BUITENLAND. Laatste Berichten Veitoopiip en Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger Gemeenteraad van Goes. Algemeen 0verziekt. Yerder volgt in genoemd blad een verslag der den 29 Januari te Brussel gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders. Uit het daarop uitgebracht verslag van den toe stand der maatschappij bleek dat het vervoer van bagage en kleine artikelen weinig oplevert. Men had echter hoop dat de stoombargedienst op Ylissingen—Middelburg zou ophouden, een hoop die nu wel ijdel zal blijken na het bekend wor den van het plan dat bestaat tot uitbreiding van dien dienst, Van de nieuwe exploitatie der werken te Vlis- singen hoopt echter ook de tram-maatschappij vruchten te kunnen plukken. In de bewuste vergadering ontspon zich verder een ernstig debat over den toestand der maat schappij, die als vrij hopeloos werd afgeschilderd. De aannemers hadden den weg afgeleverd zonder meer, aan alles was letterlijk behoefte, doch voor aanschaffing was geen geld aanwezig, ook omdat de aannemers in gebreke blijven met 90 stor ting op een partij aandeelen, door hen genomen. In stede van hen daarvoor in rechten aan te spreken, werd hun een belangrijk voorschot ver strekt tegen bijna waardeloos onderpand. Gebrek aan geld was de oorzaak der obligatie-leening en door gebrek aan geld moest de voorzitter van den raad van administratie fr. 10.000 uit privébeurs fourneeren, zonder welke de derde locomotief de fabriek der firma Carels frères niet mocht verlaten. De waterquaestie werd van zooveel gewicht ge acht, dat niets onbeproefd mocht worden gelaten om daarin te voorzien. Aan het dagelij ksch be stuur van Middelburg werd verweten dat het ge weigerd had het waternemen der locomotieven op de markt toe te laten. Wij achten ons niet geroepen als verdedigers van het dagelijkse!) bestuur op te treden, maar wenschen alleen op te merken dat burg. en weth. alleszins gegronde redenen hebben voor die wei gering. Door de maatschappij worden dagelijks 8 M3 water gevraagd en over zulk een eisch moet men niet licht denken. In dagen van droogte vooral is het voldoen aan dat verlangen een onmogelijk heid, terwijl bovendien in tijden van overvloed de burgerij niet ontroofd mag worden en het bestuur erop dient te rekenen dat er zoo niet gebrek dan toch minder overvloed kan ontstaan. Ons dunkt het verwijt aan het adres van B. en W. is dus niet gegrond. domeinen. Aan J. G. Becking, te Hooge-Zwa- luwe, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van tijdelijk rentmeester der do meinen voor het rentambt Zwaluwen, behoudens aanspraak op pensioen en is benoemd tot tijdelijk rentmeester der domeinen voor het rentambt Zwa luwen, C. Stal, te Drimmelen. Ds Wierts Van Coehoorn, te Horssen by Nijme gen, heeft bedankt voor het beroep naar Sir- Jansland. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen c. a. ds R. Bokma, pred. te Zijdeweld bij Leerdam. Bergen op Koom. Met den 210B dezer wordt de kapitein J. F. Meyer als kapitein spe ciaal vervangen door den kapitein H. C. De Korte. Kapitein Meyer wordt ingedeeld bij de 1* com pagnie, 5e bataljon. (Zie laatste berichten van gisteren.) -- Met ingang van 21 d. a. v.: is de kapt. le kl. bij het korps mariniers A. R. De Wendt, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld ten bedrage van 777 en een verhooging van dat pensioen ter somma van 225 'sjaars, en zijn bij voorschreven korps bevorderd tot kapt. le kl., de kapt. 2' kl, H. B. Stenferttot kapt. 2e kl. de len luit. G. D. Mirandolle; tot 1"' luit., de 2e luit. J. C. van Hoek. De kapitein-luitenant ter zee K. A. Stakman Bosse, l,te officier aan boord van zijner majesteitf wachtschip te Willemsoord, wordt met 10 Maart vroeg, op vriendelijken toon of daar niets aan te veranderen was. Zij stond op, deed haar best om bedroefd te kijken en -zei „Als dominé erin toe stemt heb ik, arm meisje, er niets tegen in te brengen." »Ik wil natuurlijk ongaarne," antwoordde hij, »dat uw broeder in verlegenheid komt, maar het spijt mij zeer en het lijdt geen twijfel of ik zal uwe goede leiding van mijn huishouding erg missen, maar als het niet anders kan, dan »Misschien is er éen middel," antwoordde zij met nadruk en sloeg de oogen neer. »En dat is?" Na een lange pauze zei zij met een veel be- teekenend gezicht »Ik kan, ik durf het niet te zeggen, of liever gezegd, als het niet begrepen wordt, behoef ik het niet te zeggen." Hij keerde zich verschrikt naar het venster, en na een lang, pijnlijk stilzwijgen riep zij uit Lieve Hemelwat sta ik hier en vergeet al mijn werk" en met den zakdoek voor de oogen verliet zy de kamer. Hij begon op en neder te loopen en over het „middel" na te denken. (Slot volgt.) a. s. op non-activiteit gesteld en met 11 daaraan volgende vervangen door den kapitein-luitenant ter zee W. E. Van Loenen. Voorts wordt de luitenant ter zee der l*te klasse K. J. Bal met 1 Maart a. s. geplaatst aan boord van zijner majesteits wachtschip te Hellevoetsluis. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is o. a. behandeldhet be roep van D. J. Oggel, te Axel, tegen een resolutie van gedep. staten van Zeeland, waarbij hij is ver vallen verklaard van het lidmaatschap van den raad dier gemeente. Rapporteur-staatsraad m' J. Heemskerk Azn. Voor den app. trad, zooals bekend is, als ge machtigde op adv. m' D. van Eek. 's Konings beslissing dealen wij later mede. ïïerg-en op Koom. 14 Febr. Een zesjarig knaapje, dat zich Zaterdag met spelen vermaakte in de nabijheid van een handkar, waarop een petroleumvat lag, werd door het wegrollen van dit vat zoodanig aan. den arm gewond, dat het heden aan de gevolgen overleed. (Zie laatste betichten van gisteren) Het bericht van het Vaderland dat een vrouw een kind op de rails der tram zou hebben willen leggen is onwaar. Ook een negotie. Volgens de Mepp. Ct. werd bij de jongste verkiezingen voor leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente te Kolder veen een levendige handel gedreven in stemmen, waarbij orthodoxe stemmen 0.35, liberale stem men tot ƒ0.75 per stuk golden. Toen gisterenochtend de trein van Utrecht te Eindhoven aankwam, bemerkte men dat in een waggon met paarden, bestemd voor Frankrijk, een der schoonste paarden den nek gebroken had. Het had by leven eene waarde van 450 en werd in der haast voor ƒ10 van de hand gedaan. Zondag avond hebben twee personen te Stra tum, vader en zoon, na met verscheidene personen twist te hebben gehad, onverhoeds des avonds te elf uren zekeren Van B. aangevallen en hem, behalve vele slagen, ook met een snijdend werk tuig een bloedige wonde toegebracht. De zoon zwaaide bij de nadering van een veldwachter met een blinkend voorwerpvermoedeljjk een mes, om zich heen, en het ergste was te vreezen toen de veldwachter, door een toegeschoten confrater geholpen, erin slaagde de twee aanvallers van hun slachtoffer te verwijderen. Toen bemerkte men dat de vader eene verwonding had bekomen in den vorm eener snede van achter het oor tot aan de keel, en nog twee kruissneden in de wang, welke hem vermoedelijk door het wapen van zijn eigen zoon toegebracht zyn. Deze was mede aan hoofd en handen gekwest en is gevankelijk naar Tilburg vervoerd. De wonden van den vader zyn zeer ernstig. Volgens de Z. N. is de directie der Zierik- zeesche Stoombootmaatschappij geslaagd in het sluiten der leening, waartoe zij in de vergadering van 31 Jan. 11. gemachtigd was en is thans de ver vaardiging van eene nieuwe stoomboot opgedragen aan de heeren C. J. von Lindern te Alblasser- dam voor de som van ƒ77,000. De nieuwe boot, geheel ingericht naar de eischen des tijds, zal eene lengte hebben van 50 en eene breedte van 7 M., met eene machine van 360 indicatuur-paardenkrachten. De Nieuws- en Handelscourant te Nieuw-York verneemt, dat een kleinzoon van den dichter Hel- mers, een man van ongeveer 60 jaren, in diepe armoede en ziek van kommer en gebrek in het Bellevue-hospital aldaar overleed. De overledene voorzag een tijdlang in de noodigste levensbehoef ten door het venten van gedroogde visch, doch kon, helaas daardoor niet genoeg bijeengaren om honger en lijden te voorkomen. De overstroomingen in verschillende gedeel ten van de Vereenigde Staten nemen zeer toe. Men herinnert zich niet daar ooit zulke groote gehad te hebben. Maandag nacht brak in het oostelijk deel van Louisville een dam door, waar door zestig voet water op de huizen in de lage landen neerkwam. Dertig personen moeten daarbij verdronken zijn. Te Cincinnatie staat het water in sommige straten zoo hoog, dat men er met een stoomboot door kan varen. Een stuk van het spoorwegstation in die stad is ineengezakt, en vijftig menschen zijn daarby omgekomen. De rivier de Cincinnatie is volgens latere be richten gezakt. Ongeveer 35000 werklieden zijn zonder werk. Duizenden huizen zyn overstroomd. Richard Wagner overleed te Venetie in den namiddag van Dinsdag ten gevolge van hartklop ping, waaraan eene moeilijke ademhaling was voorafgegaan. Hij leed daaraan in den laatsten tijd meer, en de artsen zagen hierin geen reden tot ernstige vrees. Des morgens was Wagner ook nog heel wel. Naar men zegt zal het lijk naar Bayreuth worden gebracht. Volgens het Antwerpsche blad V Opinion zal het hof van cassatie in de Peltzer-zaak den 17en April zitting houden. 's <»ravenliage. S. M. S. te Sluis, is heden door bet gerechtshof alhier ter zake van kinder moord tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. 's tiravenliage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de behandeling dei- Bi 11 i t o n-quaestie voortgezet. De heer Van Gennep heeft zijn conclusie verdedigd en verklaarde op hetzelfde standpunt als de commissie te staan, maar aan zijn eigen conclusie de voorkeur te geven, omdat deze eensdeels minder bindend en anderdeels pertinenter de regeering met het ge voelen der kamer bekend maakt. Erkennende dat wettelijke verordeningen zijn overtreden, wilde de heer Heydenrijck samensmelting van het eerste deel der conclusie-Van Gennep met het laatste deel der conclusie-Van Nispen, teneinde tot eene con- ciliante vingerwijzing te geraken. Zulk een vin gerwijzing als de uitspraak der kamer tegenover den moreelen indruk van het gebeurde, wilde ook de heer Cremers. Daarom zou hij voor de con clusie van den heer Van Gennep zijn, hoewel hjj vooropstelde dat nergens een zweem was van kwade trouw en het financieel nadeel ook zeer twij felachtig is. Ook de heer Gleichman nam volko men de goede trouw van den minister en van den landvoogd aan, maar de overtreding der wette lijke verordeningen en de niet-genoegzame be hartiging van 's land belang eischten aanneming van de conclusie der commissie. De heer Van der Hoeven constateerde dat de meerderheid, hoe gaarne ook, den minister niet kan handhaven. Niemand heeft de regeerings- daad ten volle durven verdedigen. Alleen zyn 'verzachtende omstandigheden gepleit. De goede trouw der autoriteiten aannemende is het toch on twijfelbaar dat minstens gebrek aan doorzicht het gouvernement geleid heeft tot een ongemotiveerde bevoorrechting met overtreding van wettelijke bepalingen. VoOral is daarbij treurig de servili teit in de omkeering der opinie van de Indische autoriteiten. Er werd nog gerepliceerd door de heeren Mirandolle, Van Nispen en den minister. De kamer verwierp met 52 tegen 26 stemmen de conclusie-Van Nispen. De conclusie van den heer Van Gennep werd ingetrokken, terwijl ten slotte de conclusie der commissie is aangenomen met 57 tegen 20 stemmen. Zitting van Donderdag 15 Februari. Voorzitter m' J. G. De Witt Hamer. Afwezig de heeren dr Callenfels en Den Boer. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd, waarna de voorzitter mededeelt dat het kistje tot redding van drenkelingen door den gemeente-apotheker is onderzocht en aangevuld; dat aan A. Okkee 5 voer modder is verkocht voor de som van 5, alsmede dat Jan Visser is benoemd tot assitent lijkdragerverder dat ged. staten bericht hebben dat zij de rekening over 1881 hebben goedgekeurd en eindelijk dat de nieuw benoemde leeraar bij het M. O. kennis heeft gegeven dat hij zijne be noeming aannam. De geloofsbrieven van het gekozen raadslid H. de Wilde worden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating van dien heer wordt besloten. De directrice der M. school voor meisjes ont wierp een plan tot reorganisatie harer inrichting van een vierjarigen in een vijfjarigen cursus. Dit denkbeeld ondervond ondersteuning zoowel bij de commissie als bij den inspecteur, omdat de kosten slechts 200 's jaars meer zouden bedragen, door aanstelling van een leeraar of leerares in de wis kunde voor enkele uren les, en wijl zonder uit breiding der leervakken betere resultaten van bet onderwijs zouden verkregen worden. De meerder heid der fin. commissie kon zich met het plan vereenigen, niet de minderheid, die er eene ver hooging van kosten in zag. Bij de behandeling verklaarde de heer Quist zich tegen dit plan. Hij las een verslag voor sedert de oprichting, waaruit bleek dat jaarlijks de uit gaven 3000 beloopen, terwijl zyjin 1876 op 140 zijn voorgespiegeld. Hij beschouwt die school als overbodige luxe ten bate der meer gegoeden en vond bet onverantwoordelijk aan het voorstel zijn stem te verleenen. De heer Ochtman noemde dit beweren onwaar heid en acht dit in strijd met de waardigheid en de goede manieren van den raad, daar het met nog andere bekende beschuldigingen door geene argumenten wordt gestaafd. Het plan wordt echter aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Quist, Steketee en Vervenne. Aan het verlangen van ged.tstaten tot wijziging van een paar posten der gemeente-begrooting voor 1883 werd voldaan behalve dat, volgens voorstel van burg. en weth., de kosten van wijziging van school C. niet zouden worden gekweten uit het goed slot van 1881, maar dat daarvoor de post voor onvoorziene uitgaven zoude worden vermin derd en dan alleen het strikt noodige zou wor den uitgevoerd. De specificatie der kosten van de gemeente apotheek over 1882 wordt goedgekeurd tot een bedrag van 1463,44. De rekening der leenbank over 1882 wordt goedgekeurd en besloten het tekort, ad ƒ118,86, uit de gemeentekas aan te vullen. Daarna deelt de voorzitter mede dat de directie der leenbank aanbiedt nog ƒ1500 van bet fonds kapitaal der bank, als onnoodig voor beheer, in de gemeentekas te storten, ten einde die naar goedvinden ten bate der gemeente aan te wenden. Dit aanbod wordt dankbaar aanvaard en tevens kennis genomen van de mededeeling der directie, dat met het oog op het plotselinge sterfgeval van den boekhouder, diens weduwe voorloopig is aan gesteld als bewaarster der panden, den onderboek houder het administratief beheer is opgedragen en directeuren het plan hebben zoodra mogelijk eene definitieve regeling voor te stellen. De aanvrage van D. Klemkerk om 280 centiaren grond in erfpacht, wordt verleend voor 90 jaren, voor eene erfpachtssom van 7 'sjaars. De vergadering is daarna gesloten. uit huis, schuur, erf en ruim 3 gemeten land voor den prys van 1250, terwijl voor eenige jaren datzelfde hoefje ruim tweemaal zooveel heeft op gebracht. Een en ander werd gekocht door den heer L. Kloosterman, te Oud-Sabbinge. Datum. Plaats. Voornvf rpen. Information. 16 Febr. Mid lel burg, overboeken st. Ontvanger der spoorweg, reg. en dom. 20 Oranjebo-schen Hakhout enz,, Woutersen. 20 Middelburg', Meubels enz., Notarish ois. 20 Westkapelle, Melkkoeien enz. Verhulst. 22 Middelburg, Huis, Verheij. 22 Ter Neuzen, Broodbakkerij, Dronkers. 23 Middelburg, Inboedel, Verhulst. 28 N. St Joosl. Bóeren-inspan, Tak. 2 Maart. Wissekerke, Boeren-inspan, Roelof. 2 Duinburg, Bouw- en weil. Woutersen. 8 Baarsdorp, Beestiaal ent., Pi'.aar. 14 Aagtekerke, Hofstede, Woutersen. 10 Mei. Biervliet, Boeren-inspan, Le Nobel. 15 Februari des morgens te 8 uren. WoUaartsdijli, 15 Febr. Als een nieuw bewijs, hoe in den laatsten tijd de waarde der landerijen is gedaald kan dienen, dat Woensdag alhier publiek verkocht werd een hoefje, bestaande aiMsis Ba- Wind- Toe Tem- DER rom. stand pera- PLAATSEN. stand. richt. kracht. lacht. Cels. Delfzijl 766.3 Z 1 betr. 6 Groningen 765.6 z 1 betr. 6 Den Helder Vlissingen 764.9 z 3 betr. 6 Maastricht 767.4 z 2 betr. 6 Eene depressie bevindt zich ver en NW. waarts van ons. De laagst bekende barometerstand is ongeveer 750 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en en O. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 3.7 V. heden morgen 8 G. 2.7 V. Aangaande de verandering van het afwijkings- verschil valt niets mede te deelen. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 765.8 m. m. Verwacht: Z. wind. Thermometerstand te Middelburg. 14 Febr. '«avonds 11 uren 4-3 gr. 15 h 's morgens 8 uren 43 gr. 's middags 1 uur 49 gr. avonds 5 aren 49 gr. F. Het groote, maar toch lang niet onverwachte, nieuws uit Frankrijk is de officieele aankondiging der ministerieele crisis. Reeds een maand lang bestond er kans voor, en thans hebben de heer Fallières om ziekte en de overige ministers uit moeheid het verzoek tot den president der repu bliek gericht om te mogen vertrekken. De tijding is het onderwerp van alle gesprekken en de meest verschillende geruchten loopen erover sommigen wijzen den heer De Freycinet aan als kabinetsfor meerder, anderen den heer Devès, zelfs praat men vaa een kabinet-Léon-Say. Het ontwerp van den senaat, zooals het in de kamer gekomen is, heeft niet de minste kans van aangenomen te worden. Het heeft reeds in de commissie van onderzoek een totaal échec ge leden, eveneens in de parlementaire groepen, die er in hunne bijeenkomsten gisteren over hebben beraadslaagd. Allen waren bet er over eens, om het te verwerpen. Wij behoeven dus niet te raden naar den uitslag van de zitting van heden het ontwerp zal met eene groote meerderheid worden verworpen. De heer Devès heeft op ver zoek der commissie de meening van het gouver nement kenbaar gemaakt, en verklaard, dat het genegen is om de twee eerste artikelen van het ontwerp-Barbey, waarover wij reeds gesproken hebben, aan te nemen. Daar de republikeinsche groepen zich eveneens ten gunste van dit trans actie-voorstel hebben geuit, schynt de aanneming daarvan zoo goed als zeker te zijn. De kamer van afgevaardigden zette hare beraad slagingen over de gemeentewet steeds voort, doch ook zjj staat niet geheel buiten den invloed van den oogenblikkelijken toestand. Evenals de vorige dagen had eene snelle lezing plaats van de arti kelen en werden eenige amendementen verworpen. Een ernstig debat sohjjnt bewaard te worden voor de tweede lezing. President Grévy heeft gistermorgen de afgezan ten ontvangen van de Fransche kooplieden en fabrikanten. Zij vestigden de aandacht van den president als dit noodig was op de crisis, waarin tengevolge van den ellendigen politieken toestand van het land, handel en nijverheid ver- keeren. De president verklaarde dat bjj meer dan iemand de moeilijkheden betreurde, en dat hy alle middelen in het werk zou stellen om handel en nyverheid weder op te wekken. In de eerste plaats is zeker daarvoor noodig een vast ministe rie maar wie wil er deel van uitmaken De Donau-conferentie heeft hare derde zitting gehouden en daarin, naar verzekerd wordt, ver schillende voorstellen en technische vraagstukken behandeld, zonder tot een definitief besluit te geraken. Dat men niet meer te weten komt is het gevolg van het besluit der conferentie om hare beraadslagingen geheim te houden. Zoo kunnen wjj ook niet nagaan, welk effect de flinke weigering van Rumenië, om alleen met raadge vende stem tot de vergadering te worden toege-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2