurde, zelfs ook hefgeen volstrekt niet te hoo ren en voor gewone oogen niet te zien was. Alleen bij de vrouw des huizes mocht het ons vroolijke Leentje niet gelukken door haar praten of zingen het vertrouwen te winnen. Zij hoorde het meisje wel heel vriendelijk aan, maar bleef overigens zoo als zij was, stil en terug getrokken, zat steeds in haar kamertje en keek peinzend den somberen Steenweg op. Maar Lena trok zich hier niets van aan, want zij wist reeds precies hoe zij het met juffrouw Sibylla had en hoe het met deze gesteld was. »De juffrouw is verliefd", zei zij heel ondeu gend bij zich zelf, »tot over de ooren toe verliefd zonder te weten op wienDat is het grap pigste wat iemand overkomen kan. En zij kon het toch wel weten, daar is zij oud genoeg toe foei al bijna dertig jaar. Als ik zoo oud ben zal ik mij verbeelden een oud grootje te zijn en aan geen liefde meerdenken of ja toch, dan eigenlijk eerst goedNu als zij het niet weet, of niet weten wil, op wien zij verlieven moet, dan weet Lena het wel. Hij is niet ver te zoeken zij behoeft de hand slechts uit te steken dan heeft zij hem. Daarbij passen zij zoo goed bij elkaar als ja als de Steenen man bij de Steenen ten volle verdedigbaar, dewijl zij een uitvloeisel zpn van het prijzenswaardige streven naar zelfhulp. Men schrijft ons: Reeds maanden kijkt het keurig nette goederen loodsje op den spoorwegdijk te Vlake over de omliggende vlakte, en evenzoovele maanden wacht al het overige, voor het goederenvervoer in ge reedheid gebracht, met het meeste geduld zijne bestemming. Het is of de maatschappij tot E. v. S. dit alles met vele kosten heeft in orde doen brengen pour son bon plaisir. Immers van eene opening van den dienst voor het goederen-vervoer hoort men niets. Eenigen tijd geleden heeft men nog uit Hans- weert en andere plaatsen een adres, voorzien van meer dan 100 handteekeningen, aan de maat schappij gericht tot openstelling van den dienst voor het goederen-vervoer, waaraan groote behoefte bestaat. Ook de burgemeester van Hontenisse schijnt gelijk verzoek gedaan te hebben. De maatschappij heeft niet alleen aan de ver zoeken geen gehoor gegeven, maar ze zelfs, naar men zegt, geen antwoord waardig gekeurd. Hulst2 Maart. Donderdag herdacht de heer Dh. Maertens den dag, dat hij voor 50 jaren tot gemeente-ontvanger van Hulst werd aange steld. Een waarlijk zeldzaam feest, waaraan dan ook schier de geheele burgerij, door het uitsteken der nationale driekleur, deel nam. De gemeente raad begaf zich 's middags en corps, naar de woning van den jubilaris, om hem met zijn feest geluk te wenschentevens werd hem als blijk van waar deering en hoogachting door den raad aangeboden, een gebronst koperen pendule met twee candela- bres. Des avouAe werd den beer MaerLcne eerx acre- nade met fakkellicht gebracht. In het belang der gemeente vooral is het te hopen dat de jubilaris nog lang voor zijn nut tigen werkkring moge gespaard blijven. Volgens het Vaderland is een wetsontwerp op de stichtingen bij het departement van justitie gereed. Ter vervulling van de betrekking van ambtenaar ter secretarie te Nijmegen, belast met de bijhou ding van den burgelijken stand (jaarwedde 1000), waarvoor zich 145 sollicitanten hadden aangegeven, is benoemd de heer H. L. Craaijo, secretaris der gemeente Vrijhoeven-Cappel, indertijd volontair ter secretariën te Scherpenisse en Sint Maartensdijk. Het votum van den Haagschen gemeenteraad in zake het badhuis heeft den heer Mock tot het besluit gebracht zijn ontslag als lid van den raad te nemen, welke betrekking hij 18 jaren vervulde. Tevens maakt hij den kiezers kenbaar, dat hij vast voornemens is geene herbenoeming aan te nemen. Door schipper L. De Best van Scheveningen is vrouw. Ha haik zal mij nog op het laatst over de arme vrouw moeten ontfermen en een einde aan haar leed maken, want ik weet hoeveel leed de liefde kan veroorzaken En ik zal het doen als het wezen moet met geweld Als het gelukt, zal zij het mij wel vergeven." Bij dien stand van zaken kon een ongeluk niet uitblijven en het naderde met rasscher schreden dan de betrokken personen vermoedden. Vasfenavoud. De wildemannen en de Turkenslag. Maakt te zamen 756 rijksdaalders, 8 blafferte en 2 hellers," zei de oude Lorenz op drogen, koopmanstoon, keek zijn patroon, die naast hem zat. met verbazing aan en vervolgde eenigs- zins geraakt»Maar gij luistert in het geheel niet, jongeheerHet zal dus maar het best zijn dat wij van daag het rekenen laten rusten en ons met iets anders bezig houden." Dit zeggende sloeg hij het op den .schrijflesse naar liggende hoofdboek met zulk een harden slag dicht, dat het kleine kantoortje, waar de patroon met zijn bediende zatervan dreunde. De eerste schrikte als uit een droom op. »Wat zeidet gij, Lorenz?" stamelde Jacob eindelijk en zag den ouden man verlegen aan. in zee opgevischt en te Scheveningen aangebrach een stulge van een reeling, afkomstig van de monitor Adder. Naar aanleiding van het telegram, volgens het welk baron Nordenskjöld aanspraak zou maken op de 25000 ponden (niet guldens) uitgeloofd door de staten-generaal in 1596, voor den schipper, die het eerst om den noord China en Japan en dus ook Indië zoude bereiken, schrijft men aan het Ütr. Dagblad het volgende: Al dadelijk na de vernieling der Armada be grepen sommigen onzer voorvaderen, dat Holland Spanje moest overwinnen in Indië. Reeds bijna een eeuw geleden had Vasco de Gama den weg gewezen naar die rijke streken en sedert hadden de Portugeezen talrijke factorijen op eilanden en vaste landen gevestigd. Niet zonder nijd hoorden onze voorvaderen de berichten van de voordeelen, die Portugal door den Indischen handel genoot. Zij besloten eindelijk den wedstrijd te wagen en de onbekende zeeën te doorkruisen Het wekte aanvankelijk onze verbazing hen niet het gebaande pad te zien volgen. Konden de Hollanders der zestiende eeuw niet de zeeën be varen, op welke Drake en Cavendish zich gewaagd hadden Vreesden onze voorvaderen voor de macht der Portugeezen, wier onkunde en lafheid in de tweede helft dier eeuw spreekwoordelijk was geworden Noch het een noch het andere was het geval. Maar de weg om het Noorden was twee dui zend mijlen korter en om die reden moest hy gezocht worden. Balthasar de Moucheron, hoofd van een handels huis te Middelburg, wist eerst staatslieden ala M'aelson en Valck, later ook de staten van Hol land en prins Maurits voor zijne plannen te winnen. Zij werden voor rekening van Holland en Zeeland ten uitvoer gelegd en mislukten volkomen. De eerste reis, ondernomen den 5 Juni 1594 door vier schepen, was slechts een voorloopige ontdekkingen tocht, en deed velen hopen aan de mogelijkheid van slagen, maar de volgende reis, met zeven schepen, stelde alle verwachting te leur. Een boeiend verhaal van beide tochten schreef kin schoten in zijn Voyagie ofte Schipvaert van bij Noorden om. Franeker 1601. Toen begrepen de staten hun geld niet meer te mogen wagen en bepaalden zij zich tot het uitloven der bovengenoemde premie. De poging van den grooten Willem Barentsz om haar te verdienen bleef zonder gevolg. Nordenskjöld, de wetenschappelijke reiziger bij uitnemendheid, zal hoogst waarschijnlijk geene aanspraak op die 25,000 ponden maken. Wij houden het geheele telegram voor een canard, en misschien zoude bet aan de Nederlandsche ambassade te Stockholm niet moeielijk vallen den uitvinder der grap op te sporen. Voor uitbetaling der vrij aanzienlijke som be hoeft men geen vrees te koesteren. De tegenwoor dige regeering is niet verplicht premiën te betalen »Ik dacht het wel," antwoordde deze droog, doch niet onvriendelijk. »Ik zit hier een half uur en reken u de verschillende posten van ons grootboek voor en de jongeheer denkt aan heel iets anders dan aan debet en credit! Wil ik u eens zeggen wat ons Jaapje hoofd en hart vervult vroeg hij thans op vertrouwelijken toon, terwijl een goedig, slim lachje zjjn oud gelaat verhelderde. Om Godswil zwijg, Lorenz riep de ander verschrikt en blozend uit. Hij richtte zich in zijne volle lengte op en wilde het kantoor ver laten doch Lorenz was vlugger dan zijn besluite- looze, verlegen patroon. Hij stonds reeds voor de deur om dezen den uitgang te betwisten en riep vastberaden >Het moet er uit, het moet met ronde woorden gezegd worden het leidt anders tot niets goeds, maar wel tot een ongeluk. Gij zijt ver liefd, mijnheer, tot over de ooren en wel op de geboren mededingster onzer zaak, op de Steenen vrouw hierover dat wil zeggen op de levende, jonge, mooie weduwe van Philip Johan Fonson zaliger. Daar hebt gij uw geheim en sla nu den ouden Lorenz het hoofd met de pruik er bij af als gij er den moed toe hebt Een hartverscheurend gesteun, waaronder zich een verdacht gekraak mengde, was het eenige antwoord op deze rondborstige verklaring. Mijn heer Jacob was als verpletterd op een stoel neer gezegen, die onder den last van zijn reuzengestalte dreigde te bezwijken. Tegelijkertijd had hij de beide handen voor zjjn donkerrood gelaat geslagen

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1