N° 38. 126e Jaarnanz. 1883. Woensdag 14 Februari. Jaarflai tm Z. M. den Kraim. De huishoudster. FEUILLETON. Middelburg 13 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiniiigenF. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hooida^enien voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. IDDELBIIRGSCHE COIRAIVT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de verordening van algemeene plaatse lijke politie, maken bekend dat ter gelegenheid van den jaardag van Z. M. den koning op den 19® Februari a., het afsteken van vuurwerken zal geoorloofd zijn op de groote Markt, bij uitsluiting van alle andere plaatsen en zulks van 7 tot 11 uren des avonds, alsmede dat de verkoop van vuurwerken eveneens tot 11 uren des avonds zal worden toegestaan. Middelburg, den 12e Februari 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ, De secretaris, GL N. DE STOPPELAAR. Als straks de Middelbnrgsche gemeenteraad ge roepen zal worden om te beslissen op het adres van de Vereenigin^g tot b. v. fabrieks- en handw.- nijverheid tot intrekking van de heffing van gelden voor staanplaats op de korenbeurs en tot het plaatsen van banken en tafels van gemeentewege, met volledige vrijheid om van deze gebruik te maken, dan twijfelen wij geen oogenblik of die raad zal daaraan voldoen, voorgelicht als hij is door hetgeen in de vergadering der kamer van koophandel is gesproken. Wjj gronden die meening op het in de jongste raadsvergadering voorgevallene. Toen toch is pok, naar aanleiding van een ver zoek der heeren Alberts c°. om over een terrein aan de Loskade te mogen beschikken, een beginsel uitgemaakt dat niet anders dan in het belang der hoofdplaats onzer provincie wezen kan en dat ook bij de quaestie der graanbeurs dient in toepassing gebracht te worden. De handel kwijnt hierleven en vertier zoekt men te vergeefs, trots al de goede verwachtingen, sedert jaren gekoesterd, dat de schoone gelegenheden, welke de gemeente aanbie den, gebruikt zouden worden. Slechter dan tegenwoordig kan het bijna niet, err wie zich verdiepen wil in beschouwingen of dit of dat middel al of niet baten zal dient dit wel in het oog te houden. De minste verbetering, welke kan verwacht worden, dient te worden aange moedigd. En dit kan niet anders geschieden dan door zooveel mogelijk allen, die plan hebben om in hun eigen belang een beroep te doen op de gemeente, te faciliteerenDit toonden onze raadsle den in zake het verzoek van den heer Alberts te begrijpen, en te recht merkte de heer Tak op dat hij zich liever eeuig vuil en een onaangenamen geur zou willen ge troosten om toch maar aan alle eventueele be zwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen. De beursquaestie is nog meer een zaak der toekomst. Hierbij geldt wel het meest wat wij Naar het Noordsch van Elisabeth Weihaven. De meeste dorpen in Hardanger hebben een mooie natuur, maar de gemeente, waarvan hier sprake is, spant toch de kroon. Welke liefelijk groene oevers langs dejjbaaien, die op rivieren gelij ken) Daar zwoegen de kersen- en appelboomen onder hunne vruchten; langs de hellingen der heuvels verdringen de takken van het welig ge boomte elkaar en daarboven prijkt de geweldige rots met haar eeuwige steenkleur en sneeuwran- den, met eeuwenoude eiken. O NoorwegenNergens op de geheele wereld bezit de natuur uw betooverende schoon heid, naast uwen indrukwekkenden ernst. Ja, wanneer een predikant eens in zulk een bekoorlijk oord beroepen was, dan bleef hij er tot aan zijn dood toe. Daarom vond men in den ouden tjjd in die kerspelen priester-grijsaards, die bijna te vergelijken waren met de oude boomen, welke onder de be schutting der hooge rotsen wortel geschoten had den en opgegroeid waren tot stammen, die twee man tenauwernood konden omvatten. Pe bejaarde geesteljjke, die in den tjjd waar zooeven opmerkten, dat de toestand niet slechter kan wezen. Er is niets te doen, want aanvoer buiten Wal cheren ontbreekt op onze graanbeurs voortdurend. Van de zijde der gemeente dus moet alles wor den aangewend, zelfs ten koste van eenige op offeringen, om dat niets zij het slechts iets te doen worden. Daardoor alleen kan het later meer worden, en ondanks de angstvalligen, die twijfelen, aan eenig succesdie opzien tegen eenige kosten ja die zelfs het als een donker verschiet ons voor houden, dat wellicht de beurs te klein zou wor den en de uitgaaf voor de gemeente te hoog, zouden wij, met eenige variatie op een bekend gezegde van een dichter, wiens naam wij niet behoeven te noemen, de gemeente durven toeroe pen: »zet gij gerust uw beurs wat uit". Ook wij maken ons geen illusieën dat in de eerste jaren reeds dadelijk een stroom van koopers en verkoopers een gunstige verandering zal teweeg brengen, en juist op dien grond kwam de voor gestelde proef van drie maanden ons allerminst geschikt voor. Maar laten er jaren overh eengaan, langzamerhand zal er een ander, een heter streven kunnen komen wanneer de gelegenheid bestaat. De onkosten voor zulk een maatregel zijn na tuurlijk gemakkelijker onder cijfers te brengen dan de voordeelen, welke meerder vertier, meerder handel op de beurs voor de ingezetenen zal op leveren. Maar het is toch een feit, op erva ring gegrond, dat voor een gemeente als Middel burg, die behoefte heeft aan herleving van den handel, de koninklijke weg van vrijgevigheid, van faciliteit, het eenige middel is om verbetering te verkrijgen. Dat beginsel zullen de raadsleden niet uit het oog verliezen, en wij vertrouwen dan ook ten volle op eene gunstige beschikking hunnerzijds op een verzoek, dat daaraan getrouw is. Thans nu de Billiton-quaestie bij onze tweede kamer aan de orde is, herinneren wij dat de con clusie der commissie luidt als volgt „De kamer besluite, dat het noodzakelijk is op grond dat de overeenkomst, tusschen de Indi sche regeering en de Billiton-maatschappij op 7 Januari 1882 gesloten, is aangegaan met ter zijdestelling van de wettelijke bepalingen vervat in het koninklijk besluit van 1873 (Ind. Stbl. 1873 n° 217a), en dat bij deze overschrijding van hare bevoegdheid de behartiging van 's lands belang niet op den voorgrond is getreden; »dat het opperbestuur, niet berustende in de door de Indische regeering in deze gepleegde han deling zijn volle vrijheid handhave, om bjj het eindigen der oorspronkelijk aan de Billiton maat schappij verleende concessie voor de naleving der bestaande wettelijke bepalingen en de behartiging van 'sland belang te waken". De conclusie, door den heer Van Gennep voor gesteld, deelden wij gisteren mede. ILloetlng-e, 13 Febr. De heer H. Pierson, directeur der Heldringsgestichten te Zetten, schijnt maar niet te kunnen vergeten, dat hij predikant van ik thans spreek in dit kerspel stond, was zóo dik, dat hij om zoo te zeggen glom van het vet. Men zegt dat vetheid en vroolijkheid altijd samen gaan en daar was deze predikant het sprekende bewijs van; want zijn humeur was altijd even zonnig. Niemand was spoediger tot glimlachen geneigd dan hij en om de minste kleinigheid kon hjj schateren van het lachen. Hij was vrijgevig en gastvrij zooals weinigen eten en drinken was zijn levenslust en daarom gehoorzaamde hij zijn huis houdsterals een recruut zijn sergeant. Die predikant was een ware trots voor de gemeente, die er vast van overtuigd was dat geen enkel kerspel zulk een dikken, goedigen geestelijke kon vertoonen. En daarbij had hij een stem die klonk als een klok. Hij zelf vulde den geheelen preekstoel en zijn woord was als een onweder zonder weêrlicht. »Ja," zei een zjjner gemeenteleden, »het is een beste dominé! hij praat voor twee en eet voor drieHij reed altijd te paard naar de kerk, maar op zekeren dag brak de ruggegraat van zijn paard door. Toen was het ook met den dominé gedaaneenige dagen later gaf hij den geest. Zijn dood was een harde slag voor de gemeente want daar hoorde wat toe om zoo'n man te ver vangen Het begrafenismaal gaf aan de gelukkigen die er aan deelnamen wel eenigen troostwant het bier stroomde als een beek bij regenweer en bet was een onderwerp om over te praten, dat zoo breed mogelijk uitgesponnen werd. Doch weldra kwam er een ander op het tapijt. Welk soort van dominé zullen wjj in zjjn plaats is geweest. Hij zou gisteren avond in het gebouw der Christelijke bewaarschool alhier eene lezing houden over de schoolwet, maar het was kerkje spelen van den aanvang tot het einde. Begonnen met het zingen van Ps. 19 vs 2 en 6, gebed en het voorlezen van Spr. 3, werd zijne rede afgewis seld door het zingen van Ps. 25 vs 2 en 5 en be sloten met gebed en het zingen van Ps. 81 vslO. Op zich zelf hebben wij hier niets tegenelk redenaar moet weten, hoe hij zijne voordracht in kleedt, maar toch is voorzichtigheid in dezen aan te raden. Zoo menigeen maakt er eene verkeerde gevolgtrekking uit. Er waren er dan ook niet weinigen, die het geheel als eene godsdienstoefe ning beschouwden; zelfs werd den spreker aan het slot, op verzoek van een der aanwezigen, Ps. 134: vs 3 toegezongen. En nu de rede zelve. Wie verwacht had een bondig betoog over de wet, zij het dan zelfs over de gebreken der wet te hooren, vond zich teleur gesteld. Het was eigenlijk niets anders dan eene opwekking om die wet niet gehoorzaam te zijn, ofschoon de heer Pierson voorop zette, dat men aan de gestelde machten onderdanigheid en aan de gegeven bevelen eerbied verschuldigd was. De bekende algemeenheden, zoo dikwijls ook in de 2e kamer te berde gebracht, maar zelden of nooit door een bepaald feit gestaafd, waren de voertuigen, om aan te toonen, dat de wet niet eerlijk werd uitgevoerd, om het oprichten van Christelijke scholen tegen te werken. Dat te Amsterdam de lessen op de openbare scholen met gebed begonnen worden, terwijl dit in Rotterdam niet geschiedtdat in Limburg een crusifix in de school aanwezig is, terwijl op de" Veluwe de Heidelbergsche catechismus gelezen wordt, ziedaar eenige voorbeelden, die de spreker aanhaalde en waaruit hij eene philippica tegen het openbaar onderwijs brouwde. Het laatste gedeelte zijner toespraak was gericht tegen het bekende werk van Spencer over de opvoedkunde, dat hij ten zeerste veroordeelde en waarvan hij verklaarde niet te kunnen begrijpen, dat het door een ver standig mensch gebruikt en nog veel minder, dat het aangeprezen werd. Nog eens, de heer Pierson heeft niet geleverd wat hij had aangekondigd. Gelegenheid tot debat werd niet gegeven, zoodat de geuite denkbeelden onweersproken bleven. Er zou daartoe ruime stof zijn geweest en er waren er onder de aan wezigen, aan wie dit gerust kon worden toever trouwd. De commissie van rapporteurs over het census- ontwerp hcett naar het Vad. verneemt bij den minister van binnenlandsche zaken bedenkin gen geopperd tegen de bij het gewijzigd ontwerp gevoegde nieuwe bepalingen van overgang betref fende het opmaken der kiezerslijsten en de aan vullingen dier lijsten. De minister van marine zal Vrijdag geen audiën tie verleenen. krijgen? Die vraag was in aller mond. Een ge meente is daar evenzeer mede vervuld als een land met de keus van een koning. En zij was in de eerste plaats een levensvraag voor de huis houdster van den overledene. Die dame had ge durende tien volle jaren het bewind in de pastorie gevoerd en was daaraan gehecht als een boom aan den grond. Eindelijk werd aan de gemeente van het kerspel bekend gemaakt dat er een predikant benoemd was. En toen het oogenblik daar was dat de dominé uit Bergen, waar hij als candidaat gewoond had, afgehaald moest worden, werd het vaartuig besteldwant in dien tijd waren er nog geen stoombooten. De roefschuit, die antiquiteit, moest bij die gelegenheid voor den dag komenwant even als een verouderde statiekoets werd die schuit alleen bij plechtige gelegenheden gebruikt. Op een mooien dag in Juni kwamen de mannen, wie de eer beschoren was om den dominé af te halen, aan het schnitenhuis van de pastorie bijeen. Het was een kloeke bemanning die zich met de beste in het land kon meten. Toen de zware boot van de helling afge duwd werd viel zij als een zwaar rotsblok, in zee, zoodat het schuim hoog opspatte en de golven tegen het land aan sloegen. Weldra zaten de stoere mannen op de roeibanken en met gelijke slagen doorkliefden de zware riemen de zee. Zoo als die ouderwetsche schuit daar de baai uit zeilde kon men gerust aannemen dat zij achter gelaten was door Olaf den Heilige, toen hij op zjjn draak deze stranden verliet. Dit kerspel be- De waarneming der betrekking van directeur der staatsloterij is opgedragen aan den heer O. M J. Moorrees, inspecteur der registratie en domeinen te 's Hage. In de Haagsche correspondentie in de Zutfensche courant wordt o. a. gemeld dat de spanning met betrekking tot de Billiton-zaak groot is zelfs in kringen, waar men dat volstrekt niet zou verwach ten en waar anders de politiek contrabande is, hoort men met warmte het vóór en tegen be pleiten. Voor een deel is die spanning hieruit te verklaren, dat het overgroote deel van de aan- deelen in de Billiton-maatschappij in Den Haag zit en dat er vooral in de laatste weken in die aan- deelen een levendige handel wordt gedreven (de aandeelen die effectief een waarde bezitten van ƒ510 worden omgezet voor ƒ2800 a 3000). Ten slotte schrjjft de correspondent. „Nu ik toch over de Billiton-maatschappij schrijf, wil ik u tevens een nieuw staaltje meedeelen van het edele karakter van den vader der Billiton-maat schappijprins Hendrik. Een weduwe van zeer aristocratische familie, maar zonder groot for tuin, had van den beginne af verscheidene Billi- ton-aandeelen. Toen er nu in de eerste jaren volstrekt geen dividend werd uitgekeerd en de aandeelen zeer in koers achteruit gingen, begaf zij zich tot prins Hendrik met verzoek hare acties over te nemen. De prins voldeed aan haar verzoek en kocht de acties tegen boogeren prijs dan ze toen ter tijde genoteerd stonden. Enkele jaren later veranderde de toestand geheel. Niet alleen werden hooge dividenden uitgekeerd, maar de aandeelen stegen ook ver boven pari. Natuur lijk dat bedoelde dame veel spijt had haar acties te hebben overgedaan, maardaaraan viel niet meer te veranderen. De zaken hadden ook nog veel slechter kunnen gaan en dan zou natuur lijk haar verlies nog des te grooter geweest zijn. De prins dacht er echter anders over. Hij wilde niet profiteeren ten koste van een vrouw die zich in den nood tot hem gewend had, en deed haar het aanbod om de aandeelen terug te nemen tot den koers waarvoor de prins ze had overgenomen. Dat dit vorstelijk aanbod gretig werd aangenomen spreekt wel van zelf. MUSICALI A Er had zich gisteravond een talrijk publiek verzameld in de Concertzaal, dat gebruik wilde maken van de gelegenheid, ons door de Veree- niging t. b. v. g. v. o. k. aangeboden, om de ge zusters Worlicèk, het Praagsche dames-trio, te hooren. Dat de leden van het zoogenaamde zwakkere geslacht zich opwerpen als vertolksters der kunst is gelukkig een verschijnsel geworden, waaraan men gewend isdoch het vooruitzicht gedu rende een geheelen concertavond geen mannelijk persoon op het orkest te zien, dit was voor onze stad althans iets ongewoons, iets aantrekkelijks in zeker opzicht, dat velen wellicht verzoenend zat een gemeente van den eersten rang. Het is de moeite waard om aan de kerkdeur te gaan staan als dit gehoor er uitstroomt. Dan krijgt men gemakkelijk een overzicht van de flinke be volking van ons dorp. De Hardangers behooren voorzeker tot de knapste bewoners van het land. Z« zijn groot en frisch, gelijk de natuur, die hen gekweekt heeft. Den dag waarop de dominé verwacht werd verzamelde zich een talrijke volksmenigte op de heuvels langs het strand. En al die hoofden had den op dat oogenblik éen gedachte hoe zou hij er uitzien Aller oogen zochten de kaap, waarachter de roefsehuit te voorschijn moest komen. Eindelijk en ten laatste gleed zij met een slap zeil om de landtong. Nu kwam er beweging in de schare nu drong alles naar de aanlegplaats. De voor zanger van het hoofdkerspel, wiens gelaat er uit zag alsof hij met huid en haar omhoog getrokken werd door de hooge tonen, die hij genoodzaakt was uit te galmen, vond zich gerechtigd om de eerste te zijn, die den nieuwen dominé ontving en plaatste zich dus als vleugelman op den steiger. Toen de schuit langzaam op den wal aan stevende, zei hij tot, zijn buurman »Het ziet er niet naar uit alsof mijn nieuwe collega heel zwaar iswant volgens de wetten van het evenwicht moest de schuit dan veel meet achterover hangen, en als een ondergeschikt gees telijke moet ik mij de opmerking veroorloven dat het tegen alle regels der welvoegelijkheid en der gewoonte strjjdt, dat men hjj zulk een gelegesj» «sr

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1