N° 41. 126® J aargang. 1883, Zaterdag 17 Februari. Ce huishoudster. Middelburg 16 Februari. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger Dit blad verschijnt d a gel ij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent/per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagii, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. van der Peijl, le ZierikzeeA. G. de Mooij en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBURGSS COURANT. Men schrijft ons uit Den Haag Een beslissing, van grooter beteekenis dan die heden in de tweede kamer viel ter zake van de Billiton-quaestiezal men in de parlementaire annalen te vergeefs zoeken. De demonstratie dei- eerste kamer tegen den minister van binnenland- sehe zaken, en het votum der tweede kamer in de Billiton-zaak zijn twee feiten, wel geschikt om het vertrouwen in de vertegenwoordiging te versterken. Komt de eer van hetgeen er in de eerste kamer gebeurde uitsluitend toe aan de liberale leden, tot de gewenschte beslissing der tweede kamer hebben alle partpen medegewerkt. De lijst der 57 leden, die voor de krasse conclusie der com missie stemden, wijst eene bonte mengeling aan. Alle denkbeeld aan een partij-votum is buiten gesloten. De beteekenis der gevallen beslissing ligt niet enkel in de gevolgen, die zij hebben moet voor de zaak zelve (aan handhaving der door de kamer onwettig verklaarde overeenkomst met de Billiton - maatschappij zal niemand meer denken), maar ook in> de politieke gevolgen. Dat de minister van koloniën dit votum niet overleven kan, daarover zal wel bij niemand een oogenblik twijfel rijzen, en zoo ook dat de positie van den gouverneur- generaal- onmogelijk is geworden. Zullen echter de politieke gevolgen geen wijder stiekking heb ben Zal bet ministerie zich van dit votum niets aantrekken èn alleen den minister van koloniën laten gaan Dit is weinig waarschijnlijk, al heelt dan ook in een staatsstuk, aan de eerste kamer gericht, de graaf Van Lynden zijn ambtgenoot van koloniën geïsoleerd. Het kan de regeering, niet ontgaan zijn, dat bet beweren van den beer Rut gers, dat bet ministerie in deze zaak niet mocht worden gescheiden van bet hoofd van het depar- te: 3nt van koloniën, alleen bij den heerHeyden- rijck tegenspraak heeft gevonden. Dat overigens de kamer zelve onder den indruk Was, dat een afkeurend votum in de Billiton- quaestie groote politieke gevolgen zou kunnen hebben, schijnt te mogen worden afgeleid uit het feit-, dat over het wetsontwerp betrekkelijk den census geen eindverslag is uitgebracht en dat bet ontwerp tot herziening der kiestabel niet naar de sectiën is gezonden. Mocht wat óok mogelijk is de minister raad beslissen, dat met den minister van koloniën over boord te werpen de rekening met de kamer vereffend is, dan zal toch in elk geval de positie van bet kabinet door dit votum niet versterkt zijn en de behandeling van een zoo gewichtig politiek vraagstuk als dat van bet kiesrecht, met eene kamer waar bet kabinet nergens een steunpunt vindt, een. des te hachelijker waagstuk worden. Heden middag te éen uur werden de in den loop Naar het Noordsch van Elisabeth Weihaven. De laatste brief van de huishoudster aan baai- vriendin luidde Lieve Truida Gjj moet mij vergeven dat deze brief zoolang in mijn lade gelegen beeft. Maar ik heb zooveel om aan te denken dat mijn hoofd geheel in de war is. Maar verder heb ik bet als een pareltje in bet goudde dominé, die zoo klein van postuur is, bèeft toch veel grooter invloed op mij en op de gemeente dan de overleden predikant ooit gehad beeft. Ik gaf hem verleden te kennen dat ik mijn betrekking wilde verlatenmaar gij kunt begrijpen dat bet niet zoo gemeend was als ik bet zei. Maar men moet toch eens onderzoeken op, welken voet men in buis is en beter te vroeg dan te laaten zooveel is zeker dat ik nooit vaster in bet zadel heb gezeten dan juist nuwant bij was dol blij toen bij vernam dat ik bleef. Ik moet bekennen dan bet wel heel lang duurt, als ik bedenk dat ik nu al over de twee jaar in zijn dienst ben en nog pipts verder gekomen. t van den morgen ingeleverde stembiljetten ter ver- kiezing van een lid voor de kamer van koophan- brieken alhier ten raadhuize geopend. :ië3l^hjmdden hunne stem uitgebracht. Een briefje wenr^an onwaarde verklaard als geen bepaalden persoon aanduidende, zoodat de vol strekte meerderheid 26 stemmen bedroeg. De beer J. J. H. Doorenbos werd met 27 stem men verkozen, terwijl de heeren C. Yerbage 10, A. A. Mes Gz. 7 en H. P. den Bouwmeester 3 stemmen verkregen. Een stem bekwamen de heeren A. P. van de Kamer, A. A. Mes en P. W. van de Kamer. Tot nu toe waren er.bijzondere redenen waarom er zoo min mogelijk publiciteit gegeven kon wor den aan bet plan, van de vereeniging Uit het volkvoor het volk alhier uitgaande, om in bet voorjaar weer eene tentoonstelling te houden van schilderijen van levende meesters. Thans zjjn wij in de gelegenheid mee te deelen dat deze tentoonstelling zal plaats hebben van 21 Maart tot 4 April, evenals in 1880 in de zalen van bet stadhuis. Dezer dagen zal een lijst in omloop gebracht worden voor ben, die zich van eene doorloopende kaart ad 1 wenschen te voorzien. De gewone entrée zal weer op 0.25 worden bepaald. Dat deze tentoonstelling zeer belangrijk beloofd te worden valt wel met zekerheid te zeggen, daar reeds 76 schilders toezegging deden van te zullen inzenden, terwijl onder ben zich de voornaamste uit Nederland en België bevinden. Wij noemen slechts de namen van Apol, Bak- huyzen, Van den Bergbe, Bisschop, Bource, Boks, Franckenberg, Gabriel, Herman Ten Kate, Melis, den beer en mevrouw MesdagMusin, Oijens, Ronner, Scbipperus, Schütz, Stortenbeker, Thérès Schwartze, Van Trigt, Vertin, Vogel, Wa rnings en V. d. Weele. Verder wordt van Uit het volkvoor het volk weer de jaarlijksche Floralia gehouden. In de eerste dagen van Maart zal weer gelegenheid ge geven worden om zich tot het verkrijgen van stekjes aan te melden. Ons werd welwillend de gelegenheid aangebo den om kennis te nemen van de teekeningen der salonboot en der penny-bootjes, die voor rekening der firma Alberts en O alhier op de Kon. maat schappij De Schelde, te Vlissingen, worden ver vaardigd. Als vervolg op bet vroeger door ons gemelde kunnen wij thans mededeelen dat de van staal gebouwde salonboot, die den naam van Luctor et emergo zal dragen, eene lengte van 90 bij eene breedte van 15 Eng. voet hebben zal. Zij aal 9 Eng. voet bol wezen, van een compound machine van 70 Ind.-paardenkrachten, een surface-condensor, en, met bet oog op de veiligheid, van vijf waterdichte schottbn voorzien zijn. Verder zal zij zeer comfortabel ingericht wezen, met afzonderlijk dames-salon. Deze boot is alleen bestemd voor sneldienst. Zij zal geen tusschenstations aandoen, terwijl be- Maar bet is waar bet gebraad wordt bet malscht op een zacht vuur. Het is niet te loochenen dat er iets bij hem om gaat waartoe hem de moed ontbreekt om er mede voor den dag te komen en daarom kan zoo tusschenbeide een klein stootje geen kwaad. Onlangs is bij in de stad geweest; als bij daar heen trekt ben ik altijd bang, wantuit bet oog, uit bet hart. Maar bij was weer de oude toen hij terugkwam. Hij zat 's avonds wel een uur te vertellen van zijn overleden moeder en onder anderen zei bij dat baar woord steeds wet voor hem geweest was. Hij was op zijn praatstoel, en zoo'n goede zoon moet ook een goed echtgenoot worden. Ach als bij maar den moed bad om te trouwen Maar hij begrijpt zijn eigen bestwil niet en als bij geen huishoudelijke vrouw krijgt, raakt bij zeker aan lager wal; want bij is de vrijgevigste man, dien ik ooit gekend heb. Maar laat ik nu eindigen Groet allen Uwe Wenka. Op een van die zachte, heldere herfstdagen waarop de natuur tot droomen stemt, wandelde de dominé langs zijn lievelingspad, dat zich door bet gebeele dal uitstrekte. Groote bladerrijke boomen wierpen er hun schaduw overheen en een beekje stortte zich schuimend van den berg rug naar omlaag, totdat het onder in bet dal zoo breed werd als een rivier en zacbtkens verder ptroomde om dicht begroeide eilandjes been. De stelgoederen alleen met den gewonen dienst worden vervoerd. In plaats van 5 zullen er nu 11 of 12 reizen v/v. worden gedaan. De eerste dienst, een gewone, zal 's morgens te 5 uren geschieden; de verdere regeling is, in verband met het open of dicht zijn van de spoorbrug te Vlissingen, afhankelijk van den spoordienst. De twee havenstoombootjes, eveneens van staal gebouwd, zijn alleen bestemd om dienst te doen voor bet verkeer tusscben Vlissingen en de binnen- en buitenhavens. Zij zullen om bet half uur varen en zijn lang 48, wijd 14 en bol 5 Eng. voet, en voorzien van compound machines van 25 Ind.- paardenkracbten en surface condensors. Op de scheepstimmerwerf de Volharding albie r wordt een nieuw vaartuig op stapel gezet, dat be stemd is voor de groote en kleine vaart en de naam Marie en Julie zal dragen. Het schip, geheel van ijzer, zal eene lengte hebben van 38 M., eene breedte van 8( M. en eene diepte van 4j M., terwijl bet 400 registerton zal meten. Het zal varen onder de reederij van de heeren Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leijc alhier- Men verneemt dat de koninklijke goedkeuring is verkregen op de calamiteusverklaring van den Leendert Abraham polder in Noord-Beveland. Bergen op %o«m, 15 Febr. Door de regeering is afwijzend beschikt op bet verzoek der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der oestercultuur alhier om van regeeringswege te waken tegen de schadedie voor de oestercultuur zou kunnen ontstaan, door de verbreeding en uit dieping van bet riviertje de Zoom. Bij den algemeenen dienst van het stoomwezen in Nederlandsch Indië kan een ingenieur der 3e klasse worden geplaatst. Voor nadere inlich tingen verwijzen wij naar de St. Ct van beden. Bij de begrafenisplechtigheid van bet stoffelijk overschot van dr B. J. Tide man, welke Donderdag op bet kerkhof te Diemerbrug plaats bad, waren tegenwoordig de schouten bij nacht Escber en Van Gennep, kolonel Van Heeften, ingenieur van 's rijks stoomwezen, verscheidene hoofdambtenaren, offi cieren der marine en verschillende deputafiën, tot van de minder geëmploieerden aan de Marinewerf toe. De beer D. Cord es herdacht den overledene als menschde schout bij nacht Escber bracht den vriendelijken edelen, humanen man, den goeden kameraad den laatsten groet van alle zee-officieren. Een der werklieden van de werf bracht, namens zijne makkers, hulde aan den chef dien zij jaren lang gekend en bemind hadden, die bij groot en klein dezelfde hoogachting genoot en zoo goed en welwillend voor den werkman was geweest. Namens de koninklijke academie van wetenschap pen, en namens bet korps ingenieurs werd den overledene nog hulde gebracht om zijne zeldzame gaven. dominé ging op zjjn gewone rustplaats zitten, een zodenbank tegen een zwaren escb aan en ver diepte zich in bespiegelingen. Opstaande ging bij langzaam naar een treuresch en bleef dien een poos vol bewondering bekijken daarop begon bij in dien witten stam letters te snijdenmaar daar klonken eensklaps voetstappen en, als op een ongeoorloofde daad betrapt, spoedde bij zich voort. Weldra zag hij dat bet de buishoudster was, die bet pad af kwam en bij ging baar te gemoet. Zij liep langzaam als in gedachten verzonken. Terwijl bij baar aansprak speelde zij heel natuur lijk de verraste en riep uit »Hé mijnbeer, gij bierIk heb een bood schap voor bet huishouden op de naburige hofstede, maar ik moest eerst een eindje dit pad langs. Ja de natuur is bier zoo lief en onschuldig zoodat ik geloof dat dit dal bet mooiste op aarde is." De oogen van den predikant straalden en bij zei »Ja bet is hier prachtig, heerlijk en ik begeer geen grooter aardscb geluk dan hier verder mijne dagen te mogen slijten." Daarop zuchtte hjj diep en zag voor zich, terwijl er een zeer treurige uit drukking op zijn gelaat kwam. De juffrouw was overtuigd dat bij een vurigen wenscb verborg; want zij volgde met bare bespiedende oogen die verandering van uitdrukking en half fluisterend sprak zij Gelukkig hij die zelf kan beslissen op welke plaats hij gaarne blijft. Maar een arm, afhanke lijk schepsel zooals ik moet als een vogel van den eenen tak op den anderen vliegen," en met een De minister van marine bad de familie van zjjne belangstelling doen blijken. Eenige typografen uit Groningen hebben zich gewend tot de tweede kamer, met verzoek bet ontwerp tot verlaging van den census niet aan te nemen. Algemeen stemrecht wenschen zij even min, maar wel een kiesstelsel, gegrond op bet beginsel, dat alle meerderjarige burgers, die alle klassen der lagere school hebben doorloopen, tot de stembus zullen worden toegelaten. De beer C. E. Plugge te Hellevoetsluis is tot lid van den raad gekozen. Naar Het Vaderland verneemt, is er in Den Haag bericht ontvangen, dat zich in de eerste week van Januari geen enkel geval van veepest op Java beeft voorgedaan. justitie. Benoemd tot president der arr.-recht- bank te Zwolle mr W. F. E. baron van Aerssen Beijeren van Voshol thans vice-president die, rechtbanken tot vice-president mr W. F. van Deinse, vroeger president der arr.-rechtbank te Briellethans rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Venloo aan F. G. G. Valette. Benoemd tot leeraar bij de rijks normaalschool voor teekenonderwijzers, C. P. Holst Gzn. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den hulponderwijzer bij de pupillenschool te Nieuwersluis, J. F. van Tricht. consuls. De beer G. Gourchon, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te St. Nazaire, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. Op de ter gemeente-secretarie alhier ter lezing liggende, naar aanleiding van de 2" alinea van art. 81 der onderwijswet samengestelde lijst van namen van kinderen, die niet gevonden zijn op de door de hoofden der scholen in deze gemeente ingezonden lijsten der bij ben op 1 Jan. 1883 schoolgaande kinderen van boven de 6 en bene den de 12 jaren, komen 342 namen voor. Even als ten vorigen jare zijn daaronder echter weder een vrij groot aantal kinderen van 6 tot 7 jaren, die, voor zoover hunne ouders min- of onvermogend zijn, wegens gebrek aan ruimte niet op de voor ben bestemde scholen konden toegelaten worden. Dit beletsel zal nu weldra opgeheven worden. De beer J. H. Marx, hoofd der openbare school te Nieuwe Tonge, is benoemd tot leeraar aan de normaalschool te Sommelsdijk. Donderdag werd tot doctor in de rechtswe tenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden bevor derd de beer G. A. J. F. Fokker, geboren te Zierikzee, met proefschrift, getiteld Het bestuur van het waterschap Schouiven. Tot onderwijzer te Nieuwland is benoemd de beer A. Elfrink te Biervliet. De le luit. D. H. van der Poel, van bet 3ereg, zucht ging zij tegen een boom leunen. Na een langdurige stilte wandelde hij verder bet pad af. Zij volgde hem en begon met een angstig gezicht te praten over de kwaadaardige bonden op de hofstede. De goedhartige man bood aan haar te vergezellen, en toen zij bet buis naderden kwam bun inderdaad een leelijke keffer te gemoet. De juffrouw besloot terstond in zwijm te vallen en zonk met ten hemel geslagen oogen aan den rand van den weg neer. Hij stak echter geen band naar baar uit en vervolgde het brommende dieu met opgeheven stok. Toen hij terugkwam vond bij baar in het gras zitten met bét gezicht in de banden. Hij bleef een oogenblik staan en zag haaf aandachtig aan. Daarna gingen zij stilzwijgend huiswaarts. De dominé bleef dien dag in zijn kamer, waar hjj lang in zijn leuningstoel zat, in gedachten verzonken met bet hoofd op de blanke band rus tende. Nu en dan streek bij het welige baar van zijn voorhoofd weg, dat mismoedig gefronst was. Intusschen zat onze heldin in haar kamer, insge lijks met onaangename gedachten vervuldOp die wandeling scheen zij onraad bespeurd te hebben want het gezicht van den dominé was buitenge woon streng en nu geloofde zij dat bet tijd was om een slimmen streek ten uitvoer te brengen, zoodat zij den dominéé en de pastorie te gelijk machtig werd. In den laatsten tijd was zij er achter gekomen dat bij niet geheel vrij was van bet geloof aan geesten en zij bad duidelijk gezien dat bij ongaarne een vertrek in de pastorie betradj

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1