buitenland: Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Thermometerstand. Bradlaugh. brieven betreft die verzonden worden door port vrijdom-genietende ambtenaren aan particulieren, bestaat nog steeds verschil van opvatting. Deze week heeft een dergelijke brief twee kan toren gepasseerd. Hij was wel gecontrasigneerd, maar het woord „Dienstzaken" was niet als zoo danig gewaarmerkt, zooals het voorschrift luidt. Het kantoor van afzending behandelde den brief als geheel portvrij en dat van aankomst belastte hem met 20 cent port, wijl hij meer dan 15 gram woog. Verder worden door deze en gene portvrije dienstbrieven geëxpedieerd die niet op de gewone wijze zijn gecontrasigneerd, doch voorzien van het gewaarmerkte woord Dienstzaken", alsof zij voor particulieren bestemd waren. Te 'sGravenhage overleed in den afgeloopen nacht de heer J. Stam, directeur der staatsloterij en lid van den gemeenteraad. Indien het Vaderland goed is ingelicht, dan zijn bij Me Indische regeering maatregelen in overwe ging c?ver een herziening van de reglementen op de landVerhuur in de vorstenlanden Soerakarta en Djokdjokarta. Men heeft daarbij een groote ver andering in het bestaande stelsel der heerendien sten gebrachtdezen zouden niet meer voor de cultures mpgen worden gebruikt. De regeering stelde zich in hoofdzaak in dit opzicht een rege ling voor, alls op de particuliere landerijen in West- Java bestaat. Wat men ten aanzien van den overgang bfepaald heeft, is het Vaderland niet be kendde/meeste overeenkomsten van de land huurders met de Javaansche apanage-bezitters loopen nog over een langen termijn, en die over eenkomsten zijn gesloten op de basis van de be staande reglementen, waarnaar de jaarljjksche pacht en dte geschenken zijn geregeld. De nieuwe rege ling zal dus"waarschijnlijk moeten gelden voorde nieuwe overeenkomsten, na afloop der bestaande te sluiten. De nieuwe verordening zou reeds door het opper bestuur naar den gouverneur-generaal zijn gezonden met machtiging tot afkondiging, doch de residen ten van Djokdjokarta en Soerakarta moeten be zwaren hebben gemaakt, waarop de dadelijke afkondiging is uitgesteld. Naar men verneemt, zou een ontwerp van wet, waarbij den minister van financiën machtiging wordt gegeven om twintig millioen zilveren stan- daardmunt te doen versmelten en te verkoopen, bij den raad van state in behandeling zijn. De minister van waterstaat heeft, ter voldoening aan een door den Duitschen gezant tot de Ned. regeering gericht verzoek, de commissarissen des konings uitgenoodigd, de burgemeesters der aan zee gelegen gemeenten aan te schrijven, om van lijken, welke aan de Nederl. kusten mochten aandrijven of in de laatste dagen zijn aangedreven, de noodige opgaven te verstrekken aan de direc tie der Hamburg- Amerikaansche stoombootmaat schappij te Hamburg, met vermelding van geslacht, lengte, bijzondere benteekenen en van de daarop gevonden voorwerpen, opdat genoemde directie, zooveel doenlijk, in staat worde gesteld te beoor- deelen, of die lijken van de schipbreuk der Cimbria afkomstig kunnen zijn, en in dit geval verder hunne identiteit te onderzoeken. De minister van financiën heeft verklaard, zich geheel te kunnen vereenigen met de meening van den directeur der registratie en domeinen te Leeu warden, dat, wanneer voor de eerste quitantie voor een som, ontvangen in mindering eener schuld vordering of van een huur- of pachttermijn, een plakzegel is gebruikt, op hetzelfde papier, waarop de quitantie is gesteld, ook de volgende quitantiën in mindering van die schuldvordering of van huur- ot pachttermijn mogen worden geschreven. Gisteren heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvangen den heer T. C. Vacaresco, die zijne geloofsbrieven heeft overhandigd als minister resident van Z. M. den koning van Rumenië. Het Handelsblad zegt naar aanleiding van het optreden te Amsterdam van graaf Geza Zichy, den pianist met éen hand, die voor liefdadigheidsdoel einden concerten geeft, dat deze een man is van rijzige gestalte met een intelligent uiterlijk. Zjjn voordracht is zeer genuanceerdbeurtelings liefelijk of krachtig; technische moeielijkheden schijnen voor den speler niet te bestaan. Octavenloopen, trillers, dubbele trillers, chromatische accoorden- reeksen, arpeggio's enz., worden aan het instrument ontlokt, zoo ongeloofelijk moeieljjk, dat zelfs aan een goed pianistdie het voorrecht heeft zijne beide handen te bezitten, eene zware taak zou zijn opgelegd. De buitenlandsche dagbladen hebben nu eens niet overdreven, wat de zeldzame talenten van dezen Hongaarschen edelman betreft. Hjj is eenig. Het publiek juichte den genialen man herhaalde malen stormachtig toe. Het XVIe Ned. nationaal zangersfeest zal in Augustus te Rotterdam in het Feestgebouw plaats hebben. Een ruime som is uitgetrokken, om dat gebouw, en zoo mogelijk het terrein, waar het nu staat, een recht feestelijk aanzien te geven. Met den heer Stumpff uit Amsterdam is een over eenkomst getroffen, om, evenals in 1875, met zijn korps het feest op te luisteren. Den 7en Aug. zal een uitvoering plaats hebben van het oratorium De Schelde van Peter Benoit. Dit werk zal worden uitgevoerd door een koor van 3 a 400 heeren en dames, met orkest. Benoit heeft de toezegging gedaan, dat hij zelf de uitvoering en de daaraan voorafgaande algemeene repetitie op 6 Aug. zal dirigeeren. De Februari-aflevering van de Indische Gids bevat de volgende artikelen De feitelijke toestand in het gouvernementsgebied van Celebes en on- derhoorigheden, I, door P. J. Kooreman. De Battam-Archipel, X, door J. G. Schot. Over de methode van het Maleisch met Arabische karak ters te leeren lezen en schrijven, door prof. dr A. W. F. Juynboll. Het eiland Blitong, door R. van Eek. Een lief blondinetje (vervolg), door M. C. Frank. De Globe van Februari bevatDe staatkundige toestand en de worsteling der partijen in België. Geboorte, huwelijk en dood bij de Chineezen en Drie Portugeesche schrijvers. VEEBETEKING vereischt éen woord in onze beoordeeling van Zwarte Griet in ons vorig nommer. Wij schreven Voor dien haat vond zij Zwarte Grietvoedsel in den dood van Noormans vrouw en kinderendaaruit bleek volgens haar dat zij recht had Noorman een moordenaar te noemen, want zijn daad (het doodschieten van den man van Zwarte Grietwerd immers gevolgd door het geen zij de straf noemde." De zetter had van het woord daad dood gemaakt. consuls. Benoemd tot vice-consul te St. Peters burg F. M. Knobel, leerling-consul, werkzaam aan het dep. van buitenl. zaken. S. M. S., oud 22 jaren, een ongehuwde dienst bode, wonende te Sluis, die in het laatst van de maand September heimeljjk bevallen was van een levend kind van het manneljjk geslacht, stond Donderdag voor het gerechtshof, kamer vancrim. zaken, te 's Gravenhage terecht, beschuldigd van voornoemd kind om het leven te hebben gebracht. Beach., die reeds een kind had gehad, waaraan zij haar moederlijke plichten vervulde, maar dat haar door den dood ontnomen werd, legde een berouwvolle bekentenis af, waaruit tevens bleek dat zjj het lijkje in een droge sloot onder blade ren had verborgen, waarin het later ten gevolge van de aanhoudende regenbuien drijvende gevon den werd. De angst dat zij, terwijl zij met wer ken het brood moest verdienen, niet voor haar kindje zou kunnen zorgen, bracht haar tot de misdaad. Adv.-gen. nir Gregory requireerde, met het oog op de omstandigheden die z. i. het feit schenen te bezwaren, niettegenstaande het overigens gun stig gedrag van besch., 2 jaren celstraf. Mr L. P. H.. H. baron Michiels Van Verduynen schetste den angst en het lijden, door de besch. doorgestaan. Verder wees pl. erop, dat besch. vooraf niet het voornemen heeft gehad om haar kind té dooden en de moedwil dan ook door niéts bewezen werd. Den doodslag achtte pl. evenmin bewezen. In de eerste conclusie, door dep des kundige medegedeeld, wordt ten stelligste ver klaard dat de moeder het kind niet heeft gedood. De later ingediende gewijzigde conclusie werd door pl., als zijnde geadopteerd na de bekentenis van de besch., zonder waarde geacht. Pl. conclu deerde op deze gronden tot vrijspraak. Donderdag 15 Febr. zal het hof uitspraak doen. Wij deelen die dan mede. Helnkenszamt, 8 Febr. Meer en meer doet zich hier 's avonds de behoefte gevoelen aan behoor lijke verlichting van enkele punten der gemeente, vooral als de maan niet schijnt. Van de uitvoe ring van plannenwelke daaromtrent bestaan, hoort men weêr - niets, en nu de dagen al weer wat langer worden, zullen die plannen wel weêr meer op den achtergrond treden. Het gemeentebestuur zou een goed werk kun nen verrichten door den ingezetenen in dezen te gemoet te komen. IJfzendijke, 8 Febr. Gisterenavond gaf >IJzendijkes Vriendenkringeene tooneeluitvoering, waarbij het geheele programma, blij- en kluchtspel, flink afgespeeld werd. Een dessert van komische scène's, niet op het programma vermeld, verhoogde het genot. Zou de IJzendijksche vereeniging niet eens in Biervliet kunnen optreden, om ook daar te doen zien, wat toewjjding en ambitie vermogen Bortsele, 8 Febr. De oude predikants woning is reeds geheel afgebroken. Het graven voor de fondamenten ondervond betrekkelijk veel vertraging. Volgens het bestek zal een net, ge riefelijk gebouw worden opgericht. Maandag jl. heeft de moeder onzer koningin, de vorstin van Waldeck-Pyrmont, den overtocht naar Engeland met een der stoomschepen van de nri Zeeland gedaan. Woensdag geraakte te Weesp een 15jarig jongeling in de chocolaadfabriek van de heeren J, van Houten Zoon tusschen het rad van de stoommachine, met'het noodlottig gevolg dat hij vermorseld werd. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een schendende hand vele kransen en kruizen op het Roomsch-Katholiek kerkhof te Gorinchem ver nield. Tot zelfs het ijzeren hek voor de begraaf plaats is-uit zjjnè hengsels gelicht. Omtrent de cellulaire gevangenis, die te Breda buiten de voormalige Boschpoort zal worden ge bouwd, wordt het volgende gemeld. Het systeem, waarnaar die gevangenis zal worden ingericht, overtreft tot dusver in doelmatigheid alle andere, omdat door den ronden vorm niets aan de aandacht der met het toezicht belaste per sonen kan ontsnappen. De eigenlijke gevangenis is zuiver rond, met een middellijn van 52 meter en bevat op elk der vier verdiepingen 52 cellen in den omtrek, zoodat er in het geheel 208 cellen zijn. De gemeenschap wordt onderhouden door vier steenen trappen en vier jjzeren reserve-trappenaangebracht bjj den omgang der galerij, op een afstand van 26 meter. Uit het middelpunt kan het geheele gebouw tot boven toe met een oogopslag worden overzien. De cellen zijn op behoorlijken afstand van elkander verwijderd, zoodat er van geheime gemeenschap tusschen gevangenen geen sprake kan zijn. Midden in deze ruimte zijn vijf glazen-kamertjes gemaakt voor de bewaarders, die boven een vrij uitzicht geven op de galerij. Hierdoor kan door twee personen voldoend toezicht worden ge houden. Boven die kamertjes is een soort van balkon gebouwd, 't welk tot spreekplaats der godsdienst leeraars dienen moet. Onder deze ruimte is een kolossale regenbak gemetseld, die voldoende hoeveelheid water zal kunnen bevatten. Gasleiding wordt niet aangebracht, wegens de dezer dagen te Amsterdam genomen proeven met electrisch licht, die goed voldaan hebben. De eigenlijke gevangenis vormt het centrum. De voor en achter aangebrachte gebouwen zijn be stemd voor de administratie en voor huishoudelijk gebruik. Voor den hoofdingang is rechts en links de woning van den portier; daarna het voorplein, waarop aan beide zijden de magazijnen zullen worden gevestigd. Den gang volgende vindt men rechts het bureau van den directeur en de kler ken, met wacht- en spreekkamer; links is de zoogenaamde commissiekamer met het archief en een vertrek voor den tweeden portier. Daarna komt men aan de eigenlijke cellenruimte, met een bureau voor den adjunct-directeur van den arbeid rechts en een kamer voor den onderwijzer met bibliotheek links. In het verlengde van dezen gang bevinden zich aan de overzijde alle huishoudelijke inrichtingen, als 10 werkcellen, badcellen, keuken met open plaats, vrouwen-spreekvertrek, waschhallen, kolen bergplaats, ketelhuis en lokaal voor den machinist. De afgescheiden wandelplaatsen in de open lucht zijn hier op de gewone manier gebouwd. Een afzonderlijke kerk wordt niet ingericht. De dienst wordt in de gevangenis zelf gehouden. De kosten voor den bouw van deze gevangenis zullen aanzienljjk minder bedragen dan die ver eischt worden bij de nu bestaande cellulaire ge- Aangenissen. Deze nieuwe vinding op het gebied van het ge vangeniswezen belooft een volkomen succes. Het ijzeren dak het grootste 't welk tot dusverre vervaardigd werd is een meesterstuk van con structie. Door de Rotterdamsche politie is bjj den uitdrager H. aan de Rottekade een belangrijke party gouden en zilveren voorwerpen in beslag genomen. Naar men vermoedt staan een aantal dier voorwerpen in verband met de zaak der millioenenj uffrouw" Een der slachtoffers van de ramp te Muiden was, zooals: bekend is, de vrouw van een der werklieden, die in het kraambed overleed tenge volge van de ontsteltenis bjj het vernemen van het doodsbericht van haar man. De zuigeling is nu door een welgesteld echtpaar geadopteerd het kindje zal door deze lieden, wier huweljjk tot dusver kinderloos bleef, als hun eigen kind worden grootgebracht. Te Berlijn is den 54ea dezer Ernst Dohm overleden, de redacteur der Kladderadalsch. Hjj was in 1819 in Breslau geboren, was een tjjdlang huisleeraar, en nam in 1849 de redactie van het genoemde humoristische blad op zich. Door zjjne onvermoeide geestigheid, zjjn scherp kritischen zin en zjjne buitengewone tact om de goede vorm te kiezen was hjj de rechte man op de juiste plaats. Afzonderljjk gaf hjj uit een paar bljjspelen, en satyrische gedichtenook vertaalde hjj zear ge lukkig uit het Spaansch en het Fransch, met name is hjj ais vertaler van Lafontaine zeer bekend. De generaal Booth, hoofd van het verlos- singsleger, heeft aan een der Engelsche bladen een brief geschreven, waarin hjj verklaart dat ten gevolge van de rustverstoringen, veroorzaakt door de optochten van zjjn leger in de straten, last gegeven is aan de officieren om zich van elke godsdienstige oefening buiten de daarvoor bestemde plaatsen te onthouden. 8 Febr; 's avonds 11 uren 45 gr. 9 h 's morgens 8 uren 44 gr. 's middags 1 uur 48 gr. 's avonds 5 uren 43 gr. 3?» Wew-Tork, Naar men verzekert hebben Most, Hartmann en een aantal andere socialisten van gedachten gewisseld over de kroning van den czaar. Hartmann verklaarde dat die kroning niet zal plaats hebben. De Donau-conferentie te Londen heeft hare zit tingen gisteren aangevangen. De ongesteldheid van den Duitschen afgevaardigde Von Miinster is dus niet van langen duur geweest, en misschien is er sedert Zaterdag ook meer ovèreenstemming gekomen tusschen de verschillende mogendheden die bjj de regeling van het Donau-vraagstuk belang hebben. Het schijnt wel, dat de afgevaardigden alleen te zamen zjjn gekomen om de zitting een paar dagen uit te stellen, en de afwezigheid van den Turkschen vertegenwoouliger Musurus pacha te constateeren. Hoewel de Porte tegeljjk met de andere mogendheden, dus verscheidene maanden geleden, uitgenoodigd is om aan de Londensche bjjeenkomst deel te nemen, heeft zjj nog niet den tjjd kunnen vinden om aan haren gezant de noodige bevelen mede te deelen. Zoude dit een middeltje van Turkjje zjjn om de Donau-confe- rentie tegen te houden en zoude het dus dezelfde taktiek volgen als verleden jaar, toen het de te Constantinopel ter regeling der Egyptische zaken bjjeengeroepen samenkomst zoo moeiljjk maakte Het is niet waar'schjjnljjk, al is er iets zonderlings in de wjjze waarop Turkjje zjjne adhaesie aan de conferentie bljjft onthouden. Niettemin is deze thans officieel geopend en morgen zullen de debat ten beginnen ook wel zonder de tegenwoordigheid van den Ottomaanschen afgevaardigde. Welke houding Engeland in de vergadering zal aannemen kan wellicht opgemaakt worden uit een artikel van Daily News. Dit blad meent dat de Engel sche handel met de Donau-vorstendommen niet zoo uitgebreid is of Engeland kan in deze zaak een onpartijdig standpunt innemen. Het acht den eischen van Rumenië betreffende de rechtspleging natuurljjk doch wjjst er op dat dit land gemak- keljjk een middel zou kunnen worden in de hand van een der beide groote mogendheden Rusland of Oostenrijk. Daarom is het behoud der. onpar tijdigheid in de Europeesche commissie in het belang van Rumenië zelf en van de andere kleine rivierstraten. Men zoude uit deze woorden kunnen besluiten, dat men niet gunstig gestemd is voor de uitsluitende aan spraken van Rusland op een van de monden der Kilia-tak. Aan den anderen kant hoort men echter dat de conferentie den wensch zal kenbaar maken, dat de Donau-commissie Rusland machtigen zal om de werken te ondernemen die noodig zjjn tot het bevaarbaar maken der Kilia-monding. Lord Dufferin heeft rapport uitgebracht over den toestand in Egypte. Of annexatie, meent hij, is noodig öf uitbreiding van de Egyptische regeering tot een eigen wettel jjk gouvernement, beschermd tegen intriges van buiten en tegen zwakheid in het binnenland, tot het oogenblik komt waarop Egypte zelfstandig kan zijn. Verder noemt lord Dufferin de maatregelen op, die men bezig is te nemen, nameljjk reorganisatie der rechtbanken, van het leger, van de politie en andere instellin gen. De Times meent dat een constitutioneel gouvernement niet practisch zou zjjn, en zonder de hulp der EngelsGhe troepen spoedig verdwjj- nen zou. In de Pruisische kamer van afgevaardigden, die zich met de agrarische vraagstukken bezig houdt, is opnieuw de quaestie der tweejaarljjksche begroo ting opgeworpen naar aanleiding van degeljjktjjdige zitting van den rjjksdag. De bureau* der beide kamers zijn nu omtrent dit punt overeengekomen, dat de Pruisische kamer hare zittingen 's morgens te 10 uren zal beginnen, en het Duitsche parlement eerst om 1 uur. Het wordt dus een vrij vermoeiend werken voor de afgevaardigden, die in beide lichamen zitting hebben, en er komt bjj dat de zitting van de kamer doorgaans tot twee uur zeker duurt. Geen wonder, dat er vele klachten opgingen en beschuldigingen geuit werden tegen het gouverne ment, dat op deze wjjze het Pruisische parlement wil dwingen om voor de tweejaarljjksche begroo ting te stemmen. Tegen deze beschuldiging ver dedigde zich de minister Von Puttkamer, al moest hjj toegeven, dat de geljjktjjdige zittingen der twee vergaderingen vele moeilijkheden veroorzaken. In den rjjksdag werd de beraadslaging over de begrooting voortgezet, terwjjl de Pruisische kamer heden waarschjjnljjk hare laatste zitting houdt, om dan met Paaschvacantie uiteen te gaan. Van alle kanten verzekert men nu, dat het ant woord van paus Leo XIII op den brief van keizer Wilhelm van 22 December is ingekomen. Het moet niet naar wensch zjjn uitgevallen, indien men afgaat op de taal, die de officieuse zoowel als de ultramontaansche bladen bezigen. Frankrjjk beleeft merkwaardige dagen. In de gisteren gehouden senaatszitting heeft de heer Allou namens de commissie van onderzoek voor lezing gedaan van het rapport, waarin de overtui ging wordt uitgesproken dat de republiek zich niet ongerust behoeft te maken noch hare toevlucht moet nemen tot strenge maatregelen. Het ontwerp van wet is willekeur, zjjne aanneming zou een schrede zjjn, gezet op eengevaarljjken weg; en het is in strijd met de denkbeelden, die Frankrjjk be zielden bjj het oprichten der republiek. Het rap port besluit eenvoudig tot verwerping van de door- de kamer aangenomen wet. De senaat heeft na deze voorlezing de zaak spoedeischend verklaard en het debat bepaald op Zaterdag, dus morgen. In de parlementaire kringen te Parijs acht men de verwerping der wet door den senaat als zeker, en tengevolge daarvan het optreden van een ander kabinet. Een gerucht loopt, dat de heer Jules Ferry geweigerd heeft het nieuwe kabinet te vormen, en dat nu deze taak aan den heer Brisson zal worden opgedragen. Met deze onzekere tjjdingen moeten wjj ons heden tevreden stellenbinnen een paar dagen zullen wjj voor bepaalde feiten staan. Donderdag den 15e» dezer zal de heer Bradlaugh, gekozen lid van Northampton, gel jjk hjj heeft aangekondigd, zjjn zitplaats in het lagerhuis gaan innemen. Sedert de bevelen der laatste zitting niet meer van kracht zjjn heeft hjj een onweer- sprekeljjk recht om toegelaten te worden, en het lagerhuis moet zich bedenken hoe het hem zal behandelen als hij daar verachjjnt, In deze zaak

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2