0 43. 126* Jaargang. 1883. Dinsdag 20 Februari. Middelburg 19 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Pi'ijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCH Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiuingen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. 's Konings jaardag heeft in onze gemeente de gewone plechtigheden met zich gebracht. Dat van de openbare en van vele particuliere gebouwen de vlag wapperde spreekt van zelf. Te ruim half twaalf trok het garnizoen naai de Groote Markt, waarbij een oogenblik later zich de schutterij, die op den Dam was aangetreden, vergezeld van het muziekkorps, aansloot om de ge bruikelijke parade en inspectie te bonden, die gekom- mandeerd werd door kapitein J. C. T. Bouman. Een en ander bracht eene bijzondere, prettige drukte teweeg. Het carillon kon niet bespeeld worden; een gebrek aan een der klokken is oorzaak dat reeds sints geruimen tijd ook bet klokkenspel op de marktdagen achterwege blijft. Des namiddags te half twee uren gaf het 2e bataljon van het 3e regiment infanterie in het Schuttershof een militair assaut, dat opgeluisterd werd door het muziekkorps der d. d. schutterij. Tal van genoodigden waren daarbij tegenwoor dig. Wij merkten o. a. op den burgemeester onzer gemeente, de kommandanten en vele officieren van bet garnizoen en van de schutterij, enkele raads leden en verdere autoriteiten. De zaal was keurig versierd en bet was een aangenaam schouwspel, zoo flink als alle nommers van het programma werden uitgevoerd. De gymnas tische oefeningen, het trekken met degen, sabel, stok of geweer lokten ruimschoots toejuichingen uit, die wel verdiend waren. De kleine deelnemer vooral vond bewondering, en de dapperheid waar mede hij slagen toebracht en die pareerde was alleraardigst. Zou zijn tegenpartij hem nu en dan niet eens hebben gespaard? Niet minder hulde moeten wij brengen aan ons muziekkorps, onder zijn zeer verdienstelijken kapelmeester De Jong. Op zulk een dag beeft bet een vermoeiende taak, maar het speelde met lust en zeer goed. Naafloop van het assaut voerde het, tusscken 3 en 4 uren, in de Abdij voor bet paleis van den commissaris des konings nog eenige muziekstukken op ver dienstelijke wijze nit. Heden avond is er in het Schuttershof een soiree en bal vanwege dejvereenigde sociëteiten der schut terij en infanterie, dat zeker een druk bezoek lokken zal. Door de leerlingen der R. H. B. S. alhier is Z. M. de koning langs telegrafischen weg, geluk- gewenscht met H. D. geboortedag. Namens Z. M. werd daarvoor, eveneens per telegraaf, dank betuigd. Heden is ten raadhuize alhier door den burge meester dezer gemeente aan den heer L. Vogel jr., fabrikant van ijzerwerken en brandkasten, het diploma uitgereikt, waarbij hem door Z. M. den koning vergunning wordt verleend om het konink lijk wapen te mogen voeren. "Vlissingen» 19 Febr. 's Konings jaardag is heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd met het houden eener parade door het garnizoen en inspectie der schutterij. Voor het eerst, sedert vele jaren, werd de schut terij weder voorafgegaan door een eigen muziek korps, dat zeer velen genoegen deed, niet hoofd zakelijk omdat het bij de exercitiën der schutterij dienst zal doen, maar omdat dit korps een uit muntende oefenschool worden kan tot vorming van muzikanten, waaraan hier groote behoefte bestaat. Het korps wordt door de gemeente ge subsidieerd. Vlissingen 18 Febr. Wij vernemen dat bij de koninklijke maatschappij De Schelde alhier, twee stoommachines met stoomketels zijn besteld en wel door de heeren L. Smit en zoon, scheeps bouwmeesters te Kinderdijk, eene compound schroef machine met surface condensor, met een ontwik kelingsvermogen van 700 Indicateur paardenkrach ten. De voornaamste afmetingen dezer machine zijn hooge druk cylinder 27 Eng. duim, 1, lage dito 50 duimen, en slaglengte 33 duimen. Deze machine is bestemd voor eene hij genoemde heeren in aanbouw zijnde zeeboot, groot 1600 ton, welke onder de reederij van de heeren W. Muller en c° te Rotterdam in de vaart zal worden gebracht. Door den heer H. J. Bonn, scheepsbouwmeester te Charlois bij Rotterdam, een compound machine met surface-condensor, van dezelfde kracht en af metingen als eerstgenoemdevoor eene zeeboot van gelijke grootte, bij dezen scheepsbouwmeester in aanbouw, welke in de vaart zal komen onder jreederij van de Jjgeten Bonke&Y isser te Rotterdam Binnen het jaar zullen beide machines moeten zijn afgeleverd. Vlissingen» 18 Febr. Voor het algemeen zal het aangenaam wezen, als het rapport van de benoemde deskundigen voor den stoomtram tusschen hier en Middelburg openbaar zal zijn gemaakt, en de gemeentebesturen daarna spoedig in gemeenschappelijk overleg afdoende besluiten zullen nemen om aan de ongelukkige maatschappij, verplichtingen opteleggen, waardoor de onophou delijke teleurstellingen voor de talrijke reizigers eindelijk tot de geschiedenis zullen behooren. Ook in de afgeloopen week was het meer dan erg te noemen. Het bedoelde onderzoek zal loopen over den aanleg van den weg, bet rollend materiaal en de exploitatie zelve. ïerseke, 19 Febr. Nadat in de vorige raadszitting een voorstel tot verhooging van het onderwijzers-traktement, in weerwil van eene ij verige verdediging door den burgemeester, met éene stem meerderheid verworpen was, viel in de vergadering van Zaterdag eene wijziging van dit voorstel een gunstiger lot ten deel. Met algemeene stemmen (1 lid was afwezig) werd aangenomen, dat men tot Augustus onderwijzers tegen een salaris van f 600 zou oproepenmocht men dan nog niet geslaagd zijn, dan zou in den een of anderen vorm het salaris worden verhoogd. Over dien vorm en het bedrag zal later worden beraadslaagd. Als is 't niet veel, 't is toch iets in 't belang van 't onderwijs. Verder werd besloten tot bet uitschrijven van eene geldleening ten bedrage van 6200, in obli- gatiën van 100 a 5 waarvan jaarlijks drie bij uitloting zullen worden afgelost. De leening heeft ten doel de kosten te bestrijden, aan de onlangs besloten vergrooting der haven verbonden. Nog vond algemeene goedkeuring een voorstel tot aankoop van een stukje grond tot tuin voor het hoofd der school op het dorp voor de som van 247.40. YzendijUe, 18 Febr. De heer J. A. Hem- mekam, alhier, heeft van ged. staten eene afwij zende beschikking ontvangen op zijn bezwaarschrift tegen het besluit van het dagelijksch bestuur der- gemeente Biervliet in Januari jl., waarbij de heer A. Rijnberg aldaar als schatter der lokaliteiten in zake drankwet in zijne plaats was aangesteld. Naar wij vernemen zal de heer Hemmekam zich in hooger beroep begeven. Door ged. staten in onze provincie is een voorschrift aan de besturen der waterkeeringen van de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland uitgevaardigd, tot aanleg van een afzon derlijk register der peilingendie betrekking hebben op zinkwerken en steenbestortingen. Dergen op Zoom, 18 Febr. De goed keuring der regeering betreffende de slooping van de nog overgebleven gedeelten der vesting Bergen op Zoom is ontvangen, zoodat spoedig de aanbe steding dier slooping kan worden verwacht. Alleen de werken rondom bet zoogenaamde »pilkenswater" blijven in verband met de voorge nomen kanalisatie van de Zoom, nog eenigen tijd gespaard. Zondagmiddag hield te Rotterdam de vereeniging Algemeen stemrecht eene openbare vergadering, die volgens de N. II. Ct. aanvankelijk vrij talrijk was bezocht. De zaal was toch in den beginne voor de helft gevuld, doch van lieverlede vertrokken velen, zoodat ten slotte, toen het er op aankwam om over eene motie te beslissen, nog slechts een honderd tal personen aanwezig bleken te zijn. Eerste inleider van het debat was de beer P. C. F. Frowein, uit Goes, die in eene gematigde rede alle theoretische bijzonderheden op zijde zette om zich uitsluitend op practisch terrein te bewegen en algemeen stemrecht te eischen niet als panacé, maar als het eenige middel om ge leidelijk tot volksontwikkeling te geraken. De tweede inleider, de heer J. A. Fortuyn, uit Am sterdam, wilde alles prijs geven voor het algemeen stemrecht. Hij verklaarde dat overal rotheid heerscht. Met bittere satyre hekelde hij de ministers, de staten-generaal en den koning, wiens privé daden hij zelfs gispte. Het vaderland OnzinHij en de zijnen bezitten niets van den vaderlandschen grond het vaderland is de beurs van bet kapitaal die bet volk beeft te verdedigen. Vreemde over- beerscbing zal hem welkom zijn, indien zij alge meen stemrecht brengt, onbeperkt en zuiver, met geheime stemming aan de stembureaux. Tegen die woorden werd later protest aangetee- kend, Des konings naam behoorde buiten spel te blij ven, en dat men bereid zou zijn 's lands zelfstan digheid en onze nationaliteit ten offer te brengen aan de zucht om algemeen stemrecht te verwerven werd als een misdaad gebrandmerkt. Ook de heer Frowein eischte dat 's 'konings naam buiten spel zou blijven; de heer Fortuyn haalde daarop bakzeil en de vergadering keurde dat goed, doch sommige sprekers bleven de nati- onaliteits-theorie betwisten. Volgens hen is alle grensregeling een pest voor de menscbheid. Er is slechts één godsdienstverbroedering slechts één vaderland de aarde. Geen land, meende een ander zou zoo sterk in nationaliteit zijn als het onze, indien aan het volk zuiver algemeen stem recht werd geschonken. Daartoe moet het komen langs alle wettelijke middelen, desnoods met geweld. Er was een spreker die in algemeen stemrecht geen middel zag tot volkswelvaart. Hij wees op Duitschland, waar zoovelen niettegenstaande zij algemeen stemrecht bezitten, verplicht zijn elders een heenkomen te zoeken. Hij achtte het oogen- blik niet rijp voor het invoeren van den maatre gel en achtte het noodig volksontwikkeling te doen voorafgaan, Daartegen werd aangevoerd dat meerdere volks ontwikkeling naar den tegenwoordigen stand van zaken niet te krijgen is en dat alzoo algemeen stemrecht behoort vooraf te gaan. De heer Fro wein voegde er bjj dat er geen meer publiek leven kan ontstaan zoolang het volk zijne rechten wor den onthouden. Hij wees op Goes, waar werklie den door werkgevers voor het alternatief werden gesteld te worden ontslagen als zij eene volksver gadering bijwoonden. Ten slotte werd met algemeene stemmen eene motie aangenomen luidende: „De vergadering is van oordeel dat zoowel het recht als het belang van de gebeele bevolking medebrengt de dadelijke invoering van algemeen stemrecht en protesteert tegen de tegenwoordige regeling van het kiesrecht.'' Bij de Vrijdag jl. plaats gehad hebbende in schrijving voor schatkistpromessen, waarvan de uit slag nog niet is bekend gemaakt, zijn de aanbie dingen, geschied tot eene rente van ruim 5 pet. aangenomen. Binnen weinige dagen zal een wetsontwerp worden ingediend tot uitbreiding van het bedrag der muntbiljetten tot 15 millioen. Het besluit van den minister van marine tot trapsgewijze vermindering der dagloonen van be jaarde werklieden aan 's lands werven, is in zóó ver gewijzigd, dat die van 55 jaren, bij geschikt heid voor hun werk, in bun daggeld gehandhaafd blijven. Na de behandeling der leeningwet zal de tweede kamer in de afdeelingen onderzoeken o. a. de wetsontwerpentot herziening van de indeeling van het rijk in kiesdistricten tot herziening van de wet op den kinderarbeidbetreffende de ver deeling van markgronden tot wijziging van art- 126 der wet op het hooger onderwijshet wets voorstel van den heer Vermeulen tot wijziging van enkele artikelen van de wet op het lager onderwijs; het wetsontwerp Schepel betreffende het vestingstelselde onteigeningswet voor het kanaal van Amsterdam naar de Merwedehet ontwerp tot verbinding van den Hollandschen IJsel met de Gouweonteigeningswet over den aanleg van een straat te 's Gravenhageontwerp van wet tot verbinding van de Voorzaan met bet Noordzeekanaal; voorstel-Buma betreffende de drooglegging van de Zuiderzee, Donderdag 22 Febr. zal de minister van oorlog geen audiëntie verleenen. In Den Haag is Zaterdagavond eene openbare bij eenkomst gehouden, die uitging van de le afdeeling 's Gravenhage der Sociaal-democratische vereeniging en ten doel had om te handelen over de dagbladpers in Nederland. Deze vergadering werd geleid door den heer F. Domela Nieuwenhuis, die wij meld den het onlangs geen vriend van de zooge naamde Koningin der aarde is. Even dwaas als die titulatuur is zeker wel het geschimp op de pers, dat op de bewuste vergadering moet hebben plaats gehad. Honderd personen, waaronder zes vrouwen, waren daarbij tegenwoordig. De beste zaak wordt wel eens bedorven door slechte dienaars en met de beste bedoelingen kan men dwalen. Zoo is bet ook met de pers, en eene lofrede op zich zelf te houden is ook aller minst betamelijk. Daarom zwegen wjj verder. Alleen vermelden wij dat de wering der pers op de onlangs gehouden vergadering der Ambachts ver eeniging. waarvan wij toen melding maakten, berustte op een misverstand. De voorzitter alleen bad schuld, want bij had de persuitgenoodigd, hoewel slechts punten van huishoudelijken aard werden behandeld. Bij de commissie uit aandeelhouders van de Ned. centraalspoorweg-maatschappij is ingekomen een voorstel, waarbij de Rijnspoorwegmaatschappij aanbiedt de exploitatie van eerstgenoemden weg over te nemen op den grondslag van een asso ciatie, echter met dien verstande, dat rente en aflossing op de obligafiën, alsmede een minimum- uitkeering van 1} pet. op de aandeelen door de N. R. S. M. wordt verzekerd. De nieuwe burgemeester van Zevenbergen, de heer J. van der Minne, heeft bij zijne installatie aan de gemeente ten geschenke aangeboden eene brandspuit, geheel van eigen vinding en van bij zondere constructie, ter waarde van ƒ1000. Blijkens eene mededeeling van den notaris Montijn, te Gouda, zal de vorming van een «co mité van uitvoering" voor bet Transvaalscbe ka- nonnenplan tot later worden uitgesteld. Waarschijnlijk is dit slechts een verzachtende vorm voor de mededeeling dat de heer Montijn afziet van het dwaze plan, dat bij zijne landge- nooten geen zweem van bijval vond. De Londenscbe correspondent van de N. R. Cl. schrijft Van verschillende zijden boor ik reeds plannen opperen in verband met 's konings komst in April a. Ik geloof dat de Nederlandsche kolonie alhier wil trachten de schade in te halen van ver leden jaar. Ook hoor ik dat de Rotterdamsche tooneeldirectie, die zooveel opgang heeft gemaakt met hare flinke onderneming in Westminster, nu welhaast twee jaren geleden, in onderhandeling getreden is met het bestuur van het Drury-Lane- Theatre over eene Hollandsche gala-voorstelling, die hier tijdens 's konings verblijf zou worden ge geven. Het ware ook mogelijk dat eene reeks van opvoeringen in onze taal er het gevolg van was maar dan in een anderen Londonschen schouwburg. Welk tooneelgezelschap bet zal wezen: dat van het Nederlandscli tooneel, afdeeling Rotterdam of dat van den heer Van Zuylen blijkt hieruit niet. minister, departem. Op verzoek eervol ontslag verleend als commies bij het dep. van buitenl. zaken aan E. G. A, baron Snouckaert van Schau- burg. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Mydrecht c. a. W. F. E. Wijnen, commies ter inspectie te Amsterdamte Dordrecht c. a. J. W. Veen Valck, ontv. te Zwijndrecht c. a. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in de Nederlandsche en de Engelsche taal aan de kon. mil. academie te Breda, A. S.Kok. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Breda H. E. Antink, controleur dier middelen te Utrecht. notarissen. Op verzoek vergund aan B. A. Mispelblom Beijer, zijn notariële standplaats over te brengen van Rossum naar Zalt-Bommel. Op het drietal voor hoofd eener O. L. school 3e klasse te Amsterdam staat n° 3 de heer J. A. Van Driel te Breskens, en op een drietal voor hoofd eener school 1« klasse n° 1 de heer J. Stam- perius te Alkmaar. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag zal 20 en 21 Juni te Arnhem worden gehouden. Het voornemen bestaat, om ook dit jaar een openbare meeting te houden, over de vraag of ook voor ons hooger onderwijs al dan niet het antirevolutionair beginsel doorgaat, dat bijzon der onderwijs regel en openbaar onderwijs aan-, vulling moet zijn. D" B. Veenstra, te Vlissingen, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Colijnsplaat. Bedankt voor het beroep naar de Ev. Luth, ge meente te Vlissingen door d' H. R. Snijder, pred. fe Medemblik. Heinkenszaiui, 19 Febr. Onze beroeje^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1