N° 36. 126e Jaargang. Maandag 12 Februari. Middelburg 10 Februari. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hooldagenten voor liet. Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Dapbe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Musicalia. Arr. rechtbank te Middelburg. DDELRURGSCH COURANT. Naar aanleiding van liet geschil tusschen de stoomvaartmaatschappij Zeeland en de London- Chathcim and ZWer-spoorwegmaatschappij schrijft de Londensche correspondent der N. R. Ct o. a. Onvoldoende als de maatschappjj Zeeland de inrichting te Qiieenborough acht, wil zij met anderen in overleg treden. Port-Victoria ligt aan de overkant van Queen- borough, en wil de Chatham maatschappjj in laatst- genielde haven geen «voldoende inrichtingen" verstrekken, dan willen de Hollanders andermaal hun anker laten vallen in ditzelfde Medway, waar hun groote admiraal, nu ruim twee eeuwen gele den, met minder vredelievende bedoelingen, het zijne liet glippen. Zóó is op het moment de staat van zaken. Hij is critiek. De Londen Chatham and Dover-spoor wegmaatschappij, 't is billijk zulks in 't oog te houden verkeert ter zake van den Vlissing- schen dienst mede in netelige positie. Hare onder handelingen met de South-Eastern spoorwegmaat schappij staan nu. geheel stillaatstgenoemde bljjft nog een antwoord schuldig en, gelijk ik onlangs schreef, haast zij zich niet, want Port- Vijsêtoria is nog onvoltooid. Men begrijpt, dat de 'Ctó/ww-niaatsehappij geen trek heeft teQueenbo- rough groote uitgaven te doen, totdat gebleken zjj wat-de Zuidoostelijke spoorwegmaatschappij eigen- ljjk te Port-Victoria doen wiloptreden als vriend en bondgenoot, of als concurrent. liral»bend lOFebr. De oestercultuur in deze gemeente breidt zich hoe langer hoe meer uit en draagt niet weinig bij tot verhooging der welvaart van vele arbeidersgezinnen. In den loop van deze maand zal de aanbesteding plaats hebben van den eersten oesterput (alhier), die eene opper vlakte zal heslaan van ongeveer 1| hectaren. Het is echter jammer, dat bjj het tot stand komen van dat werk; de gemeentekas waarsehijnljjk een groot deel der ypordeelen zal moeten missen, die haven en kaaigelden afwerpen. Dit is te meer het geval wijl de gemeente-financiën niet in bloeienden toe stand verkeeren, en ze pas een jaar of drie gele den, grootendeels ten behoeve dier cultuur, bezwaard zjjn met eene geldleening tot het graven der te genwoordige haven. Kede, 9 Febr. Tot lid van den gemeente raad alhieris gekozen de heer Th. F. Nunnink, in de plaats van den heer P. W. Nnnnink, die onlangs als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Den .27en dezer zal te Ter Neuzen de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeente raad ter vervanging van wjjlen den heer J. de Jonge, in leven wethouder. De minister van waterstaat heeft thans bepaald, dat ook in de brieven van zijn departement uit gaande de Nederlandsche plaatsnamen geschreven worden, gelijk zij voorkomen in de door de let terkundige afdeeling van de koninklijke academie van wetenschappen uitgegeven lijst van Neder landsche plaatsnamen, volgens de nieuwe spelling gespeld. Dientengevolge zjjn de onder het waterstaats departement ressorteerende ambtenaren aange schreven in.de dienstcorrespondentie de gewijzigde spelling van de namen der gemeenten aan te geven. In plaats van de tegenwoordige namen der ge meenten, zullen zij voortaan o. a. moeten schrijven Hansweerd, Temeuzen, Rozen daal, Tolen, lerseke, Zieriksee, Sas van Gend enz. De naam- en handstempels, zoowel als de lak- cachetten, op de post-, telegraaf- en andere kan toren, welker naam veranderd is, voorkomende, zullen in gebruik bljjven totdat zjj na versljjten door nieuwe moeten worden vervangen. Het zal wel hiermee gaan als met de ofïicieele namen der gemeenten in onze provincie, die in der tijd door ged. staten zijn vastgesteld, doch tegen welke benamingen zelfs in ofïicieele stukken nog veel wordt gezondigd. Het eindverslag over het census-ontwerp kan spoedig worden tegemoet gezien. Vrijdagmiddag hield de commissie van rapporteurs eene vergade ring tot vaststelling ervan. Op 59jarigen leeftijd overleed Donderdag te 's Gra- venhage, de heer A. J. H. van der Toorn, inspec teur van het ijkwezen. De Hollandsche bladen maken met zeer veel lof melding van dén heer H. J. Stam, die, zooals wij meldden, gisteren te 's Gravenhage overleed. De gestorvene bereikte den leeftijd van ruim 76 jaren. Eerst is hij in het vak der registratie werkzaam geweest, waarin hjj door bekwaamheid uitmuntte. Den 22en Juli 1857 werd hij als inspecteur-generaal aan het hoofd van het geheele beheer der registratie en domeinen gesteld, welke betrekking hjj den 27 Sept. 1873 verwisselde met die van directeur der staatsloterij. Hjj kenmerkte zich door eerljjkheid en groote onpartijdigheid. Dikwijls droeg hij, als bekwaam heid vaststond, bjj voorkeur juist zulke ambtenaren tot promotie voor, van wie hij wist, dat zjj hem persoonlijk niet gezind waren. Ook als directeur der staatsloterij kenmerkten hem die nauwgezet heid, onbevangenheid en dienstijver, welke hem steeds hadden versierd. Overal en altijd deed de heer Stam, ook al had hjj, geljjk alle menschen, zijn zwakheden en dwalingen, zich van een gun stige zijde kennen. Jaren lang was hij lid van den Haagschen ge meenteraad, waarin hij eene eervolle plaats innam. Tjjdens de Belgische omwenteling trok hij ten strijde. Hjj was ook ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en kommandeur der orde van de Eikenkroon. Te 's Gravenhage is Donderdagavond gehouden eene vergadering van afgevaardigden uit de be sturen der verschillende werklieden-vereenigingen aldaar, ter bespreking van de oprichting van een bestuurdersbond Dringend waren daartoe uitgenoodigd de ver tegenwoordigers der pers, o. a. van Het Vaderland, die omtrent deze bijeenkomst het volgende meldt. Nadat de voorzitter der 's Gravenhaagsche ambachtsvereeniging de vergadering geopend had en met een inleidend woord het doel der bijeen komst had geschetst, ontstond er een vermakeljjk komisch tumult over de toelating van de verslag gevers der pers, die nota bene dringend waren uitgenoodigd. Eenige sociaal-democraten gaven op hun gewone vermakeljjke wjjze hun oordeel te kennen over de pers, die de „hunne" niet is, en eischten dat de verslaggevers de zaal zouden ver laten. De voorzitter Hermans deed zijn best om ,dien mannen het dwaze van hun houding onder het oog te brengen, maar het hielp niets. Er was rumoer en gekjjf; voor een verstandig woord geen plaats. De groote man der sociaal-democraten, die ter vergadering aanwezig was, de heer Domela Nieuwenhuis, mengde zich niet in den strijd, althans niet hardop, en bleef kalm het lawaai aanzien. De verslaggevers der pers redden den voorzitter uit zijn moeilijke positie door uit eigen beweging de gastvrije vereeniging te verlaten. De vertegenwoordigers van een viertal vereeni- gingen verlieten eveneens de vergadering, als protest tegen dergelijke handelwjjze. Dat een man als Domela Nieuwenhuis zich in dit geval niet liet hooren verwondert ons niet. Zjjne ingenomenheid met de mannen der pers is niet groot. De verslaggever, die 't wagen gaat iets mede te deelen over de gisteravond door de zangveree- niging Tot Oefening en Uitspanning gegeven soirée, moet beginnen met een beroep te doen op het geheugen der lezers, en hen in de eerste plaats verwijzen naar een opstei in ons nummer van 11. Maandag. Daarin werden zoo uitvoerige inlich tingen gegeven over de componisten en over hunne werken, die gisteren op het programma voorkwa men, dat wjj ons heden tot een korten terugblik op de uitvoering kunnen bepalen. Een bont programma had de zangvereeniging zich gekozen, dat wellicht niet slechter zoude ge worden zijn, indien de nummers 4 en 5 verwisseld waren, en aldus de vioolsolo aan de a capella-lie deren ware voorafgegaan. En ook een bijzonder programma was het, omdat ook de oudste leer lingen der zangschool een zeker gedeelte voor hunne rekening hadden genomen. Prins geliefd, voor koor en solostemmen met piano-begelei ding door den directeur Joh. Cleuver op mu ziek gezet, heeft zich, gelooven wjj, bij het Mid- delburgsch publiek geliefd gemaakt. De tekst sprak voor zichzelf, doch thans heeft ook de mu ziek 't gedaan, 't Was een genot deze oudere leer lingen, hoop der toekomst, de frissche met een paar Leitmotive doorwerkte compositie te hooren uitvoeren. Er was ijverig gestudeerd dit bleek niet 't minst duidelijk uit het a capella koor „Door de wouden eenzaam zwervend." De jonge dames en heeren, die de solopartijen vervulden of in trio's optraden, hebben zich allen verdienstelijk van hunne taak gekweten 't meest traden natuur- F'k Prins Geliefd en Zelie „die hij lief had" op den voorgrond, en menige keer werden zjj om hare vrijmoedige flinke wjjie van zingen door applaus beloond. Door alle vrienden der kunst moet de verschijning van Prins Geliefd, een niet-vertaald sprookje met talent op muziek gebracht naar den geest der jeugdigen van jaren, warm worden be groet. De componist en de onbekende auteur mogen dan ook in de toejuichingen van gister avond niet alleen dankbaarheid hebben gelezen, maar tevens eene aansporingDoch laat ons niet onbescheiden vragen nu wjj pas ontvangen hebben. De leerlingen van den heer Cleuver boden hem een bouquet aan als souvenir. Mozart's Symphonie concertante voor viool en alt-solo met hegeleiding van orkest was een ongewoon nummer op het programma der zang- vereeniging, in zoover het geheel instrumentaal is. Als solisten traden daarin op de heeren J. Ollendorff uit Keulen en A. Ljjsen, muziekleeraar te Middelburg. Op de bjjzonderheid dezer con certante, waarmede de componist een moeiljjkheid in het samenspel der beide solo-instrumenten moest te boven komen, is reeds gewezenen wij hebben ons thans kunnen overtuigen dat Mozart geslaagd is door de vioolpartjj in Es, die der alt in D te schrijven, zoodat het scherper instrument het doffere niet te veel kon overstemmen. Het Allegro, geheel in sympbonie-stjjl geschreven, werd wel licht door het heerlijk schoon Andante overtroffen. Als alle stukken van Mozart maakte ook deze concertante een weldadigen indruk, rijk als zij is aan schoone gedachtenen wij zonden den beiden solisten niet gaarne een woord van dank onthouden. Had de heer Ollendorff ;zieh in dit nummer een degeljjk violist getoond, na de pauze werden onze verwachtingen overtroffen; Eene Romance van Max Bruch en eene Ballade en Polonaise van Yieuxfcemps had de solist ter voordracht gekozen, en allen moesten 'teens zjjn over zjjne beschaafde voordracht en de klankvolle tonen, die hij aan het schoone instrument wist te ontlokken. Zoo gevoelvol de Romance werd weergegeven, zooveel kracht en energie ontwikkelde de heer Ollendorff in het stuk van Vieuxtemps. Hij verstond 't even goed fijne staccato's als breede, zangerige tonen te geven. Zijn streek en houding waren schoon. Hij had een welverdiend succes bij allen, behalve misschien bij die pruttelaars die een woord van warme ingenomenheid niet anders weten te be antwoorden dan met eene dwaze parallel't is geen JoachimWij roepen den heer Ollendorff van harte tot weerziens toe Het gedicht van Schiller Ncinie, waartoe de tot het melancholische overhellende Brahms zich aan getrokken gevoelde, heeft een historischen achter grond. Ncinie, aan het Grieksch ontleend, betee- kent klaagzang; men noemde aldus de klaaglie deren, die bjj de begrafenisplechtigheden der oude Grieken gezongen werden. Schiller bearbeidde echter niet een klaagzang in het algemeen, maar. een klacht, die hij de bewoners der landen, in het oosteljjk gedeelte der Middellandsche Zee gelegen, zeer veel wordt aangetroffen. Bij de Grieken, bij de inwoners van Phoenicië en Cyprus treurt het klaaglied om den dood van den schoonen Adonis, die op jacht door een everzwijn doodelijk gewond werd. De oude Egyptenaren noemden hun treur zang Klacht van Isis over Osiris. Beiden Adonis en Osiris zijn hier slechts belichamingen van het schoone jaargetijde, om welks verdwijnen de mensch treurt. Deze Nanie heeft eenigszins een monumentaal karakterde rein menschelijke smart wordt erin geschilderd, eene ernstige en plechtige stemming wordt erin weergegeven. De aanvang reeds draagt een antiek karakter, de fluiten en hobo's doen aan de Grieksche fluitspelers denken Doch later als wij met »Aber sie steigt" in Fis-dur overgaan zijn we weer in het moderne leven. Dan wordt ook de harmonie meer dan in het eerste gedeelte gehuldigd. Het koor der zangvereniging gaf met begele- ding van strijkorkest aan deze niet terstond aantrek kende compositie eene uitvoering, die wjj mogen roe men. Het was te bemerken dat door de herhaalde kennismaking de medewerkenden niet alleen waren verzoend met, maar ook bezield door het groot- sche werk, dat bjj dieper doordringen telkens meer schatten openbaart. Er werd met entrain gezongen, en de directeur had eer van zjjne leiding. Het orkest, en met name de hoboïst, bracht het zijne hij tot het gewenschte resultaat. Veel minder gelukkig waren de koren in de liederen van Jos. Rheinberger, die a capella gezon gen werdenZum neuen Jahr en Ein Tcinnlein grünct wo. De G dur symphonie van Haydn was het slot van dezen avond. Zij is eene der minder bekende, doch als alle instrumentaties van Haydn helder en rein als de blauwe hemel. Elk instrument gaat zijn natuurljjken gang, en het geheel maakt den indruk van teederbeid en innigheid, van be valligheid en vreugde. Haydn straft zelfs met een glimlach. Men kent de uitspraak van Marx men zoude hem eeuwig benijden, als men hem niet eeuwig moest liefhebben en vereeren. Wat de uitvoering der symphonie betreftmen zoude haar een weinig willen laken, indien men aan het' einde van zulk een avond niet dankbaar genoeg gestemd ware om ook iets te vergeven. En nu nog een woord van geluk aan de zang- vereeniging Tot oefening en Uitspanning met haar tweede concert van dezen winter D' C. Van Dis, predikant te Westmaas, heeft voor het beroep naar St Laurens bedankt. Kaamslag-, 9 Febr. Tot predikant al hier is beroepen d» Van den Berg, te Bleiswijk. Ingevolge machtiging des konings is 1° de kapt.-luit. ter zee A. baron Collot d'Escury, eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Hellevoetsluis2° voorschreven bevel opge dragen aan den kapt.-luit. ter zee K. A. Stak- man Bosse3° de kapt.-luit. ter zee T. C. Gobéeheiast met het bevel over het schroefstoomschip 3e kl. Alkmaar en tevens stati- onskommandant in de wateren van Cui^ao, eer vol van het door hem gevoerd bevel ontheven, met den dag volgende op dien van de aankomst te Cura9ao van den kapitein-luitenant ter zee A. baron Collot d'Escury4° voorschreven bevel opgedragen aan laatstgenoemden hoofdofficier met den dag volgende op dien van zijn aankomst te Curasao. Donderdag 22 Februari zal voor de arrondisse- ments-rechtbank te 's Gravenhage de vervolging behandeld worden tegen den stationchef enden brug wachter te Voorburg, ter zake van het jongste spoorwegongeluk aldaar. Door de rechtbank zijn heden de volgende vonnissen gewezen tegen B. van de B. 22j., matroos te Rotterdam, beklaagd van mishandeling, docli vrijgesproken; C. SI. lOj. te Borsele, wegens diefstal lot drie dagen gov. J. K. 59j. scharen slijper te Goes, wegens diefstal tot 8 dagen cel. J. P. 56j. arbeider te 's Heer Arendskerke, wegens diefstal tot drie maanden cel.; M. de W. dienstmeid te 's Heerenhoek, beklaagd van het tappen van sterkedrank aan een in kennelijken staat van dronkenschap verkeerenden persoon, d'e toen den leeftijd van 16 jaren nóg niet had bereikt, doeh daarvan vrijgesproken; J. M. C. te 's Heerenhoek, wegens het in de herberg zijner moeder, en haar daarin vervangende, tappen van sterkedrank aan iemand bene den de leeftijd van 16 jaren veroordeeld tot eene boete van 5 C. H. tapper te 's Heerenhoek, wegens tappen van sterkedrank aan iemand beneden de 16 jaren oud, veroordeeld tot eene boete van 10. Alle veroordeelden in de kosten. De Donderdag alhier gehouden verloting van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen heeft 1025 opgebracht. Vllssing-en, 10 Feb. Eenige dagen geleden overleed hier een gehuwde vrouw uit de kleine burgerklasse. Voor haar dood had zij haar man verzocht om, in tegenstelling met de gewoonte, met de kleederen die zjj aanhad begraven te wor den. De man beloofde dat en hield zijn woord. Aangezien de vrouw tijdens haar leven het beheer over de penningen moet hebben gehad,, deed de man, na de begrafenis, onderzoek naar waarden, die hij vermoedde aanwezig te zijn. Te vergeefs echter. Hjj vond niets. Een onderzoek bjj kassiers en instellingen, waar de man meende dat geld gedeponeerd was, gaf de zekerheid dat de vrouw voor haar dood eene belangrijke geldsom in bank papier had geïncasseerd, welk bedrag niet in de woning gevonden werd. Wijl de verstandhouding tusschen de echtelieden, naar de booze wereld zegt,' nu en dan wel eens iets te wensehen overliet, kwam men eindelijk in verband met het ver zoek om haar na haar dood niet te ontkleeden tot het vermoeden dat de vrouw uit wraak tegen haar man of om andere redenen het geld met zieB

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1