N° 49 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 27 Februari. Middelburg 26 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. De Munt-quaestie. middelbiirgsche courant. Agenten voor dit blad zijn Ie VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, Ie Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Daube en Cie. Ie Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlij Niedwenhuijzen, en le Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. n, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 28en Februari 1883 des namiddags te half drie uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 22en Februari 1883. De burgemeester voornoemd P I C K De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag, den 28en Februari a,. des namiddags te uur, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken. Ingekomen stukken Rekening der kamer van koophandel 1882; adressen ontslag onderwijzend personeel; voordracht van het burgerlijk armbe stuur vacature gemeente-verloskundige bezwaar schrift wed. Nepperus, aanslag inkomsten belasting 1882; rapport en voorstellen van burg. en wetli.: a adres afdeeling vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid i. z. de koren beurs b verkoop van gemeentegrond op de ach tergracht bij het Domburgsch schuitvlot aan W. van de Putte Cz.c id. in het Bagijnhof op den hoek van het Pluimstraatje aan H. L. C. Boitquind vernieuwing van eenige met Mei a. vervallende huurcontractene tot niet vernieuwing van eenige vervallen erfpachtscontractenf tot aankoop van een pei'ceel grond, gelegen aan het jaagpad van het kanaal door Walcheren bij de bad en zweminrichting. Woensdag avond te 8 uren zal er in het Schut tershof alhier eene vergadering plaats hebben van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerknijverheid in Nederland. Daarop zal o. a. de heer P. D. Koning eene bijdrage, opgehelderd door proeven, leveren over de Sirene, den misthoorn, zooals er thans een te Ylissingen is geplaatst. Zal dit reeds een druk bezoek waard wezen, de behandeling der vraag betreflende het lichtgevend vermogen van het gas in onze gemeente verdient zeker ook wel de belangstelling der leden. Wij twijfelen dan ook niet of er zal een drukke opkomst aan die vergadering ten deel vallen. Een der afdeelingen van de Werkmansoereeniging alhier, de rederijkerskamer Nut en Genoegen, her dacht gisteren haar vijfjarig bestaan en gaf bij die gelegenheid eene openbare uitvoering. Voorat echter werd door een der oprichters eene toespraak gehouden, waarin hij het wel en wee, dat der jarige in vijf jaren ten deel viel, schetste. Hij deed uitkomen dat terwijl in vroeger jaren steeds personen, buiten de vereeniging staande, door voordracht of lezing den leden een genoeg lijken avond trachtten te bezorgen, sedert de op richting der rederijkerskamer die taak op hare schouders rustte. Dank zij den steun van hare zuster-afdeeling, de zangvereeniging Voorwaarts Streven, werd dit haar gemakkelijk gemaakt en uit de drukke opkomst bij de soirees meent zij te mogen afleiden dat het publiek hare pogingen waardeert en steunen wil. De spreker bracht vervolgens dank aan de twee mede-oprichters, die de zaak steeds trouw gebleven zijn, en aan de Werhnansvereeniging voor den verleenden steun, de hoop uitsprekende dat de jeugdige vereeniging, op den ingeslagen weg voort gaande, in bloei moge toenemen. Nadat de president der Werkmansoereeniging den spreker en zijne mede-oprichters dank had gezegd voor hunne bemoeiingen, waaraan voor een groot deel het welslagen der zaak te danken is, werd ieder der oprichters door een der leden een fraai gegraveerde medaille als aandenken aan dezen dag aangeboden. En nu wenschten wij dat iets anders ware ge volgd dan de opvoering van Henri Burton, de Vadermoorder. Waarom? Omdat wij dan mis schien aanleiding zouden gevonden hebben om met voldoening te wjjzen op vooruitgang in taal, in natuurlijke houding, in losheid, omdat we dan misschien gelegenheid zouden vinden om uit de keuze van het stuk af te leiden dat de rederijkers kamer toont dat zij begrijpt hoe zij niet alleen »genoegen" maar ook »nut" in haar zinspreuk voert, om misschienMaar laten we geen kritiek schrijven. Laten we liever den wensch uitdrukken dat de bestuurders der kamer den moed hebben mogen om zich te verzetten tegen de ijdellieid der wer kende medeleden wanffeer deze te veel hooi op hun vork nemen willen en, beginnende met het begin, op de wekeljjksche vergaderingen met de leden de studie onzer schoone moedertaal ter hand nemen. Wanneer dan hu en dan eens een klein, voor allen goed verstaanbaar tooneelstukje, na grondig ingestudeerd te zijn, werd opgevoerd, dan zou misschien den spelers minder handgeklap van het publiek ten deel vallen, maar dan zullen zij den naam rederijkers beter verdienen. Dan, maar ook dan alleen, zullen voor de werkende leden de uren aan die vergaderingen gewijd, nut ople veren en zal die afdeeling, even als de teeken cursus, de zangvereeniging en de rekencursus, het hare toebrengen tot beschaving en ontwikkeling van den werkmansstand. Vlissïsig'eïij 26 Febr. Zondag vertoefden alhier de officier van justitie en de rechter van instructie uit Middelburg, met een deskundige, teneinde een onderzoek in te stellen naar de oor zaken der ontploffing in de salmmoniak-inrichting van de gasfabriek. De bodem uit den ketel is thans te voorschijn gekomen, van onder het puin, dat aan de zijde van 's rijks tonnenmagazjjn was nedergeworpen. De plannen en overeenkomsten voor den Zee- boulevard, die zich van den Westdijk tot aan de duinen zou uitstrekken en waarmede weldra een aanvang zou zijn gemaakt, schijnen eensklaps te zullen afstuiten op een rapport van 's rijks adviseurs voor oudheid en kunst. Dezen hebben tegen het plan bezwaren gemaakt, met het oog op den zoo- genaamden bomvrijen toren, zijnde een ronde platte uitstek, die indertijd van de kazerne voor het depot van discipline tegen de zee werd aan gebouwd, en volgens de commissie eene merkwaar digheid uit de 15e eeuw is. Het zoude echter zeer te betreuren zijn, wanneer zooveel kostbare tijd voor de onderhandelingen, met de drie ministe- riën van waterstaat, financiën en oorlog gevoerd, zoude moeten te loor gaanterwijl het toch opmerkelijk is, dat door geen enkele andere auto riteit een bezwaar in dien geest is gemaakt. Voor de uitvoering van bedoeld plan is ook niets noo- dig, dan een doorgang, bij wijze van een poort, teneinde zoodoende een wandelweg tot aan de duinen te verkrijgen. 's SSeer Arendskerke, 26 Febr. De as. sistent stationschef H. E. A. Bult is overgeplaatst naar het Beursstation te Rotterdam, waar hij den len Maart in functie zal treden. Horssele, 26 Feb. De werkzaamheden voor de verdediging van de staartnol alhier zijn zoover gevorderd dat het voornemen bestaat de daarvoor bestemde zinkstukken op 2 en 5 Maart a. hunne bestemming te doen bereiken. Sclterpenisse, 26 Febr. De alhier be staande vereeniging Tot nut en Ontspanning hield jl. Vrijdag avond hare laatste bijeenkomst in dit winter-seizoen. Als spreker trad op de heer H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, die tot onderwerp zijner rede had gekozende ont wikkeling der vrouw als plicht der maatschappij, als roeping van den staat, als vruchtbaar voor het huis gezin. Met tal van voorbeelden uit de geschie denis en het dagelijksche leven toonde de spreker aan, hoe de vrouw, ofschoon ook in het openbaar kunnende optreden, het eigenlijk gebied harer werkzaamheid in den kring harer familie vindt, doch om daar nut en genoegen te kunnen ver spreiden en een weldadigen invloed te kunnen uitoefenen, tevens om hij gemis daarvan yoor broodsgebrek of nog erger behoed te blijven, eene betere ontwikkeling behoeft, dan haar tot nu toe veelal bereid wordt. Vele bijdragen van onderscheidene aanwezigen, die in grooten getale, waaronder eene aanzienlijke damesschaar, waren opgekomen, volgden op deze rede, waarna de heer D. Bolier, als voorzitter der vereeniging, de bijeenkomst en het leesjaar met eene gepaste toespraak sloot, den spreker een tot weerziens" toeroepende. De heer C. L. M. Kroijmans, brievengaarder alhier, is als zoodanig benoemd te Hilvarenbeek, terwijl in zijn plaats benoemd is de heer J. Ge- braat, thans als zoodanig in functie te Kruisland. CJrauvv, 26 Febr. De heer P. d'Haens, landbouwer en molenaar op het gehucht Zand berg, in deze gemeente, herdacht Zaterdag den dag, dat hjj 25 jaren onafgebroken lid van den gemeenteraad was geweest. Talrijke bewijzen van belangstelling vielen bij deze gelegenheid den ju bilaris ten deel. Men had overal de vlag uitge stoken, terwijl in eene buitengewone raadszitting hem namens den raad, als blijk van waardeering een fraaie zetel ten geschenke werd aangeboden. .Steeds wist de 71 jarige d'Haens de belangen zijner gemeente op waardige en de meest onpartijdige wijze te behartigen en algemeen hoopt men dat hij nog vele jaren tot nut der gemeente moge werkzaam zijn. Miervliet, 24 Febr. Onze rederijkerskamer Jacob van Lennep gaf Vrijdag hare eerste uit voering in dit seizoen. Konden voor een drietal jaren tooneelstukken als Janus Tulp en Vriend Frits opgevoerd worden sedert daalde onze kamer langzamerhand ja zag men hare ontbinding al in 't verschiet. De uitvoering van de Werkstaking, van Rosier Faassen, de Vredestichter en een drietal voor drachten deed echter bespeuren, dat de crisis was doorgestaan. De ijver van jonge leden, waaronder een paar dames, die in Faassens tooneelspel optraden, geeft weder nieuwen moed. Ontworpen en getuigt van een groot vertrouwen der exploitatie-maatschappij in de toekomst van Amsterdam. SSergfen op Zoom, 26 Febr. Aan de heeren Tool en C° te Hoorn is concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg langs de provinciale wegen onder Steen bergen, Oud- en Nieuw Gastel en Roosendaal. De tramweg zal van Roosendaal langs genoemde gemeenten tot Zierikzee en Brouwershaven worden doorgetrokken. Z. M. de koning heeft benoemd tot rentmeester van het kroondomein Rentambt Tholen W. H. baron Taets van Amerongen, thans 2e rentmeester van het kroondomein te Oosterkont en in diens plaats benoemd H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, surnumerair bij de hoofdadministratie. De te Arnhem bestaande kiezersvereeniging Arnhem heeft besloten andere politieke vereeni- gingen in ons land uit te noodigen dergelijke ver gaderingen te houden, als onlangs daar ter stede plaats had ter bespreking van het vraagstuk der grondwetsherziening. Kan zich in onze provincie zulk eene beweging niet eens openbaren, al gaat die dan ook niet uit van eene kiesvereeniging De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 1 Maart niet plaats hebben. Het uitvoerend comité der internationale kolo niale uitvoerhandel tentoonstelling heeft besloten geene aanvragen van het buitenland en binnenland meer toe te laten, daar de gebouwen en terreinen overvuld zijn. Zij, die op de terreinen gebouwen en inrichtingen hebben te maken, zullen vóór het einde der vol gende week nauwkeurige aanwijzing van door hen verkregen plaatsruimte ontvangen en in de gele genheid gesteld worden om met den bouw aan te vangen. Naar aanleiding van verschillende geruchten, die dezer dagen in omloop waren over eene con cessieaanvrage van de maatschappij tot exploita tie van staatsspoorwegen, is het Handelsblad in de gelegenheid gesteld mede te deelen dat niet de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, maar de directeur-generaal der maat schappij, de heer Vrolik, ten zijnen name con cessie gevraagd heeft voor een lijn van Am sterdam via 's-Gravenland naar Nijkerk met een zijtak naar Amersfoort, aansluitende aan de lijn AmersfoortNijmegenVenloo. Deze lijn zal de kortste verbinding van Amster dam op Keulen geven. Het voornemen bestaat indien de exploitatie der Nederlandsche centraal spoorwegmaatschappij in vreemde handen mocht overgaan de lijn op Nijkerk door te trekken tot Olst. De exploitatie van deze lijnen zal overgaan op de m"i tot exploitatie van staatsspoorwegen. Gedurende de 3 jaar dat de constructie van deze lijnen zal duren, heeft die maatschappij running poioer aangevraagd op de lijnen der Hollandsche ijzer spoorwegmaatschappij van Utrecht tot Am sterdam en van Amersfoort tot Hilversum (Amsterdam). De maatschappij heeft zich tot het gemeente bestuur te Amsterdam en tot het departement van oorlog gewend om te verkrijgen het tijdelijk gebruik van enkele perceelen terrein om reeds met 1 Mei a. s. (dus met de opening der koloni ale tentoonstelling) haar eigen stations zoowel voor personen- al goederenverkeer te Amsterdam te bezitten. Het definitieve plan is op zeer breede schaal Ten einde de onzekerheid weg te nemen om trent de toepassing der bepalingen van de wet van 11 Juli 1882 (Stbl. no 93) tot wijziging der wet op het recht van zegel, heeft de minister van oorlog aan de autoriteiten der landmacht mede gedeeld 1°. De militaire autoriteiten worden, ten aan zien der bepaling van art. 1 van bovengemelde wet, niet aangemerkt als openbare ambtenaren, zoodat de door hen opgemaakte stukken, welke in de termen van de eerste zinsnede van dat ar tikel vallen, op gezegeld papier van 0.05 kunnen gesteld worden. 2". Declaratiën zijn slechts aan het recht van zegel onderworpen, wanneer ze geteekend zijn. Wordfc de overlegging eener onderteekende declaratie vereischt, dan moet deze op gezegeld papier van f 0.15 (in hoofdsom) worden gesteld, terwijl voor de quitantie hetzij die op de declaratie wordt geschreven, hetzij zij afzonderlijk wordt afgegeven een zegelrecht van 0.05 verschuldigd is. Een en ander geldt mede ten aanzien van declaratiën en quitantiën, door buitenlandsche leveranciers in te dienen en af te geven. 3°. Wanneer de uitbetaling van traktementen, toelagen en daggelden aan officieren, ambtenaren en geëmploieerden bij de korpsen van het leger, j bij de hospitalen en bij andere, onder het depar tement van oorlog ressorteerende inrichtingen ge schiedt op mandaat, ordonnantie van betaling of betaalsrol (betalingslijst) m. a. w. op een stuk, waarbij eenige autoriteit last tot uitbetaling geeft dan is zoodanig stuk aan formaatzegel (van minstens 0.15 in hoofdsom) onderworpen. In dat geval kan echter de quitantie op dat stuk gesteld worden. Wordt eene afzonderlijke quitantie afgegeven, (bijv. in geval van betalingen tusschentijds) dan is deze als het uitbetaalde bedrag de som van 10 te boven gaat aan een zegelrecht van 0.05 onderworpen. Wanneer, ter zake van de bovenbedoelde beta lingen, staatsgewjjze eene quitantie wordt opge maakt, is door ieder, die voor een hooger bedrag dan 10 quitantie geeft, een zegelrecht van 0.05 verschuldigd, hetwelk kan worden voldaan hetzij door middel van een plakzegel voor elke voldaanteekeninghetzij door de lijst of den staat te laten stempelen met den blauwen stempel (zonder opcenten) tot zoodanig bedrag aan stui vers, als er zegelplichtige quitantiën op het stuk moeten voorkomen. Prof. Pierson, die in de Vrijzinnige kiesvereeni ging te Rotterdam de Munt-quaestie behandelde deed met den heer Vrolik het, thans door de regee ring tot wetsontwerp geformuleerde, voorstel om zilvergeld te ontmunten, tot baren om te smelten en tegen marktprijs te verkoopen, ten einde het wegvloeien van ons goud te voorkomen. Hij begon dan ook met de verklaring dat hjj voor zijn voorstel propaganda wilde maken. Hij zette daartoe de geschiedenis van ons munt wezen uiteen, daarbjj voorop stellende, dat hij bjj zijn voorstel was uitgegaan van de gedachte die steeds ons heele muntwezen beheerscht had en die, hoevele gebreken dat muntwezen ook aan kleefden, toch nog steeds de leidende gedachte wezen moest. Beoordeelen we wetten, van welken aard zij ook zijn, dan moeten we volgens hem met waardeering beginnen, aannemende, dat zij, die de wetten maakten, mensehen van gezond verstand zijn geweest, en onderzochten we met die waardeering de wetten op 't gebied van 't munt wezen, dan moesten we overtuigd worden, dat werkelijk eene leidende gedachte, eene bepaalde consequentie in die wetten aanwezig was. Wat toch was het geval? De wet van 26 No- vemb. 1847 regelde ons muntwezen en voerde den enkelen standaard in, zoowel voor Nederland als voor Indië. Jaren gingen voor bjj, zonder dat men eenige nadeelen ondervond van de aan ona muntwezen klevende gebreken, ja wie tot voor weinige jaren over ons muntwezen zou hebben gesproken, zou geen gehoor gekregen hebben. Daar besloot Duitschland echter eerst den gouden stan daard naast den zilveren in te voeren, eindeljjk geheel den gouden standaard aan te nemen, en eene algemeene depreciatie van t zilver was daarvan het gevolg. In alle landen volgde eene staking van de vrije gelegenheid tot aanmunting van zilver. Neder land kon op dat punt niet achterblijvenhet schorste allereerst de gelegenheid tot aanmunting van zilver, later voerde het den gouden standaard in, niet alleen naast den zilveren, maar wel deugdeljjk als eenigen standaard, met dien ver stande, dat een zilveren gulden geacht zou worden een tiende van een gouden tientje te zijn. De toenemende waarde-vermindering van het zilver sloopte echter allengs de wetteljjke verhip*

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1