b u ItemlanpT Laatste Berichten Moojip ei YerpMiii in Maifl. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-generaal. Algemeen Overzicht. Thermometerstand. I lande waren betaald, heeft goedgevonden de ad missie aan E. Wiselius te Venlo verleend, om ten kantore aldaar aangiften voor anderen te doen, in te trekken. Twee mededeelingen van het Dagblad verdienen wel de aandacht. Het blad verneemt dat in de afdeelingen der tweede kamer het wetsontwerp tot nadere regeling van den kinderarbeid een vrij ongunstig onthaal heeft gevonden. De meer derheid scheen niet geneigd, zulk een tweeden grooten stap op dat gebied te doen, en vooral ook de beperking van den veldarbeid ontmoette vrij wat tegenstand. Verder deelt het mee dat daarentegen de heer Vermeulen met zjjn wetsvoorstel tot wijziging van de schoolwet (taai-examens en wiskunde) niet alleen bjj zijn geestverwanten, maar ook bij ver scheiden andere leden der kamer een waardeerend onthaal heeft gevonden, hetwelk zich niet enkel schijnt te bepalen tot appreciatie van zijn streven, maar ook tot het principieele van het onderwerp. Wij zijn verlangend te weten in hoever die tijdingen waarheid bevatten. De gemeenteraad van Amsterdam is het Woens dag, wat de hoofdbeginselen betreft, omtrent de gasthuis-quaestie eens gewordenNa breedvoe rige discussie werd een amendement van dr Berns om de commissiën der gasthuizen slechts toezicht en geen beheer op te dragen, verworpen met 20 tegen 12 stemmen. t Nut stelde onlangs zekeren Binnink, portier der spinnerij onder directie van den heer De Mon- ehy, te Hengelo, in staat om in Amsterdam de huisvlijt" te leeren beoefenen. Hij benuttigde die gelegenheid echter om tevens socialistische kennissen te maken en kwam nu als een waar zeloot te Hengelo terug, waar hij onmiddellijk propaganda ging maken. De directie meende echter, dat deze progaganda al zijn tijd behoefde en heeft B. ontslagen. Aldus luidt het verhaal van de Zutphensche Courant. Wij kennen noch den heer De Monchy, noch hun portier maar wij hebben even weinig vertrou wen in den takt van eerstgenoemde als in de soci alistische bekwaamheden van Binnink. In zulk een korten tijd als de portier in Amsterdam is geweest wordt men geen socialist pur sang. Mis schien dat de heer De Monchy meer vreest voor halve kennis, die zoo licht dwaasheden laat doen, en dat hij daarom zoo krachtig tegen zijn portier is opgetreden, maar zou Binnink niet onschuldiger wezen in de fabriek, waar hij geregeld zijn werk heeft, dan erbuiten, waar hij leeg loopt Door zulk een dwang bestrijdt men evenmin meeningen als men goede inenschen vormt door hen te dwingen naar de kerk te gaan. Prof. Buys Ballot heeft verslag uitgebracht, van de werkzaamheden aan het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut, verricht van 1 Jan. 1882 tot 1 Jan. 1883. Als hoofdwerkzaamheid der eerste afdeeling wordt daarin vermeld de voorbereiding tot de deëlneming van Nederland aan de internationale onderneming, om in 1882—83 rondom de polen waarnemingsposten op te richten, ten einde mete orologische en vooral magnetische waarnemingen te verzamelen, waardoor de theorie van het aard magnetisme ongetwijfeld bevorderd zal worden. Het verslag meldt over het lot der expeditie het volgende Aanvankelijk waren de berichten voldoende. De stoombarkas en het huis werden te Hamburg en Drontheim ingenomen en men ging met goe den moed noordwaarts. Ongelukkigerwijze was er dit jaar in de hooge streken buitengewoon veel ijs, zoodat men Dick- sonhaven niet heeft kunnen bereiken, maar bjj eene laatste poging om, van Novaja Semlja uit, toch nog door de Karazee te komen, aldaar in het ijs beklemd is geraakt. »De heer Volck hield voortdurend door ijverige correspondentie onze landgenooten op de hoogte van de tijdingen. »Wjj hebben geen betrouwbare berichten later dan van den 22en September en hebben reeds een paar maanden in ongerustheid verkeerd, zoodat ik dan ook aan het Nederlandsche gouvernement een voorstel deed, of het niet in verband met het Deensche, daar ook het Deensche onderzoekings schip Dijmphna op korten afstand van de Varna door het jjs omsloten ligt, zich tot het Russische gouvernement zou wenden, om berichten te doen inwinnen en zoo noodig een expeditie van Saino- jeden te organiseeren oih hulp te bieden. Dit verzoek werd hoogst welwillend opgenomen en in de volgende maand zullen pogingen door de Rus sische regeering in dien zin gedaan worden, ter- wijl bovendien de heer Gamèl, reeder van de Dijmphna, aangeboden heeft op eigen kosten eene expeditie uit te rusten en beloofd heeft in dat geval even goed de belangen van.de Varna als die van de Dijmphna te zullen in het oog houden. »Wij beklagen de kloeke mannen, niet slechts om de ontberingen die hen wachten, maar ook omdat zij nu een gedeelte hunner waarnemingen niet zullen kunnen ten uitvoer brengenwat zij zeiven in de eerste plaats betreuren. »Ik vertrouw erop, dat de natie gereed is op alle mogeljjke wijze hun te gemoet te komen.' Men leze het ingezonden stuk, in dit nominer, van den heer Fokker. Met het stoomschip Zeeland wordt 3 Maart aanstaande, 2 uur 's namiddags, eene brievenmaal uit Rotterdam naar Batavia en Padang verzonden. Volgens de Londensche correspondent der N. R. Cl zal Nederland een goed figuur maken op (Je Internationale visscherij-tentoonstelling te Londen. De leden der Nederl. commissie zijn te Londen aangekomen. Koningin Victoria zelve zal de tentoonstelling openen. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr L. A. S. J. De Milly van Heiden Reinestein, als ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Assenen be noemd tot ambtenaar van dat O. M. mr. R. P. Cleveringa Az., advocaat en procureur te Groningen. Benoemd tot subs.-off. van justitie bij de arr.- rechtbank te Tiel mr. G. S. P. Scheltema, thans ambt. van het O. M. bij de kantonger. in het arr. Arnhem, voor de kantons Nijmegen, Wageningen en Eist, tot ambt. van het O. M. bij de kanton ger. in het arr. Arnhem, ter standplaats Nijmegen, mr. J. M. Smits junior, advocaat te 's Gravenhage, werkzaam op het parket van den proc.-gen. bij den hoogen raad. Benoemd tot president der arrondissements-recht- bank te Alkmaar, mr. J. G. Vogel, thans kanton rechter te Rotterdam. notarissen. Benoemd tot notaris binnen hèt arr. Arnhem, ter standplaats Nijmegen, T. F. A. Hekking, candidaat-notaris aldaaren jhr, E. F. M. Van Rijckevorsel van Kessel, candidaat-notaris en burgemeester te Stratum. minister, depart. Bevorderd tot commies bij het dep. van financiën mr. H. graaf Van Hogen- dorp, thans adj.-commies. belastin gen. Benoemd tot ontv. der dir bel. enz. te Brielle c. a. H. Coops, ontv. te Wormer- veer c. a. legker. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den met verlof hier te lande aanwezi gen kapitein der infanterie van het leger in N.-I., R. De Lannoy, ter zake van lichaamsgebreken, met toekenning van pensioen. Vlissingen, 1 Maart. Door den kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente alhier is be roepen de heer I. C. Reese, thans te Leersum,: D" R. Bokma, pred. te Zijderveld, heeft bedankt voor het beroep naar 's Heer Hendrikskinderen c. s. Aan den bij het 3e regiment inf. nieuw benoem den kapt. H. M. W. Van Meel wordt, bjj aan komst bij het korps, het kommando opgedragen over de 3e comp. van het 4e bataljon te Vlissingen. Mieitw- en St. Joosland, 1 Maart. Eensdeels uitgelokt door het heerlijke weder, niet minder door den roep die er uitging van den be- langrjjken verkoop van den boereninspan van wijlen den dijkgraaf A. Polderdijk, waren de be zoekers van dien »koopdag" Woensdag buitenge woon talrijk. En geen wonder de schoone paar den en het stal prachtig rundvee meestal vange- kruisd Durham-ras, mochten hier op Walcheren wel als eenig geroemd worden. De elf paarden golden dan ook door elkander 352, terwijl de schoonste melkkoe voor 350 en eene vette voor 455 verkocht werd. Een gunstige werking van de drankwet Was Op het terrein op te merken. Westdorpe, 27 Febr. Bjj dé heden ge houden publieke veiling van drie hofsteden en aanhoorigheden, te zamen met ruim 40 hectaren erf, tuin, bouw- en weiland, werd geen noemens waardig bod gedaan, zoodat dan ook niets ver kocht kon wordeneen bewijs te meer dat de landbouwer angstvallig wordt iets aan te koopen als hij niet vooruit met eenige zekerheid kan nagaan daarop een bestaan te vinden. Amsterdam. Heden nacht is een Utrechtsch student, gelogeerd in de Mille Colonnes, slaap wandelend uit de derde verdieping op een binnen plaats gestort. Wonderlijk kwam hij er met eenige schrammen af; 's morgens is hij in het gasthuis verbonden. Ook een der ingezetenen van Zwolle is de dupe geworden van eene zich te Delfshaven en Rotterdam ophoudende oplichtersbende. Op eene in het Nieuws van den Dag geplaatste advertentie, waarbij 2 pauwen voor 25 te koop Werden aan geboden, ontving men een schrijven, onderteekend door J. De Leper te Delfshaven, Kruiskade G 9, om de pauwen per spoor station restant Rotterdam te zenden, met mededeeling, dat het bedrag van 25j na ontvangst, per post zou worden overge maakt. Ondanks herhaalde aanmaning bekwam men noch geld, noch antwoord, en bij informatie is daarop gebleken, dat zich te Delfshaven en Rotterdam meer dergelijke personen ophouden, die steeds koopen wat zij los kunnen krijgen, doch nooit iets betalen. Zondag is in het militaire hospitaal te Utrecht overleden, tengevolge van kankerachtige ontaarding van lever en ingewanden, de ziekenoppasser V. Dit is dezelfde man, die indertijd in een algemeen bekend verweerschrift gezond werd ver klaard, en van wien werd beweerd, dat hij ten onrechte en tot nadeel van het land met melk en eieren was gevoed. Deze toediening van extra-spijzen was indertjjd een der voornaamste beschuldigingen, krachtens welke de pensioneering van een bekend militair geneesheer werd voorgedragen en verkregen. UD.) Yerleden Maandag moet in de onmiddellijke nabijheid van eene der gesprongen stoven van de kruitfabriek bij Muiden het lijk gevonden zijn van Gerrit Kreuner, een der nog vermiste slacht offers. Een hond groef daar in den grond en trok eene kous naar boven, en dit leidde tot de ontdekking. Het lijk lag een voet diep en wa» nog geheel gaaf. De pokken verminderen te Rotterdam; sedert 23 Febr. zijn slechts 2 nieuwe gevallen aange geven. Hoe men tegenwoordig bouwt Eergisteren morgen is met donderend geraas een in aanbouw zjjnd blok huizen, aan den Berg en- Dalschen weg nabij Njjmegen, ingestort. Er zijn geen menschenlevens bij te betreuren, doch drie personen bekwamen lichte verwondingen. De directeur der Qrandes Affiches te Am sterdam noemt, in een schrijven aan het D., het onwaar dat men, wanneer men met zijn maat schappij zich in betrekking heeft gesteld, ten slotte niets meer hoort. Hoofdzaak bij haar is Publiceeren door middel van borden, en op die wijze is al menigeen geplaatst als magazijn bediende, loopknecht of kantoorbediende, zonder nog te spreken van de vrouweljjke dienstboden, die door de Affiches eene betrekking kregen. Cyvoct, een der in Brussel gearresteerde anarchisten gaat voort gekscheerend te antwoorden op de vragen die tot hem gericht worden. Alleen bij het vernemen van den dood van Paul Metayer was hij een weinig aangedaan. Hij schijnt toch te vreezen dat men de hand zal leggen op zijne maitresse, zekere vrouw Bancas, die de justitie opspoort. De meeste der gevonden papieren zijn in de Russische of in de Rumeensche taal ge schreven. Zij worden door vertrouwde lieden vertaald. Bij de begrafenis van Metayer waren 150 anar chisten tegenwoordig. Zekere Govaerts sprak eene rede uit, waarin hij opwekte tot het voortzetten van het werk der bevrijding, terwijl hij eindigde met den roepleve de sociale revolutieDeze dwaze woorden werden met alle ernst geuit en door eenige kameraden herhaald. De arrestatie van Cyvoct te Brussel werd te Lyon bekend toevallig juist den dag vóór den aanvang van het proces der anarchisten. Eergis teren is dat proces begonnen, namelijk het appel, en dit zoude de nieuwsgierigheid van het publiek niet zoo sterk gaande gemaakt hebben als de eerste keer, indien niet de arrestatie te Brussel en die van 360 Spaansche anarchisten ermede samenvielen. Talrijk was de menigte, die zich ver drong in de zaal van het hof van assisesmen heeft zoo vlug de herinnering niet vergeten aan het ongelukkige kind dat door de bommen der anar chisten werd gedood, aan de gewonden die nu eerst in beterschap toenemen. Na den dag van Bellecour werd Cyvoct aangewezen als een dei- misdadigers, en zijne vlucht was een nieuwe be schuldiging tegen hem. Het hof heeft thans 36 in plaats van 56 aangeklaagden voor zichzeven tien, onder welke prins Krapotkin, hebben met hunne veroordeeling genoegen genomen. Bernard kwam het eerst voor; hij volhardde bij zijne af gelegde verklaringen; hij meende zijn plicht te hebben gedaan en is bereid wederom op deze wijze te beginnen. Gantier legde zijn rol bloot en zijne houding op het Londensche congres. Richard, Blonde en verder allen ondergingen een scherp verhoor. Volgens telegram uit New-York kan tus- schen 3 en 5 Maart zwaar stormweder verwacht worden op de Noord-Britsche en Noorsche kust, welke storm twee dagen later door een andere gevolgd zal worden, die zich voornamelijk op de Noorsche kust zal doen gevoelen. In den Atlan- tischen oceaan kan stormachtig weder verwacht worden. In 't hotel Drouot te Parijs zijn in de vorige week schilderijen van oud-Hollandsche meesters voor spotprijzen verkocht. Zij behoorden tot de collectie Ch. de Boissière. Werken van Cornelis Bega, Nikolaas Berchem, Brakenburg, Adriaan Brouwer, Fluweelen Breugel, Dirk van Deelen, Antony van Dijck, Willem de Heusch, Pieter de Hooghe, Huysmans, Thomas de Keyzer, Wm. van Mieris, Van der Neer, Adriaan van Ostade, Lin- gelbach, Van Poelenburg, Pijnacker, Jacob van RuysdaelGerard SchalkenJan Steen, David Teniers, Terburg, A. van de Velde, Wm. van de Velde, Delftsche van der Meer e. m. a. brachten hoogstens 1000 a 1400 fr. op. De meesten gingen voor 900, 600, 550, 450, ja 300 fr. Een Wm. van Mieris vinden wij genoteerd voor 230 fr. De Delftsche van der Meer, een Jacob van Ruysdael en een Lingelbach golden elk 3000 fr., de Jan Steen 2600 fr., een Van der Neer 2750 fr.de Pieter de Hooghe (toegeschreven aan) 2150 fr. eindelijk een Jan Wijnants 5100 fr. De geheele collectie, 59 schilderpenallen op een enkele (Vlaamsche) uitzondering na van bo vengenoemde meesters, werd geveild voor 65370 fr. Of de Nederlandsche regeering ook van deze gelegenheid heeft gebruik gemaakt {D.) Gravenliage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting heeft de heer Van Lijnden aan de kamer medegedeeld dat het kabi net eervol ontslag heeft gevraagd. Het is echter bereid met de kamer af te doen wat zij nog verlangt. De kamer is tot Maandag middag gescheiden. Petersburg-. Bij het begin der Russische vastendagen op 8 Maart zal de keizerlijke familie zich weder te Gatschina vestigen tot de aanstaan de kroningsfeesten. Moskou. Als reden voor het vertrek uit Petersburg wordt opgegeven dat de Keizerin door de plaats gehad hebbende feesten vermoeid is, en het keizerlijk echtpaar het klimaat te Petersburg niet kan verdragen. Van andere zijde verzekert men dat aan de Russische grenzen nihilisten ge vangen zijn genomen, waardoor andere nihilisten- vereenigingen te Petersburg aan het licht zijn gekomen. Genoemde vereenigingen zouden een valsch kroningsmanitest hebben uitgegeven, waarin de czaar aan het arme volk groote landschenkingen belooft, welk manifest onder de geringe klassen ontevredenheid tegen de bezittenden zou verwekken Serooskerke CS*)» 27 Febr. Maandag werd alhier, ten overstaan van den notaris mr J. Moolenburgh, in het openbaar te koop aangeboden eene geheel tiend- vrije hofstede, met 9 H. A. 18 A. 20 Ca. erf, bouw en weiland, gelegen in Duivendijke, thans bewoond door de Gebr. Onderdijk. Daarvoor werd, in pereeelen, betaald 14198.15%, benevens de 12 pet. voor de kosten. *Hans weert, 1 Maart. Woensdagavond had de aanbesteding plaats van het nieuw te bouwen woonhuis van den heer J. D. de Raad, expediteur alhier. Ingeschreven werd door de heeren Johs Lindenbergh Cz.( te Wemeldingevoor ƒ4440B. den fixter v. d. Brink, te Krabendijke, voor ƒ4400; .1. Bruggeman, te Hansweertvoor ƒ4315; J. Okker te Kruiningen, voor 4309 L. van Verre, te Kruiningen, voor ƒ4300; J. M. Lammeree, voor ƒ4298A. Goedemondt en C. Koch voor ƒ4097. De beide laatstgenoemden wonen alhier. Aangezien de laagste inschrijving het bedrag der be grooting overtrof is het werk voorloopig niet gegund en de toewijzing op 8 Maart a. bepaald. 28 Febr. 's avonds 11 uren 44 gr, 1 Maart 's morgens 8 uren 44 gr. 's middags 1 uar 47 gr. *s avonds 5 uren 45 gr. F. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 2 Maart. Wissekerke, Bóeren-inspan, Roelof. 2 Domburg, Bouw- en weil. Woutersen. 2 Vlissingen, Scheepsafbraak, Hendrikse. 3 Koudekerke, Hakhout, Loeff. 5 Middelburg, Manufacturen, Kouion. 7 Arnemuiden, Hofstede, Verhulst. 7 V eere, Afbraak, Tak. 7 Arnemuiden, Meubels, Verhulst. 8 Baarsdorp, Beestiaal enz., Pilaar. 8 Middelburg, Huizen, Verhulst. 8 Vlissingen, Panden, Bank v. Leen. 8 Kadzand, Hofstede enz.. Le Nobel. 9 Veere, Hofsteedje, Verhulst. 9 V eere, Vischsloep enz., Verhulst. 10 Vlissingen, Huis enz., De Wolff. 13 Aagtekerke, Hofstede, Woutersen. 14 Camper land, Boeren-inspan, Roelof. 21 - Middelburg, Hofsteden, Tak. 24 Apr. Biervliet, Boeren-inspan, Le Nobel. 4 Mei. Kadzand, Boeren-inspan, Le Nobel. tweede kamer. Het is bekend dat sedert geruimen tijd ernstige, klachten zijn gerezen over geschillen en feitelijk heden, in de Noordzee bij herhaling voorgekomen, tusschen visschers van verschillende nationaliteit, die elkanders bedrijf belemmerden. De Engélsche re geering stelde naar aanleiding daarvan in het begin van 1881 aan de overige betrokken regee ringen voor, een internationale regeling van de visscherij-politie in de Noordzee in het leven te roepen. De Nederlandsche regeering, de groote nadeelen van den bestaanden toestand kennende beantwoordde die oproeping met het voorstel om een internationale conferentie te 's Gravenhage te houden, die in October 1881 plaats had. De daar ontworpen overeenkomst is nu op 6 Mei jl. door gevolmachtigden van Nederland, Engeland, FrankrijkDuitschlandBelgië en Denemarken onderteekendalleen Zweden en Noorwegen ont hielden zich. Deze overeenkomst is thans ter bekrachtiging aan de staten-generaal aangeboden. De overeenkomst garandeert aan elke natie het uitsluitend vischrecht op een kring van 3 geogr. mijlen van de kust. Zij bevat voorts de hier reeds geldende voorschriften omtrent de nummers enz., voorschriften voor de visscherij en het toezicht, en de bepaling dat zij is aangegaan voor 5 jaren met verlenging stilzwijgend van jaar tot jaar. De heer J. M. Van Merkesteyn richtte onlangs een adres aan de tweede kamer, met verzoek om kwijtschelding van een boete van 16,506, hem als O. I. ambtenaar opgelegd. De commissie, in welke handen dit adres en de inlichtingen der regeering werden gesteld, rappor teert thans, zich te vereenigen met de gronden, waarop de minister het verzoek afwees, meent daarenboven dat in deze geen wet of verordening is geschonden en dat het oordeel over gronden van billijkheid voor kwijtschelding aan de uit voerende macht toekomt, en stelt dus der kamer voor, de inlichtingen onder dankbetuiging voor kennisgeving aan te nemen. Grondwetsherziening is het groote onderwerp, dat de volgende week in de Fransche kamer wordt aan de orde gesteld. Reeds door haar votum van 26 Januari 1882 heeft de meerderheid der kamer bewezen, dat zij bereid was de constitutie te her zien, doch toen begreep men dat op de toestem ming van den senaat, welke voor eene herziening noodig is, niet te rekenen viel. Thans heeft de senaat zeker reden gegeven om de hoop der her- zieningsgezinden levendig te doen worden, maar al is er in de kamer eene meerderheid de radicale linkerzijde en de democratische unie uitten zich in dien geest welke de voorgestelde wijzi gingen in de constitutie verlangen, het is de vraag of deze meerderheid eene onmiddellijke her ziening begeert. Er zijn groote vraagstukken van buitenlandsche politiek te behandelen, en vooral er moeten hervormingen worden gebracht in het rechtswezen, in de gemeentewet, in de militaire organisatie, in de wet op de recidivisten; er moeten onderhandelingen worden gevoerd met de groote spoorwegmaatschappijen; de begrooting van 1884 ligt ter behandeling gereed, alle zaken die drin gender schijnen dan eene grondwetsherziening. Bovenal is voor dit gewichtig werk eene overeen stemming noodig tusschen de meerderheid in de kamer en die in den senaat, en deze overeenstem ming kan alleen het ministerie in het leven roepen. Spreekt dus het gerucht, dat naar aan leiding van de voorstellen der heeren Andrieux en Barodet een verschil van meening in het kabinet is ontstaan tusschen den president Grévy en den minister Waldeck-Rousseau, waarheid; dan mag men het vermoeden opperen, dat Maandag a. de behandeling der voorstellen nog niet zal worden aangenomen. Tegen alle herziening der grondwet behoeft het kabinet zich niet te verklaren, wanneer het aan de meerderheid verzoekt zelf het recht van de keuze van het oogenblik zich te mogen voorbehouden. Van de nieuwbenoemde onder-staatssecretarissen behooren sommigen tot de democratisehe ofrepu- blikeinsche unies, éen tot de radicale linkerzijde. Tegelijk met het decreet hunner benoeming is het besluit openbaar gemaakt van president Grévy, waarhij het bestuur van eeredienst wordt ontnomen aan het ministerie van binnenlandsche zaken en vereenigd met het ministerie van justitie onder den heer Martin-Feuillée De heer Grévy heeft een bezoek ontvangen van den heer Gladstone die op reis was van Nizza naar Londen. Ook de minister van buitenlandsche

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2