N° 44. 126e Jaargang. 1883. Woensdag 21 Februari. SLACHTER IJ. Middelburg 20 Februari. FEUILLETON. Nieuwe Uitgaven Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent'per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBllRGSCH COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W, A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagerten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. Ij. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op bun' besluit van den 22™ Mei 1882 n° 9, waarbij aan M. A. de Weerd, bij wijze van proef, voor den tijd van zes maanden, vergunning is verleend om perceel wijk letter N n° 215 in de Pijpstraat alhier, in te richten tot slachtplaats en tijdelijke stalling van ter slachting bestemde runderen, maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van M. A. de Weerd, om die voor- loopige vergunning in eene definitieve te veranderen; dat op Maandag den 5™ Maart a. ten raadkuize dezer gemeente, des namiddags te half twee uur, gelegenheid zal worden gegeven om tegen de in williging van dat verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 16en Febr. 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, P IC K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Men schrijft ons uit Den Haag Het eindverslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer over de censuswet maakt een zeer zonderlingen indruk, omdat daaruit blijkt, dat de regeering het verband tusschen de beide voordrachten betreffende het kiesrecht loslaat en bereid is de censusverlaging in te voeren, ook al is het lot van het andere ontwerp nog geheel on zeker. Wie begrijpt er iets van In de stukken werden tot hiertoe de beide ontwerpen als onder- deelen van éen geheel voorgesteld. De censusverla ging in verband met de gewijzigde indeeling der districten zou de kans openen op eene andere partijvorming, en daardoor kunnen leiden tot een beteren politieken toestand. En thans is de regee ring voorloopig tevreden met de censusverlaging alleen. Wel blijft zij erop aandringen, dat ook bet ontwerp tot indeeling der districten tijdig zal worden behandeld, maar als de kamer goedvindt dat ontwerp te laten liggen, en alleen het census- ontwerp aan te nemen, dan is het ook goed. Nu weet men, dat de censusverlaging, op zich zelve beschouwd, van tamelijk onschuldigen aard is, en dat de partijen, die het op den ondergang der liberale partij voorzien hebben, al hun hoop gevestigd hebben op de invoering der enkelvou dige districten. Men weet, dat zij reeds aan het uitcijferen zijn geweest, hoe onderling de buit verdeeld zal worden. Hoe kan de regeering mee- nen, dat die partijen er vrede meê zullen nemen dat de beide ontwerpen buiten verband met elkander zullen worden behandeld En het zonderlingste is wel, dat als dit gebeurt Naar het Noordsch, door Elisabeth Weihaven. Bergen is lang de meest conservatieve stad van het geheele land geweest. De reden daarvoor ligt zoowel in de omstandigheden als aan de bevol king zelf; want daaronder waren karakters, zóo ontoegankelijk als dat zij zich door geen macht ter wereld van hunne gewoonten lieten afbrengen, zoo min met het oog op hun kleeding als op hun levenswijs. Daardoor kwam in die dagen de originaliteit tot haar hoogsten bloei. Een van de eigenaardigste verschijningen uit dien tijd vlas een bejaarde vrouw, die steeds ge kleed ging in een kleedingstuk dat reeds lang uit de mode was, een regenkleed genaamd, dat dienst deed, als hoed, mantel enparapluie. Indien een rijke of voorname dame zulk een ding droeg dan was het van zwarte zijde, maar vrouwen uit den minderen stand hadden het van een soort van stijve wollen stof. Deze deftige gestalte vertoonde zich nooit in de stad zonder in haar taffen regen kleed gehuld te zijn. Dat was zeker zeer prac- tisch in een stad waar het zooveel regent, maar onze madame droeg het ook bij den heideraten zonneschijn en geleek, van top tot teen in dat en de censusverlaging wordt aangenomen, de peri odieke verkiezingen in Juni a. s. zullen plaats hebben naar een lageren census in de oude dis tricten, terwijl, als daarna de nieuwe tabel tot stand komt, dadelijk na die verkiezingen een ont binding zal moeten volgen met verkiezingen in de nieuwe districten. Want om de censusverla ging alleen zal, zoo verklaart de regeering dui delijk, niet ontbonden worden. Zóóveel is zeker dat de regeering door haar zonderlinge houding de kansen op het welslagen van haar onderneming niet verbeterd heeft. De gisterenavond door de vereenigde sociëteiten der schutterij en infanterie, ter gelegenheid van 's konings jaardag, in het Schuttershof alhier ge geven Soiree is goed geslaagd. De feestviering werd door den voorzitter geopend met een van liefde voor koning en vaderland tintelende en tot moed en eerbied voor Neerlands driekleur opwek kende toespraak en voortgezet door de verdienste lijke uitvoering van een paar zangstukjesVer- hulst's Vlaggelied en Beethoven's Hymne an die Nacht. Een viertal dichtstukken De legende van den Drachenfels, Een sterfbed en een looneel, Truitje en De gevaarlijke barbier werden, de eersten met gevoel, de laatsten met vrij wat komische kracht ten gehoore gebracht en een en ander afgewisseld door trekken op degen, sabel, stok en geweer, waarbij de uitvoerders van dit gedeelte van het program blijken gaven, van bedrevenheid in het hanteeren van hun wapen. De Soiree werd be sloten met een tableau vivant, Na het gevecht ge titeld, waarin de diensten die de vereeniging Het Roode Kruis op het slagveld bewijst voorgesteld werden. Het tableau, goed gedacht en gegroe peerd, zou zeker meer nog dan nu reeds het geval was voldaan hebben, wanneer meer werk van de verlichting gemaakt was. Na afloop van de Soiree waren spoedig tafels en banken aan den kant gezet en lokten de opwek kende tonen der muziek de talrijke aanwezigen uit om een offer op het altaar van Terpsichore te brengen. Lang liet men zich daartoe niet noo- digen en in de opgewekste stemming werd het feest nog uren voortgezet. Vlissingen, 20 Febr. Men verneemt dat de heer H. E. de Bruijn, ingenieur bij den rijks waterstaat alhier, met den 1 Leeuwarden is overgeplaatst. April a. naar Vlissingen, 19 Feb. Op de werf der koninklijke maatschappij de Schelde alhier werden heden met 't beste gevolg opgesteld drie ijzeren masten, waarvan twee 6 ton ieder en éen ruim 8 ton wegen, bij eene lengte van 87 voeten, welke bestemd zijn voor een bok, die gebruikt zal worden om door stoom lasten tot een gewicht van 40 ton te lichten, welke tot 25 M. hoven den waterspiegel kunnen worden opgehescken. Door eene beweging van het derde been kan de bok tot op een afstand van 10 meter buiten den walkant en van 5 meter daar binnen stijve, zwarte ding gehuld, net een bidstoel jn een oude kerk. De jonge dames droegen bijna nooit een regenkleed; want dat was zijn licht onder een korenmaat zetten. Het werd ver over het hoofd getrokken, op de borst over elkaar geslagen en viel in wjjde plooien tot onder aan den rok. Madame verliet haar huis zelden in de week, maar eiken Zondag ging zij, mooi of slecht weêr, naar de Duitsche kerk; dan stapte zij deftig langs het kerkpad in haar opval lend gewaad, zonder op de nieuwsgierige blik ken te letten, die de navolgers der mode op haar. wierpen. Madame was van Duitsche af komst. en hare voorouders waren sedert onheu gelijke tijden in het bezit geweest van een of meer gaarden op de Duitsche brug (oude stad, verpand aan de leden van het Hanse verbond, voor facto ryen en stapelplaatsen, zoodat de burgers die door armoede gedreven waren deze voor den handel zoo gunstig gelegen plaats te verpanden, zich eindelijk genoodzaakt zagen aan de andere zjjde van den zeeboezem een nieuwe stad te bouwen). Zij was weduwe van een koopvaardij-kapitein .Ruijter, die haar een vrij groot vermogen had nagelaten. Als madame haar huis verliet werd zij altijd vergezeld door een grooten hond, die, evenals zijn meesteres, boven de zwakheden en ijdelheden zijner natuurgenooten verheven scheen te zijn hij liep stil en bedaard aan hare zijde met den kop naar beneden en even groote stappen als de haren. Zij vervolgde steeds haar weg in vrede; geen straatjongen waagde het een opmerking over haar wordfcn overgehaald tijdens zijn last daarin han- j gende is. Bedoelde bok wordt vervaardigd en opgesteld door de firma Ludwig Stuckenholz te Wetter a/d Ruhr en is reeds de 3e groote bok welke door genoemde firma hier te lande werd afgeleverd. Aan den bok van verouderd systeem die, onge veer een kwart eeuw geleden, op deze werf aan de zijde der sloeploodsen door de directie der marine, hoofdzakelijk voor de pantserplaten, was opgericht, werd heden de dienst opgezegd. Het werktuig moest zijn hoog standpunt met een bad in het dok verwisselen. Wolfaartüdïjli, 30 Feb. In de gisteren gehouden raadszitting is tot lid van het burgerlijk armbestuur op nieuw benoemd de heer W. Van Strien. *1 Jzendijke, 19 Febr. Er bestaat plan een keiweg aanteleggen van de kom van IJzendijke, door de polders Zacharias en Oranje, naar de zoo genaamde klakbaan, of daar waar de tweede open bare school in deze gemeente staat. De kosten daarvan worden geraamd op 41,000, die op de volgende wjjze zouden gevonden worden. De ge meente legt den weg en tracht bij het gemeente- crediet f 21,000 op te nemen, terwijl aan de provincie 20,000 renteloos voorschot wordt gevraagd. Ter aflossing zouden de genoemde polders, naar men wil, jaarlijks 1300 a 1400 willen toestaan. Het overige moet dan door de gemeente gedragen worden, tenzij ook de aangrenzende Maurits-polder mocht contribueeren, waar evenwel weinig hoop op bestaat. Donderdag a. zal omtrent een en ander worden beslist. Sedert eeriige dagen is de gemeenteraad te Sta- venisse in conflict met het dagelijksch bestuur. Aanleiding hiertoe gaf het volgende. In de ver gadering van Maandag jl. bracht een der raads leden het voorstel ter tafel, om ook niet gevac cineerde kinderen de openbare school te laten bezoeken. Als motief werd aangevoerd, dat bij rederijkersvoorstellingen (die men in een school lokaal geeft) zoowel ingeënte als niet-ingeënte per sonen het gebouw binnentreden (sic). Het spreekt vanzelf, dat de burgemeester een voorstel tot overtreding van de wet niet in stemming kon brengen. Nu heeft de lijdende partij zich tot ged. staten gewend met een klacht wegens verkorting der rechten. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 23 dezer niet plaats hebben. Van de op den 16™ dezer gedane inschrijvingen tot het bekomen van schatkistpromessen, die op grond van art. I der wet van 5 December 1881 Staatsblad no 185) en het koninklijk besluit van 6 Februari 1883 Staatsblad no 20) zullen worden uitgegeven en waarvoor in het geheel was inge schreven voor 22,423,000, zijn aan de hoogste inschrijvers toegewezen 100 stuks a 1000 en te maken, want zij was als omgeven door een atmosfeer van eerbiedwaardigheid. Madame hield zich altjjd een poos op het kerkhof op, eer zij de kerk binnentraddan bezocht zij het graf van haar man. Zooals zij daar zat, had zij zeer goed kunnen dienen tot model voor een monument. Wanneer zij heenging bleef de hond op het graf liggen en waakte tot zij terugkwam. Stil als een schaduw gleed zij door de kerk, nam den sleutel uit haar zak, sloot haar bank open, zette haar bril op, sloeg haar psalmboek open en verzonk in een diep gepeins dat was weldra duidelijk zichtbaar in eiken trek van haar streng bleek gelaat, dat de opmerkzaamheid van menigeen trok, terwijl zij over haar boek gebogen zat. Zooals zij daar zat, vervuld en doordrongen van de macht van den godsdienst, paste zij precies in die sombere, ernstige kerk. Eens gebeurde het dat een jong candidaat, die voor het eerst in de Duitsche kerk zou prêeken, midden in het »Onze Vader" bleef stekenbleek en angstig zocht hij naar de woor den maar te vergeefsDe geheele gemeente had medelijden met hem maar daar stond madame Ruijter eensklaps in haar bank op en sprak met een luide, heldere stem»Uw wil geschiede, zoo in den hemel, als ook op de aarde" en de candi daat was gered. Aan het beneden einde van de Hoogstraat, waar men het den Hoek noemt, woonde madame Ruijter in een wit huis met een spitsen gevel. Hier is de straat afgesloten en aan beide zijden door huizen omgeven, en de menschen, die daar ten tijde van dit verhaal woonden, leefden 1090 stuks a f 10.000, tot een nominaal be drag van 11.000.000. De hoogste prijs pet- duizend nominaal was 990, de laagste 986.87; het totaal bedrag dat op 24 Febr. a. verschuldigd is beloopt f 10,857,926.82, hetgeen uitkomt op een gemiddelden prijs van bijna 987.08 voor elke 1000 nominaal. Bij gelegenheid van 's konings verjaardag zijn bij het regiment grenadiers en jagers alle straffen opgeheven met de daaraan verbonden gevolgen, met uitzondering echter van die straffen, waaraan het ontnemen van de sabel is verbonden. Zooals bekend is, wordt de sabel ontnomen aan hem, die zich schuldig maakt aan dronkenschap of aan misbruik van dat wapen. Het te Hellevoetsluis gestationeerde instructie schip Mamix zal in het laatst der volgende maand naar Vlissingen vertrekken, om te salueeren bij het vertrek der vorstelijke familie van daar naar Engeland. Het Evang. Zondagsblad verneemt, dat bij de regeering het voornemen bestaat om de werkzaam heden der posterij op Zondag aanzienlijk in te krimpen. Tot dat einde worden gegevens verza meld, op welke wijze beperking van dienst het best is overeen te brengen met de wenschen dei- belanghebbenden. Uit het jaarverslag omtrent het Nieuws van den Daguitgebracht op de Maandag gehouden al- gemeene vergadering, bleek dat het debiet van het- blad sedert de jongste vergadering 3600 exempla ren geklommen en daardoor thans tot 31,600 per dag gestegen isterwijl ook aan advertentiën belangrijk meer werd besomd dan het jaar te voren; de uitgaven evenwel stegen daardoor mede zeer aanzienljjk. De totale ontvangsten van exem plaren der courant beliepen 259,105.18 en van advertentiën ƒ253,488.291. Na afschrijving op inboedelrekening en aftrek van de bij statuten bepaalde tantièmes bleek voor aandeelhouders een netto winst van 46,072 beschikbaar te zijn, gevende alzoo over het kapi taal der vennootschap, zijnde 71,000, een divi dend van 65 pet. Alle obligatiën ten laste van de vennootschap werden in den loop van 1882 afgelost. Bij den muzikalen wedstrijd, in 't begin van Juni te Rijssel te houden, is de heer Maurice Ha- geman benoemd als lid der jury voor Nederland. P. A. Janssen. Mijne verdediging, ƒ1.25, F. B. Den Boer, Middelburg. Wie over deze treurige zaak meer vernemen wil dan in den loop van het rechtsgeding aan het licht is gebrachtwie ervan houdt beide partijen te hooren en den schuldig bevondene het oor wil leenen om zijne zaak nog eens te bepleiten, hij ongeveer als éen familie onder elkaar, althans zij wa ren zeer nauwkeurig onderricht van hetgeen er in eikaars huishouding voorviel. De bewoners van den Hoek waren rijke en respectabele kooplieden, (eigenaars van gaarden) zoodat men gerust kon zeggen dat de Hoogstraat een rijken bodem had. De brave huismoeders van den Hoek vonden het niet aardig dat madame Ruyter zulk een afgezonderd leven leiddewant hare nauwkeu rigste nasporingen om haar levenswijs te leeren kennen waren steeds vruchteloos gebleven. Madame had de kunst verstaan om elke vreemde inmen ging in het leven, dat zij zich voorgenomen had te leiden, af te weren, en het meest onvermoeide oog kon haar afgesloten bestaan niet doorgronden. Zij was het voorwerp der nieuwsgierigheid van een ieder die wist dat zij bestond. Wanneer zij uitging was zij voor de scherpe blikken der toe schouwers beschermd door haar regenkleedwant dat vormde als ware een huif over haar geheele persoon, en het weinige wat men van haar gelaat te zien kreeg gaf ook niet veel licht in de zaak, want dat had altijd zijn zelfde onbeweeglijke, stijve uitdrukking en zij die de geschiedenis hai-er jeugd kenden lagen in het graf, zoodat die ge heel in vergetelheid, geraakt was. Alleen haaf oude dienstmaagd kende die tot in de fijste kunstjes zij alleen wist ook welk een geestkracht" haar mees teres aan den dag gelegd had, door van haar jeugd af aan, afstand te doen van alle genoe gens der wereld. Al wat men dus in den Hoek van het geslote^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1