N° 39, 126e Jaargang. 1883. Donderdag 15 F ebruari. Ie huishoudster. FEUILLETON. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijnteVlissingen: P.G.deVeij Mestdagh, teGoes: A. A. W. Bolland, te KruiningenF. van der Peijl, teZierikzee: A. C. de Mooij en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 14 Februari. Benoemingen en besluiten. Marine en leger Itl ItliSCIIK 101 RANT. Onder de leden der commissie ter bevordering der belangen van de Nederlandsche inzenders op de in 1883 te Hamburg te honden Internationale veetentoonstelling komt geen enkele Zeeuw voor. Is dit eene vingerwijzing te meer op welke slechte hoogte de veeteelt in onze provincie staat, zoo zelfs dat zij bij zulk eene gelegenheid niet eens geteld wordt? Behalve de verkiezingen, vermeld in het nom- mer van Dinsdag, zal ook in den loop van dit jaar in de periodieke aftreding van een derde gedeelte van de besturen en dijkraden der water- keeringen van de calamiteuse polders of water schappen in Zeeland voorzien behoorente worden- €Soes, 14 Febr. De Coöperatieve voorschot- vereeniging verloor door het overlijden van den heer A. Schraver haar president, terwijl de con troleur G- J. Besseling weldra de gemeente zal verlaten. Ter vervulling der daardoor ontstane vacature is tegen heden avond eene vergadering der leden belegd in het koffiehuis de Prins van OranjeNaar men verneemt worden van de zijde van het bestuur aanbevolen de heeren Z. D. van der Bilt La Motthe en C. J. Kooman. Dins dag avond hielden eenige leden eene bijeenkomst in het Café Hartman ter bespreking van deze aangelegenheid en werden tot candidaten gepro clameerd de heeren M. A. Ramondt en H. de Wilde. Met belangstelling ziet men den uitslag der verkiezing te gemoet. Sint Maartensdijk, 14 Febr. Gedurende het jaar 1882 zijn aan het postkantoor alhier aangekomen: 13,819 brieven, waaronder 383 aan- geteekende, 3903 briefkaarten, 28,759 drukwerken, 3237 dienstbrieven, 117 monsters, 299 postwissels en 321 qnitantiën, totaal 50,455 stuks. Verzonden: 14,878 brieven, waaronder 374 bui- tenl., 521 aanget. en 36 öngefrankeerde, 4424 briefkaarten, 2598 drukwerken, 3754 dienstbrieven, 45 monsters en 906 postwisselstotaal 26,605 stuks. In het geheel zijn dus 77,060 stuks behandeld. In hetzelfde jaar bedroeg het aantal inleggers in de rijks-postspaarbank 91. Er werd ingelegd voor een totaal bedrag van ƒ1343.45. Aan 10 personen werd uitbetaald voor een totaal bedrag van 1135.65. In den loop van dat jaar zijn verder aan bet telegraafkantoor alhier verzonden 948, ontvangen 1185, opgenomen en verder geseind 1788. Totaal behandeld 3921 telegram. Door den heer A. G. V. Hombach te Hulst en vijf andere grondeigenaren is aan de regeering concessie gevraagd tot het bedijken van eene uitgestrekt- Naar het Noordsch van Elisabeth Weihaven. De huishoudster was tot haar onuitsprekelijke blijdschap door den nieuwen predikant aangeno men, om het bewind in de pastorie te blijven voeren, daar zij hem aanbevolen was als een waar toonbeeld van orde en deugd. Deze dame was boven de wolken geweest toen het bericht kwam dat haar nieuwe meester ongehuwd was. Daar gezegde huishoudster de rol van heldin in dit verhaal zal vervullen, moeten wij haar aanstonds nader beschrijven. Zij was niet meer in haar prille jeugd, maar evenmin bejaard. Haar figuur was meer hoekig dan rond en haar gelaat herin nerde aan het kippen-geslacht, ofschoon zij op verre na geen kippen-verstand had. Hare zware, vaak blinkende wenkbrauwen bedekten ten halve hare kleine oogenheur haar was zeer dik en buitengewoon lang en helde sterk over naar het roode, waartoe de punt van haar neus ook veel neiging aan den dag legde. Zij had voor dezen gewichtigen dag, waarop zij zich voor het eerst aan den ongehuwden meester moest vertoonen haar toilet met zorg gekozen, steeds in het oog feoudende dat de eerste indruk vaak voor altjjd beid van ruim 200 hectaren schorren en slikken, gelegen binnendijks onder de gemeenten Woens- drecht en Rilland-Batb ten Zuiden van den spoor- wegdam door de Ooster-Schelde voor de Caters- en Van der Duynspolders. De beer H. W. J. Sannes, ontvanger der regis tratie en domeinen te Oirschot, wien de minister van justitie de samenstelling van een ontwerp van wet tot regeling van bet notarisambt had opge dragen, heeft aan deze opdracht voldaan. Zijn ontwerp is den minister aangeboden. Te Delft zou eene vergadering van den Sociaal- democratischen bond gehouden worden. Zij kon echter niet plaats hebben, wijl de kastelein van het daarvoor bestemde lokaal weigerde dit be schikbaar te stellen. Men beweert echter dat de politie aan het be stuur van den bond verklaard zou hebben dat zij er tegen was. Van die verklaring moet proces verbaal zijn opgemaakt, en dit zou, door 18 aan wezigen onderteekend, aan den minister van justitie zijn toegezonden. Zoo het waar is verdient zeker de houding der politie strenge afkeuring. Aan de nagedachtenis van den Zondag overleden hoofdingenieur B. J. Tideman wordt door ver schillende bladen hulde gebracht. De overledene was o. a. lid van het Zee.uwsch genootschap, van het Utrechtsch genootschap, van de Koninklijke academie van wetenschappen, en the Institution of naval architecture. De Leidsche academie benoemde hem tot doctor honoris causa in de wis- en natuurkunde. In 1865 begaf hij zich naar Engeland, om den bouw nategaan van het ijzeren ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, dat voor rekening van het Nederlandsche gouvernement bij gebr. Laird te Birkenhead werd gebouwd, en keerde in 1867 naar 's rijkswerf te Vlissingen terug. In 1868 als hoofd-ingenieur aan de marinewerf te Amsterdam geplaatst, werd bij op 1 October 1873, na het overlijden van den hoofd-ingenieur- directeur tui den scheepsbouw L. K. Turk, tot diens opvolger benoemd met den titel van hoofd ingenieur-adviseur voor scheepsbouw. Als zoo danig stond hij aan het hoofd van het korps in genieurs der marine. Behalve ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw was hij officier van de Eikenkroon, ridder der orde van St. Olaf van Noorwegen, ridder der orde van Wasa van Zweden en officier van de kroonorde van Rumenië. Yolgens AeN.Rott.Crt denkt de heer S. Bartstra er niet aan om zijne betrekking van secretaris generaal van het ministerie van financiën te ver wisselen met die van directeur der staatsloterijHet traktement voor den te benoemen directeur is 4000, zonder meer, en 1000 minder dan dat van secretaris-generaal. beslissend is. Het haar zat in een sierlijke vlecht, als een kroon op haar hoofd, dat half bedekt was met een doorschijnend geborduurd fichutje. De kleur van haar splinternieuwe japon was bij die van het. haar gekozen en de toenmalige nauwe mouwen volgens het allerlaatste modelstijfge- streken manchetten omsloten een hand, die gemaakt scheen om aantepakken zij was vlak en groot en uit eiken vingertop spraken bedrijvigheid en wilskracht. Op den blank geschuurden steenen vloer bij de huisdeur stond de huishoudster in al haar waardigheid, met een gelegenheidsglimlach op het gelaatmaar terwijl de dominé naderbij kwam mengde zich een trek van verbazing met haar welwillendheidwant die tegenstelling met haar vorigen meester deed haar versteld staan. Maar toen hij haar met groote vriendelijkheid zijn blanke, fijne hand toestak deed zij haar best om den glimlach weer in orde te brengen en drukte zij zijn hand met nadruk. Daarop nam de dominé afscheid van de anderen en betrad den gang, waar de huishoudster reeds gereed stond om hem de behulpzame hand te bieden bij het afleg gen van zijn reisgewaad, hetgeen hij op ridderlijke wijze afsloeg. Toen hjj van zijn omhulsel ont daan was kwam de kleinste van alle dominé's te voorschijn. Hij was erg tenger en zijn rug erg gekromd. Donker zwaar haar krulde om zijn breed, blank voorhoofd en over de onregelmatige trekken van zijn vermagerd gelaat lag een zachte uitdrukking van zwaarmoedigheid en zwakheid; maar de blik uit zijne groote oogen was levendig en vol vuur. In hoever zij de huishoudster trof Burg. en weth. van Den Haag hebben op het verzoek van den heer Léon Enthoven, om bet gemeente-badhuis met aanhoorigheden te Scheve- ningen in eigendom te mogen bekomen voor de som van 500,000, gemeend den raad in over weging te moeten geven, niet terug te komen op bet besluit, in de zitting van 25-27 Januari 11 genomen, en het gedaan aanbod te wijzen van de hand. Jan C. De Vos heeft een nieuw drama geschre ven, getiteld I.iefde en Plicht. De afdeeling Rot terdam van het Nederlandsch Tooneel zal het weldra opvoeren. Het Indisch Vaderland verschijnt weder in groot formaat, onder redactie van den heer P. A. Daum, vroeger redacteur van de Locomotief. notarissen. Eervol ontslag verleend op verzoek als notaris te Beverwijk aan C. Jz. Prins. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Zuidlaren Jkr. mr L. A. S. J. de Milly van Heiden Reinestein. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te St. Anna Parochie c. a. P. L. B. J. Oosterbaan, thans ontvanger derzelf de middelen te Ternaard c. a.te Nieuwe Niedorp c. a. J. F. Mirandolle, thans te Blokzijl c. a.te Wamel c. a. A. L. Thierens, thans te Bodegraven c. a. te Twello e. a. G. J, Middelbergh, thans te Warnsveld c. a.te Harmeien c. a. G. G. van Buttingha Wichers, thans te Stadskanaal (Onst- wedder-gedeelte. H. Damsté, controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, is in die betrekking geplaatst bij het departement van financiën. vereenigingen. Bij koninklijk besluit is rechts persoonlijkheid verleend aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtschool te Zierikzee. commission. Z. M. heeft benoemd in de com missie ter bevordering der belangen van de Ne derlandsche inzenders op de in 1883 te Hamburg te houden internationale veetentoonstelling tot lid en voorzitter mr C. J. Sickesz, huize De Cloese bij Lochem tot leden C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar, Herman F. Bultman te Haarlem mermeer, Th. J. Waller te Anna Paulownapolder, W. Sluis te Beemster, P. F. L. Waldeck te Loos duinen, D. Fontein de Jong te Leeuwarden, A. H. Van Slooten te Rauwerd, jhr m' C. van Eysinga te Leeuwarden, P. Lycklama a Nyeholt te Leeuw arden, J. Janssens Kanter te Tilburg, J. A. baron Van Hardenbroek te Utrecht, W. J. Hofman te Holwierde. De kapt. J. J. De Vos van het 3e reg. inf. is op verzoek op pensioen gesteld. Het bedrag van dat pensioen is bepaald op 1300 'sjaars. fen toen hij ze op haar persoon vestigde, weet ik niet; maar zooveel is zeker dat toen haar hel dere blik hem goed opgenomen had, zij reeds in haar schrander hoofd veroveringsplannen tegen zijn hart begon te smeden. Zelfvoldaan en met een zoeten glimlach opende zij de deur der huis kamer, waarvan de nieuwe huisheer den drempel met ontroering overschreed. Dat groote, landelijke vertrek, dat zoo zindelijk, zoo licht en zoo gezellig was, gaf hem een aangenaam gevoel, dat kon men aan hem zien en hij bleef een poos zwij gend staan, als wilde hij ten volle den indruk dier gezelligheid in zich opnemen. Daarna richtte hjj een paar welwillende woorden tot de huis houdster. Zij neeg met een bescheiden gelaat en nam die gelegenheid waar om hem te zeggen dat de overleden dominé placht te zeggen dat niemand zoo goed als zij de kunst verstond om een huis in te richten. Zij deed haar best om nederig te schijnen en verzekerde hem dat het haar eerste levensdoel zou zijn om het hem naar den zin te maken. Daarop ging zij zeer opgewekt naar de andere kamer, waar zij zich haastte om een grooten leuningstoel weg te zetten, die daar in een hoek geplaatst was als een uitlokkende rustplaats en waarin de overledene dagelijks gezeten had. Maar zij voelde terstond dat haar tegenwoordige heer daarin zou zitten als een mug in een brouwketel. De bewuste stoel werd in een rommelkamer ge bracht, waar hij van dat oogenblik al de waardig heid kreeg van een antiquiteit, nogjaarendaghet De officier-machinist der 2' klasse A. J. Over de Linden, geplaatst bij de conservatie aan's rijks werf te Willemsoord, wordt met den laatste dezer op nonactiviteit gesteld. Borssele, 14 Febr. Ook hier is de pseudo- geneesheer W. Melis of Melsen werkzaam geweest. De politie nam een fleschje z. g. medicijnen in beslag, dat aan een asthma-lijder was geleverd. Biervliet, 13 Febr. Maandag geraakte een kind van bijna twee jaar in een sloot, en werd door de ouders voor dood eruit gehaald. Door de redmiddelen rollen, wrijven en rekken, dadelijk aangewend, mocht het echter gelukken de kleine weer in het leven te roepen. Te 'sGraveDhage moet een vrouw getracht hebben een klein kind door een tram te doen overrijden. Zij legde nl., toen de wagen aankwam, het wicht op de rails; toen de tram nog bijtijds stopte, zette zij het op een loopen. De vrouw werd achterhaald en aan de politie overgeleverd. Aan een Nederlandsch gymnasium werd vóór eenige weken een gewezen wachtmeester der hu zaren tot portier benoemd. Een paar dagen ge leden gebeurde 'tnu, dat een der leeraren op een morgen door ziekte verhinderd werd te verschijnen, en de rector, die niet maar zoo dadelijk een plaats vervanger bij de band had, aan onzen vriend den portier een wenk gaf, in de buurt der klasse te blijven, de kachel een beetje op te porren, de borden nog eens schoon te maken enz., in éen woord een oog in 1t zeil te houden. De oud militair vatte dien wenk echter als een vereerende opdracht op en begon, toen de jongelui zich aan zijn tegenwoordigheid weinig stoorden, stilte te gebiedenhet gevolg daarvan was evenwel, dat de verbaasde leerlingen nog meer kabaal begonnen te maken. Dit was te veel voor den man der tucht, en in het volle besef van zijn waardigheid sloeg hij met de pook op de tafel en gebood op krachtigen toon nogmaals stilte, met de woorden: „Jelui moet niet denken, dat je een leeraar voor hebt (D.) Uit Venetië is heden nacht het bericht ge komen van het overlijden van den beroemden componist Richard Wagner. Deze tijding komt zeer onverwachtvan eene voorafgaande ziekte toch heeft men niets vernomen. Den 22ea Mei zou Wagner zijn 70e jaar zijn ingetreden. Uit het onderzoek van deskundigen in zake het verongelukken der Cimbria, is gebleken, dat de botsing plaats had, terwijl de beide schepen reeds aan 't wenden waren. De kracht van den schok wordt verklaard door de snelle vaart der beide schepen, die van acht tot tien knoopen beliep. De eerste getuige, de chef der stoombootmaat schappij deelde slechts bijzonderheden mede, die reeds bekend zijn. De romanschrijver Hendrik Conscience is ge lukkig niet zoo ernstig ziek, als wij voor een paar teeken bleef van menschelijke grootheid (of grootte!). Intusschen ging de predikant zijn huis rond. Hij moest in elk vertrek en in elk hoekje kijken en die waren er genoeg; den tuin moest hij ook doorwandelen, zonder te letten op de gedekte tafel van de huishoudster die hem uit de eetkamer wenkte. Hij Was als de bij, die de bloemkelk niet verlaat vóórdat al de honing opgezogen is en toen hjj eindelijk op haar herhaaldelijk aandringen aan tafel plaats nam straalde zijn gelaat van tevredenheid. Een briei van de huishoudster aan haar vriendin te Bergen Lieve Gcertruida Ik heb het in den laatsten tijd zoo volhamlig gehad dat ik uw brief nog niet heb kunnen be antwoorden. Ja, mijn nieuwe meester is een juweel van een man en ofschoon hij maar een klein kereltje is, heeft hij veel smaak voor een goed ingericht huis. De oude dominé zaliger was de goedheid zelve, maar hij was bij zijn tijd ten achteren en door zijn zwaarlijvigheid dikwijls zwaar op de hand, maar ik zal altijd tot zijn eer zeggen dat hij mij nooit belet heeft om in zijn dienst iets over te leggen, dat mij altijd nog te pas kan komen. Wie weet of ik nog niet eens de voeten onder mijn eigen tafel kan steken De nieuwe dominé is heel ernstig maar ik geloof dat hij een gevoelig hart heeft, en onder ons gezegd wed ik dat hij een goed oogje op mij heeft, maar men moet een man niet zoo dadelijk tot mikpunt nemen. Hoe zachter de brei kookt des te smediger wordt

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1