N° 37. 1883. Dinsdag 13 Februari. 126e Jaargang. Middelburg 12 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGS» Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiiiingenF. van der Peijl, teZierikzee: A-G.de Mooij en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Booidagenlen voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Baube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Citeerende wat de heer Guerieke Enklaar in het Indisch Vaderland schreef over de vermeerdering van welvaart bij de inlandsche bevolking op Java, vraagt het Haagsche Dagblad: »hoe is het moge lijk, dat zulk een toestand van welvaart is ont staan, niettegenstaande de inlandsche bevolking gedurende vijftig jaren, naar het heette, verdrukt werd onder een onuitstaanbaar dwangsysteem, werd uitgezogen ten bate van het moederland, 'welks schatkist gevuld werd met het zweet en het bloed van den Javaan En dan geeft het blad zelf dit antwoord op de vraag: »Wie dit beweerden zijn nu, dunkt ons, door den heer Guerieke Enklaar voor goed tot lasteraars gestem peld." Nu zal het waarlijk nog moeten heeten, dat aan de oud-conservatieve koloniale partij die toe nemende welvaart op Java te danken is Om aan de onnoozele lezers dien indruk te geven, heeft het Dagblad handig eene kleine bijzonder heid uit het citaat weggelaten. Deheer Enklaar namelijk sprak van de laatste 25 jaren. Had het Haagsche blad dit vermeld, het zou van het citaat geen reclame hebben kunnen maken voor het oude verlaten stelsel van koloniaal regee- ringsbeleid, waarmeê het nog altijd dweept. In de laatste 25 jaren is, zooals de heer Enklaar getuigt, de toestand der inlandsche bevolking zooveel verbeterd dat is dus sedert met het oude stelsel gebroken werd en men begonnen is de libe rale beginselen in Indië toe te passen. Zoo hebben die beginselen dan toch ook daar vrucht gedragen. De uitkomst is diep beschamend voor hen, die, met het Dagblad aan de spits, van de toepassing dezer beginselen den ondergang van Indië en Ne derland voorspelden. Het jaar 1883 is opnieuw een jaar van ver kiezingen. De tweede kamer, de provinciale staten en de gemeenteraden zullen den kiezers weêr eenig werk verschaffen. Als de nieuwe kieswetplannen van den minister Hordijk geene verandering teweegbrengen, moeten in onze provincie als leden der tweede kamer dit jaar aftreden voor het district Middelburg: mr P. C. 't Hooft en voor het district Goes jhr mr A. F. De Savornin Lohman. Als leden der provinciale staten treden dit jaar af in onderstaande hoofd-kiesdistricten Middelburg, de heerenC. J. J. A. Van Teijlingen, Th. Van Uije Pieterse, mr N. J. C. Snouck Hurgronje, J. P. I. Buteux, m' D. A. Berdenis van Berlekom en A. Smit. Z i e r i k z e e, de heeren J. M. De Glopper, J. Hoogenboom Bzn. en J. H. C. Heyse. T h o 1 e n, de heer mr Th. A. Wagtho. Goes, de heerenmr J. C. R. van der Bilt, J. H. Bybau, J. W. Vader en jhr mr J. J. Pompe van Meerdervoort. Sluis, de heeren M. Mazure, mr F. J. Brevet en H. G. Hammacher. Hulst, de heeren A. G. V. Rombach, Ch. C. P. Pierssens, mr F. J. F. M. Walter en H. A. A. baron Collot d'Escury. Men doet ons, zeker ongerust geworden door het te Muiden gebeurde, de vraag, hoe het staat met de bewaring van het kruit op het fort Ram- ■mekens. Is het toezicht over het bergen, het verzenden en het van tijd tot tijd omkeeren der menigvul dige vaatjes buskruit aldaar in goede handen? Wij brengen die vraag onder de aandacht van allen, die met den toestand te Rammekens beter bekend zijn dan wij, en vooral van hen, die het in hunne macht hebben om, waar dit noodig mocht wezenverandering te brengen in dat toezicht. Vlissingen, 12 Febr. Wanneer de onder handelingen tusschen de hooge regeering en het gemeentebestuur zoodanig kunnen worden geleid, dat men het over de voorwaarden eens kan wor den, dan zal aan een bijzondere eigenaardigheid, die tevens voor velen een groot ongerief was, een einde komen. De zoogenaamde Tonnenbrug na- menlijk, waaronder echter geen enkele ton ligt, en die vermoedelijk in ons geheele land zijn wederga niet vindt, zal door eene rij- en voetbrug worden vervangen. De dalende en klimmende beweging die bij een lagen waterstand van het kanaal soms meters bedraagt, zal dap ook tot de geschiedenis Jjehooren. Naar men verneemt is thans een plan in be werking, om eene, op groote ijzeren bakken rus tende, brug te maken, welke in drie deelen de geheele breedte van het dok zoude beslaan. De hoogte van het bovenvlak zal gelijk zijn met den gewonen weg en het bovengedeelte der brug zal bij een lageren of hoogeren waterstand kunnen worden geregeld, zoodanig dat eene geregelde pa sage, ook met rij- en voertuigen, zal worden ver kregen en de omweg zal kunnen vermeden worden, die steeds zooveel tijdverlies na zich sleept. De tegenwoordige brug is het eigendom van den staat en wordt door den waterstaat onderhouden. Eene vaste brug voor het dok zal vooreerst wel niet mogelijk lijn, daar in het erfpachts-contract met den staat aan de koninklijke maatschappij de Schelde is gewaarborgd, dat bij eene eventu eel over het voormalig Marinedok te leggen rij- brug deze zoodanig zal zijn samengesteld, dat die, evenmin als de bestaande Tonnenbrug, bezwaar oplevert voor het te water laten van schepen en dus in die bijzondere gevallen, over eene lengte van minstens 60 meters, kan worden weggenomen, terwijl het Marinedok ongeveer 70 meters breedte heeft. Het is te hopen dat onder het energiek bestuur van den tegenwoordigen burgemeester ook deze nuttige verbetering in de communicatie zoowel van het spoor als van de havenwerken naar de stad zal mogen verkregen worden. Vlissing-en, 12 Febr. Zaterdag verloor onze stad door den dood van den heer A. Benier een zijner meest achtingswaardige burgers, die, van eenvoudige afkomst, zich zei ven had gevormd. De heer A. Benier was consul van het Russische rijk en van het koninkrijk Belgie ;hij bekleedde bovendien nog tal van andere betrekkingen, o. a. van scheeps makelaar en vertegenwoordiger der firma Kennedy Hunter en Benier te Antwerpen. De overledene was ridder van de Eikenkroon en bezat de Leopolds orde. Dadelijk na zijn overlijden werd van de Belgische loodsvaartuigen de Belgische vlag halfstok ge- heschen. Colijnsplaat, 12 Febr. Zondagmorgen is alhier aan de gemeente een man ontvallen, wiens veelzijdige bekwaamheden en goede hoedanigheden nog lang in aandenken zullen blijven. De heer L. Yan der Moer, gedurende meer dan een vierde eeuw notaris alhier en sedert tal van jaren lid van den gemeenteraad, is na eene ziekte van ruim veertien dagen in den ouderdom van 63 jaren overleden. Wie den innemenden man en actieven notaris gekend hebben in zijn privaat en openbaar leven, zullen wel begrijpen, dat de familie in diepen rouw gedompeld is, en de geheele gemeente deelneemt in den zwaren slag, welke de familie, maar ook haar en het gansche eiland getroffen heeft. Tot pensionnaires van den koning en de koningin voor de schilderkunst zjjn aangenomen de heeren Jac. H. Hollestelle te Middelburg en G. H. C. Overman te Amsterdam. Aan laatstgenoemde is ook een gratificatie toegekend. Uit een nader schrijven van den Londenschen correspondent der N. E. Ct over den Ylissingschen maildienst blijkt, dat de plannen van de staats spoor en de maatschappij Zeeland niet alleen de Youtó-.E'astem-spoorwegmaatschappij, maar ook de Great-Unstórn-spoorwegmaatschappij betreffen. Met andere woordenhet geheele Engelsche verkeer met het vasteland via Queenboro', Harwich of Port- Yictoria zou vereenigd worden in de handen van een geconsolideerde maatschappij. De London, Chatham Sp Dower-spoorwegmaatschappij moet niet terugdeinzen voor een belangrijke verdere uitgaaf te Queenboro', tot tijd en wjjle het uitgemaakt is, dat die uitgaaf strekt tot het maken van perma nente inrichtingen. Zoodra het vaste besluit is genomen om met de London, Chatham Sp Dover- spoorwegmaatschappij samen te. werken, dan zal die maatschappij ten volle bereid worden bevon den, aan de pier en de andere inrichtingen te Queenboro' zoodanige uitbreiding te geven, als noodig zal worden geoordeeld ten behoeve van een toenemend verkeer. De heer J. J. van Kerkwijk, lid der tweede kamer, is van zijne Italiaansche reis teruggekeerd. De minister van oorlog zal Donderdag a. geen audiëntie verleenen. Het departement van financiën moet dezer dagen gereed gekomen zijn met het ontwerpen der nieuwe zegelwet, die door den minister onlangs in de eerste kamer der staten-generaal werd aan gekondigd. Daarbij zou een uniform zegelrecht worden ingevoerd, ten bedrage van éen per mille, voor alle effecten, vreemde en binnenlandsche, die hier te lande verhandeld worden. Levering van stukken, waarover het zegelrecht niet voldaan is, zou aan een belangrijke boete worden onderworpen. De zeildag voor den vijfden tocht van de Willem Barents is thans bepaald op 1 Mei e. k. Het doel van den tocht zal ditmaal niet zijn de Barentszee te bezoeken, maar het opsporen van de Varna, en wanneer dit schip mocht gevonden zijn voor het vertrek van de Barents, dan is het voornemen toch een kruistocht in de Karazee te doen. Met het oog op deze eventualiteit is de commandant, de heer J. Dalen, gemachtigd om voor de straten of voor Makotskinnshaven te blij ven tot er open water komt. Mocht de Barents in Juni de straten nog gesloten vinden, dan zal zij naar Archangel gaan, om daar nadere berichten in te winnen. Volgens de N. R. Ct is de heer mr C. Pijnacker Hordijk, minister van binnenlandsche zaken, voor gedragen voor de ridderorde van den Nederland- schen Leeuw. Het zesde internationaal literarisch congres zal in de maand September tijdens de internationale tentoonstelling te Amsterdam worden gehouden. Om een speciaal karakter aan deze plechtigheid te geven, heeft het uitvoerend bestuur een alge- meenen literarischen wedstrijd uitgeschreven, waarvan de uitslag in eene openbare vergadering, gedurende het congres te houden, zal worden be kend gemaakt. Het onderwerp der verhandeling is getiteldHolland en de vrijheid van denken en schrijven in de 17e en de 18e eeuw, eene studie dus over ons land, beschouwd als schuilplaats van het menschelijk denken, en over zijn invloed op de ontwikkeling der ideën. Het handschrift mag niet grooter zijn dan 1000 a 1200 regels van veertig letters. Het gebruik van alle talen is geoorloofd, doch de Fransche is gewenscht. De internationale jury zal bestaan uit eereleden der Association littéraire. Uitgeloofd wordeneen verguld zilveren medaille als eerste prijs, en bronzen medailles als eervolle vermel dingen. Alle schrijvers worden tot dezen wed strijd uitgenoodigd, terwijl de handschriften den len Juni 1883 moeten ingekomen zijn bij den algemeenen secretaris der Association te Parijs. Door de directie der Amsterdamsche Kanaal maatschappij is tegen Dinsdag 22 Febr. een tweede en tegen Maandag 2 April eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders belegd. Teneinde de zaak in haar geheel te laten, heeft de directie haar, in de vergadering van 2 Febr. jl. ingediende, liquidatie-ontwerp ingetrokken, doch zij stelt zich voor in de vergadering van 2 April weder een gelijkluidend plan ter tafel te brengen. Inmiddels worden aandeelhouders uitgenoodigd hunne eventueele plannen van liquidatie, behoor lijk uitgewerkt en toegelicht, vóór den len Maart aan de directie in te zenden, ter behandeling in de vergadering op 2 April. Zaterdag a. s. zal het Aardrijkskundig genoot schap in een der lokalen van Nalura Artis Ma - gistra te Amsterdam zijn veertigste algemeene ver gadering houden. Door den heer F. S. A. de Clercq zal een schets geleverd worden van het landschap Bolaang-Mongondow, op het noordelijk schiereiland van Celebes, terwijl prof. C. M. Kan spreken zal over de reizen van Juan Maria Schuver in het gebied van den Blauwen Nijl. Donderdag overleed te Amsterdamin den ouderdom van 46 jaren dr B. J. Tideman, hoofd ingenieur, adviseur voor den scheepsbouw bij de marine. Zijn dood mag een groot verlies voor ons land, voor onze provincie en in het bijzonder voor Vlissingen genoemd worden. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en bezat verder verschil lende ridderorden. De heer A. J. H. v. d. Toorn, die Vrijdag over leed, was sedert jaren inspecteur van het ijkwezen. Vroeger was hij ijker te Naarden en vervolgens te Amsterdam, waar hij jaren lang lid van den raad was, terwijl hij tevens lid van de provinciale staten van Noord-Holland en schoolopziener is geweest. Bij de invoering der wet op de maten, gewich ten en weegwerktuigen in 1869 werd hij benoemd tot inspecteur van het ijkwezen en daardoor ver plicht zich te 's Gravenhage te vestigen. Tengevolge van het groote aandeel, dat hij ge had heeft in de bewerking der wet, werd hij hetzelfde jaar benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Volgens het Utrechlsch Dagblad zal als direc teur der staatsloterij, in plaats van den heer Stam, optreden de heer S. Bartstra, sinds 1869 secretaris generaal van financiën, terwijl deze vervangen zal worden door den referendaris mr F. graaf van Randwjjck. Het N. v. d. B. verneemt, dat een onzer uit gevers reeds geruimen tijd bezig is een analyti sche uitgave der handelingen van de kamers tot stand te brengen en hierin weldra hoopt te slagen. Het dep. Edam van het Nut heeft besloten, om, afgescheiden van de wijze waarop de maatschappij haar oprichting wil vieren, zelf die merkwaar dige gebeurtenis op feestelijke wijze te herdenken- Het Nut, dat te Edam werd opgericht, droeg in 't begin den naam van het Edamsche genoot schap. In de oudste reglementen is Edam uit drukkelijk als hoofdzetel van 't genootschap aan gewezen, van geen ander valt het honderdjarig bestaan samen met dat der maatschappij zelve. In de Parijsche correspondentie van de Haarl. courant leest men Gelijk ik u onlangs schreef, worden door den heer Cd. Busken Huet stappen gedaan bij de Fransche regeering, teneinde de erkenning te ver krijgen zijner Fransche burgerschapsrechten als afstammeling van een réfugié van 1685. Deze stappen hebben reeds tot een voorloopig resultaat geleid, en het zal niet lang meer duren of Busken Huet zal hebben opgehouden Nederlander te zijn. Volgens bericht van den gouverneur van Atjeh dd. 1 Febr. werd den 29 December van Atjehsche zijde gewaarschuwd, dat transport boekit Seboen- Oleh-leh door talrijke benden, uit Lepong en elders in IV Moekims gekomen, zou worden aangevallen. De militaire commandant zond onverwijld ver sterking naar Oleh-leh na hevig gevecht, waarbij onze troepen met groote onversaagdheid den over- machtigen vijand aantastten, werd deze met groot verlies op de vlucht gejaagd, achttien dooden in onze handen latende. Ons verlies bedroeg aan mindere militairen éen gesneuveld en twee en twintig gewond en twee gewonde dwangarbeiders. Benden trokken in richting naar Lepong terug. Vervolging werd voortgezet. verbetering In de Haagsche correspondentie in ons vorig nommer komen een paar zinstorende drukfouten voor. Regel 6 van boven staatde ministerieele crisisdit moet zijneen ministerieele crisis- Regel 34 v. b. staat: Voor het beginsel in zijn geheel is deze het zwaard van Damocles dit moet zijn Voor het kabinet in zijn geheel. registratie en domeinen. Benoemd tot inspec teur van de 1' catagorie in de divisie van inspectie Arnhem K. F. Ariens, thans inspecteur 2e kl. in die divisie van inspectiein de div. van insp. Rotterdam F. H. Kok, thans inspecteur 2e kl. in de div. van insp. 3e kl.in de div. van insp. Alkmaar I. A. Enume thans ontv. te Zalt-Bommel; in de div. van insp. Breda (2e afd.) A. F. W. Jor- daan, thans ontv. te Heerenveen. posterijen. Aan A. J. Raman is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het post kantoor te Scheemda. Benoemd tot onderwijzer te Rhooii de heef A. Cense te Renesse, Sint Maartensdijk, 11 Febr. Aan den heer C, A. v. d. Reest is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als (hulp) onderwijzer aan de openbare school alhier. Dat hulppersoneel ook hier moeilijk te bekomen is, blijkt hieruit, dat, niettegenstaande er in den loop van den wintef herhaaldelijk eene oproeping is gedaan, niemand met de gevraagde akte zich heeft aangemeld, ten gevolge waarvan het aanwezige personeel genood zaakt was gedurende de wintermaanden ook tus schen de gewone schooluren, werkzaam te zijn, daar anders de verschil lende klassen, om beurt, van onder wijs zouden verstoken zijn gebleven. Bovendien staan gedurende de gewone schooluren nog 2 onder wijzers ieder voor eene klasse van 100 leerlingen^ Een voorstel, in de laatst gehouden vergadering

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1